PDA

View Full Version : ρυθμιση καρμπυρατερ σε παπια



Baios
15/05/2013, 18:10
λοιπον ανοιγω αυτο το θέμα μήπω καποιος απο εδω μας ανοιξει τα μάτια για το πώς να συνχρωνίσουμε ενα καρμπυρατερ από παπακια ( το δικό μου είναι το suzuki fb 50) .εγω απο λίγο ψάξιμο στο ιντερνετ ειδα οτι αρχικα αν δεν εχουμε το μανουαλ κλεινουμε την βίδα του αερα εντελως και μετα την γυρίζουμε αριστερόστροφα 1,5 με 2 φορές και επειτα ρυθμίζουμε το ρελαντι!!! Τωρα μηπως καποιος αλλος εχει να μ,ας διαφωτίσει πιο αναλυτικα για την όλη διαδικασια???? Βασικα θελω να ρυθμίσω το δικό μου και εχω χασει την μπάλα μιοα φτωχο το μιγμα κια μια πλουσιο!!!!:sad::sad::sad::sad::sad:

lspiros
15/05/2013, 21:57
Αφού ζεστάνουμε το μοτέρ μέχρι τη θερμοκρασία λειτουργίας του
σηκώνουμε το ρελαντί στις 3.000 στροφές (για να είναι πιο εύκολα αντιληπτές
οι διακυμάνσεις του). Με τη βίδα ρύθμισης του μείγματος στις στροφές που
προτείνει ο κατασκευαστής (μετρημένες από τέρμα βιδωμένη), περιστρέφουμε
αργά τη βίδα παρατηρώντας την αλλαγή στο ρυθμό περιστροφής του κινητήρα.
Σκοπός μας είναι να πετύχουμε το ψηλότερο δυνατό ρελαντί. Δηλαδή, αν για
παράδειγμα ξεβιδώνοντας μισή στροφή τη βίδα δούμε ότι το ρελαντί πέφτει,
περιστρέφουμε με την αντίθετη φορά. Παρατηρούμε την άνοδο του ρελαντί -
αυτό συνεχίζεται (περιστρέφοντας τη βίδα) μέχρι κάποιο σημείο. Μετά από τη
θέση της βίδας που το ρελαντί φθάνει στο μάξιμουμ, θα παρατηρήσουμε ότι
αρχίζει να ξαναπέφτει. H σωστή θέση της βίδας βρίσκεται λίγο πριν (στο
ψηλότερο δηλαδή ρελαντί). Ξαναδοκιμάζουμε την ίδια διαδικασία χαμηλώνοντας
πάλι το ρελαντί στις 2-3.000 στροφές που ορίζει ο κατασκευαστής.

Baios
16/05/2013, 06:21
Αφού ζεστάνουμε το μοτέρ μέχρι τη θερμοκρασία λειτουργίας του
σηκώνουμε το ρελαντί στις 3.000 στροφές (για να είναι πιο εύκολα αντιληπτές
οι διακυμάνσεις του). Με τη βίδα ρύθμισης του μείγματος στις στροφές που
προτείνει ο κατασκευαστής (μετρημένες από τέρμα βιδωμένη), περιστρέφουμε
αργά τη βίδα παρατηρώντας την αλλαγή στο ρυθμό περιστροφής του κινητήρα.
Σκοπός μας είναι να πετύχουμε το ψηλότερο δυνατό ρελαντί. Δηλαδή, αν για
παράδειγμα ξεβιδώνοντας μισή στροφή τη βίδα δούμε ότι το ρελαντί πέφτει,
περιστρέφουμε με την αντίθετη φορά. Παρατηρούμε την άνοδο του ρελαντί -
αυτό συνεχίζεται (περιστρέφοντας τη βίδα) μέχρι κάποιο σημείο. Μετά από τη
θέση της βίδας που το ρελαντί φθάνει στο μάξιμουμ, θα παρατηρήσουμε ότι
αρχίζει να ξαναπέφτει. H σωστή θέση της βίδας βρίσκεται λίγο πριν (στο
ψηλότερο δηλαδή ρελαντί). Ξαναδοκιμάζουμε την ίδια διαδικασία χαμηλώνοντας
πάλι το ρελαντί στις 2-3.000 στροφές που ορίζει ο κατασκευαστής.

ενταξει καπως καταλαβα αλλα 3000 στροφες εμπειρικα εννοεις τωρα με το αυτι και το αλλο που πρεπει να ξανα γινει η διαδικασια γιατι????εν αρκει η πρωτη ρυθμιση???:rolleyes:

OldMan
16/05/2013, 11:31
πώς να συνχρωνίσουμε ενα καρμπυρατερ από παπακια
Επειδή με την Αττική σύνταξη δεν τα πήγαινα ποτέ καλά, τι ακριβώς θέλεις να κάνεις ..??

Να συγχρονίσεις το καθένα από τα καρμπυρατερ πολλών παπιών μεταξύ τους ή να συγχρονίσεις το καρμπυρατέρ του παπιού σου με τον εαυτό του..??

Baios
16/05/2013, 12:34
θελω να συνχρονησω το καρμπ του παπιου μου!!!!!!!!

point zero
16/05/2013, 12:41
Συνχρονισμο κανουμε οταν εχουμε παραπανω απο ενα καρμπυρατερ η σωματα ψεκασμου ωστε να λειτουργουν ισα και παραληλα....
Στο παπι που εχει ενα μονο καρμπυρατερ ο ορος ρυθμισμη ειναι πιο σωστος !

notakos600
16/05/2013, 13:37
Καλά, φέτος στο moto.gr έχει πέσει τόση πολλή πάπια... ούτε σε καρτέρι σε λιμνοθάλασσα. :lol:

OldMan
16/05/2013, 13:46
θελω να συνχρονησω το καρμπ του παπιου μου!!!!!!!!
Βρε μήπως θέλεις να το συντονίσεις και το γραφεις λάθος??

OldMan
16/05/2013, 13:59
Παλίκαρε, δυστυχώς θα πρέπει πρώτα να βγαλεις μια άκρη με το τι ρόλο βαράει το καρμπυρατερ και τι κάνει το κάθε γκαβλιτζεκοτσουτσουνάκι που έχει πάνω του...
(και θα δεις ότι δεν είναι και καμιά τρελή επιστήμη ούτε ένα μαγικό τοτέμ που γραφει πάνω "μην εγγίζετε" ...):beer:

TERMINATOR
16/05/2013, 16:16
ΕΑΝ δεν εχεις πειράξει εξάτμιση- φιλτροχοάνη μιά χαρά τα περιγράφεις στο πρωτο μηνυμα, δεν χρειαζεσαι κατι αλλο.

Επισης καλό θα ηταν (εαν δεν το εχεις κανει) ενα καθαρισμα στο καρμπυρατερ.

Baios
16/05/2013, 19:58
ΕΑΝ δεν εχεις πειράξει εξάτμιση- φιλτροχοάνη μιά χαρά τα περιγράφεις στο πρωτο μηνυμα, δεν χρειαζεσαι κατι αλλο.

Επισης καλό θα ηταν (εαν δεν το εχεις κανει) ενα καθαρισμα στο καρμπυρατερ.


Δεν εχω πειραξει τιποτα το καρμπ ειναι μαμισιο mikuni και η εξατμιση μαμισια!!!παντως ειδα και στο yutube καποια βιντεακια οπωτε πιστευω να τ ακαταφερω!!!

makaros33
16/05/2013, 21:51
καλο κουραγιο λυπον :cool:
και να ξερεις εδω θα ειμαστε για την αναλογη καζουρα :lol:

Baios
17/05/2013, 08:04
Λοιπόν αρχισα τις ρυθμίσεις!!! Σε πρωτη φαση αφου το αφησα να ζεσταθει γυριζω την βιδα 2 φορες.Ξεκινάω όλα καλά ανοιγω προοδευτικα το γκαζι ολα καλα επειτα μετα απο κανα 5λεπτο ισως και παραπανω και αφου πηγαινα σχεδον με την τελικη του ταχυτητα σχεδον τερμα το γκαζι ξαφνικα αρχισε να ρεταρει ώσπου εσβησε αμεσως εν κινησει χωρις να δεχεται γκαζι (προφανως μπουκωσε).Σταματαω περιμενω λιγο (γιατι αμεσως δεν πηρε μπροστα) και αφου πηρε ρυθμιζω πάλι την βιδα αριστερόστροφα για να δω αν θα ακουσω ακομα αυξηση των στροφων (οπωτες και το σημειο οπου πιθανον να ειναι και το ιδανικοτερο).όντως πηρε αυξηση ετσι προχωραω ...βαδιζει κανονικα μεχρι στιγμης η αληθεια ειναι οτι δεν πρόλαβα να το ξαναπατησω τερμα το γκαζι για πολυ ωρα γιατι εφθασα στην δουλεια οπωτε το μεσημερι που θα φυγω θα δω αν το πέτυχα

notakos600
17/05/2013, 08:17
Λοιπόν αρχισα τις ρυθμίσεις!!! Σε πρωτη φαση αφου το αφησα να ζεσταθει γυριζω την βιδα 2 φορες.Ξεκινάω όλα καλά ανοιγω προοδευτικα το γκαζι ολα καλα επειτα μετα απο κανα 5λεπτο ισως και παραπανω και αφου πηγαινα σχεδον με την τελικη του ταχυτητα σχεδον τερμα το γκαζι ξαφνικα αρχισε να ρεταρει ώσπου εσβησε αμεσως εν κινησει χωρις να δεχεται γκαζι (προφανως μπουκωσε).Σταματαω περιμενω λιγο (γιατι αμεσως δεν πηρε μπροστα) και αφου πηρε ρυθμιζω πάλι την βιδα αριστερόστροφα για να δω αν θα ακουσω ακομα αυξηση των στροφων (οπωτες και το σημειο οπου πιθανον να ειναι και το ιδανικοτερο).όντως πηρε αυξηση ετσι προχωραω ...βαδιζει κανονικα μεχρι στιγμης η αληθεια ειναι οτι δεν πρόλαβα να το ξαναπατησω τερμα το γκαζι για πολυ ωρα γιατι εφθασα στην δουλεια οπωτε το μεσημερι που θα φυγω θα δω αν το πέτυχα

Για να σβήσει μετά από τέρμα γκάζι εχει φτωχό μίγμα και στέγνωσε, πρόσεξε μην το κολλήσεις.

Baios
17/05/2013, 08:27
αμαν καιεγω νόμιζα οτι ειναι πλουσιο το μιγμα για αυτο και εσβησε!!!!

OldMan
17/05/2013, 10:05
Ποια βίδα γύρισες 2 φορές και προς τα που..??

Baios
17/05/2013, 10:37
την βίδα του αερα οχι του ρελαντι!!! Την γυρησα αριστερόστροφα αφου αρχικα δεξιοστροφα εκλεισε εντελως μέτρησα αριστερα 2 στροφες

OldMan
17/05/2013, 10:51
Τι καρμπυρατερ έχεις..??

Μπας και βρούμε να βάλουμε καμια φωτό να συνενοούμαστε..

dankannn
17/05/2013, 11:03
αυτο ειναι απο το service manual

Baios
17/05/2013, 11:06
σωστα ειναι το μαμισιο το mikuni ρυθμίζω εκεινη που ειναι στην μερια του φιλτρου αερα αυτη δεν ειναι του μιγματος:confused:
290357
290358

stefanos
17/05/2013, 11:19
Να υπενθυμίσω οτι το "τέρμα γκάζι" δεν παίρνει ρύθμιση από καμιά βίδα μπάς και συνεννοηθήτε?

OldMan
17/05/2013, 11:35
Να υπενθυμίσω οτι το "τέρμα γκάζι" δεν παίρνει ρύθμιση από καμιά βίδα μπάς και συνεννοηθήτε?
Πατέρα, κάτσε πρώτα να βγάλουμε άκρη με τις βίδες και μετά πάμε στα μίγματα..

OldMan
17/05/2013, 11:39
αυτο ειναι απο το service manual

Και τι λέει το manual για τις 13, 25 και 24 ..??

stefanos
17/05/2013, 11:52
Και τι λέει το manual για τις 13, 25 και 24 ..??

http://www.bike-parts-suz.com/suzuki-recherche-bike-pieces_nn.php?compteur=722&PartsListID=368239

dankannn
17/05/2013, 12:01
Και τι λέει το manual για τις 13, 25 και 24 ..??

Δεν καταλαβα η γραμματεας σου ειμαι :nono:
χαχαχαχα :p

13 SCREW, THROTTLE STOP
24 SCREW, DRAIN
25 SCREW, AIR

http://www.bike-parts-suz.com/suzuki-recherche-bike-pieces_nn.php?compteur=722&PartsListID=368239

Baios
17/05/2013, 12:05
οπωτε την σωστη βιδα πειραζω!!!!αρα λοιπον πιστευω ειναι θεμα τωρα ππυ θα κατσει η ατυμη!!!!:evil: να μας ελεγε και πως το ρυθμιζουμε το μανουαλ ποσες στροφες καλα θα ηταν

OldMan
17/05/2013, 12:23
οπωτε την σωστη βιδα πειραζω!!!!
You know better...;)

Αλλά, όπως προείπε και ο Πατέρας, αυτή ΔΕΝ ρυθμίζει το μίγμα σε full γκάζι...
(ούτε και καμιά άλλη..)

Ουσιαστικά ρυθμίζεις το μίγμα σου από το ρελαντί μέχρι περίπου το 1/4 ανοίγματος του γκαζιού...

Επειδή η συγκεκριμένη βρίσκεται μπροστά από το Venturi δουλεύει ανάποδα από τις "κλασικές" βίδες του αέρα - ρυθμίζει την ποσότητα του καυσίμου και όχι του αέρα...
(Βιδώνοντας την φτωχαίνεις το μίγμα..);)
edit: Τουλάχιστον αυτό βλέπω από το σχήμα...

Υ.Γ.
Κάπου πρέπει να υπάρχει και ένα ζιγκλέρ αέρα (pilot jet).. Βεβαιώσου ότι είναι καθαρό..

Baios
17/05/2013, 15:19
You know better...;)

Αλλά, όπως προείπε και ο Πατέρας, αυτή ΔΕΝ ρυθμίζει το μίγμα σε full γκάζι...
(ούτε και καμιά άλλη..)

Ουσιαστικά ρυθμίζεις το μίγμα σου από το ρελαντί μέχρι περίπου το 1/4 ανοίγματος του γκαζιού...

Επειδή η συγκεκριμένη βρίσκεται μπροστά από το Venturi δουλεύει ανάποδα από τις "κλασικές" βίδες του αέρα - ρυθμίζει την ποσότητα του καυσίμου και όχι του αέρα...
(Βιδώνοντας την φτωχαίνεις το μίγμα..);)
edit: Τουλάχιστον αυτό βλέπω από το σχήμα...

Υ.Γ.
Κάπου πρέπει να υπάρχει και ένα ζιγκλέρ αέρα (pilot jet).. Βεβαιώσου ότι είναι καθαρό..
οταν την βιδωνω παρατηρω στην εξατμιση μαυρο καπνο----αυτο ειναι φτωχο η πλουσιο μιγμα???εμενα μου φαινεται για πλουσιο!!!!!Πάντως δεν ξερω ενω ξεκινα κλα μετα οταν ειμαι στα 3/4 του γκαζιου και ισως παραπανω σταθερο για καναν 2λεπτο μετα αρχιζει και κλωτσαει σαν να κοβεις αποτομα την βενζινη και σβηνει!!!οταν παω να το βαλω μπροστα δεν παιρνει αμα περιμενω κανα 2λεπτο περνει αλλ οταν παω να δωσω γκαζι παπραριζει και δεν το δεχεται παει να σβησει ....μετα αμα το παω σιγα σιγα και δουλεψει στο ρελαντι για λιγο το παιρνει το γκαζι ανετα!!!:confused:

stefanos
17/05/2013, 15:28
Σαν να μην επαρκεί η βενζίνη στο λεκανάκι επειδή κάποιο φίλτρο ή κάποια σίτα είναι βρώμικη?

Baios
17/05/2013, 15:44
Σαν να μην επαρκεί η βενζίνη στο λεκανάκι επειδή κάποιο φίλτρο ή κάποια σίτα είναι βρώμικη?
επομενως πιστευεις οτι ειναι θεμα βενζινης και οχι αερα????να κοιταξω δηλαδη που???

stefanos
17/05/2013, 17:50
να κοιταξω δηλαδη που???

Αρχικά νομίζω ότι αυτό http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=28913 θα βοηθήσει, αν και ο τίτλος μπερδεύει λίγο κάποιον που μιλάει μόνο Ελληνικά.:bawl: πάντως , ναι , όσο και να φαίνεται περίεργο,
είναι για καρμπυρατέρ (χωρίς πλάκα).

Baios
20/05/2013, 08:11
Το πέτυχα!!!!Το ξαναρύθμισα απο την αρχη πάλι κλείνωντας την βίδα και μετα σιγα σιγα με 2 και 3/4 στροφες πέτυχα διάνα!!!!!!Δεν μπουκώνει παίρνει όλοτο γκάζι και ενταξει όλα καλα!!!!:):):):)

notakos600
20/05/2013, 08:35
Το πέτυχα!!!!Το ξαναρύθμισα απο την αρχη πάλι κλείνωντας την βίδα και μετα σιγα σιγα με 2 και 3/4 στροφες πέτυχα διάνα!!!!!!Δεν μπουκώνει παίρνει όλοτο γκάζι και ενταξει όλα καλα!!!!:):):):)

:beer::beer:

Baios
26/05/2013, 20:04
:beer::beer:


καποιες φωτο απο το suzukaki!!!!!

291272
291273
291274

OldMan
27/05/2013, 12:55
Βάζεις κοκοβιό όταν το κανεις monoposto..??

hlektronio
27/05/2013, 21:12
Βάζεις κοκοβιό όταν το κανεις monoposto..??

ρε φίλε
από γραμματική ξέρεις
από μηχανολογικά και μαστορέματα ξέρεις
γιατι όλο ειρωνεία και καθόλου βοήθεια?

Takata Dome
27/05/2013, 23:00
ρε φίλε
από γραμματική ξέρεις
από μηχανολογικά και μαστορέματα ξέρεις
γιατι όλο ειρωνεία και καθόλου βοήθεια?

Ε όχι και καθόλου βοήθεια...http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=28913

Διαβάστε καλά,ιδιαίτερα την πρώτη σελίδα που αναφέρει τι ρόλο βαράνε βελόνες,ζιγκλέρ,slide κλπ,κοιτάξτε τι γράφει για τις ρυθμίσεις,και το ξανασυζητάμε :wave2:

OldMan
28/05/2013, 12:11
γιατι όλο ειρωνεία και καθόλου βοήθεια?
Που την είδες την ειρωνεία ρε κάστορα..??:confused:

Κατάλαβες τι σε ρώτησα..??

hlektronio
28/05/2013, 20:07
Που την είδες την ειρωνεία ρε κάστορα..??:confused:

Κατάλαβες τι σε ρώτησα..??

:wave2:
είσαι μάγκας

maragos78
19/02/2014, 14:46
εμενα παρακαλω καποιος να μου πει της ρυθμισεις και για της 2 βιδες,(cryprton 105)αλλα τα εχω πειραξει τοσο που δεν περνει καν μπροστα,που σημαινει οτι πρεπει να βαλω της στοφες στης βιδες απ την αρχη.Εγω που βαζω παντως το μηγμα απο κλειστο 2.5 και αερα 1.5 δεν περνει,πειτε μου τι λαθος κανω

maragos78
19/02/2014, 14:47
310146

zannisvel
31/12/2014, 15:04
εμενα παρακαλω καποιος να μου πει της ρυθμισεις και για της 2 βιδες,(cryprton 105)αλλα τα εχω πειραξει τοσο που δεν περνει καν μπροστα,που σημαινει οτι πρεπει να βαλω της στοφες στης βιδες απ την αρχη.Εγω που βαζω παντως το μηγμα απο κλειστο 2.5 και αερα 1.5 δεν περνει,πειτε μου τι λαθος κανω

Ποιες βιδες πειραζεις? Χωρις να ξερω το μηχανακι και το καρμπυρατερ σου. Μια βιδα ρυθμισης εχεις και αυτη ειναι για τον αερα του μιγματος στο ρελαντι σου και μεχρι το 1/4 του ανοιγματος του γκαζιου σου. Αυτη τη βιδωνεις μεχρι εκει που παει και μετα ξεβιδωνεις οσο λεει ο κατασκευαστης σου ή μεχρι εκει που διακρινεις το πιο ψηλο και σωστο ρελαντι ειδικα αν εχεις αλλαξει εξατμισεις, φιλτρα, λαιμους κοκ. ( με ζεστη τη μηχανη). Επισης εχεις και μια βιδα που ειναι για τις στροφες στο ρελαντι σου. Αυτη συνηθως γυριζει και με το χερι. Με αυτη ανεβαζεις η κατεβαζεις τις στροφες.

notakos600
31/12/2014, 15:56
Όπως στα έγραψε ο zannisvel!
Η βίδα ρύθμισης μίγματος είναι 1,5-2 στροφές από τέρμα βιδωμένη, μην ξεπεράσεις με τίποτα τις 2 στροφές, αν χρειαστεί να τις ξεπεράσεις τότε χρειάζεσαι μεγαλύτερο ζιγκλέρ.
Βάζεις μπροστά και αφού ζεσταθεί το μοτέρ ρυθμίζεις τις στροφές του ρελαντί σου από το μεγάλο βιδάκι.

S705
03/01/2015, 20:42
Μαραγκέ στα ξύλα σου !!!
Η μεγάλη βίδα στο κέντρο της φωτογραφίας είναι του ρελαντί και η μικρή στα δεξιά του μίγματος.
Από τέρμα βιδωμένη του μίγματος της δίνεις 2 στροφές.
Μυζαρεις και ταυτόχρονα γυρνάς και του ρελαντί , ε κάπου θα πάρει !!!
Μετά ότι λέει ο Σπύρος στην πρώτη σελίδα.

notakos600
03/01/2015, 22:26
Μαραγκέ στα ξύλα σου !!!
Η μεγάλη βίδα στο κέντρο της φωτογραφίας είναι του ρελαντί και η μικρή στα δεξιά του μίγματος.
Από τέρμα βιδωμένη του μίγματος της δίνεις 2 στροφές.
Μυζαρεις και ταυτόχρονα γυρνάς και του ρελαντί , ε κάπου θα πάρει !!!
Μετά ότι λέει ο Σπύρος στην πρώτη σελίδα.

Μυζάρες και βυζάρες.

S705
05/01/2015, 18:51
Μυζάρες και βυζάρες.

Λεπτομέρειες ...