PDA

View Full Version : πως κανουμε οικονομια βαζοντας σωστη βενζινη



spyroszx
17/05/2013, 12:28
σε συνεχεια του πιο πανω σεντονιου μου, συνεχιζω
Καθε μερα ενα μεγαλο ποσοστο απο εμας βαζουμε 10 ευρω για να παμε σπιτι δουλεια και πισω.
-κοιταμε την τιμη του πρατηριου,την φατσα του τυπου,τον κωλο της κοπελας,η του τυπου που μας εξυπηρετησε,αν ειναι σωστα ταρεστα και δρομο.
ποσοι εχετε κοιταξει τα λιτρα που βαλατε????

Εδω ειναι η παγιδα.

ποσοι ξερουμε να ματρησουμε τα λιτρα που καιμε στα 100 χιλιομετρα διαδρομης???

παμε λοιπον να το βγαλουμε πρακτηκα,εστω οτι σπιτι δουλεια ειναι 10 χλμ επι 2 φορες 20ο χλμ
επι 5 μερες 100χλμ.ενα μικρομεσαιο αμαξι καιει στα 100 χλμ 6-7 λιτρα μια μοτοσυκλετα 5-6 λιτρα στα 100.

Παντα υπαρχουν και εξαιρεσεις αθρωπων που σε καθε φαναρι κανουν 0-400 οποτε ανεβαινει πολυ η καταναλωση,αλλα δεν νομιζω να τους ενδιαφερει και πολυ το θεμα
Παμε παλι στο πρατηριο,Για τα 100 χιλιομετρα της διαδρομης μας θελουμε [μεσους ορους απο αυτο/μοτο 6.5 και 5.5].
Ενα φθηνο πρατηριο που νοθευει το καυσιμο και σε κλεβει στην ποσοτητα,σημερα πουλαει 1,569/λιτροκαι ενα ακριβο περιπου 1.629/λιτρο
βαζεις στο φθηνο και κερδιζεις διαφορα διαφορα 0.06 λεπτα,αρα στα 10 λιτρα "κερδιζεις"λιγο πανω απο μισω ευρω.Βαζοντας 10 λιτρα πρεπει ενα αμαξι να κανει περιπου 150 χιλιομετρα και η μοτο περιπου 160.
Αν το αμαξι βγαζει μονο 100 και η μοτο 120[επειδη δεν την πιανει τοσο η κινηση]μας λυπουν 50 χιλιομετρα,αρα 2 περιπου λιτρα =3,2 ευρω σε καθε 10 λιτρα
πας για 0.6 και χανεις 3,2
το ιδιο ισχυει και στο πετρελαιο χωρις να λαβουμε υποψιν την πιθανοτητα ζημιας

Παντα μπορει καποιος να πει "Εγω βαζω εκει ,ειναι ο πιο φθηνος και δεν εχω προβλημα"
ο καθε κανονας εχει την εξερεση του,σαν ελεγχο ομως μετραται τα χιλιομετρα σας

OldMan
17/05/2013, 12:31
σε συνεχεια του πιο πανω σεντονιου μου
Σαν ξεσκέπαστος μου φαίνεσαι..

AristidisZ
17/05/2013, 12:32
το να δεις εάν ένα βενζινάδικο βάζει σωστά ή όχι βενζίνη δεν είναι τόσο εύκολο όσο το περιγράφεις
αυτά τα 50 χλμ που γράφεις ότι "λείπουν", μπορεί να είναι αποτέλεσμα κίνησης και 150 διαφορετικών παραγόντων

spyrakos35
17/05/2013, 12:35
....... και 150 διαφορετικών παραγόντων

αυτό....

είναι τόσα πολλά τα "ιφ" στην εξίσωση που άκρη δεν βγάζεις.....

βγάλε το τεπόζιτο.....
αδειασέ το...
γέμισε το....
μέτρησε το...

βουαλά....

μήν ξεχάσεις να το ξαναβάλεις εεεε?

spyroszx
17/05/2013, 12:35
το να δεις εάν ένα βενζινάδικο βάζει σωστά ή όχι βενζίνη δεν είναι τόσο εύκολο όσο το περιγράφεις
αυτά τα 50 χλμ που γράφεις ότι "λείπουν", μπορεί να είναι αποτέλεσμα κίνησης και 150 διαφορετικών παραγόντων
αν θες τα 3 ευρω στην τσεπη σου σε καθε 16 ευρω που βαζεις......τα βρισκεις......δοκιμασε τον βενζινα σου φτιαχνοντας εσυ τις συνθηκες μετρησης

AristidisZ
17/05/2013, 12:39
αν θες τα 3 ευρω στην τσεπη σου σε καθε 16 ευρω που βαζεις......τα βρισκεις......δοκιμασε τον βενζινα σου φτιαχνοντας εσυ τις συνθηκες μετρησης

εγώ μετράω λίτρα και διανυόμενα χιλιόμετρα
ξέρω ότι σε συνθήκες πόλης η μηχανή μου καίει γύρω στα 7/100, οπότε αν πάω από άδειος να γεμίσω, ξέρω ότι θα πάρει ένα 20αρικο με τιμή βενζίνης γύρω από το 1.6
αν μου πει κάποιος 25, ξέρω ότι κάτι παίζει

spyroszx
17/05/2013, 12:51
εγώ μετράω λίτρα και διανυόμενα χιλιόμετρα
ξέρω ότι σε συνθήκες πόλης η μηχανή μου καίει γύρω στα 7/100, οπότε αν πάω από άδειος να γεμίσω, ξέρω ότι θα πάρει ένα 20αρικο με τιμή βενζίνης γύρω από το 1.6
αν μου πει κάποιος 25, ξέρω ότι κάτι παίζει
να σου θυμησω οτι η τιμη τις βενζινης αλλαζει καθε μερα

Ichigo
17/05/2013, 12:51
Για αυτό βάζουμε πλέον από ΕΚΟ σε ΕΚΕΜΣ και ΣΕΠΑ όσοι μπορούμε και είμαστε κομπλέ όσον αφορά σε ποιότητα και ποσότητα :D.

AristidisZ
17/05/2013, 12:54
να σου θυμησω οτι η τιμη τις βενζινης αλλαζει καθε μερα

ok, αλλά ξέρω ότι για αυτά τα 180 χλμ π.χ. θέλω 12~13 λίτρα
αν δω 15, ξέρω ότι κάτι παίζει ;)

spyroszx
17/05/2013, 12:55
ετσι

AristidisZ
17/05/2013, 13:01
ετσι
το συμπέρασμα δηλαδή είναι ότι πρέπει να κοιτάμε την αντλία να δούμε τι έγραψε ; :D

spyroszx
17/05/2013, 13:03
το συμπέρασμα δηλαδή είναι ότι πρέπει να κοιτάμε την αντλία να δούμε τι έγραψε ; :D

σε συνδιασμο με το χιλιομετρητη μας για το "σε ποσο τα εκαψε"

OldMan
17/05/2013, 13:03
το συμπέρασμα δηλαδή είναι ότι πρέπει να κοιτάμε την αντλία να δούμε τι έγραψε ; :D
Άμα την πιστεύουμε, γιατί όχι ..??

AristidisZ
17/05/2013, 13:09
Άμα την πιστεύουμε, γιατί όχι ..??

προφανώς παίρνεις μια database ως δεδομένη, και από εκεί και πέρα κρίνεις...
αν ξεκινήσουμε π.χ. με τη παραδοχή ότι το hornet βγάζει με ένα τεπόζιτο 300 χλμ που έχω διαβάσει κάπου, πάει να πει ότι είτε εμένα μου δώσαν μηχανή με μαϊμού τεπόζιτο, είτε ότι αυτοί λένε μπούρδες, είτε ότι τα 300 χλμ που λένε είναι στη πραγματικότητα 265 στρογγυλεμένα προς τα πάνω, διανυμένα στην εθνική με 90 χλμ/ώρα με 6η σε ελαφρά κατηφόρα...

OldMan
17/05/2013, 13:12
προφανώς παίρνεις μια database ως δεδομένη, και από εκεί και πέρα κρίνεις..
Προσωπικά δεν παίρνω τίποτε σαν δεδομένο (εκτός του ότι ο Έλβις ζει..) και μάλλον δεν καταλαβαίνω και που αναλώνεστε..

Στο αν η αντλία δείχνει την σωστή ποσότητα ή αν η ποσότητα που δείχνει αντιστοιχεί στα λεφτα που πληρώνεις..??

sniper
17/05/2013, 13:14
Άμα την πιστεύουμε, γιατί όχι ..??

H αντλία, γένους θυληκού... by default δεν την πιστεύουμε.

spyrakos35
17/05/2013, 13:15
Προσωπικά δεν παίρνω τίποτε σαν δεδομένο (εκτός του ότι ο Έλβις ζει..) και μάλλον δεν καταλαβαίνω και που αναλώνεστε..

Στο αν η αντλία δείχνει την σωστή ποσότητα ή αν η ποσότητα που δείχνει αντιστοιχεί στα λεφτα που πληρώνεις..??

το ίδιο δεν είναι????

υγ.... έχει πεθάνει.... αλλά όχι από τότε.....

sniper
17/05/2013, 13:22
το ίδιο δεν είναι????

υγ.... έχει πεθάνει.... αλλά όχι από τότε.....

είχε πεθάνει νωρίτερα;

spyrakos35
17/05/2013, 13:26
είχε πεθάνει νωρίτερα;

στο ναμ ή στην κορέα όταν πήγε την θητεία του....

nikos_abel
17/05/2013, 13:28
Το spam στα κίτρινα επιτρέπεται δηλαδής;

archi
17/05/2013, 13:44
πλέων πολλοί έχουμε android συσκευές, βάλτε την εφαρμογή aCar.
υπερβολικά καλή, κάθε φορά που βάζετε βενζίνη, το περνάτε στη βάση.
βγάζει καταναλώσεις σωστές (μέγιστη, τελευταία, max - min) και βγάζετε ξεκάθαρα συμπεράσματα.

nikos_abel
17/05/2013, 13:46
Και το fuelly.com είναι πολύ ωραίο.

AristidisZ
17/05/2013, 13:47
πλέων πολλοί έχουμε android συσκευές, βάλτε την εφαρμογή aCar.
υπερβολικά καλή, κάθε φορά που βάζετε βενζίνη, το περνάτε στη βάση.
βγάζει καταναλώσεις σωστές (μέγιστη, τελευταία, max - min) και βγάζετε ξεκάθαρα συμπεράσματα.
το αν τα καταγράφεις, και με ποιο τρόπο, είναι ανεξάρτητο του αν σε κλέβουν ή όχι
για μένα πιο πολύ κόπος είναι να βγάλω το κινητό από τη τσέπη, να πληκτρολογήσω κλπ
μου αρκεί να θυμάμαι 3 νούμερα
οδόμετρο
τιμή λίτρου
συνολικά
σε ένα xcel μετά στο σπίτι, και έτοιμος

OldMan
17/05/2013, 13:54
:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Αφού σας χαλάει ρε μάγκες, γιατί εξακολουθείτε να βάζετε βενζίνη..??

AristidisZ
17/05/2013, 13:56
:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Αφού σας χαλάει ρε μάγκες, γιατί εξακολουθείτε να βάζετε βενζίνη..??

γιατί με το κατούρημα δε βγαίνουν σωστά τα άλογα στο δρόμο ρε γμτ :D

SONone
17/05/2013, 13:59
Eνας ειναι και μονο ο τροπος παντα γεμίζεις απο άδειος βλέπεις αν σε κλέβουν τοτε και η το εμπιστεύεστε το πρατήριο η οχι. ημουν με το anhelo (12 λιτρα το ντεπόζιτο μου ολο και ολο) και πηγα σε βενζινΑΔΙΚΟ και μου έβαλε 13 λίτρα. οταν το ειδα κοίταζα κατω(σε κατι τετοια δεν ξερω πως αλλα ειμαι τοσο ήρεμος που σπαω τα νεύρα του άλλου). μου λέει ο τύπος (έτυχε να ειναι ο ιδιοκτήτης) τι κοιτάς ρε παλικάρι. του λεω τα 2 λίτρα που έχυσες γιατι μόλις ειχα γυρίσει σε ρεζέρβα και το ντεπόζιτο μου ειναι 12 λίτρο. οποτε μεγάλε 2 λίτρα τουλάχιστον κάπου τα χύσαμε έξω.δεν τον πλήρωνα απλα καθόμουν εκει και μια κοίταζα αυτον μια κάτω. ώσπου δεν καταλαβενε και του ειπα τσακο 10 ευρο και τα λέμε. αργιεψε να πω την αληθεια αλα εκανα να φωνάζω οτι ειναι κλέφτης ειχε και κοσμο, (νομιζω του ειπα και κατι για ελενχο και τετια) χεστικε, εφυγα . anyway μακρηγόρησα παλι ο τυπος έκλεισε μετα απο 3 μηνες.(δεν πρόλαβα να του στείλω ελενχο)
γεμίζουμε καπου ελέγχουμε και εμπιστευόμαστε η οχι.

sniper
17/05/2013, 13:59
:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Αφού σας χαλάει ρε μάγκες, γιατί εξακολουθείτε να βάζετε βενζίνη..??

Eχουν commuters....

Bowleno
17/05/2013, 14:02
Εγώ επειδή την φοβάμαι την τρόμπα του Πήγασου :D (μην αρχίσετε τις αηδίες μερικοί...)
το γεμίζω ΠΑΝΤΑ ως πάνω πάνω όταν ανάψει το λαμπάκι της βενζίνης και πάντα παίρνει από 12,10 έως 12,8L βάζω από ένα συγκεκριμένο βενζινάδικο δίπλα στην δουλειά με το οποίο
χάρη στο παραπάνω που κάνω, έχω διαπιστώσει ότι ΠΑΝΤΑ μου βγάζει 25 με 30 χλμ παραπάνω από οποιοδήποτε άλλο βενζινάδικο έχω γεμίσει την ίδια ποσότητα ασχέτως τιμής αν και αυτό που βάζω είναι στον μέσο όρο (και λίγο προς τα κάτω μπορώ να πω)

devil's animal
17/05/2013, 14:05
το σωστοτερο ειναι να πας με μπετονι βενιζνης να γεμισεις και να δεις αν κλεβει...
τωρα οσον αφορα τις καταναλωσεις ειναι απλο...
παντα απο τερμα γεματο το νεποζιτο, ξεκινας να δεις που θα σε βγαλει η ρεζερβα...στα χλμ που εχεις κανει πας και ξαναγεμιζεις μεχρι τερμα γεματο...τα λιτρα που εβαλες αντιστοιχουν στα χλμ που εκανες, αρα βγαζεις την μεση καταναλωση σου...
επισης ετσι τσεκαρεις και το βενζιναδικο...αν βαζεις συνεχεια απο αυτον...συμφωνα με το ποσο ρεζερβα εχεις και ποσο ντεποζιτο, την στιγμη που σου αναβει περνας μια βολτα και γεμιζεις μεχρι το φουλ παλι...
αν το νουμερο που γραφει η αντλια στα λιτρα συναδει με το owner's manual, τοτε δεν κλεβει...
:wave2:

Sapadak
17/05/2013, 14:25
το σωστοτερο ειναι να πας με μπετονι βενιζνης να γεμισεις και να δεις αν κλεβει...
τωρα οσον αφορα τις καταναλωσεις ειναι απλο...
παντα απο τερμα γεματο το νεποζιτο, ξεκινας να δεις που θα σε βγαλει η ρεζερβα...στα χλμ που εχεις κανει πας και ξαναγεμιζεις μεχρι τερμα γεματο...τα λιτρα που εβαλες αντιστοιχουν στα χλμ που εκανες, αρα βγαζεις την μεση καταναλωση σου...
επισης ετσι τσεκαρεις και το βενζιναδικο...αν βαζεις συνεχεια απο αυτον...συμφωνα με το ποσο ρεζερβα εχεις και ποσο ντεποζιτο, την στιγμη που σου αναβει περνας μια βολτα και γεμιζεις μεχρι το φουλ παλι...
αν το νουμερο που γραφει η αντλια στα λιτρα συναδει με το owner's manual, τοτε δεν κλεβει...
:wave2:

Σχεδόν συμφωνω.
Μιας όμως και μιλάμε για μικρές ποσότητες η οποιαδήποτε απόκλιση θα μας οδηγήσει σε λανθασμένα συμπεράσματα.
Πχ
Με το μπετόνι ξεχασε το μιας και δεν ειναι ογκομετρημένα (ασχετα αν εχει διαγραμήσεις και λέει 5-10-15 λίτρα)
Επίσης ο όγκος του καυσίμου μεταβάλετε (θερμοκρασία, ειδικό βάρος κτλ), και οι αντλίες παραδίδουν σε 15βαθμα.

Μπορούν να ψιλοβγούν κάποια συμπεράσματα ΑΛΛΑ οχι ασφαλή 100%

Τέλος το κράτος επιτρέπει στην αντλία +/- (και προφανώς ειναι στο - σεταρισμένο)

devil's animal
17/05/2013, 14:36
Σχεδόν συμφωνω.
Μιας όμως και μιλάμε για μικρές ποσότητες η οποιαδήποτε απόκλιση θα μας οδηγήσει σε λανθασμένα συμπεράσματα.
Πχ
Με το μπετόνι ξεχασε το μιας και δεν ειναι ογκομετρημένα (ασχετα αν εχει διαγραμήσεις και λέει 5-10-15 λίτρα)
Επίσης ο όγκος του καυσίμου μεταβάλετε (θερμοκρασία, ειδικό βάρος κτλ), και οι αντλίες παραδίδουν σε 15βαθμα.

Μπορούν να ψιλοβγούν κάποια συμπεράσματα ΑΛΛΑ οχι ασφαλή 100%

Τέλος το κράτος επιτρέπει στην αντλία +/- (και προφανώς ειναι στο - σεταρισμένο)

ενταξει σωστα ολα αυτα αλλα σιγα το οφελος που θα εχεις απο 0,1% αποκλιση...
μιλαμε στα 10 λιτρα για 100 γραμμαρια και στα 100 λιτρα...1 λιτρο...

αλλωστε οπως ειπες και εσυ το κρατος επιτρεπει ενα σφαλμα μεγεθους της ταξης αυτης της αποκλισης..;)

spyroszx
17/05/2013, 14:51
Σχεδόν συμφωνω.
Μιας όμως και μιλάμε για μικρές ποσότητες η οποιαδήποτε απόκλιση θα μας οδηγήσει σε λανθασμένα συμπεράσματα.
Πχ
Με το μπετόνι ξεχασε το μιας και δεν ειναι ογκομετρημένα (ασχετα αν εχει διαγραμήσεις και λέει 5-10-15 λίτρα)
Επίσης ο όγκος του καυσίμου μεταβάλετε (θερμοκρασία, ειδικό βάρος κτλ), και οι αντλίες παραδίδουν σε 15βαθμα.

Μπορούν να ψιλοβγούν κάποια συμπεράσματα ΑΛΛΑ οχι ασφαλή 100%

Τέλος το κράτος επιτρέπει στην αντλία +/- (και προφανώς ειναι στο - σεταρισμένο)
η αποκληση που επιτρεπετε ειναι +/-4 /1000.....δεν φενεται με τιποτα και ειναι αμελειτεο ειληκρηνα

Sapadak
17/05/2013, 14:56
η αποκληση που επιτρεπετε ειναι +/-4 /1000.....δεν φενεται με τιποτα και ειναι αμελειτεο ειληκρηνα

Αυτή ειναι η νόμιμη :D

Επίσης η μεγάλες διαφορές θερμοκρασίας που επηρεάζουν τον όγκο του καυσιμου συμπληρωμάτικά δε βοηθούν.

spyroszx
17/05/2013, 15:01
[QUOTE=Sapadak;2324007]Αυτή ειναι η νόμιμη :D

Επίσης η μεγάλες διαφορές θερμοκρασίας που επηρεάζουν τον όγκο του καυσιμου συμπληρωμάτικά δε βοηθούν.
[ο χωρος αποθηκευσης των καυσημων ειναι υπογεια θαμενος,οποτε θεωρουμε οτι εχει σταθερη θερμοκρασια 15% +/-2.,αρα δεν επηρεαζει

Sapadak
17/05/2013, 15:02
ο χωρος αποθηκευσης των καυσημων ειναι υπογεια θαμενος,οποτε θεωρουμε οτι εχει σταθερη θερμοκρασια 15% +/-2.,αρα δεν επηρεαζει


Αυτό έλα πες το αυτό εδώ στον έβρο to χειμώνα :lol: :lol:

spyroszx
17/05/2013, 15:08
Αυτό έλα πες το αυτό εδώ στον έβρο to χειμώνα :lol: :lol:

εχεις δικιο..... αυτο που εγραψα ειναι η θεωρια....απο πραξη.......γαμ@τα

DAYMAN
17/05/2013, 17:09
Για αυτό βάζουμε πλέον από ΕΚΟ σε ΕΚΕΜΣ και ΣΕΠΑ όσοι μπορούμε και είμαστε κομπλέ όσον αφορά σε ποιότητα και ποσότητα :D.
Τι ειναι εκεμς σεπα;

Sapadak
17/05/2013, 17:27
Τι ειναι εκεμς σεπα;

Στρατός, αεροπορια

DAYMAN
17/05/2013, 17:33
Στρατός, αεροπορια
και τι βαζουμε βενζινη απο εκει;Τελος παντων ευχαριστω για την απαντηση αν και δεν καταλαβα τον τροπο.

Sapadak
17/05/2013, 17:37
και τι βαζουμε βενζινη απο εκει;Τελος παντων ευχαριστω για την απαντηση αν και δεν καταλαβα τον τροπο.

[/URL]

[URL="http://www.haf.gr/el/structure/units/sepa/"]ΣΕΠΑ (http://www.ekems.gr/about)

Εξυπηρετεί εν ενεργεία και αποστρατους

Προσωπικά προτιμώ να βάζω σε Ιδιοκτητα πρατηρια των εταιριων μιας και δεν εχει λογο να με κλεψει (προτιμω ELIN και SHELL)