PDA

View Full Version : Ατύχημα: Κανονικά φταίω, αλλά μου έκανε θετική δήλωση και εγώ αρνητική. Αποζημίωση;



giorgath
19/05/2013, 15:38
Καλησπέρα,

Εχθές όπως γυρνούσα είχα το πρώτο μου ατύχημα, σε έναν μονόδρομο που χωράει 1.5-2 αμάξια. Μια... "τρελή" ελληνοαμερικανίδα (πολλά γέλια, τσακώθηκε με την κόρη της που βρίζονταν όλη την ώρα, έφυγε από το μέρος του ατυχήματος με τα πόδια με παρατημένο το αμάξι και ήρθε μετά από 20 λεπτά, η κόρη της της έλεγε ότι με σκότωσε και αυτή έκλαιγε σε φάση υστερίας, και πολλά ακόμα) με ένα Mini Couper αποφάσισε χωρίς αληθινό λόγο να κοκκαλώσει το αμάξι της, σε έναν δρόμο γλιστερό. Εγώ κρατούσα απόσταση και ήλεγχα και πιο μπροστά για να περιμένω ή όχι διακοπή της κυκλοφορίας (ο δρόμος ήταν άδειος), ωστόσο η κυρία φοβήθηκε από μοτοσυκλέτες που την προσπερνούσαν από δεξία και αριστερά, γιατί δεν μπορεί να το συνηθίσει αυτό που γίνεται στην Ελλάδα, φρέναρε απότομα, φρέναρα και εγώ, μπλόκαρε ο μπροστινός τροχός, άφησα το φρένο και προσπάθησα να ελιχθώ από αριστερά της, αλλά για λίίίγους πόντους το φλας μου έσπασε το τζαμάκι του φαναριού της με αποτέλεσμα να πέσω. Ευτυχώς, μόνο επιπόλαιες γρατζουνιές (πάντα καλό κράνος και μπουφάν). Ούτε έτρεχα ούτε ήμουν πολύ κοντά της, απλά συνέβη, λίγο ο χάλια δρόμος, λίγο ότι δεν έχω abs, δεν θέλει και πολύ να έρθει η κακιά στιγμή.

Ωστόσο, η κυρία από την μία κατάλαβε ότι έκανε μεγάλη βλακεία να κοκκαλώσει χωρίς λόγο και αιτία στην ουσία, και επίσης κατάλαβε ότι το δικό της φλασάκι κάνει 30ε ενώ το δικό μου μπροστινό (ενδεχομένως στραβωμα μπουκαλών, σίγουρα βάση τιμονιού, ρουλεμάν τιμονιού και υποθέτω και μπάρα) έως 500+-.

Ήρθε η ώρα που κάναμε τις δηλώσεις στις ασφαλιστικές:
-Εγώ δήλωσα πώς δεν φταίω γιατί μου έκλεισε τον δρόμο με τον απότομο ελιγμό της (φρενάρισμα)
-Η κυρία δήλωσε πώς εντέλει φταίει αυτή γιατί έκανε το φρενάρισμα γιατί φοβήθηκε από τις μηχανές που την περνούσαν.
Επίσης μου είπε πως δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξει την δήλωση και δεν δεχόταν με τίποτα να της πληρώσω ούτε το τζαμάκι του φαναριού.

Νομικά, ήμουν από πίσω. Ωστόσο, έχω καμια πιθανότητα αποζημίωσης;

dmf
19/05/2013, 16:36
Οι πραγματογνώμονες θα αποφασίσουν, ό,τι και να λέτε οι δύο οδηγοί. Ακόμα και να λέει ότι φταίει η κυρία, αν δουν π.χ ότι την έχεις χτυπήσει από πίσω, δεν θα αποζημιωθείς. Ή μπορεί να σου καλύψουν το μισό κόστος. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Αφού όπως λες έφταιγες, πάρε ό,τι σου δώσουν.

Dant3
19/05/2013, 18:16
Υπαρχουν ακομα τετοια ατομα που παραδεχονται λαθος τους?
Αλλα να μου πεις μιση αμερικανιδα δεν ειναι?ετσι εξηγειται.
αν και σε ενα ατυχημα που ειχε ο αδελφος μου παλι ο υπαιτιος ηταν αψογος στη συμπεριφορα του...
αρα μαλλον ειναι ελαχιστοι

BLiTzER
19/05/2013, 19:26
Το "από πίσω" δε δηλώνει πάντα ευθύνη. Έτσι όπως έγινε το ατύχημα, ναι έφταιγες, αλλά μου χει τύχει να πέσω "από πίσω" σε αυτοκίνητο, μετά από δική του αλλαγή λωρίδας και φυσικά αποζημιώθηκα κανονικά. Επίσης νομίζω ότι αν η οδηγός του αυτοκινήτου δηλώσει ότι ευθύνεται 100% για το ατύχημα, η ασφαλιστική της είναι υποχρεωμένη να σε αποζημιώσει, αλλά δεν κόβω και τον λαιμό μου γι'αυτό.

bikgolf3
19/05/2013, 19:39
Ότι και να λένε οι οδηγοί παιδιά...σε ξεκάθαρες περιπτωσεις αποφασίζουν οι εμπειρογνώμονες της κάθε εταιρίας...
Ελπίζω να πάρεις έστω λίγα φίλε μου αλλά δεν το νομίζω...

skylaros
19/05/2013, 19:59
κακός δε γράψατε ότι έκανε όπισθεν :wave2:

spyrakos35
19/05/2013, 20:27
Ο απο πισω φταιει παντα συμφωνα με το γραμμα του νομου....
Η μονη περιπτωση να μην φταιει ειναι η αλλαγη λωριδας του προπορευομενου...

chr1s_86
19/05/2013, 21:09
Ο απο πισω φταιει παντα συμφωνα με το γραμμα του νομου....
Η μονη περιπτωση να μην φταιει ειναι η αλλαγη λωριδας του προπορευομενου...


Αν βγει από το STOP ο άλλος και πέσεις πίσω του;

akis_trevor
19/05/2013, 22:28
Ο απο πισω φταιει παντα συμφωνα με το γραμμα του νομου....
Η μονη περιπτωση να μην φταιει ειναι η αλλαγη λωριδας του προπορευομενου...

και αν κανει οπισθεν χωρις προειδοποιηση..

spyrakos35
19/05/2013, 22:29
Αν βγει από το STOP ο άλλος και πέσεις πίσω του;

ρε φίλε, κέρδισε ο ντανης και θα μας απαυτώσεις όλους? :lol:

δεν ξέρω.... σαν σπύρος, πιστεύω οτι φταίει ο στοπάκιας.... από την άλλη αμα έχει βγει εντελώς στον δρόμο που κινείσαι και πέσεις πίσω του, ίσως να το ρίχνουν σε σένα το φταίξιμο.... είναι λίγο ντριμπουγιό.....:look:

TROOPER
19/05/2013, 23:01
εισαι απο πισω...φταις. ακομα και αν δεν φταις....θα φταις.

αλλα εδω που η κοπελια εκανε θετικη δηλωση, θα τα παρεις τα λ7 :wave2:

alres
20/05/2013, 20:32
Ο απο πισω φταιει παντα συμφωνα με το γραμμα του νομου....
Η μονη περιπτωση να μην φταιει ειναι η αλλαγη λωριδας του προπορευομενου...

Πόσα γράμματα έχει αυτός ο νόμος;

giorgath
σε βλέπω δύσκολο να καλύψεις ζημιά χωρίς μανούρα.
Τυπικά ο πίσω οφείλει να κρατά αποστάσεις ανάλογα με τις συνθήκες.

Τώρα, προσοχή, η δήλωση της κυρίας είναι καλή (που είναι θετική) αλλά δεν δεσμεύει απόλυτα την ασφαλιστική της.
Πιθανολογώ ότι δεν θα σε πληρώσουν βασιζόμενοι στα σημεία σύγκρουσης, άσχετα με τη δήλωσή της. Και αν φτάσει η μακριά η βαλίτσα, έχουν να πουν διάφορα γιατί έγινε αυτή η δήλωση και να που δεν ήξερε γιατί είναι Αμερικάνα και θα βρουν και καμιά απόφαση και...πρόβλημα για σένα.

Αν βρεις κανέναν άνθρωπο στην εταιρεία της και σου καλύπτει τη ζημιά (ή έστω μεγάλο μέρος της), προτείνω να τα πάρεις.
Αλλιώς ξεκίνα να μαζεύεις χαρτιά, φωτο, μάρτυρες και τα ρέστα

spyrakos35
20/05/2013, 20:41
Πόσα γράμματα έχει αυτός ο νόμος;

δέκα (10)

τα παρακάτω


























....την γ@μησες....

:bawl:

TERMINATOR
22/05/2013, 09:09
Ο απο πισω φταιει παντα συμφωνα με το γραμμα του νομου....
Η μονη περιπτωση να μην φταιει ειναι η αλλαγη λωριδας του προπορευομενου...
Kαι εκει παλι την μιση αποζημιωση θα παρεις (ειμαι παθων)

S705
22/05/2013, 11:21
στον κοκ γραφεί ότι απαγορεύετε η απότομη πέδη χωρίς λόγο
δεν θυμάμαι που ακριβώς

ψάξε το

MG-KTiNoS
22/05/2013, 12:00
να ναι καλά η γυναίκα αλλά λ7 δε βλέπω να τσακώνεις...

:(

sergiosm
22/05/2013, 13:36
Καλησπέρα,

Νομικά, ήμουν από πίσω. Ωστόσο, έχω καμια πιθανότητα αποζημίωσης;

Φίλε μου έπεσες σε άνθρωπο:
1. Που ήξερε τον ΚΟΚ και ότι αυτό που έκανε απαγορεύεται και
2. Με συνείδηση γιατί δεν αποφάσισε να εκμεταλλευτεί το γεγονός ότι εσύ δεν ήξερες τον ΚΟΚ.

Δες λοιπόν το άρθρο 24 του ΚΟΚ σύμφωνα με το οποίο:

1. Απαγορεύεται η απότομη τροχοπέδηση, εκτός αν την επιβάλλουν λόγοι ασφάλειας.

2. Με εξαίρεση την περίπτωση που η μείωση της ταχύτητας γίνεται για την αποτροπή επικείμενου κινδύνου, ο οδηγός μπορεί να επιβραδύνει σε σημαντικό βαθμό την κίνηση του οχήματός του, μόνο αν αυτό δεν δημιουργεί κίνδυνο ή δεν προκαλεί δυσχέρεια στους άλλους οδηγούς και μετά προηγούμενη πάντοτε σαφή και έγκαιρη προειδοποίηση. Η προειδοποίηση δίνεται με τα φώτα πέδησης ή φωτεινού συναγερμού του οχήματος ή με το χέρι (έκταση του βραχίονα και συνεχής κίνηση αυτού προς τα πάνω και κάτω).

Viper4
22/05/2013, 14:23
Φίλε μου έπεσες σε άνθρωπο:
1. Που ήξερε τον ΚΟΚ και ότι αυτό που έκανε απαγορεύεται και
2. Με συνείδηση γιατί δεν αποφάσισε να εκμεταλλευτεί το γεγονός ότι εσύ δεν ήξερες τον ΚΟΚ.

Δες λοιπόν το άρθρο 24 του ΚΟΚ σύμφωνα με το οποίο:

1. Απαγορεύεται η απότομη τροχοπέδηση, εκτός αν την επιβάλλουν λόγοι ασφάλειας.

2. Με εξαίρεση την περίπτωση που η μείωση της ταχύτητας γίνεται για την αποτροπή επικείμενου κινδύνου, ο οδηγός μπορεί να επιβραδύνει σε σημαντικό βαθμό την κίνηση του οχήματός του, μόνο αν αυτό δεν δημιουργεί κίνδυνο ή δεν προκαλεί δυσχέρεια στους άλλους οδηγούς και μετά προηγούμενη πάντοτε σαφή και έγκαιρη προειδοποίηση. Η προειδοποίηση δίνεται με τα φώτα πέδησης ή φωτεινού συναγερμού του οχήματος ή με το χέρι (έκταση του βραχίονα και συνεχής κίνηση αυτού προς τα πάνω και κάτω).


Το ότι την προσπερνούσαν από δεξιά μηχανάκια και για τον όποιο λόγο τρόμαξε ΑΠΟΤΕΛΕΙ λόγο ασφαλείας για το φρενάρισμα της! Δεν το έκανε για να δοκιμάσει τα φρένα της. Το έκανε γιατί εκείνη την στιγμή τρόμαξε!

BELZEBOYLIS
22/05/2013, 14:37
όπως και να έχει ,δεν είναι και πολύ σωστό να το συζητάς εδώ μέσα... :wave2:

BLiTzER
22/05/2013, 15:37
Kαι εκει παλι την μιση αποζημιωση θα παρεις (ειμαι παθων)

Όχι. Ο "από πίσω" δε φταίει ΠΑΝΤΑ. Μερικά ποστς πίσω, είπα ότι έπαθα ακριβώς αυτό (2 φορές μάλιστα) και αποζημιώθηκα κανονικότατα. Μάλλον δεν το κυνηγάτε αρκετά.

sergiosm
22/05/2013, 17:55
Το ότι την προσπερνούσαν από δεξιά μηχανάκια και για τον όποιο λόγο τρόμαξε ΑΠΟΤΕΛΕΙ λόγο ασφαλείας για το φρενάρισμα της! Δεν το έκανε για να δοκιμάσει τα φρένα της. Το έκανε γιατί εκείνη την στιγμή τρόμαξε!

Μπροστά στο ατύχημα δεν ήμασταν και δεν μπορούμε να ξέρουμε τί ακριβώς έγινε.

Εγώ απλώς έβαλα το νόμο για να ξέρουμε τί ισχύει.

Από 'κει και πέρα, η στάση της τύπισσας δείχνει ότι η ίδια θεωρεί ότι έφταιγε. Κάτι θα ξέρει ...

Viper4
22/05/2013, 19:41
Μπροστά στο ατύχημα δεν ήμασταν και δεν μπορούμε να ξέρουμε τί ακριβώς έγινε.

Εγώ απλώς έβαλα το νόμο για να ξέρουμε τί ισχύει.

Από 'κει και πέρα, η στάση της τύπισσας δείχνει ότι η ίδια θεωρεί ότι έφταιγε. Κάτι θα ξέρει ...


Ή κάτι δεν θα ξέρει...

Ο ίδιος ο φίλος μας είπε πως την προσπερνούσαν μηχανάκια από δεξιά και τρόμαξε και πάτησε φρένο και λόγω του κακού οδοστρώματος ο ίδιος δεν μπόρεσε να σταματήσει και έπεσε πάνω της...

Αντί για μηχανάκια ο λόγος που πάτησε φρένο θα μπορούσε να είναι κάποιος πεζός που πετάχτηκε... μια ξαφνική σκοτοδίνη, κλπ κλπ... χίλιες αιτίες υπάρχουν. Γι'αυτό πρέπει πάντα να κρατάμε ανάλογες αποστάσεις!

Κανονικά η κυρία είχε το ΝΟΜΙΜΟ δικαίωμα να ζητήσει να της πληρώσει η ασφαλιστική του συμφορουμίτη και τις μικρές ζημιές στο αμάξι της.

sergiosm
22/05/2013, 21:33
Ή κάτι δεν θα ξέρει...

Ο ίδιος ο φίλος μας είπε πως την προσπερνούσαν μηχανάκια από δεξιά και τρόμαξε και πάτησε φρένο και λόγω του κακού οδοστρώματος ο ίδιος δεν μπόρεσε να σταματήσει και έπεσε πάνω της...


Τί θα πει τρόμαξε;
Τα μηχανάκια που περνούν απλώς δεξιά ή/και αριστερά δεν είναι από μόνο του λόγος να τρομάξει.
Και δεν ξέρουμε πόσο απότομα φρέναρε


Ή κάτι δεν θα ξέρει...
Αντί για μηχανάκια ο λόγος που πάτησε φρένο θα μπορούσε να είναι κάποιος πεζός που πετάχτηκε... μια ξαφνική σκοτοδίνη, κλπ κλπ... χίλιες αιτίες υπάρχουν. Γι'αυτό πρέπει πάντα να κρατάμε ανάλογες αποστάσεις!


Δεν ήταν όμως πεζός, ούτε σκοτοδίνη. Και τα ατυχήματα κρίνονται από αυτό που έγινε, και όχι αυτό που θα μπορούσε να γίνει.



Κανονικά η κυρία είχε το ΝΟΜΙΜΟ δικαίωμα να ζητήσει να της πληρώσει η ασφαλιστική του συμφορουμίτη και τις μικρές ζημιές στο αμάξι της.

Και το άρθρο 24 του ΚΟΚ νόμος είναι.

Τέσπα, δεν έχει νόημα η κουβέντα άπαξ και δεν ξέρουμε τί ακριβώς έγινε.

spyrakos35
23/05/2013, 05:47
............
Τέσπα, δεν έχει νόημα η κουβέντα άπαξ και δεν ξέρουμε τί ακριβώς έγινε.

από την απάντησή σου, κρατάω αυτό μόνο....

γιατί πολύ απλά, θα γίνει η στεγνή εφαρμογή του νόμου όταν θα έρθει η ώρα της αποζημίωσης.... και φαντάζομαι καταλαβαίνεις οτι τα λ7 είναι πιο πάνω από οτιδήποτε για τις ασφαλιστικές....

μπράβο στην γυναίκα που παραδέχεται οτι φταίει, αν δε, δήλωσε οτι φταίει, παρά την φύση του ατυχήματος (από πίσω), ενδέχεται να αποζημιωθεί ο φίλος.....

κατά τα άλλα, το γιατί μπορεί να τρομάζει ο καθένας μας και πως θα αντιδράσει είναι στην ψυχοσύνθεσή μας ή και στην στιγμή αν θες....

giorgath
23/05/2013, 14:28
Καλησπέρα παιδιά,

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, τις διάβασα προσεκτικά και εδώ είμαι πάλι να σας πω που εμπλεξα...!

1. Ούτε εγώ ο ίδιος δεν μπορώ να ξέρω αν είναι αλήθεια αν όντως τρόμαξε από μηχανές, γιατί έγιναν όλα σε δευτερόλεπτα και δεν θυμάμαι λεπτομέρειες
2. Είχα ξεκάθαρα δηλώσει στην αστυνομία ότι ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΥΝΗΓΗΣΩ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΥ, ΝΑ Μ Η Ν ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΔΙΚΟΓΡΑΦΙΑ. Τα κατάφεραν όμως, αντί για σκέτες υλικές ζημιές που θα ξεμπέρδευα αμέσως, έφτιαξαν δικογραφία. Το αγνωώ.

3 και χειρότερο. Πήγα στον μηχανικό μου. Αρχικά μου λέει: "Σταυρός ή πλάκα, θα πάμε για καλίμπρα, 100+φπα η καλίμπρα, 40 το τιμόνι, και η εργασία μου". Του λέω καλίμπρα δεν θέλω, βρες ανταλλακτικά (έχει ένα ίδιο). Μου λέει τα ανταλλακτικά 80ε.
Βρίσκουμε έναν άλλο μηχανικό μέσω μιας γνωριμίας, ο οποίος μας είπε ότι αυτό το μηχανάκι έχει μαλακό σταυρό και ότι μπορεί ένα απλό λύσιμο δέσιμο να το επαναφέρει.
Το πάω σήμερα σ αυτόν που μας πρότειναν, του λέω έτσι έγινε, με τόσα km/h κλπ, το παίρνει μια βόλτα, γυρίζει, το αφήνει και μου λέει "έτοιμος". Έκπληκτος του λεω, "τι εννοείς;". Μου λέει έτοιμος, πάρτο κάντο βόλτα να το δεις. Όντως, απλά είχαν στραβοκαθίστει το τιμόνι και η βάση του, τα έβαλε στην θέση τους και είμαι πανέτοιμος. Και δωρεάν. Με το ζόρι τον έπεισα να του δώσω 10ε. Μου είπε ότι αν πήγα σε άλλον μηχανικό κ μου έλεγα για ανταλλακτικά κλπ το έκανε στάνταρ για να με "δαγκώσει" στα χρήματα, χωρίς να υπάρχει ανάγκη.

Ερώτηση: Πόόόόσο λαμόγιο μπορεί να είναι ο παλιός μου μηχανικός; Δεν σεβάστηκε ότι θα γυρνούσα για καιρό με τα μισητά μαζικά μέσα μεταφοράς εκτός από τα 160ε+ που θα μου κόστιζε η απατεωνιά του;

TROOPER
23/05/2013, 14:32
ουτε του παπα!

mitsos_chania
23/05/2013, 18:47
φιλε μου εχω παθει ακριβως το ιδιο... γλιστραγε ο δρομος και ο τυπος σταματησε κοκκαλωμα τερμα να παρει μια κοπελα που ηξερε να την παει πιο περα . Ενα κουτι 6 μετρα ειχε . Παταω φρενο γλιστραω και παω να φυγω απο αριστερα , πεφτω (βασικα ριχνω το μηχανακι) και σερνομαι και πεφτω με τα ποδια στο προφυλακτησα του. Κατεβαινει κατω ενας καλοσυνατος κυριος και κοντεβε να βαλει τα κλαματα . Με ειδε και η γκομενιτσα και αρχιζε να ουρλιαζει σε σημειο να τρομαξω κ εγω .Μονο το μπουφαν σκιστικε στον αγκωνα και το μηχανακι κατι στραβωματα και πλαστικα. Εν τελη μου δωσε 150Ε υστερα απο εκατομυρια συγνωμη που μ ζητησε. Του πα εγω φταιω παππου αστο θα το φτιαξω εγω . Τπτ αυτος ! Εκει να στηριξει τους νεους γτ λεει ηταν κ αυτος μηχανοβιος ! ακομα τον ψαχνω να τον κερασω ενα καφε ! Αφου δε χτυπησες ξεχασε το κιολας ! :beer: