PDA

View Full Version : Βοηθεια για suzuki Desperado 400



GeorgeSon
21/05/2013, 23:43
Καλησπερα σας!
Πρωτο ποστ εχω να σας κανω πολλες ερωτησεις!
Ειχα παρει κοντα τον Ωκτομβρη ενα μηχανακι μια suzuki desperado 400 μεταχειρησμενη.
Λογω του οτι ελειπα απο Αθηνα λογω σπουδων, το μηχανακι το ειχε δει ο πατερας μου, και ειχε πει οτι ηταν καλο.

Το ειχα αγορασει απο εναν σπαρτιατη, και μου ειχε πει οτι ηταν σε ακινησια τουλαχιστον 3 μηνες.
Ο πατερας μου γνωστης απο μηχανακια (επερνε μερος σε αγωνες) αλλα οχι τετοιου τυπου (cruiser) παρελειψε πολλα πραγματα ωστε να το πει ''καλο''.

Οταν ηρθα, πριν κανα μηνα, μου αρχισε τα 1002 προβληματα.

Πρωτα απο ολα δεν επερνε με τιποτα μπροστα.
ευτηχως εχουμε μια κατηφορα διπλα στο σπιτι και οταν την κατεβαιναμε επερνε μπροστα:mad::mad::mad::mad:
μετα κατι παθαινε αλλα δεν δουλευε ουτε το λαμπακι για το σημα της νεκρης ταχυτητας αλλα ουτε το φως μπροστα παρα μονο στην μεγαλη σκαλα!

Ωσπου μια μερα δεν δουλευε μπιτ για μπιτ.
Το πηγα στον μαστορα, παιδευοταν 1 ωρα δεν εβρισκε τιποτα. Τελικα σεν ενα σημειο ειχε πιασει κατι σαν πρασιναδα :cry:
Ευτηχως ο μαστορακος μου πηρε μονο 15 ευρω.
Την επομενη μερα ακριβως παλι δεν δουλευε ουτε η λαμπα ουτε το λαμακι για τις ταχητυτες.
το παω για δευτερη φορα το παιρνω απο τον μαστορα ετρεχε βενζινη σαν τρελο ΣΑΝ να εχει τρυπησει βαρελι :P
Φτανουμε λοιπον στο σημερα που το ειχε παρει ο πατερας μου για μια δουλεια και του εμεινε στον δρομο.

Τωρα δεν αναβει καθολου (ουτε το χζζσσσζζ που κανει με την μπαταρια) δεν εχει τροφοδοσια καθολου.

Σε αυτον τον μαστορα δεν θελω να ξαναπαω γιατι ενω ειναι καλος χαρακτηρας, δεν κανει καλη δουλεια (ενας στα πατησια, αναμεσα σε κατω πατησια και αγιο ελευθεριο)


Ηθελα να μου προτεινετε εναν μηχανικο ή αν εχετε καμια συμβουλη πανω κατω τι παιζει με την μηχανη, μην με πιασει κανενας κοτσο.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Υ.Γ.:Μην με δουλεψετε πολυ για την αγορα μου :P
Y.Γ.2 : σαν να μην εφτανε αυτο πριν λιγο καιρο μου ριξανε την μηχανη και το ντεποζιτο μου βουλιαξε, την επομενη μου σπασανε λιγο το φτερο...

γαμω την ατυχια μου δηλαδης.

Ειναι το πρωτο μου μηχανακι, οποτε δεν θα ηθελα να το πεταξω, πουλησω. Θελω να το παλεψω.

Ευχαριστω και παλι.

SHOOTER045
22/05/2013, 00:50
κατ αρχην πιστευω οτι καποιος απο εδω θα σου υποδειξει συνεργειο,τωρα αν θες να γλιτωσεις λ7 και να μαθεις και λιγο το μηχανακι σου,ξηλωνε πραμα,πρασιναδα = υγρασια αρα ψαχνεις ολες τις φισες ξεκαζεις με καθαριστικο επαφων η διαφορα αλλα διαλυματα,ψαχνεις κομμενα καλωδια ενωσεις-μονωνεις προχωρας,αν απο πλεξουδα εισαι οκ,και παλι δεν δουλευει το μοτορι,παμε βαθυτερα εκει αν δεν εχεις γνωσεις πας συνεργειο
καρμπυρατερ και βενζινα μαλλον απο ο ριγκ οποτε ανοιγμα καθαρισμα καινουργια ο ριγκ,φιλτρο βενζινης κλπ τσεκαρε και το τεποζιτο για σκουριες,αφου θα βγει για να ισιαξει-θα βρεις εδω μεσα θεματα για το πως τα ισιαζουνε-φουσκωνουνε καποιοι,οπως και για το σπασμενο φτερο σου
αλλαξε το και μια λαδια φιλτρο μπουζι να μπεις σε μια αρχη το κρανος στο κεφαλι και καλα χλμ
εφ οσον γινουν ολα τα παραπανω και γινουν σωστα και χωρις απροοπτα,θα δουλεψει(αφου δουλευε αρχικα)

GeorgeSon
22/05/2013, 00:53
κατ αρχην πιστευω οτι καποιος απο εδω θα σου υποδειξει συνεργειο,τωρα αν θες να γλιτωσεις λ7 και να μαθεις και λιγο το μηχανακι σου,ξηλωνε πραμα,πρασιναδα = υγρασια αρα ψαχνεις ολες τις φισες ξεκαζεις με καθαριστικο επαφων η διαφορα αλλα διαλυματα,ψαχνεις κομμενα καλωδια ενωσεις-μονωνεις προχωρας,αν απο πλεξουδα εισαι οκ,και παλι δεν δουλευει το μοτορι,παμε βαθυτερα εκει αν δεν εχεις γνωσεις πας συνεργειο
καρμπυρατερ και βενζινα μαλλον απο ο ριγκ οποτε ανοιγμα καθαρισμα καινουργια ο ριγκ,φιλτρο βενζινης κλπ τσεκαρε και το τεποζιτο για σκουριες,αφου θα βγει για να ισιαξει-θα βρεις εδω μεσα θεματα για το πως τα ισιαζουνε-φουσκωνουνε καποιοι,οπως και για το σπασμενο φτερο σου
αλλαξε το και μια λαδια φιλτρο μπουζι να μπεις σε μια αρχη το κρανος στο κεφαλι και καλα χλμ
εφ οσον γινουν ολα τα παραπανω και γινουν σωστα και χωρις απροοπτα,θα δουλεψει(αφου δουλευε αρχικα)


H μαυρη αληθεια δυστηχως, ειναι οτι ειναι η πρωτη μου μηχανη και δεν εχω ιδεα.
Θα δω αυτα που λες στο φορουμ και σε ευχαριστω για αυτο.
Απο εκει και περα σκεφτηκα να το παω σε εναν μηχανικο να το δει, να το φτιαξει και να του τα δινω λιγα λιγα.... Υπαρχει κανενας τετοιος λετε?

SHOOTER045
22/05/2013, 01:04
καπου ποιο πανω το αναφερω-αν πιανουν τα χερια σου,θες να γλιτωσεις λ7 και να μαθεις το μοτορι ξεκινα μονος
αν δεν σκαμπαζεις ρωτα η ψαξε σε αναλογο θεμα για αξιοπιστα συνεργεια στην περιοχη σου,εγω και να σου πω αχρηστο ειναι για να αναφερεις πατησια αρα αθηνα εγω εδεσσα δεν παιζει....
ψαξε στο θεμα συνεργεια,παρε τηλ κανε ερευνα ξηγησου στο τηλ εχω αυτο μοτο παρουσιαζει αυτα τα προμπλεμς θελω να μου το φτιαξεις/αν βγει πολλα θα στο πληρωνω λιγο λιγο γινεται η οχι?εδω επαρχια το κανουν,μικρες περιοχες μικρος κυκλος κλπ εκει δεν ξερω

GeorgeSon
22/05/2013, 02:07
Σε ευχαριστω φιλε μου, κατι τετοιο θα κανω!
Αν καποιος εχει να μου προτεινει καποιο καλο και τιμιο μηχανικο ας το πει ;)

SHOOTER045
22/05/2013, 19:00
μια βοηθεια ρε σεις στον φιλο απο αθηνα,για ευρεση συνεργειου λεμε....
που σαι ψαξε και συ εδω μεσα σε αναλογα θεματα συνεργεια κλπ

GeorgeSon
22/05/2013, 20:37
Λοιπον το πηγα σε εναν μηχανικο που με εφαγε ο πατερας να παμε. Ας ελπισουμε να ειναι καλος.
Αν εχει τα ιδια προβληματα μαλλον θα το πουλησω και με κατι λεφτα που εχω στην ακρη, σκεφτομαι να παρω ενα 800 intruder.

SHOOTER045
22/05/2013, 22:51
γιου νοου...:eek:

GeorgeSon
22/05/2013, 23:09
Να δουμε τι θα πει ο μηχανικος πρωτα....
Παντως shooter σε ευχαριστω, εισαι ο μονος που εχει απαντησει ;)
το μονο που θελω ειναι να το παρω στα χερια μου και να το ταξιδεψω...

TROOPER
23/05/2013, 09:45
σε ποια περιοχη της αθηνας ψαχνεις μαστορα?

GeorgeSon
23/05/2013, 12:44
Πατησια μενω, αλλα λογικα η οδικη βοηθεια θα με παει σε οποιον μαστορα θελω!

TROOPER
23/05/2013, 14:11
Πατησια μενω, αλλα λογικα η οδικη βοηθεια θα με παει σε οποιον μαστορα θελω!

παρε πρωτα ενα τηλεφωνο να τον ενημερωσεις. μην πας τσαμπα.

http://www.bikenest.com/contact.aspx

GeorgeSon
23/05/2013, 15:41
Οκ, θα παρω :)
Σε ευχαριστω πολυ :)

TROOPER
23/05/2013, 16:18
Οκ, θα παρω :)
Σε ευχαριστω πολυ :)

ναδα :beer:

GeorgeSon
23/05/2013, 17:15
Παιδες απαξ και την φτιαξω, παμε βολτα μεχρι σουνιο :P