PDA

View Full Version : Πατρινόπουλα πλύσιμο moto by myself



vaska
15/05/2013, 11:32
ΕπειδήΣ οι καιροί δύσκολοι, επειδήΣ όταν αποφασίζω να πλύνω τα μηχανάκια μου θέλω να το κάνω μόνος μου και άλλα πολλά επειδήΣ, ασχολήθηκα λίγο σήμερα με το θέμα. Υπήρχε καταπληκτικό πλυντήριο στην Πάτρα που τα παιδιά είχαν όλοι μοτο κι έπλεναν καταπληκτικά και πάνω απ' όλα πολύ προσεκτικά. Οι μάγκες κουράστηκαν (το καλό και σχολαστικό πλύσιμο είναι πίκρα) και τελικά το έκλεισαν το μαγαζί. Με τον ένα από αυτούς έχω κρατήσει επαφή και μετά από σχετική επικοινωνία που είχαμε χθες το βράδυ, μου είπε τι χημικό, ποιο σαπούνι και που τα βρίσκω.

Χημικό για βρόμες από λάδια γράσα μυγάκια: Dynabrill 25 kg αραίωση 1/10 τουλάχιστον, κόστος 75,00 €
Σαπούνι με κερί υπερ - συμπυκνωμένο Diamond (1 καπάκι 15-15 ml σε έναν κουβά νερό) με κερί, 25 kg κόστος 50,00 €.

Όπως καταλαβαίνετε οι ποσότητες λόγω του επαγγελματικού της υπόθεσης είναι υπερβολικές, οπότε ψάχνω να δω μήπως μαζευτούμε κάμποσοι και τα μοιραστούμε.

Αυτά.

sv9cvk
15/05/2013, 12:03
Μονο Πατρινοπουλα δεχεστε??? Κρητικόπουλα δεν ??? :cry:

Sapadak
15/05/2013, 12:20
Χημικό για βρόμες από λάδια γράσα μυγάκια: Dynabrill 25 kg αραίωση 1/10 τουλάχιστον, κόστος 75,00 €

Για αυτή τη δουλειά χρησιμοποιώ(ουσα) αυτό
290148

Το βρισκεις και σε σουπερμαρκετ, και επειδή ειναι δυνατο αρκετά το αραιώνω κιολας.
Η δουλεια που κάνει ειναι απίστευτη

vaska
15/05/2013, 12:20
Μονο Πατρινοπουλα δεχεστε??? Κρητικόπουλα δεν ??? :cry:


Είναι η γ@αμημένη η απόσταση ρε φίλε!

vaska
15/05/2013, 12:24
Για αυτή τη δουλειά χρησιμοποιώ(ουσα) αυτό
290148

Το βρισκεις και σε σουπερμαρκετ, και επειδή ειναι δυνατο αρκετά το αραιώνω κιολας.
Η δουλεια που κάνει ειναι απίστευτη

Αυτό που γράφω είναι εκπληκτικό, αφαίρεσε με τη μία μυγάκια κολλημένα στη ζελατίνα τουλάχιστον 1 έτους και στο ΙΤ λαδίλες από αλυσίδα και διχρονόλαδο σε 10 λεπτά. Δεν πειράζει το χρώμα.

Sapadak
15/05/2013, 12:36
Αυτό που γράφω είναι εκπληκτικό, αφαίρεσε με τη μία μυγάκια κολλημένα στη ζελατίνα τουλάχιστον 1 έτους και στο ΙΤ λαδίλες από αλυσίδα και διχρονόλαδο σε 10 λεπτά. Δεν πειράζει το χρώμα.

Δεν αντιλέγω, ετσι δουλειά μου έκανε και το sweep σε παλια μυγακια+λάδια
Απλα στο πρότεινα να το δοκιμάσεις(αν θες) μιας και ειναι φθηνοδουλειά

vaska
15/05/2013, 15:58
Δεν αντιλέγω, ετσι δουλειά μου έκανε και το sweep σε παλια μυγακια+λάδια
Απλα στο πρότεινα να το δοκιμάσεις(αν θες) μιας και ειναι φθηνοδουλειά


Θα το δοκιμάσω, αραίωση πόσο??? Σε χρώμα και πλαστικά το βάζουμε άφοβα να υποθέσω.

Sapadak
15/05/2013, 16:05
Θα το δοκιμάσω, αραίωση πόσο??? Σε χρώμα και πλαστικά το βάζουμε άφοβα να υποθέσω.

Μισο-μισο

Ναι κανονικα, σε πλαισιο, αυτοκολλητα, πλαστικά

jimmis5
15/05/2013, 22:28
Αν πλενεις μετα την βολτα καθαριζουν ολα μια χαρα και με σχεδον 0 κοστος, και ενοειται χωρις να κανεις ζημια στο μηχανκι εχω δει ζημιες απο φαρμακο καθαρισμο ...

vaska
16/05/2013, 07:21
Αν πλενεις μετα την βολτα καθαριζουν ολα μια χαρα και με σχεδον 0 κοστος, και ενοειται χωρις να κανεις ζημια στο μηχανκι εχω δει ζημιες απο φαρμακο καθαρισμο ...

Μπα είμαι τεμπέλης, δεν πλένω σχεδόν ποτέ μετά από βόλτα εκτός κι αν έχει το μηχανάκι τόνους λάσπης.

Sapadak
16/05/2013, 07:38
Μισο-μισο

Ναι κανονικα, σε πλαισιο, αυτοκολλητα, πλαστικά


Αναλύω γιατι το ξέχασα.

ΤΟ αραιώνεις μισο μισο οπως σου πα σε μπουκάλι με βαποριζατερ(:lol:) και το ψεκάζεις ολουθε στο μεκανακι.
Κανα 5λεπτο μετά το αρχίζεις το σαπουνισμα

sapila racing
16/05/2013, 08:36
Εχω δοκιμάσει αρκετά καθαριστικά στο πέρασμα των χρόνων.
Τον τελευταίο χρόνο χρησιμοποιώ το FACOM 6 Power cleaner. 1L

http://www.impex.fr/marques_fiche.php?COAR=006060&SETLANG=en

Eίναι πολύ καλό, μη όψινο, βιοδιασπώμενο κλπ. Το αραιώνω περίπου 1 προς 3 με νερό, και το αφήνω 5 λεπτά πριν ξεπλύνω. Ψεκάζω παντού το μηχανάκι, απλά προσοχή να ξεπλυθεί καλά.
Το εχει το Praktiker γυρω στα 8 Ευρω το λίτρο αν θυμαμαι καλα.

parachuter
23/05/2013, 11:58
Εχω δοκιμάσει αρκετά καθαριστικά στο πέρασμα των χρόνων.
Τον τελευταίο χρόνο χρησιμοποιώ το FACOM 6 Power cleaner. 1L

http://www.impex.fr/marques_fiche.php?COAR=006060&SETLANG=en

Eίναι πολύ καλό, μη όψινο, βιοδιασπώμενο κλπ. Το αραιώνω περίπου 1 προς 3 με νερό, και το αφήνω 5 λεπτά πριν ξεπλύνω. Ψεκάζω παντού το μηχανάκι, απλά προσοχή να ξεπλυθεί καλά.
Το εχει το Praktiker γυρω στα 8 Ευρω το λίτρο αν θυμαμαι καλα.

πάρα πολύ καλό...ακριβότερο το έχει το Πράκτικερ.....εγώ χρησιμοποιώ παντού παραφινέλαιο όσον αφορά βρωμιές κλπ.....μετά σαπούνι και όλα οκ....κι όπως όλοι ξέρουμε δεν είναι χημικό κι έχει απίστευτες ιδιότητες και ικανότητες...ΠΑΜΦΘΗΝΟ!

Takata Dome
23/05/2013, 12:26
Για καμμένα λάδια τι να χρησιμοποιήσω βρε παιδιά; Προσπάθησα με παραφινέλαιο αλλα δεν.Υπ'οψιν οτι οι λεκεδες ειναι σε πολυ δυσκολα σημεια,και δεν μπορω να βαλω σφουγγαρι ή βουρτσα.Υπαρχει κατι αρκετα ισχυρο ωστε να το ριξω επανω,να δρασει και μετα να φυγουν με ενα ξεπλυμα;