PDA

View Full Version : Kράνος .... ληγμένο ? ? ?



Σελίδες : [1] 2

Fastmike78
16/05/2013, 18:01
Καλησπέρα σε όλους ....

Αγόρασα σήμερα κράνος IXS ΗΧ 402 απο κατάστημα στην Καλλιρόης σε τιμή 150 (προσφορά απο 200)
Το πάω σπίτι λέω '' κάτσε να δω πότε φτιάχτηκε '' ... βγάζω μαξιλαράκια και βλέπω ημ. παραγωγής
JUL 2005 (Ιούλιος) . Δέν ξέρω και πολλά απο κράνη αλλα έχω ακούσει οτι λήγουν σε 5 χρόνια .
Παίρνω τηλ στο κατάστημα και μου λένε '' όλα οκ , αυτό είναι carbon -fiber και δεν παίζει ρόλο η ημ παραγωγής και η ζωή του ξεκινάει απο τότε που αρχίζει να χρησιμοποιείται ... '' . Μου είπαν επίσης οτι έχει διάρκεια ζωής εως επτά χρόνια (αν δεν χτυπήσει βέβαια ) .

Πείτε μου τη γνώμη σας....

MikeG
16/05/2013, 18:02
Η ημερομηνία λήξης ξεκινάει από την ημερομηνία πρώτης χρησιμοποίησης.

byron
16/05/2013, 19:22
Η arai η shoei δινει 5 χρονια χρησης/ 7-8 στο ραφι. Προσωπικα δεν θα το κραταγα

Allst@rf
16/05/2013, 19:27
Σύμφωνα λοιπόν με το αξίωμα τον 7-8 χρονών στο ράφι, όπως λέει ο βυρωνας, το κράνος σου έχει λιγότερο απο ένα χρόνο ζωής...

Μάλλον γιαυτό τα δίνουν προσφορά...

vaska
16/05/2013, 19:44
Η ημερομηνία λήξης ξεκινάει από την ημερομηνία πρώτης χρησιμοποίησης.

Επειδή αυτό δεν το ήξερα, θεωρούσα ότι το κράνος λήγει μετά από Χ χρόνια από την ημερομηνία παραγωγής του, μπορείς μήπως να δώσεις link να ξεστραβωθώ?? Γιατί να σου πω την αλήθεια δεν καταλαβαίνω την διαφορετικότητα των συνθηκών από το ράφι στο κεφάλι, και ποιες είναι εκείνες που όταν ικανοποιηθούν αρχίζει να μετράει ο χρόνος ανάποδα.

MikeG
16/05/2013, 19:56
Επειδή αυτό δεν το ήξερα, θεωρούσα ότι το κράνος λήγει μετά από Χ χρόνια από την ημερομηνία παραγωγής του, μπορείς μήπως να δώσεις link να ξεστραβωθώ?? Γιατί να σου πω την αλήθεια δεν καταλαβαίνω την διαφορετικότητα των συνθηκών από το ράφι στο κεφάλι, και ποιες είναι εκείνες που όταν ικανοποιηθούν αρχίζει να μετράει ο χρόνος ανάποδα.

Έχει συζητηθεί ξανά εδώ μέσα πολλές φορές. Θα ποστάρω από κάτω ανάλογα links. Επίσης άλλο ένα κράνος να το βλέπει ο ήλιος, η βροχή, η σκόνη και πάει λέγοντας, και άλλο να είναι στη κούτα του, αφόρετο αποθηκευμένο σε σωστή θερμοκρασία. Έχει να κάνει με το πολυμερισμό των υλικών που είναι φτιαγμένα τα κράνη.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=132703&highlight=%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%B7%CE%BD%CE%AF%CE%B1+%CE%BB%CE%AE%CE%BE%CE%B7%CF%8 2

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=70000&highlight=%CE%BB%CE%AE%CE%BE%CE%B7%CF%82

http://www.ducati.ms/forums/11-ducati-motorcycle-chat/143350-helmet-life-expiry-manufacturer-date-should-i-pay-extra-attention.html



"Snell recommends that a helmet be replaced within five years from its date of first use, and no more than seven years from its date of manufacture."


http://www.araiamericas.com/Arai_Wants.asp?Article=Arai_Wants/howwarrantieswork.asp





Q How does the expiry date apply to the helmet?

A: Researches have shown no evidence of degradation of the materials used in the helmets manufac-ture due to the mere effect of the times passing by. Nevertheless the exposure to the atmosphere agents (extreme hot and extreme cold), and to the exposure and the contacts with the vapors of the lubricants and gasoline normally used in the motorist environment is likely possible it might have some sort of influence to the molecular links of the materials used. Moreover, because of its own nature, the helmet often undergo to shocks of different amplitude that could limit its peformances. For all these reasons, for the abuse to the comfort padding and for the technical evolution that make more modern and protective lids available, it is suggested to replace the helmet after 5 years of use. In case of intensive use this delay should be shortened accordingly. If a helmet supports a severe blow, even if there is no evidence of damage, it should be replaced.

http://www.justhelmets.co.uk/index.php?option=com_content&view=article&id=3&Itemid=4

vaska
16/05/2013, 20:08
Ευχαριστώ για τον κόπο σου, διάβασα μία γρήγορα. Αν εξαιρέσεις τους ρύπους και τον ήλιο, το οξυγόνο του αέρα που συμβάλει καθοριστικά στον πολυμερισμό του υλικού, βρίσκεται και μέσα στην ντουλάπα μας, που σημαίνει ότι τελικά η γήρανση ξεκινάει από την ημερομηνία παραγωγής, απλά επιταχύνεται αν το κράνος είναι σε καθημερινή χρήση και κατ' επέκταση σε καθημερινή έκθεση σ' εκείνους τους παράγοντες που επηρεάζουν την μακροβιότητά του.
Με χρήση λοιπόν της απλής λογικής θεωρώ πως ναι ένα κράνος με ημερομηνία παραγωγής πριν από 5 χρόνια ακόμα κι αν αυτό βρισκόταν στο κουτί του για όλο αυτό το διάστημα, είναι παλιό.

Σωστά?

byron
16/05/2013, 20:41
Δεν κατάλαβα το πρώτο post του Mike και τα link που βάζει παρακάτω, αναιρούν ουσιαστικά το οτι η ημερ/νια ξεκινάει απ΄τη στιγμή που θα το χρησιμοποιήσεις.

Η Arai ή η Shoei γράφουν για 7 χρόνια ακόμα και αν είναι στο ράφι. Δεν γνωρίζω περισσότερα απ΄αυτές, όπως και δεν γνωρίζω αν τα κράνη carbon fiber έχουν ιδιαιτερότητες λόγω των εποξικών ρυτινών που περιέχουν. ίσως μια ερώτηση κατευθείαν στον κατασκευαστή να βοηθούσε περισσότερο, αν επιθυμείς να το κρατήσεις μιας και η έκπτωση που έκαναν δεν είναι και κάτι φοβερό.

MikeG
16/05/2013, 20:50
Δεν κατάλαβα το πρώτο post του Mike και τα link που βάζει παρακάτω, αναιρούν ουσιαστικά το οτι η ημερ/νια ξεκινάει απ΄τη στιγμή που θα το χρησιμοποιήσεις.

Η Arai ή η Shoei γράφουν για 7 χρόνια ακόμα και αν είναι στο ράφι. Δεν γνωρίζω περισσότερα απ΄αυτές, όπως και δεν γνωρίζω αν τα κράνη carbon fiber έχουν ιδιαιτερότητες λόγω των εποξικών ρυτινών που περιέχουν. ίσως μια ερώτηση κατευθείαν στον κατασκευαστή να βοηθούσε περισσότερο, αν επιθυμείς να το κρατήσεις μιας και η έκπτωση που έκαναν δεν είναι και κάτι φοβερό.

Αφού το γράφει καθαρά ρε Βύρωνα, αυτό που λέμε.

Snell recommends that a helmet be replaced within five years from its date of first use, and no more than seven years from its date of manufacture

5 χρόνια από τη πρώτη μέρα χρήσης λέει η Snell.

& στο επόμενο link : it is suggested to replace the helmet after 5 years of use

& όσον αφορά την Arai, στο manual του κράνους μου λέει αυτό που λες και εσύ. Που υπάρχει η διαφωνία μας;

byron
16/05/2013, 21:14
Αφού το γράφει καθαρά ρε Βύρωνα, αυτό που λέμε.

Snell recommends that a helmet be replaced within five years from its date of first use, and no more than seven years from its date of manufacture

5 χρόνια από τη πρώτη μέρα χρήσης λέει η Snell.

& στο επόμενο link : it is suggested to replace the helmet after 5 years of use

& όσον αφορά την Arai, στο manual του κράνους μου λέει αυτό που λες και εσύ. Που υπάρχει η διαφωνία μας;

Ναι...το δεύτερο μέρος της πρότασης της Snell, τι λέει?

MikeG
16/05/2013, 21:17
Ναι...το δεύτερο μέρος της πρότασης της Snell, τι λέει?

7 χρόνια από κατασκευή. So? Δεν είπα κάτι αντίθετο.

byron
16/05/2013, 21:22
7 χρόνια από κατασκευή. So? Δεν είπα κάτι αντίθετο.

Με μπέρδεψε το παρακατω μάλλον


Η ημερομηνία λήξης ξεκινάει από την ημερομηνία πρώτης χρησιμοποίησης.

MikeG
16/05/2013, 21:30
Με μπέρδεψε το παρακατω μάλλον


Ναι, δεν έγραψα εκεί "και 7 χρόνια από την ημερομηνία κατασκευής".

Προφανώς το παλικάρι πρέπει να το πάει πίσω, νομίζω και εγώ.

:wave2:

antonis_a
16/05/2013, 22:57
Εγώ πάντως τώρα που το έψαξα και έβγαλα τα μαξιλαράκια, δεν είδα να γράφει καμιά ημερομηνία πουθενά.

LOUKILOUK
17/05/2013, 01:01
Στα Αραι που είπαμε ότι αναγράφετε η ημερομηνία παραγωγής; στον ιμάντα πρόσδεσης;

blackbusa
17/05/2013, 04:12
Προσωπικα θα το πηγαινα πισω μονο και μονο για την παπαρια που σου ειπαν...ασε που θα εριχνα και μια ματια σε κανα net...

Α ναι...βασει του νομου υπερ του καταναλωτη μεσα σε καποιες μερες εχεις δικαιωμα επιστροφης χρηματων...αρκει να πας το εμπορευμα στην κατασταση που το παρελαβες...μαζι με το κουτι εννοειτε...

blackbusa
17/05/2013, 04:16
Σύμφωνα λοιπόν με το αξίωμα τον 7-8 χρονών στο ράφι, όπως λέει ο βυρωνας, το κράνος σου έχει λιγότερο απο ένα χρόνο ζωής...

Μάλλον γιαυτό τα δίνουν προσφορά...
Συμφωνα με το αξιωμα αυτο το κρανος οχι μονο το εχουμε θαψει αλλα του εχουμε κανει και μνημοσυνο...

byron
17/05/2013, 06:46
Στα Αραι που είπαμε ότι αναγράφετε η ημερομηνία παραγωγής; στον ιμάντα πρόσδεσης;

yes.

http://www.araiamericas.com/Arai_Wants.asp?Article=Arai_Wants/howwarrantieswork.asp

antonis_a
17/05/2013, 08:46
yes.

http://www.araiamericas.com/Arai_Wants.asp?Article=Arai_Wants/howwarrantieswork.asp

Εμένα μπορείς να μου πεις για τα suomy που φαίνεται η ημερομηνία??

byron
17/05/2013, 09:38
Εμένα μπορείς να μου πεις για τα suomy που φαίνεται η ημερομηνία??

Δεν είχα ποτέ suomi. Συνήθως η ημερ/νια είναι στο λουρί, ή στο εσωτερικό της επένδυσης.

AUFGEBRACHT
17/05/2013, 17:06
Η αλήθεια κάπου ανάμεσα είναι, αλλά εγώ θα κάνω μια χαζή ερώτηση... θα συνέφερε τις εταιρείες παραγωγής κρανών εάν τα κράνη αντικαθιστούνταν μετά από 10-15 χρόνια;

foogr01
18/05/2013, 23:09
Η αλήθεια κάπου ανάμεσα είναι, αλλά εγώ θα κάνω μια χαζή ερώτηση... θα συνέφερε τις εταιρείες παραγωγής κρανών εάν τα κράνη αντικαθιστούνταν μετά από 10-15 χρόνια;

Χμμμ... Πολλοί θα σου πούνε τώρα "το ρισκάρεις ;"
Εγώ απλά θα σου πω ότι θέτεις μια πολύ καλή ερώτηση :hmm:

irinia
19/05/2013, 09:06
NAXAME NA ΛΕΓΑΜΕ..........



Τί νά πάθει ρέ παιδιά τό ύλικό άπό τό όποίο άποτελείται τό κράνος..??
Ένα καλό παραμύθι γιά νά πουλάμε τό καινούργιο.
Άν τό βρείτε φθηνό ,όντως φθηνό μισοτιμής δηλαδή ,
ΧΤΥΠΗΣΤΕ ΤΟ,καί άφήστε νά λένε άρκεί νά μήν έχει φάει ήλιο κ.λ.π...
Οί έταιρείες ΘΕΛΟΥΝ νά πουλάνε .......
ΑΛΛΑ ΤΑ ΚΡΑΝΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΓΑ......!!!!!!!!!
έχω arai τού Ντούχαν άπό τό 89,έλιωσε άπό μέσα,έπεσα καί χτύπησα
άρκετά δυνατά στό κεφάλι.
Μιά χαρά, έσπασε τό πλαινό αύτάκι άλλά αύτό ήταν φυσικό άπό τήν πτώση.
ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΜΕ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ...........
Σιγά μήν έσπαγε καί δέν μέ προστάτευε.......
Μέ αύτή τή λογική θά πετάγαμε καί τίς βάρκες κάθε 5 χρόνια,νά τίς προλάβουμε
νά μή βουλιάξουν....
ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ....................άλλά
καί ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ...!!!
Διαλέγεις καί παίρνεις.

sapila racing
19/05/2013, 16:31
έχω arai τού Ντούχαν άπό τό 89,έλιωσε άπό μέσα,έπεσα καί χτύπησα
άρκετά δυνατά στό κεφάλι.


Eτσι εξηγείται λοιπόν. :p
Δεν τόλεγες τόσο καιρό ρε συ Terens να μην σε παρεξηγούμε. :confused:

irinia
20/05/2013, 07:34
Eτσι εξηγείται λοιπόν. :p
Δεν τόλεγες τόσο καιρό ρε συ Terens να μην σε παρεξηγούμε. :confused:





:a22:


:tooth:


:a54:

Stabak
20/05/2013, 08:08
Δηλαδη μερικοι απο σας κανετε μοριακη αναλυση με το ματι; Μααστα
Ξερετε αν τα πλαστικά και ελαστικά μερη εχουν κυκλο ζωής και ποτε...
Φανταζομαι ουτε προβλημα θα χατε με το γκοτζιλα στο στρατο απο βαθιά κατάψυξη...

AristidisZ
20/05/2013, 09:26
Δηλαδη μερικοι απο σας κανετε μοριακη αναλυση με το ματι; Μααστα
Ξερετε αν τα πλαστικά και ελαστικά μερη εχουν κυκλο ζωής και ποτε...
Φανταζομαι ουτε προβλημα θα χατε με το γκοτζιλα στο στρατο απο βαθιά κατάψυξη...

δε σε καταλαβαίνω...
όταν ο ίδιος ο κατασκευαστής προτείνει αντικατάσταση μετά από 7 χρόνια από την ημερομηνία παραγωγής, εμείς είμαστε οι εξυπνάκηδες που θα τον βγάλουμε βλάκα ε ;
εξάλλου δεν είναι ότι ο φίλος είπε:
το κράνος μου "έληξε" αλλά είναι σα καινούριο, να το αλλάξω ;
πλήρωσε κάτι "του κουτιού", οπότε κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να ζητήσει κάτι πιο "φρέσκο" :wave2:

TROOPER
20/05/2013, 09:29
δε σε καταλαβαίνω...
όταν ο ίδιος ο κατασκευαστής προτείνει αντικατάσταση μετά από 7 χρόνια από την ημερομηνία παραγωγής, εμείς είμαστε οι εξυπνάκηδες που θα τον βγάλουμε βλάκα ε ;
εξάλλου δεν είναι ότι ο φίλος είπε:
το κράνος μου "έληξε" αλλά είναι σα καινούριο, να το αλλάξω ;
πλήρωσε κάτι "του κουτιού", οπότε κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να ζητήσει κάτι πιο "φρέσκο" :wave2:

:a38: πιες καφε.

δεν ενοιωσες. :wave2:

AristidisZ
20/05/2013, 09:32
:a38: πιες καφε.

δεν ενοιωσες. :wave2:

πίνω :D

stabak διάβασα το μήνυμά σου με περισσότερη προσοχή και κατάλαβα ότι είπα πατάτα :beer:

LOUKILOUK
20/05/2013, 13:16
Συνδυάζοντας τις εμπειρίες μου, όσα έχω διαβάσει και την πουτ@να (κοινή) την λογική μου, νομίζω ότι όταν μιλάμε για ένα κορυφαίο, αγωνιστικών προδιαγραφών, κράνος (αράι, σοέι, κ.α) οι εταιρίες είναι απόλυτα ειλικρινείς σε όσα λένε..."ΝΑΙ το κράνος που σου πουλάμε μετά από 5 χρόνια καθημερινής/συχνής χρήσης θα είναι κατώτερων προδιαγραφών ασφαλείας (αγωνιστικού επιπέδου..) από όταν το αγόρασες και αν επιθυμείς να οδηγείς διατηρώντας τα ίδια επίπεδα ασφάλειας με αυτά που είχες θέσει πριν 5 χρόνια, φρόνιμο θα ήταν το αντικαταστήσεις..."
Αυτό λένε οι εταιρίες...δεν λένε ότι είναι ανασφαλές και επικίνδυνο...φυσικά και για κάποιον που οδηγάει με μικρές ταχύτητες στο αστικό περιβάλλον και έχει προσέξει το κρανάκι του τα προηγούμενα 5 χρόνια, μάλλον δεν τίθετε θέμα άμεσης αντικατάστασης.
Προσωπικά το δικό μου Αράι μετά από 5 χρόνια καθημερινής (κυριολεκτικά) χρήσης και χωρίς την απόλυτη φροντίδα από μέρους μου φαίνετε πολύ ταλαιπωρημένο, και είναι... Αγοράστηκε λοιπόν καινούριο και αυτό θα παραμείνει σαν δεύτερο κράνος για τη ¨χαμαλοδουλειά"...
Η διαφορά στην εφαρμογή του καινούριου ήταν τεράστια... μόνο όταν το φόρεσα κατάλαβα το μέγεθος της φθοράς του παλιού, ειδικά όταν οδηγάς λίγο ποιο γρήγορα...
Τα σέβη μου:wave2:

spyrakos35
20/05/2013, 13:29
.........Η διαφορά στην εφαρμογή του καινούριου ήταν τεράστια... μόνο όταν το φόρεσα κατάλαβα το μέγεθος της φθοράς του παλιού, ειδικά όταν οδηγάς λίγο ποιο γρήγορα...
Τα σέβη μου:wave2:

αλλάζοντας τα μαξιλαράκια φαντάζομαι θα έρθει στην σωστή εφαρμογή....

το θέμα όμως είναι το κέλυφος....

προσωπικά δεν μπορώ να δεχτώ οτι οι πλαστικές σωλήνες "petzetakis" από τις οποίες περνάνε τα απειρα σκατά καθημερινά (και όχι μόνο) μπορούν να λειτουργούν και αφού αφήσουμε τον μάταιο αυτό κόσμο εμείς, ενώ, τα σούπερ ντούπερ κράνη μας σε μία πενταετία χρήσης (δεν λέω πτώσης/χτυπήματος) είναι για αλλαγή....

βέβαια, επειδή δεν ρισκάρω να παίξω με το κεφαλάκι μου, και για να το έχω ήσυχο, αλλάζω όποτε κρίνω οτι πρέπει.... καλώς ή κακώς (ουσιαστικά), δεν ξέρω, δεν θέλω να μάθω.... καλά είμαι μέχρι τώρα και δεν ψάχνομαι για τσαμπουκάδες....

:)

irinia
20/05/2013, 13:36
ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ.............ΜΙΑ ΦΟΡΑ




Πού είχα πάει στήν Τούμπα ΠΑΟΚ-ΑΕΚ τόν παλιό καλό καιρό
τότε πού παίζαμε πρώτη Έθνική,είχα άγοράσει ένα μαξιλαράκι
άπό φελιζόλ,σάν αύτό πού έχουνε μέσα τά κράνη.....
Έ λοιπόν έπειδή είχε βρέξει ό κώλος μου έγινε μουσκίδι.
Μάλλον ήταν ληγμένο τό φελιζόλ,δέν έξηγείται άλλιώς.
Καλά νά πάθω όμως, άφού δέν πρόσεξα τήν
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΛΗΞΗΣ.....!!! καλά νά πάθω.

AristidisZ
20/05/2013, 13:41
ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ.............ΜΙΑ ΦΟΡΑ
....................


Ο έρωτας, ο βήχας και το χρήμα ε ;;;

Stabak
20/05/2013, 14:12
Πού είχα πάει στήν Τούμπα ΠΑΟΚ-ΑΕΚ τόν παλιό καλό καιρό
τότε πού παίζαμε πρώτη Έθνική,είχα άγοράσει ένα μαξιλαράκι
άπό φελιζόλ,σάν αύτό πού έχουνε μέσα τά κράνη.....


Πες ολο το στορυ ομως, οταν τελειωσε ο αγωνας δεν το πεταξες μέσα;

byron
20/05/2013, 14:15
Πες ολο το στορυ ομως, οταν τελειωσε ο αγωνας δεν το πεταξες μέσα;

Παίζει να έκανε σκάτζα με το αφρολέξ του Arai που ήταν παλαιότερο :tooth:

sniper
20/05/2013, 14:18
Παίζει να έκανε σκάτζα με το αφρολέξ του Arai που ήταν παλαιότερο :tooth:

Αυτό μου θύμισε κάποτε στο Βιετναμ, που καθόμασταν πάνω στα κράνη μας μέσα στα ελικόπτερα.

Φελιζολ κ μλκιες...

:smokin:

AristidisZ
20/05/2013, 14:21
Αυτό μου θύμισε κάποτε στο Βιετναμ, που καθόμασταν πάνω στα κράνη μας μέσα στα ελικόπτερα.

Φελιζολ κ μλκιες...

:smokin:

εγώ γιατί τα θυμάμαι αλλιώς ;;;

290611

MouzasSierra117
20/05/2013, 15:02
Καλησπέρα σε όλους ....

Αγόρασα σήμερα κράνος IXS ΗΧ 402 απο κατάστημα στην Καλλιρόης σε τιμή 150 (προσφορά απο 200)
Το πάω σπίτι λέω '' κάτσε να δω πότε φτιάχτηκε '' ... βγάζω μαξιλαράκια και βλέπω ημ. παραγωγής
JUL 2005 (Ιούλιος) . Δέν ξέρω και πολλά απο κράνη αλλα έχω ακούσει οτι λήγουν σε 5 χρόνια .
Παίρνω τηλ στο κατάστημα και μου λένε '' όλα οκ , αυτό είναι carbon -fiber και δεν παίζει ρόλο η ημ παραγωγής και η ζωή του ξεκινάει απο τότε που αρχίζει να χρησιμοποιείται ... '' . Μου είπαν επίσης οτι έχει διάρκεια ζωής εως επτά χρόνια (αν δεν χτυπήσει βέβαια ) .

Πείτε μου τη γνώμη σας....

Kαλο ειναι το κρανος να το αντικαθηστας καθε 2-3 χρωνια για να εχεις συγουρα την ασφαλεια σου. Τα κρανοι περιεχουν μεσα φελιζολ που μετα απο ενα χρονικο διαστιμα αρχιζει και αλιωνετε.

Bowleno
20/05/2013, 15:06
Εγώ θα έλεγα να κόψετε τα ληγμένα.....:p

sniper
20/05/2013, 15:44
Kαλο ειναι το κρανος να το αντικαθηστας καθε 2-3 χρωνια για να εχεις συγουρα την ασφαλεια σου. Τα κρανοι περιεχουν μεσα φελιζολ που μετα απο ενα χρονικο διαστιμα αρχιζει και αλιωνετε.


Τι μέσο χρόνο ζωής έχει το φελιζόλ δηλαδή;

Sapadak
20/05/2013, 15:51
Τι μέσο χρόνο ζωής έχει το φελιζόλ δηλαδή;

Εξιλασμένη ή διογκωμένη να προσθέσω εγω

irinia
20/05/2013, 16:23
Παίζει να έκανε σκάτζα με το αφρολέξ του Arai που ήταν παλαιότερο :tooth:



NA ΣΟΥ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ...........



Σέ έκείνο πήγα νά κάτσω στήν άρχή,άλλά
ήταν στρογγυλό καί δέ βολευότανε
τό κωλομέρι μου...!!
Τελικά έπειδή τό είδα ληγμένο πήρα ένα παγούρι
άπό τό Λίντλ καί τούβαλα έκείνο τό ροζάκι...!!!
Μέ κείνο τράκαρα..........τέλειο σώζει ζωές.
Μπορεί νά άφήνει ένα κουσούρι.......άλλά ποιός
δέν έχει κουσούρι σήμερα...??
Ακόμα καί έκείνοι πού νομίζουν ότι δέν έχουν
τή βαράνε τήν πετριά.....
Σέ άλλη στιγμή θά σάς πώ τί έγινε μέ τή βάρκα μου,
πώς πολυμερίστηκε.......κι αύτή ληγμένη,άφήστε τα
σκέτο δράμμα ή κατάσταση

irinia
20/05/2013, 16:29
Πες ολο το στορυ ομως, οταν τελειωσε ο αγωνας δεν το πεταξες μέσα;




ΤΡΕΛΛΟΣ ΕΙΣΑΙ...??



Τό κράτησα γιά άνταλλακτικό στό Arai.....

Bradipous
20/05/2013, 19:15
Τα 5-7 χρονια τα δινουν για ολα τα κρανη τους ανεξαρτητος υλικου κατασκευης;

AUFGEBRACHT
20/05/2013, 19:24
Αυτό μου θύμισε κάποτε στο Βιετναμ, που καθόμασταν πάνω στα κράνη μας μέσα στα ελικόπτερα.

Φελιζολ κ μλκιες...

:smokin:

:bawl:

MouzasSierra117
20/05/2013, 21:32
Τι μέσο χρόνο ζωής έχει το φελιζόλ δηλαδή;

Αναλογα το ποσο συχνα το χρισιμοπιης παει συνιθος. Εγω που χρισιμοπιο καθημερινα, καθε δυομισι χρωνια περιπου το αντικαθιστο με καινουριο.

MouzasSierra117
20/05/2013, 21:35
Εγώ θα έλεγα να κόψετε τα ληγμένα.....:p

Σωστος ο μαστορας!!! ;)

AUFGEBRACHT
20/05/2013, 21:38
Τι μέσο χρόνο ζωής έχει το φελιζόλ δηλαδή;

Mόλις το ανακαλύψετε πείτε μου γιατί θέλω να αγοράσω ένα ψυγείο στόκ από τον Κωτσόβολο και φοβάμαι μήπως έχουν λήξει τα προστατευτικά φελιζόλ της συσκευασίας.

LOUKILOUK
21/05/2013, 01:02
αλλάζοντας τα μαξιλαράκια φαντάζομαι θα έρθει στην σωστή εφαρμογή....

το θέμα όμως είναι το κέλυφος....

προσωπικά δεν μπορώ να δεχτώ οτι οι πλαστικές σωλήνες "petzetakis" από τις οποίες περνάνε τα απειρα σκατά καθημερινά (και όχι μόνο) μπορούν να λειτουργούν και αφού αφήσουμε τον μάταιο αυτό κόσμο εμείς, ενώ, τα σούπερ ντούπερ κράνη μας σε μία πενταετία χρήσης (δεν λέω πτώσης/χτυπήματος) είναι για αλλαγή....

βέβαια, επειδή δεν ρισκάρω να παίξω με το κεφαλάκι μου, και για να το έχω ήσυχο, αλλάζω όποτε κρίνω οτι πρέπει.... καλώς ή κακώς (ουσιαστικά), δεν ξέρω, δεν θέλω να μάθω.... καλά είμαι μέχρι τώρα και δεν ψάχνομαι για τσαμπουκάδες....

:)

Δίκιο έχεις για την εφαρμογή, αλλά εγώ το ανέφερα για το θέμα κόστους...αν αλλάξω όλο το εσωτερικό του αράι φτάνω σε ένα σεβαστό ποσό και ίσως να είναι ασύμφορο...πας κατευθείαν σε ένα καινούριο μετά από 5-6 χρόνια και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο κυριολεκτικά...
Σχετικά με το άλλο ερώτημα που θέτεις νομίζω έκάνα μια προσπάθεια να απαντήσω... σκέψου αντίστοιχα τα ελαστικά της μηχανής σου...ένα ζευγάρι λάστιχα πίστας αφού φορεθεί στο δρόμο, μετά από λίγο καιρό πάυει να έχει τις ίδιες δυνατότητες με τις αρχικές του...Δεν σημαίνει όμως ότι δεν μπορεί να με μεταφέρει χαλαρά για αρκετά χιλιόμετρα ακόμα αν εγώ δεν "απαιτώ" τις αρχικές του δυνατότητες...Το παράδειγμα ίσως να μην είναι ότι καλύτερο αλλά είναι αρκετά κοντά και ίσως βοηθήσει να συννενοηθούμε χωρίς δράματα...
Τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς στους βετεράνους το ναμ...

spyrakos35
21/05/2013, 07:10
η λύση είναι μία.....

έχω ενα σοει χρ-1000 πενταετίας το οποίο δεν έχει την τρελή χρήση πάνω του.... για ερευνητικούς σκοπούς το θυσιάζω....

ποιος έχει ενα καινούργιο να το θυσιασει και αυτός να δούμε τα αποτελέσματα????

:a014:

nikos_abel
21/05/2013, 07:14
η λύση είναι μία.....

έχω ενα σοει χρ-1000 πενταετίας το οποίο δεν έχει την τρελή χρήση πάνω του.... για ερευνητικούς σκοπούς το θυσιάζω....

ποιος έχει ενα καινούργιο να το θυσιασει και αυτός να δούμε τα αποτελέσματα????

:a014:

Το κράνος το καινούριο θυσιάζεται. Τα λεφτά για να πληρωθούν τα εργαστήρια που θα κάνουν μετρήσεις πριν και μετά ποιος θα τα χορηγήσει;

spyrakos35
21/05/2013, 07:19
Το κράνος το καινούριο θυσιάζεται. Τα λεφτά για να πληρωθούν τα εργαστήρια που θα κάνουν μετρήσεις πριν και μετά ποιος θα τα χορηγήσει;

φέρε το κράνος και θα τα βρούμε όλα.....

σιγά μην πάμε σε κανα εργαστήριο..... με πατέντα θα κάνουμε την δουλειά.....;)

irinia
21/05/2013, 07:21
Δίκιο έχεις για την εφαρμογή, αλλά εγώ το ανέφερα για το θέμα κόστους...αν αλλάξω όλο το εσωτερικό του αράι φτάνω σε ένα σεβαστό ποσό και ίσως να είναι ασύμφορο...πας κατευθείαν σε ένα καινούριο μετά από 5-6 χρόνια και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο κυριολεκτικά...
Σχετικά με το άλλο ερώτημα που θέτεις νομίζω έκάνα μια προσπάθεια να απαντήσω... σκέψου αντίστοιχα τα ελαστικά της μηχανής σου...ένα ζευγάρι λάστιχα πίστας αφού φορεθεί στο δρόμο, μετά από λίγο καιρό πάυει να έχει τις ίδιες δυνατότητες με τις αρχικές του...Δεν σημαίνει όμως ότι δεν μπορεί να με μεταφέρει χαλαρά για αρκετά χιλιόμετρα ακόμα αν εγώ δεν "απαιτώ" τις αρχικές του δυνατότητες...Το παράδειγμα ίσως να μην είναι ότι καλύτερο αλλά είναι αρκετά κοντά και ίσως βοηθήσει να συννενοηθούμε χωρίς δράματα...
Τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς στους βετεράνους το ναμ...




ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΣΩ...........





Παρότι σέ έχω σέ έκτίμηση καί θά έπιστρατεύσω όλη μου τήν καλή διάθεση νά άπαντήσω
μέ σοβαρότητα.
Δυστυχώς τό παράδειγμα είναι έντελώς ΑΤΥΧΕΣ ,τό έλαστικό είναι μιά άλλη ύπόθεση
πού δέν έχει καμμία σχέση μέ τό κράνος....!!
Έκεί καί ό πιό άδαής θά δεί ότι μετά άπό 3-4 χρόνια καί στό καλύτερο ράφι νά μείνει
τό έλαστικό ΔΕΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΕΤΑΙ σωστά σέ αύτά πού τού ζητάμε καί φυσικά
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΑΛΑΡΗ ΒΟΛΤΑ όπως άνέφερες διότι κανείς δέ γνωρίζει τό πού
καί πόσο θά χρειαστούμε τήν καλή πρόσφυση όσο χαλαρά καί νά πηγαίνουμε.
Έκεί τό μηχανάκι ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΕΙ ΠΛΕΟΝ,καί μέ τό έλαστικό δέν παίζουμε....!!!
Άντίθετα όσο παλιό καί νά είναι ένα κράνος άν ξεπεράσουμε τό ψυχολογικό,
τό δήθεν ,τή γκλαμουριά ,τό νέο μοντέλλο πού μάς άνεβάζει κ.λ.π......σέ μιά
πιθανή πρόσκρουση όπου θά άντεχε τό ΚΕΦΑΛΙ ΜΑΣ καί ό ΑΥΧΕΝΑΣ ΜΑΣ,
1000% δέν ύπάρχει περίπτωση νά μάς πρόδιδε τό όποιοδήποτε ληγμένο φελιζόλ
ή πλαστικό ή κάρμπον κ.λ.π......
Συνεπώς....???

irinia
21/05/2013, 07:33
η λύση είναι μία.....

έχω ενα σοει χρ-1000 πενταετίας το οποίο δεν έχει την τρελή χρήση πάνω του.... για ερευνητικούς σκοπούς το θυσιάζω....

ποιος έχει ενα καινούργιο να το θυσιασει και αυτός να δούμε τα αποτελέσματα????

:a014:




ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ...............ΜΗ ΖΟΡΙΖΕΣΑΙ






Πρίν μερικούς μήνες έσκασα στήν άσφαλτο μέ ένα XR-1000 ,
όχι 5 άλλά 7 έτών....!!!
Έσπασε ή γωνία τής πίσω άεροτομής,καί τό κεφάλι άνέπαφο,
άπλά ζαλίστηκα λίγο καί σηκώθηκα.
Έννοείται ότι έξακολουθώ νά το φοράω,είναι μιά χαρά.
Τώρα πέτα το μετά τήν πτώση καί ίστορίες γιά άρκούδες..??
Είναι ή δεύτερη πού τρώει τό κράνος αύτό....!!!
Τά ύπόλοιπα είναι γιά νά λέμε καί νά πουλάνε....!!!
Άς φτάσουμε στό σημείο νά τό φοράμε πρώτα όλοι έπειδή έχω δεί
πολλά κεφάλια άνοιγμένα μπροστά στά μάτια μου καί μετά μιλάμε
γιά ληγμένα κ.λ.π.....
Διότι έγώ στό δρόμο βλέπω ΠΟΛΛΑ ΛΗΓΜΕΝΑ ΜΥΑΛΑ.....!!!!
καί όχι ληγμένα κράνη.
Αύτά τά ληγμένα φυσικά θά μάς φάνε,άπό έκεί πού δέν είχαμε βρακί
στόν κώλο μας,τώρα πρώτα άγοράζουμε τήν πανοπλία καί μετά όρμάμε
νομίζοντας ότι είμαστε Ρόσσι,Πεντρόζα,Στόνερ κ.λ.π......καί ότι άν τά φοράμε
όλα αύτά είναι σάν νά είμαστε μέσα στό αύτοκίνητο μέ 15 άερόσακκους....!!!
Κράτο τό XR σου,άσε τά πειράματα καί φόρα το μέχρι νά πεθάνει,τήν ίδια
δουλειά θά κάνει νάσαι σίγουρος.....καί μιά εύχή νάναι χρήσιμο μόνο
γιά κουνούπια ,μύγες καί μέλισσες.........

TROOPER
21/05/2013, 07:53
ο μον ντιε!

:plaf:

spyrakos35
21/05/2013, 07:55
ο μον ντιε!:plaf:

θα ζητήσω πνευματικά δικαιώματα:smokin:.....

TROOPER
21/05/2013, 08:00
θα ζητήσω πνευματικά δικαιώματα:smokin:.....

κι εγω σε ενα καρε ζητουσα θυμαμαι το 10 σπαθι αλλα δεν σου λεω τι πηρα :lol:

spyrakos35
21/05/2013, 08:08
κι εγω σε ενα καρε ζητουσα θυμαμαι το 10 σπαθι αλλα δεν σου λεω τι πηρα :lol:

και ήρθε η ώρα να τα ξεφορτωθείς να υποθέσω????


:lol:

irinia
21/05/2013, 13:57
ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΩ......................




Άλλο......

cosgili
21/05/2013, 14:33
Καμιά φορά αντί να αραδιάζουμε σκέψεις και απόψεις ανυπόστατες, καλό θα ήταν να διαβάζαμε και μαθαίναμε κανα δυο πραγματάκια πρώτα.
Πχ στη συγκεκριμένη περίπτωση καλά θα ήταν να ρίχναμε μια ματιά για πολυμερισμό υλικών και αντοχές κρούσης.
Αυτά όσο αφορά τους "τολμηρούς" με τα θεόπαλια κράνη που συνεχίζουν να τα χρησιμοποιούν.

Όσο για επαναχρησιμοποίηση κράνους μετά από πτώση...τι να πω?
Κάποιοι μάλλον έχουν ακτίνες Χ στα ματάκια και εκτός από επιφανιακές φθορές, διακρίνουν και μικρορωγμές στο σε κύρια και συνδετικά υλικά του κράνους, κια πέρα από αυτό αποφαίνονται και αν συνεχίζει να είναι κατάλληλο για χρήση...

Λυπάμαι κύριοι αλλά μου μοιάζετε σαν κάτι γεροντάκια-κουτσαβάκια, που δεν έχουν "μυρωδιά" και κάνουν τους προπονητές στο καφενείο.

Τελικά στο ΜΟΤΟ πέρα από όλα τα άλλα είδη ανθρωποειδών προς εξαφάνιση που έχουν εμφανιστεί κατά καιρούς, έχουμε και πανεπιστήμονες....

Α και μην ξεχνάτε... μας ψεκάζουν:rolleyes:

LOUKILOUK
22/05/2013, 01:39
ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΣΩ...........





Παρότι σέ έχω σέ έκτίμηση καί θά έπιστρατεύσω όλη μου τήν καλή διάθεση νά άπαντήσω
μέ σοβαρότητα.
Δυστυχώς τό παράδειγμα είναι έντελώς ΑΤΥΧΕΣ ,τό έλαστικό είναι μιά άλλη ύπόθεση
πού δέν έχει καμμία σχέση μέ τό κράνος....!!
Έκεί καί ό πιό άδαής θά δεί ότι μετά άπό 3-4 χρόνια καί στό καλύτερο ράφι νά μείνει
τό έλαστικό ΔΕΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΕΤΑΙ σωστά σέ αύτά πού τού ζητάμε καί φυσικά
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΑΛΑΡΗ ΒΟΛΤΑ όπως άνέφερες διότι κανείς δέ γνωρίζει τό πού
καί πόσο θά χρειαστούμε τήν καλή πρόσφυση όσο χαλαρά καί νά πηγαίνουμε.
Έκεί τό μηχανάκι ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΕΙ ΠΛΕΟΝ,καί μέ τό έλαστικό δέν παίζουμε....!!!
Άντίθετα όσο παλιό καί νά είναι ένα κράνος άν ξεπεράσουμε τό ψυχολογικό,
τό δήθεν ,τή γκλαμουριά ,τό νέο μοντέλλο πού μάς άνεβάζει κ.λ.π......σέ μιά
πιθανή πρόσκρουση όπου θά άντεχε τό ΚΕΦΑΛΙ ΜΑΣ καί ό ΑΥΧΕΝΑΣ ΜΑΣ,
1000% δέν ύπάρχει περίπτωση νά μάς πρόδιδε τό όποιοδήποτε ληγμένο φελιζόλ
ή πλαστικό ή κάρμπον κ.λ.π......
Συνεπώς....???

Έτσι όπως τα γράφεις είναι σχετικά με τα λάστιχα και για αυτό έγραψα ότι δεν είναι και το καλύτερο παράδειγμα, αλλά είναι προς την ίδια λογική...ίσως να είναι ποιο μακριά από όσο νόμιζα...
Κατά τα αλλά σχετικά με όσα γράφονται θα πω μόνο ότι με ένα απλό ποδηλάτικό ¨τσόφλι¨ στο κεφάλι κατάλαβα πόση διαφορά έχει το να φοράς οτιδήποτε στην κεφάλα σου...
Κανείς σας δεν έχει πραγματικά άδικο... και ο Τέρενς που υποστηρίζει να μην είμαστε υπερβολικοί, αλλά και οι υπόλοιποι που υποστηρίζετε να είμαστε όσο γίνετε ποιο προσεκτικοί...Η αλήθεια όπως πάντα είναι κάπου στη μέση και ...στους σεξ πίστολς πάντα...

υ.γ. Τέρενς άντεξα και την "γάμα" κατηγορία... τίποτε από όσα συζητάμε εδώ δεν μπορεί να με στενοχωρήσει... Όσα με στενοχωρούν απλά δεν τα συζητάω εδώ... Η εκτίμηση είναι αμοιβαία...:wave2:

irinia
22/05/2013, 06:44
Καμιά φορά αντί να αραδιάζουμε σκέψεις και απόψεις ανυπόστατες, καλό θα ήταν να διαβάζαμε και μαθαίναμε κανα δυο πραγματάκια πρώτα.
Πχ στη συγκεκριμένη περίπτωση καλά θα ήταν να ρίχναμε μια ματιά για πολυμερισμό υλικών και αντοχές κρούσης.
Αυτά όσο αφορά τους "τολμηρούς" με τα θεόπαλια κράνη που συνεχίζουν να τα χρησιμοποιούν.

Όσο για επαναχρησιμοποίηση κράνους μετά από πτώση...τι να πω?
Κάποιοι μάλλον έχουν ακτίνες Χ στα ματάκια και εκτός από επιφανιακές φθορές, διακρίνουν και μικρορωγμές στο σε κύρια και συνδετικά υλικά του κράνους, κια πέρα από αυτό αποφαίνονται και αν συνεχίζει να είναι κατάλληλο για χρήση...

Λυπάμαι κύριοι αλλά μου μοιάζετε σαν κάτι γεροντάκια-κουτσαβάκια, που δεν έχουν "μυρωδιά" και κάνουν τους προπονητές στο καφενείο.

Τελικά στο ΜΟΤΟ πέρα από όλα τα άλλα είδη ανθρωποειδών προς εξαφάνιση που έχουν εμφανιστεί κατά καιρούς, έχουμε και πανεπιστήμονες....

Α και μην ξεχνάτε... μας ψεκάζουν:rolleyes:





KAΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ............





Δικαίωμα μου νά γράφω τίς έμπειρίες μου,τά συμπεράσματα δικά σας.
Τά μισά κράνη πού κυκλοφορούν στήν άγορά είναι ΛΗΓΜΕΝΑ.
Καί ναί τό ΧR μου έχει 2 πτώσεις καί χτυπήματα σέ πορεία,άλλη μία κατέβηκε μόνο του
άπό τόν πρώτο στό ίσόγειο άπό τή σκάλα καί έχει πέσει 5-6 φορές άπό τή μηχανή
σέ άσφαλτο,τσιμέντο κ.λ.π....
Είναι 7 χρονών καί τό ΡΙΣΚΑΡΩ τό φοράω.
Πόσες ρωγμές έχει έσωτερικά καί πόσο πολυμερίστηκε λίγο μέ νοιάζει.
Ξέρω σίγουρα ότι μού έσωσε 2 φορές τό κεφάλι....!!!!
Μέ τή δική σου λογική θά είχα άγοράσει τουλάχιστον 5-6 κράνη μέχρι τώρα.
Τό άπόλυτο πού έπικαλείσαι τό ξέρει καί ή κουτσή Μαρία.
Έπειδή όμως στή ζωή τά πράμματα είναι άλλιώς καί ποτέ καί πουθενά
δέν έφαρμόζεται διότι όλοι θά ήμασταν μέσα σέ μία άποστειρωμένη γυάλα
όταν καιγόμαστε καί προτείνουμε μέ πάθος τέτοιες καταστάσεις έμένα
τού άνθρωποειδούς πανεπιστήμονα τό φτωχό μυαλουδάκι πάει στό ότι ή
πρεμούρα πού σέ διακατέχει έχει ΑΛΛΟΝ σκοπό...!!!
Έγώ λεβέντη μου ούτε κράνη πουλάω,ούτε άντιπροσωπεία έχω....!!!!!
Μπαίνω στό φόρουμ γιά νά κάνω τήν πλακίτσα μου
νά ένημερωθώ καί άν μπορώ νά βοηθήσω άνθρώπους νεώτερους.
ΝΑΙ ΦΙΛΟΙ άν δέν έχετε 400 καί 500 εύρώ δώστε ένα κατοστάριο
καί βάλτε έστω κάτι στό κεφαλάκι σας,καί έσείς πιτσιρικάδες καγκουράδες
πού ή μαγκιά πάει σύννεφο.
Καί άφήστε τούς είδικούς νά ψάχνονται μέ πολυμερισμούς καί τέτοια.
Καί μέ ζαλγκόλ νά έχετε κολλήσει ή κολλητική ταινία ένα σπασμένο κράνος
άν τό φοράτε τήν ώρα τής πτώσης.......
ΑΥΤΟ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ.....!!!
Κανείς δέν έγραψε τό βασικό....
ΚΑΛΑ ΔΕΜΕΝΟ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ...................ΝΑ ΜΗ ΒΓΕΙ
όπως τού άτυχου Ίταλού άφάνα πού έφυγε άπό τό χτύπημα τού άγαπημένου του φίλου.
Κράτει λοιπόν ,άσε νά γράφουμε τή χαζομάρα μας κι άν έχεις άλλη άποψη
κατέθεσε την χωρίς νά χαρακτηρίζεις τούς συμφορμίτες σου.
Αύτό είναι ό εύκολος δρόμος,όμως χωρίς ούσία δέν θά κάνεις κάποιον νά πετάξει
τό παλιό του κράνος καί νά πάρει καινούργιο έπειδή πρόσβαλες κάποιον....
ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΦΟΡΟΥΜ ΚΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΚΡΙΝΕΤΑΙ
Δέν ύπάρχει λόγος νά έπικρίνεται.
Κί άν θές καί τήν ούσία γιά τό θέμα μας γιά μένα είσαι ΛΑΘΟΣ...!!



υγ. Καί ναί μάς ψεκάζουν σίγουρα......μερικούς όμως δέν τούς πιάνει.

irinia
22/05/2013, 07:00
Έτσι όπως τα γράφεις είναι σχετικά με τα λάστιχα και για αυτό έγραψα ότι δεν είναι και το καλύτερο παράδειγμα, αλλά είναι προς την ίδια λογική...ίσως να είναι ποιο μακριά από όσο νόμιζα...
Κατά τα αλλά σχετικά με όσα γράφονται θα πω μόνο ότι με ένα απλό ποδηλάτικό ¨τσόφλι¨ στο κεφάλι κατάλαβα πόση διαφορά έχει το να φοράς οτιδήποτε στην κεφάλα σου...
Κανείς σας δεν έχει πραγματικά άδικο... και ο Τέρενς που υποστηρίζει να μην είμαστε υπερβολικοί, αλλά και οι υπόλοιποι που υποστηρίζετε να είμαστε όσο γίνετε ποιο προσεκτικοί...Η αλήθεια όπως πάντα είναι κάπου στη μέση και ...στους σεξ πίστολς πάντα...

υ.γ. Τέρενς άντεξα και την "γάμα" κατηγορία... τίποτε από όσα συζητάμε εδώ δεν μπορεί να με στενοχωρήσει... Όσα με στενοχωρούν απλά δεν τα συζητάω εδώ... Η εκτίμηση είναι αμοιβαία...:wave2:





ΣΙΓΟΥΡΑ ΗΤΑΝ ΣΧΗΜΑ ΛΟΓΟΥ ΤΟ (ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΣΕΙ)...................


Καί ναί συμφωνούμε κανείς σοβαρός άνθρωπος δέν θά μπορούσε νά γράψει έδώ μέσα
τά προσωπικά του προβλήματα καί τίς σκοτούρες του.........
Άν καί μέ ένόχλησε λοιπόν έκείνο τό (αδικείς τόν έαυτό σου),δέν ΑΠΑΝΤΗΣΑ ,ούτε
καί θά πώ κάτι,άπλά τό κατέθεσα τώρα όρμώμενος άπό τήν άτάκα σου.
Άλλος ήταν ό σκοπός μου καί ό στόχος μου........ΑΛΛΑ δυστυχώς όταν
μιλάς γιά μπουζιά καί λάστιχα έστω χρησιμοποιώντας τα σάν βατήρα γιά νά όδηγήσεις
τήν κουβέντα κάπου άλλού,μπορεί ό κόσμος νά μήν άνταποκρίνεται γιά χίλους λόγους.
Άλλος γιατί δέν τόν παίρνει,άλλος γιατί είναι μισθοφόρος ταγμένος,άλλος γιατί
άδιαφορεί καί δέν έμβαθύνει,άλλος γιατί βαριέται,άλλος γιατί διαφωνεί καί δέν τόν μοιάζει,
άλλος γιατί ΔΕΝ ΦΘΑΝΕΙ τό μυαλό του μέχρι έκεί κ.λ.π......κ.λ.π......
Έκλεισε τό ΘΕΜΑ...
:wave2:

TROOPER
22/05/2013, 09:43
καποιος να αλλαξει στον τιτλο τη λεξη ''κρανος'' με τη λεξη ''ναρκωτικο'' :lol:

theofilos888
22/05/2013, 10:00
καποιος να αλλαξει στον τιτλο τη λεξη ''κρανος'' με τη λεξη ''ναρκωτικο'' :lol:

Είπαμε μας ψεκάζουν!!!!!! :)

irinia
22/05/2013, 10:08
ΚΑΘΙΕΡΩΘΗΚΕ ΠΛΕΟΝ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ................





Ή πώληση τών ληγμένων γενικώς....
Σέ όλα τά ράφια τών σούπερ μάρκετ
θά βρεί κανείς τά πάντα σέ ληγμένα.
Άπό γιαουρτάκι μέχρι κονσέρβα σκύλου.
Έννοείται μέ πολύ χαμηλότερες τιμές.
Άκόμα καί μηχανάκια ληγμένα,οπως γιά
παράδειγμα ή Χόντα πουλάει σήμερα CBF-600
τού 2005 4990 εύρώ παρακαλώ....!!!
Θά μού πείς ,μά είμαστε στό 2013..??
Όλες οί άντίκες στόν κάδο please...!!
Καί όποιος περνάει τά 40 κι αύτός στόν Καιάδα,
μή ξοδεύουμε καί τήν πολιτεία πού είπε κάποια ψυχή
διότι πίεση,άρθριτικά,προστάτης κ.λ.π....έμφανίζονται
συνήθως κάπου έκεί....!!!
Πάντως τό μόνο πού θεωρώ ότι δέν έχει θέμα είναι
ή ΛΗΓΜΕΝΗ ΠΡΕΖΑ....!!!
Αύτήν έτσι κι άλλιώς,καμμένοι τήν παίρνουν..!

Stabak
22/05/2013, 10:33
Τερενς, δυο πραγματάκια μονο διοτι το να διατυπώνεις αποψη ανευ επιχειρηματων και στον τομέα της ασφάλειας ειναι ακρως επικινδυνο.
Κανεις δεν λεει οτι ενα κρανος μετα την ημερομηνια ληξης ειναι αχρηστο. Φυσικα και αν δεν εχεις αλλο, θα φοράς αυτο απο το τιποτα.

Αυτο που λεμε ειναι οτι αν λαβουμε υποψιν τις προδιαγραφες της καθε εταιριας που ειναι και υπευθυνη για την παραγωγή, σαφεστατα οδηγουμαστε στο συμπερασμα πως αποφευγουμε να αγοράσουμε κρανος προς την ληξη του μιας και ταρζανιες και τεστακια στο κεφάλι μου εγώ δεν κανω. Μπορει και να αντεχει, μπορει και οχι. ΕΓΩ ΟΜΩΣ το κεφάλι μου δεν το τζογαρω στο αν η νολαν, το αραι ή το kbc χρησιμοποιουν υλικα και αντοχές με ημερομηνια ληξης.... Ουτε επιστημονας ειμαι ουτε υπευθυνος παραγωγής. Το μονο που μπορώ να κάνω ειναι να «πιστεψω» αυτο που μου λεει η εταιρια.

Πολυτελεια; Ισως. Με την ιδια λογικη που ξοδευω σε ενα οδοντιατρο, πνευμονολογο, κλπ... τα ριχνω και εκει. Πως να το κανουμε..... Αν εσυ ή οποιοσδηποτε μας λες οτι εχεις το ματζουνι που γιατρευει τα πάντα επειδη εσυ το τεσταρες και σου επιασε κλπ δεν μου λεει τιποτε. Περισσοτερο παραπληροφορεις παρα κανεις καλο. Διοτι ενα παιδάκι που ισως δεν εχει τα φραγκα να παρει το καινουργιο γαματο αραι, ισως βασιζομενος στα λογια σου παρει το μεταχειρισμενο 8ετιας στο 1/5 της τιμης αντι να παρει το λιγο φτηνοτερο και φρεσκοτερο κρανος.

Απλη λογικη ειναι!

ΥΓ: και για να μην νομιζεις, εχω παρει καινουργιο κρανος 4ετιας (μοντελου) και παραγωγης γνωριζοντας οτι θα το χρησιμοποιώ για μαξ 3 χρονια. Εν γνωση μου. Διοτι ξερω πως ενα κρανος που χρησιμοποιείται καθημερινως, εκτος απο το κελυφος ολα τα αλλα υλικα συναρμολόγησης εχουν πολυ μικροτερη ημερομηνια ληξης απο αυτης της εταιριας. Δηλαδη αν μου πλεει το κρανος στο 2χρονο λογω μαξιλαριων, οπως καταλαβαινεις καθισταται επικινδυνο και ας κραταει το κελυφος.

sniper
22/05/2013, 10:38
....

Απλη λογικη ειναι

Κ να συμπληρώσω ότι δεν ξέρω τι τούμπες έφαγε ο Τερενς και σώθηκε αλλά στη χοντρή τούμπα (έπεσα με πάνω απο 160χαω) τη δική μου που το ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ carbon Kevlar κράνος μου έσπασε παντού (τόσο που ούτε ο τύπος από το μαγαζί που το αγόρασα πίστευε ότι ζω). Παντού όμως...

Δεν ξέρω τι θα γινόταν αν φορούσα εκείνη τη μέρα ένα δεύτερο που είχα κι είχαν περάσει 5 χρόνια απο τοτε που το αγόρασα (κι όχι πότε κατασκευάστηκε).

Να το ρισκάρω; Δεν νομίζω. Αλλά ο καθένας κοστολογεί το κεφάλι του όσο γουστάρει.

Θέλει να το ρισκάρει; ΟΚ! Αλλά τα ρίσκα έχουν και τον κίνδυνο της αποτυχίας.

Bladerunner
22/05/2013, 11:31
Δεν είναι μόνο το κάταγμα του κρανίου η πιθανή συνέπεια ενός ατυχήματος. Είναι και το οίδημα ή/και η αιμορραγία του εγκεφάλου που προκαλείται από το χτύπημα (του εγκεφάλου) στα τοιχώματα του κρανίου.
Αυτό ακριβώς το "χτύπημα" καλούνται να επιβραδύνουν όσο πιο ομαλά γίνεται τα καλά κράνη, μέσω της ελεγχόμενης παραμόρφωσής τους. Η δυνατότητα αυτή με το πέρασμα των ετών περιορίζεται σημαντικά, -όπως έγραψε κι ο Stabak-, επειδή ακριβώς τα υλικά που το απαρτίζουν "σκληραίνουν" και χάνουν μέρος από την ικανότητα παραμόρφωσης.
Αν λοιπόν χρειαστούμε κάποτε το 100% της προστασίας που σχεδιάστηκαν να προσφέρουν, πολύ απλά δεν θα μπορέσουν να τη παραδώσουν.

irinia
22/05/2013, 15:03
Τερενς, δυο πραγματάκια μονο διοτι το να διατυπώνεις αποψη ανευ επιχειρηματων και στον τομέα της ασφάλειας ειναι ακρως επικινδυνο.
Κανεις δεν λεει οτι ενα κρανος μετα την ημερομηνια ληξης ειναι αχρηστο. Φυσικα και αν δεν εχεις αλλο, θα φοράς αυτο απο το τιποτα.

Αυτο που λεμε ειναι οτι αν λαβουμε υποψιν τις προδιαγραφες της καθε εταιριας που ειναι και υπευθυνη για την παραγωγή, σαφεστατα οδηγουμαστε στο συμπερασμα πως αποφευγουμε να αγοράσουμε κρανος προς την ληξη του μιας και ταρζανιες και τεστακια στο κεφάλι μου εγώ δεν κανω. Μπορει και να αντεχει, μπορει και οχι. ΕΓΩ ΟΜΩΣ το κεφάλι μου δεν το τζογαρω στο αν η νολαν, το αραι ή το kbc χρησιμοποιουν υλικα και αντοχές με ημερομηνια ληξης.... Ουτε επιστημονας ειμαι ουτε υπευθυνος παραγωγής. Το μονο που μπορώ να κάνω ειναι να «πιστεψω» αυτο που μου λεει η εταιρια.

Πολυτελεια; Ισως. Με την ιδια λογικη που ξοδευω σε ενα οδοντιατρο, πνευμονολογο, κλπ... τα ριχνω και εκει. Πως να το κανουμε..... Αν εσυ ή οποιοσδηποτε μας λες οτι εχεις το ματζουνι που γιατρευει τα πάντα επειδη εσυ το τεσταρες και σου επιασε κλπ δεν μου λεει τιποτε. Περισσοτερο παραπληροφορεις παρα κανεις καλο. Διοτι ενα παιδάκι που ισως δεν εχει τα φραγκα να παρει το καινουργιο γαματο αραι, ισως βασιζομενος στα λογια σου παρει το μεταχειρισμενο 8ετιας στο 1/5 της τιμης αντι να παρει το λιγο φτηνοτερο και φρεσκοτερο κρανος.

Απλη λογικη ειναι!

ΥΓ: και για να μην νομιζεις, εχω παρει καινουργιο κρανος 4ετιας (μοντελου) και παραγωγης γνωριζοντας οτι θα το χρησιμοποιώ για μαξ 3 χρονια. Εν γνωση μου. Διοτι ξερω πως ενα κρανος που χρησιμοποιείται καθημερινως, εκτος απο το κελυφος ολα τα αλλα υλικα συναρμολόγησης εχουν πολυ μικροτερη ημερομηνια ληξης απο αυτης της εταιριας. Δηλαδη αν μου πλεει το κρανος στο 2χρονο λογω μαξιλαριων, οπως καταλαβαινεις καθισταται επικινδυνο και ας κραταει το κελυφος.





ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΞΕΣ ΟΤΙ ΠΑΡΟΤΡΥΝΩ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΟΧΙ ΑΚΡΙΒΩΣ.........




Νά πάρουν ένα arai μέ τό 1/5 τής άξίας του άλλά και ένα ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ έστω τών 100 εύρώ...!!
Μεγάλη ή διαφορά,δέ νομίζεις..??
Έπίσης διαβάζοντας προσεκτικά είδα ότι ή ίδια ή arai πού έπικαλέστηκες ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΙ
γράφοντας τούς λόγους πού κατά τή γνώμη της πρέπει νά άλλάζουμε τό κράνος μας κάθε 5-6 χρόνια,
καί πάλι όμως λέγοντας ότι έξαρτάται άπό τίς συνθήκες τής ζωής του.
Τί σέ κάνει νά πιστεύεις χωρίς νά τά πάμε στό χημείο τού κράτους ότι άν βγάλω τό RX-7 πού έχω
στή θήκη του 5-6 χρονών μέ τή βαζελίνη του θά συμπεριφερθεί χειρότερα άπό ένα ίδιο κράνος
2-3 έτών πού τό έτρωγε ό ήλιος 10 ώρες τήν ήμέρα,πού κυκλοφορούσε μέ όλες τίς άσχημες καιρικές συνθήκες
συνεχώς χωρίς διακοπή...??
Αύτός είναι καί ό λόγος πού γράφουν μόνο ήμερομηνία παραγωγής καί όχι λήξης καί έπειδή κι οί έταιρείες
πρέπει νά ζήσουν , ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ τήν άντικατάσταση του μετά άπό κάποια χρόνια....!!!
Έπίσης προτιμώ νά πάρουν οί πιτσιρικάδες ένα παλιό arai στό 1/5 τής τιμής του παρά νά ξερογλύφονται
καί νά χρησιμοποιούν σάν ΑΛΛΟΘΙ τά 7-8 κατοστάρικα πού κάνει τό καινούργιο γιά νά μήν τό πάρουν ποτέ
γιατί τόσο κάνει καί τό παπάκι τους....!!!
Ό καθένας είναι ύπεύθυνος γιά αύτά πού γράφει..........περαιτέρω έξηγήσεις άπό μέρους μου
θά άποτελούσαν ΜΕΓΑΛΟ ΞΕΝΕΡΩΜΑ γιά μένα.

Fastmike78
22/05/2013, 15:07
Πολύ ενδιαφέρουσες οι απόψεις όλων σας ... Απ ότι έψαξα στο νετ δεν υπάρχουν σαφείς μελέτες για την αντοχή του κράνους με το πέρασμα του χρόνου .
Έστειλα mail στην εταιρία και μου είπαν '' το κράνος ναι μεν δεν έχει χρησιμοποιηθεί , αλλά έχει παλιώσει αρκετά (παραγωγή 2005 υπενθυμίζω) οπότε το χρησιμοποιείς με δική σου ευθύνη ''
Τελικά έδωσα 50 ευρώ παραπάνω και πήρα ένα του κουτιού (2013 )

Αχρείαστο να 'ναι......

AristidisZ
22/05/2013, 15:13
Πολύ ενδιαφέρουσες οι απόψεις όλων σας ... Απ ότι έψαξα στο νετ δεν υπάρχουν σαφείς μελέτες για την αντοχή του κράνους με το πέρασμα του χρόνου .
Έστειλα mail στην εταιρία και μου είπαν '' το κράνος ναι μεν δεν έχει χρησιμοποιηθεί , αλλά έχει παλιώσει αρκετά (παραγωγή 2005 υπενθυμίζω) οπότε το χρησιμοποιείς με δική σου ευθύνη ''
Τελικά έδωσα 50 ευρώ παραπάνω και πήρα ένα του κουτιού (2013 )

Αχρείαστο να 'ναι......
η καλύτερη δουλειά :beer:

cosgili
22/05/2013, 20:14
η καλύτερη δουλειά :beer:
:beer:Όπως τα λέει ο απεπάνου.

cosgili
22/05/2013, 20:19
KAΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ............





Δικαίωμα μου νά γράφω τίς έμπειρίες μου,τά συμπεράσματα δικά σας.
Τά μισά κράνη πού κυκλοφορούν στήν άγορά είναι ΛΗΓΜΕΝΑ.
Καί ναί τό ΧR μου έχει 2 πτώσεις καί χτυπήματα σέ πορεία,άλλη μία κατέβηκε μόνο του
άπό τόν πρώτο στό ίσόγειο άπό τή σκάλα καί έχει πέσει 5-6 φορές άπό τή μηχανή
σέ άσφαλτο,τσιμέντο κ.λ.π....
Είναι 7 χρονών καί τό ΡΙΣΚΑΡΩ τό φοράω.
Πόσες ρωγμές έχει έσωτερικά καί πόσο πολυμερίστηκε λίγο μέ νοιάζει.
Ξέρω σίγουρα ότι μού έσωσε 2 φορές τό κεφάλι....!!!!
Μέ τή δική σου λογική θά είχα άγοράσει τουλάχιστον 5-6 κράνη μέχρι τώρα.
Τό άπόλυτο πού έπικαλείσαι τό ξέρει καί ή κουτσή Μαρία.
Έπειδή όμως στή ζωή τά πράμματα είναι άλλιώς καί ποτέ καί πουθενά
δέν έφαρμόζεται διότι όλοι θά ήμασταν μέσα σέ μία άποστειρωμένη γυάλα
όταν καιγόμαστε καί προτείνουμε μέ πάθος τέτοιες καταστάσεις έμένα
τού άνθρωποειδούς πανεπιστήμονα τό φτωχό μυαλουδάκι πάει στό ότι ή
πρεμούρα πού σέ διακατέχει έχει ΑΛΛΟΝ σκοπό...!!!
Έγώ λεβέντη μου ούτε κράνη πουλάω,ούτε άντιπροσωπεία έχω....!!!!!
Μπαίνω στό φόρουμ γιά νά κάνω τήν πλακίτσα μου
νά ένημερωθώ καί άν μπορώ νά βοηθήσω άνθρώπους νεώτερους.
ΝΑΙ ΦΙΛΟΙ άν δέν έχετε 400 καί 500 εύρώ δώστε ένα κατοστάριο
καί βάλτε έστω κάτι στό κεφαλάκι σας,καί έσείς πιτσιρικάδες καγκουράδες
πού ή μαγκιά πάει σύννεφο.
Καί άφήστε τούς είδικούς νά ψάχνονται μέ πολυμερισμούς καί τέτοια.
Καί μέ ζαλγκόλ νά έχετε κολλήσει ή κολλητική ταινία ένα σπασμένο κράνος
άν τό φοράτε τήν ώρα τής πτώσης.......
ΑΥΤΟ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ.....!!!
Κανείς δέν έγραψε τό βασικό....
ΚΑΛΑ ΔΕΜΕΝΟ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ...................ΝΑ ΜΗ ΒΓΕΙ
όπως τού άτυχου Ίταλού άφάνα πού έφυγε άπό τό χτύπημα τού άγαπημένου του φίλου.
Κράτει λοιπόν ,άσε νά γράφουμε τή χαζομάρα μας κι άν έχεις άλλη άποψη
κατέθεσε την χωρίς νά χαρακτηρίζεις τούς συμφορμίτες σου.
Αύτό είναι ό εύκολος δρόμος,όμως χωρίς ούσία δέν θά κάνεις κάποιον νά πετάξει
τό παλιό του κράνος καί νά πάρει καινούργιο έπειδή πρόσβαλες κάποιον....
ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΦΟΡΟΥΜ ΚΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΚΡΙΝΕΤΑΙ
Δέν ύπάρχει λόγος νά έπικρίνεται.
Κί άν θές καί τήν ούσία γιά τό θέμα μας γιά μένα είσαι ΛΑΘΟΣ...!!



υγ. Καί ναί μάς ψεκάζουν σίγουρα......μερικούς όμως δέν τούς πιάνει.

Αν θεωρείς ότι σε προσέβαλα θα ζητήσω ταπεινά συγγνώμη...

Πάραυτα ο μοναδικός χαρακτηρισμός που απεύθυνα ήταν ο "πανεπιστήμονας".

ΥΓ για να βάζουμε τα πράγματα στη θέση τους και να μη συνωμοσιολογούμε, να ξεκαθαρίσω ότι ουδεμία σχέση έχω με εμπορία ειδών μηχανής...με καλλυντικά ασχολούμαι:lol:
Έτσι απλά για να μη μένουν οι εντυπώσεις...:beer:

AristidisZ
22/05/2013, 20:29
Αν θεωρείς ότι σε προσέβαλα θα ζητήσω ταπεινά συγγνώμη...

Πάραυτα ο μοναδικός χαρακτηρισμός που απεύθυνα ήταν ο "πανεπιστήμονας".

ΥΓ για να βάζουμε τα πράγματα στη θέση τους και να μη συνωμοσιολογούμε, να ξεκαθαρίσω ότι ουδεμία σχέση έχω με εμπορία ειδών μηχανής...με καλλυντικά ασχολούμαι:lol:
Έτσι απλά για να μη μένουν οι εντυπώσεις...:beer:
καμιά ληγμένη κολώνια σε προσφορά παίζει ; :lol:

cosgili
22/05/2013, 20:55
καμιά ληγμένη κολώνια σε προσφορά παίζει ; :lol:
Έχω 2-3 από τις καλές... αυτές ντε που έβαζε ο Γιωργάκης, όχι ο ΓΑΠ, ο Καραϊσκάκης ντε!!!
Πάρε το ρίσκο, το πολύ πολύ στο επόμενο μπάνιο μαζί με τη σαπουνάδα να σου φύγει και το πετσί:lol:
Από το να μη φοράς καθόλου κολώνια όμως, καλύτερα με αυτή και ας είσαι μετά σαν ξεπετσιασμένο σφαχτό:rotflmao:

spyrakos35
22/05/2013, 22:05
αφού καταλήξαμε, εχουμε και λέμε λοιπόν....

ΕΠΙΣΗΜΩΣ και πάντα μετρώντας από την ημερομηνία κατασκευής του, η ζωή ενός κράνους είναι είτε 8 χρόνια στο ράφι, είτε 5 χρόνια καθημερινής χρήσης.....

ο ανωτέρω ισχυρισμός προκύπτει από τα link που παρατέθηκαν (οδηγία και της snell), από τα manual των shoei/arai και από το mail/απάντηση στον fastmike της IXS..... σωστά μέχρι εδώ?

λέω γω τώρα με το φτωχό μου το μυαλό....
- δεν θα έπρεπε τα κράνη 8ετίας να αποσύρονται???
- δεν θα έπρεπε η τιμή του κράνους να μεταβάλλεται αναλόγως της παλαιότητάς του? (πχ 200 ευρώ για την παραγωγή του 2013, 100 ευρώ για την παραγωγή του 2009)
- δεν φέρει ουδεμία ευθύνη ο έμπορος, ο αντιπρόσωπος, η εταιρεία για την ύπαρξη "ληγμένων" προιόντων στα ράφια?
- μήπως αν ο κάθε Fastmike ήταν λιγάκι κουζουλός και τράβαγε καμμία αγωγή, τους έκλεινε το σπιτάκι?

και (ειδικά για το τελευταίο) εξηγούμαι:
η εταιρεία απάντησε στον fastmike


Έστειλα mail στην εταιρία και μου είπαν '' το κράνος ναι μεν δεν έχει χρησιμοποιηθεί , αλλά έχει παλιώσει αρκετά (παραγωγή 2005 υπενθυμίζω) οπότε το χρησιμοποιείς με δική σου ευθύνη ''
και επομένως έμμεσα παραδέχεται οτι το προιόν της είναι ελατωματικό (λόγω 8ετιας) και αποποιείται των ευθυνών της....
Παραταύτα, εξακολουθεί να επιτρέπει στον χ έμπορο λιανικής να το έχει στο ράφι του και να το πουλάει....
Σε πιθανό ατύχημα λοιπόν, ένα κράνος αγορασμένο το 2013 με παραγωγή το 2005, ενδεχομένως να μην προστατέψει στο βαθμό που θα έπρεπε....

Τα υπόλοιπα, τα αφήνω στην φαντασία σας....

irinia
23/05/2013, 05:10
αφού καταλήξαμε, εχουμε και λέμε λοιπόν....

ΕΠΙΣΗΜΩΣ και πάντα μετρώντας από την ημερομηνία κατασκευής του, η ζωή ενός κράνους είναι είτε 8 χρόνια στο ράφι, είτε 5 χρόνια καθημερινής χρήσης.....

ο ανωτέρω ισχυρισμός προκύπτει από τα link που παρατέθηκαν (οδηγία και της snell), από τα manual των shoei/arai και από το mail/απάντηση στον fastmike της IXS..... σωστά μέχρι εδώ?

λέω γω τώρα με το φτωχό μου το μυαλό....
- δεν θα έπρεπε τα κράνη 8ετίας να αποσύρονται???
- δεν θα έπρεπε η τιμή του κράνους να μεταβάλλεται αναλόγως της παλαιότητάς του? (πχ 200 ευρώ για την παραγωγή του 2013, 100 ευρώ για την παραγωγή του 2009)
- δεν φέρει ουδεμία ευθύνη ο έμπορος, ο αντιπρόσωπος, η εταιρεία για την ύπαρξη "ληγμένων" προιόντων στα ράφια?
- μήπως αν ο κάθε Fastmike ήταν λιγάκι κουζουλός και τράβαγε καμμία αγωγή, τους έκλεινε το σπιτάκι?

και (ειδικά για το τελευταίο) εξηγούμαι:
η εταιρεία απάντησε στον fastmike

και επομένως έμμεσα παραδέχεται οτι το προιόν της είναι ελατωματικό (λόγω 8ετιας) και αποποιείται των ευθυνών της....
Παραταύτα, εξακολουθεί να επιτρέπει στον χ έμπορο λιανικής να το έχει στο ράφι του και να το πουλάει....
Σε πιθανό ατύχημα λοιπόν, ένα κράνος αγορασμένο το 2013 με παραγωγή το 2005, ενδεχομένως να μην προστατέψει στο βαθμό που θα έπρεπε....

Τα υπόλοιπα, τα αφήνω στην φαντασία σας....





ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΜΕ ΣΑΦΗΝΕΙΑ...............






Ή κάθε έταιρεία γιαυτό καί πετάει τό μπαλλάκι στόν καταναλωτή στοχεύοντας
τίς εύαίσθητες χορδές τού καθενός μας ΕΝΤΕΧΝΑ....!!!
Ποιός άπό μάς θά ρισκάριζε τό κεφάλι του όπως έγραψαν μερικοί...??
γιά μένα είναι σαφέστατη ή άπάντηση,αύτή πού μέ τόσο πάθος έπιζητάμε
νά άκουστεί άπό έπίσημα χείλη....!!!
Είδατε κανένα προϊόν πού έχει λήξει νά κυκλοφορεί στήν άγορά...??
Δέν άποσύρεται άμέσως άπό τό ράφι...??
Δέν θά έτρωγε άμέσως μήνυση τό μαγαζί ή ή έταιρεία άπό τόν όποιον καταναλωτή
άν κυκλοφορούσε ληγμένο προϊόν....???
Θά σάς άπαντούσαν φάτε το, πάρτε το,άγοράστε το ΑΛΛΑ ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΕΥΘΥΝΗ...??
Άκούσατε ποτέ κάποιον νά λέει άγοράστε το μέ δική σας εύθύνη έμείς τό πουλάμε..??
Άν ήταν ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ καί προφανώς έλαττωματικό τό προϊόν θά ρισκάριζαν οί έταιρείες
τίς πιθανές μηνύσεις άν κάποιος μπορούσε νά άποδείξει κάτι....??
Μπορεί έσύ νά βγάζεις κάποια συμπεράσματα έπειδή προφανώς έχεις κάποιες σκέψεις,
άλλά καί έγώ βγάζω σχεδόν έντελώς άντίθετα έπειδή έχω κάποιες διαφορετικές.....

irinia
23/05/2013, 05:19
Αν θεωρείς ότι σε προσέβαλα θα ζητήσω ταπεινά συγγνώμη...

Πάραυτα ο μοναδικός χαρακτηρισμός που απεύθυνα ήταν ο "πανεπιστήμονας".

ΥΓ για να βάζουμε τα πράγματα στη θέση τους και να μη συνωμοσιολογούμε, να ξεκαθαρίσω ότι ουδεμία σχέση έχω με εμπορία ειδών μηχανής...με καλλυντικά ασχολούμαι:lol:
Έτσι απλά για να μη μένουν οι εντυπώσεις...:beer:





ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ............ΟΥΤΕ





Καί θά μέ ένδιέφερε κάποια συγνώμη.
Διαφωνώ μέ τήν άπάντηση,δέν έχει νόημα νά άσχολούμαστε.
Άπλά θεωρώ ΑΔΥΝΑΜΙΑ τού συνομιλητή τού νά άφήνει τό θέμα
καί νά πιάνει τόν (άντίπαλο) στό στόμα του.
Παλιά κακή μέθοδος στήν όποία δυστυχώς όμολογώ ότι πέφτω κι έγώ.
Καλώς ή κακώς στήν κουβέντα μας ΟΜΩΣ δέν ύπήρχε λόγος μιά καί
καταθέτουμε τίς άπόψεις μας γιά κάτι κοινό,ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ πού σώζει ζωές.

:wave2:

spyrakos35
23/05/2013, 05:34
ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΜΕ ΣΑΦΗΝΕΙΑ...............






Ή κάθε έταιρεία γιαυτό καί πετάει τό μπαλλάκι στόν καταναλωτή στοχεύοντας
τίς εύαίσθητες χορδές τού καθενός μας ΕΝΤΕΧΝΑ....!!!
Ποιός άπό μάς θά ρισκάριζε τό κεφάλι του όπως έγραψαν μερικοί...??
γιά μένα είναι σαφέστατη ή άπάντηση,αύτή πού μέ τόσο πάθος έπιζητάμε
νά άκουστεί άπό έπίσημα χείλη....!!!
Είδατε κανένα προϊόν πού έχει λήξει νά κυκλοφορεί στήν άγορά...??
Δέν άποσύρεται άμέσως άπό τό ράφι...??
Δέν θά έτρωγε άμέσως μήνυση τό μαγαζί ή ή έταιρεία άπό τόν όποιον καταναλωτή
άν κυκλοφορούσε ληγμένο προϊόν....???
Θά σάς άπαντούσαν φάτε το, πάρτε το,άγοράστε το ΑΛΛΑ ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΕΥΘΥΝΗ...??
Άκούσατε ποτέ κάποιον νά λέει άγοράστε το μέ δική σας εύθύνη έμείς τό πουλάμε..??
Άν ήταν ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ καί προφανώς έλαττωματικό τό προϊόν θά ρισκάριζαν οί έταιρείες
τίς πιθανές μηνύσεις άν κάποιος μπορούσε νά άποδείξει κάτι....??
Μπορεί έσύ νά βγάζεις κάποια συμπεράσματα έπειδή προφανώς έχεις κάποιες σκέψεις,
άλλά καί έγώ βγάζω σχεδόν έντελώς άντίθετα έπειδή έχω κάποιες διαφορετικές.....

βρουμ βρουμ ρε αεκάρα....

αυτή είναι η μία οπτική....

περιμένω και άλλες να δω....


διευκρίνιση: μιλάμε πάντα για καινούργια κράνη στο ράφι και μονο...

Stabak
23/05/2013, 07:10
spyrakos, το ληγμενο κρανος δεν ειναι απαραίτητα κακο στην υγεια αν το παρει κανεις. Αυτο που προβλέπεται απο τις εκαστοτε εταιριες ειναι οτι το κρανος αυτο δεν θα παρεχει στον ιδιο βαθμο τις ιδιοτητες ασφάλειας κ απορροφητικότητας που σχεδιαστηκε να εχει...

Να λαβουμε υποψιν οτι με τις προτεινομενες περιοδους χρησης, περιοριζουν ετσι και τα θεματα εγγυησης στα υπόλοιπα μερη πλαστικα/ελαστικά κλπ...

Στο χερι του καταναλωτη ειναι να μαθει, ρωτησει, ενημερωθει κ να αποφασισει τα περι αποδοσης/τιμης. Αν υπαρχει στοκ, ο εμπορος το μονο που μπορει να κανει ειναι εκπτωση, η εταιρια δεν μπορει να κανει κατι. Δεν υπαρχει και ενιαια νομοθεσια κρατων... Ολα αυτα που συζηταμε πατανε σε συστασεις των εταιριων... τιποτε περισσοτερο.

spyrakos35
23/05/2013, 07:26
..........
Στο χερι του καταναλωτη ειναι να μαθει, ρωτησει, ενημερωθει κ να αποφασισει τα περι αποδοσης/τιμης. Αν υπαρχει στοκ, ο εμπορος το μονο που μπορει να κανει ειναι εκπτωση, η εταιρια δεν μπορει να κανει κατι. Δεν υπαρχει και ενιαια νομοθεσια κρατων... Ολα αυτα που συζηταμε πατανε σε συστασεις των εταιριων... τιποτε περισσοτερο.

σαφώς και πρέπει να ενημερωνόμαστε από μόνοι μας....

όμως όταν η εταιρεία σου λέει "at your own risk" είναι σαν να σου λέει "μην το πάρεις δεν θα κάνει την δουλειά που πρέπει/έχει σχεδιαστεί να κάνει" (σύμφωνα και με τις προδιαγραφές του, συμπληρώνω εγώ για να το χοτρύνω και λίγο)....

οι εταιρείες έχουν την δυνατότητα να γνωρίζουν τι παραγωγή είχαν κάθε χρόνο, τι πωλήσεις ανα μοντέλο/χώρα/έτος κατασκευής κλπ και επομένως είναι σε θέση να γνωρίζουν τι κυκλοφορεί στην αγορά με απολυτη ακρίβεια.....

θεωρώ λοιπόν οτι εφόσον παραδέχονται (τουλάχιστον η IXS) οτι το κράνος "δεν....", θα έπρεπε να έχουν οδηγία απόσυρσης.... τωρα θα μου πεις, "και τι θα το κάνουν το στοκ?".... ε, ας το βάλουν στον απαυτό τους, τι με νοιαζει εμένα.....

θεωρώ οτι δύο τινά συμβαίνουν
α. μας "κοροιδεύουν" (ως ένα βαθμό) για να ανανεώνουμε τα κράνη μας
β. υπάρχει οδηγία/σύσταση από τις εταιρείες παραγωγής προς τους αντιπροσώπους για απόσυρση αλλά αγνοείται

το mail της IXS κατ' εμέ χρήζει περαιτέρω επεξεργασίας και αν ήμουν ο fastmike, θα έστελνα mail στην εταιρεία για εξηγήσεις από πλευράς τους, για το γεγονός οτι επιτρέπουν να κυκλοφορούν τα προιόντα τους στο ράφι παρά το γεγονός οτι οι ίδιοι δεν τα συνιστουν.....

σε ότι αφορά σε αυτό που λες οτι "το ληγμενο κρανος δεν ειναι απαραίτητα κακο στην υγεια αν το παρει κανεις", πες μου, εσύ τι θα έκανες? για κάποια ευρώ παρακάτω θα έπαιρνες 8ετίας κράνος???

Stabak
23/05/2013, 07:59
σε ότι αφορά σε αυτό που λες οτι "το ληγμενο κρανος δεν ειναι απαραίτητα κακο στην υγεια αν το παρει κανεις", πες μου, εσύ τι θα έκανες? για κάποια ευρώ παρακάτω θα έπαιρνες 8ετίας κράνος???

Με την παραπανω φραση εννοω οτι δεν ειναι και δα δημοσιος κινδυνος για να αποσυρθει ο εξοπλισμος.
Φυσικα αν επροκειτω για λιγα ευρω θα επερνα το φρεσκο. Οπως και αν ειναι για αρκετα ευρω θα παρω το στοκαρισμενο 4ετιας.
Ξαναλεω με επιγνωση προσδοκιμου ζωης τα 3-4 χρονια. Το θεμα δεν ειναι εγω, εσυ ο Τερενς. Το θεμα μας στη προκειμενη ειναι οτι οι εταιριες αμεσα ή εμμεσα, εσκεμμενα ή μη μας αφηνουν σε πεδιο αγνοιας, at your own risk. Οχι μονο στο θεμα "ληξης", προστατευονται και σε αλλα θεματα οπως ταχυτητα πτωσης κλπ.... αν διαβασετε το μανιουαλ θα βρειτε και αλλες δικλειδες ασφαλειας και νομικης προστασιας γι αυτο και εχει να κανει με την εκαστοτε νομοθεσια/Qual.standards κλπ

Ολα ομως καταληγουν στο ποσο εκτιμαμε την δικη μας ασφαλεια κ την τσεπη μας... δεν υπαρχει σωστο και λαθος, υπαρχουν παραχωρησεις. Μεχρι και η ψυχολογια παιζει ρολο. Ειναι σημαντικο να ξερεις οτι εκανες το "καλυτερο" δυνατο για το κεφαλι σου.

spyrakos35
23/05/2013, 08:22
........
Ολα ομως καταληγουν στο ποσο εκτιμαμε την δικη μας ασφαλεια κ την τσεπη μας... δεν υπαρχει σωστο και λαθος, υπαρχουν παραχωρησεις. Μεχρι και η ψυχολογια παιζει ρολο. Ειναι σημαντικο να ξερεις οτι εκανες το "καλυτερο" δυνατο για το κεφαλι σου.

σαφώς και συμφωνώ σε όλα όσα λες.... και ναι και εγώ θα έπαιρνα το φρέσκο και ναι αλλάζω ανά 5ετία κράνος ανεξαρτήτως κατάστασης και ναι αμα φάω τούμπα ποτέ θα το αλλάξω την άλλη μερα (μακρυα απο μας, φτου φτου σκορδα).... το έχω εξάλλου γράψει και μερικά ποστ παραπάνω....

αυτό που ψάχνω είναι μήπως τελικά "με εχουν ρυθμίσει" να έχω αυτή τη "ψυχολογία" και να πιστεύω οτι "εκανα το "καλυτερο" δυνατο για το κεφαλι μου" ανανεώνοντας το κράνος συχνά πυκνα (και ίσως αχρείαστα), ενώ κατ ουσία δεν αλλάζει κάτι?

αυτό το mail της IXS μου έχει κάνει ένα κλικ, τι να πω......

irinia
23/05/2013, 08:36
ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΠΛΕΟΝ ΤΟ ΘΕΤΕΙΣ ΣΕ ΣΩΣΤΑ ΣΤΑΝΤΑΡΤ................




Έλπίζω τώρα νά καταλάβεις καί τή φιλοσοφία μου
τού πάρε έστω και ληγμένο,έστω καί φτηνό
άπό τό τίποτε......
Προσωπικά πιστεύω ότι καί 15 έτών νά είναι
όταν χρειαστεί θά μέ προφυλάξει όσο καί ένα καινούργιο.
Άν μπορούσε ποτέ νά άποδείξει κάποιος τό άντίθετο
αύτοί πού τά κατασκευάζουν δέν θά πρότειναν,ούτε
θά έγραφαν πάρτε το καί φορέστε το μέ δική σας εύθύνη...!!!
Μακάρι όλοι έμείς νά δίναμε τά παλιά δεύτερα καί τρίτα κράνη μας
καί νά τά βλέπαμε στά κεφάλια τών καγκουροπιτσιρικάδων...!!
Τούς άλλους μέ τά βαραντεροβεστρομομπεμβεδοειδή δέν τούς λυπάμαι
γιατί αύτοί προτιμούν τή λάκ στό μαλλί ή είναι τσομπάνηδες καί νομίζουν
όταν βρίσκονται πάνω στό βεσποειδές ότι είναι άθάνατοι.
Άλλά τά νέα τά παιδιά...??
Καί κάτι τελευταίο
Θεωρώ θαύμα τό νά γίνει κομμάτια ένα κράνος καί νά σηκωθεί ό μοτοσυκλετιστής
μέ τό κεφάλι άνέπαφο όπως έγραψε κάποιος, ΜΕΓΑΛΗ ΤΥΧΗ...!!!
Τά όρια τού κεφαλιού μας είναι ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ πολύ πρίν τά όρια
καί τού χειρότερου καί φθηνότερου κράνους....!!!!
Άν ή πρόσκρουση είναι τόσο σφοδρή ώστε νά σπάσει τό όποιοδήποτε κράνος
πού νά άντέξει ό αύχένας...!!!!??????

byron
23/05/2013, 08:37
αυτό το mail της IXS μου έχει κάνει ένα κλικ, τι να πω......

Ti σου κάνει κλικ δηλαδή ? Αναμενόμενο είναι, εφόσον πρόκειται για κάποιο προϊόν ασφαλείας που πιθανόν να έχει αποθηκευτεί σε συνθήκες που ΜΠΟΡΕΙ να έχουν επηρεάσει τα υλικά του.
Και ζητάει κάποιος διαβεβαίωση οτι είναι στην κατάσταση που βρήκε απ΄το εργοστάσιο. Προφανώς θα υπάρξει «αποποίηση ευθύνης» ρε παίδες.
Αν μας πέσει το κράνος απ΄το χέρι και ζητήσουμε την γνώμη του εργοστασίου, τι νομίζεις οτι θα πουν?

byron
23/05/2013, 08:56
Προσωπικά πιστεύω ότι καί 15 έτών νά είναι
όταν χρειαστεί θά μέ προφυλάξει όσο καί ένα καινούργιο.


Χονδροειδής γενίκευση, που αν στηρίζεται σε επιχειρήματα τύπου βάρκας και πολυεστέρα μπάζουν από παντού. Αν έχεις αντίρρηση κάνε μια βόλτα από εξειδικευμένα μαγαζιά τύπου Ανδρέου να δεις με τα μάτια σου, πόσες δεκάδες προϊόντα υπάρχουν για την αντιμετώπιση προβλημάτος πολυμερισμού/όσμωσης κλπ ασθενειών των συνθετικών υλικών που οφείλονται στην πάροδο του χρόνου/έκθεση σε ήλιο και άλλα διάφορα.




Μακάρι όλοι έμείς νά δίναμε τά παλιά δεύτερα καί τρίτα κράνη μας
καί νά τά βλέπαμε στά κεφάλια τών καγκουροπιτσιρικάδων...!!

βασικά τα κράνη δεν είναι παλιά ρούχα που τα δίνουμε στα φτωχά παιδάκια, γιατί το φτωχό παιδάκι θα νομίζει οτι είναι οκ για καμμιά 10αριά χρόνια με το κρανάκι, αλλά δεν...και καλό είναι να μην πάρουμε και κανέναν στο λαιμό μας


Άν ή πρόσκρουση είναι τόσο σφοδρή ώστε νά σπάσει τό όποιοδήποτε κράνος
πού νά άντέξει ό αύχένας...!!!!??????

Γωνία πρόσκρουσης λέγεται. Αν κοπανήσει το κεφάλι με τέτοιο τρόπο που να στρίψει με αφύσικο τρόπο, δεν χρειάζονται πολλά χλμ. Κάθε άλλο...
Αντιθέτως αν δεν συμβεί το παραπάνω, μπορεί το κράνος να σκορπίσει χωρίς συνέπειες. Αποδείξεις υπάρχουν και στο net, οπου μπορείς να δεις το κράνος του συγχωρεμένου του Simoncelli σε πτώση και το πως έγινε (δεν εννοώ το κράνος που φόραγε οταν σκοτώθηκε)


http://www.dainese.com/us_en/news/Simoncelli_caduta_prove_Sepang

spyrakos35
23/05/2013, 09:04
Ti σου κάνει κλικ δηλαδή ? Αναμενόμενο είναι, εφόσον πρόκειται για κάποιο προϊόν ασφαλείας που πιθανόν να έχει αποθηκευτεί σε συνθήκες που ΜΠΟΡΕΙ να έχουν επηρεάσει τα υλικά του.
Και ζητάει κάποιος διαβεβαίωση οτι είναι στην κατάσταση που βρήκε απ΄το εργοστάσιο. Προφανώς θα υπάρξει «αποποίηση ευθύνης» ρε παίδες.
Αν μας πέσει το κράνος απ΄το χέρι και ζητήσουμε την γνώμη του εργοστασίου, τι νομίζεις οτι θα πουν?


τότε, συμπάθα με, αλλά δεν ξέρουμε τι φοράμε και μάλιστα ανεξαρτήτως ημερομηνίας παραγωγής καθώς μία εβδομάδα σε γάματα (για κράνη) συνθήκες μπορεί να προκαλέσουν την ίδια και χειρότερη φθορά στα υλικά όσο ενα ή δύο χρόνια σε "σωστές" συνθήκες

αν μου πέσει από το χέρι το χρ1100 και ρωτήσω την εταιρεία, ΑΠΑΙΤΩ να μου πει "δεν τρέχει μία"....
οποιαδήποτε άλλη απάντηση είναι μη αποδεκτή....

byron
23/05/2013, 09:48
αν μου πέσει από το χέρι το χρ1100 και ρωτήσω την εταιρεία, ΑΠΑΙΤΩ να μου πει "δεν τρέχει μία"....
οποιαδήποτε άλλη απάντηση είναι μη αποδεκτή....

Καμμία αντίρρηση...μια χαρά τα λες.
Φαντάζομαι όμως οτι η Shoei (αν είναι σοβαρή εταιρία και όχι μέντιουμ), θα ΑΠΑΙΤΗΣΕΙ να της στείλεις το κράνος σου στα εργαστήρια της (με το αντίστοιχο κόστος) για να σου πει «δεν τρέχει μία».
Σε θέματα αντοχής υλικών, δεν υπάρχει εταιρία στον πλανήτη που να δίνει πόρισμα με τηλεδιάσκεψη.

spyrakos35
23/05/2013, 10:14
Καμμία αντίρρηση...μια χαρά τα λες.
Φαντάζομαι όμως οτι η Shoei (αν είναι σοβαρή εταιρία και όχι μέντιουμ), θα ΑΠΑΙΤΗΣΕΙ να της στείλεις το κράνος σου στα εργαστήρια της (με το αντίστοιχο κόστος) για να σου πει «δεν τρέχει μία».
Σε θέματα αντοχής υλικών, δεν υπάρχει εταιρία στον πλανήτη που να δίνει πόρισμα με τηλεδιάσκεψη.

και πολύ καλά θα κάνει και θα το στείλω.....

και το καλό που της θέλω είναι να μου πει
"μην είσαι μλκς.... μια χαρά είναι το κράνος.... εξάλλου έχει σχεδιαστεί να αντέχει "χ" δυνάμεις πρόσκρουσης με το κεφάλι μέσα και όχι κενό.... τι να κλάσει μία ελεύθερη πτώση απο ένα μέτρο.... πλήρωνε τώρα ταχυδρομεία και μεταφορικά παλιοπονηρίδη για να μάθεις γράμματα".... :lol:

byron
23/05/2013, 10:32
και πολύ καλά θα κάνει και θα το στείλω.....

και το καλό που της θέλω είναι να μου πει
"μην είσαι μλκς.... μια χαρά είναι το κράνος.... εξάλλου έχει σχεδιαστεί να αντέχει "χ" δυνάμεις πρόσκρουσης με το κεφάλι μέσα και όχι κενό.... τι να κλάσει μία ελεύθερη πτώση απο ένα μέτρο.... πλήρωνε τώρα ταχυδρομεία και μεταφορικά παλιοπονηρίδη για να μάθεις γράμματα".... :lol:

Ρε Σπύρο, μετά από δικαστήρια που έχουν φάει εταιρίες για έλλειψη προειδοποίησης οτι «Objects in the mirror are closer than they apear» ή οτι δεν υπάρχαν προειδοποιητικά οτι το cruise control απαιτεί και την ύπαρξη οδηγού στο τιμόνι :tooth:, πιστεύεις οτι μπορεί να δώσει διαβεβαίωση εξ αποστάσεως οτι το κράνος είναι ασφαλές ?

TROOPER
23/05/2013, 10:36
και πολύ καλά θα κάνει και θα το στείλω.....

και το καλό που της θέλω είναι να μου πει
"μην είσαι μλκς.... μια χαρά είναι το κράνος.... εξάλλου έχει σχεδιαστεί να αντέχει "χ" δυνάμεις πρόσκρουσης με το κεφάλι μέσα και όχι κενό.... τι να κλάσει μία ελεύθερη πτώση απο ένα μέτρο.... πλήρωνε τώρα ταχυδρομεία και μεταφορικά παλιοπονηρίδη για να μάθεις γράμματα".... :lol:

ναι αλλα επειδη δεν ξερει τι τελεμες ειναι ο σπυρακος ΔΕΝ θα παρεις αυτη την απαντηση.
γιατι ακομα και αψογο να συνεχισει να ειναι το κρανος, αν εσυ πας και ερωτευτεις καμια μπαριερα με 300 και μεινεις στον τοπο, μπορει να αρχισει μια ιστορια του τυπου ''αφου η εταιρια ειπε οτι η κρανουμπα ειναι τζαμι γιατι ο εγκεφαλος του σπυρου εγινε φραπε?'' και να ζηταει το περιβαλον σου κανα τρις για αποζημιωση.

αρα για να το αποφυγει ολο αυτο, θα σου πει οτι ναι ενταξει ειναι αλλα το φορας με δικη σου ευθυνη. γενικα δεν πιστευω οτι ενα κρανος θα σε σωσει απο τα παντα.

οπως δεν πιστευω και οτι τα παντα θα σε σωσουν απο ενα κρανος :dizzy: :lol:

spyrakos35
23/05/2013, 10:39
Ρε Σπύρο, μετά από δικαστήρια που έχουν φάει εταιρίες για έλλειψη προειδοποίησης οτι «Objects in the mirror are closer than they apear» ή οτι δεν υπάρχαν προειδοποιητικά οτι το cruise control απαιτεί και την ύπαρξη οδηγού στο τιμόνι :tooth:, πιστεύεις οτι μπορεί να δώσει διαβεβαίωση εξ αποστάσεως οτι το κράνος είναι ασφαλές ?

μα και βέβαια όχι, αυτό λέω και γω....

spyrakos35
23/05/2013, 10:45
ναι αλλα επειδη δεν ξερει τι τελεμες ειναι ο σπυρακος ΔΕΝ θα παρεις αυτη την απαντηση.
γιατι ακομα και αψογο να συνεχισει να ειναι το κρανος, αν εσυ πας και ερωτευτεις καμια μπαριερα με 300 και μεινεις στον τοπο, μπορει να αρχισει μια ιστορια του τυπου ''αφου η εταιρια ειπε οτι η κρανουμπα ειναι τζαμι γιατι ο εγκεφαλος του σπυρου εγινε φραπε?'' και να ζηταει το περιβαλον σου κανα τρις για αποζημιωση.


σε αυτή την περίπτωση, όπως ακριβώς το γράφεις, τελεμές θα είναι το περιβάΛΛον μου.... :lol:
φτου ρε πστ μου έχω και εκδρομή μεθαύριο



αρα για να το αποφυγει ολο αυτο, θα σου πει οτι ναι ενταξει ειναι αλλα το φορας με δικη σου ευθυνη.

επομένως καταλήγουμε οτι αγοράζουμε με όσο το δυνατόν πιο φρέσκια ημ/νία παραγωγής και πράττουμε κατα συνείδηση σε ότι αφορά στην "διαρκεια ζωής" του
και αναλόγως της χρήσης του.....


οπως δεν πιστευω και οτι τα παντα θα σε σωσουν απο ενα κρανος :dizzy: :lol:
για κράνη άνω κεφαλής μιλάμε, ναι? :lol:

Bladerunner
23/05/2013, 10:50
δεν πιστευω και οτι τα παντα θα σε σωσουν απο ενα κρανος :dizzy: :lol:

Μη το λες!

291022

Disclaimer:
To παρόν μήνυμα είναι χιουμοριστικό στα πλαίσια που έχουν ορίσει κι άλλα μηνύματα αυτού του θέματος.

AristidisZ
23/05/2013, 10:54
Disclaimer:
To παρόν μήνυμα είναι χιουμοριστικό στα πλαίσια που έχουν ορίσει κι άλλα μηνύματα αυτού του θέματος.

Aυτό μήπως να το κάνουμε υπογραφή ; :D

TROOPER
23/05/2013, 11:03
......
επομένως καταλήγουμε οτι αγοράζουμε με όσο το δυνατόν πιο φρέσκια ημ/νία παραγωγής και πράττουμε κατα συνείδηση σε ότι αφορά στην "διαρκεια ζωής" του
και αναλόγως της χρήσης του.....

για μενα κλεινει καπου εδω το θεμα. :beer:

TROOPER
23/05/2013, 11:04
Μη το λες!

291022

Disclaimer:
To παρόν μήνυμα είναι χιουμοριστικό στα πλαίσια που έχουν ορίσει κι άλλα μηνύματα αυτού του θέματος.


:lol::lol::lol:

pipe_smoker
23/05/2013, 13:50
Ε ρε θρεντάρα που δεν έκανα τον κόπο να βλεφαριάσω γιατί νόμιζα ότι θα ήταν βαρετή.

Τέσπα, επειδή βαριέμαι ακόμα και πλάκα να κάνω με αυτά που διάβασα, να πω απλά κάτι που δεν είδα να αναφέρεται.

Ένας επιπλέον λόγος για τον οποίο καλό είναι να αλλάζουμε κρανάκι μετά από κάποια χρόνια είναι γιατί προχωράει και η τεχνολογία και τα υλικά από τα οποία φκιάνονται.


Κάποτε τα κράνη ήταν έτσι

291043



θεωρητικά δεν έχουν λήξει κιόλας οπότε τη δουλειά τους μια χαρά θα την κάνουν:rolleyes:

Ένα κράνος 20ετίας, και του κουτιού να είναι, δεν κάνει την ίδια δουλειά με ένα καινούριο κράνος. Δεν παρέχει την ίδια ασφάλεια με ένα σύγχρονο κράνος. (το ότι κάποιος κάπου κάποτε έπεσε φορώντας σκουφάκι κολύμβησης και δεν έπαθε τίποτα δε σημαίνει απολύτως τίποτα σε καμία μα καμία περίπτωση. Κι ο Ζαχόπουλας πήδηξε από τον 5ο (?) και την έβγαλε καθαρή. Πάρτε φόρα και κάν'τε το ίδιο):wave2:

spyrakos35
23/05/2013, 13:59
Ε ρε θρεντάρα που δεν έκανα τον κόπο να βλεφαριάσω γιατί νόμιζα ότι θα ήταν βαρετή.

γλυτώσαμε τα σεντόνια....

υπάρχει θεός ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

:lol: