PDA

View Full Version : ρεζερβα fazer 600 04



xalias
22/05/2013, 09:28
ξέρει κανείς πόσα λίτρα είναι η ρεζέρβα του fz6;
Ρωτάω γιατί η μηχανή μου μπαίνει στη ρεζέρβα στα 180χλμ και όταν πάω να γεμίσω έχω ακόμα 4 με 5 λίτρα. Η μηχανή πριν κανα 8αρι μήνες δεν έβγαζε τόσα λιγα χιλιόμετρα. Εχει ψαχτεί από 2 μηχανικούς και δεν μπορούν να βρουν τι φταίει και έχω υψηλη κατανάλωση (περίπου 7-8 λίτρα στα 100χλμ) και λέω εγώ μήπως έχει χαλάσει το φλοτέρ και ενώ έχω βενζίνη μου δείχνει άλλα.
Ευχαριστώ.

RizlaPlusPlus
22/05/2013, 09:47
Στα 5 λιτρα αναβει, μια χαρα δουλευει. Και αμα το δεξι σου χερι ειναι αρκουντως βαρυ, μια χαρα λογικα ειναι και τα νουμερα που αναφερεις. Τωρα αν πιστευεις οτι το πας οικονομικα, τοτε αξιζει να το ψαξεις...

xalias
22/05/2013, 09:59
ευχαριστώ για την απάντηση. το χέρι μου δεν είναι καθόλου βαρύ. ισα ισα. ή μηχανή έβγαζε 210 με 230 το τεπόζητο (χωρίς ρεζέρβα) και οδήγηση μόνο πόλη. Τώρα στα 180 πάντα μπαίνει ρεζέρβα.

H.A.Balafoutre
22/05/2013, 13:28
Κάτι δεν πάει καλά με το tps (Tρότλ positioning system). Για ψάξτο, διότι είχανε ένα θεματάκι τα 2004-5 μοντέλα. Αν και το δικό μου, 4ος του 2005 δεν είχε ποτέ τέτοιο θέμα.

xalias
22/05/2013, 13:52
δεν είναι αυτό φίλε. έχω αλλάξει 3!! εσένα πόσα χλμ σου βγάζει η μηχανή μέχρι να μπει ρεζέρβα;

RizlaPlusPlus
22/05/2013, 15:46
Εμενα παντως, οι κλασσικες διαδρομες σπιτι-δουλεια κ πισω, ποτα κ τετοια μου βγαζουν 180-200. Πασχα που το ξεφτιλισα στα βουνισια χιλιομετρα, εφτασα τις καταναλωσεις που αναφερεις κι εσυ. Δε μου φαινεται και τοσο εξωφρενικο αυτο που αναφερεις... Δεν ξερω και που κυκλοφορεις βεβαια, για να μπορω να σχολιασω!

H.A.Balafoutre
22/05/2013, 19:04
Εμένανε από τότε που το πήρα καινούριο, μέχρι τώρα 100.000χλμ αν η ρεζέρβα μπεί κάτω από τα 250χλμ κάτι δεν πάει καλά ή θα πηγαίνω αρκετά γρήγορα, έχω κάνει αρκετές φορές σε 205χλμ εγνατίας, με πορεία σταθερά στα 160-170χ.α.ω. με gps και 15χλμ πόλη, στα 220χλμ άναψε ρεζέρβα. Με 45+χλμ ακόμη....η ρεζέρβα...καταλαβαίνεις. Μια τυπική κατανάλωση σε σβέλτη οδήγηση εκτός πόλης η ρεζέρβα μπαίνει στα 280χλμ και άλλα 40-50χλμ άνετα. Σε αυστηρά αστικό περιβάλλον στα 275-280χλμ μένω από βενζίνη. Όσες φορές μετράω αυτονομία/κατανάλωση πάντα είναι με τέρμα γεμάτο τεπόζιτο.

andstag
22/05/2013, 20:55
Η ρεζέρβα φίλε μου είναι 3,6 λίτρα, αν με νορμάλ οδήγηση σου βγάζει αυτά τα χιλιόμετρα τότε καλύτερα να το κοιτάξεις.

xalias
23/05/2013, 08:11
όταν αγορασα την μηχανή (δεύτερο χέρι) στην πόλη έβγαζα 230χλμ και μετα έμπαινε ρεζέρβα. Σε μικτή διαδρομή είδα 270χλμ. Μετά από 5 μήνες η μηχανή πέφτει στα 180χλμ. Αλλάζω tps ανεβαίνω στα 230χλμ. μετά από 2 μήνες πέφτω στα 160χλμ και στο επόμενο γέμισμα στα 120χλμ. Αλλάζω σωληνάκια υποπίεσης και tps και ανεβαίνω στα 180χλμ, ξαναπάω μου κάνουν καθαρισμό injection και ρύθμιση βαλβίδων αλλά φούτσες. Τα περισσότερα χλμ που έχω δεί άπό τότε πριν μπω ρεζέρβα είναι 210.

H.A.Balafoutre
23/05/2013, 10:33
Την γκαζιέρα με το TPS τα κοίταξες. ΟΚ.
Τα μπέκ τα κοίταξες. ΟΚ.
Τα σωληνάκια ΟΚ.
Σέρβις γενικότερα ΟΚ, λαδάκια φίλτρο λαδιού?
Επίσης, το ρεζερβουάρ είναι χωρητικότητας 19,3λίτρα. Δηλαδή αν αδειάσει τελείως τόσα λίτρα θα πρέπει να βάλεις για να γεμίσει. Αν το ρεζερβουάρ είχε κάποιο χτύπημα και δεν έγινε σωστή επισκευή μήπως σου ελλάτωσε την χωρητικότητα με κάποιο τρόπο...τι να πω!

1) Άρα μένει να δεις αντλία βενζίνης, όλο εκείνο μέσα στο ρεζεβουάρ.
2) Να βάζεις καλύτερη βενζίνη!
3) Να τσεκάρεις αν τα λάστιχα είναι σε καλή κατάσταση με τη σωστή πίεση!
4) Να τσεκάρεις τους τροχούς και τους άξωνες με τα σινεμπλόκ μήπως κάτι δεν γυρίζει όπως πρέπει!
5) Αλυσιδογράναζα. Σε τι κατάσταση είναι τα γρανάζια εμπρός-πίσω και φυσικά η αλυσίδα!
6) Τακάκια εμπρός πίσω, μήπως ακουμπάνε στους δίσκους, τσέκαρε και τους δίσκους επι τη ευκαιρία!

Αυτά. Δεν μπορώ να σκεφτώ τι άλλο μπορεί να δημιουργεί πρόβλημα. Αλλιώς θα πρέπει να το πας σε εξουσιοδοτημένο Yamaha αυστηρά. Εκεί όλο και κάτι θα βρούνε. Καλή ευκολία. Ελπίζω να βοήθησα. Φυσικά θα έχει ενδιαφέρον, όταν και αν κάνεις κάτι, να μας πείς τελικά τι έγινε και πως λύθηκε αν λύθηκε το πρόβλημα.

xalias
23/05/2013, 11:25
φίλε μου η μηχανή έχει πάει σε δύο εξουσιοδοτημένα και έχει έρθει και άνθρωπος από τα κεντρικά της yamaha για να την δει και η μηχανή δεν εμφανίζει πουθενα πρόβλημα. service έγινε μαζί με τις βαλβίδες οπότε δεν.
Βενζίνη από το ίδιο βενζινάδικο που έβαζα βάζω αλλά έχω αλλάξει και άλλα δυο για test αλλά δεν.
Λάστιχα καινούργια και με πίεση 33 μπροστά 36 πίσω οπότε δεν.
τροχοί άξονε συνεμπλόκ ελέγμένα οπότε δεν.
Αλυσιδογράναζα δεν έχω αλλάξει ακόμα. Ειμαι στα 38000χλμ οπότε ίσως να παίζουν ρόλο (αν και δεν νομίζω να οφείλετε εκεί τόσο μεγάλη διαφορά)
Τακάκια, δίσκοι έχουν ψαχτεί οπότε δεν.
Την τελευταία φορά που πήγα μου είπαν ότι η τελευταία κίνηση που μπορούμε να κάνουμε είναι να αλλάξουμε τον map sensor (150€) Μήπως έχεις ιδέα τι είναι και τι κάνει;
Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Επίσης θέμα με το ρεζερβουάρ δεν παίζει. Η μηχανή δεν έχει τρακάρει εκτός και εάν έχει πιάσει τόση μπηχλα εκει μέσα που από 19άρι έγινε 15άρι αλλά πάλι δεν θα έπερνε 19 λίτρα όταν γεμίζω.
Α και κάτι ακόμα. Κανένας δεν μου έχει κάνει καυσανάληση και μου λένε ότι δεν χρειάζετε. Ένας αλλος εξουσιοδοτημένος μου είπε ότι εαν κάνω θα μας δείξει πολλά και μπορεί να βρεθεί η λύση. Η καυσανάλυση τι δείχνει;

TROOPER
23/05/2013, 11:39
να κανεις καυσαναλυση.ισως χρειαζεται ρυθμιση το μηχανακι.

xalias
23/05/2013, 12:31
ξέρουμε κανέναν από κέντρο μεριά που να κάνει; μου είχαν πεί για έναν στον Νέο Κόσμο.

jpag
23/05/2013, 12:33
κατεβα μια βολτα καλαμανωλη στον πειραια
στη νοταρα ειναι

H.A.Balafoutre
23/05/2013, 12:44
Α εδώ έχουμε ολόκληρο ιστορικό.....μιλάμε για ταινία στο σινεμά...

Ναί, φίλε μου η καυσανάλυση είναι και η μόνη λύση τελικά, αφού θα δεις αν το μείγμα αέρα/βενζίνης μέσα στον κύλινδρο είναι βέλτιστο όπως ορίζει ο κατασκευαστής, έτσι θα δεις αν λειτουργεί σωστά ο κινητήρας και δεν σου καίει περισσότερη βενζίνη από όση πρέπει. Αυτό θα φαινότανε αν δεν κάνω λάθος και στο ΚΤΕΟ στα καυσαέρια ότι κάτι δεν πάει καλά. Δεν πήγε καθόλου το μυαλό μου στην καυσανάλυση να στο προτείνω ως λύση, αν και θα έπρεπε να το γράψω πρώτο διότι αλυσίδες και λάστιχα, ναί μεν αλλά σίγουρα δεν επηρρεάζουνε τόσο πολύ την κατανάλωση, απλά περισσότερο για να έχω μια εικόνα στην τηλεδιάγνωση. Αλλά όντως μου κάνει εντύπωση κι εμένανε τον ερασιτέχνη χρήστη πως οι μηχανικοί δεν το πρότειναν επίσης πρώτο....

Γι'αυτό έγραψα "ελπίζω να βοήθησα"....χαχαχα...με το συμπάθειο πάντα...εύχομαι με την καυσανάλυση να λυθεί το πρόβλημα και αν είναι δυνατόν να γλυτώσεις το map sensor.

xalias
23/05/2013, 13:50
και οι δυο μηχανικοί που το έχω πάει ήταν κάθετοι ότι η καυσανάλυση πέρα από τα καυσαέρια δεν θα δείξει τίποτε άλλο. να αναφέρω επίσεις ότι και οι δυο είναι γνωστά ονόματα στο χώρο του servise (ο ένας επί της μεσογείων κοντά στην κατεχάκη και ο άλλος στον νέο κόσμο).
Αυτός που μου είπε ότι η καυσανάλυση θα μας δείξει αρκετά πράγματα ήταν η Μοτοδυναμική στο Νέο κόσμο. Επίσης α) η μηχανή βγαζει άκαυστη καθως οι εξατμίσεις μου είναι πάντα κατάμαυρες (REMUS) και β) έχω πολλά σκασήματα όταν η μηχανή πέφτει από τις 6000rpm έως τις 4000rpm. Η μηχανή φοράει εξετμίσεις και φίλτρο (K/N) απ'όταν την πήρα άρρα δεν παίζει εκεί το πρόβλημα.
Ευχαρστώ για τις internetoδιαγνώσεις. ΚΤΕΟ θα περάσω τον μήνα που μας έρχετε. Λες να το αφήσω να δω τι θα μου πουν εκεί για τα καυσαέρια; Επίσης επειδη θα φοράω συγαστήρες μήπως δείξει άλλα το μηχάνημα;

toyar
23/05/2013, 13:57
η καυσαναλυση ειναι ο καλυτερος τροπος να αξιολογησει κανεις τη λειτουργια του κινητηρα αρκει να ξερει να τη μεταφρασει
οι μηχανικοι που λενε οτι δεν δειχνει τιποτα πως αξιολογουν με το αυτι; ή με το φλυτζανι;

αν οντως η καταναλωση ειναι αυξημενη λογω πλουσιου μιγματος ή κακης καυσης θα ειναι στα καυσαερια αυξημενοι οι υδρογοναναθρακες και το μονοξειδιο του αναθρακα

xalias
23/05/2013, 14:03
τι να σου πω ρε φίλε; εγω πήγα σε αυτούς γιατί οι περισσότεροι λένε τα καλύτερα. Δε λέω ασχολείθηκαν αρκετα και πολλές φορές αλλά το πρόβλημα δεν το έλυσαν. Εδώ το θέμα το περιγράφω εν συνομία γιατί αλλιώς θα ήθελα δυο σελίδες. Ο Καραμανώλης κάνει καυσανάλυση; Φαντάσου ότι ο ένας μηχανικός μου είπε -εάν θες εσυ να σου κάνω καυσανάλυση σου κάνω έτσι για να σου φύγει. δεν θα δείξει τίποτα.

TROOPER
23/05/2013, 14:24
κανε εναν κοπο και κατεβα ειτε στον καραμανωλη στον πειραια, ειτε στον γιαβακια στη νικαια, κανε καυσαναλυση. απο αυτα που περιγραφεις μαλλον εισαι ''πλουσιος'' στο μιγμα.

chr1s_86
25/05/2013, 07:56
Φαντάσου ότι ο ένας μηχανικός μου είπε -εάν θες εσυ να σου κάνω καυσανάλυση σου κάνω έτσι για να σου φύγει. δεν θα δείξει τίποτα.



:plaf::plaf:

xalias
17/06/2013, 10:24
παίδες επαναφέρω λιγό το θέμα για το εξής περίεργο.
Τώρα που ζέστανε ο καιρός η μηχανή σαν να έστρωσε.
έχω κάψει δυο τεπόζιτα και το ένα μπήκε στη ρεζέρβα στα 210χλμ και το δεύτερο είναι είδη στα 230χλμ (με μικτή διαδρομή και 50χλμ που το κοντέρ έγραφε 150-190 χλμ) και δεν έχει μπει ακόμα ρεζέρβα.
Κάπου είχα διαβάσει ότι ένα παλικάρι είχε άλλες καταναλώσεις τον χειμώνα και΄άλλες το καλοκαίρι. Παίζει κατί τέτοιο; Δικαιολογή αυτή την μεγάλη διαφορα των 50χλμ;
Βενζίνη έβαλα από δυο διαφορετικά βενζινάδικα (shell και τα δύο, δεν ξέρω εάν παίζει ρόλο) Καυσανάλυση δεν έχω κάνει ακόμα.

OldMan
17/06/2013, 11:56
Τώρα που ζέστανε ο καιρός η μηχανή σαν να έστρωσε.
Περίεργα πράγματα ...

Αν είχες MAF αισθητήρα, θα είχε λογική..

Αλλά οι pressure, συνήθως ή δουλεύουν ή όχι ...

angostoura
18/06/2013, 03:25
και εμενα το καλοκαιρι βγαζει 40-50χλμ παραπανω.με αλλαγη tps εβγαζε 180χλμ.μεσα στην πολη.μετα εστρωσε το καλοκαιρι και χειμωνα παλι τα ιδια.:confused:

xalias
18/06/2013, 07:10
έχεις κάνει καυσανάλυση ή τίποτα άλλο; Γενικά το έχεις ψάξει το θέμα ή μπα;
Κάθε πράμα στον καιρό του και τον Αύγουστο το Fazer. χαχαχα
κάπως έτσι μου φαίνετε πάει το πράμα.

angostoura
18/06/2013, 15:29
και εμενα τα ιδια με ελεγαν,δεν ξερουμε... καυσαναλυση κτλ.το αφισα να δω μετα το σερβης των 40000χλμ τι θα γινει.