PDA

View Full Version : Δεν λέει να βγεί βόλτα



mkazo
10/05/2013, 10:27
Καλημέρα Φίλοι του δικυκλισμού.

Ολα ξεκίνησαν όταν πήρα ένα ταλαιπωρημένο ψωφήμι της Honda με το παρατσούκλι FMX :ZZZ::ZZZ:
το μηχανάκι τίμιο αξιόπιστο αλλα αργό. το είχα περίπου για ένα χρόνο με όλα του τα σέρβις στην ώρα τους
(γιατι τα έκανα εγώ) μέχρι που πήγα στην Honda να πάρω ένα φίλτρο λαδιού για το επικείμενο σέρβις.
Δυστηχώς όμως δέν είχαν και αναγκάστηκα να πάρω απο μή εξουσιοδοτημένο. Ο τυπάς εκεί μου είπε οτι ειναι μαμά
και στην ερώτηση μου ''μα καλά το μαμά δεν έχει κόκκινο χαρτί'' η απάντηση ήταν αυτα είναι νέα παρτίδα.
Για να μην τα πολυλογώ ο απατεώνας μου το έκατσε ίδια τιμή με το μαμά όμως δεν δούλευε σωστα με αποτέλεσμα
να μου στεγνώσει η κεφαλή και να έχουν ΓΑ%^#$$%ΘΕΙ εκκεντροφόρος κοκοράκια τσιμούχες βαλβίδων και είχε αρπάξει
και το πιστόνι.
Αποφάσισα λοιπών να το Πείράξω λίγο μιάς και τα μαμά ανταλλακτικά ήταν φωτιά. Τοποθέτησα λοιπών ένα σφυρήλατο
JE, βαλβίδες τιτανίου wiseco, και εκεντροφόρο Hotcam αγορά απο ebay 450ευρο κατα πολύ λιγότερο απο τα μαμα.
Το πήγα και σε ένα συνεργείο της Honda και απο εκεί αρχίζουν τα παράδοξα. τα πετάει το παλικάρι πάνω και το μηχανάκι
βαριώταν να μιζάρει οχι λόγο συμπίεσης αλλα επηδί ο εκκεντροφόρος ζωριζόταν στο κέντρο, με τα πολλά πολλά το πήγε για τόρνο
και όλα καλά ώρα για στρόσιμο.
Ξεκινάω λοιπων να του κάνω λίγα λίγα μερικά χλμετράκια δεν φτάνω τα 150χλμ και χαλάνε τα ρουλεμάν στον εκκεντροφόρο λέω μαλακία μου που δεν τα άλλαξα και αυτα (αν και τα είχα δει, ήταν καλά)
Ναμαι ξανά στην Honda βάζω καινουρια πληρώνω και άλλη μια μικρή περιουσία καιείμαι ετοιμος να συνεχίσω το στρόσιμο το βγάζω για βόλτα και τί παθαίνω?? δεν πρόλαβα να κάνω 10χλμ για την ακρίβεια στα 9χλμ ξαναέσπασαν τα ρουλεμάν :cry::cry::cry:
τωρα ειμαι σχεδών 1 μήνα χωρίς μεταφορικό και η Honda ενώ στην αρχή παραδέχτηκε οτι θα φτάξει την μηχανή χωρίς να πληρώσω
τώρα μου τα μασάει.

Περιμένω εντυπώσεις και απόψεις..........:nono::nono::nono:

devil's animal
10/05/2013, 10:37
τα φιλτρα λαδιου ειναι ειτε με κοκκινο, ειτε με κιτρινο χαρτι...
οπως και να εχει ομως, δεν φταιει αυτο αν δεν δουλευε σωστα το μηχανακι και στεγνωσε η κεφαλη σου...
εκτος και αν το φιλτρο δεν εκανε για την συγκεκριμενη μηχανη...

τωρα οσον αφορα για τα αλλα, θα'πρεπε να ξερεις οτι για τις βελτιωσεις (σχεδον) κανενας δεν δινει εγγυηση...
εκτος παλι αν ειναι εξουσιοδοτημενο και χρησιμοποιησει συγκεκριμενο κιτ που κυκλοφορει για το μηχανακι σου...
αν ειχε βγαλει το HRC δλδ ενα κιτ για το FMX και το κουμπωνε καποιος αντιπροσωπος επισημος επανω μπορει και να σου εδινε 6 μηνες εγγυηση...

αλλα δεν νομιζω να εχεις καποια τυχη απο την στιγμη που εχεις τυχαια κομματια πανω...

καλο ξεμπερδεμα...
:wave2:

mkazo
10/05/2013, 10:41
Την ίδια μετατρόπη μαζί με ένα κίτ της DynoJet στο καρμπιρατέρ την έχει κάνει ένας αυστραλός και λέει δυναμομέτρηση είχε 52 αλογάκια
Υ.Γ. και εξατμισόνια πάνω γιατί τα μαμά κόβουν περίπου 6 αλογάκια (άλογα ειναι? πόνυ είναι? θα δίξει η αυτοψία ΛΟΛ

sniper
10/05/2013, 10:44
Την ίδια μετατρόπη μαζί με ένα κίτ της DynoJet στο καρμπιρατέρ την έχει κάνει ένας αυστραλός και λέει δυναμομέτρηση είχε 52 αλογάκια
Υ.Γ. και εξατμισόνια πάνω γιατί τα μαμά κόβουν περίπου 6 αλογάκια (άλογα ειναι? πόνυ είναι? θα δίξει η αυτοψία ΛΟΛ

Μέχρι στιγμής πάντως ο κινητήρας σου σκορπάει... Κάν' τον να λειτουργεί χωρίς προβλήματα και μετά δες πόσα άλογα βγάζει.

mkazo
10/05/2013, 10:46
τα φιλτρα λαδιου ειναι ειτε με κοκκινο, ειτε με κιτρινο χαρτι...
οπως και να εχει ομως, δεν φταιει αυτο αν δεν δουλευε σωστα το μηχανακι και στεγνωσε η κεφαλη σου...
εκτος και αν το φιλτρο δεν εκανε για την συγκεκριμενη μηχανη...

τωρα οσον αφορα για τα αλλα, θα'πρεπε να ξερεις οτι για τις βελτιωσεις (σχεδον) κανενας δεν δινει εγγυηση...
εκτος παλι αν ειναι εξουσιοδοτημενο και χρησιμοποιησει συγκεκριμενο κιτ που κυκλοφορει για το μηχανακι σου...
αν ειχε βγαλει το HRC δλδ ενα κιτ για το FMX και το κουμπωνε καποιος αντιπροσωπος επισημος επανω μπορει και να σου εδινε 6 μηνες εγγυηση...

αλλα δεν νομιζω να εχεις καποια τυχη απο την στιγμη που εχεις τυχαια κομματια πανω...

καλο ξεμπερδεμα...
:wave2:

Τα κομάτια είναι κιτ για XR650L δηλαδή τον ίδιο κινητήρα με το δικό μου. απλά δεν είναι κιτ της Honda
οσο αφορά την εγγύηση το ξέρω αλλά η ζημία που έβγαλε δεν έχει να κάνει με την μετατροπή αυτού καθε αυτού γιατι και γνήσιο εκκεντροφόρο
να έβαζα (250Ε) πάλι θα ήθελε τόρνο λόγο φθοράς στην μέση.

mkazo
10/05/2013, 10:49
Και στην τελική να μην αναλάμβανε την μετατροπή. Οταν σου λέει κάποιος φέρτο θα το κάνουμε κούκλα θα έπρεπε να σου λέει και τα ψιλά γράμματα.

catmaster
10/05/2013, 10:52
Τα κομάτια είναι κιτ για XR650L δηλαδή τον ίδιο κινητήρα με το δικό μου. απλά δεν είναι κιτ της Honda
οσο αφορά την εγγύηση το ξέρω αλλά η ζημία που έβγαλε δεν έχει να κάνει με την μετατροπή αυτού καθε αυτού γιατι και γνήσιο εκκεντροφόρο
να έβαζα (250Ε) πάλι θα ήθελε τόρνο λόγο φθοράς στην μέση.

Συγνώμη γιατί δεν καταλαβαίνω ... πήρες ενα καινούργιο Hot Cams εκκεντροφόρο και τον τόρνισες η τόρνισες την κεφαλή και το ψευτοκάπακο ;;

sapila racing
10/05/2013, 10:54
τα πετάει το παλικάρι πάνω και το μηχανάκι
βαριώταν να μιζάρει οχι λόγο συμπίεσης αλλα επηδί ο εκκεντροφόρος ζωριζόταν στο κέντρο, με τα πολλά πολλά το πήγε για τόρνο


Καπου εδω εχει γίνει η πατατα.

devil's animal
10/05/2013, 10:57
Τα κομάτια είναι κιτ για XR650L δηλαδή τον ίδιο κινητήρα με το δικό μου. απλά δεν είναι κιτ της Honda
οσο αφορά την εγγύηση το ξέρω αλλά η ζημία που έβγαλε δεν έχει να κάνει με την μετατροπή αυτού καθε αυτού γιατι και γνήσιο εκκεντροφόρο
να έβαζα (250Ε) πάλι θα ήθελε τόρνο λόγο φθοράς στην μέση.


Και στην τελική να μην αναλάμβανε την μετατροπή. Οταν σου λέει κάποιος φέρτο θα το κάνουμε κούκλα θα έπρεπε να σου λέει και τα ψιλά γράμματα.

αυτο εγκειται σε σενα κατα ποσο θα επιλεξεις τον σωστο μαστορα...
ολοι στην αρχη τα ιδια λενε...οτι θα στο κανουν κουκλα...550 αλογα στο πισω αριστερο πατακι...θα ξηλωνει την ασφαλτο με νεκρα μεσα...και αλλα τετοια ωραια...
ειδικα τους χαλεπους καιρους που διανυουμε που δεν υπαρχουν ατομα ουτε σερβις να κανουν οχι να δωσουν λεφτα για να κανουν βελτιωσεις, καταλαβαινεις οτι αν βρεθει καποιος που θα τα σκασει για να κανει την κ@υλα του (γιατι αυτο ειναι η βελτιωση), το ψεμα και η παραμυθα ειναι πολυ πιο ευκολο να αραδιαστουν...

υπαρχει καποιος που εχει κανει μια σοβαρη βελτιωση σε fmx και εγραφε και εδω μεσα, αλλα πλεον δεν γραφει στο συγκεκριμενο φορουμ...

καλα ξεμπερδεματα once more...
:beer:

mkazo
10/05/2013, 11:03
τόρναρα την κεφαλή και το καπάκι. ο εκκέντροφόρος έχει επίστρωση θα του χάλαγα της ανοχές

mkazo
10/05/2013, 11:13
Επηδί κατέχω 10 πράματα απο μηχανές πιστεύω οτι την πατάτα την έχει κάνει ο ρεκτιφιατζής. Το πιθανότερο έιναι να μήν το έκανε και απο της δύο μεριές το ίδιο και να πιέζει τον εκκεντροφόρο μονόπατα. Δέν γίνετε σε στρόσιμο χωρίς ζώρια να έκανε χάλια τα ρουλεμάν 2 φορές.

sapila racing
10/05/2013, 11:15
τόρναρα την κεφαλή και το καπάκι. ο εκκέντροφόρος έχει επίστρωση θα του χάλαγα της ανοχές

Μπορείς να εξηγήσεις γιατί έπρεπε να τορνιριστεί η κεφαλή και το καπακι και ποιός το αποφάσισε? :confused:

Βασικά αν χρειαζόταν όντως να γίνει τέτοια δουλειά για να μπεί ο εκκεντροφόρος, σημαίνει πολύ απλά οτι δεν κάνει για τον κινητήρα σου.

mkazo
10/05/2013, 11:23
Ο μηχανικός το αποφάσισε γιατί έσφυγκε ο εκεντροφόρος. ο εκκεντροφόρος έκανε γιατί τον μετρήσαμε μόλις τον πήρα και ήταν ίδιος σε όλα με το αρχείο του κατασκευαστή. η μόνη διαφορά ήταν στα αμύγδαλα. Η θεωρία του μηχανικού ήταν ότι απο την θερμοκρασία και την τριβή έφυγαν ρυνίσματα απο τον μαμά εκκεντροφόρο και κόλησαν στην κεφαλή+καπάκι

sniper
10/05/2013, 11:27
Ο μηχανικός το αποφάσισε γιατί έσφυγκε ο εκεντροφόρος. ο εκκεντροφόρος έκανε γιατί τον μετρήσαμε μόλις τον πήρα και ήταν ίδιος σε όλα με το αρχείο του κατασκευαστή. η μόνη διαφορά ήταν στα αμύγδαλα. Η θεωρία του μηχανικού ήταν ότι απο την θερμοκρασία και την τριβή έφυγαν ρυνίσματα απο τον μαμά εκκεντροφόρο και κόλησαν στην κεφαλή+καπάκι

Ρυνίσματα από τον εκκεντροφόρο...;

mkazo
10/05/2013, 11:30
Ναι. Δεν μου φάνηκε καθόλου απίθανο μιάς και ο εκκεντροφόρος είχε γίνει μαύρο χάλι. Πάω για δουλειά τώρα το βράδυ θα ανεβάσω φωτό.

theofilos888
10/05/2013, 12:11
Από τα φτωχά που ξέρω κάτι δεν πάει καλα στο βασίλειο της Δανιμαρκίας ( που έλεγε και ο Καββαθάς)! Θα έπρεπε ο εκκεντροφόρος να έχει κουμπώσει κουτί αφού είναι για το μοτέρ σου. Αν έβγαλε ρινίσματα ο παλιός εκκεντροφόρος ( που δεν το πιστεύω, αλλα ας πάει στην ευχή....) θα έπρεπε να τα βλέπεις με γυμνό ματι ή να τα νοιώθεις στη αφή! Μήπως άλλο είναι το πρόβλημα (καμιά καδένα ή ο τεντωτήρας της ας πούμε...) και αλλού εστιάζουμε; Για ρίξε καμιά φωτο!

MG-KTiNoS
10/05/2013, 12:33
Χαράς την υπομονή σου...

Τελικά πόσο έχει πάει το μαλλί ως τώρα?

:rolleyes:

notakos600
10/05/2013, 13:34
Χαράς την υπομονή σου...

Τελικά πόσο έχει πάει το μαλλί ως τώρα?

:rolleyes:

Χαλαρά άλλο ένα FMX όπως τα λογαριάζω εγώ, έχει και συνέχεια βέβαια...

Takata Dome
11/05/2013, 22:12
Καλημέρα Φίλοι του δικυκλισμού.
Δυστηχώς όμως δέν είχαν και αναγκάστηκα να πάρω απο μή εξουσιοδοτημένο. Ο τυπάς εκεί μου είπε οτι ειναι μαμά
και στην ερώτηση μου ''μα καλά το μαμά δεν έχει κόκκινο χαρτί'' η απάντηση ήταν αυτα είναι νέα παρτίδα.
Για να μην τα πολυλογώ ο απατεώνας μου το έκατσε ίδια τιμή με το μαμά όμως δεν δούλευε σωστα με αποτέλεσμα
να μου στεγνώσει η κεφαλή και να έχουν ΓΑ%^#$$%ΘΕΙ εκκεντροφόρος κοκοράκια τσιμούχες βαλβίδων και είχε αρπάξει
και το πιστόνι.



Και εγώ στο δικό μου RFVC μοτέρ aftermarket φίλτρο έχω,αλλά δεν είχα ποτέ πρόβλημα με την λίπανση στην κεφαλή.Πώς έχω την εντύπωση οτι έγινε λάθος στην τοποθέτηση; Μήπως κάνατε την πατάτα και το βάλατε ανάποδα,δηλαδή με την πλευρά της τσιμούχας να δείχνει προς τα μέσα; Εκτός αν δεν φταίει τελικά το φίλτρο,αλλά χάλασε κάτι στην αντλία λαδιού ίσως.

H δουλειά στον τόρνο στους εκκεντροφόρους είναι βέβαιο πως έπρεπε να γίνει; Μήπως κάτι δεν είχαν κάνει σωστά στην τοποθέτηση,και προσπαθόντας να το διορθώσουν το χάλασαν τελείως;

GiannisBlessed
12/05/2013, 14:20
ερωτηση.
ο εκεντροφορος εδραζεται πανω σε ρουλεμαν ή πανω σε φιλμ λαδιου σε κουζινετα?

notakos600
12/05/2013, 15:10
Πάντως, όπως γράφτηκε και πιο πάνω, εκκεντροφόρος για το μηχανάκι σου και να θέλει φάγωμα, τορνίρισμα, whatever η κεφαλή ακούγεται όχι απλά κουφό αλλά και κάτι περισσότερο.

sakisvolos
13/05/2013, 21:31
Καλησπέρα! Κατι έκανες λάθος την πρώτη φορά στην αλλαγή λαδιού και έγινε το ολο σκινηκό.... Από το φίλτρο λαδιού λίγο δύσκολα γίνεται τέτοια ζημιά.... κάτι δεν έκανες καλά στην εξαέρωση του κινητήρα!!!
Έχω το FMX απο το 2007 σε λίγες μέρες κλείνει 5 χρόνια στα χέρια μου, χιλιόμετρα πολλά δεν έχω κάνει μόλις 40 κάτι χιλιάδες..... του έχω βγάλει τα μάτια κυριολεκτικά όμως.... ποτές δεν το πήρα στα χέρια.....
μόνο μια στις 19000 χιλιόμετρα που κάπνιζε η μια εξάτμιση σαν από δίχρονο και έβγαλα κεφαλή και άλλαξα τσιμουχάκα βαλβίδων!

Τίποτε άλλο.... εσύ τώρα γράφεις κάτι για τορνιρήσματα στην κεφαλή και τέτοια.... τη σφάξατε κανονικά την κεφαλή δηλαδή.... αφού δεν έμπαινε ο εκκεντροφόρος γιατί ντε και καλα να τον βάλετε εσείς???

Υ.Γ φίλτρο λαδιού έβαζα γνήσιο όποτε έβρισκα.... συνήθως του βάζω το γνήσιο τη kawasaki μιας και το βρίσκω πάντα και παντού.... αν θες εχω να σου δώσω και τον κωδικό του.....

Υ.Γ. 2 το ενδεχόμενο να τοποθέτησες λάθος το καπάκι του φίλτρου λαδιού το απέκλεισες?:confused:

mkazo
14/05/2013, 16:57
http://imageshack.us/a/img854/1881/dsc0015lq.jpg
http://imageshack.us/a/img43/4789/dsc0014jd.jpg
http://imageshack.us/a/img832/3407/dsc0013bc.jpg
http://imageshack.us/a/img202/5323/dsc0012tp.jpg
http://imageshack.us/a/img515/6592/dsc0016nhk.jpg

Αυτές οι φωτό είναι απο τον εκκεντροφόρο και τα κοκοράκια που αλλάχτικαν. Το μαλί έχει πάει στα 650 ευρό:smokin::smokin:.
Το πήρα πάλι σήμερα απο το συνεργείο και έβαλε άλλο καπάκι κεφαλής (όχι κεφαλή μόνο καπάκι) Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ
το όλο θέμα που λέω για τον τόρνο είναι τα έδρανα της κεφαλής και του καπακίου ακριβώς στην μέση του εκκεντροφόρου.
Δεν έχει κουζινέτα είναι σκέτο. Αν τα ξαναπαίξουν τα ρουλεμάν υπάρχει κανένας τσάκαλος με CNC?:alien:
Το σέρβις έγινε άριστα γιατί δέν έκανα μό το τελευταιο μόνος μου. 14 μήνε που το έχω όλα τα σερβις έγιναν απο εμένα.

Υ.Γ.
Μου πέταξε και το κουλό ότι έπρεπε να πάρω και άλλη κεφαλή και σάλταρα:eyepop::eyepop::eyepop:. Του λέω αν ειναι έτσι τι έριξα χρήμα σε αυτο το μοτέρ
και δεν πήρα ένα XR650R?

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρων απο όλους...

mkazo
14/05/2013, 17:59
Αυτή είναι μία φωτό απο XR650L που είναι ίδια με την δικιά μου. Απλά για να καταλάβεται πως εφάπτετεαι ο εκκεντροφόρος

notakos600
14/05/2013, 18:54
Καλοβολτάριστο και ποτέ ξανά φίλε μου. :beer:

sakisvolos
15/05/2013, 17:28
Καλησπέρα και καλές βόλτες στο εξής!! :)

Αλλάξατε το καπάκι της κεφαλής? Από εκεί περνάει το λάδι που λιπαίνει την κεφαλή.... μήπως τελικά εκεί ήταν το πρόβλημα??? :confused:

0restis
15/05/2013, 22:22
οι βάση στην μέση είναι χωρίς κουζινέτο και απο οτι φαίνεται άναψε άσχημα γτ δούλευε χωρίς λάδι!
κανονικά έπρεπε να αλλάξεις κεφαλή και να μην ρισκάρεις τα λεφτά σου ετσι!για να στην τορναρει έπρεπε πρώτα να προσθέσει υλικό έτσι ώστε με το τορνάρισμα να μπορεί να έρθει στην εργοστασιακή μορφή!μάλλον σου γυάλισε τις έδρες μόνο!!!
είναι προφανές ότι δεν έχεις τις σωστές ανοχές,ταλαντώνετε το έκκεντρο και χαλάνε τα ρουλεμάν!επίσης παίζει τρομερό ρόλο πόσο θα σφίξεις το καβαλέτο η καπάκι..
να ξέρεις επίσης οτι κεφαλές που είναι με τέτοιο σύστημα δεν τεριαζει να της αλλάξεις καπάκι/καβαλέτα απο άλλη!!!

Πολυμήχανος
15/05/2013, 22:45
Σου εύχομαι να βγάλεις άκρη και να μην ταλαιπωρηθείς άλλο.

Άσχετο, το ''kazo'' στο ονομά σου, είναι μήπως πραγματικό επίθετο;

mkazo
17/05/2013, 13:36
Το ΚΑΖΟ ειναι επινόηση απο οταν γραφτηκα. καμία σχέση

mkazo
17/05/2013, 13:43
οι βάση στην μέση είναι χωρίς κουζινέτο και απο οτι φαίνεται άναψε άσχημα γτ δούλευε χωρίς λάδι!
κανονικά έπρεπε να αλλάξεις κεφαλή και να μην ρισκάρεις τα λεφτά σου ετσι!για να στην τορναρει έπρεπε πρώτα να προσθέσει υλικό έτσι ώστε με το τορνάρισμα να μπορεί να έρθει στην εργοστασιακή μορφή!μάλλον σου γυάλισε τις έδρες μόνο!!!
είναι προφανές ότι δεν έχεις τις σωστές ανοχές,ταλαντώνετε το έκκεντρο και χαλάνε τα ρουλεμάν!επίσης παίζει τρομερό ρόλο πόσο θα σφίξεις το καβαλέτο η καπάκι..
να ξέρεις επίσης οτι κεφαλές που είναι με τέτοιο σύστημα δεν τεριαζει να της αλλάξεις καπάκι/καβαλέτα απο άλλη!!!

Αν ηταν να αλλάξω κεφαλή ας μου το έλεγε απο την αρχή να μην έκανα την μετατροπή. και να έπερνα XR650R μοτεράκι να κουμπόσω πάνω. Δεν με απασχολεί καθόλου. κάθε μέρα να τα αλλάζει τα ρουλεμάν μέχρι να βγάλει άκρη. στο κάτω κάτω αυτοί θέλουνε να αποκαλούντε μαστόρια ας βρουν τι φταίει.
Υ.Γ. ενωοειται ότι τα ρουλεμάν τα έχω πληρώσει μόνο μία φορά. τις άλλες τα έχει αλλάξει με δικά του έξοδα. και έτσι θα συνεχίσει μέχρι να βρεί τι φταίει

0restis
17/05/2013, 15:12
ναι! σε καμία περίπτωση δεν φταις εσύ για ότι έγινε!
εύχομαι να σου πάνε όλα καλά και να το ευχαριστηθείς επιτέλους!

motomaniac
18/05/2013, 15:14
πλεον ειναι γνωστο οτι δυστυχως τα συγκεκριμενα μοτερ με μια ελαχιστη ελειψη λαδιου χτυπανε εκκεντροφορους κοκορια. φιλος προσφατα αλλαξε κι εβαλε ολοκληρη κεφαλη απο XR600R κι η βελτιωση ηταν δραματικη δεν οδηγησε το μηχανακι με την μαμα κεφαλη σε ακαιρεση μορφη ομως. το ιδιο μοτερ φορανε και τα dominator xr650l xr600

mkazo
18/05/2013, 16:22
πλεον ειναι γνωστο οτι δυστυχως τα συγκεκριμενα μοτερ με μια ελαχιστη ελειψη λαδιου χτυπανε εκκεντροφορους κοκορια. φιλος προσφατα αλλαξε κι εβαλε ολοκληρη κεφαλη απο XR600R κι η βελτιωση ηταν δραματικη δεν οδηγησε το μηχανακι με την μαμα κεφαλη σε ακαιρεση μορφη ομως. το ιδιο μοτερ φορανε και τα dominator xr650l xr600

Και πόσο του στοίχισε η κεφαλή περίπου?? πέρνει τον ίδιο εκκεντροφόρο?

mkazo
18/05/2013, 16:25
Το θέμα είναι ότι αγόρασα τα κοκοράκια εξαγωγής καινούρια έτριψα βαλβίδες στην κεφαλή και άλαξα και τσιμουχάκια βαλβίδων.
δεν το είδε από την αρχή ότι έχει πρόβλημα η κεφαλή?? τί με έβαλε και της άλαξα τοσα συν την εργασία?

motomaniac
18/05/2013, 17:01
Και πόσο του στοίχισε η κεφαλή περίπου?? πέρνει τον ίδιο εκκεντροφόρο? ναι νομιζω ειναι ολοιδιες δομικα εχουν μικροδιαφορες σε αλλα. πηρε κινητηρα ολοκληρο με 300ε και εβαλε μονο την κεφαλή


Το θέμα είναι ότι αγόρασα τα κοκοράκια εξαγωγής καινούρια έτριψα βαλβίδες στην κεφαλή και άλαξα και τσιμουχάκια βαλβίδων.
δεν το είδε από την αρχή ότι έχει πρόβλημα η κεφαλή?? τί με έβαλε και της άλαξα τοσα συν την εργασία?

προφανως ειτε δεν ηξερε ειτε εχεις βαθια τσεπη. θες κι εκκεντροφορο λογικα τωρα ε? η θα τον 'φτιαξει' στον τορνο?

mkazo
18/05/2013, 17:04
εκκεντροφόρο έχω πάρει. δεν έδινα 300 ευρόπουλα για τον γνήσιο οπότε πείρα hotcams

mkazo
23/05/2013, 17:13
Πάλι τα ίδια παιδιά με το μηχανάκι. πάλι θα περιμένω 10 μέρες να έρθουν τα ανταλλακτικα (2 ρουλεμάν 1 φλάτζα) απο έξω. Οι τύοι είναι απαράδεκτοι.

sniper
23/05/2013, 17:16
εκκεντροφόρο έχω πάρει. δεν έδινα 300 ευρόπουλα για τον γνήσιο οπότε πείρα hotcams

Ρε φίλε, μας δουλευεις έτσι;

Πας κ πειράζεις τον εκκεντροφόρο, σκορπάνε τα ρουλεμάν, κ τώρα αντί να πάρεις τον μαμά να τελειώνει το βασανιστήριό σου, παίρνεις αφτερ μάρκετ και τους βρίζεις κιόλας;


Κάτι λάθος κάνεις ή σκέφτεσαι.

mkazo
23/05/2013, 19:15
ρε Sniper ο μαμά έχει κοντά ένα βασικό μισθό οταν το μηχανάκι κάνει 3. αν ήταν να πάρω μαμά όλα τα πράγματα, προτιμότερο ήταν να το έκανα κρεμάστρα στο δωμάτιο το μηχανάκι. όσο για τον εκκεντροφόρο και τον μαμά να βάλω τα ίδια θα κάνει.
Δεν είμαι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος που βάζει σταδιάτο εκκεντροφόρο και σφυρίλατο πιστόνι.

sapila racing
23/05/2013, 19:21
ρε Sniper ο μαμά έχει κοντά ένα βασικό μισθό οταν το μηχανάκι κάνει 3. αν ήταν να πάρω μαμά όλα τα πράγματα, προτιμότερο ήταν να το έκανα κρεμάστρα στο δωμάτιο το μηχανάκι. όσο για τον εκκεντροφόρο και τον μαμά να βάλω τα ίδια θα κάνει.
Δεν είμαι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος που βάζει σταδιάτο εκκεντροφόρο και σφυρίλατο πιστόνι.

Nαι αλλά τα έβαλες σε κεφαλή με πρόβλημα απο έλλειψη λίπανσης.
Καλύτερα να έπαιρνες μια κεφαλή μεταχειρισμένη να κανεις δουλειά.
Αν θέλεις φτιαξίματα, πρέπει να είναι όλα τέλεια, αλλιώς θα το πάρεις στο χέρι, όπως κι έγινε.

mkazo
23/05/2013, 19:34
Ναι ρε φιλαράκι αυτό που μου λές εσύ τώρα έπρεπε να μου το έχουν πει εκείνοι τότε και όχι να με βάλουν να κάνω όλα αυτα που εργατικά τονίζω πήραν παραπάνω.
και να μήν με έβαζε να φτιάξω αυτήν την κεφαλή

motomaniac
23/05/2013, 20:37
αφου δεν ηθελες βοηθεια τι μας ρωτησες? να σου επιβεβαιωσουμε οτι σε ρουφαει ενας μαλαξ μαστορας και συνεχιζεις και του τα σκας?

notakos600
24/05/2013, 05:54
αφου δεν ηθελες βοηθεια τι μας ρωτησες? να σου επιβεβαιωσουμε οτι σε ρουφαει ενας μαλαξ μαστορας και συνεχιζεις και του τα σκας?

+600

theofilos888
24/05/2013, 09:39
αφου δεν ηθελες βοηθεια τι μας ρωτησες? να σου επιβεβαιωσουμε οτι σε ρουφαει ενας μαλαξ μαστορας και συνεχιζεις και του τα σκας?

+1000

mkazo
24/05/2013, 16:05
αφου δεν ηθελες βοηθεια τι μας ρωτησες? να σου επιβεβαιωσουμε οτι σε ρουφαει ενας μαλαξ μαστορας και συνεχιζεις και του τα σκας?

ρώτησα ρε μεγάλε και πείρα κάποιες απαντήσεις οκ. τί πάει να πεί αυτο? οτί θα τις ακολουθήσω κατα γράμμα χωρίς συζήτηση? ότι πείς...

stefanos
24/05/2013, 17:02
ρώτησα ρε μεγάλε και πείρα κάποιες απαντήσεις οκ. τί πάει να πεί αυτο? οτί θα τις ακολουθήσω κατα γράμμα χωρίς συζήτηση? ότι πείς...

εντάξει εφόσον έβγαλες άκρη, πές στο μάστορα να σιγουρευτεί ότι αναβαίνει λάδι στην κεφαλή (γιατί αυτό με το μαϊμού φίλτρο δεν χωνεύεται εύκολα) και κοίτα να σφίξει τις βίδες με ροπόκλειδο όπως λέει το βιβλίο ειδικά την μεσαία δίπλα στο κουζινέτο του εκκεντροφόρου και καλή τύχη.