PDA

View Full Version : ktm 990 adventure 2007 - αντλία βενζίνης;;



trelf
20/05/2013, 10:05
καλησπέρα...

ποιά είναι τα συμπτώματα που παρουσιάζονται όταν φτάνει η ώρα της αντλίας βενζίνης για αλλαγή;;;

μου φαίνεται ότι ακούω έναν ήχο όταν πάω πορεία (κυρίως με 6η και 115 χιλιόμετρα/ώρα) , στις 3.500-4.000 στροφές.....ο οποίος εξαφανίζεται αν ανοίξω γκάζι και αυξήσω στροφές.....

δεν είναι εύκολο να τον περιγράψω....είναι κάτι ίσως μεταλλικό.....τακ τακ τακ τακ συνεχόμενο.....
μερικές φορές το ακούω και όταν την βάζω μπροστά για 1-2 δευτερόλεπτα....

ο ήχος έχω την εντύπωση ότι προέρχεται από την αριστερή πλευρά στο ύψος του αριστερού μου γόνατου....

υ.γ.:τώρα θα μου πείτε....ρε φίλε από αυτά που μας λές τι άκρη να βγάλουμε;;;;;.....:cry:

επίσης....σε περίπτωση που είναι η αντλία......τι κάνουμε;;;;;;;;

TROOPER
20/05/2013, 10:10
εχεις τσεκαρει λαδια?

gefr
20/05/2013, 10:48
Θα μπορούσε να είναι θέμα με την αντλία νερού, να περνάνε δηλαδή νερά στο λάδι, να το λεπταίνει και να χτυπάνε οι εκκεντροφόροι. Κάνε όπως λέει ο TROOPER. Τσέκαρε τα λάδια, τα νερά, και το καπάκι του συμπλέκτη, αφού το ανοίξεις για μίγμα νερού-λαδιών. Πόσα χλμ έχει το μηχανάκι;

Elesun
20/05/2013, 12:23
Θα μπορούσε να είναι θέμα με την αντλία νερού, να περνάνε δηλεδή νερά στο λάδι, να το λεπταίνει και να χτυπάνε οι εκκεντροφόροι. Κάνε όπως λέει ο TROOPER. Τσέκαρε τα λάδια, τα νερά, και το καπάκι του συμπλέκτη, αφού το ανοίξεις για μίγμα νερού-λαδιών. Πόσα χλμ έχει το μηχανάκι;

Αν περνάνε λάδια στο κύκλωμα ψύξης, θα φανεί και στο δοχείο διαστολής ή πρέπει να βγάλει την τάπα του ψυγείου;

harris_x
20/05/2013, 12:57
Αν περνάνε λάδια στο κύκλωμα ψύξης, θα φανεί και στο δοχείο διαστολής ή πρέπει να βγάλει την τάπα του ψυγείου;
θα φανεί και στο δοχείο.

trelf
20/05/2013, 13:22
το μηχανακι εχει 25.000 χμ........

δεν παιζει να περνανε λαδια στο κυκλωμα ψυξης...

λογικα η αντλια βενζινης "χτυπαει"......παιζει αυτο;;;

m/m990
20/05/2013, 15:05
Συνήθως όταν το βάζεις μπρος ακούγεται η καδένα για τα δευτερόλεπτα που λες..

gefr
20/05/2013, 15:44
λογικα η αντλια βενζινης "χτυπαει"......παιζει αυτο;;;

Δέν το έχω δεί πουθενά να κάνει θόρυβο μεταλλικό η αντλία καυσίμου. Σημειωτέον οτι είναι περιστροφική και βυθισμένη στο καύσιμο. Αλλού θα πρέπει να κοιτάξεις...

trelf
20/05/2013, 17:13
Συνήθως όταν το βάζεις μπρος ακούγεται η καδένα για τα δευτερόλεπτα που λες..


ναι μερικες φορες.....εχω εναν ηχο για 2 δευτερολεπτα στο ξεκινημα...οχι παραπανω....η καδενα ειναι;;; τον ειχε ακουσει ο χελιωτης και ειπε δεν ειναι τιποτα....

αλλα αυτος ειναι διαφορετικος απο αυτον που ακουω εν κινηση...ειναι πιο εντονος αυτος οταν την βαζω μπροστα (και συμβαινει 2 στις 10 φορες,οχι παντα) παρα ο αλλος εν κινηση...

m/m990
20/05/2013, 21:51
Οταν το βάζεις μπροστά είναι η καδένα,δεν είναι τπτ....τώρα στην πορεία μπορεί να είναι η καδένα,μπορεί να είναι και καμία βαλβίδα..όταν κρατάς σταθερό το γκάζι σε αυτές τις στροφές στο κάνει?απο λάδια πως πας?τα έχεις κοιτάξει?ετσι όπως το διάβασα ξανά μάλλον καμία Βαλβίδα είναι...για καδενες και τεντωτηρες έχεις πολύ λίγα χιλιόμετρα για να τα έχουν παιξει...τους τεντωτηρες της έχεις καθαρίσει ποτέ?

gefr
20/05/2013, 23:03
Δεν είπε κανείς οτι οι καδένες τα έχουν παίξει. Όταν αναμιχθεί το αντιψυκτικό στο λάδι, το ιξώδες μειώνεται, το λάδι δηλαδή λεπταίνει και δεν μπορεί να ανεβάσει πίεση στους εντατήρες της καδένας εκκεντροφόρου. Συγχρόνως το φίλτρο λαδιού μουλιάζει, φράζει και εμποδίζει το λάδι να περάσει, με αποτέλεσμα να πέφτει η πίεση στο κύκλωμα λίπανσης και να μην ανεβάζουν πίεση οι εντατήρες των αλυσίδων. Τα 25χιλ. χλμ είναι λίγα αλλά έχουν αναφερθεί τέτοια περιστατικά στην Αμερική. Η περιοδική εμφάνιση των συμπτωμάτων είναι λίγο περίεργη, αλλά και τα ΚΤΜ είναι περίεργα... Καλό είναι να το ψάξεις. Πάνε στο Χελιώτη και συζήτησέ το. Εναλλακτικά επιθεώρησε το συμπλέκτη για καμμιά χαλαρή βίδα-παξιμάδι, αφού τον ανοίξεις.
Γειά χαρά.

trelf
21/05/2013, 00:34
Οταν το βάζεις μπροστά είναι η καδένα,δεν είναι τπτ....τώρα στην πορεία μπορεί να είναι η καδένα,μπορεί να είναι και καμία βαλβίδα..όταν κρατάς σταθερό το γκάζι σε αυτές τις στροφές στο κάνει?απο λάδια πως πας?τα έχεις κοιτάξει?ετσι όπως το διάβασα ξανά μάλλον καμία Βαλβίδα είναι...για καδενες και τεντωτηρες έχεις πολύ λίγα χιλιόμετρα για να τα έχουν παιξει...τους τεντωτηρες της έχεις καθαρίσει ποτέ?

ο ηχος εμφανιζεται καπου στις 3.500-4.000 στροφες....και κρατωντας σταθερο το γκαζι τον ακουω, και θα μεινει εκει αν κρατησω σταθερο γκαζι.εαν αυξησω η μειωσω θα χαθει.ειναι πολυ δυσδιακριτος,λεπτος απλα εγω επειδη γνωριζω την μηχανη και τον συνηθισμενο ηχο της, μπορω να τον καταλαβω οτι υπαρχει...

μα πως να ειναι βαλβιδα; οι βαλβιδα δεν θα χτυπουσε σε ολο το φασμα των στροφων;;;


Δεν είπε κανείς οτι οι καδένες τα έχουν παίξει. Όταν αναμιχθεί το αντιψυκτικό στο λάδι, το ιξώδες μειώνεται, το λάδι δηλαδή λεπταίνει και δεν μπορεί να ανεβάσει πίεση στους εντατήρες της καδένας εκκεντροφόρου. Συγχρόνως το φίλτρο λαδιού μουλιάζει, φράζει και εμποδίζει το λάδι να περάσει, με αποτέλεσμα να πέφτει η πίεση στο κύκλωμα λίπανσης και να μην ανεβάζουν πίεση οι εντατήρες των αλυσίδων. Τα 25χιλ. χλμ είναι λίγα αλλά έχουν αναφερθεί τέτοια περιστατικά στην Αμερική. Η περιοδική εμφάνιση των συμπτωμάτων είναι λίγο περίεργη, αλλά και τα ΚΤΜ είναι περίεργα... Καλό είναι να το ψάξεις. Πάνε στο Χελιώτη και συζήτησέ το. Εναλλακτικά επιθεώρησε το συμπλέκτη για καμμιά χαλαρή βίδα-παξιμάδι, αφού τον ανοίξεις.
Γειά χαρά.

δεν μπορω να καταλαβω τι δουλεια εχει το λαδι στην μηχανη να αναμειχθει με το αντιψυκτικο....?! επισης, ο συμπλεκτης που κολαει; αφου τα συμπτωματα εμφανιζονται η οχι με σταθερο γκαζι και 6η ταχυτητα........(βασικα σε συγκεκριμενες στροφες,τι ταχυτητα εχει μεσα δεν εχει σημασια...απλα ο συμπλεκτης ειναι απελευθερωμενος)


μου μπαινουν ασχημες σκεψεις και ξενερωνω.............θα δειξει συντομα!
thx για τις συμβουλες/απαντησεις/το χρονο σας! ;)

gefr
21/05/2013, 02:04
Εύλογη η απορία σου. Η ανάμιξη ψυκτικού στα λάδια δεν είναι κανονική κατάσταση. Συμβαίνει όταν η τσιμούχα που τα διαχωρίζει, φθείρεται και επιτρέπει το ψυκτικό να περνάει στα λάδια. Επειδή είναι συχνή βλάβη στα ΚΤΜ9Χ0, γι αυτό και το υποψιαζόμαστε. Ο συμπλέκτης είναι ένα σημείο όπου μπορείς να ελέγξεις αν έχει γίνει η παραπάνω μίξη. Γι αυτό και σε προτρέπουμε να τον ανοίξεις και να ελέγξεις αν έχει στο μέσα μέρος του καλύματος την λευκή κρέμα-γαλάκτωμα που προκύπτει από τη μίξη νερού-λαδιού. Επίσης μπορείς να δείς και άλλα πράγματα, όπως αν όλες οι βίδες είναι στη θέση τους, γιατί και αυτό έχει αναφρθεί αρκετά συχνά. Ψάχνοντας θα εντοπίσεις το πρόβλημα.
Γειά χαρά.

Z-rider
22/05/2013, 09:16
στην εξαγωγή πάνω από τον δεύτερο κύλινδρο και πίσω από το φιλτροκούτι έχει μια ήλεκτρο βαλβίδα που αναμιγνύει εισερχόμενο αέρα με τα καυσαέρια.
πριν 5 μήνες είχα τρελαθεί για παράξενο θόρυβο στον κινητήρα και το μυαλό μου πήγαινε στα χειρότερα αλλατελικά ήταν ξεσφίγγo βιδάκη στην βαλβίδα . άλλο σύμπτωμα που είχα ήταν να σκάνε οι εξατμίσεις μερικές φορες σε κλείσιμο του γκαζιού.
Σου εύχομαι να είναι αυτό και τίποτα παραπάνω

πυξιδας990
22/05/2013, 11:24
μαλλον κατι συντονιζεται.εβγαλες τα ρεζερβουαρ προσφατα?

trelf
22/05/2013, 22:49
στην εξαγωγή πάνω από τον δεύτερο κύλινδρο και πίσω από το φιλτροκούτι έχει μια ήλεκτρο βαλβίδα που αναμιγνύει εισερχόμενο αέρα με τα καυσαέρια.
πριν 5 μήνες είχα τρελαθεί για παράξενο θόρυβο στον κινητήρα και το μυαλό μου πήγαινε στα χειρότερα αλλατελικά ήταν ξεσφίγγo βιδάκη στην βαλβίδα . άλλο σύμπτωμα που είχα ήταν να σκάνε οι εξατμίσεις μερικές φορες σε κλείσιμο του γκαζιού.
Σου εύχομαι να είναι αυτό και τίποτα παραπάνω

στο τηλεφωνο με τον χελιωτη μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα και κατι συντονιζει.....με ρωτησε αν εχω καγκελα,μου ειπε οτι καποια βιδα σε κατι εχει ψιλολασκαρει....και απλα αυτο συντονιζει και προκαλει τον θορυβο....100% μου ειπε.....ακομη δε το πηγα απο εκει, αλλα εδειχνε πολυ σιγουρος στο τηλ.....

καποια σκασιματα μου κανει τελευταια....λες ρε φιλαρακι?!?!??! για να το κοιταξω!!!


μαλλον κατι συντονιζεται.εβγαλες τα ρεζερβουαρ προσφατα?

οχι δεν τα εβγαλα....παιζει να ειναι η βιδα που ειπε ο φιλος...θα τσεκαρω και θα ενημερωσω!