PDA

View Full Version : ΜΗΝΑΡΑΣ εμπρηστής ΜΟΤΟ



lc8ergr1
09/05/2013, 17:49
Την κατηγορία του εμπρησμού από πρόθεση, αντιμετωπίζει ένας 30χρονος Πατρινός, ο οποίος έβαλε φωτιά σε δίκυκλο μοτοποδήλατο, στην περιοχή Λαδόπουλου, το πρωί του Μεγάλου Σαββάτου.


Σήμερα το πρωί, ο 30χρονος οδηγήθηκε στο Αυτόφωρο Τριμελές Δικαστήριο της Πάτρας, ενώ κατά το στάδιο της προανάκρισης, ομολόγησε άλλους δύο εμπρησμούς, που είχε διαπράξει σε δίκυκλα, στην ίδια περιοχή κατά το παρελθόν.


Σύμφωνα με πληροφορίες, ο φερόμενος ως δράστης, φέρεται να είχε ψυχολογικά :eek:προβλήματα :alien: και έβαζε φωτιά σε δίκυκλα που έβρισκε μπροστά του, χωρίς να γνωρίζει καν τους ιδιοκτήτες του, ούτε να έχει προσωπικά μαζί τους.:cry:

Σύνταξη : Αγγελική Ανυφαντή ΕΡΤ

MG-KTiNoS
09/05/2013, 18:09
Τώρα ποιος είναι ο μηνάρας εδώ, θέλει πολύ κουβέντα.
Αυτός που είναι άρρωστος ή το γαμώ κράτος που δεν φροντίζει για αυτόν,
ΑΗ σιχτίρ τελικά με τους κάφρους.

pipe_smoker
09/05/2013, 19:40
Τώρα ποιος είναι ο μηνάρας εδώ, θέλει πολύ κουβέντα.
Αυτός που είναι άρρωστος ή το γαμώ κράτος που δεν φροντίζει για αυτόν,
ΑΗ σιχτίρ τελικά με τους κάφρους.

Το επιθετο μηναρας ή μαλακας ή δεν ξερω γω τι αλλο μπορει να ειναι λαθος οπως και σε πολλες περιπτωσεις.
Αυτο ειναι ενα πραγμα.
Το γεγονος οτι, οταν το κρατος δε φροντιζει ουτε καν για τους καρκινοπαθεις, ειναι γελοιο να περιμενουμε να φροντισει οσους πασχουν απο ψυχικες διαταραχες και να τους εξασφαλισει νοσηλεια, φαρμακα, ψυχοθεραπεια και για πολλους απο αυτους, ολα αυτα εφ'ορου ζωης, ειναι αλλο πραγμα.

Το να κλεισουν εναν πυρομανη σε καποιο ιδρυμα και να τον φροντισουν μεχρι να γινει "καλα" ακουγεται ανεκδοτο και για αλλες χωρες που η Ελλαδα ουτε με το κιαλι δεν τις βλεπει.
Αν θα επρεπε?
Ναι θα επρεπε. Πολλα θα επρεπε...

z_armagedon
09/05/2013, 20:42
Το κράτος ή κάποιος άλλος πρέπει να φταίει πάντα για τη μαλακία του καθενός μας? Δε θέλω να υπερασπιστώ το κράτος αλλά όχι και έτσι ρε φίλε...
Γιατί το μαλακισμένο αφού έχει "πρόβλημα" δεν έβαλε φωτιά στο σπίτι του ή ακόμα καλύτερα στον εαυτό του να ησυχάσουμε μια και καλή?
Και επειδή αναφέρθηκε σωστά πιο πάνω ο εκάστοτε καρκινοπαθής, εγώ σαν φορολογούμενος θα ήθελα με τα λιγοστά λεφτά που δίνω να βοηθηθεί ένας συνάνθρωπός μου με πραγματικό πρόβλημα και όχι με κάλο.
Αϊ στο διαολο με τον καθε μαλακα που αντί να παιξει με το πουλάκι του παίζει με ότι άλλο του τη βαρέσει αρκεί να είναι ξενο....

akis_trevor
09/05/2013, 22:17
ρε παιδια μιναρας και οχι μηναρας!!!μην τα ισοπεδωνουμε ολα!!:cry:
οσο για το θεμα...εγω εχω να πω;και που 'σαι ακομα!!

stynikop
09/05/2013, 22:28
εγώ σαν φορολογούμενος θα ήθελα με τα λιγοστά λεφτά που δίνω να βοηθηθεί ένας συνάνθρωπός μου με πραγματικό πρόβλημα και όχι με κάλο...

Κι ο "κάλος" που περιγράφεται εδώ φίλε μου είναι αρκετά σοβαρό πρόβλημα και ταλαιπωρεί πολλές οικογένειες, όπως ταλαιπωρούν κι άλλες ασθένειες συμπεριλαμβανομένης κι αυτής που ανέφερες. Αλλά το τί συνιστά πραγματικό πρόβλημα και τί μη πραγματικό, κάπως δύσκολο να το ορίσει κάποιος στην αμάθεια ή στην αδιαφορία του, δεν νομίζεις;
Φιλικά πάντα.

MG-KTiNoS
09/05/2013, 22:51
Το κράτος ή κάποιος άλλος πρέπει να φταίει πάντα για τη μαλακία του καθενός μας? Δε θέλω να υπερασπιστώ το κράτος αλλά όχι και έτσι ρε φίλε...
Γιατί το μαλακισμένο αφού έχει "πρόβλημα" δεν έβαλε φωτιά στο σπίτι του ή ακόμα καλύτερα στον εαυτό του να ησυχάσουμε μια και καλή?
Και επειδή αναφέρθηκε σωστά πιο πάνω ο εκάστοτε καρκινοπαθής, εγώ σαν φορολογούμενος θα ήθελα με τα λιγοστά λεφτά που δίνω να βοηθηθεί ένας συνάνθρωπός μου με πραγματικό πρόβλημα και όχι με κάλο.
Αϊ στο διαολο με τον καθε μαλακα που αντί να παιξει με το πουλάκι του παίζει με ότι άλλο του τη βαρέσει αρκεί να είναι ξενο....

Ακούστε πως έχουν τα πράγματα.
Ένας ψυχασθενής δεν έχει επίγνωση του τι κάνει.
Είναι σαν ένα κοΜΠιούτερ που έχει φάει Ιό.
Ένας τέτοιος άνθρωπος πρέπει να ζει σε ελεγχόμενο περιβόλων, γιατί αλλιώς κινδυνεύει ο ίδιος και οι γύρω.
Αν ο ψυχασθενής βρεθεί έξω από ένα τέτοιο περιβάλλων και χωρίς την κατάλληλη φροντίδα (ανθρώπινη και φαρμακευτική) τότε θα υπάρξει πρόβλημα.
Τώρα γιατί δεν έκαψε το σπίτι του?
Ξέρω γω!
Αν μπορούσα να καταλάβω πως σκέφτεται ένας τρελός...
Από την άλλη πως μπορείς να ξέρεις ότι δεν πήγε να το κάψει αλλά οι δικοί του απέκρυψαν για λόγους ταμπού, ντροπής ή απλά για να μην το χαντακώσουν το παιδί....
Ας μην είμαστε σκληροί ρε παιδιά...
Ο άνθρωπος αυτός ζει το δικό του δράμα και δεν είναι παίξε γέλασε οι ασθένειες του μυαλού.

AUFGEBRACHT
09/05/2013, 23:37
Ακούστε πως έχουν τα πράγματα.
Ένας ψυχασθενής δεν έχει επίγνωση του τι κάνει.
Είναι σαν ένα κοΜΠιούτερ που έχει φάει Ιό.
Ένας τέτοιος άνθρωπος πρέπει να ζει σε ελεγχόμενο περιβόλων, γιατί αλλιώς κινδυνεύει ο ίδιος και οι γύρω.
Αν ο ψυχασθενής βρεθεί έξω από ένα τέτοιο περιβάλλων και χωρίς την κατάλληλη φροντίδα (ανθρώπινη και φαρμακευτική) τότε θα υπάρξει πρόβλημα.
Τώρα γιατί δεν έκαψε το σπίτι του?
Ξέρω γω!
Αν μπορούσα να καταλάβω πως σκέφτεται ένας τρελός...
Από την άλλη πως μπορείς να ξέρεις ότι δεν πήγε να το κάψει αλλά οι δικοί του απέκρυψαν για λόγους ταμπού, ντροπής ή απλά για να μην το χαντακώσουν το παιδί....
Ας μην είμαστε σκληροί ρε παιδιά...
Ο άνθρωπος αυτός ζει το δικό του δράμα και δεν είναι παίξε γέλασε οι ασθένειες του μυαλού.

Τα είπες όλα, . + -

spyrakos35
09/05/2013, 23:41
Ακούστε πως έχουν τα πράγματα.
Ένας ψυχασθενής δεν έχει επίγνωση του τι κάνει.
Είναι σαν ένα κοΜΠιούτερ που έχει φάει Ιό.
Ένας τέτοιος άνθρωπος πρέπει να ζει σε ελεγχόμενο περιβόλων, γιατί αλλιώς κινδυνεύει ο ίδιος και οι γύρω.
Αν ο ψυχασθενής βρεθεί έξω από ένα τέτοιο περιβάλλων και χωρίς την κατάλληλη φροντίδα (ανθρώπινη και φαρμακευτική) τότε θα υπάρξει πρόβλημα.
Τώρα γιατί δεν έκαψε το σπίτι του?
Ξέρω γω!
Αν μπορούσα να καταλάβω πως σκέφτεται ένας τρελός...
Από την άλλη πως μπορείς να ξέρεις ότι δεν πήγε να το κάψει αλλά οι δικοί του απέκρυψαν για λόγους ταμπού, ντροπής ή απλά για να μην το χαντακώσουν το παιδί....
Ας μην είμαστε σκληροί ρε παιδιά...
Ο άνθρωπος αυτός ζει το δικό του δράμα και δεν είναι παίξε γέλασε οι ασθένειες του μυαλού.

:a3:

z_armagedon
10/05/2013, 01:33
Κι ο "κάλος" που περιγράφεται εδώ φίλε μου είναι αρκετά σοβαρό πρόβλημα και ταλαιπωρεί πολλές οικογένειες, όπως ταλαιπωρούν κι άλλες ασθένειες συμπεριλαμβανομένης κι αυτής που ανέφερες. Αλλά το τί συνιστά πραγματικό πρόβλημα και τί μη πραγματικό, κάπως δύσκολο να το ορίσει κάποιος στην αμάθεια ή στην αδιαφορία του, δεν νομίζεις;
Φιλικά πάντα.

Πραγματικά δεν έχω καμία διάθεση αντιπαράθεσης και το "φιλικά πάντα" μεταξύ ανθρώπων που μοιράζονται ίδιες αγάπες όπως οι μοτο είναι υπερβολή για μένα.
Ο λόγος που ίσως είμαι σκληρός είναι επειδή ξέρω πως θα αντιδράσω αν δω κάποιον να κάνει τη μηχανη μου κάρβουνο. Εσυ, και όχι προσωπικά εσυ ο τάδε, ΕΣΥ ο συνάδελφος μοτοσυκλετιστής έχεις σκεφτεί πως θα αντιδράσεις; Εγω πάντως δε θα έλεγα α τον καημένο τι του ´τυχε και που είναι το βρωμοκράτος... Και άργησε και η κακούργα η πυροσβεστικη.... Και ξέρω πως είναι να χάνεις τη μηχανη σου. Το πως δε με νοιάζει, το αποτέλεσμα παραμένει το ίδιο πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις.

blackbusa
10/05/2013, 02:08
Τ


Lazarus??

pipe_smoker
10/05/2013, 07:10
Ένας ψυχασθενής δεν έχει επίγνωση του τι κάνει.


Δεν ειναι ετσι ακριβως. (Δεν ειναι καθολου ετσι για την ακριβεια στις περισσοτερες περιπτωσεις)

Στα υπολοιπα συμφωνω κι επαυξανω.

Bowleno
10/05/2013, 07:20
Άλλο ένα θρεντ όπου θα βρίσουμε και θα κατακρίνουμε το το κωλοκράτος μας, το κωλοσύστημα υγείας μας.....:cry:

z_armagedon
10/05/2013, 07:56
Lazarus??

Skarmutsus???...

lc8ergr1
10/05/2013, 08:56
13 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2013

Για σωρεία εμπρησμών στα Πετράλωνα και την Καλλιθέα, συνελήφθη 46χρονη, από αστυνομικούς της Ασφάλειας Αθηνών, στην περιοχή Αγίου Ιωάννη Ρέντη.

Όπως έγινε γνωστό από την Αστυνομία, μετά από πολύμηνη έρευνα, εξακριβώθηκε ότι η συλληφθείσα είχε προκαλέσει στις 28-4-2012 τα ξημερώματα, στην περιοχή των Πετραλώνων και της Καλλιθέας, συνολικά 16 εμπρησμούς με χρήση εύφλεκτου υγρού.

Ειδικότερα, έβαλε φωτιά σε οκτώ ΙΧ αυτοκίνητα και έξι μοτοσικλέτες, τα οποία ήταν σκεπασμένα με προστατευτικά καλύμματα, καθώς και σε αντικείμενα σε χώρο πυλωτής πολυκατοικίας και σε μία ομπρέλα που βρισκόταν στον εξωτερικό χώρο καφετέριας.

Η συλληφθείσα θα οδηγηθεί στον εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Αθηνών, κατηγορούμενη για εμπρησμούς κατ' εξακολούθηση και διακεκριμένες φθορές.

enikos.gr

notakos600
10/05/2013, 09:05
Είναι βαρύ και δεν το συνηθίζεις εύκολα (να σου καίνε το/τα μηχανάκια) αλλά το να ψάχνεις και να δημοσιεύεις ειδήσεις που αφορούν εμπρησμούς αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών είναι ψυχοφθόρο συνάδελφε.
Κατά τα άλλα σε καταλαβαίνω απόλυτα.