PDA

View Full Version : βελτιωνοντας το dominator



gepapa_gr
20/05/2013, 13:57
καλησπερα κυριου μολις απεκτησα ενα 650 ντομι και με προβληματιζουν πολυ τα παρακατω...
1)πολλοι κραδασμοι (ουτε κμπρεσερ να ηταν)
2 μεγαλη αντισταση απο τον αερα
οποτε θελω την βοηθεια σας εχετε να προτινεται γκριπ ποθ να μετριαζουν την κατασταση?ομοιως και για ζελατινα
η προβολη των αντιστοιχων site για παραγγελια τους θα εκτιμιθει πολυ...

P.S. αν μπορουσε καποιος να μου στηλει και το service manual θα το εκτιμουσα πολυ...

ευχαριστω προκαταβολικα Γιωργος

sniper
20/05/2013, 14:03
καλησπερα κυριου μολις απεκτησα ενα 650 ντομι και με προβληματιζουν πολυ τα παρακατω...
1)πολλοι κραδασμοι (ουτε κμπρεσερ να ηταν)
2 μεγαλη αντισταση απο τον αερα
οποτε θελω την βοηθεια σας εχετε να προτινεται γκριπ ποθ να μετριαζουν την κατασταση?ομοιως και για ζελατινα
η προβολη των αντιστοιχων site για παραγγελια τους θα εκτιμιθει πολυ...

P.S. αν μπορουσε καποιος να μου στηλει και το service manual θα το εκτιμουσα πολυ...

ευχαριστω προκαταβολικα Γιωργος

Πήρες μονοκύλινδρο, "γυμνό" και σε προβληματιζουν οι κραδασμοί κι ο αέρας; :confused:

Bowleno
20/05/2013, 15:36
Πήρες μονοκύλινδρο, "γυμνό" και σε προβληματιζουν οι κραδασμοί κι ο αέρας; :confused:


+660, ας έπαιρνε τον πήγασο, θα τον προβλημάτιζαν μόνο οι κραδασμοί.....

g_m900
20/05/2013, 16:36
φιλε μου για τον αερα παρε μια ζελατινα ψηλη για το Suzuki Freewind 650.

κατι σαν αυτη ειχα εγω αλλα πιο μικρη.
το δικο μου το κοκκινο πως ηταν.
ενα μηχανακι που σκυλομετανοιωσα που το πουλησα.

στο θεμα επιδοσεις...υπαρχει και φιλτρο να βαλεις αλλα και ζιγκλερ οπου σε συνδυασμο με εξατμισεις θα σε ανεβασουν λιγο ...αλλα γι μενα τσαμπα κοπος.

αν βρεις κανα ζευγαρι ARROW απο FMX650 παρτες.
εχουν πολυ ωραιο και οχι υπερβολικο θορυβο.

περιεργο που λες για κραδασμους γιατι ενταξει...δεν ειχε και πολυ ενοχλητικους.
δοκιμασε να βαλεις αντιβαρα απο vstrom. θα δεις θεαματικη βελτιωση.

επισης μπορεις να παιξεις με πιο μακρυ γραναζωμα ωστε να απλωσει η να κοντυνει η μεταδοση αλλα εμενα δεν με ενοχλησε ποτε γιατι οτι πειραξεις εχει και επιπτωσεις στη καταναλωση.

αν θες να κρατησεις το μηχανακι τα πρωτα λεφτα που θα ριξεις να ειναι στη σελα.
φτιαχτην να ειναι σε διαφορετικο επιπεδο πο οδηγος και ο συνοδηγος γιατι ειναι σπαστικο σε καθε φρενο να σου σφηνωνει τα @@ στο τεποζιτο ο απο πισω...εκτος αν γουσταρεις......:lol::lol::lol:

g_m900
20/05/2013, 16:53
http://www.ebay.co.uk/itm/HA-0001-K-N-AIR-FILTER-HONDA-NX650-DOMINATOR-650-1988-2000-/380625532142?pt=UK_Motorcycle_Parts_13&hash=item589f0cb4ee

Λευκάδιος
20/05/2013, 19:19
πριν προχωρησεις σε αγορα ζελατινας διευκρινησε με τον όποιο πωλητη τι χρονολογιας μοντελο εχεις.ειχαν βγει τρεις γενιες Dominator με διαφορετικα πλαστικα και οι αφτερμαρκετ ζελατινες δεν ταιριαζουν απο το ενα στο αλλο.
για τους κραδασμους αν εχεις σιδερενιο τιμονι,η αντικατασταση με ενα αλουμινιου θα βελτιωσει καπως την κατασταση.αλλά και παλι οι κραδασμοι του ειναι υποφερτοι εκτος αν ταξιδευεις με τερμα γκαζι.

vaska
20/05/2013, 19:56
Άσε το μηχανάκι όπως είναι, ότι και ν' αλλάξεις θεαματική βελτίωση δεν θα δεις. Προσπάθησε να το συνηθίσεις, αν δεν, απλά πήρες ακατάλληλο μηχανάκι για σένα.