PDA

View Full Version : Ζεσταμα στο σταντ



Lazio
04/10/2005, 11:19
Για 4κυλιδρο ειναι καταστροφικο το ζεσταμα στο πλαγιο σταντ :rolleyes: ο ακριανος κυλιδρος θα δουλευει με λιγο λαδακι με ολα τα συνεπακολουθα :bawl:

Ποιος δεν συμφωνει? :D

DUKASII
04/10/2005, 11:25
ΔΗΛΑΔΗ..ΚΑΙ ΣΕ ΑΝΗΦΟΡΑ ΔΕ ΚΑΝΕΙ ΤΟΤΕΝΕΣ??

μονο σε ευθεια....
και τοτε..μαλλον δε πρεπει να στριβεις και πολυ με τα τετρακυλινδρα??

δε έχω ιδέα βασικα..γιαυτο πηγα και πήρα v-2 !

sniper
04/10/2005, 11:33
Δεν ισχύει αυτό που λές..... το λάδι κυκλοφορεί μέσα στον κινητήρα με την βοήθεια της αντλίας λαδιού....

Μόνο σε έντονες καταστάσεις πλευρικών g, που στις μηχανές δεν ισχύει - κυρίως τα κουτιά έχουν - εμφανίζεται το φαινόμενο οι εσωτερικοί κύλινδροι να έχουν λιγότερο λάδι από τους εξωτερικούς.... και μιλάμε για οβάλ κομμάτια σε πίστες F1....

:smokin:

OldMan
04/10/2005, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
..Ποιος δεν συμφωνει? :D

:lol: :rotflmao: :lol:

Ασκώντας το αναφαίρετο δημοκρατικό μου δικαίωμα, οφείλω να διαφωνήσω...

Το λάδι ανεβαίνει στο εσωτερικό του κύλινδρου (ανεξάρτητα από το οποιοδήποτε σύστημα λίπανσης έχει ο κινητήρας) λόγω πίεσης και εκτόξευσης από τα κάτω κινούμενα μέρη (στρόφαλος, κομβία, βάση μπιέλας, κ.λ.π.).
(Πλην του "ομιχλώδους" συστήματος RAL των παλιών Husky...)

Αν δημιουργηθεί πρόβλημα στην λίπανση κάποιου κυλίνδρου, θα την έχουν ΗΔΗ "φάει" τα ρουλεμάν του στροφάλου και τα κουζινέτα της μπιέλας..








Ααααααααααα και κάτι άλλο.....

Λογικά ΔΕΝ θα έπρεπε να γέρνουμε στις στροφές...!!!
:wave2: :beer: :wave2:

Lazio
04/10/2005, 11:44
σιγουρα το λαδι κυκλοφορει με την αντλια αλλα στην εκκινηση με σταντ μπορει το μεχρι να ζεσταθει λιγακι να μην φτασει αμμεσα σε ορισμενα σημεια στον ακριανο κυλινδρο....λεμε τωρα :D

Lazio
04/10/2005, 11:46
δηλαδη εγω που ειμαι στριφτερο αγορι θα βγαλω off τους 2 ακριανους μου κυλινδρους :D :D

OldMan
04/10/2005, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
δηλαδη εγω που ειμαι στριφτερο αγορι θα βγαλω off τους 2 ακριανους μου κυλινδρους :D :D

Περίμενε λίγο (μάλλον ΠΟΛΥ...) να τελειώσουμε τα περί Κραδασμών και τότε θα ξέρεις πόσους και ποιούς κυλίνδρους να βγάλεις εκτός λειτουργίας...

:lol: :beer: :lol:

maintenance
04/10/2005, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
σιγουρα το λαδι κυκλοφορει με την αντλια αλλα στην εκκινηση με σταντ μπορει το μεχρι να ζεσταθει λιγακι να μην φτασει αμμεσα σε ορισμενα σημεια στον ακριανο κυλινδρο....λεμε τωρα :D




Το λάδι ανεβαίνει και κρύο όταν είναι.

ΚΑΙ.......όταν λές πλάγιο σταντ.......ΤΙ ΚΛΙΣΗ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ;:confused:

Τόσο ξάπλα είναι; Μην πεις τώρα για τίποτα τρελλά enduro, που απλώνεται το σταντ ένα μέτρο........!!!

:wave2:

Lazio
04/10/2005, 11:58
οχι φιλε μου για 1 νορμαλ πλαγιο σταντ μιλαμε :p απλα ειχα απορεια καθε φορα που ξεκιναω το μοτερ αν το λαδι δυσκολευεται να λουσει τον ακριανο κυλινδρο :winka:

maintenance
04/10/2005, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
οχι φιλε μου για 1 νορμαλ πλαγιο σταντ μιλαμε :p απλα ειχα απορεια καθε φορα που ξεκιναω το μοτερ αν το λαδι δυσκολευεται να λουσει τον ακριανο κυλινδρο :winka:



ΟΧΙ, φίλε μου, μην ανησυχείς.......δεν υπάρχει προβλημα.

Για φαντάσου τα 6κύλινδρα θηρία της δεκαετίας του 80......

don´t worry!!!


:beer: :wave2: :beer:

OldMan
04/10/2005, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από maintenance
Μην πεις τώρα για τίποτα τρελλά enduro, που απλώνεται το σταντ ένα μέτρο........!!!
:wave2:


Ψψψψψτ !!!

Τα μεγέθους σημαντικά συντάσονται με το πρόθεμα "Με το συμπάθειο..." !!!

Πως λέμε: " Έβαλα ένα Keihin FCR MX 43mm - με το συμπάθειο !!!"
.
.
.
.
.
.
.
Έλαααα οι mods, στο κολωβάρεμα είναι σήμερα...

maintenance
04/10/2005, 12:13
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
[B]Ψψψψψτ !!!

................... 43mm - με το συμπάθειο !!!"...................



Να σου πω....... ακόμα στα "mm" έχεις μείνει;;;:lol: :lol: :lol: για να λές "με το συμπάθειο"

Η απόψεις σου περί μεγέθους................χρήζουν βελτίωσης!!!!!!!!



:lol: :lol: :bigcry: :lol: :lol:

crs-k
05/10/2005, 07:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ψψψψψτ !!!

Τα μεγέθους σημαντικά συντάσονται με το πρόθεμα "Με το συμπάθειο..." !!!
......................


Οπως κι ο αριθμος "τρια (3)" ... :D

:lol: :rotflmao: :lol:

THEOD
05/10/2005, 07:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
Ποιος δεν συμφωνει? :D

ΕΓΩ....... :lol:

div400
05/10/2005, 08:01
και αν το ζεσταινεις καθιστός πανω ωστε να το κρατας καθετο?

HELLOOO:D :smokin:

reinmeister
05/10/2005, 08:36
η μονη περιπτωσις εις την οποιαν θα εδημιουργειτο προβλημα(σικ) θα ητο η εξης...

ο μοτορας να εχει καταναλωσει καποια ποσοτητα λαδιου και λογω κλισης να μην υπαρχει ικανη ποσοτητα λαδιου να τραβηξει η τρομπα....η οποια ειθισται στα τετρακυλινδρα να ειναι δεξια... :beer:

sotpag
05/10/2005, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ΔΗΛΑΔΗ..ΚΑΙ ΣΕ ΑΝΗΦΟΡΑ ΔΕ ΚΑΝΕΙ ΤΟΤΕΝΕΣ??

μονο σε ευθεια....
και τοτε..μαλλον δε πρεπει να στριβεις και πολυ με τα τετρακυλινδρα??

δε έχω ιδέα βασικα..γιαυτο πηγα και πήρα v-2 !

........ αλλα V2 θα εχεις προβλημα στις κατηφορες με τον πισω και στις ανηφορες με τον εμπρος :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

kotsos84
07/10/2005, 01:43
Δεν ξέρω κατα πόσο συμβαίνει αυτο στην μηχανή αλλα ο αδερφός μου την έπαθε έτσι με το αυτοκινητό του!!!:eyepop:

Κι ομως έγινε.

Έχει ένα 206cc. Πριν λίγο καιρό το 206 άρχιζε να βγάζει καπνό απο πίσω. Όχι ντουμανι αλλά φαινόταν σαν να καιει λιγο λάδι...Το πάει στον κολλητο του που έχει συνεργείο και το ψάχναν δυο μήνες. Τι ντρομπες λαδιού, τι φλάντζες, τι καπακια ελεξαν τιποτα.Αποφασίζουν τότε να ανοιξουν την μηχανή. Μαντέψτε τι είχε γίνει στους πλαινούς κυλινδρους. Τα χιτώνεια χαραγμένα...Και αυτο γιατι το παρκαρε μέχρι τότε πάντα σε ένα πεζοδρομιο με τις δυο ροδες πάνω!!!:eyepop:
Μεγάλη πικρα....

avm
23/10/2005, 03:54
Να εξαιρεθουν παρακαλω απο τους ασφαλεις τετραχρονους κινητηρες ως προς τη λειτουργια τους υπο κλιση, ολοι οι κινητηρες ανευ τρομπας με ''κουταλι'' εις τον διωστηρα .
Ενα 10λεπτο ειναι υπεραρκετο για να τους μαμησει τα πρεκια....
Εξαρταται βεβαιως και απο το ποσο μεγαλη ειναι η κλιση.
Οσο δηλαδη το κουταλι δεν βουταει στο λαδακι.;)
Περι προβληματος με κινητηρα στο ζεσταμα σε κινητηρες μοτο και
αυτοκινητων δεν υπαρχει περιπτωση κατα τη δικη μου γνωμη.
Αν ειναι η αντλια να μην τραβηξει για καποιο λογο λαδι , μη φοβαστε, δε θα κανει εξαιρεσεις για μπρος- πισω,δεξια- αριστερα κυλινδρα.θα τα δωσει ολα στο χερι.