PDA

View Full Version : Μπουκωμα και αγκομαχητο!



SuzRet54627
09/05/2013, 00:00
Παιδια γεια σας και καλως σας βρηκα :)

Λυπαμαι που πρωτοεμφανιζομαι με προβλημα, αλλα τι να κανουμε, συμβαινουν αυτα, ελπιζω να με διαφωτισετε και εσεις λιγο.

Εχω ένα SUZUKI TU 250X, αγορασμενο το 1999. Τωρα εχει γυρω στα 40.000 χλμ.
Για να παρετε μια ιδεα (εμενα ειναι οπως αυτο το μπορντω):
http://www.motorencyclopedie.nl/motorencyclopedie/suzuki-tu250xvolty/tu250xvolty.htm

Το μηχανακι είναι πολύ καλοδιατηρημενο και με εχει εξυπηρετησει τα μεγιστα, όλα αυτά το χρονια! Service εκανα παντα κανονικα, ποτε δεν τσιγκουνευτηκα σε υλικα, ενώ εχω αλλαξει και διαφορα, όπως αναρτησεις, προφυλακτηρες, ελατηρια, και αλλα, όλα γνησια ανταλλακτικα SUZUKI. Τον Αυγουστο του 2012, με αφησε ξαφνικα, ηταν τα πηνια (νομιζω στατορας λεγεται αυτό?), τα αλλαξα, όλα καλα.

Πριν από λιγο καιρο, κανενα διμηνο τωρα, αρχισε εντελως ξαφνικα να μου μπουκωνει. Συγκεκριμενα συμβαινει το εξης:
Το βαζω μπρος κανονικα και ξεκιναω. Μετα από 500 μετρα ανοιγω το γκαζι και μπουκωνει. Δηλαδη, κανει όπως όταν μενουμε από βενζινη και περναμε σε ρεζερβα. ΔΕΝ ανταποκρινεται στο ανοιγμα του γκαζιου, μπουκωνει, αγκομαχει. Σταματαω λοιπον δεξια, το μαρσαρω λιγο ή και το αφηνω στο ρελαντι, ξεκιναω και παει κανονικα. Όταν ανεβασει στροφες δεν μου το κανει. Αν όμως το σβησω, το αφησω εστω και λιγο, και το ξαναβαλω μπρος υπαρχει περιπτωση να μου το ξαναεμφανισει.

Το πηγα στον μηχανικο που παω από παντα, ο οποιος είναι και ο εξουσιοδοτημενος της SUZUKI εδώ που ζω. Έλεγξε καρμπυρατερ, μπουζια, φιλτρα, και λεει ότι όλα είναι ΟΚ. Πηγα και εβαλα και 100αρα αμολυβδη. Μια από τα ιδια μου εκανε. Επισης ο μαστορας μου αποσυνδεσε το stand, που στη μηχανη μου, σβηνει τον κινητηρα αν είναι κατω όταν πας να φυγεις. Για καποιες μερες δουλευε καλα, και αναθάρρησα, μετα όμως παλι τα ιδια μου κανει.

Εχετε καμια ιδεα ρε παιδια τι μπορει να είναι?

Ευχαριστω παιδια!

PetranGR
09/05/2013, 01:56
το είχα πάθει στην μικρή μου μηχανή , όσο και αν περίεργο σου φανεί είναι μια μεμβράνη μέσα σε ένα σωλήνα νομίζω της βενζίνης ,και συνήθως ή σκίζετε η μαζεύει σκουπιδάκια,ακριβώς το ίδιο μου έκανε,και τελικά ήταν σκισμένη και είχε μαζέψει βρωμιά, καθαρίστηκε και το καρμπ. και μετά μια χαρά ήταν, για δες τό λιγο είναι πιο απλό απο οσο νομίζεις,δεν γνωρίζω τους μηχανικούς όρους για να στο εξηγήσω πιο "σωληνακι" είναι... απλά ελπίζω να κατάλαβες ποιο εννοώ :)

SuzRet54627
09/05/2013, 07:47
το είχα πάθει στην μικρή μου μηχανή , όσο και αν περίεργο σου φανεί είναι μια μεμβράνη μέσα σε ένα σωλήνα νομίζω της βενζίνης ,και συνήθως ή σκίζετε η μαζεύει σκουπιδάκια,ακριβώς το ίδιο μου έκανε,και τελικά ήταν σκισμένη και είχε μαζέψει βρωμιά, καθαρίστηκε και το καρμπ. και μετά μια χαρά ήταν, για δες τό λιγο είναι πιο απλό απο οσο νομίζεις,δεν γνωρίζω τους μηχανικούς όρους για να στο εξηγήσω πιο "σωληνακι" είναι... απλά ελπίζω να κατάλαβες ποιο εννοώ :)

Γεια σου φιλε, ευχαριστω για την απαντηση!
Ναι και εγω πιστευω οτι πρεπει να ειναι κατι πολυ απλο, διοτι το μηχανακι μου το εχω παντα πεντακαθαρο και καλοδιατηρημενο!
Δυστυχως, δεν μπορω να καταλαβω για τι ακριβως μου μιλας, διοτι (δυστυχως) με τα μηχανικα δεν εχω πολυ-αχοληθει. Βρηκα ομως τα σχεδια του νεου μοντελου (του 2009). Μηπως μπορεις σε παρακαλω να ριξεις μια ματια και να μου πεις πως λεγεται αυτη η μεμβρανη και το σωληνακι που λες?

http://www.bikebandit.com/2009-suzuki-tu250x/o/m19102#sch650209

Δεν ξερω αν βρισκεται σε αυτο το σημειο της μηχανης η μεμβρανη για την οποια μου μιλας. Αλλα σε αυτο το site εχει τα διαγραμματα για διαφορα μερη της μηχανης. Δωσε μου μια ιδεα πως λεγεται αυτο που λες, να το πω στον μαστορα μου. Βασικα, δεν καταλαβαινω ΠΩΣ και δεν πηγε το μυαλο του σε κατι τετοιο. Μπορει βεβαια να το εχει ηδη ελεγξει

Ευχαριστω πολυ!

PetranGR
09/05/2013, 08:59
Γεια σου φιλε, ευχαριστω για την απαντηση!
Ναι και εγω πιστευω οτι πρεπει να ειναι κατι πολυ απλο, διοτι το μηχανακι μου το εχω παντα πεντακαθαρο και καλοδιατηρημενο!
Δυστυχως, δεν μπορω να καταλαβω για τι ακριβως μου μιλας, διοτι (δυστυχως) με τα μηχανικα δεν εχω πολυ-αχοληθει. Βρηκα ομως τα σχεδια του νεου μοντελου (του 2009). Μηπως μπορεις σε παρακαλω να ριξεις μια ματια και να μου πεις πως λεγεται αυτη η μεμβρανη και το σωληνακι που λες?

http://www.bikebandit.com/2009-suzuki-tu250x/o/m19102#sch650209

Δεν ξερω αν βρισκεται σε αυτο το σημειο της μηχανης η μεμβρανη για την οποια μου μιλας. Αλλα σε αυτο το site εχει τα διαγραμματα για διαφορα μερη της μηχανης. Δωσε μου μια ιδεα πως λεγεται αυτο που λες, να το πω στον μαστορα μου. Βασικα, δεν καταλαβαινω ΠΩΣ και δεν πηγε το μυαλο του σε κατι τετοιο. Μπορει βεβαια να το εχει ηδη ελεγξει

Ευχαριστω πολυ!

Μην νομίζεις οτι και εγώ είμαι κανένας μάστορας του ΜΙΤ ,απλά είχε συμβεί στο δικό μου είχα ζητήσει εξήγηση , είδα και το σκοισμένο μόνος οπότε κατάλαβα,το ψάχναμε καμία εβδομάδα μέχρι να το καταλάβουμε,νομίζω οτι ήταν ένα σωληνάκι που παρείχε την βενζίνη ,στον κινητήρα.Οπότε δεν γνωρίζω την ορολογία.
Για αυτό , αν του εξηγήσεις και του πείς , η μεμβράνη η οποία βρίσκετε στο σωληνάκι παροχής βενζίνης; ίσως καταλάβει.

Εμένα αγκωμαχούσε ακριβώς το ίδιο με εσένα και καμία φορά έσβηνε.

OldMan
09/05/2013, 09:40
Πιθανόν είναι δύσκολο να περιγραψεις το τι ακριβώς συμβαίνει αλλά άλλο πράγμα είναι το μπούκωμα (υπερβολική άκαυστη βενζίνη) και άλλο το ρετάρισμα (να μένεις από βενζίνη)...

Ένας τρόπος, για να βγάλεις άκρη, είναι να βγάλεις το μπουζί όταν σου κάνει αυτά τα κόλπα και να δεις αν είναι "βρεγμένο" ή όχι ..

SuzRet54627
09/05/2013, 12:52
Παιδια, ευχαριστω για τις απαντησεις

Σημερα επικοινωνησα με ενα εξουσιοδοτημενο service SUZUKI στην Αθηνα και μιλησα με εναν πολυ καλο ανθρωπο, μηχανικο. Μου ειπε οτι στη μηχανη μου δεν υπαρχει καμια μεμβρανη στο σωληνακι της βενζινης. Ενα απλο σωληνακι ειναι λεει που δινει βενζινη στο καρμπυρατερ. Δεν εχει καμια μεμβρανη, ενα απλο σωληνακι ειναι. Του περιεγραψα το προβλημα και μου ειπε και αυτος για ελεγχο καρμπυρατερ, τον οποιο εγω βεβαια εχω ηδη κανει στο τοπικο (εξουσιοδοτημενο) συνεργειο. Μου ειπε επισης οτι αυτο που συμβαινει μπορει να οφειλεται σε πολλα και διαφορα, μεχρι και Ηλεκτρονικη μπορει να ειναι :( :( , και οτι αν δεν δει το μηχανακι απο κοντα δεν μπορει να πει. Παντως, γνωριζονται με τον τοπικο μηχανικο μου, εδω που βρισκομαι, τον εχει σε εκτιμηση, και δηλωσε εκπληκτος πως και δεν το εχει βρει ακομη το προβλημα...

Επειδη ισως δεν εκφραστηκα και πολυ σωστα, να ξαναπεριγραψω τι ακριβως συμβαινει:

- Το μηχανακι ειναι στο γκαραζ, παω και το βαζω μπροστα, χωρις κανενα προβλημα. Καμια φορα χρησιμοποιω ΤΣΟΚ, αλλες φορες οχι.
- Αφου ζεσταινεται λιγο, λιγοτερο απο 1 λεπτο, ξεκιναω.
- Μετα απο περιπου 500-1000 μετρα, και ενω παω πχ. με δευτερα και περιπου 20-30 χλμ/ωρα, αρχιζει και μου μπουκωνει! Δηλαδη, ενω εχω το γκαζι σταθερο ή και το ανοιγω λιγο για να παω πιο γρηγορα, το μηχανακι ΔΕΝ ανταποκρινεται! Οι στροφες ανεβαινουν, αλλα δεν "πιανει" να παει πιο γρηγορα! Αγκομαχει και κανει σαν μπουκωμενο! Καταλαβαινετε? Ελπιζω να το περιγραφω σωστα
- Με το που γινεται αυτο, εγω σταματαω καπου δεξια, και χωρις να σβησω βαζω νεκρα και το ψιλο-μαρσαρω μεχρι να ερθει στα συγκαλα του! Κανει λιγο σαν μπουκωμενο και μετα ξεμπουκωνει!
- Αφου συμβει αυτο, κανω τις διαδρομες μου κανονικα, ειτε μεσα στην πολη με χαμηλες ταχυτητες και σταματηματα-ξεκινηματα, ειτε εξω απο την πολη που την ανοιγω τερμα, χωρις να παρουσιαζει κανενα προβλημα!
- ΑΝ σταματησω καπου και την αφησω για λιγο (σβηστη εννοειται), μπορει μετα να μου το ξανακανει.

Εκτος απο το οτι το συγκεκριμενο προβλημα ειναι σπαστικο, ειναι και λιγο επικινδυνο :( Εγω δεν τρεχω αλλα δεν εχω παντα τη δυνατοτητα να σταματαω καπου δεξια μεσα στην κινηση :(

Απο περιπου την επομενη Τριτη θα ξαναπερασω απο το συνεργειο να το ξαναδουμε. Θα μου βαλει μου ειπε λιγο σπρεϊ στις φυσες, δεν ξερω τι εννοει..

Τελος, εγω δυστυχως ή ευτυχως, δεν το ακουμπαω το μηχανακι στο κινητηρα. Ολα τα εκανε και τα κανει ο μαστορας.

ΑΝ εχετε καμμια ιδεα για το τι μπορει να συμβαινει, ειναι πολυ ευπροσδεκτη!!
(φοβαμαι μονο μην ειναι καμια ηλεκτρονικη, που κανει γυρω στα 300 :( )

OldMan
09/05/2013, 13:00
μιλησα με εναν πολυ καλο ανθρωπο, μηχανικο.
εδώ κάτι δεν μου στέκει..
(μήπως ξέχασες να γραψεις "και με έναν"..??)


Οι στροφες ανεβαινουν, αλλα δεν "πιανει" να παει πιο γρηγορα!
Ή το λάστιχό σου πατάει σε λάδια ή πατινάρει ο συμπλέκτης ή πάλι κάτι δεν περιγραφεις σωστά..

SuzRet54627
09/05/2013, 13:08
εδώ κάτι δεν μου στέκει..
(μήπως ξέχασες να γραψεις "και με έναν"..??)


Δεν σε καταλαβαινω. Τι εννοεις??



Ή το λάστιχό σου πατάει σε λάδια ή πατινάρει ο συμπλέκτης ή πάλι κάτι δεν περιγραφεις σωστά..


Τι πραμα?! Το λαστιχο μου παταει σε λαδια?! Ποιο λαστιχο? Το πισω λαστιχο, ο πισω τροχος εννοεις?! Αν εννοεις αυτο, μας δουλευεις ρε φιλε? Πλακα μας κανεις?
Για το συμπλεκτη δεν ξερω τι να σου πω, εμενα κανονικα μπαινουν οι ταχυτητες

Οσο για το αν περιγραφω κατι σωστα ή οχι, ΜΗΠΩΣ εχουν προβλημα τα Ελληνικα σου, φιλε μου?! Διοτι δεν ξερω πως αλλιως να στο πω

OldMan
09/05/2013, 13:13
Καλέ μην συγχίζεσαι ...!!
(κρατα το για την πιθανότητα της ηλεκτρονικής..) ;)


Υ.Γ.
Όντως έχουν πρόβλημα τα Ελληνικά μου γιατί έπρεπε αμέσως να καταλάβω ότι όταν ένα μηχανάκι ανεβάζει στροφές χωρίς να επιταχύνει, μάλλον δουλεύει με νεκρά..

SuzRet54627
09/05/2013, 13:17
Καλέ μην συγχίζεσαι ...!!
(κρατα το για την πιθανότητα της ηλεκτρονικής..) ;)


Υ.Γ.
Όντως έχουν πρόβλημα τα Ελληνικά μου γιατί έπρεπε αμέσως να καταλάβω ότι όταν ένα μηχανάκι ανεβάζει στροφές χωρίς να επιταχύνει, μάλλον δουλεύει με νεκρά..

Τι ειναι αυτα που λες ρε φιλε... Δηλαδη θες να πεις οτι ειχα νεκρα στο μηχανακι και δεν το ειχα καταλαβει?! Πω ρε... Καμια σχεση! Εκει που παει λεμε, κανονικα, με μικρη ομως ταχυτητα, σιγουρα κατω απο 30χλμ / ωρα, το παθαινει! Κανονικα με ταχυτητα καλο-κουμπωμενη παω και παρουσιαζεται το προβλημα! ΜΕΤΑ σταματαω δεξια αναγκαστικα, και ΤΟΤΕ βαζω νεκρα ή και με την ταχυτητα που εχει μεσα και συμπλεκτη, ψιλο-μαρσαρω λιγη ωρα, και "ξεμπουκωνει". Αυτα.

Τελος παντων.

ΑΝ ξερει καποιος σε αυτο το forum ας πει τουλαχιστον τι θα κοιταζε αυτος στο συγκεκριμενο μηχανακι, με τη σειρα. ΤΙ θα εξεταζε δηλαδη, το ενα μετα το αλλο, Α Β Γ Δ... μεχρι να εντοπισει το προβλημα.

Να ειστε ολοι καλα.

Ευχαριστω.

OldMan
09/05/2013, 13:21
Καλά σε κατάλαβα ότι είσαι σεβνταλής άντρας... ;)

Εσύ γίνεται να καταλάβεις ότι όταν ανοίγεις το γκάζι ΚΑΙ ανεβαίνουν οι στροφές ΚΑΙ δεν επιταχύνει το μηχανάκι ισχύει κάτι από τα 3 που σου έγραψα παραπάνω...???

sniper
09/05/2013, 13:48
Καλά σε κατάλαβα ότι είσαι σεβνταλής άντρας... ;)

Εσύ γίνεται να καταλάβεις ότι όταν ανοίγεις το γκάζι ΚΑΙ ανεβαίνουν οι στροφές ΚΑΙ δεν επιταχύνει το μηχανάκι ισχύει κάτι από τα 3 που σου έγραψα παραπάνω...???

Μετάφραση των παραπάνω σε απλά Ελληνικά:

1. Μπας και πατινάρει ο συμπλέκτης και δεν πάει βήμα το μοτοσακό σου;
2. Μπας και πατάς λάδια και πάλι γλυστράει κάτι αλλά αντι των δίσκων του συμπλέκτη, αυτή τη φορά ο τροχός;
3. Σίγουρα κουμπώνουν όλες οι ταχύτητες και δεν σου πετάει νεκρά;

notakos600
09/05/2013, 13:53
Πρέπει να κάνεις μια εκ βαθέων ψυχανάλυση στο καρμπυρατέρ σου γιατί πιστεύω πως τα κρατάει όλα μέσα του με αποτέλεσμα τα κόμπλεξ του να μεταφράζονται σε μπουκώματα και αγκομαχητά.

STOYBI
09/05/2013, 13:56
Επειδη ισως δεν εκφραστηκα και πολυ σωστα, να ξαναπεριγραψω τι ακριβως συμβαινει:

- Το μηχανακι ειναι στο γκαραζ, παω και το βαζω μπροστα, χωρις κανενα προβλημα. Καμια φορα χρησιμοποιω ΤΣΟΚ, αλλες φορες οχι.
- Αφου ζεσταινεται λιγο, λιγοτερο απο 1 λεπτο, ξεκιναω.
- Μετα απο περιπου 500-1000 μετρα, και ενω παω πχ. με δευτερα και περιπου 20-30 χλμ/ωρα, αρχιζει και μου μπουκωνει! Δηλαδη, ενω εχω το γκαζι σταθερο ή και το ανοιγω λιγο για να παω πιο γρηγορα, το μηχανακι ΔΕΝ ανταποκρινεται! Οι στροφες ανεβαινουν, αλλα δεν "πιανει" να παει πιο γρηγορα! Αγκομαχει και κανει σαν μπουκωμενο! Καταλαβαινετε? Ελπιζω να το περιγραφω σωστα
- Με το που γινεται αυτο, εγω σταματαω καπου δεξια, και χωρις να σβησω βαζω νεκρα και το ψιλο-μαρσαρω μεχρι να ερθει στα συγκαλα του! Κανει λιγο σαν μπουκωμενο και μετα ξεμπουκωνει!
- Αφου συμβει αυτο, κανω τις διαδρομες μου κανονικα, ειτε μεσα στην πολη με χαμηλες ταχυτητες και σταματηματα-ξεκινηματα, ειτε εξω απο την πολη που την ανοιγω τερμα, χωρις να παρουσιαζει κανενα προβλημα!
- ΑΝ σταματησω καπου και την αφησω για λιγο (σβηστη εννοειται), μπορει μετα να μου το ξανακανει.

Εκτος απο το οτι το συγκεκριμενο προβλημα ειναι σπαστικο, ειναι και λιγο επικινδυνο :( Εγω δεν τρεχω αλλα δεν εχω παντα τη δυνατοτητα να σταματαω καπου δεξια μεσα στην κινηση :(

Απο περιπου την επομενη Τριτη θα ξαναπερασω απο το συνεργειο να το ξαναδουμε. Θα μου βαλει μου ειπε λιγο σπρεϊ στις φυσες, δεν ξερω τι εννοει..

Τελος, εγω δυστυχως ή ευτυχως, δεν το ακουμπαω το μηχανακι στο κινητηρα. Ολα τα εκανε και τα κανει ο μαστορας.

ΑΝ εχετε καμμια ιδεα για το τι μπορει να συμβαινει, ειναι πολυ ευπροσδεκτη!!
(φοβαμαι μονο μην ειναι καμια ηλεκτρονικη, που κανει γυρω στα 300 :( )


Υπαρχει περιπτωση να ξεχνας το τσοκ ανοιχτο....????

Υπαρχει περιπτωση να μην κλεινεις καλα το τσοκ..???

( Λεω εγω τωρα..)

OldMan
09/05/2013, 14:34
Πρέπει να κάνεις μια εκ βαθέων ψυχανάλυση στο καρμπυρατέρ σου γιατί πιστεύω πως τα κρατάει όλα μέσα του με αποτέλεσμα τα κόμπλεξ του να μεταφράζονται σε μπουκώματα και αγκομαχητά.
Προσωπικά έχω αντιθετη άποψη αγαπητε συνάδελφε..:beer:

Μάλλον πρόκειται περί άκρας εξωτερίκευσης εσωτερικών συναισθημάτων του εν λόγω εξαεριωτήρος μετά σημαντικής αμετροέπειας ως προς το εν συστατικόν του καυσίμου μίγματος...

Πολυμήχανος
09/05/2013, 14:48
ΑΝ ξερει καποιος σε αυτο το forum ας πει τουλαχιστον τι θα κοιταζε αυτος στο συγκεκριμενο μηχανακι, με τη σειρα. ΤΙ θα εξεταζε δηλαδη, το ενα μετα το αλλο, Α Β Γ Δ... μεχρι να εντοπισει το προβλημα.


Να ρωτήσω εγώ κάτι ελαφρώς άσχετο;

Αφού εσύ δηλώνεις άσχετος με τις μηχανικές γνώσεις -και μεταξύ μας έτσι φαίνεται και από αυτά που γράφεις- και να σου πούμε εμείς τι να κοιτάξεις, τι νόημα έχει αφού εσύ δεν θα τα κατανοήσεις;

Αν κάποιος έχει γνώσεις, και του λείπει κάποια πολύ συγκεκριμένη πληροφορία, να ρωτήσει στο φόρουμ, να βρει αυτό που ψάχνει, να το εφαρμόσει, να κάνει την δουλειά του. ΟΚ, κατανοητό.

Κάποιος που δεν ξέρει όμως ούτε τα βασικά, και δεν ασχολείται ο ίδιος, τι νόημα έχει να ρωτάει;

sniper
09/05/2013, 14:52
Παιδια γεια σας και καλως σας βρηκα :)

...

Το μηχανακι είναι πολύ καλοδιατηρημενο και με εχει εξυπηρετησει τα μεγιστα, όλα αυτά το χρονια! Service εκανα παντα κανονικα, ποτε δεν τσιγκουνευτηκα σε υλικα, ενώ εχω αλλαξει και διαφορα, όπως αναρτησεις, προφυλακτηρες, ....

Άσχετο Νο 2 : προφυλακτήρες; Τι εννοείς;

Πολυμήχανος
09/05/2013, 14:56
Μάλλον τα φτερά εννοεί, στα volty συνηθίζουν να σκουριάζουν.

sniper
09/05/2013, 15:01
Μάλλον τα φτερά εννοεί, στα volty συνηθίζουν να σκουριάζουν.

Α, οκ...

devil's animal
09/05/2013, 15:38
Υπαρχει περιπτωση να ξεχνας το τσοκ ανοιχτο....????

Υπαρχει περιπτωση να μην κλεινεις καλα το τσοκ..???

( Λεω εγω τωρα..)

το πρωτο πραγμα που σκεφτηκα ηταν αυτο...
:beer::beer:

OldMan
09/05/2013, 15:49
το πρωτο πραγμα που σκεφτηκα ηταν αυτο...
:beer::beer:
και το τελευταίο που είπες...

devil's animal
09/05/2013, 16:08
και το τελευταίο που είπες...

επειδη δεν τα παω και εγω πολυ καλα με τα ελληνικος...
λεγε τι ξερεις..:p

SuzRet54627
09/05/2013, 16:19
Να γραψω 2 κουβεντες, πριν αποχαιρετησω. Δεν εχει νοημα να συνεχιζουμε μιας και από ότι βλεπω, administrators(!) και παλαια μελη επιτίθενται σε εμενα, έναν ανθρωπο που γραφτηκε χτες μολις στο forum «σας», να κανει μια ερωτηση ΜΠΑΣ και βρει μια ακρη…

Σχετικα με καποιες προσωπικες επιθεσεις/εξυπναδες, αντιπαρερχομαι: ΔΕΝ εχει κανενα νοημα να αλληλοβριστουμε!

Να απαντησω όμως, σε τυχαια σειρα, σε καποιες ερωτησεις:

1. Όχι οχι, σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση δεν ξεχναω το ΤΣΟΚ ανοιχτο. ΠΑΝΤΑ το παταω μεχρι τερμα και επιστρεφει στην αρχικη του θεση. ΠΡΟΣΟΧΗ! Ειπα εγω ΔΕΝ το ξεχναω! Τωρα, το ποσο καλα είναι ρυθμισμενο το ΤΣΟΚ, δεν το ξερω! Ποτε μου δεν το ρυθμισα προσωπικα, όλα αυτά τα κανει ο μηχανικος!

2. «Μπας και πατινάρει ο συμπλέκτης και δεν πάει βήμα το μοτοσακό σου;» Τι να σου πω… ΔΕΝ ξερω αν πατιναρει ο συμπλεκτης όπως λες. Εγω περιεγραψα τι ακριβως συμβαινει. ΑΝ εχει προβλημα ο συμπλεκτης μου δεν το ξερω. Ο μηχανικος μου παντως δεν μου ανεφερε καποιο προβλημα στον συμπλεκτη.

3. « Σίγουρα κουμπώνουν όλες οι ταχύτητες και δεν σου πετάει νεκρά;» Οι ταχυτητες πιστευω ότι κουμπωνουν σιγουρα διοτι το προβλημα που αναφερω ΔΕΝ μου συμβαινει μετα από αλλαγη ταχυτητας. Δηλαδη, εγω πηγαινω πχ. με δευτερα και με περιπου 20-25χλμ / ωρα και ξαφνικα εκει που πηγαινω, εμφανιζεται το προβλημα χωρις να αλλαξω ταχυτητα. Μπορει να εχει και τριτη μεσα και να εμφανιστει. Το σιγουρο είναι ότι εμφανιζεται σε χαμηλες ταχυτητες (δηλ. 20, 30 χλμ /ωρα) και όχι όταν βγαινω από την πολη και ανοιγω τη μηχανη

4. Τι νοημα εχει να ασχολουμαι και να ρωταω αφου δεν εχω ουτε καν βασικες γνωσεις και δεν ασχολουμαι ο ιδιος? Είναι απλο! Επι περιπου δυο (2) μηνες αντιμετωπιζω αυτό το προβλημα! Πηγα στον μηχανικο μου αρκετες φορες και εκανε καποια πραγματα. Πηρα και ένα-δυο τηλεφωνα και ρωτησα και αλλους μηχανικους, μια δευτερη γνωμη. Το προβλημα όμως ΔΕΝ λυθηκε ακομη! Είναι ή δεν είναι ΛΟΓΙΚΗ ΣΥΝΕΠΕΙΑ να ψαξω και καποια γνωμη από μονος μου σε ένα forum?? Αφου ΔΕΝ μου λυνουν το προβλημα μου! Δεν είναι λογικο να το ψαχνω λιγο και μονος μου??

Λογικοτατη συνεπεια είναι, κυριοι! Ελπιζα ότι ΙΣΩΣ καποιος από εδώ μου ελεγε κατι, το οποιο εγω μετα θα μετεφερα στον μηχανικο μου, να το δοκιμαζαμε! Ποτε δεν ξερεις! ΑΥΤΟ αναζητουσα εδώ μεσα, όπως ρωταει πολυς κοσμος σε forums για πολλα και διαφορετικα πραγματα και προβληματα, από υπολογιστες μεχρι οτιδηποτε άλλο.

Λυπαμαι πολύ για την επιθετικη σας αντιμετωπιση!

ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΛΕΙΝΕΙ ΕΔΩ!
ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΙΘΕΣΤΕ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΞΕΥΤΕΛΙΖΕΤΕ ΤΟ FORUM ΣΑΣ. ΤΑ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΜΕΝΟΥΝ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕ ΛΟΓΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΕΚΦΡΑΖΕΤΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ.
ΚΡΙΜΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΥ ΚΑΙ… ADMINISTRATOR (!!) ΣΥΜΕΤΕΙΧΕ ΣΤΗΝ ΕΡΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΝΤΙ ΝΑ ΤΗΝ ΣΥΜΜΑΖΕΨΕΙ…!

Ευχαριστω πολύ τα ατομα που μιλησαν κοσμια και ειπαν τη γνωμη τους, τιμια και ειλικρινα.

Αντιο σας.

OldMan
09/05/2013, 16:22
Άλλος ένας ευχαριστημένος πελάτης...:heartpound:

sniper
09/05/2013, 16:32
Άλλος ένας ευχαριστημένος πελάτης...:heartpound:

Είχε όμως χιούμορ...

Πολυμήχανος
09/05/2013, 16:41
4.Τι νοημα εχει να ασχολουμαι και να ρωταω αφου δεν εχω ουτε καν βασικες γνωσεις και δεν ασχολουμαι ο ιδιος? Είναι απλο! Επι περιπου δυο (2) μηνες αντιμετωπιζω αυτό το προβλημα! Πηγα στον μηχανικο μου αρκετες φορες και εκανε καποια πραγματα. Πηρα και ένα-δυο τηλεφωνα και ρωτησα και αλλους μηχανικους, μια δευτερη γνωμη. Το προβλημα όμως ΔΕΝ λυθηκε ακομη! Είναι ή δεν είναι ΛΟΓΙΚΗ ΣΥΝΕΠΕΙΑ να ψαξω και καποια γνωμη από μονος μου σε ένα forum?? Αφου ΔΕΝ μου λυνουν το προβλημα μου! Δεν είναι λογικο να το ψαχνω λιγο και μονος μου??

Οκ, αλλά απλά έγραψες κάποιο κείμενο. ΔΕΝ απάντησες σε αυτό που ρώτησα.

Αφού λοιπόν είναι λογικό, τσέκαρε:

1-Αντλία βενζίνης, είτε υποπίεσης (κάνουλα) έχει είτε ηλεκτρική.
2-Τυχόν φίλτρο βενζίνης-αέρα.
3-Καρμπυρατέρ: Όταν κλείνεις το τσοκ, η βελόνα του τσοκ επανέρχεται στην θέση της; Τσέκαρε φλοτερ (λειτουργία και στάθμη), ζιγκλέρ, σλάιντ και όλες τις εσωτερικές διαδρομές.
4-Την ώρα που σου μένει, βγάλε επί τόπου μπουζί και δες κατάσταση αυτού.
5-Τσέκαρε μπαταρία, ανορθωτή, γεννήτρια όταν δουλεύει το μοτέρ.

Ξεκίνα με αυτά και βλέπουμε.

sniper
09/05/2013, 16:48
Οκ, αλλά απλά έγραψες κάποιο κείμενο. ΔΕΝ απάντησες σε αυτό που ρώτησα.

Αφού λοιπόν είναι λογικό, τσέκαρε:

1-Αντλία βενζίνης, είτε υποπίεσης (κάνουλα) έχει είτε ηλεκτρική.
2-Τυχόν φίλτρο βενζίνης-αέρα.
3-Καρμπυρατέρ: Όταν κλείνεις το τσοκ, η βελόνα του τσοκ επανέρχεται στην θέση της; Τσέκαρε φλοτερ (λειτουργία και στάθμη), ζιγκλέρ, σλάιντ και όλες τις εσωτερικές διαδρομές.
4-Την ώρα που σου μένει, βγάλε επί τόπου μπουζί και δες κατάσταση αυτού.
5-Τσέκαρε μπαταρία, ανορθωτή, γεννήτρια όταν δουλεύει το μοτέρ.

Ξεκίνα με αυτά και βλέπουμε.

Γιατί να μην ξεκίναγε με τον ανορθωτή; το λένε και volty

motomaniac
09/05/2013, 18:55
χαχαχχαχαχαα παντως αυτο που ειπε αρχικα ο πετραν μαλλον ηταν η μεμβρανη στο ρουμπινετο υποπιεσης. κατι το οποιο δεν ξερω αν εχει το τυ. αν ανεβαζει στροφες ισως συμπεριφερεται σαν να μενει απο βενζινη. οποτε εχει μια λογικη βαση. για ολα τα αλλα απαντησε ο Μιχαλης ο Πολυμηχανος.


υγ. κανεις δεν εκανε επιθεση. απλα λιγο χιουμορ. καλο η κακο.εγω παντως εσκασα κανα δυο χαμογελα οσο διαβαζα.

SuzRet54627
09/05/2013, 20:32
... τσέκαρε:

1-Αντλία βενζίνης, είτε υποπίεσης (κάνουλα) έχει είτε ηλεκτρική.
2-Τυχόν φίλτρο βενζίνης-αέρα.
3-Καρμπυρατέρ: Όταν κλείνεις το τσοκ, η βελόνα του τσοκ επανέρχεται στην θέση της; Τσέκαρε φλοτερ (λειτουργία και στάθμη), ζιγκλέρ, σλάιντ και όλες τις εσωτερικές διαδρομές.
4-Την ώρα που σου μένει, βγάλε επί τόπου μπουζί και δες κατάσταση αυτού.
5-Τσέκαρε μπαταρία, ανορθωτή, γεννήτρια όταν δουλεύει το μοτέρ.

Ξεκίνα με αυτά και βλέπουμε.

Ευχαριστω για την ευγενεια σου και τις κατατοπιστικες υποδειξεις σου.

Θα τα αναφερω ολα αυτα στο μηχανικο μου, απο βδομαδα που θα ξανασυναντηθουμε. Περιμενω και μπροστινη στεφανη + ακτινες εγω τωρα, ειπαμε το προσεχω το μηχανακι μου, οποτε οταν θα ερθουν τα parts θα τα πουμε με τον μηχανικο. Βασικα, καποια απο αυτα που αναφερεις τα εχει ηδη ελεγξει, οπως πχ. τα φιλτρα βενζινης, αερα, πεντακαθαρα ειναι, ειχα κανει full service προσφατα. Για το μπουζι δεν μπορω μαλλον εγω να το ελεγξω, διοτι εγω τη μηχανη την οδηγαω, δεν την αγγιζω. Θα το πω στο μαστορα ομως γιατι μου το ειπαν και αλλοι. Η μπαταρια επισης ειναι καινουργια, τελος παντων θα (ξανα)-ελεγχθει και αυτη.

Οταν λες η βελονα του τσοκ τι εννοεις? Εμενα το τσοκ μου ειναι ενα απλο πλαστικο στρογγυλο, το οποιο το τραβαω εξω οταν το ανοιγω και το πιεζω μεσα οταν το κλεινω. Δεν ξερω ποια βελονα εννοεις. edit: Μηπως εννοεις αν το τσοκ μου γυριζει πισω στη θεση του μεχρι τερμα? Νομιζω ναι, δηλαδη εγω το πιεζω μεχρι να παει τελειως μεσα.

Σημερα το απογευμα το πηρα και εκανα καμια 30 χιλιομετρα. Γυρω στα 45 λεπτα, μεσα στην πολη και μια μικρη διαδρομη εκτος πολεως οπου την ανοιξα. Μου ξαναπαρουσιαστηκε το προβλημα, καθως πηγαινα με τριτη και περιπου 40χλμ /ωρα, μεσα στην πολη και την κινηση. Καθως πηγαινα σταθερα, ανοιξα το γκαζι, να φυγω λιγο πιο γρηγορα. ΔΕΝ αποκριθηκε οπως πρεπει, ΔΕΝ εφυγε μπροστα, μπουκωσε. Εβγαλα δεξι φλας, ευτυχως περασαν οι υπολοιποι απο πισω, και χωρις να σταματησω επιασα συμπλεκτη, αλλαξα μερικες ταχυτητες και ψιλομαρσαρα. Μετα απο καποια δευτερολεπτα επανηλθε στα συγκαλα του και συνεχισαμε χωρις κανενα αλλο προβλημα.

Τα συμπερασματα δικα σας.

υσ: θα του πω να δει και τον ανορθωτη αλλα κατι μου λεει οτι τα εχει ελεγξει ολα αυτα... την εχει οδηγησει καποιες φορες και το ειδε και αυτος το προβλημα

stynikop
09/05/2013, 21:21
Θα μπορούσε να είναι ηλεκτρικό θέμα, η ηλεκτρονική ή κάποιος διακόπτης, πχ αυτός του σταντ που ανέφερες... Αν μετά από καθάρισμό των διακοπτών (σταντ, τιμονιού κτλ) με σπρέυ αργήσει να το ξανακάνει, θα ξέρεις να κοιτάξεις προς τα εκεί.
Αλλιώς έλεγχος τους τσοκ (αν είναι καλά ρυθμισμένο), φύσιμα/καθάρισμα τα σωληνάκια της βενζίνης για παν ενδεχόμενο (μήπως έχουν κάτι και φράζουν) και έλεγχος/καθάρισμα καρμπς για το τέλος (σκισμένες μεμβράνες)!

Μηχανικός δεν είμαι, οπότε αν είπα καμιά πατάτα, φηλ φρη του κορέκτ μη!
Τα δικά μου 0,10 ευρώ!

AUFGEBRACHT
09/05/2013, 22:54
Συγγνώμη για το τρολάρισμα αλλά ας αλλάξει κανένας τίτλο, γιατί όταν τον διάβασα νόμιζα πως γράφτηκε η Βούλα Βαβάτση στο φόρουμ...

makaros33
09/05/2013, 23:51
Παιδια γεια σας και καλως σας βρηκα :)

Λυπαμαι που πρωτοεμφανιζομαι με προβλημα, αλλα τι να κανουμε, συμβαινουν αυτα, ελπιζω να με διαφωτισετε και εσεις λιγο.

Εχω ένα SUZUKI TU 250X, αγορασμενο το 1999. Τωρα εχει γυρω στα 40.000 χλμ.
Για να παρετε μια ιδεα (εμενα ειναι οπως αυτο το μπορντω):
http://www.motorencyclopedie.nl/motorencyclopedie/suzuki-tu250xvolty/tu250xvolty.htm

Το μηχανακι είναι πολύ καλοδιατηρημενο και με εχει εξυπηρετησει τα μεγιστα, όλα αυτά το χρονια! Service εκανα παντα κανονικα, ποτε δεν τσιγκουνευτηκα σε υλικα, ενώ εχω αλλαξει και διαφορα, όπως αναρτησεις, προφυλακτηρες, ελατηρια, και αλλα, όλα γνησια ανταλλακτικα SUZUKI. Τον Αυγουστο του 2012, με αφησε ξαφνικα, ηταν τα πηνια (νομιζω στατορας λεγεται αυτό?), τα αλλαξα, όλα καλα.

Πριν από λιγο καιρο, κανενα διμηνο τωρα, αρχισε εντελως ξαφνικα να μου μπουκωνει. Συγκεκριμενα συμβαινει το εξης:
Το βαζω μπρος κανονικα και ξεκιναω. Μετα από 500 μετρα ανοιγω το γκαζι και μπουκωνει. Δηλαδη, κανει όπως όταν μενουμε από βενζινη και περναμε σε ρεζερβα. ΔΕΝ ανταποκρινεται στο ανοιγμα του γκαζιου, μπουκωνει, αγκομαχει. Σταματαω λοιπον δεξια, το μαρσαρω λιγο ή και το αφηνω στο ρελαντι, ξεκιναω και παει κανονικα. Όταν ανεβασει στροφες δεν μου το κανει. Αν όμως το σβησω, το αφησω εστω και λιγο, και το ξαναβαλω μπρος υπαρχει περιπτωση να μου το ξαναεμφανισει.

Το πηγα στον μηχανικο που παω από παντα, ο οποιος είναι και ο εξουσιοδοτημενος της SUZUKI εδώ που ζω. Έλεγξε καρμπυρατερ, μπουζια, φιλτρα, και λεει ότι όλα είναι ΟΚ. Πηγα και εβαλα και 100αρα αμολυβδη. Μια από τα ιδια μου εκανε. Επισης ο μαστορας μου αποσυνδεσε το stand, που στη μηχανη μου, σβηνει τον κινητηρα αν είναι κατω όταν πας να φυγεις. Για καποιες μερες δουλευε καλα, και αναθάρρησα, μετα όμως παλι τα ιδια μου κανει.

Εχετε καμια ιδεα ρε παιδια τι μπορει να είναι?

Ευχαριστω παιδια!

καλησπέρα
μιας και λες οτι εσυ χερι στην μηχανή δεν βάζεις πάρα μόνο την οδηγάς.? διαβάζω όμως πολλές εναλλακτικές να εχεις κοιταξη (ο μηχανικός σου)
μήπως ο καλός μηχανικός σου παει να βάλει χέρι στην τσεπούλα σου ??? (ηλεκτρονική) λέω εγώ τώρα
και να το διευκρινίσω δεν είμαι μηχανικός
καλο θα ηταν να αφυσης της συμβουλές δια τηλεφώνου και να πας το μοτορι σου σε ενα αλλο συνεργείο και να του πεις άπλα οτι εκει που πηγενα και ενω ειχε μεσα βενζινα αρχισε να ρεταρη - μουγκρίζει και αστών να το ψάξει και να δεις τι θα σου πει η τι θα σου ρύθμιση

makaros33
09/05/2013, 23:56
και οσο για την εκατοστάρα βενζινα που γραφεις για το μηχανακι σου ειναι αδιαφορη
μιας και λογω τεχνολογίας (1999) και σουπερ να του βαλεις θα την κατανάλωσή πολυ άνετα

SuzRet54627
10/05/2013, 01:15
καλησπέρα
μιας και λες οτι εσυ χερι στην μηχανή δεν βάζεις πάρα μόνο την οδηγάς.? διαβάζω όμως πολλές εναλλακτικές να εχεις κοιταξη (ο μηχανικός σου)
μήπως ο καλός μηχανικός σου παει να βάλει χέρι στην τσεπούλα σου ??? (ηλεκτρονική) λέω εγώ τώρα
και να το διευκρινίσω δεν είμαι μηχανικός
καλο θα ηταν να αφυσης της συμβουλές δια τηλεφώνου και να πας το μοτορι σου σε ενα αλλο συνεργείο και να του πεις άπλα οτι εκει που πηγενα και ενω ειχε μεσα βενζινα αρχισε να ρεταρη - μουγκρίζει και αστών να το ψάξει και να δεις τι θα σου πει η τι θα σου ρύθμιση

Να σου πω... αυτο που λες το 'χω σκεφτει.. Ξερω μωρε και γω τι να πω... οι εποχες αλλαζουν, τρελαινεται ο κοσμος...δες και δω μεσα, μια ερωτηση ηρθα να κανω και να οι ειρωνιες (που τις λεμε "χιουμορ"), κλπ κλπ.. Εγω στον συγκεκριμενο παω χρονια, ποτε δεν του εβγαλα κακη, παντα κυριος, μετρητα, ολα...αλλα ειπαμε...αλλαζουν οι καιροι.

Το θεμα ειναι οτι εγω δεν μενω Αθηνα ή σε καποια άλλη μεγαλουπολη και δεν ειναι και τοσοι πολλοι οι καλοι εδω περα.. για αυτο δεν εχω παει ηδη σε αλλον..αλλα τελικα αν δεν το βρει το προβλημα αναγκαστικα θα παω αλλου. Την κατοσταρα βενζινη την εβαλα επειδη ακουσα οτι το "καθαριζει". Αρχικα, οταν το αγορασα super εβαζα

ευχαριστω

blackbusa
10/05/2013, 02:27
asxeto isws teleiws...tsekare vida tis giwsis sto plaisio...an einai kala vidomeni...

notakos600
10/05/2013, 05:00
asxeto isws teleiws...tsekare vida tis giwsis sto plaisio...an einai kala vidomeni...

Θα είχε αστάθεια στις στροφές, ειδικά στο ρελαντί αν ήταν η γείωση.

blackbusa
10/05/2013, 05:25
Θα είχε αστάθεια στις στροφές, ειδικά στο ρελαντί αν ήταν η γείωση.

to pisteveis i oxi palia eixa ena sxedon paromoio thema me tin vida tis giwsis...kai apla opote ekane kapia talantwsi na trellenete i mixani...

notakos600
10/05/2013, 06:01
to pisteveis i oxi palia eixa ena sxedon paromoio thema me tin vida tis giwsis...kai apla opote ekane kapia talantwsi na trellenete i mixani...

Το παρατήρησα για πρώτη φορά σε παπάκι 12βολτο πριν πολλά χρόνια και έμεινα μαλ@κας λέμε... λόγω αστάθειας στο κύκλωμα της ηλεκτρονικής, που χωρίς γείωση αλλάζει συμπεριφορά (σε φορτίσεις-εκφορτίσεις...).

blackbusa
10/05/2013, 06:06
Το παρατήρησα για πρώτη φορά σε παπάκι 12βολτο πριν πολλά χρόνια και έμεινα μαλ@κας λέμε... λόγω αστάθειας στο κύκλωμα της ηλεκτρονικής, που χωρίς γείωση αλλάζει συμπεριφορά (σε φορτίσεις-εκφορτίσεις...).


giafto kai anefera na koitaksei an kanei kali epafi synexeia...

SuzRet54627
10/05/2013, 09:28
Ενταξει παιδια! Ευχαριστω για τις προτασεις σας! :)

Εγω ολα αυτα τα σημειωνω. Περιμενω τωρα να μου ερθει στεφανη εμπρος τροχου + ακτινες. Οταν ερθουν αυτα θα προτεινω με τροπο στον μηχανικο να κοιταξει και αυτα που μου αναφερετε. Δεν ειναι οτι "θα του πω πως να κανει τη δουλεια του" απλα, νομιμοποιουμαι και εγω, μετα απο 2 μηνες που δεν εχει βρει λυση, να προτεινω κατι.

Να ρωτησω κατι? Εμενα το μηχανακι μου ειναι ή δεν ειναι ενα απλο μηχανακι? Ποια ειναι η γνωμη σας? Δηλαδη θελω να πω, δεν ειναι και καμια διαστημικη τεχνολογια, ετσι? Τι λετε? Δηλαδη, ενας κατοχος με λιγο μερακι δεν θα μπορουσε να φροντιζει μονος του 5 βασικα πραγματα? Να μην ψαχνετε σαν μ@λ@κας, και να μην ξερει τι του γινεται?!

Εγω την εχω τη μηχανη αυτη πανω απο 10 χρονια και φιλοδοξω να την κρατησω τουλαχιστον αλλα τοσα!! Μπορει να λεω χοντρες βλακειες τωρα, μπορει να φιλοδοξω πραγματα ανεφικτα, αλλα πιστευω οτι ο κινητηρας της ειναι απλος και αξιος, οποτε με καποιες αλλαγες ανταλλακτικων, μια χαρα μαχιμη μπορει να διατηρηθει! Απλα, απο ενα σημειο και περα πρεπει ο κατοχος να μαθει 5-10 βασικα πραγματα, να τα κανει μονος του, σαν το μερακι του...

Δεν ξερω, αν θελει καποιος ας πει (ευγενικα!) την αποψη του.

OldMan
10/05/2013, 09:38
αν θελει καποιος ας πει (ευγενικα!) την αποψη του.
Ας πιάσουμε λοιπόν (ευγενικά) κανα δυό πραγματάκια..

Πρώτον και κύριον, δεν ξέρω κανενα μηχανικό που να πηγαίνει κάποιος ελαφρώς άσχετος με το σπορ και να του υποδεικνύει τι να κάνει στη δουλειά του...

Από κει και πέρα, εξαιρούμενης της ηλεκτρονικής, αφήστε όλα τα ηλεκτρικά ήσυχα..
(το πρόβλημα - όπως περιγράφηκε - δεν μιλάει ούτε για ξαφνικό σβήσιμο/νέκρωμα ούτε για ρετάρισμα...)

Προσωπική άποψη (και βρες τρόπο να την μεταφέρεις στον μηχανικό σου χωρίς να στραβώσει):
Πρόβλημα στο λεκανάκι του καρμπυρατέρ, πιθανότατα από βρώμικη/στραβωμένη μύτη βελόνας...
(ακόμη δεν έχω καταλάβει αν το μηχανάκι σου μπουκώνει, οπότε είναι θέμα κακού κλεισίματος της οπής ή ρετάρει, οπότε είναι θέμα φλοτέρ..)

sniper
10/05/2013, 09:42
Ενταξει παιδια! Ευχαριστω για τις προτασεις σας! :)

Εγω ολα αυτα τα σημειωνω. Περιμενω τωρα να μου ερθει στεφανη εμπρος τροχου + ακτινες. Οταν ερθουν αυτα θα προτεινω με τροπο στον μηχανικο να κοιταξει και αυτα που μου αναφερετε. Δεν ειναι οτι "θα του πω πως να κανει τη δουλεια του" απλα, νομιμοποιουμαι και εγω, μετα απο 2 μηνες που δεν εχει βρει λυση, να προτεινω κατι.

Να ρωτησω κατι? Εμενα το μηχανακι μου ειναι ή δεν ειναι ενα απλο μηχανακι? Ποια ειναι η γνωμη σας? Δηλαδη θελω να πω, δεν ειναι και καμια διαστημικη τεχνολογια, ετσι? Τι λετε? Δηλαδη, ενας κατοχος με λιγο μερακι δεν θα μπορουσε να φροντιζει μονος του 5 βασικα πραγματα? Να μην ψαχνετε σαν μ@λ@κας, και να μην ξερει τι του γινεται?!

Εγω την εχω τη μηχανη αυτη πανω απο 10 χρονια και φιλοδοξω να την κρατησω τουλαχιστον αλλα τοσα!! Μπορει να λεω χοντρες βλακειες τωρα, μπορει να φιλοδοξω πραγματα ανεφικτα, αλλα πιστευω οτι ο κινητηρας της ειναι απλος και αξιος, οποτε με καποιες αλλαγες ανταλλακτικων, μια χαρα μαχιμη μπορει να διατηρηθει! Απλα, απο ενα σημειο και περα πρεπει ο κατοχος να μαθει 5-10 βασικα πραγματα, να τα κανει μονος του, σαν το μερακι του...

Δεν ξερω, αν θελει καποιος ας πει (ευγενικα!) την αποψη του.

Nαι, απλό είναι το μηχανάκι σου αλλά οταν μπλέκεις με ηλεκτρικά όλα τα μηχανάκια ψιλομοιάζουν. Κι αρχίζεις το ψάξιμο.

Απ' ότι κατάλαβα ζεις στην επαρχία... Αν θες να ασχοληθείς μόνος σου εκτός από γνώσεις θα πρέπει να εχεις και τα κατάλληλα εργαλεία και εμπειρία... διαφορετικά θα πειραματίζεσαι στην μοναδική σου μηχανή (και μεταξύ μας από τις απαντήσεις σου, δείχνεις ότι δεν ξέρεις και πολλά από μαστοριλίκια σε μοτο).

SuzRet54627
10/05/2013, 09:50
Ας πιάσουμε λοιπόν (ευγενικά) κανα δυό πραγματάκια..

Πρώτον και κύριον, δεν ξέρω κανενα μηχανικό που να πηγαίνει κάποιος ελαφρώς άσχετος με το σπορ και να του υποδεικνύει τι να κάνει στη δουλειά του...

Από κει και πέρα, εξαιρούμενης της ηλεκτρονικής, αφήστε όλα τα ηλεκτρικά ήσυχα..
(το πρόβλημα - όπως περιγράφηκε - δεν μιλάει ούτε για ξαφνικό σβήσιμο/νέκρωμα ούτε για ρετάρισμα...)

Προσωπική άποψη (και βρες τρόπο να την μεταφέρεις στον μηχανικό σου χωρίς να στραβώσει):
Πρόβλημα στο λεκανάκι του καρμπυρατέρ, πιθανότατα από βρώμικη/στραβωμένη μύτη βελόνας...
(ακόμη δεν έχω καταλάβει αν το μηχανάκι σου μπουκώνει, οπότε είναι θέμα κακού κλεισίματος της οπής ή ρετάρει, οπότε είναι θέμα φλοτέρ..)

Οχι οχι, εγω μια ιδεα θα του δωσω του μαστορα! Δεν θα του πω εγω πως να κανει τη δουλεια του! Σεβομαι τους μαστορες!

Τωρα, οσον αφορα το οτι δεν εχεις καταλαβει ακομη τι ακριβως συμβαινει, τι να σου πω βρε καλε μου φιλε... Οσο καλυτερα μπορω το περιγραφω! Ας προσπαθησω αλλη μια φορα:

1. Στο γκαραζ βαζω μπρος, καμια φορα με τσοκ, αλλες φορες χωρις τσοκ. Βαζω πρωτη, φευγω.
2. Κατεβαινω μια μεγαλη κατηφορα που εχει το σπιτι μου με δευτερα ή τριτη, χωρις γκαζι. Στριβω δεξια πχ.
3. Ειμαι με δευτερα και στην ευθεια πια, ανοιγω το γκαζι ελαφρως. Να τσουλαει η μηχανη!
4. Μετα απο λιγο, και ενω ειμαι με δευτερα και παω με 20 χλμ την ωρα περιπου, εμφανιζεται το προβλημα!
5. Το προβλημα: ειμαι εν κινησει, ειμαι με δευτερα ή τριτη κουμπωμενη, παω με περιπου 20χλμ/ωρα και μπουκωνει! Δηλαδη, ψιλο-σταματαει! ΔΕΝ σβηνει! Απλα, δεν αποκρινεται οπως πρεπει! Κανει κατι σαν διακοπες! ΔΕΝ σβηνει! Δηλαδη, ενω διατηρω το ιδιο γκαζι ή και το ανοιγω λιγο, το μηχανακι ΔΕΝ ανταποκρινεται! Κανει σαν μπουκωμενο! Εκει που επρεπε να "φευγει", κανει οπως οταν μας τελειωνει η βενζινη! Φυσικα βενζινη εχει! Απλα σου περιγραφω πως κανει! Καταλαβες τωρα? :)

6. Ε, μετα σταματαω λιγο δεξια, μαρσαρω λιγο με νεκρα ή και με ταχυτητα, και επανερχεται. Μπορει και να μην σταματησω καθολου!! Οπως χθες που βρισκομουν μεσα στην κινηση και δεν μπορουσα! Οποτε, εν κινησει ψιλο-μαρσαρα κρατοντας το συμπλεκτη, και ευτυχως επανηλθε.

ΑΝ δεν καταλαβες ουτε τωρα, ειναι θεμα ορολογιας. Δεν ξερω την ορολογια που χρησιμοποιειται σε αυτες τις περιπτωσεις.

notakos600
10/05/2013, 09:57
Με σωστή συντήρηση η μοτοσυκλέτα σου μπορεί να κρατήσει σαράντα χρόνια.
Για να ξεκινήσεις θα σου πρότεινα να διαβάσεις τα τεχνικά του moto.gr, λάδια, αναρτήσεις, καρμπυρατέρ, ηλεκτρικά και να προμηθευτείς-αν δεν έχεις ήδη- ένα manual της μοτοσυκλέτας σου, το repair/workshop όχι το owners. Όλα είναι θέμα χρόνου, υπομονής και η γνώση θα έρθει με το διάβασμα και την εμπειρία της πρακτικής εφαρμογής όσων θα έχεις διαβάσει.
Α και κάτι άλλο, μην ξαναδώ να γράφεις πως παρεξηγήθηκες με το χιούμορ στο φόρουμ γιατί θα μαλώσουμε, κοίταξε το συνηθίσεις με τον καιρό γιατί είναι πάντα καλοπροαίρετο.

OldMan
10/05/2013, 09:59
Η κατηφόρα φταίει..!!
(και δεν σε ειρωνεύομαι καθόλου..);)

Μόλις πιασεις ισιάδι, ρίξε μια ματιά μήπως σταζει βενζίνη από το σωληνακι υπερχείλισης..

notakos600
10/05/2013, 10:02
Μιας και ασχολήθηκα με το θέμα του μάνιουαλ να σου υπενθυμίσω πως το VOLTY μοιράζεται το ίδιο μοτέρ με το GN, ας είναι αυτός ένας μπούσουλας στα ψαχτήρια σου γενικώς.
Πρόχειρα ψάχνοντας σου βρήκα αυτό:

http://www.scribd.com/doc/5321965/GN250-Manual

catmaster
10/05/2013, 10:09
1. Στο γκαραζ βαζω μπρος, καμια φορα με τσοκ, αλλες φορες χωρις τσοκ. Βαζω πρωτη, φευγω.
2. Κατεβαινω μια μεγαλη κατηφορα που εχει το σπιτι μου με δευτερα ή τριτη, χωρις γκαζι. Στριβω δεξια πχ.
3. Ειμαι με δευτερα και στην ευθεια πια, ανοιγω το γκαζι ελαφρως. Να τσουλαει η μηχανη!
4. Μετα απο λιγο, και ενω ειμαι με δευτερα και παω με 20 χλμ την ωρα περιπου, εμφανιζεται το προβλημα!
5. Το προβλημα: ειμαι εν κινησει, ειμαι με δευτερα ή τριτη κουμπωμενη, παω με περιπου 20χλμ/ωρα και μπουκωνει! Δηλαδη, ψιλο-σταματαει! ΔΕΝ σβηνει! Απλα, δεν αποκρινεται οπως πρεπει! Κανει κατι σαν διακοπες! ΔΕΝ σβηνει! Δηλαδη, ενω διατηρω το ιδιο γκαζι ή και το ανοιγω λιγο, το μηχανακι ΔΕΝ ανταποκρινεται! Κανει σαν μπουκωμενο! Εκει που επρεπε να "φευγει", κανει οπως οταν μας τελειωνει η βενζινη! Φυσικα βενζινη εχει! Απλα σου περιγραφω πως κανει! Καταλαβες τωρα? :)

6. Ε, μετα σταματαω λιγο δεξια, μαρσαρω λιγο με νεκρα ή και με ταχυτητα, και επανερχεται. Μπορει και να μην σταματησω καθολου!! Οπως χθες που βρισκομουν μεσα στην κινηση και δεν μπορουσα! Οποτε, εν κινησει ψιλο-μαρσαρα κρατοντας το συμπλεκτη, και ευτυχως επανηλθε.

ΑΝ δεν καταλαβες ουτε τωρα, ειναι θεμα ορολογιας. Δεν ξερω την ορολογια που χρησιμοποιειται σε αυτες τις περιπτωσεις.

Πρώτα από τα απλά
1. Ανοίξτε το ρεζερβουάρ βγάλτε το ρουμπινέτο και καθαρίστε τις 2 σίτες (κανονική και ρεζέρβας) και καθαρίστε τα σωληνάκια που βγαίνουν απο κάτω απο το τεπόζιτο (απορροής και αναπνοής του ) καθαρίστε και την τρυπούλα (αν έχει δεν θυμάμαι) πάνω στην τάπα

2. τσεκάρετε τις φίσες που βγαίνουν από τον πολλαπλασιαστή αν είναι κουμπωμένες καλά και ελέγξτε οπωσδήποτε το μπουζοκαλώδιο (μου κάνει πολύ πιθανό αυτό ) να είναι καλά βιδωμένη η μπουζόπιπα και ο χαλκός μέσα να είναι καθαρός , στην ανάγκη βάλτε κατευθείαν βιδωτό το μπουζί χωρίς μπουζόπιπα και κάντε δοκιμή στο δρόμο

SuzRet54627
10/05/2013, 10:13
Ενταξει, θα τα δουμε ολα, ευχαριστω παιδες!

Ηθελα να πω και κατι τελευταιο: προταθηκαν εδω, μεχρι τωρα, καποιοι ελεγχοι! Εμενα προσωπικα η Κοινη Λογικη μου λεει οτι ολα οσα προταθηκαν καλο ειναι να ελεγθουν ΑΛΛΑ εγω δεν ξερω αν πχ. για να ελεγθουν ολα αυτα χρειαζεται να "χειρουργει" ο μηχανικος τη μηχανη επι "8 ωρες"... Προσωπικα, θελω να τα ελεγξω ολα αυτα που μου προτεινετε! Απλα δεν ξερω ποσο ευκολο και εφικτο ειναι αυτο...

Εγω παντως θα το προτεινω. Παρακαλω, ΑΝ καποιοι απο τους ελεγχους που εχουν προταθει μεχρι τωρα ειναι πολυ χρονοβοροι και κοστοβοροι, να μου το πειτε, να ξερω τι παω να ζητησω.

Ευχαριστω παιδες!

SuzRet54627
10/05/2013, 10:16
Με σωστή συντήρηση η μοτοσυκλέτα σου μπορεί να κρατήσει σαράντα χρόνια.


Ααχχ..!! ΠΩΣ με πιανεις! ΠΩΣ με καταλαβαινεις!! Αυτο θελω και γω!!!! Το αγαπαω και του εχω Πιστη!!

notakos600
10/05/2013, 10:21
Ααχχ..!! ΠΩΣ με πιανεις! ΠΩΣ με καταλαβαινεις!! Αυτο θελω και γω!!!! Το αγαπαω και του εχω Πιστη!!

Το VOLTY παρεπιπτόντως πάντα μου άρεσε γιατί είχε και έχει άρωμα κλασσικού, απλά ήταν μόνο 250, ας έβγαζαν και ένα 650 με τον κινητήρα του DR και το χτύπαγα άνετα.
Διάβασε και δώσε βάση σε ότι σου γράφουν οι προλαλήσαντες και το σημαντικότερο: θέλει υπομονή, διάβασμα και βρώμικα χέρια (από τα λάδια και τα γράσα έτσι;)) η προσωπική ενασχόληση με τη μοτοσυκλέτα σου, που κανείς μηχανικός δεν θα την προσφέρει όσα χρήματα και να του δώσεις.

motomaniac
10/05/2013, 22:38
Το VOLTY παρεπιπτόντως πάντα μου άρεσε γιατί είχε και έχει άρωμα κλασσικού, απλά ήταν μόνο 250, ας έβγαζαν και ένα 650 με τον κινητήρα του DR και το χτύπαγα άνετα.
Διάβασε και δώσε βάση σε ότι σου γράφουν οι προλαλήσαντες και το σημαντικότερο: θέλει υπομονή, διάβασμα και βρώμικα χέρια (από τα λάδια και τα γράσα έτσι;)) η προσωπική ενασχόληση με τη μοτοσυκλέτα σου, που κανείς μηχανικός δεν θα την προσφέρει όσα χρήματα και να του δώσεις.

υπαρχει το w650 και προσφατως και 800... ;)

makaros33
11/05/2013, 14:22
καλησπερα
διαβασα ξανα απο την αρχη ολο το θεμα και δεν μπορεσα να μπρω πουθενα αναφορα σχετικα με την εισαγωγη του αερα στο καρμυρατερ .μηπως τωρα τελευταία εκανες καποια αλαγη σχετικα με την εμανιση του και στης χαμηλες στροφες - ταχητητα δεν περνα αερας μεσα και απλα δεν αναπνευη σωστα ??

και δευτερον δοκημασε να φυγης την επομενη προς στην ανηφορα μηπως εχεις βρομιες μεσα στο ρεζερβουαρ και λογο της κατηφορας ερχονται στο στομιο και το μπλοκαρουν ??


Οχι οχι, εγω μια ιδεα θα του δωσω του μαστορα! Δεν θα του πω εγω πως να κανει τη δουλεια του! Σεβομαι τους μαστορες!

Τωρα, οσον αφορα το οτι δεν εχεις καταλαβει ακομη τι ακριβως συμβαινει, τι να σου πω βρε καλε μου φιλε... Οσο καλυτερα μπορω το περιγραφω! Ας προσπαθησω αλλη μια φορα:

1. Στο γκαραζ βαζω μπρος, καμια φορα με τσοκ, αλλες φορες χωρις τσοκ. Βαζω πρωτη, φευγω.
2. Κατεβαινω μια μεγαλη κατηφορα που εχει το σπιτι μου με δευτερα ή τριτη, χωρις γκαζι. Στριβω δεξια πχ.
3. Ειμαι με δευτερα και στην ευθεια πια, ανοιγω το γκαζι ελαφρως. Να τσουλαει η μηχανη!
4. Μετα απο λιγο, και ενω ειμαι με δευτερα και παω με 20 χλμ την ωρα περιπου, εμφανιζεται το προβλημα!
5. Το προβλημα: ειμαι εν κινησει, ειμαι με δευτερα ή τριτη κουμπωμενη, παω με περιπου 20χλμ/ωρα και μπουκωνει! Δηλαδη, ψιλο-σταματαει! ΔΕΝ σβηνει! Απλα, δεν αποκρινεται οπως πρεπει! Κανει κατι σαν διακοπες! ΔΕΝ σβηνει! Δηλαδη, ενω διατηρω το ιδιο γκαζι ή και το ανοιγω λιγο, το μηχανακι ΔΕΝ ανταποκρινεται! Κανει σαν μπουκωμενο! Εκει που επρεπε να "φευγει", κανει οπως οταν μας τελειωνει η βενζινη! Φυσικα βενζινη εχει! Απλα σου περιγραφω πως κανει! Καταλαβες τωρα? :)

6. Ε, μετα σταματαω λιγο δεξια, μαρσαρω λιγο με νεκρα ή και με ταχυτητα, και επανερχεται. Μπορει και να μην σταματησω καθολου!! Οπως χθες που βρισκομουν μεσα στην κινηση και δεν μπορουσα! Οποτε, εν κινησει ψιλο-μαρσαρα κρατοντας το συμπλεκτη, και ευτυχως επανηλθε.

ΑΝ δεν καταλαβες ουτε τωρα, ειναι θεμα ορολογιας. Δεν ξερω την ορολογια που χρησιμοποιειται σε αυτες τις περιπτωσεις.

SuzRet54627
17/05/2013, 16:38
Παιδια γεια σας

Σημερα μονο εχω νεα γι'αυτο γραφω. Ανορθωτης ειναι τελικα...

Εβαλε τη μηχανη μπροστα, τη μαρσαρε για λιγη ωρα και μετα μετραγε. Ανοιξε πολυ το γκαζι και μου εδειξε το οργανο που ειχε συνδεσει στην μπαταρια και μετραγε. 18 - 19 κατι εδειχνε... Μου ειπε οτι πριν δεν το εβρισκε διοτι δεν γκαζωνε (μαρσαρε) τη μηχανη τοσο δυνατα οπως τωρα. Οποτε εδειχνε νορμαλ τοτε. Αυτα μου ειπε.

Μου ειπε επισης και τη λυπητερη... 175 ευρω τελικη τιμη για τον ανορθωτη μας...

Το εξαρτημα ειναι αυτο εδω (http://www.cmsnl.com/suzuki-tu250-1998-xw_model14202/rectifier-assyregulator_3280029b00/). Το βρηκα και γω διοτι μου εδωσε κωδικο ανταλλακτικου.

Πως σας φαινονται οι τιμες ρε παιδια? Και η ολη φαση γενικοτερα?

Επισης βρηκα και αυτο εδω στο e-bay (http://www.ebay.com.au/itm/Suzuki-TU-250-XW-1998-Regulator-Rectifier-/140708761745). Αυτο ιμιτασιον ειναι? Γιατι ειναι τοσο φτηνο?

Ευχαριστω ρε παιδια

SuzRet54627
18/05/2013, 10:32
Καλημερα

Καποιος, μια γνωμη παιδια?

electronics
18/05/2013, 11:36
Εγω παλι ειχα ενα προβλημα με ακριβως τα ιδια συμπτωματα με τα δικα σου σε ενα cb400 ενος φιλου και αφου εψαξα τα παντα απο ηλεκτρικα και τροφοδοσια με εξονιχυστικους ελεγχους τελικα ηταν οι βαλβιδες!!! Ηταν αρυθμιστες για χρονια και ελαφρως πατημενες με αποτελεσμα να παιρνει αμεσως μπρος κρυο και οταν εκανες δυο χιλιομετρα να ρεταρει σαν τρελο μεχρι η θερμοκρασια να φτασει σε κανονικα επιπεδα και να λειτουργει ρολοι μετα! Ειδα και επαθα να το βρω και το καταλαβα μονο απο τον κουφιο ηχο της συμπιεσης που ειχε οταν το εσβηνα την ωρα που ρεταριζε και το ξαναεβαζα εμπρος.

motomaniac
18/05/2013, 12:39
Καλημερα

Καποιος, μια γνωμη παιδια?

παρε τον 2ο!!!

stefanos
18/05/2013, 12:46
Καλημερα

Καποιος, μια γνωμη παιδια?

175€ για κάτι που χάλασε είδη μια φορά είναι χαζομάρα να δώσεις.

SuzRet54627
18/05/2013, 14:37
παρε τον 2ο!!!

Εννοεις αυτον απο το E-bay, ετσι? Αυτος φιλε ειναι ιμιτασιον? Δεν μπορω να καταλαβω, Μηπως ξερεις?

Ευχαριστω παιδια!

notakos600
18/05/2013, 14:40
Εννοεις αυτον απο το E-bay, ετσι? Αυτος φιλε ειναι ιμιτασιον? Δεν μπορω να καταλαβω, Μηπως ξερεις?

Ευχαριστω παιδια!

Ανορθωτή μοτοσυκλέτας ψάχνεις, όχι συμπυκνωτή οξυγόνου για πνευμονοπαθή, μια χαρά είναι ο κινέζος, πάρε τέσσερεις για να έχεις και άλλους τρεις spares. :beer:

motomaniac
18/05/2013, 14:41
Εννοεις αυτον απο το E-bay, ετσι? Αυτος φιλε ειναι ιμιτασιον? Δεν μπορω να καταλαβω, Μηπως ξερεις?

Ευχαριστω παιδια!


αυτον λεω. ναι ιμιτασιον ειναι. εγω στο δικο εβαλα ιμιτασιον αλλα made in japan. 60ε. και ηταν απο αλλο μηχανακι αλλα το μονο που αλλαζει ειναι οι φισες.

toyar
18/05/2013, 15:28
ρωτα κι εδω
http://www.sxelectronics.gr/sx2g.htm