PDA

View Full Version : Αξιζει η αγορα Honda CB 900 f Hornet του 2003?



sotiris_geo
10/05/2013, 17:07
Καλησαπερα σας ειμαι σχετικα καινουριος στο φορουμ και γενικοτερα στον χωρο των μοτοσυκλετων.Τον τελευταιο χρονο οδηγω ενα Yamaha majesty 400 του 2009 το οποιο εχει αγορασει ο πατερας μου.Το θεμα ειναι οτι εχω μπει στην διαδικασια να αγορασω μια μοτοσυκλετα και εχω βρει ενα Honda CB 900 F Hornet του 2003 απο γνωστο μου.Η μηχανη ειναι πολυ προσεγμενη την ειχε σε γκαραζ και αυτη τη στιγμη εχει περιπου 15000 χλμ.Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας γι αυτη τη μηχανη οσοι την ειχατε και γενικα ξερετε κατι γι αυτη γιατι σε ελληνικα φορουμ και sites δεν εχω βρει πολλα.Θα με ενδιεφερε να μου πειτε περι καταναλωσης και αν ειναι καλη επιλογη για καποιον αρχαριο.

sapila racing
10/05/2013, 17:53
Καλησαπερα σας ειμαι σχετικα καινουριος στο φορουμ και γενικοτερα στον χωρο των μοτοσυκλετων.Τον τελευταιο χρονο οδηγω ενα Yamaha majesty 400 του 2009 το οποιο εχει αγορασει ο πατερας μου.Το θεμα ειναι οτι εχω μπει στην διαδικασια να αγορασω μια μοτοσυκλετα και εχω βρει ενα Honda CB 900 F Hornet του 2003 απο γνωστο μου.Η μηχανη ειναι πολυ προσεγμενη την ειχε σε γκαραζ και αυτη τη στιγμη εχει περιπου 15000 χλμ.Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας γι αυτη τη μηχανη οσοι την ειχατε και γενικα ξερετε κατι γι αυτη γιατι σε ελληνικα φορουμ και sites δεν εχω βρει πολλα.Θα με ενδιεφερε να μου πειτε περι καταναλωσης και αν ειναι καλη επιλογη για καποιον αρχαριο.

Tην εχω εδω και 7μιση χρόνια και 61000 χλμ.
Ειναι πολύ καλή μοτοσυκλέτα, αξιόπιστη, με καλά περιφερειακά και λόγω του οτι δεν εχει τρομερή ιπποδύναμη και δεν ηταν και φτηνή, ειναι τελείως αντιεμπορική.
Αυτό βεβαια σήμερα δεν παίζει ρόλο, και βρίσκεις Hornet 900 με 3000 σε καλή κατασταση. Μετα το 2005 εχει αλλο πηρούνι και αμορτισέρ με ρυθμίσεις απόσβεσης επαναφοράς.
Για αρχάριο δεν μπορώ να πω οτι είναι η κατάλληλη, έχει σχεδόν 10 κιλά ροπής στις 6500 και λιγο πανω απο 100 ιππους στον τροχό στις 9500.
Με άλλα λόγια έχιε δύναμη παντού ασχέτως στροφών και ταχύτητας στο κιβώτιο.
Αν είσαι συνετός και ξέρεις τι κάνεις θα την συνηθίσεις, αλλά αν δεν έχεις εμπειρία απο μοτοσυκλέτες παρα μονο το burgman, θα έλεγα να δείς κατι πιο μικρό, ήσυχο, και φιλικό.
Απο κατανάλωση μην περιμένεις οικονομία, 900 κυβικά είναι αυτα. Καίει όσο ενα νορμάλ αυτοκίνητο.

sotiris_geo
10/05/2013, 19:58
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.Ξερω οτι θέλει προσοχή και σύνεση στην αρχή γιατί τα κυβικά είναι πολλά και ειδικά η ροπή όπως είπες.Ειχα αρχικά στο μυαλό μου κάτι σε yamaha xj6 η Suzuki gladius αλλά είναι αρκετά ακριβά.Το honda έχει και μια ρετρό εμφάνιση που μου αρέσει στις μηχανές και είναι αρκετά φθηνό ( το,έχω βρει 3500€).Υπαρχει κάτι που θα πρέπει να πρόσεξω κάποια σημεία για φθορές η κάτι περί αξιοπιστίας γενικότερα;

sapila racing
10/05/2013, 23:36
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.Ξερω οτι θέλει προσοχή και σύνεση στην αρχή γιατί τα κυβικά είναι πολλά και ειδικά η ροπή όπως είπες.Ειχα αρχικά στο μυαλό μου κάτι σε yamaha xj6 η Suzuki gladius αλλά είναι αρκετά ακριβά.Το honda έχει και μια ρετρό εμφάνιση που μου αρέσει στις μηχανές και είναι αρκετά φθηνό ( το,έχω βρει 3500€).Υπαρχει κάτι που θα πρέπει να πρόσεξω κάποια σημεία για φθορές η κάτι περί αξιοπιστίας γενικότερα;

Δεν έχει θέματα αξιοπιστίας.
Είναι συχνό φαινόμενο να φτάνει τα 100.000 χλμ χωρίς να χρειαστεί ρύθμιση βαλβίδων.
Αν την παρεις, καλές βόλτες με προσοχή στην αρχή. Εχει πολύ ροπή από χαμηλά και ειδικά στο βρεγμένο θέλει προσοχή να την συνηθίσεις. :wave2:

Lioulios
11/05/2013, 00:44
Την έχει ένας γνωστός μου και μου αρέσει πολύ .

Πολύ προσοχή με το γκάζι μέχρι να μάθεις το μηχανάκι και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα .

Αν είσαι αποφασισμένος να πάρεις μηχανή και έχεις ήδη κάποια εμπειρία , δεν θα αργήσεις να καταλάβεις το μηχανάκι .

Αν έχεις τη μαλακία στο αίμα σου ...Θα την πάθεις και με μικρότερο μοτό .

Randolphcarter
25/05/2013, 06:31
Δεν έχει θέματα αξιοπιστίας.
Είναι συχνό φαινόμενο να φτάνει τα 100.000 χλμ χωρίς να χρειαστεί ρύθμιση βαλβίδων.
Αν την παρεις, καλές βόλτες με προσοχή στην αρχή. Εχει πολύ ροπή από χαμηλά και ειδικά στο βρεγμένο θέλει προσοχή να την συνηθίσεις. :wave2:

τι ειναι η ρυθμιση βαλβιδων? :D

theofilos888
25/05/2013, 08:56
τι ειναι η ρυθμιση βαλβιδων? :D

Είναι κάτι που κάνουν οι μηχανικοί και ζητούν πολλά λεφτά, λέγοντας σου παράλληλα πως το μηχανάκι σου πάει αέρα!!!!! χαχαχαχαχαχααχα

tools
25/05/2013, 10:54
Είναι κάτι που κάνουν οι μηχανικοί και ζητούν πολλά λεφτά, λέγοντας σου παράλληλα πως το μηχανάκι σου πάει αέρα!!!!! χαχαχαχαχαχααχα

αχαχαχαχαχαχαχαχαχα!
πολυ καλο!

theofilos888
25/05/2013, 14:29
Άρη λύσε μου μια απορία. Απο ποιό cbr φοράει μοτέρ το χορνετακι το 900;

sapila racing
25/05/2013, 14:42
Άρη λύσε μου μια απορία. Απο ποιό cbr φοράει μοτέρ το χορνετακι το 900;

Από το CBR900RR με τα 919 κυβικά που που έβγαινε απο το 1996 εως και το 1999. Στην Αμερική το Hornet 900 το λένε σκέτο 919.
Εχει όμως αλλους εκκεντροφόρους κι έχει ψεκασμό, ενω το CBR είχε καρμπυρατερ. :wave2:

iosif
30/05/2013, 09:06
Είναι κάτι που κάνουν οι μηχανικοί και ζητούν πολλά λεφτά, λέγοντας σου παράλληλα πως το μηχανάκι σου πάει αέρα!!!!! χαχαχαχαχαχααχα

βασικα ειναι κατι που δεν το κανουν ποτε απλα σε χρεωνουν τρελλα για ενα ξεματιασμα

Man7
31/05/2013, 08:57
Από το CBR900RR με τα 919 κυβικά που που έβγαινε απο το 1996 εως και το 1999. Στην Αμερική το Hornet 900 το λένε σκέτο 919.
Εχει όμως αλλους εκκεντροφόρους κι έχει ψεκασμό, ενω το CBR είχε καρμπυρατερ. :wave2:

...άρα έχει σημαντικότατα περιθώρια βελτίωσης, ε;


Μ.

sapila racing
31/05/2013, 10:29
...άρα έχει σημαντικότατα περιθώρια βελτίωσης, ε;


Μ.

Σίγουρα, αλλά αν το πάρεις ξέροντας τι παίρνεις και σου αρέσει δεν το αλλάζεις με τίποτα.

Εχει ροπή παντού, ρεπρίζ και τελική ελαφρά καλύτερες του CB1300, και δεν το νοιάζει τι ταχύτητα έχει μέσα.
Στην ουσία είναι όπως τα μεγάλα γυμνά (1200, 1300) αλλά το κάνει με λιγότερα κυβικά και βάρος.

byron
31/05/2013, 10:42
τελική ελαφρά καλύτερες του CB1300

:tooth: :tooth:

sapila racing
31/05/2013, 12:15
:tooth: :tooth:

Γελάς ε?

Να για να μαθεις. 240 παει λέει με τον κόφτη της 6ης. ναι καλα..
http://www.motociclismo.it/comparativa-honda-hornet-900-vs-cb1300-4-scheda-tecnica-moto-1373 :moutza:

:D

nikonian
03/06/2013, 07:42
Σίγουρα, αλλά αν το πάρεις ξέροντας τι παίρνεις και σου αρέσει δεν το αλλάζεις με τίποτα.

Εχει ροπή παντού, ρεπρίζ και τελική ελαφρά καλύτερες του CB1300, και δεν το νοιάζει τι ταχύτητα έχει μέσα.
Στην ουσία είναι όπως τα μεγάλα γυμνά (1200, 1300) αλλά το κάνει με λιγότερα κυβικά και βάρος.

Δε θα μπορούσα να το πω καλλίτερα. Musclebike υπό κλίμακα