PDA

View Full Version : Mεταχειρισμενη μπαταρια



trelamenos1988
10/05/2013, 14:55
Γεια σας παιδες εχω ενα z 750 και εχω μεινει απο μπαταρια.ποια η γνωμη σας για μεταχειρισμενη?γιατι απο φραγκα....

sniper
10/05/2013, 14:58
Bale καινουργια Υuasa made in china, κανενα 60ρι ειναι

Bladerunner
10/05/2013, 15:11
Αν μπορέσεις να τη μετρήσεις και ελέγξεις για καμμένα στοιχεία, οξείδωση κλπ και η τιμή της είναι άκρως δελεαστική σε σχέση με μια φτηνή καινούργια... Οκ.

Μόνο μη χρειαστεί να αγοράσεις πολύ σύντομα την καινούργια...

Acacius
10/05/2013, 17:22
Εμένα η βασική μου απορία είναι γιατί να θέλει καποιος να πουλήσει τη λειτουργική μεταχειρισμένη μπαταρία του, εκτός κι αν τράκαρε.

Όπως σου είπε ο αποπάνως, εάν η τιμή είναι τελείως ξεφτίλα ίσως αξίζει το ρίσκο, αλλά πιστεύω ότι μια φθηνή καινούργια έχει περισσότερες πιθανότητες να δικαιολογήσει τα χρήματά της από μια αγνώστου παρελθόντος ακριβή μεταχειρισμένη.


Πριν αλλάξεις μπαταρία: είσαι σίγουρος ότι η μπαταρία "απεδήμησε" ή υπάρχει περίπτωση να φταίει το κύκλωμα φόρτισης και να πάθεις πάλι τα ίδια; Σε φορτιστή/battery tender την έβαλες καθόλου μήπως επανέλθει;

bmwr1100gs
10/05/2013, 21:38
φίλε μου καλησπέρα.

εάν σε ενδιαφέρει εγώ έχω καινούργια μπαταρία την BOSCH YTX20L-BS. την αγόρασα αλλά δεν έκανε στην βάση. κοίτα διαστάσεις και εάν σου κάνει θα τα βρούμε στην τιμή.

thanos_s
11/05/2013, 01:11
φίλε μου καλησπέρα.

εάν σε ενδιαφέρει εγώ έχω καινούργια μπαταρία την BOSCH YTX20L-BS. την αγόρασα αλλά δεν έκανε στην βάση. κοίτα διαστάσεις και εάν σου κάνει θα τα βρούμε στην τιμή.

αν βρεις μηχανακι δρομου που να μπαινει ytx20l παιξε τζοκερ :lol: μαλλον σε jet ski θα τη δωσεις πιο ευκολα.

christof40
11/05/2013, 01:27
αν βρεις μηχανακι δρομου που να μπαινει ytx20l παιξε τζοκερ :lol: μαλλον σε jet ski θα τη δωσεις πιο ευκολα.

οντως ετσι ειναι:lol:

trelamenos1988
14/05/2013, 10:49
τελικα μουφα η φαση δεν αξιζει για μεταχειρισμενη εκτος και αν υπαρχουν προυποθεσεις,οπως ειπες bladerunner.βρηκα ενα αρθρο που το εξηγει το θεμα και εχει και καλες τιμες απο οτι ειδα. http://www.battery-expert.gr/index.php?dispatch=pages.view&page_id=59