PDA

View Full Version : XTX σε πρωταρη



Gorgorath
06/05/2013, 11:56
Γεια σας. Ειμαι νεοπας και στο forum και στο αντικειμενο. Δεν ξερω αν ειναι το σωστο σημειο για το συγκεκριμενο ερωτημα αλλα δεν βρηκα καπου καταλληλοτερα.

Στο θεμα λοιπον. Απεκτησα προσφατα διπλωμα μηχανης και σκεφτομαι να κανω μια αγορα μεταχειρισμενου XTX. Η εμπειρια μου ειναι μηδαμινη. Το θελω κυριως για πολη και αποστασεις μεχρι και 300 χλμ κυριως. Το διλλημα μου ειναι αν θα μπορεσω να μαθω σε ενα τετοιο μηχανακι ωστε να αποφυγω παπι και αυτοματο.

TROOPER
06/05/2013, 12:02
μια χαρα επιλογη!

καλωσηρθες στον χωρο των 2 τροχων και στο φορουμ επισης :beer:

Gorgorath
07/05/2013, 00:42
Ευχαριστω. θεωρεις δηλαδη οτι δεν θα εχω προβλημα να μαθω πανω σε αυτο; Γιατι πολλοι με "τρομοκρατουν" λεγοντας μου οτι ειναι πολυ δυσκολο και το xt πολυ μεγαλο για καποιον που δεν εχει καθολου εμπειρια απο δικυκλα.

TROOPER
07/05/2013, 11:04
οχι θεωρω οτι ειναι μια χαρα φιλε.

εγω θα συνιστουσα να προχωρησεις αφοβα.

:wave2:

NickolasV
08/05/2013, 08:35
Έχε μυαλό και προχώρα.
Το ΧΤΧ είναι μια χαρά επιλογή. :a56:

Toumpas
08/05/2013, 10:38
βάλε ένα ζευγάρι καλά λάστιχα για να μην κάνεις ελεύθερο πατινάζ στα πρώτα σου βήματα και καλώς ήρθες ;)

aktaioros
08/05/2013, 11:19
Και εγώ έκανα ακριβώς το ίδιο. Κανένα πρόβλημα απολύτως. Μετά από 3-4 μήνες θα το θεωρείς και μικρό και θα κρυφοκοιτάζεις τα μεγαλύτερα...

Gorgorath
09/05/2013, 20:16
Ευχαριστώ παίδες. Έχω βάλει 3 στο μάτι του 07 και του 08 και βλέπουμε.

gaslion
09/05/2013, 20:19
και εγώ έτσι ξεκίνησα μετά το παπί χωρίς πρόβλημα...

Gorgorath
10/05/2013, 02:57
και εγώ έτσι ξεκίνησα μετά το παπί χωρίς πρόβλημα...

Μόνο που εγώ δεν έχω καβαλήσει ούτε παπί. Πάω κατευθείαν στο XT :eek:

harris_x
10/05/2013, 07:38
Μόνο που εγώ δεν έχω καβαλήσει ούτε παπί. Πάω κατευθείαν στο XT :eek:

Αν το μυαλό σου είναι στη θέση του, δε θα έχεις πρόβλημα.
Αν δεν είναι και με πατίνι πρόβλημα θα έχεις :winka:

GIXXERAKIAS
10/05/2013, 08:06
Εφόσον όπως λές έβγαλες το δίπλωμα κρίθηκες ικανός να οδηγείς (έστω και με λάδωμα :p) ένα κατά πολύ βαρύτερο του XTX που θές να πάρεις οπότε θα είσαι μιά χαρά και θα του πάρεις τον "αέρα"* γρήγορα.Με το καλό!;)



*Θα του πάρεις τον αέρα εννοώ θα το πηγαίνεις μιά χαρά,μήν φανταστείς οτι θα πηγαίνεις σαν οδηγός παγκοσμίου

Gorgorath
10/05/2013, 13:00
Αν το μυαλό σου είναι στη θέση του, δε θα έχεις πρόβλημα.
Αν δεν είναι και με πατίνι πρόβλημα θα έχεις :winka:
Από αυτό ευτυχώς διαθέτουμε. Δεν είμαι πλέον πιτσιρικάς και ξέρω γιατί το θέλω. Όχι ότι είναι κακό να είσαι πιτσιρικάς, καθόλου, αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις λείπει λιγάκι η σύνεση!


Εφόσον όπως λές έβγαλες το δίπλωμα κρίθηκες ικανός να οδηγείς (έστω και με λάδωμα :p) ένα κατά πολύ βαρύτερο του XTX που θές να πάρεις οπότε θα είσαι μιά χαρά και θα του πάρεις τον "αέρα"* γρήγορα.Με το καλό!;)

*Θα του πάρεις τον αέρα εννοώ θα το πηγαίνεις μιά χαρά,μήν φανταστείς οτι θα πηγαίνεις σαν οδηγός παγκοσμίου

Μπορεί να κρίθηκα ικανός να οδηγήσω αλλά η εξέταση της μοτοσικλέτας δεν σε βάζει καθόλου στην νοοτροπία της κίνησης στο δρόμο. Το μέρος που γίνεται μέσα στην πίστα νομίζω ότι είναι τραγικό και η πορεία γίνεται σε ένα δρόμο χωρίς σταυροδρόμια, ευθεία, με κυκλικούς κόμβους. Όπως καταλαβαίνεις είναι σχετικά γελοίο ακόμα για έναν που δεν είχα ξανά οδηγήσει. Προσωπικά έδωσα με ένα FZ6 (αρκετά βαρύτερο από το XT και νομίζω με τη 2πλάσια ιπποδύναμη πράγμα που με δυσκόλεψε ειδικά στην αρχή με τον έλεγχο του γκαζιού) και ανέβηκα στη μοτοσυκλέτα 5 ή 6 φορές. Είχα δώσει στην τελευταία εξεταστική περίοδο το Φεβρουάριο πριν κλείσουν οι πίστες για να τις αλλάξουν επειδή αλλάζουν τα μέτρα εξέτασης. Πλακωμένος δηλαδή επειδή γίνονται αρκετά δυσκολότερα στο 1ο μέρος μέσα στη πίστα.

Αυτό λοιπόν δεν μου δίνει την αυτοπεποίθηση που θα έπρεπε να είχα ως κάτοχος διπλώματος!!! Το σταμάτα ξεκίνα, βάλε βγάλε ταχύτητα, η συνήθεια του που συμπλέκει και που αποσυμπλέκει, να μη σου σβήνει, ο έλεγχος στο σταυροδρόμι, το πόσο χρειάζομαι για να φρενάρω, το πόσο πρέπει ή μπορώ να χρησιμοποιήσω το εμπρός φρένο κλπ κλπ, ότι έχει να κάνει δηλαδή με κίνηση μέσα στη πόλη από τα μαθήματα μόνο δεν τα γνωρίζει κανένας οδηγός στην Ελλαδίτσα μας. Δυστυχώς...

GIXXERAKIAS
10/05/2013, 14:13
Μπορεί να κρίθηκα ικανός να οδηγήσω αλλά η εξέταση της μοτοσικλέτας δεν σε βάζει καθόλου στην νοοτροπία της κίνησης στο δρόμο. Το μέρος που γίνεται μέσα στην πίστα νομίζω ότι είναι τραγικό και η πορεία γίνεται σε ένα δρόμο χωρίς σταυροδρόμια, ευθεία, με κυκλικούς κόμβους. Όπως καταλαβαίνεις είναι σχετικά γελοίο ακόμα για έναν που δεν είχα ξανά οδηγήσει. Προσωπικά έδωσα με ένα FZ6 (αρκετά βαρύτερο από το XT και νομίζω με τη 2πλάσια ιπποδύναμη πράγμα που με δυσκόλεψε ειδικά στην αρχή με τον έλεγχο του γκαζιού) και ανέβηκα στη μοτοσυκλέτα 5 ή 6 φορές. Είχα δώσει στην τελευταία εξεταστική περίοδο το Φεβρουάριο πριν κλείσουν οι πίστες για να τις αλλάξουν επειδή αλλάζουν τα μέτρα εξέτασης. Πλακωμένος δηλαδή επειδή γίνονται αρκετά δυσκολότερα στο 1ο μέρος μέσα στη πίστα.

Αυτό λοιπόν δεν μου δίνει την αυτοπεποίθηση που θα έπρεπε να είχα ως κάτοχος διπλώματος!!! Το σταμάτα ξεκίνα, βάλε βγάλε ταχύτητα, η συνήθεια του που συμπλέκει και που αποσυμπλέκει, να μη σου σβήνει, ο έλεγχος στο σταυροδρόμι, το πόσο χρειάζομαι για να φρενάρω, το πόσο πρέπει ή μπορώ να χρησιμοποιήσω το εμπρός φρένο κλπ κλπ, ότι έχει να κάνει δηλαδή με κίνηση μέσα στη πόλη από τα μαθήματα μόνο δεν τα γνωρίζει κανένας οδηγός στην Ελλαδίτσα μας. Δυστυχώς...

Γι'αυτό λοιπόν όσο μπορείς στην αρχή θα πηγαίνεις από στενά και από δρόμους που ήδη γνωρίζεις μέχρι να τις πάρεις τον αέρα.;)
Μπορείς κάλλιστα εφόσον δέν έχεις εμπιστοσύνη στον εαυτό σου να συνεχίσεις τα μαθήματα σε δρόμους και όχι στην πίστα,κανείς εκπαιδευτής δεν θα σου το αρνηθεί επί πληρωμή βεβαίως βεβαίως.:D

Για να καταλάβεις λίγο το μέγεθος δυσκολίας που νομίζεις ότι έχεις,εγώ από σκούτερ πήγα με Supersport 600.Εσύ από το "θηρίο" που έμαθες να κάθεσαι/οδηγείς για το δίπλωμα θα πάρεις στην ουσία ένα μεγάλο παπί και θα είσαι μιά χαρά πάνω του.:beer: