PDA

View Full Version : Εβαλε ξαφνικα τα κλαμματα η τσιμουχα στο μπροστινο σας?καθαριστε την!



GiannisBlessed
14/05/2013, 21:05
υπαρχει ενα προιον που δεν ειναι και πολυ γνωστο αλλα ειναι θαυματουργο.
λεγεται seal mate.
απο αυτο εμπνευστηκα και σκεφτηκα να φτιαξω το δικο μου με κοστος αν οχι τπτ σχεδον τπτ.
το δικο μου το ονομαζω seal saver χαχαχα.
λοιπον παιρνετε ενα κομματι φιλμ η κατι λεπτο και το κοβετε σε αυτο το σχημα.
290067

βγαζετε την ξυστρα και απαλα το βαζετε αναμεσα στην τσιμουχα και το καλαμι και το περιστρεφετε.
το κανετε μερικες φορες και λογικα θα καθαρισει.
δειτε και βιντεακια που υπαρχουν στο youtube.
η τσιμουχα η δεξια στο cbr ξαφνικα αρχισε να χανει ξαφνικα.
με το που το εκανα σταματησε να χανει εδω και 1000 κμ.
ελπιζω να σωσει κανεις τα λεφτα του και τον κοπο του απο μια τσαμπα αλλαγη.

maintenance
14/05/2013, 22:09
:D

σωστό! Σε μενα επαψε να κλαιει εδω και 5.000 χλμ.

Επειδη δεν ειχα φίλμ, χρησιμοποιησα το "αρνητικό" :beer:

Lamnian
15/05/2013, 13:05
ΩΧ !

Πόσα Service μπροστινών σε συνεργεία έγιναν έεεετσιιιιιι .... :cry:

Ωραίος ! :beer:

OldMan
15/05/2013, 14:59
Άμα το κάνεις ΑΦΟΥ έχει βάλει τα κλάματα η τσιμούχα, έχασες... ;)

Πάντως, αν γίνεται σε τακτική βάση, όντως γλυτώνεις τις αλλαγές...

GiannisBlessed
15/05/2013, 16:23
δεν ξερω αν εχασα η οχι παντως στην περιπτωση μου εκλαιγε για μηνες καθως δεν ειχα χρονο να ασχοληθω.
απλα καπου καπου ανοιγα την ταπα και συμπληρωνα λιγο λαδι κατα προσεγγηση.
ημουν στην φαση να το λυσω αλλα δοκιμαζοντας το παραπανω κολπο σταματησε επιτοπου.
"ισωσα" την σταθμη του λαδιου μεσα να ειναι ολα κομπλε και τελος.
1000 κμ τωρα το κοιταω καθε τοσο και δεν εχει κανει κιχ.

gregogti
15/05/2013, 16:46
πολυ καλο http://www.youtube.com/watch?v=8wlzfoVroSY

OldMan
16/05/2013, 11:42
δεν ξερω αν εχασα η οχι
Ρε μάστορα, λέω ότι αν η τσιμούχα έχει αρχίσει να δακρύζει σημαίνει ότι έχει δημιουργηθεί "αυλάκι" στην εσωτερική της περίμετρο...
Και ναι μεν επανέρχεται σχετικά μετά την αφαίρεση του ξένου σώματος αλλά ποτέ δεν έχουμε πλήρη επαναφορά..

Ρώτα και κανεναν χωμάτινο, να σΕ πει ..

spyro
16/05/2013, 12:19
για βάλτο μια φωτο το φιλμ ρε συ Γιάννη. τι φίλμ? τι υλικό είναι?

notakos600
16/05/2013, 13:45
Ρώτα και κανεναν χωμάτινο, να σΕ πει ..

Πέστα Αντουάν, δΕ μΕ λες... να σΕ φτάξω τσιμούχες;

OldMan
16/05/2013, 13:48
για βάλτο μια φωτο το φιλμ ρε συ Γιάννη. τι φίλμ? τι υλικό είναι?
Φωτογραφικό ρε μάστορα..

(αν έχεις ψηφιακή, λυπόμαστε..)

GiannisBlessed
16/05/2013, 14:54
Ρε μάστορα, λέω ότι αν η τσιμούχα έχει αρχίσει να δακρύζει σημαίνει ότι έχει δημιουργηθεί "αυλάκι" στην εσωτερική της περίμετρο...
Και ναι μεν επανέρχεται σχετικά μετά την αφαίρεση του ξένου σώματος αλλά ποτέ δεν έχουμε πλήρη επαναφορά..

Ρώτα και κανεναν χωμάτινο, να σΕ πει ..

μπορει και να εχω αδικο αλλα απο οσο καταλαβαινω καποιο σωματιδιο μπαινει αναμεσα στην τσιμουχα και το καλαμι και την κραταει ανοιχτη.
αφαιροντας το ξανα παει στην θεση της και ολα κομπλε.

GiannisBlessed
16/05/2013, 14:56
για βάλτο μια φωτο το φιλμ ρε συ Γιάννη. τι φίλμ? τι υλικό είναι?

δεν εχω ευκαιρο αλλα μπορει να ειναι οτιδοιποτε πλαστικο και λεπτο.μια ακτινογραφια ισως. η απο καμια συσκευασια απο κατι φαγοσημο.
οσο πιο λεπτο τοσο πιο καλα για να μην τραυματησει την τσιμουχα και να εισχωρει πιο ευκολα.:p

μηπως να το πουμε το θρεντ ο βιασμος μιας τσιμουχας?:bawl:

AristidisZ
16/05/2013, 15:06
Θα το δοκιμάσω σήμερα Γιάννη και θα αναφέρω αποτελέσματα ;)
Με κίνδυνο να φάω κράξιμο (για πολλοστή φορά), πρέπει να κόψω τα "τετραγωνάκια" από το φιλμ ε ;

290292

spyro
16/05/2013, 15:20
Φωτογραφικό ρε μάστορα..

(αν έχεις ψηφιακή, λυπόμαστε..)

οπότε η ερώτηση μου οξύμωρο σχήμα ε?

"βάλε μια φώτο απο το φίλμ? :lol:

dankannn
16/05/2013, 15:21
Eγω εχω ενα περιπου ιδιο απο πουκαμισο και το κανω με αυτο.
Αν και φτηνο ειναι να παρεις το κανονικο.

http://www.ebay.com/itm/Repair-your-Fork-Seals-with-Seal-Mate-leaky-fork-seal-fix-COLOR-YAMAHA-BLUE-/140824814775?pt=Motors_Automotive_Tools&hash=item20c9d024b7&vxp=mtr

AristidisZ
16/05/2013, 15:22
Eγω εχω ενα περιπου ιδιο απο πουκαμισο και το κανω με αυτο.
Αν και φτηνο ειναι να παρεις το κανονικο.

http://www.ebay.com/itm/Repair-your-Fork-Seals-with-Seal-Mate-leaky-fork-seal-fix-COLOR-YAMAHA-BLUE-/140824814775?pt=Motors_Automotive_Tools&hash=item20c9d024b7&vxp=mtr

ισχύει, αλλά δεν είδα να πωλείται κάπου εν Ελλάδι

notakos600
16/05/2013, 15:31
Αν το σωματίδιο είναι μποζόνιο μπορεί η μπουκάλα να λειτουργήσει σαν επιταχυντής σωματιδίων μετατρέποντας τα 12 volts της μπαταρίας σε μερικές χιλιάδες με έναν Μ/Σ υψηλής τάσης;

GiannisBlessed
16/05/2013, 16:09
Θα το δοκιμάσω σήμερα Γιάννη και θα αναφέρω αποτελέσματα ;)
Με κίνδυνο να φάω κράξιμο (για πολλοστή φορά), πρέπει να κόψω τα "τετραγωνάκια" από το φιλμ ε ;

290292

απο την μια πλευρα ναι.
απο την αλλη ασε τα για να ειναι πιο ευκολο να το περιστρεψεις.
θα εχει αρκετα μεγαλη αντισταση.
θα πρεπει να φτιαξεις μερικα γιατι ειναι πολυ πιθανο να σου τσακιζουν κτλ μεχρι να του παρεις τον αερα.
εγω παντως το εχω κανει και με εισητηριο λεωφορειου και με επαγγελματικη καρτα.
το χαρτι δεν εχει μεγαλη αντοχη αλλα ειναι πιο ασφαλες γιατι δεν προκειται να τραυματησει την τσιμουχα.

@notakos600
το πιο πιθανο ειναι το καλαμι να λειτουργησει ως πλαστης και να πλασει ηλεκρομαγνητικα ενωμενα κουλουρακια απο μποζονια.:wave2:

Allst@rf
16/05/2013, 16:55
Βέβαια υπάρχει και η περίπτωση με όλες αυτές τις πατέντες να κλασει η τσιμουχα εντελώς, οποτε μετά θα παει αναγκαστικά για αλλαγή...

Και να λειτουργησει, προσωρινά θα είναι... παρηγορια στο άρρωστο δλδ...

Εγώ θα έλεγα να καθαριζετε τις ξυστρες που και που με λίγο σπρει σιλικονης και ένα καθαρό πανί, γιατί αυτές είναι που κάνουν τη δουλειά της απομακρυνσης των ακαθαρσιων που μπορει να εισχωρησουν μέσα στο καλάμι και να βλαψουν τη τσιμουχα...

GiannisBlessed
16/05/2013, 18:39
η τσιμουχα κλαιει.
με "τις πατεντες" η το προβλημα λυνεται η ουτως η αλλως αλλαζεται καθως ειχε προβλημα.
αυτο το προσωρινο που το ειδες?
ψαξε να δεις οτι το προβλημα λυνεται μονιμα.
εχανε για ποσο καιρο το δικο μου και τωρα ειναι κομπλε.ουτε ιχνος λαδιου στο καλαμι.
απο την μια στιγμη στην αλλη διορθωσα το προβλημα μου.
οπως και να εχει ειναι μια λυση με ελαχιστο κωπο και καθολου κοστος.
το καθαρισμα που λες ειναι κατι πολυ καλο.οτι ειναι προληψη ειναι καλο.

OldMan
17/05/2013, 10:38
Ρε συ Γιάννη, γιατί συγχίζεσαι..??

Κανείς δεν σου είπε ότι είναι μ@λ@κία αυτό που κάνεις..!!

Προσωπικά, το εφαρμόζω πάνω από 25 χρόνια (πριν καν την εμφάνιση του upside-down πηρουνιού)...

Όσες φορές έγινε προληπτικά (πριν την εμφάνιση διαρροής) οι τσιμούχες μακροημέρευσαν...

Σε μερικές περιπτώσεις που έγινε μετα την διαρροή οι τσιμούχες κρατήσαν αρκετά..

Στις περισσότερες φορές οι τσιμούχες δεν επιβίωσαν γιατί η φθορά που είχε προκαλέσει η παπαριά που είχε σφηνώσει είχε επεκταθεί σε όλο το εγκάρσιο πλάτος της τσιμούχας..

kokkiklhs
17/05/2013, 11:28
Αν το σωματίδιο είναι μποζόνιο μπορεί η μπουκάλα να λειτουργήσει σαν επιταχυντής σωματιδίων μετατρέποντας τα 12 volts της μπαταρίας σε μερικές χιλιάδες με έναν Μ/Σ υψηλής τάσης;

:rotflmao::rotflmao::rotflmao:

OldMan
17/05/2013, 11:33
:rotflmao::rotflmao::rotflmao:
Αντί να διαγράψεις το προηγούμενο, μπορούσες να προσθεσεις μια παρένθεση πριν το αρχικό quote..;)

kokkiklhs
17/05/2013, 11:50
Αντί να διαγράψεις το προηγούμενο, μπορούσες να προσθεσεις μια παρένθεση πριν το αρχικό quote..;)

Ίδιος χρόνος ακριβώς και για τις 2 διαδικασίες! ;)
Εγώ πάντως έβαλα τα κλάματα από το γέλιο με το σχόλιο του Παναγιώτη!!
:D

GiannisBlessed
17/05/2013, 13:41
Ρε συ Γιάννη, γιατί συγχίζεσαι..??

Κανείς δεν σου είπε ότι είναι μ@λ@κία αυτό που κάνεις..!!

Προσωπικά, το εφαρμόζω πάνω από 25 χρόνια (πριν καν την εμφάνιση του upside-down πηρουνιού)...

Όσες φορές έγινε προληπτικά (πριν την εμφάνιση διαρροής) οι τσιμούχες μακροημέρευσαν...

Σε μερικές περιπτώσεις που έγινε μετα την διαρροή οι τσιμούχες κρατήσαν αρκετά..

Στις περισσότερες φορές οι τσιμούχες δεν επιβίωσαν γιατί η φθορά που είχε προκαλέσει η παπαριά που είχε σφηνώσει είχε επεκταθεί σε όλο το εγκάρσιο πλάτος της τσιμούχας..

δεν συγχιστηκα με αυτο.(ημουν με κατι αλλο ασχετο εκεινη την στιγμη:look:)
αλλα απλα δεν καταλαβαινω τι νοημα εχει να ειπωθει αυτο.
"Βέβαια υπάρχει και η περίπτωση με όλες αυτές τις πατέντες να κλασει η τσιμουχα εντελώς, οποτε μετά θα παει αναγκαστικά για αλλαγή...

Και να λειτουργησει, προσωρινά θα είναι... παρηγορια στο άρρωστο δλδ..."

η τσιμουχα προφανως ηδη χανει αρα η διορθωνεται η πετιεται.
απλα εκει που η πλειοψηφια παντα πιστευε οτι με το που χανει η τσιμουχα ειναι για πεταμα με αυτον τον τροπο μπορεις να της δωσεις ζωη η οποια συμφωνα με μαρτυριες δεν ειναι μια μικρη παραταση ζωης στον αρρωστο.
εγω αντιθετα ειμαι κατα του να χωνεις για προληπτικο καθαρισμο τετοια φιλμ που μπορουν να τραυματισουν η να κοψουν μια υγιη τσιμουχα.
καθαρισμα και βαζελινη η γρασσο πισω απο την ξυστρα για να παγιδευει την μακα ειναι οτι καλυτερο.

Allst@rf
17/05/2013, 15:29
Κάλιο γαιδουροδενε παρά γαιδουρογυρευε...

;)

byron
17/05/2013, 16:34
εγω αντιθετα ειμαι κατα του να χωνεις για προληπτικο καθαρισμο τετοια φιλμ που μπορουν να τραυματισουν η να κοψουν μια υγιη τσιμουχα.


Βρε καλά κάνεις να είσαι αντίθετος, αλλά όταν σου λένε οτι λειτουργεί επί 25 χρόνια κάτι θα ξέρουν...
Btw το κολπάκι με το φιλμ όπως προελάλησε ο Γέροντας Αντώνιος είναι γνωστό στους βρωμιάρηδες που πετάνε τα μηχανάκια τους στη λάσπη από την εποχή των Girder μπροστινών :tooth:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=77500&p=1407753&viewfull=1#post1407753

harpoon
13/06/2013, 11:05
φιλε μου η μηχανη μου εκλαιγε γοερα, αλλα εκανα το γιατροσοφι σου κ τωρα χαμογελαει κ παλι. Να ΄σαι καλα.

OldMan
13/06/2013, 11:15
φιλε μου η μηχανη μου εκλαιγε γοερα, αλλα εκανα το γιατροσοφι σου κ τωρα χαμογελαει κ παλι. Να ΄σαι καλα.
Άν αντικαταστήσεις τα απωλεσθέντα δάκρυα, θα είναι καλά και το πηρούνι σου ...

GiannisBlessed
14/06/2013, 20:26
φιλε μου η μηχανη μου εκλαιγε γοερα, αλλα εκανα το γιατροσοφι σου κ τωρα χαμογελαει κ παλι. Να ΄σαι καλα.

ευχαριστω.

εμενα στα 2500 τωρα απο την φαση και ακομα δεν χανει σταλα.:D

kokar
06/07/2013, 23:53
Φωτογραφικό ρε μάστορα..

(αν έχεις ψηφιακή, λυπόμαστε..)

αν εχει ψηφιακή τότε δεν θα ξέρει και τον συνδετικό κρίκο μολύβι - κασέτα http://allimatia1.blogspot.gr/2012/01/blog-post_5726.html