PDA

View Full Version : ο ελληνας εφευρετης



christof40
07/05/2013, 15:28
εγω απ αυτα ειμαι ασχετος αλλα εντυπωσιαστηκα απ τα λεγομενα του και ακουσα πραμματα που δεν γνωριζα
http://www.youtube.com/watch?v=hu7eIJG_NSM

costas_versys
07/05/2013, 16:56
εγω απ αυτα ειμαι ασχετος αλλα εντυπωσιαστηκα απ τα λεγομενα του και ακουσα πραμματα που δεν γνωριζα
http://www.youtube.com/watch?v=hu7eIJG_NSM

Αφοπλιστική λογική και εφαρμοσμένες αρχές φυσικής/χημείας & μηχανικής. Μακάρι να είχαμε όλοι μας αυτήν την προσέγγιση.

spyro
07/05/2013, 21:23
θεος

white
07/05/2013, 21:40
Η ειρωνία είναι στο σκουφάκι το shell. Δυστυχώς δεν είναι ο μόνος.

vaska
07/05/2013, 22:52
θεος

+ όσα κι από μένα

Bradipous
07/05/2013, 23:17
:a23::a012::a012::a012::a23:

nihristo
08/05/2013, 00:25
πανεπιστήμονας

DimChios
10/05/2013, 15:09
:rockon::rockon::rockon: αξιος!

DimChios
10/05/2013, 15:59
ρε παιδια, επειδη μολις το ειδα ολο το βιντεο...

αυτος ή θεόμουρλος είναι ή εντελώς κουτός*!

Με τόσα που κανει, οπως τα κανει... γιατι δεν προχωράει? Γιατι δεν τον ξεραμε μεχρι σημερα (εμεις οι ελαχιστοι που τον μαθαμε)...και γιατι δε θα τον μαθει και ποτε (ισως) ο περισσοτερος κοσμος?

Οκ, "στην Ελλαδα ειμαστε", "εδω τιποτα δεν παει μπροστα" κλπ κλπ... αλλα δεν ειμαστε 40 χρονια πισω που ενημερωνοσουν μονο απο τιβι και εφημεριδες!

Τοσες και τοσες μαλακιες τις βρισκουμε και χωρις να θελουμε καλα καλα μπροστα μας καθημερινα...



*Σε καμμια περιπτωση δε θελω να τον θιξω τον ανθρωπο ή να τον μειωσω! Ισα ισα, μονο θαυμασμο μου προκαλει!

notakos600
10/05/2013, 16:10
Τοσες και τοσες μαλακιες τις βρισκουμε και χωρις να θελουμε καλα καλα μπροστα μας καθημερινα...


;) κάπως έτσι...

DimChios
10/05/2013, 16:13
;) κάπως έτσι...

Δε σε επιασα :hmm:

επειδη κι εγω δεν κατεχω πολλα... λεει δλδ μλκιες στο βιντεο? Φαντασιοπληκτος ειναι?

notakos600
10/05/2013, 16:15
Δε σε επιασα :hmm:

επειδη κι εγω δεν κατεχω πολλα... λεει δλδ μλκιες στο βιντεο? Φαντασιοπληκτος ειναι?

Ακριβώς όπως τα έγραψες παραπάνω, ή το ένα ή το αλλο, ποιός μπορεί να κρίνει αν είναι ιδιοφυία του ''περιθωρίου'' ή με πλούσια φαντασία. Βασικά το εμότικον πήγαινε στο ότι με τόση πληροφόρηση σήμερα από παντού είναι δυνατόν να μην τον ξέρουμε...

DimChios
10/05/2013, 16:21
Ακριβώς όπως τα έγραψες παραπάνω, ή το ένα ή το αλλο, ποιός μπορεί να κρίνει αν είναι ιδιοφυία του ''περιθωρίου'' ή με πλούσια φαντασία. Βασικά το εμότικον πήγαινε στο ότι με τόση πληροφόρηση σήμερα από παντού είναι δυνατόν να μην τον ξέρουμε...

ωραια. και αυτος, ειτε τρελος ειναι είτε οχι... (λίγους έχουμε δεί, ξαναλέω) γιατί δε βγαίνει να φωναξει τί κανει?
Γιατι δεν το ψαχνει?
Μπαινει λοιπον και 3ο σεναριο
α) ή ειναι τρελος
β) ή χαζός
γ) ή μας έχει γραψει ολους στα @@ρια του και κοιταει την παρτη του! οποιος απο εμας θελει να "ξυπνησει" ας ξυπνήσει

:hmm:

Εδω μερικοι σπαμε την καζανα μας να κατεβασουμε ιδεες, κανουμε οτι μπορουμε και αντεχουμε μπας και δουμε προκοπη...

Και ολα αυτα μου δημιουργούνται μιας και φαινεται τα "μυστικά" του να τα λεει χωρις φαμφάρες και υπεκφυγες για το τι κανει και πως!

notakos600
10/05/2013, 16:27
Μήτσο παρέλειψες το σημαντικότερο, ίσως να έχουμε χαμηλότερο δείκτη νοημοσύνης από εκείνον γι' αυτό κομπλάρουμε στα δύσκολα και να σου πω και το άλλο... ούτε εγω αν ήμουν στη θέση του θα μιλούσα σε ώτα μη ακουόντων.

DimChios
10/05/2013, 16:33
Μήτσο παρέλειψες το σημαντικότερο, ίσως να έχουμε χαμηλότερο δείκτη νοημοσύνης από εκείνον γι' αυτό κομπλάρουμε στα δύσκολα και να σου πω και το άλλο... ούτε εγω αν ήμουν στη θέση του θα μιλούσα σε ώτα μη ακουόντων.

το πιθανοτερο ειναι να εχουμε (αν δεν ειναι τρελος) χαμηλοτερο δεικτη νοημοσυνης, δε το συζητω αυτο!

Στη θεση του εγω αν ημουν εχω πολλα περισσοτερα σεναρια απο το δικο σου για το τι θα εκανα!

:lol:

θες να σου πω?

:cry:

notakos600
10/05/2013, 16:35
Θα έβγαζες βιβλίο βρε θηρίο; :a014:

Cpt. Haddock
10/05/2013, 16:40
:tooth:

DimChios
10/05/2013, 16:40
Θα έβγαζες βιβλίο βρε θηρίο; :a014:

τι λες μωρε? για να με περασουν για τρελο?
:lol:

notakos600
10/05/2013, 16:41
τι λες μωρε? για να με περασουν για τρελο?
:lol:

:lol: :lol:

DimChios
10/05/2013, 16:41
:tooth:

ειχα αρχισει να ανησυχω!

Γιααααααα πες! :smokin:



(πριν το βαλω στο fb) :evil:

Cpt. Haddock
10/05/2013, 16:43
Δεν εχω να πω κατι. Σταματησα στο 2ο λεπτο που μιλαει για καταφυγιο και 20 τονους νερο. Δε χρειαζοταν κατι αλλο (αν και διαβασα μετα τα σχόλια για να ειμαι και σιγουρος)

notakos600
10/05/2013, 16:43
Καλά θα ξεκωλι@στείς στα like... :lol:

DimChios
10/05/2013, 16:51
Δεν εχω να πω κατι. Σταματησα στο 2ο λεπτο που μιλαει για καταφυγιο και 20 τονους νερο. Δε χρειαζοταν κατι αλλο (αν και διαβασα μετα τα σχόλια για να ειμαι και σιγουρος)

καλα, κι εγω εκει κομπλαρα λιγο αλλα αν κανεις (που σιγα μη τον κανεις τετοιος αντιδραστικος που σαι :lol:) τον κοπο να το δεις... νομιζω, μιας και εισαι και μορφωμενο παλληκαρι και εξυπνο, οτι θα μπορουσες να μας κατατοπισεις εμας τους ποταπους φωτοτυπαδες - κλαρινιστες!

:bawl:

Cpt. Haddock
10/05/2013, 16:53
καλα, κι εγω εκει κομπλαρα λιγο αλλα αν κανεις (που σιγα μη τον κανεις τετοιος αντιδραστικος που σαι :lol:) τον κοπο να το δεις... νομιζω, μιας και εισαι και μορφωμενο παλληκαρι και εξυπνο, οτι θα μπορουσες να μας κατατοπισεις εμας τους ποταπους φωτοτυπαδες - κλαρινιστες!

:bawl:

Οχι ρε συ, εγω δε σκαμπαζω και πολλα, αλλα οφειλω να σου πω οτι ειπα ψεμματα πριν λιγο. Ειδα και λιγο περισσοτερο απο το 2ο λεπτο, οποτε δεν εχασα το επος με το παχυ τσιμεντο που προστατευει απο το ραδονιο :D

Απλα επειδη παντα σ' αυτη τη χωρα θεωρουμε οτι εχουμε τα απιστευτα μυαλα που χανονται λογω του κρατους και των διεθνωνΕ συνομωσιώνΕ, καντε μια αναζητηση για water fuel inventors να δειτε τι διαμαντια κυκλοφορουν στον κόσμο.

DimChios
10/05/2013, 17:02
Οχι ρε συ, εγω δε σκαμπαζω και πολλα, αλλα οφειλω να σου πω οτι ειπα ψεμματα πριν λιγο. Ειδα και λιγο περισσοτερο απο το 2ο λεπτο, οποτε δεν εχασα το επος με το παχυ τσιμεντο που προστατευει απο το ραδονιο :D

Απλα επειδη παντα σ' αυτη τη χωρα θεωρουμε οτι εχουμε τα απιστευτα μυαλα που χανονται λογω του κρατους και των διεθνωνΕ συνομωσιώνΕ, καντε μια αναζητηση για water fuel inventors να δειτε τι διαμαντια κυκλοφορουν στον κόσμο.

θα με σκασει τουτος δω!

ΡΕ! ΜΠΟΡΕΙ ΕΝ ΤΕΛΕΙ ΤΟ ΜΠ00ΡΔΕΛΟ ΣΟΥ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΜΕ ΖΑΧΑΡΗ ΝΑΙ Ή ΟΥ?

:bawl:



Ναι, δεν εχει και πολυ δουλεια σημερα :D

Cpt. Haddock
10/05/2013, 17:03
ΡΕ! ΜΠΟΡΕΙ ΕΝ ΤΕΛΕΙ ΤΟ ΜΠ00ΡΔΕΛΟ ΣΟΥ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΜΕ ΖΑΧΑΡΗ ΝΑΙ Ή ΟΥ?
:bawl:

Εχω την εντυπωση οτι παλια ριχνανε ζαχαρη στα μηχανακια για να τα κολλησουν... :smokin:

DimChios
10/05/2013, 17:04
Εχω την εντυπωση οτι παλια ριχνανε ζαχαρη στα μηχανακια για να τα κολλησουν... :smokin:

...και νερο στις εξατμισεις για να τις πλυνουν... οχι τοσο παλια!

:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

AUFGEBRACHT
10/05/2013, 17:06
Εχω την εντυπωση οτι παλια ριχνανε ζαχαρη στα μηχανακια για να τα κολλησουν... :smokin:

Ενίοτε μερικοί έριχναν και σε τάνκς στον Έβρο...

Sir Eater
10/05/2013, 18:07
Ρε παλικάρια! Δεν είπε ο άνθρωπος ότι ρίχνει ζάχαρη μέσα και πάει!
Από την άλλη εγώ θα ρωτήσω το εξής... Μήπως τελικά το "σύστημα" κατάφερε έναν από τους σκοπούς του και μας έκανε να μην εμπιστευόμαστε ούτε τα άντερα μας?
Μήπως αντί να μην μασάμε κουτόχορτο περάσαμε στο άλλο άκρο και νομίζουμε ότι ήμαστε ξεφτέρια τουλάχιστον γιατί δεν μας πιάνουν κορόιδα ενώ τελικά εκεί ακριβώς μας ήθελαν να πιστεύουμε αυτό το πράγμα?

Μου θυμίζει μια ωραία περιγραφή σχετικά με την μεγαλύτερη άπατη ever όπου λέει πως κάποιος σου πετάει ένα κόκκαλο, βρίσκει την αδυναμία σου και ύστερα σε αφήνει να καταναλωθείς από τις ίδιες σου τις επιθυμίες... και για να το κάνει πιο κατανοητό το περιέγραψε σαν μια παρτίδα σκάκι όπου ο αντίπαλος σου δίνει τα κομμάτια του και εσύ (το θύμα) νομίζεις ότι τα πήρες μόνος σου γιατί είσαι πιο έξυπνος...

Μήπως ήμαστε τα θύματα λοιπόν και μας έχουν πάει εκεί ακριβώς που μας θέλουν?

Για αυτό ας μην πιστεύουμε εύκολα αλλά ας μην απορρίπτουμε και αβλεπή μόνο και μόνο γιατί μας φαίνονται μερικά πράγματα κλισέ όπως η δεξαμενή με τους είκοσι τόνους νερό για πάσα περίπτωση...!

Τα σέβη μου! :D

nihristo
10/05/2013, 18:20
ρε παιδια, επειδη μολις το ειδα ολο το βιντεο...

Με τόσα που κανει, οπως τα κανει... γιατι δεν προχωράει? Γιατι δεν τον ξεραμε μεχρι σημερα (εμεις οι ελαχιστοι που τον μαθαμε)...και γιατι δε θα τον μαθει και ποτε (ισως) ο περισσοτερος κοσμος?



Εκτός από μυαλό, χρειάζεται και καλό επίπεδο management-marketing του εαυτού σου. Ο κανόνας λέει πώς οι ιδιοφυΐες δεν μπορούν να διαχειριστούν οικονομικά- κοινωνικά, τις τεράστιες δυνατότητες τους.


Υ.Γ. τον άνθρωπο τον είχα δει σε ένα δελτίο ειδήσεων αρκετά παλιά

nihristo
10/05/2013, 18:21
ρε παιδια, επειδη μολις το ειδα ολο το βιντεο...

Με τόσα που κανει, οπως τα κανει... γιατι δεν προχωράει? Γιατι δεν τον ξεραμε μεχρι σημερα (εμεις οι ελαχιστοι που τον μαθαμε)...και γιατι δε θα τον μαθει και ποτε (ισως) ο περισσοτερος κοσμος?



Εκτός από μυαλό, χρειάζεται και καλό επίπεδο management-marketing του εαυτού σου. Ο κανόνας λέει πώς οι ιδιοφυΐες δεν μπορούν να διαχειριστούν οικονομικά- κοινωνικά, τις τεράστιες δυνατότητες τους.


Υ.Γ. τον άνθρωπο τον είχα δει σε ένα δελτίο ειδήσεων αρκετά παλιά

Cpt. Haddock
10/05/2013, 18:22
Ρε παλικάρια! Δεν είπε ο άνθρωπος ότι ρίχνει ζάχαρη μέσα και πάει![...]

Οχι βεβαια. Ο Dimchios το ειπε αυτο :p

DimChios
10/05/2013, 18:30
Οχι βεβαια. Ο Dimchios το ειπε αυτο :p

:moutza:

(δεν ειπα αυτο και το ξερεις) :smokin:

motomaniac
10/05/2013, 22:03
Εκτός από μυαλό, χρειάζεται και καλό επίπεδο management-marketing του εαυτού σου. Ο κανόνας λέει πώς οι ιδιοφυΐες δεν μπορούν να διαχειριστούν οικονομικά- κοινωνικά, τις τεράστιες δυνατότητες τους.


Υ.Γ. τον άνθρωπο τον είχα δει σε ένα δελτίο ειδήσεων αρκετά παλιά

κι εγω. λεει και μπουρδες, ραδιενεργεια 20 τονους νερο κλπ αλλα κατα βαση μεχρι το 13 που εκατσα κι ειδα δεν ειπε κατι ανεφικτο αλλο.

KostasV2
10/05/2013, 22:23
Δεν είναι εφευρέτης. Εφαρμόζει γνωστά πράγματα που θα μπορούσαν να κάνουν οι περισσότεροι (αλλά δεν κάνουν...). Το παπί του π.χ. δουλεύει με οινόπνευμα, όπως εκατομμύρια αυτοκίνητα στη Βραζιλία. Η αλήθεια είναι όμως, ότι έχει κάποιες εμμονές (σαν να ετοιμάζεται για τον 3ο παγκόσμιο πόλεμο ένα πράγμα...).

kotsosre
11/05/2013, 00:38
Αντί να κατηγορείς ένα μυαλό,θαυμάσέ το.

christof40
11/05/2013, 01:15
οντως δεν ειναι εφευρετης και αυτα που εφαρμοζει ειναι γνωστα εδω και 10ετιες.
εγω ομως θαυμαζω το homemade & do it yourself που κανει.
εχει και μια ιδιοτροπια,παραξενια,χομπυ,χουγια οπως θετε πεστε το με το καταφυγιο.
δεν λεει ομως μπαρουφες η ψεμματα.
και στο φιναλε ποιος δεν εχει ιδιοτροπιες?
π.χ σε καποιους τους αρεσει να καβαλανε μοτο με ιδια μαρκα που φορανε σωβρακα.
αλλοι αρχιζουν στα γεραματα να κανουν ξιφασκια γιατι μικροι βλεπαν πολυ ζορρο και χαιλαντερ:rotflmao:
ειναι κακο αυτο?πρεπει να τους κοροιδευουμε?:nono:οχι.
ολοι ειναι πλασματα του θεου και πρεπει να τα αγαπαμε:lol:





ορεξη πουχω ο μπουστης βραδιατικα:lol:

DimChios
11/05/2013, 10:01
π.χ σε καποιους τους αρεσει να καβαλανε μοτο με ιδια μαρκα που φορανε σωβρακα.
αλλοι αρχιζουν στα γεραματα να κανουν ξιφασκια γιατι μικροι βλεπαν πολυ ζορρο και χαιλαντερ:rotflmao:



True! ξερω εναν! :lol:

notakos600
11/05/2013, 10:05
True! ξερω εναν! :lol:

Μήτσος ο ντ'αρτανιάν. :lol: :beer:

dimmie_72
11/05/2013, 16:13
Αν είναι αυτός εφευρέτης, τότε τι να πει κι αυτός..........:p

http://www.soukosrobots.gr/

Ichigo
11/05/2013, 17:35
Εντάξει ρε παιδιά ο τύπος με ανεμογεννήτριες και σε συνδυασμό με φωτοβολταικά και από ότι κατάλαβα με κάποια ιδιοκατασκευή UPS και regulator είναι ενεργειακά αυτάρκης. Καθόλου παράλογο αν σκαμπάζεις καλά από ηλεκτρονική και ηλεκτρολογία. Oύτε αυτά με την παραγωγή καυσίμου από ζαχαροκάλαμα κλπ είναι πρωτάκουστα :look:

Ichigo
11/05/2013, 17:46
Οχι ρε συ, εγω δε σκαμπαζω και πολλα, αλλα οφειλω να σου πω οτι ειπα ψεμματα πριν λιγο. Ειδα και λιγο περισσοτερο απο το 2ο λεπτο, οποτε δεν εχασα το επος με το παχυ τσιμεντο που προστατευει απο το ραδονιο :D



Αν με μετρήσεις - σε περίπτωση που έχεις εξειδικευμένες γνώσεις και εργαλεία μέτρησης- διαπιστώσεις ότι έχεις αυξημένες συγκεντρώσεις ραδονίου στο χώρο σου από το υπέδαφος και όχι από τα υλικά κατασκευής, τότε η πρώτη σου δουλειά είναι να μονώσεις τις ρωγμές του υπογείου σου με τσιμέντο. ;)
Ανέτρεξε στη Φυσική γυμνασίου για πληροφορίες περί ακτινοβολίας α, β και γ! :p

Cpt. Haddock
11/05/2013, 20:47
Αν με μετρήσεις - σε περίπτωση που έχεις εξειδικευμένες γνώσεις και εργαλεία μέτρησης- διαπιστώσεις ότι έχεις αυξημένες συγκεντρώσεις ραδονίου στο χώρο σου από το υπέδαφος και όχι από τα υλικά κατασκευής, τότε η πρώτη σου δουλειά είναι να μονώσεις τις ρωγμές του υπογείου σου με τσιμέντο. ;)
Ανέτρεξε στη Φυσική γυμνασίου για πληροφορίες περί ακτινοβολίας α, β και γ! :p

Ήσουν παντα έτσι ηλιθιωδως σπασικλας, ή με τα χρονια στο τεκνικαλ σαπορτ την άκουσες? :p

Ichigo
12/05/2013, 00:09
Ήσουν παντα έτσι ηλιθιωδως σπασικλας, ή με τα χρονια στο τεκνικαλ σαπορτ την άκουσες? :p

Καλοηθεις παρενεργειες απο υπερδοσολογια Παπυρος Λαρους Μπριτανικα σε νεαρη ηλικια... :lol:

Στο τεκνικαλ σαπορτ υπαρχουν κατι κουμπακια για ζορικους τα οποια μπορει να δημιουργησουν σοβαρο προβλημα σε ατομα που διανυουν επικινδυνες ηλικιες οποτε beware γιατι αμα γινει κατι εκ παραδρομης... :smokin:

DimChios
13/05/2013, 08:19
Ήσουν παντα έτσι ηλιθιωδως σπασικλας

Ε ΟΧΙ ΡΕ ΜΛΚ!!!

Ειπε ο γαιδαρος τον πετεινο κεφαλα!

:bawl:




(σ αγαπω) :a07:

Cpt. Haddock
13/05/2013, 08:28
(σ αγαπω) :a07:

Τα ίδια λετε όλες... :(

LOUKILOUK
13/05/2013, 18:42
Απλά και γνωστά πραγματάκια λέει ο σύντεκνος, απλά χρειάζετε λίγο χρόνο, λίγο χρήμα, πολύ όρεξη και δουλειά για να γίνουν όλα αυτά...υπάρχει κόσμος αρκετός που εφαρμόζει κάποια από αυτά στο σπίτι του...ειδικά στο θέμα ενέργεια είναι αρκετοί που ψάχνονται καιρό τώρα...Και εγώ γούσταρα αλλά δεν με έπαιρνε το μπάτζετ οικονομικά...δεν ήταν τεράστιο απλά δεν υπήρχαν τα φράγκα...
Συχνά ανθρώπους που ξεφεύγουν από την πεπατημένη τείνουμε να τους απαξιώνουμε χωρίς καν να τους ακούσουμε...κρίμα...
Τα μισά να έκαναν κάποιοι κυβερνώντες την χώρα ίσως να είμασταν ενεργειακά αυτόνομοι/ανεξάρτητοι...
Μπράβο του πάντως, φαίνετε και ωραίος τύπος, είναι και δικυκλιστής...καλή του ώρα...

AUFGEBRACHT
13/05/2013, 20:54
Απλά και γνωστά πραγματάκια λέει ο σύντεκνος, απλά χρειάζετε λίγο χρόνο, λίγο χρήμα

Από αυτά που είδα δεν νομίζω να χρειάζεται λίγο χρήμα, το αντίθετο μάλιστα και ιδιαίτερα σε εποχές ισχνών αγελάδων. Επίσης, στην παράμετρο χρόνο-χρήμα να προσθέσω και την παράμετρο ΧΩΡΟ.

LOUKILOUK
13/05/2013, 22:58
Από αυτά που είδα δεν νομίζω να χρειάζεται λίγο χρήμα, το αντίθετο μάλιστα και ιδιαίτερα σε εποχές ισχνών αγελάδων. Επίσης, στην παράμετρο χρόνο-χρήμα να προσθέσω και την παράμετρο ΧΩΡΟ.

Το "λίγο" είναι μια σχετική ποσότητα, στην ουσία συμφωνώ με όσα λες και για τον χώρο επίσης...
Επειδή το είχα ψάξει ελαφρά, η επένδυση δεν ήταν απλησίαστη αλλά σίγουρα ήθελε ένα σεβαστό ποσό με δυνατότητα απόσβεσης μια δεκαετία περίπου...φυσικά τα νούμερα αλλάζουν και σήμερα δεν μπορώ να ξέρω για τι ποσά μιλάμε...
Τέλος υπάρχουν και πολλές κλιμάκώσεις της ίδιας επένδυσης...δεν είναι ανάγκη να γίνουν όλα μαζί με την μια...Μπορείς προοδευτικά να το "χτίσεις" και να δεις και καλύτερα τις ανάγκες σου.
Να τονίσω ότι μιλάω μόνο για ενεργειακή αυτονομία μέσω αέρα-ήλιου και όχι παραγωγη βιοκαύσιμου κα οτιδήποτε άλλο σκέφτηκε και εφάρμοσε ο σύντεκνος...

υ.γ. Το συγκεκριμένο "λίγο" μεταφράζονταν στην περίπτωσή μου τότε, όσο ένα καλό αυτοκίνητο και μια χιλιάρα μηχανή...κανα 35άρι ...αλλά και αυτό είναι σχετικό γιατί δεν έχουμε όλοι τις ίδιες ανάγκες ούτε την ίδια ηλιοφάνεια, ούτε τον ίδιο αέρα... από χώρο ευτυχώς είχα, οπότε ούτε καν ασχολήθηκα...
Σημασία πάντως έχει ότι η χώρα θα ήταν πολύ μπροστά αν κάποιος εφάρμοζε με σοβαρό σχέδιο και πρόγραμμα τα μισά από όσα εφάρμοσε αυτός ο "κουζουλός"...

p@nos
14/05/2013, 01:49
καλα δεν ειναι και τοσο ευκολο να κατασκευασεις τα τροφοδοτικα που εκανε αυτος σε αυτη την ισχυ απαιτει αρκετα καλες γνωσεις πανω στα ηλεκτρονικα αμα εινια τοσο ευκολα καθηστε φτιαχτε μερικα να τα πουλατε γτ σε αυτες τις ισχεις οι μετατροπεις ειναι πανακριβοι να γινετε πλουσιοι

τωρα επισης επειδη κραξατε δε ξερω γτ αν ο ανθρωπος κρινει οτι πρεπει να εχει νερο φιλτραρισμενο και φαι για ωρα αναγκης...ο μεσος ανθρωπος θεωρει οτι για την ωρα αναγκης οτι πρεπει να εχει λεφτα στην ακρη...που οπως αρχιζει να καταλαβαινει ο κοσμος τελευταια το χρημα σε δυσκολους καιρους ειναι ''σχετικο''...


μπραβο του που εκατσε και εφαρμοσε ολα αυτα που εμαθε, πραγματα που θελουν πολυ κεφι και μερακι για να κατσεις να τα κανεις μονος σου...και σιγουρα αυτηνου δε του πηρε λιγο αν υπολογισουμε ποσο καιρο ασχολειται με την ενεργειακη αυτονομια...