PDA

View Full Version : Βιδες καλαμιων (Αερας)



ktm640lc4
04/10/2005, 12:51
Ρε παιδια καπου μου ειπαν οτι οι βιδες που εχει μπροστα στα καλαμια στο πανω μερος αν τις ξεβιδωσεις βγαζουν τον κρατημενο αερα που εχουν μεσα και αυτο ειναι καλο μου ειπαν.

Ειναι οι πανω βιδες διπλα στα ρυθμιστικα της αναρτησης. Αυτη που κοιταει μπροστα οχι πλαγια ή πισω.

Ξερετε τιποτα? Εχετε ακουσει τιποτα?

Julius
04/10/2005, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Ρε παιδια καπου μου ειπαν οτι οι βιδες που εχει μπροστα στα καλαμια στο πανω μερος αν τις ξεβιδωσεις βγαζουν τον κρατημενο αερα που εχουν μεσα και αυτο ειναι καλο μου ειπαν.

Ειναι οι πανω βιδες διπλα στα ρυθμιστικα της αναρτησης. Αυτη που κοιταει μπροστα οχι πλαγια ή πισω.

Ξερετε τιποτα? Εχετε ακουσει τιποτα?


einai h vida pou einai sto epano meros alla oxi ayth pou einai mesa sthn mesh (auth einai riumish tha anartishs) h dipani pou einai kai ena epipedo poio kato (psss ti eipa pali o anthropas)

thn ksevidoneis, kanei psssssssssssss kai ena deyterolepto kai thn ksanavidoneis

to idio kai apo thn allh pleyra

Julius
04/10/2005, 13:08
a! ean kaneis skliri xrish se anartiseis (enduro px) kane to mia sto toso kalo einai

OldMan
04/10/2005, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius

thn ksevidoneis, kanei psssssssssssss kai ena deyterolepto kai thn ksanavidoneis



:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Όλο επιτυχείς συμβουλές είσαι ρε Julie...!!!

Αν δεν ανεβάσει το μηχανάκι σε κεντρικό stand για να είναι ο μπροστινός τροχός στον αέρα, ΔΕΝ θα κάνει πσσσσσσσσσ, αλλά Πλιτσσσσσσσσ (και θα είναι το λάδι που έρχεται στα μούτρα του...).

:wave2: :beer: :wave2:

OldMan
04/10/2005, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
....kane to mia sto toso ...

Ακριβώς όσο λέει ο Julie...!!!

Ούτε αργότερα, ούτε νωρίτερα....

:wave2: :beer: :wave2:

dukeandthecity
04/10/2005, 13:21
η βίδα Νο. 1 ειναι αυτη που ψάχνεις.

Εκτος απο τον αερα που είναι εγκλωβισμένος μέσα και θα βγεί με το που ξεβιδώσεις την βίδα, πίεσε σταδιακά και ομαλά το πηρούνι μπροστα μεχρι να βγάλει λίγο λαδάκι. Βιδώνεις και έχεις κάνει πλήρη εξαέρωση.

Και μια φιλική συμβουλή: Αν έχεις καιρό να κάνεις αυτή την δουλειά στο μπροστινό, βαλε την μύτη σου κοντά στην βίδα και όταν βγει ο αέρας τράβα μια γερή τζουρα.

Απομνημονευσε την μυρωδια και φτιάξτην άρωμα christian dior. θα χεστεις στο φράγκο.

EDIT: ΝΑΙ ΝΑΙ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΣΤΑΝΤ!!!!!!


25328

KaTaNaS
04/10/2005, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity


Εκτος απο τον αερα που είναι εγκλωβισμένος μέσα και θα βγεί με το που ξεβιδώσεις την βίδα, πίεσε σταδιακά και ομαλά το πηρούνι μπροστα μεχρι να βγάλει λίγο λαδάκι. Βιδώνεις και έχεις κάνει πλήρη εξαέρωση.






ayto pragmatika paizei?



den einai oti kalytero na bgei ladaki apo mesa estw elaxisto!!!!!



Olnd pes re mastora! :wave2:

OldMan
04/10/2005, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
...Olnd pes re mastora! :wave2:

:mad: :D :mad:

Μάστορας είναι ΜΟΝΟ ο κώλος της κατσίκας (επειδή κάνει απολύτως στρόγγυλες κουράδες...)!!!

:lol: :rotflmao: :lol:

Σταύρε, ο συμπαθής Κωνσταντίνος έχει μερικές φορές "περίεργες" απόψεις (σύμφωνα με πληροφορίες μου, αρέσκεται και στο πίνειν...):lol:

Θέλω να δω τον μ@λάκα (ας μου επιτραπεί η έκφραση...), πως θα σφίξει μετά τα λαδωμένα βιδάκια μαζί με τα O-rings, χωρίς αυτά να να γλυστρίσουν πάνω από το κεφάλι της βίδας και χωρίς να κλωτσήσουν τα πάσα (σημειωτέον ότι το σπείρωμα είναι Μ4) !!!

:wave2: :beer: :wave2:

OldMan
04/10/2005, 21:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
Εκτος απο τον αερα που είναι εγκλωβισμένος μέσα και θα βγεί με το που ξεβιδώσεις την βίδα, πίεσε σταδιακά και ομαλά το πηρούνι μπροστα μεχρι να βγάλει λίγο λαδάκι. Βιδώνεις και έχεις κάνει πλήρη εξαέρωση.


:look: :look: :look:

Και έχεις διώξει και όλον τον αέρα από το πηρούνι και υπάρχει μόνο λάδι μέσα και αν ξανακατεβεί το πηρούνι στην αρχική του θέση, εμένα να με χέσεις...:sad:

KaTaNaS
04/10/2005, 21:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:look: :look: :look:

Και έχεις διώξει και όλον τον αέρα από το πηρούνι και υπάρχει μόνο λάδι μέσα και αν ξανακατεβεί το πηρούνι στην αρχική του θέση, εμένα να με χέσεις...:sad:


αυτό βασικά σκέφτηκα και εγώ μόλις το διάβασα!!!


Πως θα καταφέρει να εκτονωθεί ξανά το συμπιεσμένο μπροστινό!


Σαν μια τέρμα βυθισμένη σύριγγα την οποία με σφραγισμένο στόμιο προσπαθούμε να εκτονώσουμε!!!!



:confused: :confused: :confused:


O Φώτης Σκαρής που μας έκανε μάθημα και μας είπε τα βασικά και τα πρώτα βήματα του εντούρο, ήταν το πρώτο που σημείωσε, η συχνή εξαέρωση του μπροστινού!!!


μέχρι και κατα διαστήματα μιας βόλτας!!!


και αυτός επίσης σημείωσε το "σήκωμα" του μπροστινού!!


κατα τα άλλα ολντ, το μάστορα, να σου ξαναπώ πως μόνο καυστικά δε το λέω,

τον σεβασμό μου!



πολυ θα γούσταρα κάποια στιγμή να πάμε βόλτα παρεάκι καλό!

:beer:

OldMan
04/10/2005, 21:55
:wave2: :lol: :wave2:

Θα πάμε ρε Σταύρε (κάποτε...)
.
.
.
.
.
.
Χάθηκε κι'εκείνος ο STUBI που μου είχε υποσχεθεί ένα GS 300 του γαμπρού του, αν κατέβω Αθήνα...:lol:

Αααα και πού είσαι.... Μην κοιτάς που ο Χρηστάκης το παίζει ότι πήζει και καλά !!! Βγάζει διαδρομές για τον Οριζόντιο Άξονα !!!

Υ.Γ.
Για όσους δεν το ξέρουν, ο Julius πήρε άδεια και πάει για ψαροντούφεκο, οπότε spammάρετε όπου γουστάρετε !!!

STOYBI
04/10/2005, 22:00
Εγω παντως ρε φουστη μου δεν εχω κανει εξαερωση δυο χρονια τωρα :( Παρολα αυτα δουλευει το μπροστινο μου μια χαρα !! :D


Και οπως ελεγε και ο παπους μου


ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΗΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ ....

ΕΙΔΙΚΑ ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΤΜ....:wave2:

STOYBI
04/10/2005, 22:04
OldMan
Χάθηκε κι'εκείνος ο STUBI που μου είχε υποσχεθεί ένα GS 300 του γαμπρού του, αν κατέβω Αθήνα...


ΕΕΕΕΕΕΕΠΠ... Εδω ειμαι ....:D


Και το κτμ δεν ηταν GS αλλα εχc 300 του 93 παρακαλω ( ΦΡΕΣΚΟ ΠΡΑΜΑ) και οχι του γαμπρου αλλα του κουμπαρου σε περιμενω οποτε θελεις.....:wave2:

Multi-Duc
04/10/2005, 23:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:mad: :D :mad:

Μάστορας είναι ΜΟΝΟ ο κώλος της κατσίκας (επειδή κάνει απολύτως στρόγγυλες κουράδες...)!!!



mercy!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

KaTaNaS
04/10/2005, 23:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Εγω παντως ρε φουστη μου δεν εχω κανει εξαερωση δυο χρονια τωρα :( Παρολα αυτα δουλευει το μπροστινο μου μια χαρα !!




δε ξέρω τι μηχανάκι έχεις και τί χρήση κάνεις!


σε εμένα εώς ότου να μάθω περί εξαέρωσης, μου έπεσε το μηχανάκι 3 φορές κυριολεκτικά χωρίς να πάρω πρέφα πώς!!!

ξαφνικά έχανα το μπροστινό (για το χώμα μιλάω πάντα!)

πολύ ασάφεια!


στην πρώτη μου εξαέρωση , έβγαζε αέρια μέχρι και 5 δυτερόλεπτα!!!


και μετά άλλο μηχανάκι τελείως!!!


για δοκίμασε στούπι!!

ktm640lc4
05/10/2005, 10:59
Καλημερα

Και ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Αλλα επειδη ειμαι λιγο γκαου σε αυτα, τωρα καλα εκανα ή οχι. Εχω την εντυπωση οτι το μηχανακι πατουσε καλα κατω και με το μπροστινο οταν εγινε εξαερωση.

Επισης δεν ειχα κανει εξαερωση 2,5 χρονια που το εχω. Βεβαια μπορει να εκανε ο μηχανικος και δεν μου το ελεγε αλλα εγω αυτο ξερω.

Υπαρχει περιπτωση να εγινε καμια μαλ...ια και το μπροστινο να εχει προβλημα? Παρατηρησα μια μικρη ασταθεια στα πολλα μετα απο αυτο.

Βεβαια εγινε και αλλαγη ρουλεμαν λαιμου. σως φταιει αυτο. Δεν ξερω. Πριν εκανε ενα σκαλοπατακι στην μεση το τιμονι.

Ευχαριστω ρε παιδια. :wave2:

KaTaNaS
05/10/2005, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Καλημερα

Και ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Αλλα επειδη ειμαι λιγο γκαου σε αυτα, τωρα καλα εκανα ή οχι. Εχω την εντυπωση οτι το μηχανακι πατουσε καλα κατω και με το μπροστινο οταν εγινε εξαερωση.




an exeis diplo stand einai eykolo, arkei na takareis katw apo thn podia me kati gia na shkwthei o mprostinos ston aera!


me mono stand epishs to idio, prepei na baleis kati gia tako, opws ena mpitoni 25litro me kleisto kapaki (gia na mh jefouskwsei!), τοποθετησετο πιο μπροστά στην ποδιά!


αν πιστευεις πως πατούσε ξανακάνετο απο την αρχή!!!!

OldMan
05/10/2005, 11:19
:wave2: :wave2: :wave2:

Ο όγκος του αέρα σε κάθε καλάμι πρέπει να είναι συγκεκριμμένος (και ίδιος και στα δύο...).

Η πίεση του αέρα μέσα στα καλάμια, πρέπει να είναι 0 p.s.i. (ίση με την ατμοσφαιρική...).

Αν κάνεις εξαέρωση χωρίς να είναι στον αέρα το μπροστινό, είναι ευνόητο ότι ο αέρας που είναι συμπιεσμένος λόγω στατικής υποχώρησης του μπροστινού (ένα μέρος του βάρους της μηχανής το "σηκώνει" το πηρούνι...), θα φύγει από τις βίδες, δημιουργώντας πλέον "υποπίεση" από την στιγμή που θα ξαναεκταθεί το πηρούνι.
(Θα λείπει αέρας...)

Όπως είπε ο Σταύρος, ξανακάνε εξαέρωση με το μπροστινό κρεμασμένο (για να ξαναμπεί ο αέρας που λείπει...)

:wave2: :beer: :wave2:

dukeandthecity
05/10/2005, 11:34
Μ@λακία που έγραψα κάτι χωρις να το γνωρίζω ΚΑΛΑ.

Οτι έγραψα είναι απο προσωπική εμπειρία, αλλα κακώς τις μαλ@κίες που κάνω έγω στο δικό μου μηχανάκι να τις προτείνω και σε άλλους.

Σορρυ.

OldMan
05/10/2005, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
Μ@λακία που έγραψα κάτι χωρις να το γνωρίζω ΚΑΛΑ.

Οτι έγραψα είναι απο προσωπική εμπειρία, αλλα κακώς τις μαλ@κίες που κάνω έγω στο δικό μου μηχανάκι να τις προτείνω και σε άλλους.

Σορρυ.

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Τώρα μωρή κ@υφάλα, θέλεις να σου χαϊδέψουμε τα μαλλάκια και να αρχίσουμε τα: "Δεν πειράζει βρε..., Εσύ για καλό το έκανες...." κ.λ.π. ???
:lol: :rotflmao: :lol:

Υ.Γ.
Σε είχα πει ότι για κάθε μ@λακία (εξομολογούμενη ή μη...) σε χρεώνω από 1 μπύρα !!!
(Κανόνισε να γίνω "κουνουπίδι" ...)

:lol: :beer: :lol:

dukeandthecity
05/10/2005, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Τώρα μωρή κ@υφάλα, θέλεις να σου χαϊδέψουμε τα μαλλάκια και να αρχίσουμε τα: "Δεν πειράζει βρε..., Εσύ για καλό το έκανες...." κ.λ.π. ???
:lol: :rotflmao: :lol:

Υ.Γ.
Σε είχα πει ότι για κάθε μ@λακία (εξομολογούμενη ή μη...) σε χρεώνω από 1 μπύρα !!!
(Κανόνισε να γίνω "κουνουπίδι" ...)

:lol: :beer: :lol:

Παπουκα,

απο σένα θα ήθελα ένα χάδι αλλα όχι στα μαλλάκια. :D :D

Η γρία η κοτα έχει το ζουμί.

Για τις μπύρες .... πες το μέρος και το χρόνο.

ktm640lc4
05/10/2005, 12:59
οΚ ΘΑ παω να το ξανακανω σημερα το απογευμα.

Ευχαριστω.

STOYBI
05/10/2005, 22:37
KaTaNaS
δε ξέρω τι μηχανάκι έχεις και τί χρήση κάνεις!



EXC 400 :D

ΧΩΜΑ ... ΜΟΝΟ..





:rolleyes: