PDA

View Full Version : νοθευμένη βενζίνη ;;;



archi
21/05/2013, 11:29
Εχθές γέμισα από άσχετο βενζινάδικο που πρώτη φορά πήγα λόγο του ότι είχε ανάψει λαμπάκι (πάντα βάζω από 2 συγκεκριμένα).
Το μηχανάκι μια vespa Cosa 200cc (δίχρονο). Όχι συνέχεια και όχι στο ρελαντί, αλλά όταν το πιέζω ή όταν πάω δικάβαλος, οπότε ζορίζεται από χαμηλά, ο κινητήρας κάνει μπουκόματα και σβήνει.
Είναι νοθευμένη η βενζίνη ή παίζει κάτι άλλο.
Να αδειάσω ντεπόζιτο και να φουλάρω στον βενζινά μου ή πρέπει υποχρεωτικά να καθαρίσω το φιλτράκι που έχει το ντεπόζιτο και να καθαρίσω και καρμπιρατέρ.
ευχαριστώ.
ΥΓ. εφόσον σιγουρευτώ για τη νοθεία θα προχωρήσω σε καταγγελία και επίσης ενημερώστε με αν μπορώ να αναφέρω εδώ ποιος είναι ο Κύριος.

OldMan
21/05/2013, 11:41
Με ένα τεπόζιτο νοθευμένης (?) μάλλον δεν θα έχεις πρόβλημα σε καρμπυρατέρ (και πιθανόν ούτε στο φίλτρο βενζίνης)...

Αν στα συστατικά της νοθείας περιλαμβάνεται νεράκι, καλό θα είναι να κάνεις ένα άδειασμα στο λεκανάκι του καρμπυρατέρ..

Υ.Γ.
Για αναφορά ονόματος εδώ, ΜΕΤΑ το πόρισμα της καταγγελίας.. ;)

archi
22/05/2013, 08:30
το άδειασα τελείως χθες και το γέμισα με 100 άρα.
Έκανα 15klm και δεν μου έκανε κιχ... το απόγευμα θα πάρω τηλ για καταγγελία. Ξέρει κανείς που πρέπει να απευθυνθώ και πια είναι η διαδικασία;

Sapadak
22/05/2013, 08:56
το άδειασα τελείως χθες και το γέμισα με 100 άρα.
Έκανα 15klm και δεν μου έκανε κιχ... το απόγευμα θα πάρω τηλ για καταγγελία. Ξέρει κανείς που πρέπει να απευθυνθώ και πια είναι η διαδικασία;

Συμβουλη.
Δε μπορείς να αποδειξεις τπτ, δυστυχώς, γιαυτο θα σου λεγα μην το ξεκινήσεις.
Η καλυττερη ΄καταγγελία' ειναι να το κυκλοφορήσεις σε συμπολίτες σου

Διαφορετικά ψαξε για τα ΚΕΔΑΚ να βρεις στοιχεία επικοινωνίας ή μίλα με Διεύθυνση Εμπορίου-Τμήμα Προστασίας Καταναλωτή & Τεχνικού Ελέγχου

Ελπιζω βέβαια να εχεις κρατήσει δείγμα, καθώς και την απόδειξη οτι φουλαρές απο το συγκεκριμένο βενζινάδικο

archi
22/05/2013, 11:43
Συμβουλη.
Δε μπορείς να αποδειξεις τπτ, δυστυχώς, γιαυτο θα σου λεγα μην το ξεκινήσεις.
Η καλυττερη ΄καταγγελία' ειναι να το κυκλοφορήσεις σε συμπολίτες σου

Διαφορετικά ψαξε για τα ΚΕΔΑΚ να βρεις στοιχεία επικοινωνίας ή μίλα με Διεύθυνση Εμπορίου-Τμήμα Προστασίας Καταναλωτή & Τεχνικού Ελέγχου

Ελπιζω βέβαια να εχεις κρατήσει δείγμα, καθώς και την απόδειξη οτι φουλαρές απο το συγκεκριμένο βενζινάδικο

ευχαριστώ
έχω κρατήσει δείγμα και απόδειξη, και μάλιστα είχα πάει τελείως άδειος.

Δεν είναι ο πρώτος που νοθεύει, αλλά σε τέτοιο σημείο που να σταματήσει η vespa νομίζω ότι είναι τραγικό. Δηλαδή αν είχα κάτι πιο σύγχρονο μπορεί να είχα πάθει τρελή ζημιά.
Και με άφησε και σε βραδινή έξοδο και έπαιρνα ΤΑΧΙ με τη γυναίκα :mad:
Που θα φτάσει αυτό με τους κλέφτες;;;

OldMan
22/05/2013, 11:49
Με την απόδειξη του ταρίφα (αν πήρες) ζητάς διαφυγόντα κέρδη, ισχυριζόμενος ότι τα λεφτα της κούρσας θα τα έπαιζες σε σίγουρο χαρτί με απόδοση εξωφρενική ...

vaska
22/05/2013, 11:59
Απλά μάταιο. Είναι πολλοί οι παράγοντες που τελούν υπό αμφισβήτηση.

Όπως σου είπαν, κυκλοφόρησέ το σε όσους περισσότερους μπορείς.

:wave2:

archi
22/05/2013, 12:36
Με την απόδειξη του ταρίφα (αν πήρες) ζητάς διαφυγόντα κέρδη, ισχυριζόμενος ότι τα λεφτα της κούρσας θα τα έπαιζες σε σίγουρο χαρτί με απόδοση εξωφρενική ...

μα ακριβώς αυτό είχα σκοπό να κάνω,
10 ευρώ θα τα έπινα σε :beer:

toyar
22/05/2013, 12:41
μπορει επειδη εβαλες απο τελειως αδειος να τραβηξες μουργα μαζεμενη στο τεποζιτο σου

OldMan
22/05/2013, 12:45
μπορει επειδη εβαλες απο τελειως αδειος να τραβηξες μουργα μαζεμενη στο τεποζιτο σου
Γουστάρεις πίσσα και πούπουλα. τώρα εσύ ..?? :D

(το μποντρέλι είναι στα extra και θα πρέπει να προσπαθήσεις περισότερο..)

archi
22/05/2013, 12:51
μπορει επειδη εβαλες απο τελειως αδειος να τραβηξες μουργα μαζεμενη στο τεποζιτο σου
xa
μπα το είχα πάρει από το συνεργείο 3 μέρες νωρίτερα με πλήρη καθαρισμό ντεπόζιτου και φίλτρου... :D

toyar
22/05/2013, 13:16
μακαρι να ειναι απο τη βενζινη
απλα πολλες φορες βλαβες αμεσως μετα το σερβις οφειλονται στο ιδιο το σερβις.........

Antwnis
27/05/2013, 10:37
Ξέρω πάντως περίπτωση Πάκι boy εργαζόμενου σε βενζινάδικο που επειδή καθυστερούσαν να τον πληρώσουν, τα βράδυα που έμενε μόνος του στο μαγαζί, άνοιγε το καπάκι της δεξαμενής και κατουρούσε μέσα!
:plaf:

OldMan
27/05/2013, 12:34
Μακαρι να το κάνουν όλοι γιατί ανεβαίνει ο ναφθενικός βαθμός και έχουμε καλύτερη (από πλευράς απορύπανσης θαλάμου) καύση...;)

pipe_smoker
27/05/2013, 12:40
Ξέρω πάντως περίπτωση Πάκι boy εργαζόμενου σε βενζινάδικο που επειδή καθυστερούσαν να τον πληρώσουν, τα βράδυα που έμενε μόνος του στο μαγαζί, άνοιγε το καπάκι της δεξαμενής και κατουρούσε μέσα!
:plaf:

Στη δεξαμενή βρήκε να κατουρήσει κι αυτός? Δεν μπορούσε να κατουρήσει στην καφετιέρα του αφεντικού?


Μακαρι να το κάνουν όλοι γιατί ανεβαίνει ο ναφθενικός βαθμός και έχουμε καλύτερη (από πλευράς απορύπανσης θαλάμου) καύση...;)

Να υποθέσω ότι χρησιμοποιείς μπιτονάκι ή έχεις σκαλίτσα και ξέρεις καλό σημάδι για να μη λερώνεις σέλα και πλαστικά?:lol:

OldMan
27/05/2013, 12:43
Να υποθέσω ότι χρησιμοποιείς μπιτονάκι ή έχεις σκαλίτσα και ξέρεις καλό σημάδι για να μη λερώνεις σέλα και πλαστικά?:lol:
Να υποθέσεις ότι έχω την κατάλληλη μάνικα...;)

pipe_smoker
27/05/2013, 13:42
Να υποθέσεις ότι έχω την κατάλληλη μάνικα...;)

:lol::lol::lol::lol::lol: