PDA

View Full Version : HJC R-RHA10 ξερει κανεις?



sakisam
11/05/2013, 10:54
καλημερα σε ολους!

επειδη ηρθε η ωρα να αλλαξω κρανος εχει καποιος αποψη για το συγκεκριμενο κρανος

http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/?Locale=de_DE&ObjectPath=/Shops/10207048/Products/HJC-R-PHA-10-Assen-Helmet/SubProducts/HJC-R-PHA-10-Assen-Helmet-0001&ViewAction=ViewProductViaPortal

το τελευταιο που εχω ειναι shark rsr2 το οποιο ειναι κορυφη μεν αλλα τον θορυβο του τον εχει.δεν με πειραζει αλλα περισσοτερο θορυβο δεν θελω
κατα τα αλλα εφαρμογη κλπ.?

και αν ξερει καποιος τι διαφορα εχει απο το ιδιο αλλα το plus!

ευχαριστω

McTalas
11/05/2013, 11:23
g@mei!!!

δεσ εδω : http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=134314

παρα πολυ καλο κρανος για τα λεφτα του,

απλα να ξερεις πως αυτο ειναι το περσινο μοτελο, φετος εχει βγει το Plus
http://www.automotoracing.com/hjc-r-pha-10-assen-helmet.html

sakisam
11/05/2013, 16:20
to plus δεν ξερω τι διαφορα εχει.θα παω για το προηγουμενο απο fc moto 299 εu απλα με τα μεγεθη σχετικα με το shark φανταζομαι δεν θα χω κανα θεμα στην εφαρμογη.

ειμαι αναμεσα σ αυτο και στο shark speed bauer.απλα λεω hjc για αλλαγη αν και τα καλα shark ειναι κορυφη!!

ιδωμεν

S705
12/05/2013, 23:22
φιλέ το έχω εγώ και θα σου πω.
θα στο συγκρίνω με το suomy vandal που είχα πριν.
λοιπόν απλά είναι ελαφρύτερο , πολύ όμως
κα βγαίνει όλο το εσωτερικό του.
αυτά τα καλά.
αερισμός : κάλος αλλά αυτές οι μόνιμα ανοικτές σήτες τον χειμώνα σου γαμανε το είναι .
το υποσιάγωνο είναι φτιαγμένο από σκληρό πλαστικό και εάν το χρησιμοποιείς θα σπάσει σύντομα. άσε που δεν κουμπώνει ποτέ σωστά.
ζελατίνα : δεν κατάφερα ποτέ να την ρυθμίσω έτσι ώστε να μην μπάζει αέρα από κάπου.
το pinlock που έχει είναι για τον πουτσο. έχω αλλάξει τουλάχιστον 3 και κανένα δεν εφαρμόζει σωστά στην ζελατίνα με αποτέλεσμα να μαζεύει υγρασία και να μην βλέπεις.
ακουστική : το suomy ήταν πιο ήσυχο , τώρα τι λένε τα τεστ δεν με ενδιαφέρει.
με ποιο λίγα λόγια 390 ευρώ που το πείρα εγώ δεν τα αξίζει.

και κάτι που ξέχασα. σε κοντινή εκδρομή με την γυναίκα συνοδηγό παρατήρησα έντονο κούνημα του κράνους ανάλογος με το που είχε η γυναίκα μου το δικό της. κάτι που ποτέ δεν το είχα με το suomy

georgeIII
12/05/2013, 23:52
φιλέ το έχω εγώ και θα σου πω.
θα στο συγκρίνω με το suomy vandal που είχα πριν.
λοιπόν απλά είναι ελαφρύτερο , πολύ όμως
κα βγαίνει όλο το εσωτερικό του.
αυτά τα καλά.
αερισμός : κάλος αλλά αυτές οι μόνιμα ανοικτές σήτες τον χειμώνα σου γαμανε το είναι .
το υποσιάγωνο είναι φτιαγμένο από σκληρό πλαστικό και εάν το χρησιμοποιείς θα σπάσει σύντομα. άσε που δεν κουμπώνει ποτέ σωστά.
ζελατίνα : δεν κατάφερα ποτέ να την ρυθμίσω έτσι ώστε να μην μπάζει αέρα από κάπου.
το pinlock που έχει είναι για τον πουτσο. έχω αλλάξει τουλάχιστον 3 και κανένα δεν εφαρμόζει σωστά στην ζελατίνα με αποτέλεσμα να μαζεύει υγρασία και να μην βλέπεις.
ακουστική : το suomy ήταν πιο ήσυχο , τώρα τι λένε τα τεστ δεν με ενδιαφέρει.
με ποιο λίγα λόγια 390 ευρώ που το πείρα εγώ δεν τα αξίζει.

και κάτι που ξέχασα. σε κοντινή εκδρομή με την γυναίκα συνοδηγό παρατήρησα έντονο κούνημα του κράνους ανάλογος με το που είχε η γυναίκα μου το δικό της. κάτι που ποτέ δεν το είχα με το suomy
το εχω και εγω ενα χρονο τωρα.. εχει πολυ καλο αερισμο και δεν ειχα προβλημα με τις σιτες ποτε.. και δεν ειχα προβλημα ουτε με την ζελατινα ουτε με το pinlock. Εχει λιγο θορυβο αλλα πιστευω οτι ειναι λογω του εξαερισμου του το υποσιαγωνο το χρησιμοποιησα λιγο γιατι φοραω γυαλλια οταν οδηγαω και με αυτο το χειμωνα θολωναν οποτε δεν εχω αποψη. Οσο για το κουνημα και σε μενα κουναει αλλα δεν τ κανει παντα. μαλλον αναλογα με το απο που φυσαει , τι να πω δεν ξερω..

Shaolin Monk
13/05/2013, 00:06
και κάτι που ξέχασα. σε κοντινή εκδρομή με την γυναίκα συνοδηγό παρατήρησα έντονο κούνημα του κράνους ανάλογος με το που είχε η γυναίκα μου το δικό της. κάτι που ποτέ δεν το είχα με το suomy

Αυτο μου συμβαινει και μενα με ενα UVEX carbon ( αλλα ποτε με το Shoei) και ειναι περιεργο, γιατι στο cbf με διαλυει στο κουνημα, ενω στο Hayabusa δεν καταλαβαινει τιποτα με οσα χιλιομετρα και να πηγαινω και ανεξαρτητα απο το αν κρυβομαι ή οχι πισω απο την ζελατινα. Κανω αυτην την παρατηρηση, μηπως και καποια κρανη ειναι τελικα για ενα και μονο ειδος μοτοσυκλετας και θα πρεπει να το περνουμε υποψη μας αυτο;;; :cry::cry::cry:

sakisam
13/05/2013, 13:43
αν εχει σιτες μονιμα ανοιχτες και θορυβο για μενα που πηγαινοερχομαι χειμωνα καλοκαιρι πρεβεζα γιαννενα καθε εβδομαδα δεν θα κανει!θα παω να το δοκιμασω βεβαια αλλα..
εδω το shark που εχω τωρα ψιλοχαλαρωσε μου σπασε και ο αεραγωγος ο πανω το κουμπακι του επειδη μου επεσε απο τα χερια αναποδα και στη βροχη μου παιρνει λιγο νερο εχει και λιγο παραπανω θορυβο και δεν μπορω καθολου.αμα πληρωσω και 300ευ και δεν μου κανει θα μου σπασει τα νευρα.
θα παρω παλι ενα καλο shark νομιζω!

georgeIII
14/05/2013, 22:44
Αυτο μου συμβαινει και μενα με ενα UVEX carbon ( αλλα ποτε με το Shoei) και ειναι περιεργο, γιατι στο cbf με διαλυει στο κουνημα, ενω στο Hayabusa δεν καταλαβαινει τιποτα με οσα χιλιομετρα και να πηγαινω και ανεξαρτητα απο το αν κρυβομαι ή οχι πισω απο την ζελατινα. Κανω αυτην την παρατηρηση, μηπως και καποια κρανη ειναι τελικα για ενα και μονο ειδος μοτοσυκλετας και θα πρεπει να το περνουμε υποψη μας αυτο;;; :cry::cry::cry:

σχεδον ειναι οπως τα λες... τα "κορυφαια" κρανη της καθε εταιριας απευθηνονται κυριως στις "κορυφαιες" μοτοσυκλετες που δεν ειναι αλλες απο την κατηγορια των ss. αρα τα φτιαχνουν με αεροδυναμικη που να ταιριαζει σε αυτες, δλδ να ταιριαζει με την θεση οδηγησης κτλ. Εγω με το HJC οταν ειμαι μονος μου δεν κουναει το κεφαλι μου καθολου, οταν εχω την βαλιτσα στην θεση του συνοδηγου τοτε μετα απο καποια χλμ το κεφαλι κουναει αρκετα. Μαλλον δημιουργειται στροβιλισμος του αερα εξαιτιας της βαλιτσας.

bikgolf3
15/05/2013, 00:35
Κι εμένα κουνάει με συνοδηγο...εχω το Airoh dragon spritz.
Από fc MOTO το εχω πάρει...
Πάντως πάνω στην ώρα έκανες φίλε μου την ερώτηση για το συγκεκριμένο κράνος μιας και μου αρέσει...(α ρε jorge τι μας κάνεις! )
Αν και με κόβω για xr 1100...
Στα 300€ πάντως έχεις πολλές καλές λύσεις...

gabriel7
15/05/2013, 06:44
Kαλημέρα,
Χθές παρέλαβα από lidsdirect το R-PHA10+ με 250 ευρώ Shipped.
Είχα ένα Shoei XR-1100 το οποίο δυστυχώς το έχασα και αναγκάστηκα να αγοράσω άλλο.
Πρώτες εντυπώσεις πολύ θετικές.
Ελαφρύτερο από το Shoei σαφώς.
Προσωπικά το κούμπωμα της ζελατίνας μου αρέσει πολύ με το μεταλλικό clip.
Χειρότερος εξαερισμός σε σχέση με το Shoei.
Με εξυπηρετεί το επιρήνιο που δεν είχε το shoei μιάς και το θόλωμα έρχεται πιό δύσκολα.

spyrakos35
15/05/2013, 07:02
........Με εξυπηρετεί το επιρήνιο που δεν είχε το shoei μιάς και το θόλωμα έρχεται πιό δύσκολα.

μια χαρα επιρίνιο έχει το shoei στη συσκευασία του :rolleyes:

peter86
15/05/2013, 21:23
για μένα πάντως το βασικότερο του συν ειναι το βάρος (και η τιμή του εννοείται) και το βασικότερο του μείον η ζελατίνα η όποια θαμπώνει ακόμα και το καλοκαίρι χωρίς pinlock ενώ με αυτό θαμπώνει τον χειμώνα μέσα σε 1 λεπτό ενώ είσαι στάσιμος (έχω αλλάξει 2 pinlock, κανένα δεν εφαρμόζει σωστά....)

akis_trevor
15/05/2013, 21:26
ενώ με αυτό θαμπώνει τον χειμώνα μέσα σε 1 λεπτό ενώ είσαι στάσιμος (έχω αλλάξει 2 pinlock, κανένα δεν εφαρμόζει σωστά....)

αληθεια;στο fg 15 παντως το pinlock κανει πολυ καλη δουλεια και εφαρμοζει μια χαρα...ρωταω γιατι σκεφτομαι να το παρω κι εγω.

peter86
15/05/2013, 21:31
το fg-15 το έχει η κοπέλα μου και όντως έτσι είναι.
απλά με r-pha 10 κατι παίζει σε αυτον τον τομέα:wave2:

akis_trevor
15/05/2013, 21:34
μαλιστα.θα παω το σαββατο να το δοκιμασω και να το δω απο κοντα.αν μου κανει κλπ.αναμεσα σε αυτο και το xr1100 ειμαι.thanks anyway!

georgeIII
16/05/2013, 10:13
δεν θυμαμαι να μου εχει θαμπωσει ποτε η ζελατινα, τα γυαλλια θαμπωνανε το χειμωνα και εβγαλα το επιριννιο και το υποσιαγωνο και ολα οκ

S705
16/05/2013, 11:45
δεν θυμαμαι να μου εχει θαμπωσει ποτε η ζελατινα, τα γυαλλια θαμπωνανε το χειμωνα και εβγαλα το επιριννιο και το υποσιαγωνο και ολα οκ

ε περίμενε μέχρι τις πρώτες βροχές - κρύα και θα σου φωτογραφίσω το δικό μου να το δεις.

georgeIII
16/05/2013, 16:13
ε περίμενε μέχρι τις πρώτες βροχές - κρύα και θα σου φωτογραφίσω το δικό μου να το δεις.

εχεις βγαλει υποσιαγωνο και επιρηννιο;

S705
16/05/2013, 21:02
εχεις βγαλει υποσιαγωνο και επιρηννιο;

με τα πάντα πάνω στο κράνος .
σε 10 λεπτά βόλτα τα πλαϊνά , μέσα από το Pinlock είναι θολωμένα και δεν βλέπεις από τους καθρέπτες!!
στα 15-20 λεπτά ξεκινά και το θόλωμα στο εμπρός μέρος.
στο μαγαζί τους έχω πάρει με το καλό , με το κακό , μου έχουν αλλάξει 3 εάν θυμάμαι καλά και πάλι τα ιδία... απλά απογοήτευση

McTalas
17/05/2013, 00:23
εχεις ρυθμισει σωστα τα πινς???

εμενα παντως δουλευει μια χαρα το πινλοκ.

hornettrela
17/05/2013, 13:24
τι ειναι το πινλοκ?

AristidisZ
17/05/2013, 13:26
τι ειναι το πινλοκ?

μια σιλικονοειδής μεμβράνη που μπαίνει εσωτερικά της ζελατίνας ώστε αυτή να μη θολώνει

S705
17/05/2013, 21:25
τι ειναι το πινλοκ?

μια μαλακια που υπόσχετε ότι δεν θολώνει η ζελατίνα...... :evil:

AristidisZ
18/05/2013, 00:36
μια μαλακια που υπόσχετε ότι δεν θολώνει η ζελατίνα...... :evil:

στο shoei που έχω, μαλακία δε θα το χαρακτήριζα...
σε συνθήκες βροχής και υγρασίας, δεν είχα το παραμικρό θέμα θολώματος

McTalas
18/05/2013, 07:14
sto arai απο το 2007 δεν ειχα ποτε προβλημα, στο σοει παλι τιποτα και τωρα στο hjc κανενα προβλημα με το πινλοκ...

TROOPER
19/05/2013, 20:57
μια μαλακια που δεν την εχω βαλει σωστα...... :evil:

τωρα καλυτερα :lol:

S705
19/05/2013, 21:04
τωρα καλυτερα :lol:

ξέρεις????
τρεις φορές που άλλαξα ,την έβαλαν στην colori.
τώρα εάν δεν ξέρουν ούτε αυτοί.......

TROOPER
19/05/2013, 22:27
ξέρεις????
τρεις φορές που άλλαξα ,την έβαλαν στην colori.
τώρα εάν δεν ξέρουν ούτε αυτοί.......

σιγα μη ξερουν :lol: