PDA

View Full Version : GPS tracker



herc89
08/05/2013, 15:35
Καλησπέρα παίδες!

Αν και οδηγώ αρκετό καιρό μηχανή, είμαι καινούριος στο forum, οπότε καλώς σας βρήκα! Στο θέμα μας όμως:
Πήρα καινούρια μηχανή και επειδή μένω σε αστικό κέντρο αναρωτιέμαι ποιος είναι ο καλύτερος συνδυασμός αντικλεπτικού/ών συστήματος/ων. Προσανατολίζομαι στην αγορά ενός GPS tracker ώστε αν τελικά γίνει η στραβή να μπορείς να πας να την ¨ανακτήσεις¨:cool:
Ακούω ιδέες - προτάσεις - συμβουλές!!

Υ.Γ.Είμαι λίγο παρανοϊκός με το θέμα ασφάλεια κλοπής γιατί πριν 3 μήνες μου "φάγανε" το Beverly 250 :(

McGyver
08/05/2013, 16:23
Κάνε μια αναζήτηση, θυμάμαι τουλάχιστον τρία threads όπου έχει συζητηθεί το θέμα.

:welcome:

herc89
08/05/2013, 21:44
Ok, McGyver!!! Thanx!

notakos600
09/05/2013, 05:12
Το σύστημα πρέπει να είναι συνδρομητικό αν θυμάμαι καλά.

CPretenteriS
09/05/2013, 09:49
Το σύστημα πρέπει να είναι συνδρομητικό αν θυμάμαι καλά.

Υπάρχουν και μη συνδρομητικά, τα οποία είναι πιο ακριβά στην αγορά τους βέβαια ! Αυτό που είναι σημαντικό, είναι να μην αδειάζει τη μπαταρία της μηχανής... γιατί κάτι Κινέζικα, είναι για 3-4 ημέρες.. και μετά dead η μπαταρία της moto.

dmf
09/05/2013, 10:29
Πάρε κάποιο που να έχει και δικιά του μπαταρία, ώστε αν αποσυνδεθεί από την μπαταρία της μοτο να εξακολουθεί να δουλεύει.
Η συνδρομή είναι προαιρετική... Δηλ αν θες να κάνεις tracking μέσω κάποιου site τότε είναι που πληρώνεις. Αλλα μπορείς
κάλιστα να το αφήσεις να σου στέλνει τις συντεταγμένες με sms στο κινητό και από εκεί με google maps βρίσκεις την τοποθεσία.
Οπότε σε αυτή την περίπτωση πληρώνεις μόνο το sms..
Τα κινέζικα του ebay (αν ψάξεις ) είναι πάρα πολύ καλά για την τιμή τους. Και σε τιμές ~ 40€, ενώ τα αντίστοιχα επωνυμα είναι
~200€.

CPretenteriS
09/05/2013, 12:00
Εξυπακούεται ότι θα πρέπει να έχει δική του μπαταρία... η οποία όμως φορτίζεται από τη μπαταρία της μοτό ! Γι αυτό θα πρέπει να είσαι προσεκτικός στην επιλογή σου.

Εγώ έχω επιλέξει ένα (ακριβό μεν) Ιταλικής κατασκευής, με το οποίο επικοινωνώ ανά πάσα στιγμή μέσω εντολών (με SMS) και μου δίνει πληροφορίες όπως, ακριβή θέση (σε google maps), εξωτερική θερμοκρασία, τάση μπαταρίας μοτό, τάση μπαταρίας tracking, αν είναι πάνω το κλειδι ή όχι, κ.ο.κ.

Επίσης, μου στέλνει SMS αν η μηχανή αλλάξει στίγμα ή ακόμα κι αν κάποιος την κουνήσει/ακουμπήσει και ενεργοποιηθεί ο συναγερμός.

Γενικά, είμαι πάρα πολύ ευχαριστήμένος από το σύστημα !! Το επίσης καλό είναι ότι δουλεύει και στο εξωτερικό !!

nathair
09/05/2013, 20:03
Νομίζω καλά όλα αυτά, απλά μπλοκάρονται εύκολα από τους κλέφτες;

MikeG
09/05/2013, 20:08
Εγώ έχω επιλέξει ένα (ακριβό μεν) Ιταλικής κατασκευής, με το οποίο επικοινωνώ ανά πάσα στιγμή μέσω εντολών (με SMS) και μου δίνει πληροφορίες όπως, ακριβή θέση (σε google maps), εξωτερική θερμοκρασία, τάση μπαταρίας μοτό, τάση μπαταρίας tracking, αν είναι πάνω το κλειδι ή όχι, κ.ο.κ.


Μοντέλο;

CPretenteriS
10/05/2013, 09:36
Μοντέλο;

H εταιρία είναι η Med Automotive Solutions και το μοντέλο είναι το MedSky MS10 TT.

endopandou
10/05/2013, 10:26
H εταιρία είναι η Med Automotive Solutions και το μοντέλο είναι το MedSky MS10 TT.
Καμια πληροφορία για το ποιος το πουλάει εδώ και για το κόστος;

CPretenteriS
10/05/2013, 11:18
Καμια πληροφορία για το ποιος το πουλάει εδώ και για το κόστος;

Θα σου στείλω με ΠΜ τα στοιχεία γιατί δε θέλω να θεωρηθεί διαφήμιση.