PDA

View Full Version : Οταν την χουφτωνω ρεταρει



alex14
13/05/2013, 09:00
Για το bandit 650 '06 o λογος.
Οταν ανοιγω προοδευτικα το γκαζι ολα καλα. Οταν το ανοιγω αποτομα ρεταρει.
Τι να φταιει ? Καρμπυρατερ ?
Μπουζινες και φιλτρο αερα μολις τα αλλαξα.

Καμια ιδεα ?

teogtp
13/05/2013, 09:11
Ετσι εκανε και η δικια μου οταν με πρωτογνωρισε........
Τωρα μετα απο 20 χρονια γαμου συνηθησε......:D


Περα απο την πλακα, αν αλλαξες τα μπουζι μονος σου δες αν εβαλες τις μπουζοπιπες με την σωστη σειρα.

alex14
13/05/2013, 09:16
Περα απο την πλακα, αν αλλαξες τα μπουζι μονος σου δες αν εβαλες τις μπουζοπιπες με την σωστη σειρα.

Αυτο δεν παιζει. Δεν ειμαι κανενας σπεσιαλιστας, αλλα μεχρι εκει το κατεχω.

GIXXERAKIAS
13/05/2013, 09:25
Τρόμπα?Φίλτρο βενζίνης?όλα καλά εκεί?

alex14
13/05/2013, 09:28
Τρόμπα?Φίλτρο βενζίνης?όλα καλά εκεί?

τρομπα δεν εχει, φιλτρο βενζινης και αυτο ολοκαινουργιο.

Μπας και ειναι εντελως μαπα η βενζινη ?

Πολυμήχανος
13/05/2013, 09:46
Σαν θέμα με το άνοιγμα των slides μου ακούγεται. Κάτι εμποδίζει τα slides να ανοίξουνε γρήγορα, ενδεχομένως να έχει βουλώσει κάποιος διάδρομος μέσα στα carbs που οδηγεί την υποπίεση στις μεμβράνες των carbs. Λύσιμο carbs, επιθεώρηση, καθάρισμα.

Επίσης αυτό το ''τρόμπα δεν έχει'' μπας και έχει αντλία-κάνουλα με υποπίεση και έχει κολλήσει και δεν φέρνει την ποσότητα βενζίνης που πρέπει;

alex14
13/05/2013, 09:54
Σαν θέμα με το άνοιγμα των slides μου ακούγεται. Κάτι εμποδίζει τα slides να ανοίξουνε γρήγορα, ενδεχομένως να έχει βουλώσει κάποιος διάδρομος μέσα στα carbs που οδηγεί την υποπίεση στις μεμβράνες των carbs. Λύσιμο carbs, επιθεώρηση, καθάρισμα.

Επίσης αυτό το ''τρόμπα δεν έχει'' μπας και έχει αντλία-κάνουλα με υποπίεση και έχει κολλήσει και δεν φέρνει την ποσότητα βενζίνης που πρέπει;

Οταν λεω δεν εχει τρομπα εννοω οτι δεν εχει ηλεκτρικη/μηχανικη τρομπα βενζινης. Με υποπιεση ειναι. Εαν ειχε βουλωσει και δεν φερνει την ποσοτητα βενζινης που πρεπει δεν νομιζω να πηγαινε η μηχανη με 150-160 χλμ/ω χωρις προβλημα. Το προβλημα παρουσιαζεται στο αποτομο ανοιγμα του γκαζιου και μαλλον πρεπει να παιζει κατι με τα carbs οπως σωστα αναφερεις.

OldMan
13/05/2013, 12:27
Έχει αντλια επιτάχυνσης το καρμπυρατερ σου ..??

alex14
13/05/2013, 12:37
Έχει αντλια επιτάχυνσης το καρμπυρατερ σου ..??

Οχι (απο οσο ξερω...)

pektis
13/05/2013, 12:48
Alex απ' οσο θυμαμαι εχεις λιγα χιλιομετρα στην μηχανη σου... Δεν πρεπει να θελει καθαρισμα απο τις 25-30.000 χλμ. εκτος και αν ηταν πολυ κακη η ποιοτητα βενζινας...(εγω το ανοιξα πρωτη φορα στα 70.000...)

OldMan
13/05/2013, 12:50
Οχι (απο οσο ξερω...)
Τότε, εφόσον τα slides δουλεύουν κανονικά, κατι γίνεται με τις τρύπες που υπάρχουν ακριβώς κάτω από την πεταλούδα του αέρα..

Στο κάνει μόνο σε απότομο άνοιγμα από κλειστό γκάζι ή από οποιαδήποτε θέση του γκαζιού..??

alex14
13/05/2013, 13:05
Τότε, εφόσον τα slides δουλεύουν κανονικά, κατι γίνεται με τις τρύπες που υπάρχουν ακριβώς κάτω από την πεταλούδα του αέρα..

Στο κάνει μόνο σε απότομο άνοιγμα από κλειστό γκάζι ή από οποιαδήποτε θέση του γκαζιού..??

Το κανει απο οποιαδηποτε θεση του γκαζιου.
Παμε για κατεβασμα τετραδας ε ?

alex14
13/05/2013, 13:07
Alex απ' οσο θυμαμαι εχεις λιγα χιλιομετρα στην μηχανη σου... Δεν πρεπει να θελει καθαρισμα απο τις 25-30.000 χλμ. εκτος και αν ηταν πολυ κακη η ποιοτητα βενζινας...(εγω το ανοιξα πρωτη φορα στα 70.000...)

Ναι, 30.000 εχει , αλλα τα εχω ανοιξει αλλη μια φορα στα 8.000 χλμ λογο μακρας ακινησιας (>8μηνες) της μηχανης.

alex14
17/05/2013, 10:11
Βενζινη τελικα δεν ειναι :(

Oldman, παμε για κατεβασμα τετραδας ?

Ξεχασα να αναφερω οτι εχει πεσει λιγο και το ρελαντι χωρις ομως να "κουτσενει" εαν παιζει καποιο ρολο ...

OldMan
17/05/2013, 10:18
Oldman, παμε για κατεβασμα τετραδας ?
Εγώ προσωπικά, όχι...!!
(και είναι και Παρασκευή..);)


Οι πεταλούδες είναι συγχρονισμένες..??
(θα μου πεις τώρα: και που θες να ξέρω..??)

alex14
17/05/2013, 10:36
Εγώ προσωπικά, όχι...!!
(και είναι και Παρασκευή..);)


Οι πεταλούδες είναι συγχρονισμένες..??
(θα μου πεις τώρα: και που θες να ξέρω..??)

Και Δευτερα να ητανΕ σιγα μη σου εφερνα τη μηχανη στη Σαλονικη για τα καρμπυρατερ :p

Για τις πεταλουδες εαν ειναι συγχρονισμενες, που θες να ξερω :lol:

Για πε ...

OldMan
17/05/2013, 10:48
Παίζει (με μικρή πάντως πιθανότητα) να έχουν ξεσυγχρονιστεί οι πεταλούδες...

Στο κανονικό άνοιγμα του γκαζιού δεν το καταλαβαίνεις (αν δεν είναι ντιπ φευγάτες) αλλά όταν ζητιέται απότομα καύσιμο δεν είναι ακριβώς ίδια η μεταβολή της θέσης τους (σαν προβολή μετωπικής επιφάνειας) ώστε να υπάρχει η ίδια υποπίεση στο καθε καρμπυρατέρ...

Ίσως ένας έλεγχος/ρύθμιση να γλύτωνε το κατέβασμα..

alex14
17/05/2013, 10:51
Παίζει (με μικρή πάντως πιθανότητα) να έχουν ξεσυγχρονιστεί οι πεταλούδες...

Στο κανονικό άνοιγμα του γκαζιού δεν το καταλαβαίνεις (αν δεν είναι ντιπ φευγάτες) αλλά όταν ζητιέται απότομα καύσιμο δεν είναι ακριβώς ίδια η μεταβολή της θέσης τους (σαν προβολή μετωπικής επιφάνειας) ώστε να υπάρχει η ίδια υποπίεση στο καθε καρμπυρατέρ...

Ίσως ένας έλεγχος/ρύθμιση να γλύτωνε το κατέβασμα..

Ευχαριστω :beer:

alex14
22/05/2013, 08:52
Κατεβηκαν τα carbs, καθαριστηκαν και ολα καλα. Ο ληστης επανηλθε :D

Επισης πρεπει να αναθεωρησω λιγο και τα περι "φθηνης βενζινης απ'οπου ναναι" ;)