PDA

View Full Version : Το εγκεφαλικό δεν αργεί...



Ktm.Prestige
16/05/2013, 17:44
Ναι ναι , το νιώθω να έρχεται!!

Πάμε τώρα στο άλλο μηχανάκι που εχω , ενα KTM 525EXC 2005.

Χάνει το τσιμουχάκι του συμπλέκτη στη μανέτα υγρά , κλασσικό φαινόμενο , φυσιολογικά μπορεί κάποιος να πει.
Αγοράζω το γνήσιο κιτ επισκευής που δίνει η ΚΤΜ 9,0mm μαζί με Magura υγρά συμπλέκτη.

Ξεκινάμε την αντ/ση του kit piston συμπλέκτη , βάζουμε υγρά και ερχόμαστε στην εξαέρωση του συστήματος...
Αφήνουμε ανοιχτό το καπάκι απο πάνω και ανοιχτή τη βαλβίδα κάτω ώστε να αναβλύζει με τη φυσική ροή το υγρό.
Σφίγγουμε απο κάτω , παίζουμε 5-6 συμπλεκτιές , έχουμε πίεση!Μετα απο 15 φορές , χάνουμε πίεση και διακρίνουμε φυσαλίδες να αναβλύζουν στο δοχειάκι.
Ξαναανοιγουμε , ξανακάνουμε το ίδιο .....τα ίδια.

Αλλάζουμε μέθοδο - Κλείνουμε απο κάτω , πιέζουμε συμπλέκτη καμια δεκαριά , ανοίγουμε λίγο και κλείνουμε γρήγορα τη βαλβίδα κάτω στο συμπλέκτη.Το κάναμα αυτη τη
διαδικασία 15 φορές και ενω συμπληρώναμε υγρά απο πάνω..Πατάμε πάλι 5-6 φορές συμπλέκτη μετα απο λίγο πάλι φυσαλίδες και έχουμε χάσει πίεση!!!

Παιδιά , αναγκαστήκαμε και λύσαμε πάλι όλο το σύστημα της Magura.
Συγκρίναμε το παλιό έμβολο με το καινούργιο και παρατηρήσαμε οτι στο καινούργιο το ενα λαστιχάκι ήταν φορεμένο ανάποδα!!!
Το κιτ επισκευής το πήρα σφραγισμένο στο ζελατινάκι του μέσα!
Του αλλάξαμε τη φορά κάναμε την πρώτη διαδικασία και τώρα δουλεύει κανονικά!


Υπάρχει και για αυτο εξήγηση ή να πάω να ανάψω καμιά λαμπάδα??

cosgili
16/05/2013, 21:34
Ναι ναι , το νιώθω να έρχεται!!
.
.
.



Υπάρχει και για αυτο εξήγηση ή να πάω να ανάψω καμιά λαμπάδα??

Ναι...μην μπλέκεις με ΚαΤέΜια...


Αστειεύομαι...συμπάσχω:lol:

giorgos.bmw
16/05/2013, 21:53
Επειδή ο αέρας πάει πάντα προς τα πάνω για να κάνης εξαέρωση χωρίς καθόλου να παιδευτείς κάνης τα εξής ( για συμπλέκτη – φρένα χωρίς ABS ).
Παίρνεις μια μεγάλη ( την πιο μεγάλη που θα βρεις ) σύριγγα, βάζεις μπροστά ένα λαστιχένιο σωληνάκι, την γεμίζεις την σύριγγα υγρά φρένων, βάζεις το λαστιχάκι στον εξαερισμό, τον ανοίγεις και πιέζεις την σύριγγα μέχρι να γεμίσει το πάνω δοχείο υγρά. Κλίνεις των εξορισμό και δοκιμάζεις. Ο αέρας έχει φυγή όλος προς τα πάνω. ;)

Antonisss
16/05/2013, 21:56
Επειδή ο αέρας πάει πάντα προς τα πάνω για να κάνης εξαέρωση χωρίς καθόλου να παιδευτείς κάνης τα εξής ( για συμπλέκτη – φρένα χωρίς ABS ).
Παίρνεις μια μεγάλη ( την πιο μεγάλη που θα βρεις ) σύριγγα, βάζεις μπροστά ένα λαστιχένιο σωληνάκι, την γεμίζεις την σύριγγα υγρά φρένων, βάζεις το λαστιχάκι στον εξαερισμό, τον ανοίγεις και πιέζεις την σύριγγα μέχρι να γεμίσει το πάνω δοχείο υγρά. Κλίνεις των εξορισμό και δοκιμάζεις. Ο αέρας έχει φυγή όλος προς τα πάνω. ;)

Σε σύστημα με διπλές δαγκάνες η διαδικασία πως γίνεται?

MiltiadisK.D
16/05/2013, 22:00
Βαγγο κανε κανα ευχελαιο γιατι μας γλωσσοφαγανε:priest::rotflmao:

foogr01
16/05/2013, 22:13
φτου φτου σκόρδα !

Ίσως λάθος στη συναρμολόγηση - συσκευασία του κιτ. Έτυχε μια στις τόσες και έτυχε σε σένα, + το άλλο και ορθώς αναρωτιέσαι "τι γίνεται εδώ πέρα;"

giorgos.bmw
16/05/2013, 22:18
Σε σύστημα με διπλές δαγκάνες η διαδικασία πως γίνεται?


Κάνης πρώτα την μια δαγκάνα, και όταν εμφανιστή το υγρό στο δοχείο της τρόμπας (πάνω) τότε πας στην άλλη δαγκάνα.

MiltiadisK.D
16/05/2013, 22:33
Μονο το SYM σε εχει βγαλει ασπροπροσωπο,κανονισε να τα παιξει και αυτο:rotflmao:μετα θα πα"να παρουμε 2 ποδηλατακια:lol::p

Allst@rf
16/05/2013, 23:52
Σιγά τα προβληματα που θα παθεις και εγκεφαλικό...

Αν αρχίσει να σου καίει λάδι, τότε να δω τι θα παθεις...

:p

Ktm.Prestige
17/05/2013, 02:18
Allst@rf , εαν ξεκινήσει να καίει λάδι τότε :a26:

Μιλταρά , το σκουτεράκι ολα τα λεφτα!

Foo , μπακαλιάρο σκορδαλιά θα παραγγείλω της γυναίκας να φτιάξει αύριο.:D

Τι να πω ρε κοπέλια , ανταλλακτικό σφραγισμένο και να είναι ανάποδα το λαστιχάκι....
Πολύ περίεργα πράματα τελευταία...
:alien: :alien: :alien:

MiltiadisK.D
17/05/2013, 02:46
Ελα ρε περα απο την πλακα,συμβαινουν αυτα.Ειχα αλλαξει σετακι στο Δουκα,δεν προλαβα να κανω 1000χλμ και τακλασε παλι,φτου απτην αρχη και ολα καλα την δευτερη φορα!:smokin:

spyrakos35
17/05/2013, 05:21
Παιδιά , αναγκαστήκαμε και λύσαμε πάλι όλο το σύστημα της Magura.
Συγκρίναμε το παλιό έμβολο με το καινούργιο και παρατηρήσαμε οτι στο καινούργιο το ενα λαστιχάκι ήταν φορεμένο ανάποδα!!!
Το κιτ επισκευής το πήρα σφραγισμένο στο ζελατινάκι του μέσα!
Του αλλάξαμε τη φορά κάναμε την πρώτη διαδικασία και τώρα δουλεύει κανονικά!


Υπάρχει και για αυτο εξήγηση ή να πάω να ανάψω καμιά λαμπάδα??

καλά.....

δεν σου κάνει καθόλου εντύπωση που λέγεται Μαγκούρα?.....

τυχαιο λες να είναι???

:p

Ktm.Prestige
17/05/2013, 09:05
:p:p:p:p
Τώρα που το ξανασκέφτομαι.....



καλά.....

δεν σου κάνει καθόλου εντύπωση που λέγεται Μαγκούρα?.....

τυχαιο λες να είναι???

:p

Hintro
17/05/2013, 16:36
Εξαέρωση συμπλέκτη ως εξής. Άνοιξε το καπάκι από πάνω άνοιξε την βαλβιδούλα από κάτω, περίμενε να αδειάσει το σωληνάκι υψηλής. Πήγαινε στο φαρμακείο και πάρε μια ένεση( την μεγαλύτερη δεν θυμάμαι πόσο και κάνεις εξαέρωση από κάτω προς τα πάνω χωρίς να δίνεις συμπλεξιές.) όταν γεμίσει το δοχείο επάνω βιδώνεις και τέλος.(Αν έχεις κάνει καμιά μαμακία με την τρόμπα συμπλέκτη με το service kit δεν ξέρω..) Υγρά συμπλέκτη παίρνεις και από πρατήριο υγρών καυσίμων τα κόκκινα για υδραυλικό τιμόνι για αυτοκίνητα και φορτηγά... Είναι ακριβώς τα ίδια ίσως και καλύτερα...

Allst@rf
17/05/2013, 19:37
Το αν αρχισει να καίει λαδι ,μη νομίζεις ότι είναι αφυσικο για μονοκυλινδρο επιδόσεων... σημαίνει ότι θέλει ελατήρια πιστονιου, ή ολόκληρο rebuild κινητήρα...ειδικά αν έχει ώρες ο κινητήρας είναι κάτι φυσιολογικό...

Εγώ στο είπα για να μην τρελενεσαι με αυτές τις μικρομαλακιες που μας τρώνε τα λεφτά, γιατί με αυτά τα μηχανακια που έχουμε κάποια στιγμή θα τα δώσουμε χοντρά...

MiltiadisK.D
18/05/2013, 14:00
Το αν αρχισει να καίει λαδι ,μη νομίζεις ότι είναι αφυσικο για μονοκυλινδρο επιδόσεων... σημαίνει ότι θέλει ελατήρια πιστονιου, ή ολόκληρο rebuild κινητήρα...ειδικά αν έχει ώρες ο κινητήρας είναι κάτι φυσιολογικό...

Εγώ στο είπα για να μην τρελενεσαι με αυτές τις μικρομαλακιες που μας τρώνε τα λεφτά, γιατί με αυτά τα μηχανακια που έχουμε κάποια στιγμή θα τα δώσουμε χοντρά...
Ενα κομματι χωραφι θαχα αγορασει oμ@@κ@@κ@@ς με τα γκαφρα που εχω χωσει στα ΚΤΜια:eyepop:να τρωω και κανα ζαραζαβατικο τσαμπα:rotflmao:,αλλα χαλαλι,οι κ@βλες πληρωνονται(εχω αλλαξει και καμποσα βεβαια)και εξακολουθω να χωνω χρημα σε αυτα(οταν εχω:plaf:)γιατι οταν αγορασα το πρωτο μου:a07:,απλα δεν ξαναψωνισα αλλη μαρκα.Τα προβληματακια που μας βγαζουν ειναι σχεδον για ολους τους κατοχους γνωστα.Βαγγο για ολους μας υπαρχει η πρωτη φορα!:beer::smokin:

gefr
20/05/2013, 10:44
Υγρά συμπλέκτη παίρνεις και από πρατήριο υγρών καυσίμων τα κόκκινα για υδραυλικό τιμόνι για αυτοκίνητα και φορτηγά... Είναι ακριβώς τα ίδια ίσως και καλύτερα...

Τα υγρά για το υδραυλικό τιμόνι έχουν συνήθως 7,5wt ή ότι γράφει το μπουκάλι, αλλά είναι παχύρευστα για το συμπλέκτη. Αυτό δεν περάζει παρά μόνο δυσκολέυει τη χρήση του συμπλέκτη. Τα Magura έχουν 5wt και μπορείς να βρείς υγρά μπροστινής ανάρτησης με 2,5wt για πιό ελαφριά λειτουργία που δουλεύουν μιά χαρά.

Ktm.Prestige
22/05/2013, 08:20
Εξαέρωση συμπλέκτη ως εξής. Άνοιξε το καπάκι από πάνω άνοιξε την βαλβιδούλα από κάτω, περίμενε να αδειάσει το σωληνάκι υψηλής. Πήγαινε στο φαρμακείο και πάρε μια ένεση( την μεγαλύτερη δεν θυμάμαι πόσο και κάνεις εξαέρωση από κάτω προς τα πάνω χωρίς να δίνεις συμπλεξιές.) όταν γεμίσει το δοχείο επάνω βιδώνεις και τέλος.(Αν έχεις κάνει καμιά μαμακία με την τρόμπα συμπλέκτη με το service kit δεν ξέρω..) Υγρά συμπλέκτη παίρνεις και από πρατήριο υγρών καυσίμων τα κόκκινα για υδραυλικό τιμόνι για αυτοκίνητα και φορτηγά... Είναι ακριβώς τα ίδια ίσως και καλύτερα...

Ναι , εχω δει και αυτη τη μέθοδο.Απο κάτω προς τα πάνω...
Εγω το έκανα όπως ακριβώς είχα κάνει αλλαγή και στο Prestige που είχα.Τα υγρά που βάζω ΠΑΝΤΑ magura!!?Μπορεί και να έχεις δίκιο αλλα μπορεί να είμαι και
επιφυλακτικός με οτιδήποτε άλλο.

Το θέμα όμως δεν είναι μόνο αυτό , είναι πως γίνεται σε σφραγισμένο κουτάκι απο το εργοστάσιο να έχουν τοποθετήσει ανάποδα το ενα απο τα δυο ρινγκάκια
που έχει το έμβολο??Δηλαδή , λίγο ακόμα και θα τα παρατούσα να πήγαινα σε ενα μηχανικό , ο οποίος λόγω πείρας θα το έβλεπε και θα μου τα έπαιρνε κανονικά.

Δε λέω , δουλειά μου δεν είναι αλλά μικρά πραγματάκια μπορώ να τα κάνω...

Lioulios
23/05/2013, 00:21
Mονο μικρά ;

Ktm.Prestige
23/05/2013, 08:46
???

Mονο μικρά ;

Lioulios
23/05/2013, 16:20
...




???




Δε λέω , δουλειά μου δεν είναι αλλά μικρά πραγματάκια μπορώ να τα κάνω...
Mονο μικρά ;

Ktm.Prestige
23/05/2013, 17:09
@lioulios , τα μεγάλα τα κάναμε χθές στο συνεργείο του Μήτσου!!Έχεις ενα δίκιο

Πάρε 2 :beer: :beer: