PDA

View Full Version : κατι κουρασμένα παλικάρια ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ ΜΟΤΟ και οικονομική κρίση



lc8ergr1
10/05/2013, 08:56
με αφορμή την οικονομική κρίση και τα επακόλουθα στην αγορά μοτοσυκλετών θα ήθελα να μοιραστώ τα ακόλουθα και να ακούσω απόψεις μηχανικών και ιδιοκτητών μοτο

έχω ενα συνεργείο το οποίο απο το 1993 το νοικίαζω σε μηχανικο μοτο - και εμπορία σε μια γειτονια της αθηνας παρακεντρο

ο πρώτος μηχανικος που μπηκε το 1993 πήρε ποδι στα 3 χρονια αφού με φεσωσε 1 χρονο νοικια

ο δευτερος στεργιωσε και ρίζωσε εκμεταλευομενος την ΕΚΡΗΞΗ πωλησεων την χρυση δεκαετία 1997 - 2007

ορεξατος στην αρχή γιγαντωθηκε ανοιχτηκε οικονομικά και οι δυο ήμασταν χαρούμενοι - εγω επέρνα ενα γενναιο νοικι
και αυτός κυριως πουλαγε παρα εκανε σερβις... απο μπλε φορμα εργασια - τζινακι πουκαμισο και δυο μαστοράκια

τωρα ο άνθρωπος με ΚΟΜΕΝΑ τα φτερα με μηδεν πωλησεις και με παρατημενα μηχανακια πελατών του (ντρέπονται) που δεν έχουν να του πλερωσουν το τελειωμένο σερβις..... κλαιγεται..


το νοικι μεσα σε τεσσερα χρόνια μειώθηξε προς οφελος του κατανοωντας την κατάσταση 3 φορές

ουσιαστικά το νοικι καλυπτέι μονο την εφορία και όχι πια :dizzy:

ΑΔΙΕΞΟΔΟ και στις δυό πλευρες :cry:---- ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΛΥΣΩ το τελειωμένο συμβολαιο και να αλλαξω χρήση .... σε κάτι άλλο ...δεν σηκώνει η ΑΘΗΝΑ τόσα συνεργεία .. το κουρασμένο παλικάρι της περασμενης δεκαετίας που ανοιγε σάββατα και καθημερινες 8 με 10 ...τωρα βαρίεται να μιλησει στο πελάτη:yuck:

ΠΕΡΝΑΩ τέλος καθημερινα ΜΠΡΟΣΤΑ απο ξενοικιαστα ΜΠΑΚΛΑΒΑ ΓΩΝΙΑ μαγαζιά ΜΟΤΟ που την περασμενη δεκαετία πουλαγανε ΚΟΥΤΕΣ μοτο ΣΑΝ ΤΑ ΠΟΥΚΑΜΙΣΑ :eyepop::confused:

ΑΔΙΕΞΟΔΟ...?

Stergios69
10/05/2013, 09:02
Ναι, αδιέξοδο...
Να το αλλάξεις χρήση σε τι;
Η αλλαγή θέλει μηχανικό (πολιτικο) άδειες, αμοιβές, ΙΚΑ και δεν συμαζεύεται.
Νοίκι δεν πρόκειται να πάρεις μεγαλύτερο.

Shaolin Monk
10/05/2013, 09:08
Ναι, αδιέξοδο...
Να το αλλάξεις χρήση σε τι;
Η αλλαγή θέλει μηχανικό (πολιτικο) άδειες, αμοιβές, ΙΚΑ και δεν συμαζεύεται.
Νοίκι δεν πρόκειται να πάρεις μεγαλύτερο.


+1000 και δεν εχουμε πιασει ακομη πατο.....

lc8ergr1
10/05/2013, 09:19
να φανταστείς οτι ώρες ώρες λυπαμαι περισσότερο το μηχανικο νοικαρη που ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ εχει ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ρολλά και δεν το έχει ακόμα καταλάβει

δύσκολα παραδέχομαστε την ΗΤΑ... αλλά δεν συνειδητοποιήσουμε την ΑΛΗΘΕΙΑ δεν παμε ΜΠΡΟΣΤΑ

Ναι, αδιέξοδο...
Να το αλλάξεις χρήση σε τι;
Η αλλαγή θέλει μηχανικό (πολιτικο) άδειες, αμοιβές, ΙΚΑ και δεν συμαζεύεται.
Νοίκι δεν πρόκειται να πάρεις μεγαλύτερο.

lc8ergr1
10/05/2013, 09:20
ΤΟΝ ΠΑΤΟ εννοεις ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ μας....φαντάζομαι... και όχι μονο τον "θανατο του ΕΜΠΟΡΑΚΟΥ"

spyrakos35
10/05/2013, 09:28
κράτα το όπως έχει και μέχρι να αντιληφθείς οτι πλέον θα τρως φέσι από την μαστοράτζα που είναι μέσα....

αν είναι έξυπνος θα το καταλάβει μόνος του....

αν δεν είναι, θα σε πληρώνει τσάμπα....

και όταν σταματήσει, βουαλά λα πόρτ....






ακούγεται σκληρό και απάνθρωπο από πλευράς μου αλλά δεν είμαι εγώ ο σκληρός.... οι συγκυρίες είναι.... και όποιος το καταλαβε.... :wave2:

Shaolin Monk
10/05/2013, 09:30
ΤΟΝ ΠΑΤΟ εννοεις ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ μας....φαντάζομαι... και όχι μονο τον "θανατο του ΕΜΠΟΡΑΚΟΥ"


Ολοι βουλιαζουμε αργα και βασανιστικα, απλως με διαφορετικες ταχυτητες... Ο πατος ομως ειναι εκει για ολους!

spyro
10/05/2013, 09:31
θα μας πεις πως παει το nuda τώρα? ..... έχεις χαθεί απο τότε που το πήρες ..... σκόρπισε ή ακόμα? ....

και ασε τα της οικονομικής κρίσης

:D

lc8ergr1
10/05/2013, 09:46
θα μας πεις πως παει το nuda τώρα? ..... έχεις χαθεί απο τότε που το πήρες ..... σκόρπισε ή ακόμα? ....

και ασε τα της οικονομικής κρίσης

:D


το φαγε κι αυτό η κριση.... "το σκότωσα" στα 5

lc8ergr1
10/05/2013, 09:52
Ολοι βουλιαζουμε αργα και βασανιστικα, απλως με διαφορετικες ταχυτητες... Ο πατος ομως ειναι εκει για ολους!

δεν θα ελεγα για όλους τους μηχανικούς... οσοι κατεβασαν ρολα στην ελλαδα και πήγαν εξωτερικο ως μηχανικοί με μισθό και αποδέχτηκαν την νεα κατάσταση - τουλαχιστον ελπίζουν σε κατι

ο ΓΕΡΜΑΝΑΡΑΣ όμως ιδιοκτητης συνεργειου ΘΕΛΕΙ ελληνα που δουλευει 8 ωρες και ξεπετάει 4 μηχανες την ημερα και όχι τον κλασικο φραπεδιαρη "μηχανικό" που τρομάζεις να ρωτήσεις πότε θα σε έχει έτοιμο....

lc8ergr1
10/05/2013, 09:54
κράτα το όπως έχει και μέχρι να αντιληφθείς οτι πλέον θα τρως φέσι από την μαστοράτζα που είναι μέσα....

αν είναι έξυπνος θα το καταλάβει μόνος του....

αν δεν είναι, θα σε πληρώνει τσάμπα....

και όταν σταματήσει, βουαλά λα πόρτ....






ακούγεται σκληρό και απάνθρωπο από πλευράς μου αλλά δεν είμαι εγώ ο σκληρός.... οι συγκυρίες είναι.... και όποιος το καταλαβε.... :wave2:

αν ΔΕΙΣ το ΝΤΑΣΤΙΝ ΧΟΦΜΑΝ θα καταλάβεις οτι πλεον ο ΕΛΛΗΝΑΣ "ΕΜΠΟΡΑΚΟΣ" τον ξεπέρασε.....οχι στην υποκριτική αλλά στην ΟΥΣΙΑ του ρόλου

@ngelos
10/05/2013, 12:03
που δουλευει 8 ωρες και ξεπετάει 4 μηχανες την ημερα

Αμα ήταν να ξεπετάγανε μόνο 4 μηχανές την μέρα θα το είχαν κλείσει όλοι το μαγαζάκι τους.

Υπάρχει πρόβλημα διάθεσης,όπως και σε όλα τα επαγγέλματα μετά κρίσης...Ξέρεις πως δουλεύεις όλη μέρα και δν σου φθάνουν να πληρώνεις χαράτσια και εισφορές.
Όπως εσύ ξέρεις πως ακόμη και αν το αλλάξεις χρήση το μαγαζί σου και το νοικιάσεις πάλι τα ίδια νοίκια θα παίρνεις και πάλι στην τσέπη στο τέλος λίγα από εκείνα τα χρήματα θα σου μένουν και θα έχεις φάει και μερικούς μήνες στο ξενοίκιαστος και κάμποσα χρήματα σε επισκευές και παράβολα...

Κράτα τον όσο μπορεί και πληρώνει το νοίκι του.Όπως σου είπαν και άλλοι όταν δεν θα μπορεί το πιθανότερο είναι να φύγει μόνος του.Αν έχει και δυο υπαλλήλους το νοίκι είναι το τελευταίο που θα φοβάται πως αύριο δν θα έχει να πληρώσει.

:wave2:

lc8ergr1
10/05/2013, 12:22
θα ήθελα η συζήτηση να μην επικεντρωθεί μόνο τι κάνω εγώ με το μαγαζι και το νοικάρη (no problem anyway).. αλλά και αν το μοντέλο που έχει στηριχθεί τόσα χρόνια το ελληνικο συνεργέιο μότο (και ψιλοεμπορίας μεταχειρό ή καινουργιου) έχει παρόν ή μέλλον...

... θα ενδιέφερε νομίζω όλους μας ως καταναλωτές (προϊόντα και υπηρεσίες μότο) και εννοώ μήπως και μεις τόσα χρόνια ανεχόμασταν ως καταναλωτές υψηλές τιμές σε service ανταλλακτικά ακόμα και σε αγορές..?

ποια η γνώμη ενός μηχανικού...? ψιλέμπορα...?

lc8ergr1
10/05/2013, 12:29
Αμα ήταν να ξεπετάγανε μόνο 4 μηχανές την μέρα θα το είχαν κλείσει όλοι το μαγαζάκι τους.

Υπάρχει πρόβλημα διάθεσης,όπως και σε όλα τα επαγγέλματα μετά κρίσης...Ξέρεις πως δουλεύεις όλη μέρα και δν σου φθάνουν να πληρώνεις χαράτσια και εισφορές.
:wave2:

το ξέρεις ότι υπαρχουν συνεργεία στην ελλάδα (και στο χωρο του αυτοκινητου) που οι μαστορες βαζουν τα μαστορακια να ξεπετανε 20 μηχανακια την μερα ... και οτι αρπαξουν ....? ΝΟΜΙΖΩ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ.. στο moto.gr υπαρχουν περιπτώσεις όπου συμφορουμιτες παραπονιούνται για εξουσιοδοτημενα service από μαστοράκια που άφησαν ξεχασμενες ταπες λαδιου , λασκαρισμενες βίδες πλαισίου και αλλά εγκληματα...


ο δικός μου τόσα χρόνια δεν ήξερε τι σημαινε ΛΟΓΙΣΤΗΣ αποδέιξη τιμολογιο εφορεια επιθεωρηση εργασίας
τώρα που το κράτος βγήκε παγανιά .... την ΚΑΤΣΑΜΕ την ΒΑΡΚΑ

notakos600
10/05/2013, 13:55
Οι μαστοράντζες μεσουράνησαν στα χρόνια των παχιών αγελάδων και γιγαντώθηκαν από την αγορά μοτοσυκλετών (ελέω τραπεζικών δανείων) και όχι τόσο από τις επισκευές βλαβών.
Άλλωστε ας μην ξεχνάμε πως πριν από αυτό, καναδυό δεκαετίες πίσω οι μηχανικοί μοτοσυκλετών ήταν άφραγκοι, όπως και τώρα.
Οπότε ο εξωπραγματικός δανεισμός για σπίτια, αυτοκίνητα, μοτοσυκλέτες και άλλα πολλά ήταν η ''ατμομηχανή'' του εμπορίου από τη μία και η χαμηλή ανεργία από την άλλη.
Με την ανεργία στο Θεό και τα δάνεια κομένα ζούμε με τις όποιες δυνάμεις μας, τα αποτελέσματα των οποίων είναι αυτά που αντικρύζουμε μπροστά μας καθημερινά και φυσικά τα χειρότερα δεν έχουν έρθει ακόμη.
Νοίκιαζα χώρο σε σχολή οδηγών, ο τύπος συνεπής για πέντε χρόνια μέχρι το 2010 περίπου, από τότε φέσι στο φέσι, μέχρι που φέτος ντράπηκε και έφυγε μόνος του. Πως να έβγαζε διπλώματα όταν ο κόσμος σταμάτησε να αγοράζει αυτοκίνητα και μοτοσυκλέτες;
Όλα και όλοι μας είμαστε κρίκοι της ίδιας αλυσίδας, η απλούστερη εξήγηση που μπορω να δώσω είναι αυτή.

@ngelos
10/05/2013, 14:36
ποια η γνώμη ενός μηχανικού...? ψιλέμπορα...?

Δν γίνεται να πάρεις την γνώμη ενός μηχανικού εδώ μέσα.Πήγαινε βρές τον faceto face και πάλι στην διαθεσή του είναι.
Το θέμα είναι ότι δν είμαστε έτοιμοι να την ακούσουμε.Η γνώμη σου "ο μάστορας με κλέβει" είναι ίδια με τα "ο σουβλατζής με κλέβει" , "τα καφέ αισχροκερδούν" και δεκαδες άλλα παραδείγματα.

Dant3
10/05/2013, 16:22
Φιλος με 990 εψαχνε τιμες για μικρο σερβις(φιλτρο-λαδια)
3 πηρε,3 διαφορετικες τιμες ακουσε...
170-130 και 75.
οταν ρωτησε αυτον με τα 170,πως ακριβως παιρνει 130Ε εργατικα για μια δουλεια 10 λεπτων του λεει:
Ε ρε φιλε αν παρω κατω απο 100Ε δε θα μπω στη πριζα να κατσω να το ελεγξω και να σιγουρευτω οτι ολα ειναι οκ.

Εξουσιοδοτημενο ΚΤΜ στο Αιγαλεω.

Allst@rf
10/05/2013, 16:33
Τι κανει νιαου νιαου στα κεραμυδια ;

:tooth:

notakos600
10/05/2013, 16:34
Τι κανει νιαου νιαου στα κεραμυδια ;

:tooth:

τι;

AUFGEBRACHT
10/05/2013, 16:37
Τι κανει νιαου νιαου στα κεραμυδια ;

:tooth:

Κάποιο θαλασσινό οστρακοειδές φαντάζομαι...

@ngelos
10/05/2013, 16:38
Τι κανει νιαου νιαου στα κεραμυδια ;

:tooth:

;)


Κάποιο θαλασσινό οστρακοειδές φαντάζομαι...

:lol:

notakos600
10/05/2013, 16:42
Κάποιο θαλασσινό οστρακοειδές φαντάζομαι...


:lol: όχι ρε μάγκα, αυτό ήταν πολύ ξαφνικό για την ηλικία μου... :lol:

lc8ergr1
13/05/2013, 08:34
Φιλος με 990 εψαχνε τιμες για μικρο σερβις(φιλτρο-λαδια)
3 πηρε,3 διαφορετικες τιμες ακουσε...
170-130 και 75.
οταν ρωτησε αυτον με τα 170,πως ακριβως παιρνει 130Ε εργατικα για μια δουλεια 10 λεπτων του λεει:
Ε ρε φιλε αν παρω κατω απο 100Ε δε θα μπω στη πριζα να κατσω να το ελεγξω και να σιγουρευτω οτι ολα ειναι οκ.

Εξουσιοδοτημενο ΚΤΜ στο Αιγαλεω.

η αλλαγη λαδιών στο lc8 δεν ειναι δουλεια 10 λεπτων

προφανως εμεινε στο κλασικο αλλαγμα φιλτορυ δεν θα καθαρισε η αλλαξε το φιλτρο παγιδα της πιπας λαδιου και το φιλτρο παγιδα oil screen

λαδι καλο 50 euro
φιλτρο O RING 10 euro
εργατοώρα labor hour 75 euro
( αυτο το βρηκα απο την austria KTM ΠΟΣΟ ΧΡΕΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΣΥΣΤΝΗΝΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΑ ΤΟ ΚΟΣΜΟ)

ΑΝ ΘΑ ΠΑΣ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΑΝΑΛΩΣΙΜΑ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ 75

soter3gm
13/05/2013, 11:36
Την εποχή που αγόρασα το "τανκς" μου από Γερμανία το πήγα σε ένα συνεργείο για να κάνω γενικό service να ξέρω τι έχω.
Μετά το service το μηχανάκι δεν πήγαινε μια και μετά από ένα μήνα έσκασε η αριστερή φλάντζα καύσης, Τα πείρα στο κράνος ....κάθισα και διάβασα γενικός, για το μηχανάκι μου είδα στο γιουτιούμπι ένα κάρο βίντεο για αυτό το ρημαδιασμένο service.
Ετσι για να μην ξαναπάθω τα ίδια το έλυσα μόνος μου έφτιαξα τα καπάκια στη φρέζα, άλλαξα τσιμουχάκια και γιατί είχα λεφτά (τότε) αλλαξα και ελατήρια. το έκλεισα το ζύγισα ρύθμισα βαλβίδες, έτσι γλύτωσα 500 ευρώπουλα και μερικά απογεύματα από τη κρεβατομουρμούρα.
Βλέπω πως πολλοί έχουν κάνει παρεούλες και φτιάχνουν μόνοι τους τα μοτόρια τους πολλά ι λίγα πράγματα και αυτό δείχνει πως πολλοί έχουν απηυδήσει από την αλητεία πολλών μαστόρων , που και λεφτά παίρνουν με το καντάρι, αλλά και δουλειά δεν κάνουν όπως θα έπρεπε

stefanos
13/05/2013, 12:47
Το "εμπόριο" στην Ελλάδα τελείωσε.
Αλλά το συνεργείο θα ανθίσει.
Οχι το έως τώρα γνωστό κεντρικό συνεργείο, "κάθετη μονάδα", "πως πίνετε το freddo σας", και τους πέντε βοηθούς να βγάζουν τη δουλιά και το μηχανικό να κάνει δημόσιες σχέσεις.
Το άλλο συνεργείο με το μηχανικό που δουλεύει ο ίδιος στον παράδρομο, στο μικρό το μαγαζί, με τα λίγα έξοδα.
Εκτός εάν νομίζεται ότι ο κόσμος θα σταματήσει να καβαλάει μηχανάκια.

ktmakis
13/05/2013, 13:14
Πλέον η δουλειά γίνεται στο πεζοδρόμιο.... που λεφτά για χώρους κλπ.....
Κάθε μέρα τουλάχιστον 3 μηχανάκια περνάνε μπροστά από το μπαλκόνι μου, πανάκι απο κάτω, εργαλειοθήκη και η δουλειά γίνεται.

toyar
13/05/2013, 13:47
τις προαλλες βρεθηκα σε εξουσιοδοτημενο μεγαλης μαρκας αυτοκινητων και αφου ο αρχιτεχνιτης-δημοσιες σχεσεις εκανε τα γνωστα με φακελους ντοσιε εντολες κλπ καπακι φορεσε τη φορμα του και μου αλλαξε λαδια φιλτρο
το συνεργειο ηταν αδειο και απο αυτοκινητα και απο μαστορους............

p@nos
13/05/2013, 13:55
ΑΝ ΘΑ ΠΑΣ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΑΝΑΛΩΣΙΜΑ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ 75

η εργατωρα της κατεμ ειναι 40ε κ οχι 75...τεσπα συνεργεια δε δουλευουν θα κλεινουν οπως κλεινουν τα παντα πλεον...οπως ολα δειχνουν το μονο που θα επιβιωσει την ελλαδα ειναι οι καφετεριες...

ktmakis
13/05/2013, 14:00
η εργατωρα της κατεμ ειναι 40ε κ οχι 75...τεσπα συνεργεια δε δουλευουν θα κλεινουν οπως κλεινουν τα παντα πλεον...οπως ολα δειχνουν το μονο που θα επιβιωσει την ελλαδα ειναι οι καφετεριες...

Oντως !!!

johnpan
13/05/2013, 20:18
και το παγωμενο γιαούρτι...:mad:

lc8ergr1
15/05/2013, 11:15
εντόπισα ένα συνεργείο DO IT YOR SELF ----

moto lab