PDA

View Full Version : r1 07 φίλτρο-εξάτμιση ολόσωμη!



men
18/05/2013, 10:17
gia sa re pedes,eimai kenourgio melos stin parea sas,tha ithela an kapios xeri na me pei,exo vali stin koukla m mia exatmisi olosomi k ena filtro commader den exo vali,mipos prepei apo ton egefalo na tsimpiso ligo ta kausima?euxaristo.

McTalas
18/05/2013, 14:07
λογικα πρεπει να κανεις καυσαναλιση να δεις που πρεπει να το τσιμπισεις, αλλα νομιζω με ενα κομαντερ και ενα οτοτιουν θα εισαι κομπλε, σιγουρα ομως αν το αφησεις ετσι χανεις πολυ

men
20/05/2013, 12:00
Γεια χαρά στην παρέα! έχω βάλει στο μηχανάκι τα παραπάνω,θα ήθελα να ρωτήσω μήπως κάποιος ξέρει αν θα πρέπει μέσα από τον εγκέφαλο να ανεβάσω τον αριθμό που έχει για τα μπεκ ψεκασμού.

men
20/05/2013, 12:24
ok euxaristo

libali10
20/05/2013, 14:46
Γεια χαρά στην παρέα! έχω βάλει στο μηχανάκι τα παραπάνω,θα ήθελα να ρωτήσω μήπως κάποιος ξέρει αν θα πρέπει μέσα από τον εγκέφαλο να ανεβάσω τον αριθμό που έχει για τα μπεκ ψεκασμού.

Μαλλον την ποσητα μηγματος θα εννοεις!Υπαρχει αυτη η δυνατοτητα που επεμβαινουν σε στοκ εγκεφαλο αλλα ειναι ελαχιστοι μηχανικοι .Οτι και να κανεις παντως να θυμασε για καυσαναλυση μακρια απο δυναμομετρο!!!Σιγουρα θελει καυσαναλυση (με φορητο καυσαναλητη και παντα σε παραγματικες συνθηκες) αλλα αυτο δεν παει να πει οτι πρεπει να προσθεσεις καυσιμα ΠΑΝΤΟΥ!

Toumpas
20/05/2013, 16:49
Ο μαμά εγκέφαλος είναι κλειδωμένος, θα χρειαστείς κάποιον fuel manager ή reflash τον εγκέφαλο ή αλαγή με YEC.

Λογικά το μηχανάκι σου θα δουλεύει "στεγνά" με την ολόσωμη και το φίλτρο. Θα ανεβάζει μεγαλύτερη θερμοκρασία στο μοτέρ με αποτέλεσμα αυξημένη φθορά. Επίσης δεν θα έχεις την επίδοση που θα είχες εάν μαζί με την ολόσωμη, φόρτωνες και τον ανάλογο χάρτη στον fuel manager (ή έφτοιαχνες ένα εκ νέου για το μηχανάκι).

men
20/05/2013, 21:04
Οχι ρε παιδιά αφού μπορείς να μπεις μέσα στον ψεκασμο με πατημενα τα 2 κουμπιά που έχει στα όργανα πως γίνεται,
Πατάμε τα 2 κουμπιά προτού ανοίξουμε τον διακόπτει και τα κρατάμε πατημενα μέχρι να μας βάλει μέσα στο προγραμμα
Και εκει έχει για τα μπεκ ψεκασμου!
Το ξέρει κάποιος; Οτι υπαρχει αυτή η δυνατότητα!

Toumpas
28/05/2013, 12:19
ε, και; Αυτές είναι οι διαγνωστικές λειτουργίες. Το περισσότερο που μπορείς να κάνεις είναι όταν αλλάζεις λάδια, να μιζάρεις χωρίς να ενεργοποιούνται τα μπέκς για καλύτερη αρχική κυκλοφορία του λαδιού.

Ο εμπορικός εγκέφαλος του Ρ1 είναι κλειστός. Τα fuel managers ενεργούν μετά τις 5χιλιάδες στροφές νομίζω, πιο πριν δεν μπορούν να περάσουν τους περιορισμούς του "πολιτικού" εγκεφάλου. Μόνο ο YEC ή ο reflashed είναι ξεκλείδωτος - παντού. Και θερίζει, ειδικά στις χαμηλές στροφές που ο πολιτικός εγκέφαλος κάνει το μηχανάκι να λειτουργεί υποτονικά.

http://www.r1-forum.com/forums/showthread.php?t=326778

men
01/07/2013, 10:17
pira telika commander 5 file m kai tha pao gia setup

kotsosre
01/07/2013, 11:11
Πάρε και το Autotune κατευθείαν,να κάνεις σωστή δουλειά.

libali10
01/07/2013, 11:43
Σεταπ μαλλον σε δυναμομετρο εννοεις....... αυτες η καταστασης και ειδικα καλοκαιριατικα ειναι αρκετα επικυνδυνα αν το R1 σου πεσει σε λαθος η ακομα σε βιαστηκα χερια.Βασικο να εχεις καλα και φρεσκα λαδακια!Ενα μηχανακι που θελει σωστο καυσαναλυση απο την αρχη το autotune ειναι αχρηστο.Αυτο διαβαζει και διορθωνει ετοιμους χαρτες κατα 10%.Υπαρχει ρυθμιση και για παραπανω τις % αλλα για εμενα ειναι λαθος.
Ενας σωστος χαρτης φτιαχνεται ως εξης.
Μεχρι το 70% πανω στο δυναμομετρο χωρις να ξεπερναει τους 90c η θερμοκρασια απο πατημα σε πατημα.οποτε πρεπει να εχει υπομονη και χρονο αυτος που θα αναλαβει την καυσαναλυση.
Τωρα το υπολοιπο 30% γινεται στο δρομο με WB η αλλους φορητους καυσαναλυτες.Εννοειται αυτες ειναι εργασιες απο ανθρωπους (ελαχιστους στην αθηνα για να μην πω οτι δν γνωριζω πανω απο εναν)με μερακι,κοστιζουν και παλι ο κοπος τους δεν πληρωνεται λογο τις επικυνδηνοτητας.
Τωρα αν εχεις το PCV κουμπωνει και το autotune.Σε αυτο το σταδιο εξελιξης ειναι χρισημο!

Ολα τα υπολοιπα ειναι ρισκο διοτι τα ζεματανε πανω στο δυναμομετρο για να τελειωνουν γρηγορα(περιμενουν και αλλοι πελατες) και σε μια ωραια βολτα μετα απο 1-2 μηνες περνεις τις μπιελες παραμασχαλα!Μιλαω για R1 07-08 γτ εχω πολλες ωρες πτησης .Και αυτην την στιγμη ακομα πεταω!
Ελπιζω να βοηθησα!

kotsosre
01/07/2013, 12:01
Σεταπ μαλλον σε δυναμομετρο εννοεις....... αυτες η καταστασης και ειδικα καλοκαιριατικα ειναι αρκετα επικυνδυνα αν το R1 σου πεσει σε λαθος η ακομα σε βιαστηκα χερια.Βασικο να εχεις καλα και φρεσκα λαδακια!Ενα μηχανακι που θελει σωστο καυσαναλυση απο την αρχη το autotune ειναι αχρηστο.Αυτο διαβαζει και διορθωνει ετοιμους χαρτες κατα 10%.Υπαρχει ρυθμιση και για παραπανω τις % αλλα για εμενα ειναι λαθος.
Ενας σωστος χαρτης φτιαχνεται ως εξης.
Μεχρι το 70% πανω στο δυναμομετρο χωρις να ξεπερναει τους 90c η θερμοκρασια απο πατημα σε πατημα.οποτε πρεπει να εχει υπομονη και χρονο αυτος που θα αναλαβει την καυσαναλυση.
Τωρα το υπολοιπο 30% γινεται στο δρομο με WB η αλλους φορητους καυσαναλυτες.Εννοειται αυτες ειναι εργασιες απο ανθρωπους (ελαχιστους στην αθηνα για να μην πω οτι δν γνωριζω πανω απο εναν)με μερακι,κοστιζουν και παλι ο κοπος τους δεν πληρωνεται λογο τις επικυνδηνοτητας.
Τωρα αν εχεις το PCV κουμπωνει και το autotune.Σε αυτο το σταδιο εξελιξης ειναι χρισημο!

Ολα τα υπολοιπα ειναι ρισκο διοτι τα ζεματανε πανω στο δυναμομετρο για να τελειωνουν γρηγορα(περιμενουν και αλλοι πελατες) και σε μια ωραια βολτα μετα απο 1-2 μηνες περνεις τις μπιελες παραμασχαλα!Μιλαω για R1 07-08 γτ εχω πολλες ωρες πτησης .Και αυτην την στιγμη ακομα πεταω!
Ελπιζω να βοηθησα!

Ποιος ανέφερε Wideband Commander;
Εφόσον θα ρυθμίσει τον παράλληλο,ρυθμίζει και το target AFR μετά την καυσανάλυση και τα υπόλοιπα στο δρόμο.

libali10
01/07/2013, 17:14
φιλε μου μακαρι να ηταν ετσι οσα απλα και να πληρωναμε ενα autotune και να ξεπλεκαμε.Το να βαλεις στοχο στο autotune την π.χ 13/5/1 αναλογια αερα-καυσιμο (μιλα πιο απλα για να ειμαστε πιο κατανοητοι ) σε ενα αρυθμιστο μηχανακι ειναι σαν τηγανιζεις χειροβοβιδες.Επειδη δεν εχω χρονο να γραφω για να πω την αποψη μου (αν και την αναφερα παραπανω) αν ηταν ετσι ολοι θα πεταγανε τα δυναμομετρα και τιυς φορητες καυσαναλυτες και θα διναμε 200 ευρω και θα κουμπωναμε ta autotune στα μηχανακια και θα καναμε τσαμπα δουλεια.Δυστηχως δεν ειναι ετσι.Το autotune δεν σε αφηνει να διορθωσεις πανω απο 20% την καθε δοκιμη.Οταν ενα φρεσκοφτιαγμενο μηχανακι το οποιο ειναι αγγραφο απο καυσιμα ειναι πχ300% και λιγα λεω μακρια απο τον στοχο του Afr (aera kaysimo) που φαντασου ποσα πατηματα με λαθος καυσιμο πρεπει να κανεις δοκιμες.Αυτο που σου εγραψα πιο πανω εχε το στα υποψιν (εννοω το προηγουμενο μνμ) ειναι ο τελειος για καυσαναλυση.Οποιος θελει δοκιμαζει αλλους τροπους...Παντως μακαρι να μου τα ελεγε καποιος και εμενα πριν χρονια γιατι η γνωση δυστηχως στοιχιζει.

kotsosre
02/07/2013, 00:31
φιλε μου μακαρι να ηταν ετσι οσα απλα και να πληρωναμε ενα autotune και να ξεπλεκαμε.Το να βαλεις στοχο στο autotune την π.χ 13/5/1 αναλογια αερα-καυσιμο (μιλα πιο απλα για να ειμαστε πιο κατανοητοι ) σε ενα αρυθμιστο μηχανακι ειναι σαν τηγανιζεις χειροβοβιδες.Επειδη δεν εχω χρονο να γραφω για να πω την αποψη μου (αν και την αναφερα παραπανω) αν ηταν ετσι ολοι θα πεταγανε τα δυναμομετρα και τιυς φορητες καυσαναλυτες και θα διναμε 200 ευρω και θα κουμπωναμε ta autotune στα μηχανακια και θα καναμε τσαμπα δουλεια.Δυστηχως δεν ειναι ετσι.Το autotune δεν σε αφηνει να διορθωσεις πανω απο 20% την καθε δοκιμη.Οταν ενα φρεσκοφτιαγμενο μηχανακι το οποιο ειναι αγγραφο απο καυσιμα ειναι πχ300% και λιγα λεω μακρια απο τον στοχο του Afr (aera kaysimo) που φαντασου ποσα πατηματα με λαθος καυσιμο πρεπει να κανεις δοκιμες.Αυτο που σου εγραψα πιο πανω εχε το στα υποψιν (εννοω το προηγουμενο μνμ) ειναι ο τελειος για καυσαναλυση.Οποιος θελει δοκιμαζει αλλους τροπους...Παντως μακαρι να μου τα ελεγε καποιος και εμενα πριν χρονια γιατι η γνωση δυστηχως στοιχιζει.

Δεν καταλαβαίνεις αυτά που γράφω.
Ποιος σου είπε ότι θα κουμπώσει σε stock χάρτη το autotune;
Δυναμομέτρηση,καυσανάλυση,δυναμομέτρηση μέχρι το επιθυμητό αποτέλεσμα στο δυναμόμετρο και μετά autotune με target afr.
Γιατί δεν το καταλαβαίνεις αυτό που γράφω,τόσο δυσνόητα τα γράφω;

Υπάρχει κάτι να σε εμποδίζει απ' το να βάλεις μετά το χάρτη,το autotune;

Toumpas
02/07/2013, 01:31
Δεν καταλαβαίνεις αυτά που γράφω.
Ποιος σου είπε ότι θα κουμπώσει σε stock χάρτη το autotune;
Δυναμομέτρηση,καυσανάλυση,δυναμομέτρηση μέχρι το επιθυμητό αποτέλεσμα στο δυναμόμετρο και μετά autotune με target afr.
Γιατί δεν το καταλαβαίνεις αυτό που γράφω,τόσο δυσνόητα τα γράφω;

Υπάρχει κάτι να σε εμποδίζει απ' το να βάλεις μετά το χάρτη,το autotune;

όχι απλά μετά ψάχνεις ψύλλους στα άχυρα. Ακόμη και Autotune σε έτοιμο χάρτη (ανάλογα τα mods) είναι πολύ καλά. Εάν το ανεβάσεις σε δυναμόμετρο ύστερα και σου "ισιώσει" τις καμπύλες, τι παραπάνω να θέλεις;

libali10
02/07/2013, 09:20
[QUOTE=kotsosre;2344599]Πάρε και το Autotune κατευθείαν,να κάνεις σωστή δουλειά.[/QUOT

ΤΟ "κατευθειαν" ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΨΕ ΛΙΓΑΚΙ...

Κατανοητος σε ποιο ποστ ?Σε πιο ποστ σου γραφεις για διαδικασια καυσαναλυσης και εγω δεν σε καταλαβαινω διοτι ωαχνω και δεν βρισκω.
Ρωταω μπας και μου διαφευγει καποιο διοτι με το πληκτρολογιο δεν τα παω καλα.

kotsosre
03/07/2013, 12:18
όχι απλά μετά ψάχνεις ψύλλους στα άχυρα. Ακόμη και Autotune σε έτοιμο χάρτη (ανάλογα τα mods) είναι πολύ καλά. Εάν το ανεβάσεις σε δυναμόμετρο ύστερα και σου "ισιώσει" τις καμπύλες, τι παραπάνω να θέλεις;

Άλλο δυναμόμετρο,άλλο δρόμος.Μην μπερδεύεσαι.
Ρυθμίζεις "ιδανικά" τη μηχανή αλλά όχι σε πραγματικές καταστάσεις.

Αυτές οι καμπύλες που θα ισιωθούν,όταν θα βγεις στο δρόμο με -10 ή 40 βαθμούς θα πέσουν.
Η θερμοκρασία είναι μεγάλη μεταβλητή στη μηχανή και ας μην φαίνεται.



Πάρε και το Autotune κατευθείαν,να κάνεις σωστή δουλειά.

ΤΟ "κατευθειαν" ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΨΕ ΛΙΓΑΚΙ...

Κατανοητος σε ποιο ποστ ?Σε πιο ποστ σου γραφεις για διαδικασια καυσαναλυσης και εγω δεν σε καταλαβαινω διοτι ωαχνω και δεν βρισκω.
Ρωταω μπας και μου διαφευγει καποιο διοτι με το πληκτρολογιο δεν τα παω καλα.


Ποιος ανέφερε Wideband Commander;
Εφόσον θα ρυθμίσει τον παράλληλο,ρυθμίζει και το target AFR μετά την καυσανάλυση και τα υπόλοιπα στο δρόμο.

Εδώ είσαι αδερφέ.Το ανέφερα απλά δεν το πρόσεξες.
Δες προηγούμενη σελίδα.

libali10
03/07/2013, 23:53
kotsosre στο ποστ που απαντας αυτο που εχεις υπογραμισει απο πανω ειναι κατοπιν εορτης
Συμφωνω απολυτα με τον τουμπα.
Εγω μεχρι εδω σας χερετω!

kotsosre
04/07/2013, 04:14
kotsosre στο ποστ που απαντας αυτο που εχεις υπογραμισει απο πανω ειναι κατοπιν εορτης
Συμφωνω απολυτα με τον τουμπα.
Εγω μεχρι εδω σας χερετω!

Κατόπιν εορτής;Γιατί τεστ μου κάνεις ή παίζω σε παιχνίδι γνώσεων;
Εσύ πάντως συνέχισες να γράφεις μέχρι το τελευταίο σου ποστ,ότι δεν βρίσκεις την καυσανάλυση ενώ εγώ την αναφέρω.

TROOPER
05/07/2013, 08:11
χαλαρωστε αγορια :)

men
05/07/2013, 16:32
παιδιά θα πάω τελικά στον μερεμετσακη ο άνθρωπος θα το setari στον δρόμο με πραγματικές συνθήκες!πιστεύω πως είναι καλύτερα από ένα δυναμόμετρο με πλασματικές συνθήκες,έκλεισα ραντεβού για τρίτη.100€ με είπε!

men
13/07/2013, 18:31
to eftiaxe to mixanaki o mastoras pedia,k exo di megali diafora se olo to fasma apo ta xamila mexri pano!

kotsosre
13/07/2013, 18:55
to eftiaxe to mixanaki o mastoras pedia,k exo di megali diafora se olo to fasma apo ta xamila mexri pano!

Βάλε καμπύλη-άλογα-ροπή και τι φοράς,να χαζέψουμε λίγο.