PDA

View Full Version : Γυάλισμα κυλίνδρου



Da.Vintage
08/05/2013, 12:06
Παίδες όποιος έχει δει αχολούμαι με την παρακάτω ανακατασκευή

BMW R25/3 Restoration 2013 (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=134224)

και έχω φτάσει στο σημείο που είπα να λύσω τον κύλινδρο να του κάνω ένα γυάλισμα και πιθανότατα να του αλλάξω και πιστόνι.

Πού θα το πάω? Θυμάμαι πριν πολλά χρόνια τον Δράκο υπάρχει ακόμα? υπάρχει κάποιος άλλος της προκοπής?

και για να πας για γυάλισμα πρέπει να έχεις το καινούριο πιστόνι μαζί ή το παλιό?

sapila racing
08/05/2013, 12:22
Ο Δράκος υπάρχει.
Απ οτι βλέπω πάντως το πιστόνι σου έχει αρπάξει, δεν θα πας μόνο για γυάλισμα αλλά για ρεκτιφιέ.

GiannisBlessed
08/05/2013, 13:34
χρειαζεσαι πιστονι ανοχης ενα νουμερο μεγαλυτερο δλδ και ρεκτιφιε και μετα honing(το γυαλισμα που λες.)

Da.Vintage
08/05/2013, 14:19
Ένα φιλαράκι μου μηχανικός που ειδε τον κύλινδρο απο κοντά μου είπε οτι δεν έχει κανένα πρόβλημα ένα γυάλισμα θέλει ο κύλινδρος μεχρι και το πιστόνι το ίδιο μου είπε οτι μπορώ να βάλω.

Αυτό που θέλω να μου απαντήσετε είναι αν ο Δράκος είναι της προκοπής ή αν υπάρχει κανας καλός άλλος για γυάλισμα και αν πρέπει να έχω το παλιό πιστόνι ή το καινούριο...

Γιατί για να παραγγείλω το καινούριο πρέπει να μετρησω το κύλινδρο κανονικά μετά το γυάλισμα σωστά?

sapila racing
08/05/2013, 14:35
Ένα φιλαράκι μου μηχανικός που ειδε τον κύλινδρο απο κοντά μου είπε οτι δεν έχει κανένα πρόβλημα ένα γυάλισμα θέλει ο κύλινδρος μεχρι και το πιστόνι το ίδιο μου είπε οτι μπορώ να βάλω.

Αυτό που θέλω να μου απαντήσετε είναι αν ο Δράκος είναι της προκοπής ή αν υπάρχει κανας καλός άλλος για γυάλισμα και αν πρέπει να έχω το παλιό πιστόνι ή το καινούριο...

Γιατί για να παραγγείλω το καινούριο πρέπει να μετρησω το κύλινδρο κανονικά μετά το γυάλισμα σωστά?


Πήγαινε στον Δράκο με τον κύλινδρο και το πιστόνι και θα σου πούν εκει τι παίζει.
Εγω όπως το βλέπω το πιστόνξι σου με το μάτι ετσι αρπαγμένο (ψιλοκόλλημα είναι αυτό που φαίνεται) δεν θα το ξαναέβαζα.
Οτι θα δουλεψει αν το βάλεις, θα δουλέψει. Αν έχω καταλάβει όμως σωστά, θέλεις η μηχανή να γίνει τζάμι, όχι απλά να δουλεύει.

notakos600
08/05/2013, 15:24
Ένα γυαλισματάκι και ένα πιστόνι στις ίδιες διαστάσεις δεν παίζει; Πάντως ο κύλινδρος στη φωτό είναι βούτυρο.

catmaster
08/05/2013, 17:24
Ο Πέτρου είναι πολύ καλός στον Υμηττό , επίσης ο Βανικιώτης στην Δάφνη είναι πολύ καλά μαστόρια

αν κρίνω βάση πιστονιού (δεν μπορώ να δω καλά το χυτώνιο) πας κατευθείαν για ρεκτιφιέ πιστόνι ελατήρια και μην το ρισκάρεις για λίγα λεφτά διαφορά

τσέκαρε και την μπιέλα να είσαι σίγουρος

GiannisBlessed
09/05/2013, 23:16
Ο Πέτρου είναι πολύ καλός στον Υμηττό , επίσης ο Βανικιώτης στην Δάφνη είναι πολύ καλά μαστόρια

αν κρίνω βάση πιστονιού (δεν μπορώ να δω καλά το χυτώνιο) πας κατευθείαν για ρεκτιφιέ πιστόνι ελατήρια και μην το ρισκάρεις για λίγα λεφτά διαφορά

τσέκαρε και την μπιέλα να είσαι σίγουρος

αυτο λεω και εγω.
ενα 0,25 πιστονι πιο πανω και ρεκτιφιε να φυγουν ολες οι ανωμαλιες που μπορει να υπαρχουν.μετα honing και εισαι jet.

Da.Vintage
10/05/2013, 07:58
Παίδες ευχαριστώ όλους για τις άμεσες απαντήσεις ο Κύλινδρος η αλήθεια είναι δεν έχει ζημιά παρα μόνο φυσιολογική φθορά μέτρησα με παχύμετρο το κύλινδρο και το πιστόνι και είναι και τα 2 68,28 που σημαίνει οτι ΕΥΤΥΧΩΣ είμαι ακόμα στο πρώτο στάδιο ή κοντά ...

Θα ήθελα να αποφύγω το ρεκτιφιέ με κάθε δύναμη γιατί το όριο του κυλίνδρου είναι 70,00 στο μέλλον που θα είναι αναπόφευκτο ας γίνει αλλά τώρα αν είναι δυνατόν να τη γλιτώσω με γυάλισμα και νέο πιστόνι!

Αυτό που δεν ξέρω και δεν έχω παρει ακόμα απάντηση με σιγουριά είναι το εξής:

Πιστόνι δεν έχω παραγγείλει ακόμα απο Γερμανία και κοστίζει κανα 160 με ελατήρια ίσως και παραπάνω!
Ρωτάω λοιπόν τι κάνω?

Α) Παραγγέλνω πιστόνι ότι πιο κοντινό υπάρχει στο δικό μου προς τα επάνω και μολις το παραλάβω το πάω στο ρεκτιφιέ να μου γυαλίσουν τον κύλινδρο και να το προσαρμώσουν

ή

Β) Πάω στο ρεκτιφιέ μου γυαλίζουν το κύλινδρο και μου τον μετράνε και μου λένε τι στάδιο πιστόνι να παραγγείλω?

GIXXERAKIAS
10/05/2013, 08:13
Εγώ είπα στην αρχή Γιώργη ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις το ίδιο πιστονάκι με καθάρισμα αυτού επειδή θές να κρατήσεις το budget χαμηλά.
Σε μηχανουργείο ξέρουν πώς θα στο φτιάξουν.
Εφόσον πρίν το λύσεις δέν κοπάναγε δεν έκαιγε λάδι και δούλευε μιά χαρά το μοτεράκι το πιστόνι αντέχει ακόμα.

Το "άρπαγμα" δέ που φαίνεται να έχει υποστεί μπορεί να είναι από παλιά ακινησία γιατι ο κύλινδρος είναι πεντακάθαρος από φθαρές.
Ρώτα μήπως τελικά μπορέσεις να κρατήσεις το δικό του στον Δράκο η σε κάποιο άλλο μαγαζί πρίν κάνεις αγορά νέου πιστονιού.:)

Da.Vintage
17/05/2013, 07:35
Πήγα στο Δράκο και μου είπε να παραγγείλω 69,0mm πιστόνι και να το πάω μαζί με τον κύλινδρο για ρεκτιφιέ

sapila racing
17/05/2013, 09:23
Πήγα στο Δράκο και μου είπε να παραγγείλω 69,0mm πιστόνι και να το πάω μαζί με τον κύλινδρο για ρεκτιφιέ

2ο oversize είναι το 69mm, φαινόταν το πράγμα. :wave2:

Da.Vintage
18/05/2013, 08:00
2ο oversize είναι το 69mm, φαινόταν το πράγμα. :wave2:

Ι know... θα προτιμούσα να ήταν το πρώτο! αλλά ευτυχώς έχουμε άλλα 1-2 στάδια

stefanos
18/05/2013, 09:44
Ανα 0.50 είναι τα πιστόνια?

lspiros
18/05/2013, 10:08
εγω δεν ξερω αν το αρπαγμα στο πιστονι οφειλεται σε ακινησια η στιγμιαιο κολλημα.
αυτο που ξερω ειναι οτι πρεπει να ελεγξεις τη μπιελα σου και τη συνδεση της με το στροφαλο...:wave2:

Da.Vintage
20/05/2013, 07:57
εγω δεν ξερω αν το αρπαγμα στο πιστονι οφειλεται σε ακινησια η στιγμιαιο κολλημα.
αυτο που ξερω ειναι οτι πρεπει να ελεγξεις τη μπιελα σου και τη συνδεση της με το στροφαλο...:wave2:

Την έλενξα εμπειρικά . Ευτυχώς δεν έχει μπόσικα πάνω κάτω!(αν εννοείς αυτό)

Da.Vintage
20/05/2013, 09:23
Πως θα ξέρω ποια φλάντζα πρέπει να διαλέξω για τον κύλινδρο(εκεί που ενώνεται με τον κορμό)?
που είχε κάποια μικρή διαρροή απο λαδάκια ήταν χάρτινη... να επιλέξω αλουμινίου καλύτερα?
Ποιό πάχος θέλω?

(Σημείωση: Το παράξενο ήταν οτι στη φλάντζα κεφαλής(με κύλινδρο) βρήκα 2 φλάντζες μαζί! Ο λόγος?)

Απο τα παρακάτω 4 λοιπόν ποιά να διαλέξω?

Search result

Cylinder base gasket R24-27
available Article-Nr.: 10108
(€ 2,10)(no VAT)€ 2,50(incl. VAT)

Cylinder base gasket R24-27, Alu 0,5 mm
available Article-Nr.: 1010801
(€ 4,54)(no VAT)€ 5,40(incl. VAT)

Cylinder base gasket R24-27, Alu 1,0 mm
available Article-Nr.: 1010802
(€ 4,75)(no VAT)€ 5,65(incl. VAT)

Cylinder base gasket R24-27, Alu 1,5 mm
available Article-Nr.: 1010803
(€ 4,87)(no VAT)€ 5,80(incl. VAT)


Παρακαλώ για τις άμεσες απαντήσεις σας γτ η παραγγελία θα γίνει το μεσημέρι!

sapila racing
20/05/2013, 09:44
Η standard φλάντζα βάσης είναι 0,5.
Οι παχύτερες προορίζονται για περιπτώσεις χρήσης πιστονιού υψηλής συμπίεσης, ωστε να ρυθμιστεί η συμπίεση σε ενα καλό επίπεδο και να μην έχει προαναφλέξεις.
Αν πρόκειται να βάλεις standard (δεν εννοώ την διάμετρο εδω) πιστόνι, δεν χρειάζεσαι τις παχιές.
Το να βαλεις αλουμινένια αντί χάρτινης καλό είναι.

Απ οτι κατάλαβα παραγγέλνεις απο τον Uli, οπότε αν έχεις αμφιβολίες στείλε ενα mail στον
Herbert Bohne <Herbert@UlisMotorradladen.de>;

Μιλάει καλά Αγγλικά και θα σου απαντήσει στις απορίες που μπορεί να έχεις. Εχω μιλήσει μαζί του, σχετικά με παραγγελίες οπου δεν ειναι σιγουρο ποιό part ειναι το κατάλληλο.
Σε περιπτώσεις λάθους είναι πολύ εξυπηρετικοί στον Uli. Kι ο ιδιος ο Uli είναι ωραίος τύπος, τον εχω γνωρίσει κι απο κοντά οταν πήγα στο μαγαζί του.
:wave2:

Da.Vintage
20/05/2013, 12:36
Ευχαριστώ ρε Ακη όσον αφορά την πάνω την διπλή φλάντζα τι έχεις να πεις?
Να βάλω πάλι διπλή ή μονή καλύτερα?

η κάτω ήταν χάρτινη

(το πιστόνι που θα παραγγείλω είναι αυτό απο ULIS
M038A3B 0012009 Piston R24, R25, R25/2, 69,0mm Tuning 100,84 € 120,00 €)

sapila racing
20/05/2013, 13:10
Ευχαριστώ ρε Ακη όσον αφορά την πάνω την διπλή φλάντζα τι έχεις να πεις?
Να βάλω πάλι διπλή ή μονή καλύτερα?

η κάτω ήταν χάρτινη

(το πιστόνι που θα παραγγείλω είναι αυτό απο ULIS
M038A3B 0012009 Piston R24, R25, R25/2, 69,0mm Tuning 100,84 € 120,00 €)

Δεν χρειάζεται διπλή φλάντζα κανονικά. Καποια πατέντα είχαν κάνει.
Νομίζω οτι εφ όσον το έχει σαν 'Tuning' ειναι πιστόνι μεγαλύτερης συμπίεσης και ισως χρειαστείς παχύτερη φλάντζα βάσης.
Θα έλεγα να μιλήσεις με τον Herbert.

Aρη με λένε! :wave2:

Da.Vintage
20/05/2013, 13:47
Δεν χρειάζεται διπλή φλάντζα κανονικά. Καποια πατέντα είχαν κάνει.
Νομίζω οτι εφ όσον το έχει σαν 'Tuning' ειναι πιστόνι μεγαλύτερης συμπίεσης και ισως χρειαστείς παχύτερη φλάντζα βάσης.
Θα έλεγα να μιλήσεις με τον Herbert.

Aρη με λένε! :wave2:

Και σύ λάμπεις Άκη μου!:beer:
:bawl:

Είναι η τρίτη φορά!

Δε το 'χεις καταλάβει οτι σε πειράζω on purpose?

Πέρα απο την πλάκα ευχαριστώ ! δεν νομίζω οτι θα προφτάσει να απαντήσει σύντομα!

sapila racing
20/05/2013, 14:03
Και σύ λάμπεις Άκη μου!:beer:
:bawl:

Είναι η τρίτη φορά!

Δε το 'χεις καταλάβει οτι σε πειράζω on purpose?

Πέρα απο την πλάκα ευχαριστώ ! δεν νομίζω οτι θα προφτάσει να απαντήσει σύντομα!

Ωστε επίτηδες το κάνεις ε? :p
Αφού βιάζεσαι τόσο, παρε τηλ να ρωτήσεις ποιά φλάντζα ειναι η σωστή γι αυτό το πιστόνι.
Αν κανεις λαθος εσυ στην παραγγελία, μετα θα επιβαρυνθείς εσυ τα μεταφορικά. Καλό ειναι να αποφευγεις τα άσκοπα περα δωθε.
:wave2:

Da.Vintage
22/05/2013, 11:33
Μιλησα και με τον herbert και με το info οπου μου απάντησαν και οι 2 οτι θέλει μία φλάντζα και κάτω χάρτινη

η Jasmine απο το info μου έδωσε πολύ πιο εμπεριστατωμένη απάντηση και σε όλα μου τα ερωτήματα!

Την παραγγελία την έκανα ήδη αλλά ξέχασα να βάλω 2 ΤΕΜ Push Rod rubber seal και τους έστειλα πριν λίγο mail αν μπορούν να προσθέσουν αυτά τα 2 λαστιχάκια στην παραγγελία!

Da.Vintage
03/06/2013, 10:04
Ωστε επίτηδες το κάνεις ε? :p
Αφού βιάζεσαι τόσο, παρε τηλ να ρωτήσεις ποιά φλάντζα ειναι η σωστή γι αυτό το πιστόνι.
Αν κανεις λαθος εσυ στην παραγγελία, μετα θα επιβαρυνθείς εσυ τα μεταφορικά. Καλό ειναι να αποφευγεις τα άσκοπα περα δωθε.
:wave2:

Άρη κοιτα λίγο εδώ μιας και έχεις γνώσεις!

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=134224&page=56