PDA

View Full Version : Με τον ΜεΖέ στον Προυσό...



kokkiklhs
16/05/2013, 13:04
Mεγάλη Παρασκευή πρωί, ξεκίνησα δικάβαλος και φορτωμένος με το ταπεινό MZ ETZ 251 μου (21+ ετών) από τον Πειραιά, με προορισμό χωριουδάκι στο δρόμο Λαμίας-Καρπενησίου, λίγο μετά τη Μακρακώμη (Βίτωλη).
Δυστυχώς, ελλείψει σοβαρού φωτογραφικού εξοπλισμού, αλλά και μη έχοντας στο νου μου να ανεβάσω εδώ στιγμιότυπα από τη βόλτα, το υλικό μου είναι λίγο, όμως αρκετό για να πάρουμε όλοι μια γεύση από τον ηρωικό ΜεΖέ και το απίθανο ευρυτανικό βουνό, τον Τυμφρηστό!!
Μετά λοιπόν από διανυκτέρευση στο χωριό, Μ.Σάββατο πρωί η βόλτα συνεχίστηκε προς τα πάνω, με τελικό προορισμό το μοναστήρι του Προυσού! Για να είμαι ειλικρινής είχα τους ενδοιασμούς μου σχετικά με την αξοπιστία του ΜΖ, όμως αυτό μ'έβγαλε ασπροπρόσωπο και με το παραπάνω, χωρίς να μου δημιουργήσει απολύτως κανένα πρόβλημα και μάλιστα με κατανάλωση μέσο όρο γύρω στα 6λ/100χμ, παρά το γαϊδουρινό φόρτωμα που είχε υποστεί (βαλίτσα και μικρά πλαΐνά τίγκα, ένα μεγάλο σακκίδιο πλάτης και 2 άτομα 95+70 κιλά, άρα μιλάμε χαλαρά για 180 κιλά φορτίο)... :cool:

Πρώτη φωτό από στάση στη σήραγγα πριν φτάσουμε Καμμένα Βούρλα! Καρφωμένο με 110 σταθερά στις ισιάδες της εθνικής, 90-100 στα ανηφορίδια Υλίκης και Θεολόγου/Τραγάνας, 120+ οριακά σε 2-3 προσπεράσεις λεωφορείων!! :D
290277

kokkiklhs
16/05/2013, 13:07
Και στο ξεκίνημα της 2ης μέρας, σύντομη στάση σε γνωστό στέκι στη Μεγάλη Κάψη, ανεβαίνοντας προς Τυμφρηστό, για καφέ και μάσα!! :D
290278

kokkiklhs
16/05/2013, 13:09
...φτάσαμε στο χωριό του Τυμφρηστού και η ανοδική πορεία συνεχίζεται! Η θέα είναι απερίγραπτη, δυστυχώς ο φακός του κινητού δε μπορεί να μας αποδόσει και πολλή από τη μαγεία...
290279

kokkiklhs
16/05/2013, 13:11
...μια ακόμη από τις πολλές στάσεις για να χαζέψουμε το σχεδόν παρθένο ακόμη τοπίο της διαδρομής με τα έλατα και την επιβλητική κορυφογραμμή...
290280

kokkiklhs
16/05/2013, 13:15
...και φτάσαμε μετά από μια απολαυστική διαδρομή μέσα από τη φύση της Ευρυτανίας στο χωριό του Προυσού, όπου υπάρχει το ομώνυμο μοναστήρι!
290281

Tedvj23
16/05/2013, 13:16
Ωραιος ο μαστορας διχρονιλα για παντα!!

Υ.γ.Το ειχα ψησει μια περιοδο να τσιμπησω μια CAGIVA ala verde ενος φιλου που ειχε 2 αλλα το παρατησα..Καβαλαγα παλιοτερα ενα ETZ251 αλλα κολπα..:beer:

kokkiklhs
16/05/2013, 13:16
..εδώ βαδίζουμε προς το εσωτερικό της μονής, όπου εντός ολίγου μας πληροφόρησαν ευγενέστατα ότι δεν επιτρέπεται να τραβάμε φωτογραφίες, οπότε μείναμε με αυτές τις λίγες...
290282

kokkiklhs
16/05/2013, 13:17
Ωραιος ο μαστορας διχρονιλα για παντα!!

Υ.γ.Το ειχα ψησει μια περιοδο να τσιμπησω μια CAGIVA ala verde ενος φιλου που ειχε 2 αλλα το παρατησα..Καβαλαγα παλιοτερα ενα ETZ251 αλλα κολπα..:beer:

:beer:

kokkiklhs
16/05/2013, 13:19
...κι οι 2 τελευταίες από το μοναστήρι! Δυστυχώς το γραφικό εκκλησάκι που είναι χτισμένο στη σπηλιά δεν πρόλαβα να το βγάλω, πριν με πάρουν χαμπάρι!
:rolleyes:
290283

290284

spyrakos35
16/05/2013, 13:22
είναι ωραία στην πατρίδα.....

όπου να ναι...... ;)

kokkiklhs
16/05/2013, 13:24
Κατηφορίζοντας μετά τη βόλτα μας, σταθήκαμε να βγάλουμε μερικές ακόμη φωτό στο πλάι του Καρπενησιώτη ποταμού, σε ένα σημείο της διαδρομής που μας έκανε ιδιαίτερη εντύπωση!! Μετά την Ανάσταση, κι από την επιστροφή στο κλεινόν άστυ δεν υπάρχει τίποτα, αφού μετά από τόσες εικόνες που απολαύσαμε, το τελευταίο που μας ένοιαζε ήταν να βγάλουμε κι άλλες φωτό στην άχαρη διαδρομή της εθνικής οδού :)
290286

290287

Απολογισμός συνολικής βόλτας από τον Πειραιά ως τον Προυσό και πάλι πίσω, 698 απροβλημάτιστα χιλιόμετρα!

:beer:

kokkiklhs
16/05/2013, 13:26
είναι ωραία στην πατρίδα.....

όπου να ναι...... ;)

+1000, ειδικά την άνοιξη και πάνω σε 2 ρόδες με καλή παρέα!! ;)

notakos600
16/05/2013, 13:33
Πανέμορφα τοπία και αγωνίστρια η ΜΖ, πάντα τέτοια. :beer:

sapila racing
16/05/2013, 13:36
Ωραίες φωτό! Η ΜΖ δεν μασάει με τίποτα, αυτά είναι αστεία γι αυτήν. :beer:

kokkiklhs
16/05/2013, 13:38
Πανέμορφα τοπία και αγωνίστρια η ΜΖ, πάντα τέτοια. :beer:
Παναγιώτη με κούφανε το μηχανάκι, δεν το είχα ξαναβγάλει τόσο μεγάλη βόλτα στα 3 χρόνια που το έχω και δεν περίμενα να πάει και να γυρίσει τόσο καλά!
Α, και κραδασμοί σχεδόν τίποτα (σε λογικό φάσμα στροφών), παρότι μονοκύλινδρο! Όταν ανέβαινα παλιότερα Βόλο με TTR250 και ΧΤ600, έφτανα πάντοτε με πάρκινσον!!! :D

:beer:

kokkiklhs
16/05/2013, 13:39
Ωραίες φωτό! Η ΜΖ δεν μασάει με τίποτα, αυτά είναι αστεία γι αυτήν. :beer:

Τελικά έχετε δίκιο όσοι το λέτε αυτό τόσα χρόνια, εγώ το διεπίστωσα ιδίοις όμμασιν μετά από αυτή τη βόλτα!!! ;)
:beer:

notakos600
16/05/2013, 13:42
Άσε τα τετράχρονα μονοκύλινδρα, μέχρι Αγίους Θεοδώρους πάω με το 600 και θέλω αλοιφές και γιατροσόφια...
Με ένα HONDA NS 125 πήγα κάποτε Αθήνα-Θεσσαλονίκη, καμία σχέση οι κραδασμοί του δίχρονου με του τετράχρονου.

kokkiklhs
16/05/2013, 13:46
Άσε τα τετράχρονα μονοκύλινδρα, μέχρι Αγίους Θεοδώρους πάω με το 600 και θέλω αλοιφές και γιατροσόφια...
Με ένα HONDA NS 125 πήγα κάποτε Αθήνα-Θεσσαλονίκη, καμία σχέση οι κραδασμοί του δίχρονου με του τετράχρονου.

Σωστό κι αυτό! Α, και άνετη σέλα ο ΜεΖές για οδηγό και επιβάτη, κανονική πολυθρόνα! Και αρκετά αξιοπρεπώς στριφτερός (σίγουρα πιο εύκολος από το άθλιο μακρόστενο CBF1000 του αδελφού μου που είχα ανεβάσει κάποτε Πήλιο και βλαστήμησα :D ), τηρουμένων των αναλογιών και παρά το super φόρτωμα και τα ελεεινά λάστιχα με οριακή φθορά!
:lol:

akis_trevor
16/05/2013, 14:08
ωραιος ο φιλος!!!τρανη αποδειξη οτι θεληση,ορεξη και λιγα φραγκα να υπαρχουν.δεν χρειαζεται το τοπ μοντελ μηχανακι για να απολαυσεις βολτες!!!να σαι καλα και να ετοιμαζεις την επομενη!:beer:

kokkiklhs
16/05/2013, 14:10
ωραιος ο φιλος!!!τρανη αποδειξη οτι θεληση,ορεξη και λιγα φραγκα να υπαρχουν.δεν χρειαζεται το τοπ μοντελ μηχανακι για να απολαυσεις βολτες!!!να σαι καλα και να ετοιμαζεις την επομενη!:beer:

H επόμενη θα είναι ο γύρος της Λέσβου με το Simson δικάβαλο, αναμείνατε στον υπολογιστή σας!!! ;)
:a08:

STO DIAOLO
16/05/2013, 18:19
Μπράβο Δημήτρη! Πάντα τέτοια.:a20:
Η ΜΖ δεν θέλει πολύ σκάλισμα. Υπερβολικό εννοώ.
Έχω πολλά χρόνια να ταξιδέψω με την ΜΖ μου.

kokkiklhs
16/05/2013, 18:53
Μπράβο Δημήτρη! Πάντα τέτοια.:a20:
Η ΜΖ δεν θέλει πολύ σκάλισμα. Υπερβολικό εννοώ.
Έχω πολλά χρόνια να ταξιδέψω με την ΜΖ μου.

Ε, άντε, καλοκαιράκι που θα ξανακατέβω στην πατρίδα, να οργανώσουμε καμιά μικρή ημερήσια ΜεΖεδότσαρκα, π.χ. κάνα Ναύπλιο ή ακόμη και πιο μακριά, δε λέω όχι!! :D
Ήδη έχω στο νου μου κι άλλους 2-3 με ΜεΖέδες που νομίζω ότι θα ψήνονται...
:beer:

STO DIAOLO
16/05/2013, 19:28
Ναι!:a013:

nikosatl
16/05/2013, 19:40
Εγγληματικη ενεργεια η σταση μεσα σε τουνελ,εστω και αν προκειται για σταθμεση στην εσοχη εκτακτου αναγκης.

kokkiklhs
16/05/2013, 19:44
Εγγληματικη ενεργεια η σταση μεσα σε τουνελ,εστω και αν προκειται για σταθμεση στην εσοχη εκτακτου αναγκης.

Yπήρχε έκτακτη ανάγκη κι αυτή ήταν η ξεκούραση των μαλακών μας μορίων για 10 λεπτά και επί πλέον είχε και απίστευτη δροσιά, εν αντιθέσει με τη super ζέστη που έκανε έξω!! ;)
:beer:

kyo
16/05/2013, 22:40
συγχαρητηρια ωραια τοπια αψογος ο μεζες!!!!!

johnpan
17/05/2013, 01:27
βάλε λάστιχα στο MZ, νομίζω τα κέρδισε με την αξιοπιστία του!

DAYMAN
17/05/2013, 01:36
:beer:η απαντηση στην κριση.Το ΜΖ κανει τα παντα,

Shaolin Monk
17/05/2013, 07:27
Ωραια ιδεα για ταξιδακι... Μπραβο, αντε να κουνησουμε και εμεις, γιατι πολυ "στατικο" γκαζι εχει πεσει με την $#%#%#κριση!!!

ΒΑΛΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ!!!! :beer::beer::beer::beer:

kokkiklhs
17/05/2013, 09:13
συγχαρητηρια ωραια τοπια αψογος ο μεζες!!!!!

:beer:

kokkiklhs
17/05/2013, 09:15
βάλε λάστιχα στο MZ, νομίζω τα κέρδισε με την αξιοπιστία του!

ΠΟΛΥ σωστή παρατήρηση και το ίδιο ακριβώς σκέφτηκα κι εγώ, μέσα στο καλοκαίρι ο ΜεΖές θα τσιμπήσει το βραβείο που κέρδισε με το σπαθί του!! ;)

kokkiklhs
17/05/2013, 09:16
:beer:η απαντηση στην κριση.Το ΜΖ κανει τα παντα,

Πράγματι κάνει τα πάντα τελικά, μέχρι και εντουράδες σε κατσικόδρομους της Σαλαμίνας και της Πεντέλης έχει κάνει!!! ;)
:beer:

kokkiklhs
17/05/2013, 09:18
Ωραια ιδεα για ταξιδακι... Μπραβο, αντε να κουνησουμε και εμεις, γιατι πολυ "στατικο" γκαζι εχει πεσει με την $#%#%#κριση!!!

ΒΑΛΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ!!!! :beer::beer::beer::beer:

Άντε, καλό το δουλειά-σπίτι, αλλά πρέπει να τα ξεμουδιάζουμε και κάθε τόσο τα καημένα τα μηχανάκια! :D
Δυστυχώς δεν υπάρχουν άλλες φωτό, διότι η φάση ήταν τελείως απρογραμμάτιστη...
:beer:

guzzistas
18/05/2013, 19:31
Αντε και μακρύτερα...

θυμάμαι ακόμη έναν γείτονα που είχαμε το 1988 που φόρτωσε μια μέρα το ΜΖ που έτρεμε ολόκληρο και ξεκίνησε για ταξίδι και τα έλεγε με τον πατέρα μου που είχε κι αυτός ενα δυομισάρι... σουζούκι όμως χιχιχιχι

Τώρα τελευταία με έχει πιάσει μια αρχαιολατρεία.... λες?

VALES
18/05/2013, 19:57
Βρε μανία αυτές οι ''γιαγιάδες'' όλες οι εκδρομές τους να είναι σε μοναστήρια!!! :lol:

Πάντα τέτοια και καλύτερα. :beer:

kokkiklhs
19/05/2013, 11:00
Αντε και μακρύτερα...

θυμάμαι ακόμη έναν γείτονα που είχαμε το 1988 που φόρτωσε μια μέρα το ΜΖ που έτρεμε ολόκληρο και ξεκίνησε για ταξίδι και τα έλεγε με τον πατέρα μου που είχε κι αυτός ενα δυομισάρι... σουζούκι όμως χιχιχιχι

Τώρα τελευταία με έχει πιάσει μια αρχαιολατρεία.... λες?

Χτύπα ένα ΜεΖέ και συ, μπορείς!!! :D

kokkiklhs
19/05/2013, 11:02
Βρε μανία αυτές οι ''γιαγιάδες'' όλες οι εκδρομές τους να είναι σε μοναστήρια!!! :lol:

Πάντα τέτοια και καλύτερα. :beer:


Ευχαριστώ!!!! :)
ΛΟΛ με τις γιαγιάδες και τα μοναστήρια, αν και εδώ μιλάμε για παραδοσιακή αριστερή γιαγιά, αν την έπαιρνε χαμπάρι ο Χόνεκερ, ούτε ψύλλος στον κόρφο της!!
:lol: :beer:

tigionapas
19/05/2013, 16:16
:beer:

kokkiklhs
21/05/2013, 20:21
:beer:

:beer: :beer:

zefos1100xx
24/05/2013, 06:24
Ωραιος ο φιλος!:beer:

bulmont
24/05/2013, 08:49
Άσε τα τετράχρονα μονοκύλινδρα, μέχρι Αγίους Θεοδώρους πάω με το 600 και θέλω αλοιφές και γιατροσόφια...
Με ένα HONDA NS 125 πήγα κάποτε Αθήνα-Θεσσαλονίκη, καμία σχέση οι κραδασμοί του δίχρονου με του τετράχρονου.


Mιά και η κουβέντα ''περί κραδασμών'' να πώ πως όποιος δεν έχει
καβαλάσει ρώσικο VASKOD έχει χάσει τα καλύτερα........................

Στο όριο των στροφών του κινητήρα το τιμόνι είχε κατακόρυφη
ταλάντωση περίπου 15 εκατοστά !!!!!!!!!!!!!!! Κάθε 30 λεπτά ταξιδιού
έπρεπε να σταματάς και να σφίγγεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ...... όλες τις βίδες και
κυρίως αυτή του ρελαντί στο καρμπυρατέρ...............


Κοκικλή προχώρα ακάθεκτος!!!!!!!!!!!!!

:beer::beer::beer:

notakos600
24/05/2013, 09:00
JAWA 350 εννοείς σύντροφε; ήταν και είναι η καψούρα μου, άσχετα αν στα 20 κόλλησα στην εμφάνιση και δεν την αγόρασα...

kokkiklhs
24/05/2013, 09:09
@zefos: Μερσί ρε μάστορα!!! :)
@bulmont: Mερσί και σε σένα! Το ρώσικο που λες δεν το ξέρω, αυτό που θυμάμαι είναι ότι υπήρχαν κάτι σοβιετικοί πύραυλοι με αυτό το όνομα (ανατολή σημαίνει), λες να βγαίνανε από το ίδιο εργοστάσιο; :D
@notakos: Ποτέ δεν είναι αργά, αν και για τα τσεχοσλοβάκικα δεν έχω ακούσει καλά λόγια, υποτίθεται ότι οι μεζέδες είχαν καλύτερη ποιότητα κατασκευής (!!!)

Πάντως έχει πλάκα, διότι όλα αυτά τα μηχανάκια του παραπετάσματος που τότε τα κοροϊδεύαμε (εμού συμπεριλαμβανομένου) τώρα πια τα βλέπουμε με νοσταλγία, διότι αποτελούν ένα σπουδαίο κομμάτι της δίκυκλης ιστορίας, αλλά κει ειδικότερα της ελληνικής πραγματικότητας των περασμένων δεκαετιών! Και το ακόμη καλύτερο (τουλάχιστον ως προς τους μεζέδες και τα σίμσον, που έχω εμπειρία), είναι καλά μηχανάκια, με έχουν κουφάνει με την αξιοπιστία τους!!
:beer: σε όλους!!!

SHOOTER045
24/05/2013, 09:33
σαν πιτσιρικας,εβλεπα τα ΜΖ στα μερη μου και απο τοτε μου φαινονταν περιεργα.το πρωτο μηχανακι με συμπλεκτη που οδηγησα ηταν ενα simson ενος θειου μου,που ειχε τραβηξει τα απιστευτα 2καβαλα 3καβαλα και βαλε,μονο μια φορα μας αφησε(εκοψε αξονα γραναζιου-στροφαλου)και απο τοτε αγνοειται η τυχη του....
λιγα χρονια μετα ενας αλλος θειος ειχε φερει ενα τετοιο(περιπου)291114
και λεω περιπου γιατι εκεινο θυμαμαι ειχε πολυγωνικες μποτες καλαμιων,ιδιο κυλινδρο μεγεθους σομπας-καλοριφερ-αεροθερμο-διαρροες απο παντου,απο κραδασμους?αλλο τιποτα,πηγαινα βολτα με τα κλειδια-εργαλεια μαζι μου.αλλα με πηγαινε,αυτο ηταν η εισαγωγη μου στο εντουρο εκει κολλησα με τα ψηλα φτερα,μετα πηρα το ΙΤ και αρχισαν ολα,τα ΜΖ ομως τα εβλεπα και με εντυπωσιαζε το ντιν-ντιν οι πιστονιες του διχρονου,για την εποχη τοτε γαζωναν,φθηνο ελαφρυ διχρονο λιγο νταλικα(ακομα και για τα δεδομενα του τοτε)αλλα πηαγαιναν παντου,το ιδιο φαινεται οτι κανουν και τωρα,εχει εδω κοντα ενας μπαρμπας ενα το εχει θυμαμαι απο οταν ημουν παιδι,να σαι καλα και να χαιρεσαι τον μεζε σου..:beer:

kokkiklhs
24/05/2013, 09:44
σαν πιτσιρικας,εβλεπα τα ΜΖ στα μερη μου και απο τοτε μου φαινονταν περιεργα.το πρωτο μηχανακι με συμπλεκτη που οδηγησα ηταν ενα simson ενος θειου μου,που ειχε τραβηξει τα απιστευτα 2καβαλα 3καβαλα και βαλε,μονο μια φορα μας αφησε(εκοψε αξονα γραναζιου-στροφαλου)και απο τοτε αγνοειται η τυχη του....
λιγα χρονια μετα ενας αλλος θειος ειχε φερει ενα τετοιο...........ιδιο κυλινδρο μεγεθους σομπας-καλοριφερ-αεροθερμο-διαρροες απο παντου,απο κραδασμους?αλλο τιποτα,πηγαινα βολτα με τα κλειδια-εργαλεια μαζι μου.αλλα με πηγαινε,αυτο ηταν η εισαγωγη μου στο εντουρο εκει κολλησα με τα ψηλα φτερα,μετα πηρα το ΙΤ και αρχισαν ολα,τα ΜΖ ομως τα εβλεπα και με εντυπωσιαζε το ντιν-ντιν οι πιστονιες του διχρονου,για την εποχη τοτε γαζωναν,φθηνο ελαφρυ διχρονο λιγο νταλικα(ακομα και για τα δεδομενα του τοτε)αλλα πηαγαιναν παντου,το ιδιο φαινεται οτι κανουν και τωρα,εχει εδω κοντα ενας μπαρμπας ενα το εχει θυμαμαι απο οταν ημουν παιδι,να σαι καλα και να χαιρεσαι τον μεζε σου..:beer:

Χαχαχαχα, ο κύλινδρος σόμπα/καλοριφέρ/αερόθερμο είναι σήμα κατατεθέν των αερόψυκτων ευρωπαϊκών της εποχής! Κι εγώ γουστάρω πολύ, δίνει μια αίσθηση δυσαναλογία, αλλά μαρτυρά και την ταυτότητα του οχήματος!! :)
Διαρροές το sachs ??? :eek: Κι αυτά ήταν και αυστριακά κυριλέ, καμιά σχέση με τα φτηνιάρικα του ανατολικού μπλοκ! Λοιπόν, να ξετρυπώσεις και να επισκευάσεις το simson, στρόφαλο, ρουλεμάν, τσιμούχες κλπ τα τσιμπάς με κάνα 80άρι από Γερμανία, αξίζει τον κόπο! Επίσης, να δώσεις αγωνιστικούς χαιρετισμούς στο μπάρμπα με το ΜΖ, φαίνεται ότι όλοι όσοι οδηγούμε πλέον τέτοια είμαστε στάνταρ μπαρμπάδες!!!! :D ;)
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!!
:beer:

SHOOTER045
24/05/2013, 10:01
το simson ηδη θα εχει γινει μερος σε σκελετο καποιας οικοδομης,το sachs ερυναται και βρισκομαι στα ιχνη του,το ΙΤ μου ξαναγοραστηκε απο μενα μετα απο 24 χρονια,οταν λεω μπαρμπας ειναι κοντα στα 60!!!!! δεν μου κανεις για τετοιος....επισης στο χωριο μου υπαρχει ενας αλλος μπαρμπας με ενα τρικυλινδρο διχρονο 750!!!!! με μανιβελα ακτινωτες ζαντες,και διπλες εξατμισεις και τον εχω στο ψησιμο κατι χρονια τωρα,πρεπει να με εχει βαρεθει αλλα οταν παω στους δικους μου,και το βαζει μπροστα τον ακουω απο την αλλη ακρη του χωριου,μου εχει πει οτι οταν σταματησει να το καβαλαει θα μου το δωσει xεχεχε 291116

kokkiklhs
24/05/2013, 10:13
το simson ηδη θα εχει γινει μερος σε σκελετο καποιας οικοδομης,το sachs ερυναται και βρισκομαι στα ιχνη του,το ΙΤ μου ξαναγοραστηκε απο μενα μετα απο 24 χρονια,οταν λεω μπαρμπας ειναι κοντα στα 60!!!!! δεν μου κανεις για τετοιος....επισης στο χωριο μου υπαρχει ενας αλλος μπαρμπας με ενα τρικυλινδρο διχρονο 750!!!!! με μανιβελα ακτινωτες ζαντες,και διπλες εξατμισεις και τον εχω στο ψησιμο κατι χρονια τωρα,πρεπει να με εχει βαρεθει αλλα οταν παω στους δικους μου,και το βαζει μπροστα τον ακουω απο την αλλη ακρη του χωριου,μου εχει πει οτι οταν σταματησει να το καβαλαει θα μου το δωσει xεχεχε 291116

Κοντά στα 60 και καβαλάει αυτό το θεριό; Μωρέ μπράβο.... όχι εγώ δεν είμαι και τόσο, αλλά δεν αργώ και πολύ!! :D
Λοιπόν, κατ'αρχάς εύχομαι να στο δώσει το συντομότερο, επίσης έκανες πολύ καλά που ξαναπήρες το ΙΤ, αλλά αν βρεις και το sachs θα είσαι πρόεδρας! Κρίμα για το σιμσονάκι....

SHOOTER045
24/05/2013, 10:19
δεν το βλεπω για συντομα,καθως ο παππους ειναι κωτσονατος,ενταξει δεν τον λες και τζοβενο,αλλα αντεχει τον βλεπω,οποτε πηγαινω χωριο πινουμε κανενα καφε,το ΙΤ ηταν η πρωτη ΔΙΚΗ ΜΟΥ μοτο,αγοραστηκε μετα απο 3 καλοκαιρια σε χωραφια και εργοστασιο-κονσερβοποιια,το sachs ειναι στο χωριο μου αλλα που?σε ποια αποθηκη?να φανταστεις το ΙΤ μου ηταν μεσα σε κοτετσι,και καθοντουσαν πανω οι κοτες...:uplate:

kokkiklhs
24/05/2013, 10:24
μετα απο 3 καλοκαιρια σε χωραφια και εργοστασιο-κονσερβοποιια

Ωχχχχχ.... Μακεδονία και ροδάκινα, ή Θεσσαλία και ντομάτα; (Προσπαθώ να εντοπίσω το χωριό, μπας και προλάβω το μπάρμπα με το GT)!!!
:lol: :a39:

SHOOTER045
24/05/2013, 10:30
ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ αν κοιταξεις θεματα μου,θα βρεις τον τοπο,για βοηθεια εχουμε παααααααααααααρα πολλα νερα εδωπερα-καπνα ροδακινα,βοηθος σε κουμπινα=θεριζοαλωνιστικη-σιταρια κριθαρια.και εργοστασιο
το gt το εχω καβαλησει,αλλη αισθηση δεν σου λεω τιποτα,ενα ΜΖ X 3!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

bulmont
24/05/2013, 10:47
JAWA 350 εννοείς σύντροφε; ήταν και είναι η καψούρα μου, άσχετα αν στα 20 κόλλησα στην εμφάνιση και δεν την αγόρασα...




291119


Ρώσικο vaskod , 175 κυβικά με δύο εξατμίσεις δεν χάλαγε δεν έσπαγε
αλλά ΄ξεβιδωνόντουσαν τα πάντα με τους κραδασμούς του..........

STO DIAOLO
24/05/2013, 13:52
Χαχαχαχα, ο κύλινδρος σόμπα/καλοριφέρ/αερόθερμο είναι σήμα κατατεθέν των αερόψυκτων ευρωπαϊκών της εποχής:rotflmao::priest:
Άντε, όταν έρθεις Αθήνα να βρεθούμε και να εκδράμουμε με τις ΜΖ!:beer:

SHOOTER045
24/05/2013, 15:43
θα φερω και τα κρεατα,με το μεγεθος του κυλινδρου,δεν χρειαζεται σχαρα,τα ψηνουμε απευθειας....

STO DIAOLO
24/05/2013, 15:47
:lol:

Tι μηχανάκι έχεις φίλε Σουτέρ;

SHOOTER045
24/05/2013, 15:54
at this moment τα μονα λειτουργικα ειναι ενα ΥΖ 250 και ενα glx90-ενα ΙΤ 250 σε κομματια κλουβες,κλπ-ενα GSF 400 bandit που αφου εχω μαζεψει ενα καρο μλκιες φτανουν για 2 μηχανακια-πρεπει καποια στιγμη να αρχισω μονταρισμα,τις προαλλες βρηκα στο χωριο μου εν πισω φτερο και ενα καρμπ απ το sachs και ειμαι στα ιχνη του υπολοιπου,και αλλαξαμε μπουζι στο gt με τον μπαρμπα,τα σημερινα διχρονολαδα λεει δεν κανουν...

kokkiklhs
24/05/2013, 18:05
ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ αν κοιταξεις θεματα μου,θα βρεις τον τοπο,για βοηθεια εχουμε παααααααααααααρα πολλα νερα εδωπερα-καπνα ροδακινα,βοηθος σε κουμπινα=θεριζοαλωνιστικη-σιταρια κριθαρια.και εργοστασιο
το gt το εχω καβαλησει,αλλη αισθηση δεν σου λεω τιποτα,ενα ΜΖ X 3!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

3 μεζέδες σε 1;;;; :eek: Όταν το πάρεις με το καλό, θέλω βόλτααααα!!!!!!!!!!

kokkiklhs
24/05/2013, 18:07
291119


Ρώσικο vaskod , 175 κυβικά με δύο εξατμίσεις δεν χάλαγε δεν έσπαγε
αλλά ΄ξεβιδωνόντουσαν τα πάντα με τους κραδασμούς του..........


Χαχαχα, τέλειο μηχανάκι, η επιτομή του ΚΚΕ σε 2 τροχούς! Μάλλον στο φυσικό του περιβάλλον οι βίδες και τα παξιμάδια κόλλαγαν από τον πάγο, οπότε δεν είχαν διαπιστώσει το πρόβλημα ξεβιδώματος οι σοβιετικοί! :D
Λοιπόν, τσέκαρα το εργοστάσιο, ΔΕΝ είναι αυτό που έβγαζε τους ομώνυμους πυραύλους, αλλά έβγαζε τουφέκια και πολυβόλα για τον κόκκινο στρατό!! :lol:

kokkiklhs
24/05/2013, 18:08
θα φερω και τα κρεατα,με το μεγεθος του κυλινδρου,δεν χρειαζεται σχαρα,τα ψηνουμε απευθειας....

Με τέτοιο μέγεθος ψύκτρας στον κύλινδρο, πρέπει να βρεις και να φέρεις μπριζόλες από βροντόσαυρο!!! :D

kokkiklhs
24/05/2013, 18:10
τα σημερινα διχρονολαδα λεει δεν κανουν...

Εεεεε, ορυκτέλαιον 2Τ αυστηρά, από το φτηνιάρικο! Μη πάει και βάλει κάνα συνθετικό bel ray κλπ και του μείνει στο χέρι το εργαλείον...
:sick:

kokkiklhs
24/05/2013, 18:11
:rotflmao::priest:
Άντε, όταν έρθεις Αθήνα να βρεθούμε και να εκδράμουμε με τις ΜΖ!:beer:

Προβλέπω αιθαλομίχλη σε όλο το νομό Αττικής εκείνες τις μέρες!!! :lol:
:beer:

STO DIAOLO
24/05/2013, 18:29
:rotflmao:
Eίμαστε απλοί και οικολογικοί!:hunter: :p

kokkiklhs
24/05/2013, 18:33
:rotflmao:
Eίμαστε απλοί και οικολογικοί!:hunter: :p

Ακριβώς!!!! :lol: :lol: :lol:

http://www.youtube.com/watch?v=l4zrNOWmHyM

spyrakos35
24/05/2013, 22:40
Ακριβώς!!!! :lol: :lol: :lol:

http://www.youtube.com/watch?v=l4zrNOWmHyM

simplicity is genius._

πόσα χρόνια είχα να το ακούσω.....

STO DIAOLO
28/05/2013, 15:59
Eίμαστε απλοί και οικολογικοί!
Και χορτοφάγοι, συν τοις άλλοις! ;):rotflmao: :a34:

SHOOTER045
28/05/2013, 16:01
αυτο ακριβως εννοουσα
που το βρηκες ρε?:lol::lol::lol::lol::lol:
απαιχτο

STO DIAOLO
28/05/2013, 16:11
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.130724230424941.29727.130716330425731&type=1

STO DIAOLO
27/08/2014, 10:57
Τώρα είδα εδώ οτι σου έβαλε αντιρίδες το μαστόρι. Η σχάρα είναι κούφια σωληνωτή η μασίφ;

kokkiklhs
27/08/2014, 11:06
Τώρα είδα εδώ οτι σου έβαλε αντιρίδες το μαστόρι. Η σχάρα είναι κούφια σωληνωτή η μασίφ;
Κούφια σωληνωτή, αλλά με πεπλατυσμένη διατομή, όχι η απλή στρογγυλή που κόβεται...

STO DIAOLO
27/08/2014, 11:13
Ναι, πρόσεξα οτι είναι "κοφτή" και όχι κυλινδρική.

kokkiklhs
27/08/2014, 11:15
Ναι, πρόσεξα οτι είναι "κοφτή" και όχι κυλινδρική.

Οι κυλινδρικές είναι μάπα, ακόμη και να μή φορτώνεις το βαλιτσάκι, κάποια στιγμή κόβονται από τους κραδασμούς...

STO DIAOLO
27/08/2014, 11:49
Μου κόπηκε τον Χειμώνα. Την κόλλησα σε σιδερά. Προσθέτως κόλλησε 4 μασίφ πηχάκια στα σημεία που σπάει. Και άλλα δύο πηχάκια με τρύπες εκατέρωθεν για να βιδώσω τις αντιρίδες. Ο μαλάκας άφησε κενά στις κολλήσεις. Δηλαδή δεν κόλλαγε σε όλη την περίμετρο του σπασίματος. Κόλλαγε σε δύο πλευρές από τις τέσσερις.
Είχα περίσσευμα πλαστελινης που είχα βάλει στην τρύπα δίπλα στην βίδα νεκράς και γέμισα τα κενά στην σχάρα. Βίδωσα και τις αντιρίδες και είναι εντάξει.

kokkiklhs
27/08/2014, 11:51
Μου κόπηκε τον Χειμώνα. Την κόλλησα σε σιδερά. Προσθέτως κόλλησε 4 μασίφ πηχάκια στα σημεία που σπάει. Και άλλα δύο πηχάκια με τρύπες εκατέρωθεν για να βιδώσω τις αντιρίδες. Ο μαλάκας άφησε κενά στις κολλήσεις. Δηλαδή δεν κόλλαγε σε όλη την περίμετρο του σπασίματος. Κόλλαγε σε δύο πλευρές από τις τέσσερις.
Είχα περίσσευμα πλαστελινης που είχα βάλει στην τρύπα δίπλα στην βίδα νεκράς και γέμισα τα κενά στην σχάρα. Βίδωσα και τις αντιρίδες και είναι εντάξει.

Το καλό με τους ΜεΖέδες είναι ότι μας αναγκάζουνε και γινόμαστε τρελλοί πατενταδόροι! Σίγουρα κι ο Μαγκάιβερ, αν ήταν μηχανόβιος, ΜεΖέ θα διάλεγε!! :lol:

STO DIAOLO
28/08/2014, 08:44
Το καλό με τους ΜεΖέδες είναι ότι μας αναγκάζουνε και γινόμαστε τρελλοί πατενταδόροι! Σίγουρα κι ο Μαγκάιβερ, αν ήταν μηχανόβιος, ΜεΖέ θα διάλεγε!! :a013: Γι'αυτό γουστάρουμε τις ΜΖ.

MG-KTiNoS
28/08/2014, 08:58
:a013:

γουστάρω

Κανένα μηχανάκι δεν είναι μπορεί να είναι ταπεινό.
Μόνο εσύ μπορείς να το ταπεινώσεις όταν το παρατήσεις.
:)

STO DIAOLO
29/08/2014, 07:27
Ακριβώς.
Πέραν αυτού, τα παλιά μηχανάκια έχουν ξεχωριστό τύπο το καθένα ανά μάρκα και αξίζει να ασχοληθείς.

notakos600
30/08/2014, 15:08
Ταπεινός είναι ο αναβάτης που τη ξεφτιλίζει αφήνοντάς τη στη τύχη της.
Η μηχανή, οποιαδήποτε μηχανή, κρύβει μέσα της αρχοντιά.

STO DIAOLO
02/09/2014, 11:49
Η μηχανή, οποιαδήποτε μηχανή, κρύβει μέσα της αρχοντιά.
:a013: Και ψυχή για όποιον την αγαπά.

Κύριοι διαχειριστές, γιατί δεν υπάρχει η δυνατότητα βίντεο σε αυτό το νήμα;