PDA

View Full Version : ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΔΡΑΠΑΝΟΥ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΣΕ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ



taskon
21/05/2013, 18:36
Ζητώ την βοηεια των ηλεκτρονικων τοy forum..

Εχω ενα 24v δραπανο μπαταριας το οποιο το χρησιμοποιω για να ανεβοκατεβαζω τις τεντες. Οι μπαταριες τα εχουν παιξει και νομιζω και ο φορτιστης τους.Σκεφτομαι λοιπον να το μετατρεψω σε ηλεκτρικο συνδεοντας το με ενα μετασχηματιστη 220v σε 24v. αυτο που δεν ξερω ειναι ποσα αμπερ πρεπει να βγαζει ο μετασχηματιστης και αν παιζει ρολο. (φανταζομαι οτι θα παιζει απλα δεν ξερω αν βγαζει παραπανω αμπερ ο μετασχηματιστης, αν το μηχανημα θα τραβηξει μονο οσα χρειαζεται η θα καει.)

κατι σαν αυτο (http://www.ebay.com/itm/AC-110V-220V-to-DC24V-4-5A-Switch-Transformer-Adapter-LED-Switching-Power-Supply-/281071822000?pt=US_Radio_Comm_Device_Power_Supplies&hash=item41712fa4b0) θα δουλευε?
Ευχαριστώ
Τασος

bros400pgm
21/05/2013, 18:44
Δεν ξερω εαν σε βοηθαει, αλλα Watt=Ampere x Volt
Λογικα πρεπει να ξερεις ποσα watt ειναι το δραπανο.

endopandou
21/05/2013, 18:46
Πως ακριβώς τις ανεβοκατεβάζεις; Έκοψες τη γωνία της μανιβέλας;

taskon
21/05/2013, 18:50
ναι εκοψα την γωνια με τροχο την πλαναρα λιγακι για να τετραγωνισει και μπαινει σςν μυτη κατσαβιδιου. δουλευει μια χαρα.

taskon
21/05/2013, 18:53
Δεν ξερω εαν σε βοηθαει, αλλα Watt=Ampere x Volt
Λογικα πρεπει να ξερεις ποσα watt ειναι το δραπανο.

δυστυχως δεν ξερω τα watt του τρυπανιου καθως ειναι μπαταριας αλλα ουτε τα amp της μπαταριας. ξερω μονο οτι ο φορτιστης ειναι 24V 2A.

endopandou
21/05/2013, 18:57
Οκ η γνώμη μου είναι να δώσεις ~20 γιούρα και να πάρεις ένα ηλεκτρικό δράπανο για να είσαι κυριλέ ή εναλλακτικά αν είσαι της πατέντας βάλε μοτεράκι σούβλας. Αηδία μεν, θα τους ψαρώσεις όλους δε :winka:

taskon
21/05/2013, 19:06
Οκ η γνώμη μου είναι να δώσεις ~20 γιούρα και να πάρεις ένα ηλεκτρικό δράπανο για να είσαι κυριλέ ή εναλλακτικά αν είσαι της πατέντας βάλε μοτεράκι σούβλας. Αηδία μεν, θα τους ψαρώσεις όλους δε :winka:

μπορει να μην εχεις και αδικο για το ηλεκτρικο. το μοτερακι σουβλας ειναι αργο και εχω πολες τεντες σπιτι:p

stefanos
21/05/2013, 19:25
εφόσον δεν έχεις πρόχειρο κάποιο μετασχηματιστή και θα πληρώσεις για να τον αποκτήσεις καλύτερα να αναγομώσεις το pack και να εξακολουθήσεις να έχεις ένα φορητό δραπανοκατσάβιδο που μπορεί να χρησιμεύσει και κάπου αλλού.

taskon
21/05/2013, 19:33
εφόσον δεν έχεις πρόχειρο κάποιο μετασχηματιστή και θα πληρώσεις για να τον αποκτήσεις καλύτερα να αναγομώσεις το pack και να εξακολουθήσεις να έχεις ένα φορητό δραπανοκατσάβιδο που μπορεί να χρησιμεύσει και κάπου αλλού.

σωστο αλλα πηγα σε εναν ηλεκτρονικο τις 2 μπαταριες και τον φορτιστη γιατι μετρουσα με το πολυμετρο και δεν εβγαζε καθολου ρευμα στις επαφες, και μου ειπε οτι ειναι off, οτι δεν αξιζει η επισκευη και θα μου ερθει φθηνοτερα να αγορασω ενα καινουργιο τυπου einhel budget κοκ.

εχεις καθολου αισθηση κοστους για αναγόμωση?

stefanos
21/05/2013, 21:10
σωστο αλλα πηγα σε εναν ηλεκτρονικο τις 2 μπαταριες και τον φορτιστη γιατι μετρουσα με το πολυμετρο και δεν εβγαζε καθολου ρευμα στις επαφες, και μου ειπε οτι ειναι off, οτι δεν αξιζει η επισκευη και θα μου ερθει φθηνοτερα να αγορασω ενα καινουργιο τυπου einhel budget κοκ.

εχεις καθολου αισθηση κοστους για αναγόμωση?

Αν έχει φρέσκια μπαταρία το καινούργιο και το δικό σου δεν είναι της προκοπής, τότε παίρνει καινούργιο.
Ο μετασχηματιστής πάντως θα τραβήξει ζόρι και δεν θα κάνεις δουλειά με μόνο 4 Α.

soter3gm
21/05/2013, 21:34
Πας στο "Δήσιος μπαταρίες" και σου αλλάζει τα στοιχεία που έχουν μέσα οι μπαταρίες ,και τελειώνει το ζήτημα

taskon
21/05/2013, 21:44
Ο Δησιος δεν εχει packs για 24v και νομιζω οτι η λυση του να παρω καινουργιες μπαταριες συν το φορτιστη που ειναι χαλασμενος θα μου βγει τουλαχιστον 50-60€, λεφτα που δεν ειμαι διατεθειμενος να δωσω για να ανεβοκατεβαζω τις τεντες:p προτιμω την λυση της μετατροπης που εχει και την χαρα της πατεντουλας. ακουω γνωμες για μετασχηματιστες:beer:

επισης για κανονικες δουλειες εχω ενα δραπανοκατσαβιδο μπαταριας 14,4V αλλα οθτε κανει ουτε θελω να το διαλυσω σηκωνοντας τις τεντες.


Αμα ειναι τεμπελης ο ανθρωπος........

AristidisZ
21/05/2013, 21:56
290835

η φτηνότερη λύση
έχω μία σπίτι για δώσιμο, ανταλλαγές δεκτές :D

byron
21/05/2013, 22:02
Εχω δει πατέντα σε δρεπανοκατσάβιδο με μπαταρία από μοτό. Το τι και πως δεν ξέρω, αλλά η γνώμη μου είναι να πας να πάρεις ένα ηλεκτρικό τύπου budget και μια μπαλαντέζα. Ενα απλό δράπανο δεν είναι ακριβό, και θα τελειώνεις το μάζεμα τσακ μπαμ.

Εναλλακτικά, άσε τις τέντες κάτω εκτός και μένεις στην Οκλαχόμα.

AristidisZ
21/05/2013, 22:05
Εναλλακτικά, άσε τις τέντες κάτω εκτός και μένεις στην Οκλαχόμα.

αυτή ήταν η 2η λύση που θα πρότεινα :D

soter3gm
22/05/2013, 04:43
Ο Δησιος δεν εχει packs για 24v και νομιζω οτι η λυση του να παρω καινουργιες μπαταριες συν το φορτιστη που ειναι χαλασμενος θα μου βγει τουλαχιστον 50-60€, λεφτα που δεν ειμαι διατεθειμενος να δωσω για να ανεβοκατεβαζω τις τεντες:p προτιμω την λυση της μετατροπης που εχει και την χαρα της πατεντουλας. ακουω γνωμες για μετασχηματιστες:beer:

επισης για κανονικες δουλειες εχω ενα δραπανοκατσαβιδο μπαταριας 14,4V αλλα οθτε κανει ουτε θελω να το διαλυσω σηκωνοντας τις τεντες.


Αμα ειναι τεμπελης ο ανθρωπος........

Κάνεις λάθος ο Δήσιος έχει τα πάντα την ανοίγει τη μπαταρία σου και βγάζει από μέσα τα στοιχεία έχω αλλάξει σε bosch μπλε επαναφορτιζόμενο και το γνωρίζω.
Τώρα αν θέλεις να κάνεις ιδιοκατασκευή τότε πάω πάσο ....:beer:

Bowleno
22/05/2013, 12:35
Αυτό έχω κάνει εγώ στο γραφείο :D και σε μένα τα φτύσανε μπαταρία και φορτιστής και προκειμένου να αγοράσουμε άλλο το έκανα ημιφορητό

το εργαλείο είναι (υποτίθεται) 9,6V και δουλεύει μια χαρά και άριστα με την 12βολτη μπαταρία

290941

OldMan
22/05/2013, 12:48
Αυτό έχω κάνει εγώ στο γραφείο :D και σε μένα τα φτύσανε μπαταρία και φορτιστής και προκειμένου να αγοράσουμε άλλο το έκανα ημιφορητό
Αν κρίνω από την διάμετρο των καλωδίων, θα μπορούσες να το κάνεις και ασύρματο ...

sniper
22/05/2013, 12:49
Αν έχει φρέσκια μπαταρία το καινούργιο και το δικό σου δεν είναι της προκοπής, τότε παίρνει καινούργιο.
Ο μετασχηματιστής πάντως θα τραβήξει ζόρι και δεν θα κάνεις δουλειά με μόνο 4 Α.

Mόνο με 4A; Σαν πολλά μΕ ακούγονται...

Bowleno
22/05/2013, 12:51
Αν κρίνω από την διάμετρο των καλωδίων, θα μπορούσες να το κάνεις και ασύρματο ...

:bawl: πάντα καυστικός και δεικτικός, έτσι; :p

Αφου μια χαρά δουλεύει και με αυτά, δεν ζεσταίνονται, οπότε; γιατί να δώσωμεν λεφτά για σωστού πάχους καλώδιο; το είχαμε πρόχειρο πεταμένο κάπου και οκ....

Άλλωστε η χρήση του περιορίζεται στο τρύπημα πινακίδων κυκλοφορίας μια στο τόσο ;)

sniper
22/05/2013, 12:52
:bawl: πάντα καυστικός και δεικτικός, έτσι; :p

Αφου μια χαρά δουλεύει και με αυτά, δεν ζεσταίνονται, οπότε; γιατί να δώσωμεν λεφτά για σωστού πάχους καλώδιο; το είχαμε πρόχειρο πεταμένο κάπου και οκ....

Ίσως για να μην πάρετε φωτιά καμιά μέρα (ή νύχτα).

OldMan
22/05/2013, 12:54
Mόνο με 4A; Σαν πολλά μΕ ακούγονται...
Λϊγα είναι σύντροφε.. Ούτε 100Watts στα 24V...

Η μπαταρία του μπορεί να δώσει (και δίνει) αρκετά πάνω από 15A...

sniper
22/05/2013, 12:56
Λϊγα είναι σύντροφε.. Ούτε 100Watts στα 24V...

Η μπαταρία του μπορεί να δώσει (και δίνει) αρκετά πάνω από 15A...

Α, είχα στο μυαλό μου 220V... με το παρντόν...

OldMan
22/05/2013, 12:59
δεικτικός
Ποτέ δεν δΕΙχνω..:nono:

(παλιότερα έδακνα αλλά μετά δεν έκατσε καλά η μασέλα..)

Υ.Γ.
Άμα το ζορίσεις λίγο το δραπανάκι τα ξαναλέμε...;)

OldMan
22/05/2013, 13:01
Α, είχα στο μυαλό μου 220V... με το παρντόν...
Συγχωρεμένος, αρκεί να μην χρειαστεί να το πεις αυτό σε κάποιον που του έδωσες να κρατήσει τίποτις γυμνά καλώδια..

taskon
22/05/2013, 13:13
Λϊγα είναι σύντροφε.. Ούτε 100Watts στα 24V...

Η μπαταρία του μπορεί να δώσει (και δίνει) αρκετά πάνω από 15A...

Δηλαδη χρειάζομαι κάτι τέτοιο (http://www.ebay.com/itm/New-Universal-Switching-Power-Supply-Metal-AC-110-240V-50-60Hz-DC-24V-15A-360W-/400344007075) σαν μινιμουμ?

harris_x
22/05/2013, 13:29
Δηλαδη χρειάζομαι κάτι τέτοιο (http://www.ebay.com/itm/New-Universal-Switching-Power-Supply-Metal-AC-110-240V-50-60Hz-DC-24V-15A-360W-/400344007075) σαν μινιμουμ?
17€ http://www.praktiker.gr/p/kroustiko-drapano-budget-500w-bsb5007-26638

Julius
22/05/2013, 13:29
Συγχωρεμένος, αρκεί να μην χρειαστεί να το πεις αυτό σε κάποιον που του έδωσες να κρατήσει τίποτις γυμνά καλώδια..

:bawl:

OldMan
22/05/2013, 13:30
Δηλαδη χρειάζομαι κάτι τέτοιο (http://www.ebay.com/itm/New-Universal-Switching-Power-Supply-Metal-AC-110-240V-50-60Hz-DC-24V-15A-360W-/400344007075) σαν μινιμουμ?
Δεν σου κάνει γιατί τα 15Α max που μπορεί να δώσει αφορούν σε ΟΛΕΣ τις εξόδους μαζί (ουσιαστικά αναφέρεται στην ισχύ του "πρωτεύοντος" - αν και είναι αδόκιμος ο όρος σε switching τροφοδοτικό).

Πιο εύκολα θα βρεις κάπου τις προδιαγραφές ισχύος του δράπανού σου και θα βγει άκρη για το απαιτούμενο ρεύμα..

Anty12
22/05/2013, 13:46
Δεν σου κάνει γιατί τα 15Α max που μπορεί να δώσει αφορούν σε ΟΛΕΣ τις εξόδους μαζί (ουσιαστικά αναφέρεται στην ισχύ του "πρωτεύοντος" - αν και είναι αδόκιμος ο όρος σε switching τροφοδοτικό).

Τσούκου μάστορα κάνει.......έχω το ίδιο (στα 6Α) για το ποδήλατο 2 χρόνια τώρα .......μάλιστα από λάθος έφαγε και 58 volt ανάποδα στην είσοδο....κάπνισαν λίγο οι πυκνωτές αλλά δουλεύει μια χαρά .....ούτε ripple ούτε τίποτες

θα το συνδέσει σε μια έξοδο και θα πάρει 12-15 Αμπεράκια όμορφα και λαχταριστά να κάνει την δουλειά του.......

το μόνο αρνητικό είναι ότι οι επαφές του (και το 220 και το 24) είναι πολύ εκτεθειμένες και κατά συνέπεια επικίνδυνες...


290943

taskon
22/05/2013, 14:04
17€ http://www.praktiker.gr/p/kroustiko-drapano-budget-500w-bsb5007-26638

εκει με βλεπω αλλα με εχει πιασει η μαλακια της δημιουργιας και της πατεντας.

Bowleno
22/05/2013, 15:19
Ποτέ δεν δΕΙχνω..:nono:

(παλιότερα έδακνα αλλά μετά δεν έκατσε καλά η μασέλα..)

Υ.Γ.
Άμα το ζορίσεις λίγο το δραπανάκι τα ξαναλέμε...;)


Ίσως για να μην πάρετε φωτιά καμιά μέρα (ή νύχτα).


Ti ζόρι να φάει ρε σεις; το συνδέω στην μπαταρία, ανοίγω τις 2 τρύπες στις πινακίδες, το ξεσυνδέω και τέλος.
2 χρόνια τώρα μια χαρά με έβγαλε έτσι (και ελέω κρίσης θα με βγάλει άλλα 20.....:p )

toyar
15/11/2015, 08:35
ερωτηση προς ηλεκτρολογους-ηλεκτρονικους κλπ.......
δραπανοκατσαβιδο της πλακας στα 14,4V με χαλασμενες μπαταριες.........
να το συνδεσω με τροφοδοτικο υπολογιστη με χαρακτηριστικα 12V, 14A, 450W;
το ιδιο τροφοδοτικο δινει και εξοδο 5V, 14A
αν συνδεσω τις δυο εξοδους σε σειρα θα παρω 17V ή θα το ανατιναξω;:D

Nostradamus
15/11/2015, 10:16
ερωτηση προς ηλεκτρολογους-ηλεκτρονικους κλπ.......
δραπανοκατσαβιδο της πλακας στα 14,4V με χαλασμενες μπαταριες.........
να το συνδεσω με τροφοδοτικο υπολογιστη με χαρακτηριστικα 12V, 14A, 450W;
το ιδιο τροφοδοτικο δινει και εξοδο 5V, 14A
αν συνδεσω τις δυο εξοδους σε σειρα θα παρω 17V ή θα το ανατιναξω;:D

Ενα απο τα προβληματα της Ελλαδας ειναι η υπογεννητικοτητα και προσφατως η μεταναστευση... Χρειαζομαστε ολοι περισσοτερο απο ποτε, οποτε προσοχη με τα ρευματα και τις ανατιναξεις.. :lol::lol:

Bowleno
15/11/2015, 10:23
Σε σειρά ΜΗΝ το κάνεις.... απλά βάλτο σε μια 12βολτη και θα δουλέψει μια χαρά αν πρόκειται να εργάζεται αρκετή ώρα συνεχόμενη (πάνω από 2λεπτο...) φρόντισε να βάλεις ικανό πάχος καλωδίων και όχι σαν τα "αόρατα" που έχω βάλει εγώ (δες στην 2η σελίδα) εγώ έβαλα αυτά διότι αυτά είχα πρόχειρα και αρκούν για την δουλειά που το θέλω, (τρύπημα πινακίδων κυκλοφορίας) ζήτημα να δουλέψει 10-15 δεύτερα..... και εννοείται ΔΕΝ το αφήνεις μόνιμα στην πρίζα, συνδέεις με τα κροκοδειλάκια, τρυπάς και ξεσυνδέεις.
Λογικά δεν θα αντιμετωπίσεις θέμα

duke200
15/11/2015, 10:29
πολύ φασαρια για το τίποτα. 25 ευρω κανει ένα ηλεκτρικό με καλώδιο στο πρακτικερ.

Αυτο με την μπαταρία κράτα το για όπου δεν έχεις ρεύμα...

toyar
15/11/2015, 16:07
αυτο που εχω τωρα εχει αυτοματο τσοκ,ρυθμιζομενη ροπη,ρυθμιζομενες στροφες, δεξι-αριστερο και λαμπακι εργασιας
αν μπορει να δουλεψει με τροφοδοτικο των 12 ευρω μια χαρα θα ειναι
και η μπαταρια σε αναμονη οπου χρειαστει..........

duke200
15/11/2015, 17:50
νομιζω μπορεις να το συνδεσεις σε DC τροφοδοτικό που έχει περίπου τα ίδια αμπερ και volt εξόδου με το σύνολο των μπαταριών του δράπανου, ανεξαρτήτως βατ. Νομίζω πρέπει να συνδέσεις τα δύο καλώδια που έρχονται απο την μπαταριοθήκη προς το μοτερ με το + και - απο το τροφοδοτικό, με προσοχή μην τα βάλεις ανάποδα.

Πολλά παραπάνω αμπερ ή βολτ, ενδέχεται να καει το μοτερ, λιγότερα δεν θα γυρνα καλά.

SHOOTER045
15/11/2015, 18:12
Έχω την εντύπωση ότι οι ξηρές μπαταρίες αποδίδουν ποίο πολλά ah από τα τροφοδοτικα/ μετασχηματιστες (AC /DC) όχι το συγκρότημα.
Τώρα σε δραπανο αν έχει διαφορά στην δύναμη δεν το ξέρω.
Σε λάμπα για τα κουνούπια που έπαιρνε 4 2Α μπαταρίες, επειδή τις έτρωγε γρήγορα, έκανα το ίδιο με τροφοδοτικό/ μετασχηματιστη στα ίδια V και εδώ και δύο χρόνια, δυο καλοκαίρια με καθημερινή σχεδόν χρήση δουλεύει

toyar
15/11/2015, 18:56
για να ξερει κανεις ποσα αμπερ τραβαει απο τις μπαταριες πρεπει να το φορτισει καλα και μετα να μετρησει ενταση με τερμα γκαζι ενω συγχρονως το φρεναρει σχεδον τελειως
απο αναζητηση στο internet βρηκα οτι αυτα τα μηχανακια τραβανε το πολυ 15Α στιγμιαια
αρα το ιδανικο θα ηταν ενα σταθεροποιημενο τροφοδοτικο στα 15-16V (14,4 ειναι οι μπαταριες) που να μπορει να δωσει 15Α
απο εκει και περα θα τραβηξει το ρευμα που θελει αναλογα με το φορτιο του
το πιο κοντινο που εχω βρει ειναι αυτο http://www.e-shop.gr/psu-force-fo19xd-450w-p-PER.700161 και σκοπευω να το δοκιμασω για να δω τι κανει στα 12V
αν δουλεψει θα τραβηξω παραλληλα αναμονη για το τροφοδοτικο χωρις να ακυρωσω την μπαταρια η οποια απλα θα βγαινει οταν θα συνδεεται στο ρευμα

wthanasis
16/11/2015, 07:45
νομιζω μπορεις να το συνδεσεις σε DC τροφοδοτικό που έχει περίπου τα ίδια αμπερ και volt εξόδου με το σύνολο των μπαταριών του δράπανου, ανεξαρτήτως βατ. Νομίζω πρέπει να συνδέσεις τα δύο καλώδια που έρχονται απο την μπαταριοθήκη προς το μοτερ με το + και - απο το τροφοδοτικό, με προσοχή μην τα βάλεις ανάποδα.

Πολλά παραπάνω αμπερ ή βολτ, ενδέχεται να καει το μοτερ, λιγότερα δεν θα γυρνα καλά.


Δυστυχώς δεν νομίζεις καθόλου σωστά φίλε μου :) . Πρόσεχε με τα ρεύματα, ιδίως αν ανέβεις λίγο σε τάση, αφού δεν γνωρίζεις ακριβώς τι και πως.
Φιλικά, Θανάσης.

wthanasis
16/11/2015, 07:58
για να ξερει κανεις ποσα αμπερ τραβαει απο τις μπαταριες πρεπει να το φορτισει καλα και μετα να μετρησει ενταση με τερμα γκαζι ενω συγχρονως το φρεναρει σχεδον τελειως
απο αναζητηση στο internet βρηκα οτι αυτα τα μηχανακια τραβανε το πολυ 15Α στιγμιαια
αρα το ιδανικο θα ηταν ενα σταθεροποιημενο τροφοδοτικο στα 15-16V (14,4 ειναι οι μπαταριες) που να μπορει να δωσει 15Α
απο εκει και περα θα τραβηξει το ρευμα που θελει αναλογα με το φορτιο του
το πιο κοντινο που εχω βρει ειναι αυτο http://www.e-shop.gr/psu-force-fo19xd-450w-p-PER.700161 και σκοπευω να το δοκιμασω για να δω τι κανει στα 12V
αν δουλεψει θα τραβηξω παραλληλα αναμονη για το τροφοδοτικο χωρις να ακυρωσω την μπαταρια η οποια απλα θα βγαινει οταν θα συνδεεται στο ρευμα

Φίλε toyar αυτό το τροφοδοτικό δεν σου κάνει.
Καταρχήν δεν βγάζει τα βόλτ που θέλεις.
Ακόμα και να πεις οτι το δουλεύεις με 12ν που δίνει, αυτό αντέχει ως 6 αμπερ, που είναι σχεδόν το 1/3 από αυτό που σου χρειάζεται.
Επίσης με τα 12ν αντί των 14,4 θα σου ανεβάσει λίγο ακόμη τα αμπερ (νόμος του Ohm) οπότε άστο καλύτερα.
Δυστυχώς θέλεις πιο δυνατό τροφοδοτικό.

*Αν το βάλεις να δουλέψει χωρίς φορτίο για δοκιμή, θα το βλέπεις να γυρνάει μια χαρά, αλλά μην ξεγελιέσαι.

duke200
16/11/2015, 08:20
για να ξερει κανεις ποσα αμπερ τραβαει απο τις μπαταριες πρεπει να το φορτισει καλα και μετα να μετρησει ενταση με τερμα γκαζι ενω συγχρονως το φρεναρει σχεδον τελειως
απο αναζητηση στο internet βρηκα οτι αυτα τα μηχανακια τραβανε το πολυ 15Α στιγμιαια
αρα το ιδανικο θα ηταν ενα σταθεροποιημενο τροφοδοτικο στα 15-16V (14,4 ειναι οι μπαταριες) που να μπορει να δωσει 15Α
απο εκει και περα θα τραβηξει το ρευμα που θελει αναλογα με το φορτιο του
το πιο κοντινο που εχω βρει ειναι αυτο http://www.e-shop.gr/psu-force-fo19xd-450w-p-PER.700161 και σκοπευω να το δοκιμασω για να δω τι κανει στα 12V
αν δουλεψει θα τραβηξω παραλληλα αναμονη για το τροφοδοτικο χωρις να ακυρωσω την μπαταρια η οποια απλα θα βγαινει οταν θα συνδεεται στο ρευμα

οι μπαταριες του δραπανου σου είναι σε σειρά (εφόσον το - της κάθε μπαταρίας συνδέεται με το + της επόμενης) επομένως η συνολική τάση που πρέπει να έχει για να δουλευει το κύκλωμα είναι ίση με το άθροισμα των τάσεων των μπαταριών σου. Πχ αν έχεις 4 μπαταρίες με 3 Volt τότε ένα τροφοδοτικό 12V είναι το ελάχιστο απαιτούμενο απο πλευράς τάσης.

επίσις οι μπαταρίες σου γράφουν κάποια μιλιΑμπερ. Σε μπαταριες στη σειρά το σύνολο των απαιτούμενων Αμπερ είναι το άθροισμα των ονομαστικών αμπερ που γραφουν οι μπαταρίες σου. Αν για παράδειγμα έχεις πάλι 4 μπαταρίες με μισό αμπέρ η καθε μία τότε τοσ σύνολο των αμπερ είναι 2Α.

Συνεπώς στο παράδειγμά μας (όχι στο δικό σου που η συνολική τάση είναι 14.4 volt) ένα τροφοφοτικό με 12V και 2Α (ίσως και λίγα αμπερ παραπάνω) πιστευω είναι οκ. Μπορεις να δοκιμάσεις κάποιο τροφοδοτικό πριν το αγοράσεις. Τα λάπτοπ έχουν κάτι τροφοδοτικά 15V - 4Α.

τι γράφουν πάνω οι μπαταρίες σου?

Bowleno
16/11/2015, 08:25
Που είναι ο παλιΟγερος όταν τον χρειάζεσαι......

vaska
16/11/2015, 08:27
έχω την εντύπωση ότι θα φρίξει ο γέροντας αν δει τι γράφετε.

wthanasis
16/11/2015, 08:35
οι μπαταριες του δραπανου σου είναι σε σειρά (εφόσον το - της κάθε μπαταρίας συνδέεται με το + της επόμενης) επομένως η συνολική τάση που πρέπει να έχει για να δουλευει το κύκλωμα είναι ίση με το άθροισμα των τάσεων των μπαταριών σου. Πχ αν έχεις 4 μπαταρίες με 3 Volt τότε ένα τροφοδοτικό 12V είναι το ελάχιστο απαιτούμενο απο πλευράς τάσης.

επίσις οι μπαταρίες σου γράφουν κάποια μιλιΑμπερ. Σε μπαταριες στη σειρά το σύνολο των απαιτούμενων Αμπερ είναι το άθροισμα των ονομαστικών αμπερ που γραφουν οι μπαταρίες σου. Αν για παράδειγμα έχεις πάλι 4 μπαταρίες με μισό αμπέρ η καθε μία τότε τοσ σύνολο των αμπερ είναι 2Α.

Συνεπώς στο παράδειγμά μας (όχι στο δικό σου που η συνολική τάση είναι 14.4 volt) ένα τροφοφοτικό με 12V και 2Α (ίσως και λίγα αμπερ παραπάνω) πιστευω είναι οκ. Μπορεις να δοκιμάσεις κάποιο τροφοδοτικό πριν το αγοράσεις. Τα λάπτοπ έχουν κάτι τροφοδοτικά 15V - 4Α.

τι γράφουν πάνω οι μπαταρίες σου?

Με συγχωρείς αν ήταν άκομψη η παρατήρηση μου.
Δεν είμαι καθηγητής ηλεκτροτεχνίας αλλά θα προσπαθήσω να τα εξηγήσω λιγάκι παραπάνω το απογευματάκι μετά τη δουλειά.
Επίσης αφού με παρεξήγησες ήδη, ας σου κάνω άλλη μια παρατήρηση :D . Αυτό που βλέπεις στις μπαταρίες δεν είναι αμπέρ αλλά αμπερόρια (Ah) και με αυτό υπολογίζεται η ''αντοχή'' τους συναρτήσει του χρόνου.

duke200
16/11/2015, 08:55
Μιας και το ξερεις το θέμα, βοηθα τον ανθρωπο να κάνει τη δουλειά του..:beer:

SHOOTER045
16/11/2015, 10:02
Με συγχωρείς αν ήταν άκομψη η παρατήρηση μου.
Δεν είμαι καθηγητής ηλεκτροτεχνίας αλλά θα προσπαθήσω να τα εξηγήσω λιγάκι παραπάνω το απογευματάκι μετά τη δουλειά.
Επίσης αφού με παρεξήγησες ήδη, ας σου κάνω άλλη μια παρατήρηση :D . Αυτό που βλέπεις στις μπαταρίες δεν είναι αμπέρ αλλά αμπερόρια (Ah) και με αυτό υπολογίζεται η ''αντοχή'' τους συναρτήσει του χρόνου.

Ηλεκτροτεχνια!!!!
Τι μου θύμισες τώρα...

dimmie_72
16/11/2015, 10:11
Ηλεκτροτεχνια!!!!
Τι μου θύμισες τώρα...

που ψήνατε αμελέτητα με τον Edison στο αποστακτήριο;

SHOOTER045
16/11/2015, 10:21
που ψήνατε αμελέτητα με τον Edison στο αποστακτήριο;

Και αυτό
Αλλά αντί να εστιάζουμε σε παράλληλες ή εν σειρά συνδέσεις η από αστέρα σε τρίγωνο, ρωτούσαμε για για πομπους μεσαίων /fm πυκνωτικους/ λαμπατους πομπους,διαμορφωση συχνότητα, στάσιμα κλπ

OldMan
16/11/2015, 13:21
Μιας και το ξερεις το θέμα, βοηθα τον ανθρωπο να κάνει τη δουλειά του..:beer:

Ρε κάστορα, να τον βοηθήσει τον ανθρωπο, αλλα γιατί να πρέπει να ερθει και να μαζεψει τα δικα σου ασυμαζευτα..???

(μήπως πρέπει να σου περασει το χούϊ να αποφαινεσαι επι παντός επιστητού, ειδικά όταν διακατέχεσαι από μια τρικυμια εν κρανίω σχετικα με το θέμα..??) :smokin:

Υ.Γ.
Και για να μην αρχίσεις τις κλαψομούνικες τσιριμόνιες, διαβασε τι έχεις γραψει..

Σε μπαταριες στη σειρά το σύνολο των απαιτούμενων Αμπερ είναι το άθροισμα των ονομαστικών αμπερ που γραφουν οι μπαταρίες σου. Αν για παράδειγμα έχεις πάλι 4 μπαταρίες με μισό αμπέρ η καθε μία τότε τοσ σύνολο των αμπερ είναι 2Α.
Στο χωριό μου, ότι στοιχείο ειναι συνδεδεμενο σε σειρα με άλλα διαρέεται από κοινό με αυτα ρεύμα..:D

Αν στο δικό σου χωριό έχετετε άθροισμα τασεων σε παραλληλη συνδεσμολογία και αθροισμα ρευμάτων σε σε σειρα, ευχαρίστως να ερθω για ενα τσιπουρακι να το συζητήσουμε...;)

vaska
16/11/2015, 13:36
τα 'λεγα εγώ δεν με ακούγατε.

;)

OldMan
16/11/2015, 13:38
τα 'λεγα εγώ δεν με ακούγατε.
;)
Εμείς σε ακούγαμε αλλα δεν τα'λεγες...:smokin:

toyar
16/11/2015, 13:46
κυριοι το τροφοδοτικο που παρεθεσα αναφερει στοιχεια 2 εκ των εξοδων του:
12V-14A
12V-16A
οι μπαταριες δεν αναφερουν πουθενα το ρευμα που παρεχουν καθως αυτο ειναι αναλογο του φορτιου του μοτερ και αλλαζει συνεχεια

OldMan
16/11/2015, 13:48
Τογιαριε, όπως σου ειπε και ο wthanasis, θα χρειαστεις τροφοδοτικο με ικανοτητα εξόδου τουλαχιστον 15A..

Αν μιλαμε για "κλασσικό" PS (με συμβατικό μετασχηματιστή) ξέχνα το γιατί θα σου κοστίσει οσο 3 σετ μπαταριών...

Για switching, μπορείς να κανεις την δουλεια σου με ένα 450-500W απο PC, αλλα θέλει να συνδεσεις ένα στοιχειώδες φορτίο σε ηρεμία (μια βαττικη αντίσταση λιγων Ohms) για να "ενεργοποιηθεί...

Περισσότερα επ αυτού θα σΕ πει ο παραπάνω καλλίγραμος, για να κανει και καμμια δουλεια πλην σαχλών σχολίων...:smokin:

stefanos
16/11/2015, 13:57
κυριοι το τροφοδοτικο που παρεθεσα αναφερει στοιχεια 2 εκ των εξοδων του:
12V-14A
12V-16A
οι μπαταριες δεν αναφερουν πουθενα το ρευμα που παρεχουν καθως αυτο ειναι αναλογο του φορτιου του μοτερ και αλλαζει συνεχεια

Το μοτέρ θα γράφει πάνω κανα κωδικό ή κάτι τέτοιο, οπότε με τον googlη θα βρείς κάτι ανάλογο με αυτό:
http://www.mabuchi-motor.co.jp/cgi-bin/catalog/e_catalog.cgi?CAT_ID=rs_550pcvc

toyar
16/11/2015, 13:58
το τροφοδοτικο που λες το εχω βαλει πιο πανω
αυτο με την αντισταση δεν το καταλαβα
μου εχουν πει οτι αρκει να γεφυρωσω καποιες επαφες στη φυσα του για να ξεκινησει

toyar
16/11/2015, 14:00
Το μοτέρ θα γράφει πάνω κανα κωδικό ή κάτι τέτοιο, οπότε με τον googlη θα βρείς κάτι ανάλογο με αυτό:
http://www.mabuchi-motor.co.jp/cgi-bin/catalog/e_catalog.cgi?CAT_ID=rs_550pcvc

οκ ευχαριστω:)
αν δεν βαρεθω θα το ανοιξω να το ψαξω αν και νομιζω οτι 15Α ειναι αρκετα

stefanos
16/11/2015, 14:18
οκ ευχαριστω:)
αν δεν βαρεθω θα το ανοιξω να το ψαξω αν και νομιζω οτι 15Α ειναι αρκετα

Πιθανόν να είσαι εντάξει, ε και θα σου μείνει και το τροφοδοτικό αν όχι αλλάζεις μοτέρ για να ταιριάξει στο τροφοδοτικό σου:lol:
(έχει πολύ υλικό στο δίκτυο για τροφοδοτικό πάγκου από υπολογιστή ,και έχει και πολύ ωραίες κατασκευές)

vaska
16/11/2015, 14:18
Για την περίπτωση που θα βάλεις τροφοδοτικό από PC που βρίσκεις εύκολα και οικονομικά (προτίμησε κάποιο που θα είναι > 550W) και όταν το πιάνεις στα χέρια σου να μην είναι πούπουλο (ναι το βάρος είναι γνώμονας ποιότητας γιατί ο κινέζος κατασκευαστής βάζει ότι στίκερ θέλει ο πελάτης του που σημαίνει εύκολα βλέπεις 550W να μην είναι ούτε 180 πραγματικά.
Στην παρακάτω φωτο που βάζω βραχυκυκλώνεις το πράσινο (PS-ON) με οποιαδήποτε γη (μαύρο) κι έτσι δίνεις εντολή στο τροφοδοτικό να λειτουργήσει. Αν αφαιρέσεις το βραχυκύκλωμα το τροφοδοτικό σταματάει να λειτουργεί.

345468

Εύχομαι να μην λαμπαδιάσεις
:D

toyar
16/11/2015, 14:21
ευχαριστω για τη βοηθεια:beer:
μου ελεγε φιλος -τεχνικος οτι τα τωρινα κινεζικα τροφοδοτικα ειναι τοσο της πλακας που εκτος απο αναλωσιμα ειναι και επικινδυνα

OldMan
16/11/2015, 14:24
αυτο με την αντισταση δεν το καταλαβα
μου εχουν πει οτι αρκει να γεφυρωσω καποιες επαφες στη φυσα του για να ξεκινησει
Αυτό το "γεφύρωμα" γινεται με μια αντίσταση 10Ω/10W μεταξυ των +5V και GND (στις αντίστοιχες εξοδους..)

Τουλάχιστον ετσι θυμαμαι για τα παλιοτερα PSU...

edit: Προφανως ο Billy βραχυκυκλωνει τον ανεμιστήρα, οπότε χρησιμοποιεί την αντιστασή του για αυτό που σου ειπα...

OldMan
16/11/2015, 14:32
(έχει πολύ υλικό στο δίκτυο για τροφοδοτικό πάγκου από υπολογιστή ,και έχει και πολύ ωραίες κατασκευές)

Κανόνισε Πατερα να θελει μετα να το κανει Ρυθμιζομενης Τασης και με Περιορισμό Ρευματος...:smokin:

vaska
16/11/2015, 14:55
Αυτό το "γεφύρωμα" γινεται με μια αντίσταση 10Ω/10W μεταξυ των +5V και GND (στις αντίστοιχες εξοδους..)

Τουλάχιστον ετσι θυμαμαι για τα παλιοτερα PSU...

edit: Προφανως ο Billy βραχυκυκλωνει τον ανεμιστήρα, οπότε χρησιμοποιεί την αντιστασή του για αυτό που σου ειπα...

Είναι η "εντολή on" που αν την γειώσεις το τροφοδοτικό καταλαβαίνει ότι πρέπει να λειτουργήσει για όσο διαρκεί το βραχυκύκλωμα. Έτσι δεν χρειάζεται κανενός είδους άλλο φορτίο.

Μπορεί κάλλιστα να παρεμβάλει διακόπτη στην γέφυρα μεταξύ "πράσινου" και γης για ακόμα καλύτερο έλεγχο.

toyar
16/11/2015, 15:24
το ''εργαλειο''
345475

το μοτερ
345476

χαρακτηριστικα
345477

στα 8-10 Α ειμαστε:D

OldMan
16/11/2015, 17:15
στα 8-10 Α ειμαστε:D
Ναι εε..?? :D


(για ριξε μια ματια στο ρευμα που τραβαει δουλευοντας "ωμικα"..)

p@nos
16/11/2015, 17:45
εναν απλο μετασχηματιστη αμα βρεις και ενα ολοκληρωμενο οπως ειπε ο ολδμαν κανεις τη δουλεια σου...τωρα βεβαια αμα θες να κουβαλας ελα ολοκληρο τροφοδοτικο ειτε υπολογιστη ειτε γενικοτερα κατι απο το να κουβαλας μια μπαταρια, πασο
σε ολες τις περιπτωσεις κατι τετοιο θα σε συνεφερε αν τα ειχες ηδη τα πραγματα, τωρα να πας και να αγορασεις να κανεις οτιδηποτε, ενω με 20ε παραπανω παιρνεις καινουριο δραπανο, δε το καταλαβαινω

toyar
16/11/2015, 17:54
η μπαταρια ειναι off και αν την ανακατασκευασω (με κοστος οσο 2 τροφοδοτικα) σε λιγο καιρο θα ειναι παλι off λογω αραιης χρησης
αν παω να καλυψω το ρευμα του πινακα στο stall θα πρεπει να κουβαλαω Η/Ζ:lol:

p@nos
16/11/2015, 18:01
λεω οτι θα δωσεις τωρα κανα 20ευρω, για να φτιαξεις να δουλευει ενα παλιο δραπανακι με πατεντες και αν θα δουλευει και για οσο και αν πιασουν οι πατεντες σου, 50ε εβγαλε μια χαρα εργαλειακι το λιντλ και γενικα βρισκεις σε αυτα τα λεφτα να παρεις αλλο δραπανο

τωρα αυτο για τον πινακα δε το καταλαβα :uplate:

toyar
16/11/2015, 18:10
η χαρα ειναι στην πατεντα;):smokin:

Pan (dvs)
16/11/2015, 19:55
Πηγαινε παρε ενα μηχανακι για σουβλα και τελειωνε.

Acacius
16/11/2015, 21:06
Καλές οι πατέντες, αλλά αν διαθέτεις φορτιστή μπαταριών μοτό/αυτοκινήτου στο σπίτι, ο πιο σίγουρος τρόπος να κάνεις το μαραφέτι να ξαναδουλέψει είναι να αγοράσεις μια μικρή μπαταρία μοτοσυκλέτας με 15 ευρώ και ένα ζευγάρι καλώδια. Αυτό έκανα στο σχιστομάτικο 14.4V δραπανοκατσάβιδό μου και μέχρι τώρα δεν έχω κανένα παράπονο. Για 18βολτα και άνω επιφυλάσσομαι.


Υ.Γ: Η Skil έχει δραπανοκατσάβιδα ρεύματος, για όσους κάνουν τόσο περιστασιακή χρήση που οι μπαταρίες είναι πιο πολύ μπελάς παρά ευκολία (καλή ώρα)
https://www.skroutz.gr/s/2458839/Skil-6220AA.html
https://www.skroutz.gr/s/251061/Skil-6222AB.html [edit: λάθος url]

toyar
17/11/2015, 04:29
δεν εχεις αδικο για την μπαταρια μοτο
απλα φοβαμαι οτι μια στο τοσο που θα το χρειαστω θα πρεπει παλι να περιμενω να φορτιστει η μπαταρια
ενω με τα ιδια χρηματα το τροφοδοτικο ειναι παντα διαθεσιμο και πιο ελαφρυ

OldMan
17/11/2015, 14:10
Αρκει να πληρωνεις την ΔΕΗ...

Acacius
17/11/2015, 15:00
Toyar έχεις δίκιο, εγώ έχω μια μπαταρία που μου περισσεύει σχεδόν μόνιμα συνδεδεμένη στο φορτιστή. Για μετασχηματιστή το είχα σκεφτεί κι εγώ αλλά είχα αμφιβολίες για το αν θα έφταναν τα αμπέρ, οπότε αφού είχα ήδη τη μπαταρία δεν το ρίσκαρα.

toyar
05/12/2015, 12:51
σημερα βρεθηκε χρονος για δοκιμη-παιχνιδι

347535

βρεθηκε δανεικο τροφοδοτικο ισχυος 230W που δινει 8Α στα 12V και συνδεθηκε μαζι με αμπερομετρο
το δραπανακι δουλευει
αν πατησεις τη σκανδαλη αποτομα τερμα το τροφοδοτικο κοβει και επανερχεται μετα απο μισο λεπτο
σπινθηριζει ο διακοπτης; τραβαει αποτομα πολυ ρευμα; δεν ξερω αλλα αν ξεκινησεις σταδιακα να ανεβαζεις στροφες φτανει ευκολα μεχρι τερμα οπου χωρις φορτιο τραβαει 1,5Α
να πω επισης οτι το δραπανακι εχει μπαταρια 14,4V ενω το τροφοδοτικο του δινει σκαρτα 12 με αποτελεσμα να μην τελικιαζει αλλα οι στροφες που πιανει ειναι επαρκεις
με το αμπερομετρο πανω ξεκινησα να φρεναρω το τσοκ με το χερι
υπαρχουν 23 διαβαθμισεις ροπης (μη γελατε:D)
στα πρωτα 2/3 των διαβαθμισεων προλαβαινει να κλωτσησει η καστανια στο τελευταιο 1/3 πεφτει το τροφοδοτικο με μετρημενο ρευμα διακοπης 5,2 Α
επικειται δοκιμη με δυνατοτερο τροφοδοτικο............:wave2:

dimmie_72
05/12/2015, 13:24
αν πατησεις τη σκανδαλη αποτομα τερμα το τροφοδοτικο κοβει και επανερχεται μετα απο μισο λεπτο

νομίζω πρέπει να παρεμβληθεί 1 πυκνωτής.

toyar
05/12/2015, 13:26
πιθανον......
θα δουμε ομως τι κανει και με το μεγαλυτερο

dimmie_72
05/12/2015, 13:30
πιθανον......
θα δουμε ομως τι κανει και με το μεγαλυτερο

το μεγαλύτερο είναι καλύτερη λύση αλλά δεν ξέρω αν θα βρεις κατάλληλο τη στιγμή που μιλάμε για τροφοδοτικά pc. νομίζω και πάλι ο πυκνωτής θα είναι απαραίτητος για να σου εξασφαλίσει ρεύμα στο peak.

toyar
05/12/2015, 13:48
αυτο που ειχα ειναι πολυ παλιο
τα σημερινα βγαζουν τουλαχιστον διπλασια ισχυ και ρευμα

vaska
05/12/2015, 14:50
Έτσι για την ιστορία να πω ότι τα τροφοδοτικά των υπολογιστών (σαν αυτό που έβαλες) είναι παλμοτροφοδοτικά τα λεγόμενα switching και "δίνουν" την τάση με παλμούς μέσα από ένα "διακοπτόμενο" στοιχείο (να δεις τώρα θα βγει ο άλλος και θα βρίζει και δίκιο θα έχει δλδ έτσι σαλάτα που πάει να βγει τούτο το κειμενάκι αλλά δε βαριέσαι). Η τάση του δλδ άρα και το ρεύμα (η ισχύς ντε) που δίνει δεν είναι συνεχόμενα όπως στα Γραμμικά τροφοδοτικά Ισχύος αλλά διακοπτόμενα. Ο έλεγχος της τάσης στα παλμοτροφοδοτικά γίνεται συνήθως με διαμόρφωση του εύρους των παλμών (PWM puls width modulation). Η μπαταρία που είχε το εργαλείο έδινε την τάση και κατά συνέπεια και την ισχύ συνεχόμενα. Αυτή και μόνο η διαφορά είναι πολλή σημαντική.
Με λίγα λόγια το γονατίζει το τροφοδοτικό σου το δραπανάκι και μάλιστα χωρίς φορτίο στο δράπανο, απλά ανεβάζοντας στροφές. Φαντάσου τι θα γίνει αν το δράπανο ζοριστεί και ζητήσει μεγάλα ρεύματα από το τροφοδοτικό. Αυτό το κόψιμο που κάνει το τροφοδοτικό είναι η προστασία του (overcurent protection) από μεγάλα ζόρια. Επίσης λάβε υπ' όψιν σου ότι στα περισσότερα φτηνιάρικα τροφοδοτικά τα rails εξόδου είναι εικονικά λόγω α)σχεδίασης β) οικονομία στα υλικά και το βασικότερο οι τιμές που αναγράφει το ταμπελάκι είναι αυτές που επιθυμεί ο εισαγωγέας.
Στο ρεζουμέ τώρα ολίγον μπακαλίστικα: Τα παλμοτροφοδοτικά δεν έχουν καλής ποιότητας ρεύμα σε αντίθεση με τις καλά φορτισμένες και συντηρημένες μπαταρίες που έχουν άριστης ποιότητας, αλλά εξυπηρετούν γιατί είναι εύκολα στην κατασκευή, είναι φτηνά, δεν έχουν μεγάλο όγκο και μπορούν να ανεχθούν μεγάλη διακύμανση στην τάση εισόδου χωρίς ιδιαίτερες μεταβολές στα χαρακτηριστικά της τάσης εξόδου.

Αν δεν σε μπέρδεψα σε βοήθησα, Μάλλον :D

dimmie_72
05/12/2015, 15:01
Έτσι για την ιστορία να πω ότι τα τροφοδοτικά των υπολογιστών (σαν αυτό που έβαλες) είναι παλμοτροφοδοτικά τα λεγόμενα switching και "δίνουν" την τάση με παλμούς μέσα από ένα "διακοπτόμενο" στοιχείο (να δεις τώρα θα βγει ο άλλος και θα βρίζει και δίκιο θα έχει δλδ έτσι σαλάτα που πάει να βγει τούτο το κειμενάκι αλλά δε βαριέσαι). Η τάση του δλδ άρα και το ρεύμα (η ισχύς ντε) που δίνει δεν είναι συνεχόμενα όπως στα Γραμμικά τροφοδοτικά Ισχύος αλλά διακοπτόμενα. Ο έλεγχος της τάσης στα παλμοτροφοδοτικά γίνεται συνήθως με διαμόρφωση του εύρους των παλμών (PWM puls width modulation). Η μπαταρία που είχε το εργαλείο έδινε την τάση και κατά συνέπεια και την ισχύ συνεχόμενα. Αυτή και μόνο η διαφορά είναι πολλή σημαντική.


απορώ αυτή τη "σαλάτα" γιατί δεν την έριχνες απ την αρχή του σχεδιασμού πούμαστε έτοιμοι να στήσουμε μέχρι και camping με τα τροφοδοτικά που μας περισσεύουν! :bawl::beer:

toyar
05/12/2015, 15:18
δεν κατεχω το αντικειμενο τοσο πολυ σε βαθος:D
το μεγαλο προβλημα των επαναφορτιζομενων και ειδικα των φθηνων ειναι οτι οι μπαταριες ψοφανε απο την περιστασιακη χρηση+ οτι μια στο τοσο που θα το χρειαστω για 5-6 βιδες ή τρυπες θα ειναι ξεφορτιστο
η ολη φαση με το τροφοδοτικο μπορει θεωρητικα να πασχει και να ακουγεται αντιεργονομικη, στην πραξη ομως μπορει να βοηθησει σε ψιλοδουλεις που κανω στην πυλωτη

vaska
05/12/2015, 15:33
δεν κατεχω το αντικειμενο τοσο πολυ σε βαθος:D
το μεγαλο προβλημα των επαναφορτιζομενων και ειδικα των φθηνων ειναι οτι οι μπαταριες ψοφανε απο την περιστασιακη χρηση+ οτι μια στο τοσο που θα το χρειαστω για 5-6 βιδες ή τρυπες θα ειναι ξεφορτιστο
η ολη φαση με το τροφοδοτικο μπορει θεωρητικα να πασχει και να ακουγεται αντιεργονομικη, στην πραξη ομως μπορει να βοηθησει σε ψιλοδουλεις που κανω στην πυλωτη


Αυτό προσπάθησα να σου πω, δεν είναι μόνο η διαφορά τάσης του τροφοδοτικού σου με την μπαταρία, είναι ο τρόπους που δίνεται αυτή η τάση και αυτή η ένταση, δεν είναι ποιοτικές όπως έγραψα παραπάνω οπότε δεν ξέρω τι κάνει το δράπανο στην πράξη όταν ζητήσει από το τροφοδοτικό ρεύμα και το τροφοδοτικά απαντήσει με "αναιμικά" ρεύματα. Θα τις βιδώσει τις βίδες?? θα τις ανοίξει τις τρύπες?? Θα το πνίξει το κουνέλι?? :tooth:

Ένα καλό τροφοδοτικό κάνει περίπου 50 έουρος, με τόσα δεν αναγομώνεις τις παλιές σου μπαταρίες?? Και θα είσαι και μάγκας αυτόνομος χωρίς να κουβαλάς την μακαρονάδα με τα καλώδια.

toyar
05/12/2015, 16:15
ακομα κι αν αναγομωσω τη μπαταρια του σε ενα τριμηνο θα ειναι παλι για πεταμα
με 50 ευρω παιρνω καινουριο ηλεκτρικο ή καινουριο επαναφορτιζομενο εργαλειο
να πω επισης οτι το δραπανακι μου αγοραστηκε 25 ευρω οποτε αν δουλεψει με κανα 15αρι εχει καλως αλλιως θα φυγει
για κατι τετοιο μιλαω http://www.e-shop.gr/psu-force-fo19xd-450w-p-PER.700161
απλα με τη δοκιμη φανηκε οτι ακομα και με 5Α μπορει να ειναι χρηστικο

p@nos
05/12/2015, 16:17
Αυτό προσπάθησα να σου πω, δεν είναι μόνο η διαφορά τάσης του τροφοδοτικού σου με την μπαταρία, είναι ο τρόπους που δίνεται αυτή η τάση και αυτή η ένταση, δεν είναι ποιοτικές όπως έγραψα παραπάνω οπότε δεν ξέρω τι κάνει το δράπανο στην πράξη όταν ζητήσει από το τροφοδοτικό ρεύμα και το τροφοδοτικά απαντήσει με "αναιμικά" ρεύματα. Θα τις βιδώσει τις βίδες?? θα τις ανοίξει τις τρύπες?? Θα το πνίξει το κουνέλι?? :tooth:

Ένα καλό τροφοδοτικό κάνει περίπου 50 έουρος, με τόσα δεν αναγομώνεις τις παλιές σου μπαταρίες?? Και θα είσαι και μάγκας αυτόνομος χωρίς να κουβαλάς την μακαρονάδα με τα καλώδια.




και πως γινεται αφου εχεις σταθερη ταση στην εξοδο, το ρευμα να μην ειναι σταθερο?

dimmie_72
05/12/2015, 16:29
και πως γινεται αφου εχεις σταθερη ταση στην εξοδο, το ρευμα να μην ειναι σταθερο?

το ρεύμα (ένταση) κάλλιστα μπορεί να παίξει.... χωρίς πυκνωτή όμως όχι για το peak.
παράδειγμα τα competiition audio αυτοκινήτου.
ο vaskas κάπου θα πρέπει να αναθεωρήσει τις απόψεις του.

p@nos
05/12/2015, 16:34
το ρεύμα (ένταση) κάλλιστα μπορεί να παίξει.... χωρίς πυκνωτή όμως όχι για το peak.
παράδειγμα τα competiition audio αυτοκινήτου.
ο vaskas κάπου θα πρέπει να αναθεωρήσει τις απόψεις του.

οταν λες να παιξει τι ακριβως εννοεις?

p@nos
05/12/2015, 20:02
καμμια ιδεα τελικα για το πως ειναι παλμικο το ρευμα παιδια?

stefanos
05/12/2015, 20:25
καμμια ιδεα τελικα για το πως ειναι παλμικο το ρευμα παιδια?

Όπως και να είναι παλμικό δεν μας νοιάζει.
Μιλάμε για μοτέρ dc και τροφοδοτικό pc.
Αρκεί και ένας απλός μετασχηματιστής και δυο δίοδοι για να δουλέψει.
Απλά έχουμε θέμα μικρής ισχύος.

toyar
06/12/2015, 17:17
σημερα εγινε δοκιμη με τροφοδοτικο με στοιχεια 400W και 17Α στα 12V
το δραπανο ξεκιναει κανονικα με φουλ γκαζι
στη μεγαλυτερη ρυθμιση ροπης σπαει την καστανια χωρις να κοβεται το ρευμα
ακομα κι αν πας να το ξεκινησεις μαγκωνοντας το τσοκ το τροφοδοτικο δεν κοβει αλλα ή σε παιρνει μαζι του ή σπαει η καστανια
δεν δειχνει να παρουσιαζει προβλημα πουθενα οποτε η μετατροπη μαλλον θα προχωρησει
για την ιστορια να πω οτι αυτο που ειχε αναφερει παραπανω ο vaska για την παλμικοτητα της τασης δειχνει να ισχυει καθως στο φουλ γκαζι παρατηρησα μια πολυ ελαφρα αυξομειωση των στροφων ή οποια ομως δεν επηρεαζει τη λειτουργια

p@nos
06/12/2015, 17:32
Η παλμικοτητα που διαβασες ειναι μια βλακεια και μιση...δεν υπαρχει τετοιο πραγμα στην εξοδο, αυτο ελειπε δε θα δουλευε τιποτα...ολα τα παλμοτροφοδοτικα δινουν στην εξοδο ενεργεια απο εναν πυκνωτη, οποτε στην ουσια αυτο που βλεπεις ειναι η εκφορτιση του πυκνωτη...αν βαλεις εναν πυκνωτη παραλληλα στην εξοδο αυτο που λες θα σταματησει να υπαρχει

vaska
07/12/2015, 09:04
Έτσι για την ιστορία να πω ότι τα τροφοδοτικά των υπολογιστών (σαν αυτό που έβαλες) είναι παλμοτροφοδοτικά τα λεγόμενα switching και "δίνουν" την τάση με παλμούς μέσα από ένα "διακοπτόμενο" στοιχείο (να δεις τώρα θα βγει ο άλλος και θα βρίζει και δίκιο θα έχει δλδ έτσι σαλάτα που πάει να βγει τούτο το κειμενάκι αλλά δε βαριέσαι). Η τάση του δλδ άρα και το ρεύμα (η ισχύς ντε) που δίνει δεν είναι συνεχόμενα όπως στα Γραμμικά τροφοδοτικά Ισχύος αλλά διακοπτόμενα. Ο έλεγχος της τάσης στα παλμοτροφοδοτικά γίνεται συνήθως με διαμόρφωση του εύρους των παλμών (PWM puls width modulation). Η μπαταρία που είχε το εργαλείο έδινε την τάση και κατά συνέπεια και την ισχύ συνεχόμενα. Αυτή και μόνο η διαφορά είναι πολλή σημαντική.
Με λίγα λόγια το γονατίζει το τροφοδοτικό σου το δραπανάκι και μάλιστα χωρίς φορτίο στο δράπανο, απλά ανεβάζοντας στροφές. Φαντάσου τι θα γίνει αν το δράπανο ζοριστεί και ζητήσει μεγάλα ρεύματα από το τροφοδοτικό. Αυτό το κόψιμο που κάνει το τροφοδοτικό είναι η προστασία του (overcurent protection) από μεγάλα ζόρια. Επίσης λάβε υπ' όψιν σου ότι στα περισσότερα φτηνιάρικα τροφοδοτικά τα rails εξόδου είναι εικονικά λόγω α)σχεδίασης β) οικονομία στα υλικά και το βασικότερο οι τιμές που αναγράφει το ταμπελάκι είναι αυτές που επιθυμεί ο εισαγωγέας.
Στο ρεζουμέ τώρα ολίγον μπακαλίστικα: Τα παλμοτροφοδοτικά δεν έχουν καλής ποιότητας ρεύμα σε αντίθεση με τις καλά φορτισμένες και συντηρημένες μπαταρίες που έχουν άριστης ποιότητας, αλλά εξυπηρετούν γιατί είναι εύκολα στην κατασκευή, είναι φτηνά, δεν έχουν μεγάλο όγκο και μπορούν να ανεχθούν μεγάλη διακύμανση στην τάση εισόδου χωρίς ιδιαίτερες μεταβολές στα χαρακτηριστικά της τάσης εξόδου.

Αν δεν σε μπέρδεψα σε βοήθησα, Μάλλον :D


και πως γινεται αφου εχεις σταθερη ταση στην εξοδο, το ρευμα να μην ειναι σταθερο?


Η παλμικοτητα που διαβασες ειναι μια βλακεια και μιση...δεν υπαρχει τετοιο πραγμα στην εξοδο, αυτο ελειπε δε θα δουλευε τιποτα...ολα τα παλμοτροφοδοτικα δινουν στην εξοδο ενεργεια απο εναν πυκνωτη, οποτε στην ουσια αυτο που βλεπεις ειναι η εκφορτιση του πυκνωτη...αν βαλεις εναν πυκνωτη παραλληλα στην εξοδο αυτο που λες θα σταματησει να υπαρχει


Τελικά ο p@nos έχει δίκιο, ξανακοίταξα μία τα κιτάπια μου και του δίνουν δίκιο 100%. Μετά τον πυκνωτή όλα είναι απολύτως όπως πρέπει.

Σόρυ μάγκες αν σας μπέρδεψα αλλά έτσι τα είχα κι εγώ στο κεφάλι μου.

toyar
07/12/2015, 09:57
χαιρομαι που λυσαμε ενα προβλημα που δεν υπηρχε γιατι απο το marie claire που ρωτησα δεν μου εχουν απαντησει ακομα:p

toyar
31/01/2016, 11:27
λοιπον....... η μοντα πραγματοποιηθηκε
πρωτα κολληθηκαν καλωδια εσωτερικα στους πολους της μπαταριας περαστηκαν προσεκτικα και βγηκαν απο γριλια εξαερισμου
το δραπανακι εκλεισε κανονικα και η μετατροπη ειναι πληρως αναστρεψιμη
351143


απο τη μερια του τροφοδοτικου ενωθηκε το πρασινο με ενα απο τα μαυρα που ειναι η εντολη για να βγει η ταση στην εξοδο


351144


με δυο κλεφτες παρθηκε ρευμα απο το κιτρινο μαυρο τα οποια δινουν 12V και με καλωδιο μηκους 1,5μ πηγε σε φισα

351145

toyar
31/01/2016, 11:36
ολη η μετατροπη στο τροφοδοτικο ειναι επισης αναστρεψιμη
βρεθηκε το παρακατω κουτακι

351146


συμμαζευτηκε μεσα του το τροφοδοτικο μαζι με ολη την περισσευουμενη καλωδιωση του

351147

ανοιχτηκε τρυπα για τα καλωδια 220V και 12V351148

toyar
31/01/2016, 11:43
τα καλωδια στερεωθηκαν

351149

μπηκαν λαστιχενια ποδαρακια

351150

κλειστρο που ανοιγει με μια βιδα

351151

toyar
31/01/2016, 12:00
και χερουλακι για το κουβαλημα

351152

η τελικη εικονα

351153


το δραπανακι δουλευει στα 12V και εχει να τραβηξει μεχρι 15Α τα οποια δεν τα φτανει οποτε και το τροφοδοτικο δεν κοβει ποτε
δουλευει κανονικα και με την μπαταρια του οταν ειναι φορτισμενη αρκει να προσεχει κανεις να μην το πριζωνει με την μπαταρια πανω γιατι τοτε πηγαινει ταση αναποδα στο τροφοδοτικο το οποιο κλεινει για να προστατευτει
ανοιξε ευκολα τρυπα στο -ιδιαιτερα σκληρο-κουτι σε παχος 18mmμε το ποτηροτρυπανο

stefanos
31/01/2016, 12:04
Το τροφοδοτικό στον υπολογιστή μου έχει 2 ανεμιστήρες 8 εκ.
Το ξύλο είναι πολύ καλό μονωτικό θερμότητας.
Δεν βλέπω εξαερισμό πουθενά στο κουτί.

toyar
31/01/2016, 12:19
τρυπα στο κουτι υπαρχει για τα καλωδια
το τροφοδοτικο εδω δεν δινει ισχυ συνεχεια οπως στον υπολογιστη αλλα διακοπτομενα
στην πραξη αν δω οτι ζεσταινεται θα ανοιξω αλλη μια τρυπα με σιτα
νομιζω παντως οτι αν φτασει σε τετοια επιπεδα ζορισματος θα μας χαιρετησει το μοτερ πριν το τροφοδοτικο:)