PDA

View Full Version : KTM 690 Enduro 2009



antsoar
10/05/2013, 11:19
Ψάχνω για 690 Enduro 2009,

Τι θα έπρεπε να προσέξω?

Το έχει κάποιος από εδώ? Εντυπώσεις?

Κάτι άκουσα ότι δεν φορτώνετε εύκολα, κάτι με το υποπλαίσιο ότι κόβετε :confused:

Ευχαριστώ :beer:




κάτι τέτοιο http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3567432/

christof40
10/05/2013, 11:23
αυτος στην αγγελια ειδες με τι το ανταλλασει?
κατι παραπανω θα ξερει...λεω γω;)

christof40
10/05/2013, 11:25
Ψάχνω για 690 Enduro 2009,

Τι θα έπρεπε να προσέξω?

Το έχει κάποιος από εδώ? Εντυπώσεις?

Κάτι άκουσα ότι δεν φορτώνετε εύκολα, κάτι με το υποπλαίσιο ότι κόβετε :confused:

Ευχαριστώ :beer:




κάτι τέτοιο http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3567432/

αντουαν χιλιαρισες το ειδες?:beer::beer:

Aνεμος
10/05/2013, 11:55
Το πρόβλημα που έβγαζαν τα πρώτα μοντέλα (δεν είμαι σίγουρος εαν η ΚΤΜ το έχει διορθώσει ) ήταν οτι κοβόντουσαν οι βίδες που συγκρατούσαν το ρεζερβουάρ/υποπλαίσιο ( στα 690 enduro και SMC το υποπλαίσιο είναι και ρεζερβουάρ)

υπο συνθήκες extreme φορτώματος σε συνδυασμό με κακοτράχαλο τεραίν.

Λύση υπάρχει αλλάζοντας τις εν λόγω βίδες με ενισχυμένες απο εδώ (http://www.rally-raidproducts.co.uk/KTM-690-Enduro-R-SMC/performance-upgrades/ktm-690-subframe-tank-mounting-bolts)

Το 990 γιατί το αποχωρίζεσαι ?

akis_trevor
10/05/2013, 13:32
νομιζω αυτο το μηχανακι εχει ο λευτερακης.στειλε μηνυμα στον lef99,σως σου δωσει καποιες πληροφοριες...

stavrouliasp
10/05/2013, 15:41
Μέχρι και το 08 τα έφτηνε στάνταρ η αντλία βενζίνης. για 09 δεν το έχω ακούσει βέβαια.

antsoar
10/05/2013, 20:03
αντουαν χιλιαρισες το ειδες?:beer::beer:

Όχι ρε γμτ, έπρεπε νε ποστάρω κάτι άλλο :lol:

Juohmaru!
10/05/2013, 20:51
Ας καταθέσω κι εγώ την εμπειρία μου ως κάτοχος ενός 690 Enduro '08 τα τελευταία 2,5+ χρόνια...

Αγόρασα το μηχανάκι μεταχειρισμένο τον Οκτ του 10 (μοντέλο 08, καθώς το 09 παράχθηκαν μόνο τα Enduro R) με 7500χλμ και αυτή τη στιγμή έχω 43000χλμ, εκ των οποίων πολλές εντουράδες εντός Ελλάδας και ένα ταξίδι 10000χλμ περίπου στην Αφρική. Το τελευταίο ήταν και ένα γερό crash-test που κατέδειξε κάποιες αδυναμίες της μηχανής....

Έχουμε και λέμε... Στα 14000χλμ περίπου τα παιξε η κάτω τρόμπα του υδραυλικού συμπλέκτη (εγγενής αδυναμία του 690 κατά τον μηχανικό μου). Επίσης, στη μέση του προαναφερθέντος ταξιδιωτικού, κατέρρευσε το υποπλαίσιο-ρεζερβουάρ επειδή κόπηκαν οι δυο πάνω βίδες που το συγκρατούν στο κυρίως πλαίσιο. Η λύση είναι οι ενισχυμένες βίδες της Rally-Raid Products, που ανάφερε κάποιος φίλος παραπάνω, τις οποίες είχα μαζί μου καλού-κακού (αλλα δεν τις τοποθέτησα από την αρχή ο μλκς!), τις αντικατέστησα και τέλος καλό όλα καλά. Προσοχή όμως... η παραπάνω βλάβη συνέβη σε ιδιαίτερες συνθήκες φορτώματος και δύσκολου τεραίν (άμμος) και δεν θα έλεγα οτι είναι αντιπροσωπευτική για το 690, καθώς εκτός από την δική μου περίπτωση και κάποια παλικάρια του advrider σε RTW ταξίδια δεν έχω ακούσει ανάλογη περίπτωση τουλάχιστον άλλου... ελληνικού 690. Μπορεί να κάνω και λάθος... Θέλω να πω ότι το γεγονός οτι το 690 δεν έχει κλασσικό υποπλαίσιο δεν σημαίνει ότι θα καταφέρεις σώνει και καλά να το σπάσεις... Απ' την άλλη, αυτο ακριβώς συνεπάγεται και το κυριότερο πλεονέκτημα της μηχανής, δηλαδή το χαμηλό της βάρος (138kg) για 55-57 άλογα στον τροχό! Τέλος, στα 24000χλμ με τον επαναπατρισμό της μηχανής, παρέδωσε πνεύμα η αντλία καυσίμου. Ερωτηματικό παραμένει αν η βλάβη οφείλεται σε αστοχία ή στις χείριστης ποιότητας βενζίνες που... έπινε τον τελευταίο καιρό!

Γενικά μπορώ να πω οτι είμαι ευχαριστημένος απο το μηχανάκι μου... Είναι πανάλαφρο, δυνατό, με πολύ καλές αναρτήσεις (αν και λίγο σκληρές), οικονομικότατο και εύκολο στη συντήρηση. Στην πόλη είναι ποδήλατο, στον επαρχιακό παιχνίδι, στο χώμα πάει αέρα (πιο κοντά σε καθαρόαιμο σε αίσθηση παρά σε on-off όπου υποτίθεται οτι ανήκει) και στο ταξίδι ανεκτό με κάποιους συμβιβασμούς: Σκληρή σέλα (φτιάχνεται...), μουγιέν 120-130 (μέχρις αυτές τις ταχύτητες το extra ζελατινάκι κάνει δουλειά) και με πλαινά κάγκελα, της Touratech υπερέχουν αυτών της KTM λόγω καλύτερης στήριξης, φορτώνεται μια χαρά (πέρσι με αλουμινένιες βαλίτσες Touratech 29/35 έναν μικρό σάκο πίσω έκανα δικάβαλος 10ημερο τουρ ανα την Ελλάδα!).

Δεν έχω μετανιώσει μέχρι σήμερα που άλλαξα το 990 μου (δεδομένης βέβαια και της κρίσης...) με το 690 καθώς ήταν μια συνειδητή επιλογή. Είναι ένα σαφώς πιο εξειδικευμένο μηχανάκι με σαφή προτερήματα, απαιτεί όμως και συγκεριμένους συμβιβασμούς! Η επιλογή δική σου....

Ελπίζω να σε κάλυψα. Αν υπάρχει καμιά αλλη απορία, εδώ είμαστε...

Vstrommer71
10/05/2013, 20:55
Xαλια μηχανακι,μην το παρεις!
Δεν εχει γκαζι,καιει παρα πολυ,ζυγιζει εναν τοννο
Ουτε στριβει στην ασφαλτο,ουτε παει στο χωμα,τιποτα δεν κανει καλα αυτο το μηχανακι
Κι ειναι και ασχημο!
:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

taxydromos
10/05/2013, 21:20
Xαλια μηχανακι,μην το παρεις!
Δεν εχει γκαζι,καιει παρα πολυ,ζυγιζει εναν τοννο
Ουτε στριβει στην ασφαλτο,ουτε παει στο χωμα,τιποτα δεν κανει καλα αυτο το μηχανακι
Κι ειναι και ασχημο!
:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

τι μου θύμισες τώρα..
http://www.youtube.com/watch?v=PQKn4JsmTjc

:vroum:

stavrouliasp
11/05/2013, 11:53
Ελπίζω να σε κάλυψα. Αν υπάρχει καμιά αλλη απορία, εδώ είμαστε...

Κατατοπιστικός όπως πάντα ο Άλεξ!

antsoar
11/05/2013, 15:25
Δεν έχω μετανιώσει μέχρι σήμερα που άλλαξα το 990 μου (δεδομένης βέβαια και της κρίσης...) με το 690 καθώς ήταν μια συνειδητή επιλογή. Είναι ένα σαφώς πιο εξειδικευμένο μηχανάκι με σαφή προτερήματα, απαιτεί όμως και συγκεριμένους συμβιβασμούς! Η επιλογή δική σου....

Ελπίζω να σε κάλυψα. Αν υπάρχει καμιά αλλη απορία, εδώ είμαστε...

Καταρχήν σε ευχαριστώ πάρα πολύ, ήσουν Κατατοπιστικότατος :beer::beer::beer:


Μερικές απορίες ακόμα: Από 08 και μετά ποιες χρονιές έγιναν αλλαγές στο μοντέλο, και πότε ήρθε το R στην Ελλάδα?

Σέλα άλλαξες τελικά?

Juohmaru!
12/05/2013, 10:27
Μερικές απορίες ακόμα: Από 08 και μετά ποιες χρονιές έγιναν αλλαγές στο μοντέλο, και πότε ήρθε το R στην Ελλάδα?

Σέλα άλλαξες τελικά?

Λοιπόν...
ΟΛΑ τα ΑΠΛΑ 690 Enduro είναι μοντέλα του 2008. Τότε εισήχθησαν στην Ελλάδα από την ελληνική ΚΤΜ και επειδή το μοντέλο δεν πήγε καλά εμπορικά... τους ξένειναν!! Δεν είναι τυχαίο που πριν λίγο καιρό (και ίσως ακόμη...) πουλιούνταν ολοκαίνουρια 690 Enduro προς 5.990€ !!!!! Φαντάσου αυτό τη επίπτωση έχει στην τιμή των μεταχειρισμένων...
Το ίδιο ισχύει και για την περίπτωση του Enduro R που παρουσιάστηκε ένα χρόνο αργότερα και ήρθε στην Ελλάδα ως μοντέλο 2009. Τις διαφορές τους λίγο-πολύ θα τις ξέρεις: Το R είχε μικρότερο οργανάκι, προβολέα, μάσκα και φτερό (από τα καθαρόαιμα EXC της εταιρείας), διαφορετικούς χρωματισμούς (πορτοκαλί πλαίσιο κλπ) και +25mm διαδρομής στις αναρτήσεις μπρος-πίσω (250mm για το απλο, 275mm για το R). Ο κινητήρας ήταν ο ίδιος προφανώς στα 654cc με 63 ονομαστικούς ίππους (γύρω στους 55 στον τροχό).

Εννοείται ότι ο χαρακτηρισμός "Μοντέλο τάδε" αφορά στην παραγωγή των μοτο από το εργοστάσιο της ΚΤΜ στην Αυστρία και όχι πότε εισήχθησαν στην Ελλάδα (καλά δεν μιλάμε για την ημερομηνία της πρώτης άδειας...). Αν δηλαδή πχ εισαχθεί ένα απλό 690 Enduro στην Ελλάδα το 2010 (που δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση αφού ακόμα απούλητα έχουν) πάλι μοντέλο του 2008 είναι καθώς τότε παρήχθηκε από το εργοστάσιο (το μανιουάλ του γράφει "Μοντέλο 2008"). Οπότε μην κοιτάς πως πλασάρουν τα μοντέλα στις αγγελίες του car.gr....

Πραγματική ανανέωση του μοντέλου έγινε πέρσι (μοντέλα 2012). Πλέον υπάρχει μόνο σαν Enduro R με τα αντίστοιχα χρώματα και κινητήρα στα 690cc με 67 ίππους. Απέκτησε κανονικό όργανο, προβολέα και αναρτήσεις όπως του απλού Enduro (250mm διαδρομής έναντι 275mm του παλιού R).

Τέλος, επειδή ρώτησες... οχι δεν άλλαξα σέλα. Είχα προμηθευτεί ένα μαξιλαράκι αέρος (AirHawk) για το ταξίδι, το οποίο και μου έκλεψαν στο πρώτο μισό, οπότε συνέχισα χωρίς και αποδείχθηκα... σιδεροκώλης!!! Καποια στιγμή όταν θα χρειαστεί να την φτιάξω μπορεί να προσθέσω λίγο αφρώδες. Πάντως και έτοιμες λύσεις υπάρχουν, όπως η gel σέλα που έχει η ΚΤΜ στα powerparts για το 690...

Και πάλι εδώ είμαστε....

notakos600
12/05/2013, 15:18
Λοιπόν...
ΟΛΑ τα ΑΠΛΑ 690 Enduro είναι μοντέλα του 2008. Τότε εισήχθησαν στην Ελλάδα από την ελληνική ΚΤΜ και επειδή το μοντέλο δεν πήγε καλά εμπορικά... τους ξένειναν!! Δεν είναι τυχαίο που πριν λίγο καιρό (και ίσως ακόμη...) πουλιούνταν ολοκαίνουρια 690 Enduro προς 5.990€ !!!!! Φαντάσου αυτό τη επίπτωση έχει στην τιμή των μεταχειρισμένων...
Το ίδιο ισχύει και για την περίπτωση του Enduro R που παρουσιάστηκε ένα χρόνο αργότερα και ήρθε στην Ελλάδα ως μοντέλο 2009. Τις διαφορές τους λίγο-πολύ θα τις ξέρεις: Το R είχε μικρότερο οργανάκι, προβολέα, μάσκα και φτερό (από τα καθαρόαιμα EXC της εταιρείας), διαφορετικούς χρωματισμούς (πορτοκαλί πλαίσιο κλπ) και +25mm διαδρομής στις αναρτήσεις μπρος-πίσω (250mm για το απλο, 275mm για το R). Ο κινητήρας ήταν ο ίδιος προφανώς στα 654cc με 63 ονομαστικούς ίππους (γύρω στους 55 στον τροχό).

Εννοείται ότι ο χαρακτηρισμός "Μοντέλο τάδε" αφορά στην παραγωγή των μοτο από το εργοστάσιο της ΚΤΜ στην Αυστρία και όχι πότε εισήχθησαν στην Ελλάδα (καλά δεν μιλάμε για την ημερομηνία της πρώτης άδειας...). Αν δηλαδή πχ εισαχθεί ένα απλό 690 Enduro στην Ελλάδα το 2010 (που δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση αφού ακόμα απούλητα έχουν) πάλι μοντέλο του 2008 είναι καθώς τότε παρήχθηκε από το εργοστάσιο (το μανιουάλ του γράφει "Μοντέλο 2008"). Οπότε μην κοιτάς πως πλασάρουν τα μοντέλα στις αγγελίες του car.gr....

Πραγματική ανανέωση του μοντέλου έγινε πέρσι (μοντέλα 2012). Πλέον υπάρχει μόνο σαν Enduro R με τα αντίστοιχα χρώματα και κινητήρα στα 690cc με 67 ίππους. Απέκτησε κανονικό όργανο, προβολέα και αναρτήσεις όπως του απλού Enduro (250mm διαδρομής έναντι 275mm του παλιού R).

Τέλος, επειδή ρώτησες... οχι δεν άλλαξα σέλα. Είχα προμηθευτεί ένα μαξιλαράκι αέρος (AirHawk) για το ταξίδι, το οποίο και μου έκλεψαν στο πρώτο μισό, οπότε συνέχισα χωρίς και αποδείχθηκα... σιδεροκώλης!!! Καποια στιγμή όταν θα χρειαστεί να την φτιάξω μπορεί να προσθέσω λίγο αφρώδες. Πάντως και έτοιμες λύσεις υπάρχουν, όπως η gel σέλα που έχει η ΚΤΜ στα powerparts για το 690...

Και πάλι εδώ είμαστε....

Λεπτομερέστατος και κατατοπιστικότατος. :beer:

antsoar
12/05/2013, 19:16
Ελπίζω να σε κάλυψα. Αν υπάρχει καμιά αλλη απορία, εδώ είμαστε...

Ένα τελευταίο μιας και είχες και εσύ το 990:

Τι κέρδισες - έχασες, σε χώμα - άσφαλτο, σε σχέση με το 990.

Ευχαριστώ :beer::beer:

Juohmaru!
14/05/2013, 18:17
Ένα τελευταίο μιας και είχες και εσύ το 990:

Τι κέρδισες - έχασες, σε χώμα - άσφαλτο, σε σχέση με το 990.

Σόρρυ για την καθυστέρηση... Θα προσπαθήσω να απαντήσω αν και η συζήτηση σηκώνει πολύ κουβέντα...

Αν δεν υπολογίσουμε καθόλου τον παραγοντα ΚΟΣΤΟΣ (χρήσης και συντήρησης), θα λέγαμε γενικα οτι το 990 είναι ένα σαφως πιο ολοκληρωμένο μηχανάκι από το 690. Τελεία και παύλα.

Μπορεί να ικανοποιήσει πολύ περισσότερες κ@ύλες του αναβάτη του.... Από το να κάνει καγκουριλίκια και να ταξιδεύει με διακοσάρες στην εθνική μέχρι να ξύνει στον επαρχιακό και να οργώνει στο χωμα καλύτερα από κάθε ανταγωνιστή του.

Το 690 είναι σαφως πιο εξειδικευμένο με ξεκάθαρα OFF χαρακτηριστικά... Σίγουρα πάει καλύτερα από το 990 λοιπόν στο χώμα, έχει πολύ γκάζι όμως παραμένει μανιτζέβελο, έχεις πάντα την αίσθηση ότι αν κάτι πάει στραβά... θα κατεβάσεις το πόδι και θα το σώσεις (αίσθηση η οποία υπαρχει και στην άσφαλτο θα έλεγα...). Εννοείται οτι έχει τη δυνατότητα, κυρίως λόγω βάρους και όγκου, να ακολουθήσει τα καθαρόαιμα enduro σε πιο extreme συνθήκες (μονοπατια κλπ), πέρα από το παραδοσιακό travel enduro που κάνεις με τα μεγάλα. Η' για να το πω αλλιώς.... τηρουμένων των αναλογιών φαντάσου ένα EXC 400 που το φορτώνεις και γυρίζεις από χώμα την Ελλάδα ή τον... κόσμο!
Σ' αυτό το σημείο αξίζει να μνημονευτεί η ευκολία συντήρησης του 690 με αυτή του 990, ειδικά αν χρειαστεί να αντιμετωπίσεις κάτι στην ύπαιθρο.... δεν ξέρω αν το έχεις ήδη κάνει αλλά δεν είναι το πιο ευχάριστο να λύνεις χίλιες βίδες και να κατεβάζεις τα ρεζερβουάρ του 990 για να τσεκάρεις το παραμικρό...

Στην άσφαλτο προφανώς οι συμβιβασμοί που πρέπει να κάνεις με το 690 είναι σαφώς περισσότεροι... Παραμένει ένα πανάλαφρο παιχνίδι, με εξίσου διάθεση για καγκουριλίκια (όπως κάθε ΚΤΜ... γιατι να το κρύψωμεν άλλωστε!), είναι ακόμα ευκολότερο στην πόλη αλλά μέχρι εκεί... Σαφώς δεν θα το πάρεις αν θέλεις να κάνεις ταξίδια-αστραπή κτλ...

Και τώρα ερχόμαστε στον παράγοντα κόστος.... το 990 είναι nice to have, όμως θα συμπλήρωνα και πολύ ακριβό να το διατηρήσεις. Πέρα από τα ακριβά και περίπλοκα σερβις του και τα πανακριβα ανταλλακτικά του (ναι... έχω αλλάξει την τρόμπα βενζίνης των 600€...), είναι ένα μηχανάκι που καίει περισσότερο και από κουτί των 1600κε!!! Ίσως βέβαια να φταίει και το γεγονός οτι σε βάζει στην πρίζα να το πηγαίνεις συνέχεια τσίτα... Από την άλλη, το 690 δεν παύει να είναι ένα μονοκύλιδρο με χαμηλό κόστος συντήρησης (βάζεις και μόνος χέρι άνετα...) αλλά και χρήσης - πολύ οικονομικό (με τα 24 λίτρα του extra safari tank που φοράω έφτασα σε αυτονομία έως και 600+ χλμ!).

Μπορεί η τελευταία παράγραφος να αποκτά πολύ μεγαλύτερη σημασία στην σημερινή εποχή, όμως σε κάθε περίπτωση σκέψου τι ακριβώς θέλεις να κάνεις με το μηχανάκι... μόλις αυτό γίνει ξεκάθαρο στο μυαλό σου, τότε η επιλογή είναι εύκολη!

antsoar
14/05/2013, 18:43
Άνετα θα μπορούσες να γράφεις σε περιοδικό μοτοσυκλέτας. :a20:


Σε ευχαριστώ, με βοήθησες πολύ :beer::beer:

DrBig
14/05/2013, 18:45
...υπαρχει και το super enduro που βρισκεται ακριβως αναμεσα στα 690 και 990....


:ninja:

spyro
14/05/2013, 19:14
Άνετα θα μπορούσες να γράφεις σε περιοδικό μοτοσυκλέτας. :a20:


Σε ευχαριστώ, με βοήθησες πολύ :beer::beer:

πλάκα κάνεις. ο τύπος είναι επεξηγηματικός και ειλικρίνεις ρε Αντουάν. Που να φτουρήσει σε περιοδικό

:D

taisteal
14/05/2013, 19:17
[QUOTE=spyro;2322651]πλάκα κάνεις. ο τύπος είναι επεξηγηματικός και ειλικρίνεις ρε Αντουάν. Που να φτουρήσει σε περιοδικό

:beer:

kerasaki
14/05/2013, 21:00
Πολυ κατατοπιστικος, ευχαριστουμε Juohmaru;)

stavrouliasp
14/05/2013, 21:11
Άνετα θα μπορούσες να γράφεις σε περιοδικό μοτοσυκλέτας.


Που και που γράφει και σε αυτα ;)

antsoar
14/05/2013, 21:50
Που και που γράφει και σε αυτα ;)

Ρε μέσα έπεσα ο πστς :lol:

Shiatman
15/05/2013, 08:24
Σπαμ ον

Νομίζω ότι έχω βρεί τον αντικαταστάτη του 640 :)

Σπαμ οφ