PDA

View Full Version : πως θα καταλαβουμε οτι η βενζινη που βαζουμε ειναι νοθευμενη



spyroszx
17/05/2013, 12:02
μιας και ειμαι στο κρεβατι,λογω μιας χειρουργικης επεμβασης,[ολα εχουν παει μια χαρα],σκεφτηκα να γραψω ενα "σεντονι",σχετικα με το πως θα γλιτωνουμε χρηματα σε καθε γεμισαμα,καταλαβαινοντας οτι μας κλεβει ο βενζινας,η οτι μας βαζει νοθευμενη βενζινη

-πως νοθευεται η βενζινη
1]στην βενζινη μεσα ριχνουν σε αναλογια 30-50% ενα υγρο,τουλουολη,η οποιοα εχει παραπλησια συσταση με το νεφτι και την ναυθαλινη[πολυ απο εμας μικροι καναμε κοντρες και βαζαμε ναυθαλινη στο Ρεζερβουαρ,μονο για ενα ανοιγμα και μετα λυναμε κυλινδροπιστονα,για να βγαλουμε τα καταλοιπα.Η τουλουολη,στοιχηζει στο χρωματοπωλειο 0.10 λεπτα.Το υγρο ομως αυτο εξατμιζεται παραπολυ γρηγορα και ανεβαζει την θερμοκρασια καυσης,αλλιωνει ολα τα πλαστικα μερη απο το ρεζερβουαρ μεχρι το μπεκ που ειναι ηλεκτροστατικα βαμενα,και τις μεμβρανες στα καρμπυρατερ.το ρυχνουν μεσα με σκοπο να αυξηθει ο ογκος του υγρου που θα εχει πεσει μεσα στο ρεζερβουαρ σας οποτε και στον δεικτη {για μερικα λεπτα]ολα ειναι ΟΚ

2]στις δεξαμενες των πορατηριων που κανουν αυτες τις "δουλειες" υπαρχουν βυθησμενες βεργες που θερμενουν το καυσημο,αρα αυξανεται επιπροσθετος ο ογκος τους σκοπο να αυξηθει ο ογκος του υγρου που θα εχει πεσει μεσα στο ρεζερβουαρ σας οποτε και στον δεικτη {για μερικα λεπτα]ολα ειναι ΟΚ


-Πως νοθευται το πετρελαιο

1]το πετρελαιο κατα 90% νοθευεται με"ξεβαμενο"πετρελαιο απο καραβια και θερμανσης
Και εδω το ζεσταμα του καυσημου ειναι δεδομενο,και με καλυτερα αποτελεσματα απο την βενζινη,λογω των ιδιοτητων του πετρελαιου

-Τι ειναι το ξεβαμενο πετρελαιο και πως το ξεβαφουν.
1] το πετρελαιο κινησης ειναι χρωματος πρασινο το πετρελαιο θερμανσης ειναι κοκκινο και των καραβιων σε πολα χρωματα ,με πιο κοινο το μαυρο.Αν ριξουμε ΗΛΕΚΤΡΟΛΥΤΗ ΜΠΑΤΑΡΙΩΝ μεσα στο κοκκινο πετρελαιο θαμπωνη και σε πολυ μικρη δοση αναμειξεις με το κινησης πεφετι μεσα στο ρεζερβουαρ,το ιδιο ακριβως γινεται και με το καραβισιο πετρελαιο το οποιο κοστιζει 0,50 λεπτα

-- μια μικρη υπενθημηση απο την χημεια λυκειου-- τα μπεκ του ψεκασμου ειτε σε πετρελαιο ειτε σε βενζινη ειναι "ηλεκτοστατικα η ηλεκτροχημικα βαμενα" ο ηλετρολητης κανει ηλεκτροληση και τα ξεβαφει,αν εχετε δει σκουριασμενα μπεκακια απο αυτο ειναι.

AUFGEBRACHT
17/05/2013, 17:13
Συγγνώμη και περαστικά σου κιόλας, αλλά έχεις τίτλο "πως θα καταλάβουμε ότι η βενζίνη είναι νοθευμένη", ενώ εσύ αναφέρεις τις πρακτικές που χρησιμοποιούνται για τη νόθευση των καυσίμων. ο τίτλος είναι λίγο "παραπλανητικός". Για παράδειγμα αναφέρεις ότι βυθίζουν βέργες για να αυξάνουν με θέρμανσή τους τον όγκο του καυσίμου, αλλά εγώ πώς θα καταλάβω εάν η βενζίνη που γεμίζω είναι νοθευμένη;

spyroszx
18/05/2013, 08:01
μου εβγαινε λιγο μεγαλο σαν θεμα και το εσπασα σε δυο,στο αλλο απο κατω το εξηγω

nikonian
18/05/2013, 16:24
Πριν από δυο χρόνια, το έγραψα εδώ και δεν με πίστευαν , ότι γέμιζα το ρεζερβουάρ στην Καρδίτσα, ακινητοποιούσα τη μηχανή για αρκετές μέρες και μόλις την έβαζα μπροστά , η βενζίνη είχε κάνει φτερά.
Τώρα εξηγείται

GRR
31/12/2019, 11:24
Πριν από δυο χρόνια, το έγραψα εδώ και δεν με πίστευαν , ότι γέμιζα το ρεζερβουάρ στην Καρδίτσα, ακινητοποιούσα τη μηχανή για αρκετές μέρες και μόλις την έβαζα μπροστά , η βενζίνη είχε κάνει φτερά.
Τώρα εξηγείται

Είναι φυσιολογικό να εξατμιστούν τα 3/4 της βενζίνης από το ρεζερβουάρ μετά απο 2-3 μήνες,χωρίς να είναι νοθευμένη η βενζίνη?

doctor_john
31/12/2019, 12:46
Με ανοικτό τεπόζιτο σε θερμοκρασίες καλοκαιριού στην Καρδίτσα, δεν είναι παράλογο.
Σε φυσιολογικές συνθήκες όχι.

telegonos
31/12/2019, 12:49
άμα έχουν περάσει και 6.5 χρόνια από τότε που έβαλε την βενζίνη ο άνθρωπος, όλο και κάτι θα έχει εξατμιστεί...

MAIK72
31/12/2019, 14:38
Είναι φυσιολογικό να εξατμιστούν τα 3/4 της βενζίνης από το ρεζερβουάρ μετά απο 2-3 μήνες,χωρίς να είναι νοθευμένη η βενζίνη?

ναι ,αν το πήρε κάποιος να το κυκλοφορήσει χωρίς να το ξέρεις. Και πολύ καλά έκανε:D Αλλιώς έχεις άλλα προβλήματα. Διαρροή και λάσπη από την βενζίνη που καθόταν τόσο καιρό.Εφόσον πηρε μπροστά κάποιος άλλος το κυκλοφορεί:D

Bowleno
31/12/2019, 14:44
άμα έχουν περάσει και 6.5 χρόνια από τότε που έβαλε την βενζίνη ο άνθρωπος, όλο και κάτι θα έχει εξατμιστεί...

:bawl:

viper1
31/12/2019, 14:57
Να βάλετε αέριο

GRR
31/12/2019, 15:19
ναι ,αν το πήρε κάποιος να το κυκλοφορήσει χωρίς να το ξέρεις. Και πολύ καλά έκανε:D Αλλιώς έχεις άλλα προβλήματα. Διαρροή και λάσπη από την βενζίνη που καθόταν τόσο καιρό.Εφόσον πηρε μπροστά κάποιος άλλος το κυκλοφορεί:D

Εννοώ να έχει εξατμιστιστεί βενζίνη μετά από 2-3 μήνες ακινησίας, με 0 χιλιόμετρα

MAIK72
31/12/2019, 15:48
Εννοώ να έχει εξατμιστιστεί βενζίνη μετά από 2-3 μήνες ακινησίας, με 0 χιλιόμετρα

Δεν μπορώ να ξέρω τι εννοείς γιατί δεν λες τίποτα.Υποθέσεις κάνουμε. Αλλά ακόμα και υποθετικά σου απάντησα . Το ότι θυμάσαι τουλάχιστον τα χιλιόμετρα , καλό είναι αυτό;)

GRR
31/12/2019, 17:27
Δεν μπορώ να ξέρω τι εννοείς γιατί δεν λες τίποτα.Υποθέσεις κάνουμε. Αλλά ακόμα και υποθετικά σου απάντησα . Το ότι θυμάσαι τουλάχιστον τα χιλιόμετρα , καλό είναι αυτό;)

Εννοώ να έχεις φουλάρει το μηχανάκι με βενζίνη, να το έχεις παρατημένο στο γκαράζ για 2-3 μήνες χωρίς να χρησιμοποιήθει καθόλου, ούτε από εμένα, ούτε από κανέναν άλλον.Προηγουμένως διάβασα κάπου ότι η βενζίνη εξατμίζεται ποιο εύκολα από το νερό

Acacius
31/12/2019, 17:46
Να βάλετε αέριο

Το νοθεύουν οι βενζινάδες με φασολοκλανίδια.

GRR
31/12/2019, 18:05
Για έλεγχο εαν είναι νοθευμένη η βενζίνη βρήκα και αυτό το βίντεο: https://www.youtube.com/watch?v=HIkKQb7PTWc

viper1
31/12/2019, 21:11
Το νοθεύουν οι βενζινάδες με φασολοκλανίδια.

Αυτο δεν κάνει ζημιά. Ειναι οικολογικό

ΟΚΤΑΝΙΟ
01/01/2020, 00:04
Προηγουμένως διάβασα κάπου ότι η βενζίνη εξατμίζεται ποιο εύκολα από το νερό


Δε φαντάζεσαι πόσο πιο εύκολα ;)

vaska
02/01/2020, 17:53
Πάντως εγώ αφήνω την χοντρη μου στο γκαράζ φουλαρισμενη μετά από βόλτα και όταν θα πάω την επόμενη μπορεί να έχουν περάσει και 3 μήνες και δεν θυμάμαι να έχω χάσει ποσότητα καυσίμου. Πάω την βόλτα κανονικά και στην επιστροφή όσο κι αν έχω στο ντεπόζιτο, γεμίζω. Την επόμενη φορά πάλι γεμάτο θα το βρω

viper1
02/01/2020, 18:17
Μεθανολη με 5% τουλουολη αν την ανακατεψω με βενζίνη θα δουλέψει ή θα κάψω όλα τα πλαστικά και τα oring?
Ρωτάω γιατί έχω μια ποσότητα σεβαστή και πριν πειραματιστώ με κατασκευή καυσίμου για αερομοντελλα να κάνω μια δοκιμή και με ανάμειξη σε βενζίνη

doctor_john
02/01/2020, 18:32
Ακαριαία δε νομίζω αλλά το λες σοβαρά; :)

viper1
02/01/2020, 19:03
Ακαριαία δε νομίζω αλλά το λες σοβαρά; :)

Ε αφού την έχω τι να την κάνω? Να την πετάξω? Μόνο για καθαριστικό κάνει ....

andreastwin
02/01/2020, 19:37
Μεθανολη με 5% τουλουολη αν την ανακατεψω με βενζίνη θα δουλέψει ή θα κάψω όλα τα πλαστικά και τα oring?
Ρωτάω γιατί έχω μια ποσότητα σεβαστή και πριν πειραματιστώ με κατασκευή καυσίμου για αερομοντελλα να κάνω μια δοκιμή και με ανάμειξη σε βενζίνη

το εχω κανει με 4λιτρο με 10% απο τον κουτσο, το ειχα 3-4 χρονια και το εριξα στο αυτοκινητο, πηρε πολυ τα πανω του.και κανενα προβλημα.

ΥΓ.αν το φοβασε, το ριχνω στο δικο μου,για να μη παει χαμενω.

ioannispar
02/01/2020, 20:39
Εγώ είχα ένα 15% αρκετά χρόνια αλλά τελικά το πέταξα..., δεν σκέφτηκα να το βάλω στο αμάξι.

doctor_john
02/01/2020, 21:40
:lol:

καλά δεν παίζεστε, έχω και εγώ κάτι λίγο νίτρο που ανακυκλώνω απο καθαρισμούς
να το φιλτράρω, θα περάσει κανείς;

Να σε τσεκάρουν για θόρυβο και να γίνουν περλέ :roflmao:

ioannispar
03/01/2020, 01:13
:lol:

καλά δεν παίζεστε, έχω και εγώ κάτι λίγο νίτρο που ανακυκλώνω απο καθαρισμούς
να το φιλτράρω, θα περάσει κανείς;

Να σε τσεκάρουν για θόρυβο και να γίνουν περλέ :roflmao:


Να το φυλάξεις σε μπουκάλι Coca Cola. Κρατάει περισσότερο :D

vaska
03/01/2020, 22:03
Ε αφού την έχω τι να την κάνω? Να την πετάξω? Μόνο για καθαριστικό κάνει ....

Η τολουολη αφήνει πολλές επικαθισεις άνθρακα μετά την καύση και αυτό δεν αρέσει στην κεφαλή σου. Αναπτύσσονται υψηλές θερμοκρασίες άνω του επιτρεπτου όπου υπάρχουν επικαθισεις

Parking
04/01/2020, 08:46
Η τολουολη αφήνει πολλές επικαθισεις άνθρακα μετά την καύση και αυτό δεν αρέσει στην κεφαλή σου. Αναπτύσσονται υψηλές θερμοκρασίες άνω του επιτρεπτου όπου υπάρχουν επικαθισεις

Ίσα που ανάβει και το φωτάκι με το μοτέρ άμα το παραγ....

Πάντως 2 μάρκες βενζίνης είναι να μην πλησιάζεις ΕΤοοΑ και ΑοοΝ
Αυτοί τρώνε και τα πιο πολλά πρόστιμα

toyar
01/07/2021, 13:32
πριν λιγες μερες εβαλα βενζινη στο cbf ενω ηταν σχεδο τελειως αδειο
μιλαμε για απλο μονοκυλινδρο αεροψυκτο με καρμπυρατερ και φτιαγμενο να καιει και 90 οκτανια
σχεδον αμεσως το μηχανακι δυσκολευοταν να παρει μπρος
ρελαντι δεν υπηρχε
στο δρομο ειχε τα συμπτωματα που εχει οταν μενει απο βενζινη και γυρνας ρεζερβα
ταυτοχρονα τα καυσαερια βρωμουσαν απιστευτα σαν κατι που εμοιαζε με νεφτι
αναγκαστηκα να κανω 20 χλμ ετσι και μετα εβγαλα ολη τη βενζινη και αδειασα και το λεκανακι του καρμπυρατερ
περιττο να πω οτι αφου το στραγγιξα μολις εβαλα αλλη βενζινη διορθωθηκαν ολα
οδηγω 32 χρονια διαφορα οχηματα και τετοιο πραγμα δε μου εχει ξανασυμβει
εχω κρατησει τη βενζινη σε καθαρο μπιτονι ...δεν εχω αποδειξεις για να κανω μανουρα
οποιος ενδιαφερεται για το πρατηριο με pm

OldMan
01/07/2021, 13:41
Μπας και ειχε μαζεψει μουσγα απο τα κατακαθια της προηγουμενης, ρε Τογιαριε..??

toyar
01/07/2021, 13:56
Οχι οχι με τπτ
Μιλαμε για πολυ βρωμα στα καυσαερια
Και φιλτρο καθαρο
Ουτε νερο ειχε μεσα
Στο μπιτονι την εχω και βρωμαει οπως η παλια βενζινη η σαπια

motojojo
01/07/2021, 19:06
Κάτι ανάλογο έχω πάθει κι εγώ σε γνωστό φτηνιάρικο βενζινάδικο επί της εθνικής και Πανεπιστημιου στην Πάτρα. Έβαζα σε παπί και αμαξι εκει. Στο αμαξι δεν καταλάβαινα κάτι, το παπι ομως δεν έπαιρνε ποτέ μπρος με μίζα, ειδικά κρύο. Μπαταρία και μπουζί σε καλή κατάσταση.

Τυχαία βάζω από άλλο βενζινάδικο και το παπι μεταμορφωθηκε. Μου έκανε εντύπωση που ξαφνικά έπαιρνε με μιση μιζιά ακόμα και το πρωι, όπως παλιότερα.

Φυσικά δεν ξαναπάτησα στο φτηνιάρικο και στο αμάξι έβαζα μόνο οπου δεν δυσανασχετούσε το παπί.

PortisHead
05/07/2021, 11:57
Πνίγεστε σε μια κουταλια νερό...
Νοθευμενη βενζινη εχουν τα βενζιναδικα με τις ωραιες κοπελιτσες στις αντλιες :pink:

Coyote.V
05/07/2021, 12:42
Πνίγεστε σε μια κουταλια νερό...
Νοθευμενη βενζινη εχουν τα βενζιναδικα με τις ωραιες κοπελιτσες στις αντλιες :pink:
:lol: