PDA

View Full Version : αμεση βοηθεια για αγορα μηχανης



ARTHUR
21/05/2013, 18:51
Γεια σας παιδια ειμαι απο Τρικαλα και αυριο θα κατεβω για μια δουλεια στην Αθηνα και σκοπευω να αγορασω μια μηχανη.

Η μηχανη ειναι αυτην http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3670921/

θελω να μου πειτε την γνωμη σας γιατι μου ειπε ενας φιλος οτι ο τυπος την εχει απο περυσι και δεν την εχει πουλησει ακομα και επισης πριν 2 μηνες την ειχε δει σε αγγελια ο φιλος μου και εγραφε τουρμο 200 αλογα νομιζω.

Αν ξερει καποιος κατι για αυτην τη μηχανη να το γραψει οσο νωριτερα μπας και προλαβω να το δω γιατι τα λεφτα τα μαζευα καιρο και ειναι κριμα να τα πεταξω σε μια μηχανη αν δεν αξιζει

Ευχαριστω πολυ

taskon
21/05/2013, 19:02
μηχανη του 93 με 50.000χλμ, δυσκολο. φαναταζομαι οτι θα ειναι και παραεισαγωγης αλλα δεν ειμαι σιγουρος. απο αυτοκολητο ουτε για δειγμα και δεν ειμαι και σιγουρος για τα πλαστικα καθως φαινονται σαν ματ

τι να σου πω πηγαινε να την δεις αν και νομιζω οτι θα απογοητευτεις.

το καλο ειναι οτι ανταλλάσσεται με σκαφος οποτε αν θελεις να σπρωξεις κανα 20μετρο cruiser κατι μπορει να γινει.:D
τωρα ειδα οτι εισαι απο τα τρικαλα οποτε χλωμο το σκαφος:beer:

ARTHUR
21/05/2013, 19:18
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.
Δεν περιμενω να ειναι και τελεια αλλα για τα λεφτα της καλη δεν ειναι? επειδη δεν ξερω και καλα απο αυτα.

Τι πρεπει να κοιταξω για να δω αν ειναι καλη?

Δεν νομιζω ομως να εχει να μου δωσει την διαφορα για το σκαφος :P

taskon
21/05/2013, 19:40
κοιτα γενικα αυτα τα μηχανακια εχουν φαει πολυ σκισιμο στην ζωη τους. ο κινητηρας μπορει μετα την ανακατασκευη να δουλευει μια χαρα αλλα υπαρχουν και τα πλαισια, ηλεκτρικα αναρτησεις φρενα κτλ. νομιζω οτι επειδη εισαι και απειρος οπως λες μηπως να την εβλεπες/πηγαινες σε ενα μαστορα να σου πει μια γνωμη.

αυτο που λες για τα λεφτα της καλη ειναι εξαρταται απο το τι εισαι διατεθειμενος να δεχθεις σαν πρόβλημα και ανα αντεχεις ή αξιζει να διορθωσεις.

toyar
21/05/2013, 20:20
γνωμη μου:
μακρυα απο μηχανακια αυτης της φιλοσοφιας και της ηλικιας και ειδικα τα κανιβαλισμενα........
εξαιρειται:
-οποιος εχει κουραγιο και γνωσεις να λυνει και να δενει καθε 3 μερες κατι που δεν θα δουλεψει ποτε σωστα
-οποιος εχει μαστορα συγγενη πρωτου βαθμου
-οποιος εχει λεφτα για πεταμα
-οι καγκουρες

SoulGR
21/05/2013, 20:49
τωρα ειδα οτι εισαι απο τα τρικαλα οποτε χλωμο το σκαφος:beer:

ρε και στον ληθαιο ραφτινγκ κανουμε λεμεεεε:lol::lol:


πατριδα αφου θα πας που θα πας αθηνα πηγαινε δες το,αν και πολυ κανιβαλος φενεται...

ARTHUR
21/05/2013, 21:22
Τι εννοεις κανιβαλος εχει τιποτα φανερο προβλημα.
Τι σας χαλαει δηλαδη για να καταλαβω περιπου τι γινετε αν μπορειτε να πειτε.

johnpan
21/05/2013, 21:33
Φίλε μου να στο θέσω απλά, είναι μια αγορά με μεγάλο ποσοστό ρίσκου.
Δεν είναι για κάποιον που όπως λες ''δεν πολυξέρει''

Ασφαλείς φτηνές αγορές είναι:
1. Παλιό μηχανάκι με λίγα λεφτά που όμως σα μοντέλο δεν το έσκιζαν, π.χ. KLE, Transalp, VFR, κλπ
2. Νεότερο μοντέλο με λίγα χιλιόμετρα με μικρές ζημιές όπως σπασμένα πλαστικά που μπορείς να φτιάξεις και να κρατήσεις.

Ή το ένα ή το άλλο. Αν βάλεις και τα δύο στην εξίσωση τότε πας για μια αγορά που είσαι έτοιμος να δεχτείς βλάβες, ζημιές πολύ ακριβές για να επισκευαστούν που δε μπορούσες να δεις, κλπ κλπ. Αν είσαι λάτρης του ZXR 400 του 1993 πάρτο, αλλά όπως μας τα λες δεν είσαι. Θα έλεγα δώσε κάπου πιο σίγουρα τα λεφτά σου.

toyar
22/05/2013, 05:48
φανερο προβλημα δεν θα δει κανεις απο φωτο
σκεψου το εξης:
γιατι εχει ξαναβαμμενα πλαστικα, μηπως απο πτωση; και τι μπορει να σημαινει αυτο για σκελετο-μπροστινα;
γιατι εχει ανακατασκευασμενο μοτερ; μηπως απο κολλημα σπασιμο κλπ; και ποσο καλη επισκευη εχει γινει;
ποσοι χερια εχει αλλαξει στα 20 χρονια; και ποιος ιδιοκτητης το πηρε για να το πηγαινει χαλαρες βολτουλες χωρις σκισιμο;
αυτα δεν ισχυουν μονο για το συγκεκριμενο αλλα για καθε μηχανη τετοιου ειδους και ηλικιας
γι αυτο γενικα καλυτερα μακρυα απο τετοια

endopandou
22/05/2013, 07:54
Καλά η πτώση και τα βαμμένα πλαστικά δεν λένε κάτι αφού δύσκολα θα βρεθεί μοτο χωρίς πτώση. Το πρόβλημα με το συγκεκριμένο εισαγωγής μοτοσακό είναι πως δεν είναι ανακατασκευή μόνο το μοτέρ, που απο μόνο του πάλι δεν θα έλεγε κάτι αρνητικό, αλλά το ότι είναι νικελωμένο το πλαίσιο. Αυτό είναι το θέμα και θα πρέπει να το ελέγξει ειδικός, εσύ δεν πιστεύω πως μπορείς. Επίσης να κοιτάξει το κομμάτι τροφοδοσία που αν βγάλει θέμα, κλάφτα.
Κατα τα άλλα με κάνα 800ρι - χιλιάρικο που τελικά θα δοθεί αν το κάνεις κέφι γιατί όχι, αρκεί να λάβεις υπ όψιν πως πάτε για γάμο.

AristidisZ
22/05/2013, 07:55
του κάνατε τη καρδιά περιβόλι του Χριστιανού

sakisam
22/05/2013, 16:26
αρκεί να λάβεις υπ όψιν πως πάτε για γάμο.


χαχα.. καλο!

dimzan
22/05/2013, 17:04
Τι εννοεις κανιβαλος εχει τιποτα φανερο προβλημα.
Τι σας χαλαει δηλαδη για να καταλαβω περιπου τι γινετε αν μπορειτε να πειτε.

καγκουρεμενο μηχανακι, τι δεν καταλαβαινεις?

SONone
22/05/2013, 18:41
όταν είχαν βγει αυτά τα μηχανάκια το 93 + ηταν πολοι κ@βλωμενοι στους δρόμους (οπως και τωρα) απλα απο το 1993 μεχρι το 2013 ειναι 20 χρόνια. επειδη ηταν φοβερά μηχανάκια ο κύριος λογος που καπιος επερνε ZXR ηταν για να κοντράρει με τους λεφταδες που ειχαν CBR , RF , RGV ,κατι αγριεμενα FZR . σκεψου , καταπίεση , νευρα ,κοντρες , μιας γενιας ζορισμένης ΓΕΝΙΚΑ. (πειτε ρε παιδια και εσεις εγω ημουν μονο 11 τοτε αλλα τους θυμαμαι και τους ακουγα τις νύχτες. :) και ζήλευα :( ). ακομα το εχω όνειρο ενα ΖΧR. δεν σου λεω να μην το δεις , η να μην το πάρεις, απλα μην τσιγκουνευτεις 50 ευρο σε εναν μάστορα για να το ελέγξει. ( και εχε και εναν καλο στην καβατζα στα Τρίκαλα :p )

Takata Dome
22/05/2013, 20:40
Αν ψάχνεις κατι σε τετρακύλινδρο 400,καλύτερα να βρεις κατι πιο σίγουρο.Το οτι εχει ξαναβαφτει δε λεει τιποτα.Η ανακατασκευη μοτερ ομως ισως λεει πολλα! Γιατι ανοιχτηκε το μοτερ; Τι αλλαχτηκε,τι ανταλλακτικα χρησιμοποιηθηκαν,ποιος εκανε το δεσιμο,το εκανε σωστα; Αν κατι δεν εχει γινει σωστα σε αυτη την "ανακατασκευη μοτερ",θα ειναι μεγαλος μπελας.

Οποτε: Ή κατι πιο σιγουρο αν σου αρεσουν τα τετρακοσαρια αυτα,ή ψαξε για κατι πιο συγχρονο