PDA

View Full Version : Ακινησια Μοτο μικρη βοηθεια.



lygonis
08/05/2013, 09:55
Καλημέρα και χρονια πολλα σε όλους. Χρειαζομαι μια μικρη βοηθεια. Έχω ενα bandit 400 και θα το βάλω σε ακινησια. Πως μπορω να το προστατεψω απο φθορα στα καρμπυρατερ και στον κινητηρα?

Ευχαριστω εκ τον προτερων

Νίκος

sapila racing
08/05/2013, 09:57
Καλημέρα και χρονια πολλα σε όλους. Χρειαζομαι μια μικρη βοηθεια. Έχω ενα bandit 400 και θα το βάλω σε ακινησια. Πως μπορω να το προστατεψω απο φθορα στα καρμπυρατερ και στον κινητηρα?

Ευχαριστω εκ τον προτερων

Νίκος

Αδειασε τα καρμπ απο βενζίνη κατ αρχήν. Αυτα τα μηχανάκι αήδη πασχουν σε αυτό το θέμα.
Πόσο καιρό προβλέπεις να το εχεις σε ακινησία?

lygonis
08/05/2013, 09:59
τουλαχιστον 1 χρονο

sapila racing
08/05/2013, 10:12
Τότε κανεις και τα παρακάτω:

Καντου ενα καλό πλύσιμο.
Αποσυνδέεις μπαταρία.
Αν εχεις κεντρικό σταντ το στηνεις σε αυτό.
Αδειάζεις τεπόζιτο.
Αν εχεις κουκούλα βάλτην.

Θα είναι σε εσωτερικο χώρο?

lygonis
08/05/2013, 11:10
Σε πιλοτη σκεπασμενη θα ειναι. Ευχαριστω για το χρονο σου, να εισαι καλα

Bladerunner
08/05/2013, 12:28
Εφόσον θα είναι έξω για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα, καλό θα ήταν να ψεκαστεί με WD40 ο,τιδήποτε μπορεί να σκουριάσει. Όπως π.χ καλάμια μπροστινού και έμβολο πίσω ανάρτησης.

Επίσης, για να μη κολλήσουν τα τακάκια στις δισκόπλακες, είτε αφαίρεσέ τα, είτε βάλε ένα κομμάτι χαρτόνι ανάμεσα τους.

sniper
08/05/2013, 12:35
Εφόσον θα είναι έξω για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα, καλό θα ήταν να ψεκαστεί με WD40 ο,τιδήποτε μπορεί να σκουριάσει. Όπως π.χ καλάμια μπροστινού και έμβολο πίσω ανάρτησης.

Επίσης, για να μη κολλήσουν τα τακάκια στις δισκόπλακες, είτε αφαίρεσέ τα, είτε βάλε ένα κομμάτι χαρτόνι ανάμεσα τους.

WD40 ή μήπως θα ήταν καλύτερο κάποιο σπρέυ γράσσου; :confused:

GIXXERAKIAS
08/05/2013, 12:38
Τότε κανεις και τα παρακάτω:

Καντου ενα καλό πλύσιμο.
Αποσυνδέεις μπαταρία.
Αν εχεις κεντρικό σταντ το στηνεις σε αυτό.
Αδειάζεις τεπόζιτο.
Αν εχεις κουκούλα βάλτην.

Θα είναι σε εσωτερικο χώρο?

Χμμμμ....νομίζω ότι αυτό σε συνδυασμό με τον εξωτερικό χώρο (και εσωτέρικός να ήταν αλλά...) θα είναι καταστροφικό εκτός και άν είναι ήδη πλαστικοποιημένο το τεπόζιτο.

Κανονικά γεμίζουμε μέχρι επάνω το τεπόζιτο με βενζίνη και βάζουμε σταθεροποιητή όταν το έχουμε για πολύ καιρό ακίνητο οποιοδήποτε μηχανοκίνητο.
Λύνεις μπουζί και πετάς μιά κουταλιά σούπας λάδι μέσα στους κυλινδρούς και τραβάς μίζα μία φορά χωρίς τα μπουζί.Τα βάζεις στην θέση τους,αδειάζεις τα λάδια τα παλιά και γεμίζεις με λάδια καινούρια (ας είναι και ορυκτέλαιο) μέχρι επάνω στην τάπα.ΔΕΝ τραβάς μιζιά με την καμμία από εκεί και πέρα.Έχεις αποθηκεύσει ήδη μπαταρία και την φορτίζες κάθε δύο μήνες.Kερί υγρό συντήρησης για όλα τα μεταλλικά μέρη και πλαστικά,γρασσάρισμα καλό σε όλη την αλυσίδα και στα πλαινά της και κουκούλωμα.

Από εκεί και πέρα όταν θα χρειαστεί να την αναστήσεις ξαναμιλάμε.Αυτα που σου έγραψα εγώ σε συνδυασμό με τα γραφόμενα του σαπίλα και του bladerunner θα την κρατήσουν στην καλύτερη κατάσταση για όταν την χρειαστείς.

Bladerunner
08/05/2013, 12:38
WD40 ή μήπως θα ήταν καλύτερο κάποιο σπρέυ γράσσου; :confused:


Αν βγαίνει εύκολα μετά, γιατί όχι; Στα δικά μου πάντως WD40 έβαζα χωρίς πρόβλημα.

notakos600
08/05/2013, 15:58
To αντισκουριακό θα εξατμιστεί με τον καιρό εώ το γράσο σαν πιο παχύρευστο θα παραμείνει, υπάρχει και γράσο λιθίου (λευκό) σε σπρέ'υ'.

radd
08/05/2013, 17:06
Να βγάλεις τα μπουζί και με μια σύριγγα να ρίξεις μια μικρή ποσότητα λάδι (περίπου μια κουταλιά) σε κάθε κύλινδρο, μετά να περιστρέψεις το στρόφαλο με κλειδί αρκετές φορές για να απλωθεί το λάδι στους θαλάμους καύσης για να τους προστατέψει από σκούριασμα.
Αν δεν περιστρέψεις τον στρόφαλο με κλειδί μπορείς να το κάνεις με 2-3 μιζιές, αλλά πρώτα θα βάλεις τα μπουζί στις πίπες τους και θα τα τοποθετήσεις με τις ακίδες πάνω στο μπλοκ για να είναι γειωμένα. ;)
Εννοείται μόλις ολοκληρώσεις τη διαδικασία ξαναβάζεις τα μπουζί στον κινητήρα.

OldMan
09/05/2013, 09:49
Αν εχεις κουκούλα βάλτην.
Αν είναι πλαστική, καλύτερα όχι ...

sapila racing
09/05/2013, 10:13
Αν είναι πλαστική, καλύτερα όχι ...

Σωστό! Πρέπει να αναπνέει.

sniper
09/05/2013, 10:14
Σωστό! Πρέπει να αναπνέει.

Βασικά να μην μαζεύει υγρασία... αλλά το καταλάβαμε πιστεύω.. :lol:

OldMan
09/05/2013, 11:14
έμβολο πίσω ανάρτησης
Μάλλον εννοείς το "μπράτσο" (rod) του αμορτισέρ..

Bladerunner
09/05/2013, 11:30
Αν αυτό το πράγμα που κινείται πάνω-κάτω και γύρω του είναι "τυλιγμένο" το ελατήριο λέγεται μπράτσο ή rod, τότε ...ναι. Αυτό εννοώ!

OldMan
09/05/2013, 12:18
Αν αυτό το πράγμα που κινείται πάνω-κάτω και γύρω του είναι "τυλιγμένο" το ελατήριο λέγεται μπράτσο ή rod, τότε ...ναι. Αυτό εννοώ!
Υπάρχει ένα πράγμα που κινείται πάνω κάτω (αν θεωρήσουμε την μπουκάλα σαν ακίνητο παρατηρητή) και ένα άλλο που γύρω του είναι τυλιγμένο το ελατήριο ...

Εσένα πιο σΕ κάνει κέφι να το πούμε "έμβολο" ..??

sniper
09/05/2013, 12:24
Can you please stop talking about rods?

OldMan
09/05/2013, 12:35
Can you please stop talking about rods?
Την έχεις βαρέσει την μπιελίτσα σου ..??;)

sniper
09/05/2013, 12:51
Την έχεις βαρέσει την μπιελίτσα σου ..??;)

Re asto gerodiaolo :bawl:

sapila racing
09/05/2013, 12:54
Nα το πούμε 'άξονα εμβόλου' και να το λήξουμε?
εε?

Bladerunner
09/05/2013, 13:15
Υπάρχει ένα πράγμα που κινείται πάνω κάτω (αν θεωρήσουμε την μπουκάλα σαν ακίνητο παρατηρητή) και ένα άλλο που γύρω του είναι τυλιγμένο το ελατήριο ...

Εσένα πιο σΕ κάνει κέφι να το πούμε "έμβολο" ..??

Αυτό που ...ψεκάζω! :lol:


Can you please stop talking about rods?


Nα το πούμε 'άξονα εμβόλου' και να το λήξουμε?
εε?

οκ, οκ...

OldMan
09/05/2013, 13:17
Nα το πούμε 'άξονα εμβόλου' και να το λήξουμε?
εε?
Έτσι εύκολα λήγουν τα θέματα για σένα, μικρούλη ..???:D

sapila racing
09/05/2013, 13:33
Έτσι εύκολα λήγουν τα θέματα για σένα, μικρούλη ..???:D

:lol:

OldMan
09/05/2013, 13:36
:lol:
Γελάς αλλά δεν βοηθάς εδώ http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=135331 που έχω έναν που κάνει βρουμ βρουμ αλλά δεν πάει ρούπι ..

sniper
09/05/2013, 13:49
Γελάς αλλά δεν βοηθάς εδώ http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=135331 που έχω έναν που κάνει βρουμ βρουμ αλλά δεν πάει ρούπι ..

Α να χαθείς ΜΑΕΘΡΑΤ

sapila racing
09/05/2013, 14:02
Γελάς αλλά δεν βοηθάς εδώ http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=135331 που έχω έναν που κάνει βρουμ βρουμ αλλά δεν πάει ρούπι ..

Aφού τον νευρίασες καλά καλά τώρα να παω εγω να βγάλω το φίδι απ την τρύπα ε?
Πριτς! :p