PDA

View Full Version : Σκεψεις εν καιρω δυσκολιας..... το καλυτερο αρθρο!!!!!



Γιαννης κορο
07/05/2013, 01:51
Αρχικα καλο Πασχα και χριστος ανεστη !!!
Δεν ειμαι σιγουρος αν ειμαι στο καταλληλο θεμα για να δημοσιευσω το θεματακι μου αλλα τελος παντων !
Πριν απο αρκετο καιρο εχοντας παρει το περιοδικο ΜΟΤο διαβασα το εξης κειμενο που με αγγιξε παρα πολυ και ειναι το παρακατω:
Σκεφτομαι πολλα τωρα.. μην εχοντας μηχανη, μην εχοντας αυτο το πραγμα που μπορουσα,ενα απο τα πολλα που ακομπουσα..
Σκεφτομαι τα προσεχε ρε των φιλων κααλαρηδων της παραλιακης την ωρα που περνοδιαβαινουν τις ευθειες στην μια ροδα σκεφτομαι τις απειρες συζητησεις για παπακια με τους τυπους απο το γαλατσι και την κυψελη,τυπους που παλεοτερα δεν θα κατανοουσα αν και γειτονες..
Σκεφτομαι την κοπελα μου νε με κοιταζει με ζηλεια οταν περναμε διπλα απο μηχανες ¨περιποιημενες¨και κολλαει το βλεμα μου.
Σκεφτομαι να της λεω για μηχανες και αυτη να με ρωταει να μαθει ,να με ρωταει που τα ξερω ολα αυτα,σκεφτομαι ονειρα με μηχανες σκεφτομαι τι εχει να γινει...Σκεφτομαι ατυχηματα,σκεφτομαι τα νοσοκομεια και τον πονο,σκεφτομαι τα ραμματα,σκεφτομαι τους απροσεκτους με τα αυτοκινητα,σκεφτομαι την μια γκαζια,την οικογενεια μου,τις παρεες μου,την αγκαλια απο την πισω θεση της μηχανης...
Σκεφτομαι τις μηχανες σαν θειο δωρο ποου με βοηθαει να ζω να ρισκαρω και να ονειρευομαι με ενα γυρισμα του δεξιου χεριου.
Σκεφτομαι και την πουτανα την κριση του γαμη***νου καπιταλιστικου συστηματος που μου τραβαει την μηχανη απο τα χερια ρε γαμωτο...



Αν και ειμαι σε αρκετα μικρη ηλικια που καποιοι δεν θα πιστευαν τον απειρο ποθο που εχω για τις μηχανες και οτι πλεον αν δεν ειναι ολη μου η ζωη ειναι ενα τεραστιο κομματι αυτης και το συγκεκριμενο κειμενο με αγγιξε πολυ..... Ευτυχως εχω μηχανη αλλα βιονοντας ολες αυτες τις οικονομικες δυσκολιες και εχοντας τοσους μηχανοβιους γυρω μου χωρις την αγαπη τους μπορω να καταλαβω το κειμενο στο επακρο......

AUFGEBRACHT
07/05/2013, 07:16
Αληθώς Ανέστη και χρόνια πολλά Γιάννη :wave2:
Όπως λες κι εσύ είσαι σε αρκετά μικρή ηλικία και είναι λογικό και τον πόθο για τα δίτροχα να τον έχεις και να τα θεωρείς ένα τεράστιο κομμάτι της ζωής σου. Το κειμενάκι δεν ξέρω εάν είναι γραμμένο από συντάκτη του ΜΟΤΟ ή από αναγνώστη, ίσως θα μου πεις δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία, εγώ προσωπικά το βρήκα αδιάφορο σαν κείμενο. Άσε που χωρίς το καπιταλιστικό σύστημα δε θα είχαμε την πληθώρα μοντέλων και εταιρειών κατασκευής μοτοσυκλετών, μπορεί η συμβίωση με δίτροχο να γεννά συναισθήματα τα οποία ξεπερνούν τη χρηστικότητά του ως ένα αντικείμενο άψυχο στο οποίο τελικά συμπεριφέρεσαι λες και έχει ψυχή (ακόμα πολλές φορές τη χαϊδεύω στο τεπόζιτο μετά από μια όμορφη βόλτα), ΑΛΛΑ... Όταν μεγαλώσεις και κάνεις οικογένεια ίσως δεις αλλιώς τα πράγματα. Για μένα ας πούμε τίποτα δε συγκρίνεται με το γέλιο του παιδιού μου, με την αγκαλιά που με παίρνουν δύο μικρά χεράκια και το φιλάκι που μου σκάει όλο χαρά μόλις μπαίνω σπίτι. Όπως λες ότι καταλαβαίνεις το κείμενο του ΜΟΤΟ στο έπακρο ίσως τελικά κάποια χρόνια αργότερα καταλάβεις και αυτό το κείμενο στο έπακρο... Καλή σου ημέρα!!!

yannis24
07/05/2013, 08:53
+1000000 στον απο πάνω.........

Όσο τις γουσταρα και εγω παλαιότερα, και εκανα ταξιδάκια, βόλτες κτλ......τώρα απλα μου αρέσουν....αλλα πράγματα εχουν ομορφυνει την ζωή μου......

vassilis79
07/05/2013, 09:52
Τα μηχανακια , το ποδοσφαιρο , οι εκδρομες , ειναι πολυ ομοφα ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΝΤΑ ομως , πραγματα που ομορφαινουν την ζωη μας. Το χαμογελο του πιτσιρικα μου ομως , ειναι ο κοσμος ολος .

Γιαννης κορο
07/05/2013, 13:18
Σαφως δεν τιθεται κανενα θεμα να συγκριθει η μοτοσυκλετα με την οικογενεια και το χαμογελο ενος παιδιου οπως αναφεραται ολοι! ισως ηθελε περισσοτερη διευκρινηση ...στο θεμα χομπι ειναι οτι καλυτερο! δεν νομιζω να υπαρχει κανενας που να βαζει την μοτοσυκλετα πανω απο οικογενεια κτλπ γτ οσο και να το γουσταρουμε ενας σωρος σιδερα ειναι......

VANDA
08/05/2013, 10:55
Σαφως δεν τιθεται κανενα θεμα να συγκριθει η μοτοσυκλετα με την οικογενεια και το χαμογελο ενος παιδιου οπως αναφερατε ολοι! ισως ηθελε περισσοτερη διευκρινιση..


Μια χαρά τα είπες, δε χρειάζεται διευκρίνιση... απλά ένα μεγάλο τμήμα του moto πιέζει για συγχώνευση με το goneis.gr..:lol:

Γιαννης κορο
08/05/2013, 12:41
Μια χαρά τα είπες, δε χρειάζεται διευκρίνιση... απλά ένα μεγάλο τμήμα του moto πιέζει για συγχώνευση με το goneis.gr..:lol:
χααχχααχ :lol: :lol: :lol: :lol: