PDA

View Full Version : Περί Yamaha Crypton X 135 αρώτηξις



vaska
05/05/2013, 20:10
Για δώστε τα φώτα σας οι γνωρίζοντες.

Για καθημερινό commuter έχω ένα Crypton X 135. Μιας και ο σκλάβος κάνει αγόγγυστα την δουλειά του καθημερινά και δεδομένης της τρέλας μου περί πένας στα μηχανάκια μου, αποφάσισα να του κάνω δώρο Πασχαλιάτικο, ένα σετ αλυσογράναζα της DID (χρυσή έκδοση) και μια εξάτμιση GPR.
Περάστηκαν σήμερα το πρωί από μένα και παρατήρησα ότι στο λαιμό της μαμάς εξάτμισης πολύ κοντά στην εξαγωγή, υπάρχει ένα μεταλλικό σωληνάκι που συνδέεται με ένα ελαστικό σωλήνα ο οποίος καταλήγει στον κινητήρα.

Υποθέτω ότι είναι το κλασικό τρύκ που κάνουν οι κατασκευαστές, να στέλνει φρέσκο αέρα στην εξάτμιση για να μειωθούν οι εκπομπές ρύπων (το διάβασα και σε 1-2 ξένα φόρα αλλά δεν μπορώ να κρίνω την αξιοπιστία των γραφώντων ). Είμαι σωστός ή είναι κάτι άλλο και κινδυνεύω ν' ανατινάξω τον καθημερινό μου σύντροφο???

Bradipous
05/05/2013, 20:19
Ναι κατι τετοιο πρεπει να ειναι, για τον καταλυτη εχω ακουσει εγω.
Οπως και να ΄χει δεν προκειται να εχεις κανενα προβλημα. ;)

Red Rider
06/05/2013, 00:02
Τάπωσε το σωληνάκι με μια βίδα,μην μαζέψει βρώμα μέσα.

AristidisZ
06/05/2013, 00:29
καλά μεγάλος άνθρωπος δε ντρέπεσαι να βγάζεις τα κατορθώματά σου στο youtube (http://www.youtube.com/watch?v=YGYK-Hiqzzs);;; :D

vaska
06/05/2013, 06:51
Αυτό είναι του Χανιώτη.

Το δικό μου είναι καλύτερο, μόλις ανεβάσω βιντο θα βάλω το λινκ να μου πείτε κι εσείς!! :bawl:

Το κακγουριλίκι φίλε μου δεν έχει ηλικία.

McGyver
06/05/2013, 06:58
Αυτό είναι του Χανιώτη.

Το δικό μου είναι καλύτερο, μόλις ανεβάσω βιντο θα βάλω το λινκ να μου πείτε κι εσείς!! :bawl:

Το κακγουριλίκι φίλε μου δεν έχει ηλικία.

Και μετά κατηγορείς εμάς που παίζουμε με Lego για παλιμπαιδισμό :lol:...

vaska
06/05/2013, 07:40
Και μετά κατηγορείς εμάς που παίζουμε με Lego για παλιμπαιδισμό :lol:...


Άν όταν παίζετε με τα lego κάνετε και "βρουμ" 'βρουμ" όλα καλά

:D:rotflmao: