PDA

View Full Version : X-LITE X802R



hornettrela
12/05/2013, 15:51
Παιδια δεν εχω βρει κανενα thread για το συγκεκριμενο κρανος. εχει καλα επιπεδα θορυβου? Απο οτι βλεπω ειναι ενα sport κρανος. Αυτο παει να πει οτι θα εχει υψηλα επιπεδα θορυβου? Ειναι καταλληλο για naked?

chris_cbf1000
12/05/2013, 17:20
Καλησπερα φιλε μου εγω εχω το xlite x702 ενα πιο touring κρανος παρολα αυτα ειμαι απιστευτα ικανοποιημενος γυρω στα 230 αρχιζει λιγο να νοιωθω εντονα το αερα αλλα ειναι απολυτα φυσιολογικο απο θορυβο ειναι σε πολυ καλο επιπεδο για τα δικα μου στανταρ.
οδηγω cbf 1000

hornettrela
12/05/2013, 17:31
σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση, αλλα δεν υπαρχει κανενας που να το εχει δοκιμασει; σε naked θες sport ή touring κρανος για να ταξιδευεις ανετα?

Nostradamus
12/05/2013, 17:54
γνωμη μου ειναι οτι ρωτας κατι που δεν εχει αντικειμενικη απαντηση..
Τι θα πει ταξιδευω με naked μηχανη?? τι θα πει ανετα?? Ολα αυτα ο καθενας τα αντιμετωπιζει διαφορετικα..
το κρανος στο το οποιο αναφερεσαι ειναι απο τα πολυ αξιολογα σε σχεση με τιμη/ποιότητα.. Εχω X-LITE (οχι το 802) και αποδειχθηκε ιδιαιτερα ανθεκτικο σε φθορες στο χρονο και μονο καλα λογια εχω να πω γι αυτο οσον αφορα την εταιρια...

Τα υπολοιπα ειναι υποκειμενικα....:beer:

hornettrela
12/05/2013, 18:03
εχεις δικιο, αλλα πιστευω για καποιον που ξερει απο κρανη θα ειναι ευκολο να απαντησει στην ερωτηση αν ενα sport κρανος σαν αυτο ειναι το ιδιο ησυχο με ενα touring κρανος γιατι ειναι ενα κρανος των 500 ευρω και δεν βρισκω πουθενα κριτικες για τα επιπεδα θορυβου. Ακομα διαβασα οτι σε μια naked μηχανη ειναι καλυτερο να εχεις στρογγυλο και μικρο κρανος για να ειναι πιο ξεκουραστο σε μεγαλες ταχυτητες, αλλα παλι δεν μπορεσα να βρω και πολλα...

antonis_a
12/05/2013, 20:48
Εγώ είχα το 801 και το φορούσα με ένα hornet 900cc. Απ' ότι θυμάμαι(έχουν περάσει αρκετά χρόνια) έκανε λίγο θόρυβο. Πρόσφατα πήρα ένα suomy vandal(πολύ λένε ότι κάνουν αρκετό θόρυβο) και προσπαθώ να τα συγκρίνω αλλά δε μπορώ να θυμηθώ με σιγουριά.

montechristo
13/05/2013, 00:42
Εχε υποψιν σου οτι η σειρα 802 ειναι αγωνιστικη σειρα, οποτε ο θορυβος ειναι λιο αυξημενος, σε σχεση με ενα τουριστικο κρανος. Επισης αν χρειαστεις την ενδοσυνεννοηση, η ΟΕΜ δεν μπορει να μπει για τον ιδιο λογο (αγωνιστικο κρανος). Θα σου προτεινα αν θες X-Lite, να προτιμησεις το 702. Για καλυτερη τιμη, ισως μπορω να σε εξυπηρετησω καπως...

xalias
13/05/2013, 07:22
φιλε εχω το x-802 απο αεροδυναμίκη είναι άψογο, απο θόρυβό όχι και τόσο καθως από το 70-80χλμ ακούς αρκετα τον αέρα, σε μεγάλες ταχύτητες δεν ακούς τίποτε άλλο εκτός του αέρα, από υλικά αρκετά καλό και για μενα έχει καλό βάρος (1290gr). Για naked μηχανή δεν θα στο πρότεινα λόγο θορύβου αλλα θα στο πρότεινα λόγο αεροδυναμικής.
Πριν από αυτο είχα ένα shark το οποίο ήταν αρκετά ήσυχο αλλά μετα τα 120 έψαχνα να κρυφτό από τον αέρα λόγο αεροδυναμικής. Η μηχανή που οδηγάω εγω είναι ένα fazer. Ελπίζω να βοήθησα.

hornettrela
13/05/2013, 13:28
φιλε σε ευχαριστω πολυ. να σε ρωτησω. θεση για ενδοεπικοινωνια δεν εχει? τουλαχιστον ενα μικρο κενο.... εχω τετοια ακουστικα http://www.moto-accessories.gr/products/mikropona_me_akoustika/albrecht_chs300

sniper
13/05/2013, 13:33
Εγώ είχα το 801 και το φορούσα με ένα hornet 900cc. Απ' ότι θυμάμαι(έχουν περάσει αρκετά χρόνια) έκανε λίγο θόρυβο. Πρόσφατα πήρα ένα suomy vandal(πολύ λένε ότι κάνουν αρκετό θόρυβο) και προσπαθώ να τα συγκρίνω αλλά δε μπορώ να θυμηθώ με σιγουριά.

κι εγω, πολύ καλό το 801 και μου έσωσε τη ζωή κάποτε.

Αθόρυβο, αν και ήταν το "αγωνιστικό" μοντέλο της Xlite.. Σε συγκριση με οποιοδήποτε Arai ειναι σαν να εισαι κουφός.

Δεν έχει όμως πολύ καλό εξαερισμό.

mtsop
14/05/2013, 07:12
...Δεν έχει όμως πολύ καλό εξαερισμό.

Στο 802 έχει βελτιώθει πολύ

sniper
14/05/2013, 10:12
Στο 802 έχει βελτιώθει πολύ

Μακάρι γιατί κατ' άλλα είναι πολύ καλό κράνος.

xalias
14/05/2013, 11:06
το 802 εχει πολυ καλό αερισμο αλλα δεν είναι καθόλου αθόρυβο

lostnightwish
14/05/2013, 13:35
Εγω φιλε μου εχω το X701 πολυ καλο κρανος ανετο, αλλα απο θορυβο οπως ειπε και ενας φιλος πιο πανω, οχι αρκετα καλο αφου απο τα 60-70 km ακους αρκετα τον αερα.

sniper
14/05/2013, 13:36
Προς όλους από πάνω που λέτε ότι έχει θόρυβο:

Έχετε βάλει ποτέ Arai; Τα Xlite είναι αθόρυβα.

fkol k4
14/05/2013, 16:39
Όντως, τα X-lite θεωρούνται από τα σχετικά αθόρυβα κράνη.
Αν και υπάρχουν και πιο αθόρυβα (SHOEI)

Έχω το Χ-801, όχι το 802. Υποθέτω μιας και το σχήμα τους δεν αλλάζει δραματικά, τα επίπεδα θορύβου και αεροδυναμικής θα είναι κοντά, οπότε έχω να πω πως είναι ένα άψογο αεροδυναμικά και σχετικά αθόρυβο κράνος.

Το Χ-801 έχει ένα θεματάκι με την ποιότητα βαφής (σημαδεύεται υπερβολικά εύκολα), από ότι μου είχαν πει έχει βελτιωθεί, αν και δεν μπορώ να το ξέρω σίγουρα.
Η ζελατίνα του είναι πολύ καλή οπτικά (δεν έχει αλλάξει από 801 σε 802, παρά μόνο στο σημείο που κουμπώνει).
Έχει αρκετό πάχος και είναι πολύ εύκαμπτη, ίσως κι αυτό να συμβάλλει στη μείωση του θορύβου.
Το υποσιάγωνο λειτουργεί σωστά χωρίς να ενοχλεί πολύ στον ζεστό καιρό (είναι υφασμάτινο και διάτρητο).

Αυτό που δεν μου άρεσε στο Χ-802 όταν το δοκίμασα ήταν η ποιότητα του υφάσματος στα μαξιλάρια, ειδικά αν συγκριθεί με του Χ-801. Βρίσκεται πολύ πιο κάτω, σε σημείο που αν είχες το προηγούμενο (όπως εγώ) θεωρούσες πως δοκιμάζεις κράνος από άλλη φίρμα.

Αυτά, ελπίζω να βοήθησα λιγάκι.

mtsop
15/05/2013, 07:35
Επείδη είχα πολλά κράνη X-lite και έχω δοκιμάσει πολλά μοντέλα τους έχω να πω πως από πλευρά θορύβου το 901 ήταν το καλύτερο. Το 802 σε σχέση με το 801 είναι πιο ελαφρύ και πιο εύαερο, με ότι συνεπάγεται αυτό (θόρυβο, κρύο το χειμώνα).
Απο εκεί και πέρα η φόρμα του 802 έχει αλλάξει σε σχέση με το 801. Σε σημείο που εκεί που φόραγα το Large στο 801 να μου δημιουργηθεί η εντύπωση αρχικά πως στο 802 φοράω το Medium, αλλά τελικά έκανα λάθος.
Για όποιον ενδιαφέρεται πουλώ κράνος 802 Medium

xalias
15/05/2013, 07:46
Προς όλους από πάνω που λέτε ότι έχει θόρυβο:

Έχετε βάλει ποτέ Arai; Τα Xlite είναι αθόρυβα.

Το x-lite σε σχέση θορύβου το συγκρίνω με ένα shark που είχα.
Το shark αρκετά πιο αθόρυβο από το xlite. δεν έχω βάλει άλλα κράνοι οπότε δεν μπορώ να πω εάν από άλλα είναι καλύτερο.
Επίσης εξαρτάται και τι οδηγείς. Σε TDM που έχει ψιλά την ζελατίνα δεν κάνει τόσο θόρυβο σε fazer όμως μόνο εάν μπεις πίσω από την ζελατίνα ησυχάζεις

raccoon
15/06/2013, 17:51
πρώτα πρέπει να ταιριάζει στο κεφάλι σου. εγώ πήρα x-lite 602 (ναι κατεβάζω το επίπεδο απο το αγωνιστικό) πολύ ελαφρύ 1270 γρ. και πολύ μικρό σε όγκο (μικρή αντίσταση αέρα), και χώρος για τα ακουστικά να φωλιάσου μέσα (τα έχω σε μόνιμη βάση μέσα) δεν ενοχλούν καθόλου. είχα v-strom650 με πολλά χιλιόμετρα σε εκδρομές, όταν ήμουν μόνος είχα mp-3 όταν είχα παρέα είχα ενδοεπικοινωνία. άκουγα κανονικά μουσική ή τον συνταξιδιώτη μου και δεν είχα πρόβλημα να προσπαθήσω να ακούσω μέσα από τον αέρα που έσκιζα σάν τον άνεμο...... :p τώρα που θα ταξιδέψω και με το cbf 600 θα σας πω. (και τα 2 μηχανάκια που αναφέρω είναι με φέριγκ) καλός εξαερισμός, καλή αίσθηση υλικού στο εσωτερικό του, πλένεται όλο, για την εφαρμογή ... το δοκιμάζεις στο κεφάλι σου!

bar-code
19/06/2013, 00:25
re paidia....ta SCHUBERTH de ta kserei kaneis sas?????exo allaksei 3 kai de nomizo oti tha pao se alli marka....s1,s1 pro kai rs1...koita ta kai tha katalaveis.eidika to proto to s1 pou eixa parei milame...den akouga KATHOLOU aera!

LogOutGoRide
20/06/2013, 11:31
re paidia....ta SCHUBERTH de ta kserei kaneis sas?????exo allaksei 3 kai de nomizo oti tha pao se alli marka....s1,s1 pro kai rs1...koita ta kai tha katalaveis.eidika to proto to s1 pou eixa parei milame...den akouga KATHOLOU aera!

Ta kseroume mia xara αλλά ξέρουμε και ποσό έχουν

sniper
20/06/2013, 11:35
Ta kseroume mia xara αλλά ξέρουμε και ποσό έχουν

Επίσης είναι αξεσουάρ για BMW

paramedic
20/06/2013, 12:07
Επίσης είναι αξεσουάρ για BMW
Ειναι MUST στους κατόχους αν και πολύ θα ήθελα ένα. Αλλά δεν πήρα BMW που σκεφτόμουν οπότε έμεινα με αυτά που έχω.

bar-code
20/06/2013, 14:05
einai gia OLOUS! :D
to pio ftino s2 exei 80 euro parapano apo to pio ftino x802r kai ta idia peripou me ena shoei xr1100.pisteuo oti ta 80 euro gia ena tetoio kranos einai liga.....