PDA

View Full Version : XR 250



tasosktm
21/05/2013, 16:18
καλησπερα

ψαχνω να αγορασω το πρωτο μου μηχανακι
ενα XR250

οι επιλογες στο car λιγες καθως αυτο που θελω ειναι 20ετιας και μερικοι πουλανε πολυ ακριβα τα σωστα μηχανακια
να παρω μεταγενεστερο με μεταλλικο τεποζιτο? με μιζα?
να παρω xlr?
να παρω το baja?...............ποιες οι διαφορες τους

τι να προσεξω σε μια τετοια αγορα?

το θελω βασικα και για κανα μονοπατακι στο βουνο αλλα οχι για πολυ σκληρη χρηση.....θα αντεξει μετα απο τοσα χρονια η θα θελει επισκευη?

για πειτε καμια γνωμη

Takata Dome
21/05/2013, 18:27
Το XR250 είναι το πιο "χωμάτινο" μεταξύ όλων,έχει πιο "σπαρτιάτικο" εξοπλισμό δρόμου,διαφορετικές ρυθμίσεις στις αναρτήσεις (προσανατολισμένες φυσικά προς χώμα μεριά),λίγη παραπάνω δύναμη και λίγο λιγότερο βάρος.Είναι πιο ετοιμοπόλεμο αν θες κάτι περισσότερο για χώμα και λιγότερο για άσφαλτο.Η έκδοση με το μεταλλικό ρεζερβουάρ και τη μίζα έχει αρκετές διαφορές με το παλιό XR,σε πλαίσιο,αναρτήσεις,κινητήρα.Εγώ θα προτιμούσα ενα τέτοιο,ανανεωμένο XR απ'το παλιό.

Το XLR 250 είναι η πιο ασφάλτινη εκδοχή του XR.Είναι λίγο πιο βαρύ,με λίγη λιγότερη δύναμη (χαμηλότερη σχέση συμπίεσης και 1 ίππο λιγότερο) αλλά έχει πιο πλήρη εξοπλισμό για δρόμο.Σε σχέση με ένα XR ίδιας χρονολογίας,έχει διαφορές στις αναρτησεις (αλλες ρυθμίσεις και διαφορετικα ελατήρια στο πηρούνι με μικρότερες διαδρομές),στα φρένα υπερέχει με δισκόφρενο εμπρός-πίσω αντι για το ταμπούρο πίσω του XR και εχει διαφορες αλλες μικροαλλαγες οπως πισω κεντρο τροχού με silent blocks,διαφορες στο ψαλίδι κλπ.Και πάλι σε σχέση με ένα XR αντίστοιχης χρονολογίας,αν κοιτας λιγο περισσοτερο προς ασφαλτο,το XLR ειναι καλυτερη επιλογη.

Το XLR 250 Baja ειναι πολυ κοντα στο XLR,με ελαχιστες διαφορες,η μονη που θα παρατηρησεις ειναι τα διπλα φαναρια εμπρος,με διπλασια αποδοση (70 αντι για 35W),κατι που φυσικα βοηθαει αν σκοπευεις να κινεισαι βραδινες ωρες,σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου κλπ (τα XR και XLR έχουν αρκετά αδύναμα φώτα).Το ολο συστημα προσθετει μονο ενα κιλο βαρος συνολικα.Αλλη αισθητη διαφορα δεν υπαρχει,ισως καποια ρυθμιση στις αναρτησεις μονο.Κατα τ'αλλα,τα ιδια...

Τα XR/XLR/XLR Baja (το ανανεωμενο XR το αφηνω εκτος εδω) ειναι αξιοπιστα μηχανηματα,και αντεχουν στη σκληρη χρηση.Μιλαμε ομως για 20+ χρονια,και αν δεν εχει γινει σωστη συντηρηση μπορει να ζητησουν διαφορα.Κοινο θεμα ειναι να υπαρχει διαρροη λαδιου στον κινητηρα,απο το καπακι της κεφαλης.Αν το προλαβεις νωρις φτιαχνεται ευκολα,αν το λειτουργουσαν ετσι μαλλον θα πας για αντικατασταση στο καπακι της κεφαλης,συν το οτι αν η διαρροη πηρε μεγαλες διαστασεις και ο ιδιοκτητης ηταν απροσεκτος,μπορει να εμεινε χωρις επαρκη ποσοτητα λαδιου,με ο,τι αυτο συνεπαγεται.Αλλο θεμα ειναι η ρωγμη στην κεφαλη,κοντα στην οπη του μπουζι.Επισης φτιαχνεται,δεν ξερω με τι κοστος ομως.Απο εκει και περα,καποιο ιδιαιτερο γνωστο προβλημα δεν υπαρχει.Λογικα θα χρειαστει καποια συντηρηση στις αναρτησεις,ισως αλλαγη σε ρουλεμαν τροχων...Αν πας για κατι τετοιο,τα ξαναλεμε και πιο ειδικα.

Για το μεταγενεστερο XR τωρα,δεν ξερω πολλα πραγματα,αλλα εχω την αισθηση πως μετα την "ανανεωση" του κινητηρα εφυγαν τα προβληματα στην κεφαλη που ταλαιπωρουσαν τα RFVC απο τις αρχες του "80.Γενικα ειναι πιο συγχρονο απο τους προκατοχους του σαν μηχανακι,και αν βρεις καποιο καλο στα λεφτα που θες,θα ελεγα να κινηθεις προς τα εκει

tasosktm
21/05/2013, 22:32
δεν μπορουσες να με καλυψεις περισσοτερο στο θεμα και σε ευχαριστω πολυ

μαλλον θα παω σε τετραγωνο πλαισιο

απλα αυτα τα πλαστικα - μεταλλικα εχουν διαφορες μεταξυ τους? (αναρτηση, αποδοση) περα απο τη μιζα και τη μανιβελα

ρωταω γιατι το θελω και για χωμα και γιατι εχω βρει ενα με μεταλλικο τεποζιτο σε καλη τιμη

Takata Dome
21/05/2013, 22:44
Το XR με το μεταλλικό ρεζερβουάρ (96 και μετα ε...) έχει αρκετές διαφορές με το παλιό.Ο κινητήρας έχει δεχτεί αρκετές αλλαγές,δεν ξέρω να σου πω ποιές,παρ'ολα αυτά υπάρχουν.Δεν μιλάμε για ολικό επανασχεδιασμό,αλλα βελτιώσεις.Διαφορα στην αποδοση δεν ανακοινωνεται.Αυτο που κραταω εγω ειναι πως δεν βλεπω στα νεοτερα αυτα XR αναφορες για διαρροες λαδιων στην κεφαλη,ρωγμες κλπ.Δεν παιρνω και ορκο για αυτο,αν θες ομως ψαξου λιγο στο Thumpertalk να το επιβεβαιώσεις.Οι αναρτήσεις ειναι άλλες,Kayaba αντι για τις Showa του προηγούμενου,και το πηρουνι μπροστα νομιζω ειναι πλεον ρυθμιζομενο.Ποια ειναι καλυτερη,και παλι δεν ξερω να σου πω.Καρμπυρατέρ νομίζω διαφορετικό επίσης.

Επειδή με το νεότερο αυτο XR δεν ειμαι πολυ εξοικειωμένος,θα βρεις πολλά παραπάνω σε ξενα fora (thumpertalk) ή και εδω αν σου απαντησουν τα καταλληλα ατομα :p

SHOOTER045
22/05/2013, 23:21
το 1997 ειχα αγορασει ενα ελαφρως μεταχειρω XR 250 του 96,λευκο=μετα τα πορτοκαλι και πριν τα κοκκινα-το μηχανακι αριστο,το ειχα για καθε μερα εντος θεσ/νικης συχνες βολτες στην πατριδα μου(εδεσσα)εντουραδες,αγωνες εντουρο,γκομενοβολτες με τα ποδια της συνεπιβατιδος να αιωρουνται κλπ
οι μονες προσθηκες πλαστικο ρεζερβουαρ ατσερμπις εξατμιση σουπερ τραπ(εκεινη με τα δισκακια)μια ψιλορυθμιση στο καρμπυρατερ και ελατηρια της λευκης δυναμης εμπρος,τα εκανε ολα και με πηγαινε παντου
απωλεσα μονο τα τεραστια μαμα φλασακια και το μαμα τελικο,λαδι ειδα να χανει οταν εφαγα καπακι σε αγωνα εντουρο(αγωνας των αρχηγων)και εμεινε λιγη ωρα αναποδα,ουτε διαροες ουτε τσικ,αποσυμπιεστη ειχε αυτοματο στην μανιβελα και νομιζω οτι λεγοτανε XR-L και οχι R