PDA

View Full Version : προβληματα σε tiger 800



akispoulis
22/05/2013, 09:43
λοιπων ,ειμαι αγανακτησμενος! πουλησα 3 μοτο ,για να το παρω,και καταχρεοθηκα....!το μιχανακι το ειχα παρει πολλες φορες για βολτα,απο τον εμπορο στην καλαματα, και μου αρεσε παρα πολυ. ειναι το κοντο tiger 800, του εχω βαλει πανω extra 1200+ ευρω!..λοιπων .το πηρα με 9000 χλμ ,απο τον εμπορο στην καλαματα, ολλα,μια χαρα! μεχρη τα 11000 χλμ.ενα πρωι ανηγω διακοπτη,και οταν πατουσα μιζα ,το μιχανακι εκανε σηνεχεια resed , και η μηζα δεν γυρηζε..το παω εξουσιοδοτημενο service, μετα απο 3 μερες μου απανταει. οτι εχει προβλημα η μιζα. και θα την αλλαξουν με νεο κωδικο.! μετα απο 10 μερες, μου την αλλαζουν (σε μαυρο χρωμα). ολλα καλα... δεν ειχα βγει μακρηνες βολτες λογο αφραγκειας... στα 13000 χλμ . η μιζα εκανε τον ιδιο χαρακυιρηστικο θορηβο ,που εκανε η παλια πριν χαλασει!ενημερονω τον εμπορο.και η απαντηση του ηταν , σιγα..και να χαλασει θα στην αλλαξουμε.... !- ΡΕ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΟΤΑΝ ΧΑΛΑΕΙ ΝΑ ΤΟ ΦΤΙΑΧΝΕΤΕ ΜΟΝΟ . ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΩ ΚΑΠΟΥ ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΙ ΜΕΙΝΩ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ....του απανταω!την κυριακη 14/4/13 .ξεκηναμε 46 ,μοτοσυκλετες να παμε στο ακροτηριο ταιναρο.! το μονο triumph ,το δικο μου. στον δρομο .ολλα καλα μια χαρα! φτανουμε παρκαρουμε , παμε στον φαρο. (περηπου 1+ωρα μετα ποδια πηγαινε ,κανε τσιγαρο γυρνα) .ειμαστε ετημοι να φυγουμε....ανεβενω επανω. ανοιγω διακοπτη κανει resed.... παταω μιζα.................. ΚΑΙ ΣΒΗΝΟΥΝ ΟΛΛΑ!!!!!!!ΤΠΤ ΝΕΚΡΟ!!!!!!!!!!!μιλαμε να εχω μηνει στην ακρη της ευρωπης..........! τωρα ..βγαζουμε μπαταρια ,βαζουμε αλλη ,απο αλλα μοτο τπτ. δοκημαζουμε την δικη μου μπαταρια .μια χαρα . προβλημα μπαταριας οχι, σπροχνουμε 4 ατομα...τπτ.....ασφαλειες οκ ..Οποτε το θημοταν και εκανε resed, και αναβαν ολλα. ,πατοντας την μιζα ολλα εσβηναν. με σπροξημο δεν εσκαγε ,καν......και ειχα μηνει στο νοτιοτερο σημειο της ηπειροτικης ευρωπης!!....ενας φηλος μου λεει να αποσυνδεσουμε την μπαταρια για 5 λεπτα να κανει resed o εγκεφαλος. και αυτο καναμε. την σπροξαμε δυκαβαλο 5 ατομα και πηρε μπροστα με τα χιλια ζορια.... την εφερα πισω ασβηστη!.....σημερα μηλησα με τον στεφανο στο motopierakos ο ανθρωπος ψαχτηκε ,προσπαθησε να βοηθησει ,και μου απαντησε οτι δεν εχει βγαλει αλλο 800 αυτο το προβλημα!τηλ στο εμπορο ,του λεω τι εχω,και μου απανταει...-ΠΟΥ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΖΗΜΙΕΣ ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΑ 800αρι BMW. τεληκα μου ειπαν η μηζα ειναι οκ.καποιος ρελες ηταν το προβλημα, απ οτι μου ειπαν ..(το ευχομε) και ακομα η απαντηση τους ειναι :--τεληκα μου ειπαν η μηζα ειναι οκ.καποιος ρελες ηταν το προβλημα, απ οτι μου ειπαν ..(το ευχομε) και ακομα η απαντηση τους ειναι :--Ηεταιρεια προσφερει εγγυηση και περαν της επισημης διετους αν σε τυχον προβλημα αποδειχτει οτι υπαρχει κατασκευαστικη δυσλειτουργεια ενος επιμερους συστηματος...εαν παρ'ελπιδα υπαρξει καποιο προβλημα εμεις και το εξουσ.δικτυο με προθυμια θα σε καλυψουμε...η μιζα ειναι οκ.ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ 18/5/13 εχω παλυ τα ιδια........ δεν εκανα 500,χλμ απο την επησκευη,της ζημιας στο συναιργειο ************, ΣΤΗΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑ... παλυ εμεινα στον δρομο.....η απαντηση του κ ***********, ειναι -φερτην εδω να την φτιαξουμε-.... μα τι να φτιαξουτε ρε ασχετοι.......3 φορες το ιδιο προβλημα , σε 1000 χλμ.... , δεν αντεχω αλλο την κατασταση αυτη...... πηρα tiger 800 για να μην τρεχω αθηνα , για service..... εστηλα στη ηλιοφηλ mail... εδω και δυο μερες,και δεν μου εχουν απαντηση καν......ειμαι απογοητευμενος........

πυξιδας990
22/05/2013, 11:21
απαραδεκτο φιλε.μαλλον ο καλαματιανος κατι δεν κανει καλα.ελπιζω τα κεντρικα να λυσουν το προβλημα σου,που να ειναι το τελευταιο και να χαρεις το εργαλειο.παρε και τηλ την ηλιοφηλ.

mtsop
23/05/2013, 07:34
Ο ************* γνωστός από παλιά. Απορίας άξιο που υπάρχουν ακόμα άτομα που πάνε ακόμα σε αυτόν.

akispoulis
23/05/2013, 09:27
Ο ********* γνωστός από παλιά. Απορίας άξιο που υπάρχουν ακόμα άτομα που πάνε ακόμα σε αυτόν.

εχεις απολυτο δυκιο φηλε μου... ακομα εχει πουλησει μοτοσυκλετες χωρης να τοις μεταβιβασει... συνεργειο απαραδεκτο...κριμα......

akispoulis
23/05/2013, 10:09
δυστηχος ,λογο οτιη ηλιοφηλ δεν απαντησε ακομα. το service triumph καλαματας ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ . ΚΑΙ δεν εχω την δυνατοτητα να την επησκευασω στην αθηνα.(λογο οτι την χρωσταω) η μοτο μπενει προς πωληση 6000 ευρω!

link http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3708899/

Stergios69
23/05/2013, 10:13
Ρε φίλε, αντί να χάσεις ένα σκασμό λεφτά, δεν κατεβαίνεις Αθήνα, έστω με φορτωτική, να το δεί ένας καλός τεχνίτης;
Είναι κρίμα, να το δώσεις για 6000 ενώ μπορεί να έχει μια βλάβη της πλάκας.

ggs
23/05/2013, 10:19
δυστηχος ,λογο οτιη ηλιοφηλ δεν απαντησε ακομα. το service triumph καλαματας ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ . ΚΑΙ δεν εχω την δυνατοτητα να την επησκευασω στην αθηνα.(λογο οτι την χρωσταω) η μοτο μπενει προς πωληση 6000 ευρω!

link http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3708899/

Είναι όντως πίκρα σε καινούρια μηχανή να έχεις προβλήματα…

Να σε ρωτήσω κάτι και αν θες απαντάς …
Την μηχανή την πουλάς γιατί δεν την εμπιστεύεσαι πια ή γιατί δεν εμπιστεύεσαι τον μηχανικό της περιοχής σου (ή και τα δυο)

:wave2:

akispoulis
23/05/2013, 12:28
Είναι όντως πίκρα σε καινούρια μηχανή να έχεις προβλήματα…

Να σε ρωτήσω κάτι και αν θες απαντάς …
Την μηχανή την πουλάς γιατί δεν την εμπιστεύεσαι πια ή γιατί δεν εμπιστεύεσαι τον μηχανικό της περιοχής σου (ή και τα δυο)

:wave2:
Kαι τα δυο , φηλε μου. !δυστηχος. !και με ενοχλησε πολυ που η ηλιοφηλ, δεν απαντησε καν στο mail Μου.....!δεν θελω να πω ψεματα σε κανεναν, ολλοι την ιδια αρωστια εχουμε...!

spyrakos35
23/05/2013, 12:39
Kαι τα δυο , φηλε μου. !δυστηχος. !και με ενοχλησε πολυ που η ηλιοφηλ, δεν απαντησε καν στο mail Μου.....!δεν θελω να πω ψεματα σε κανεναν, ολλοι την ιδια αρωστια εχουμε...!

και γιατί δεν δοκιμάζεις την triumph αγγλίας???

akispoulis
23/05/2013, 12:43
δεν την θελω ,ποια... ειμαι αγανακτησμενος,σαν μιχανακι ειναι πολυ καλο... αλλα.....? την εχω κησει μεσα σε ενα δωματιο,για να μην την βλεπω... κραταω και vespa px (disc) η gt, σαν ανταλαγη!

spyrakos35
23/05/2013, 13:12
δεν την θελω ,ποια... ειμαι αγανακτησμενος,σαν μιχανακι ειναι πολυ καλο... αλλα.....? την εχω κησει μεσα σε ενα δωματιο,για να μην την βλεπω... κραταω και vespa px (disc) η gt, σαν ανταλαγη!

απλά για το γαμώτο της υπόθεσης....

αλλά εσύ εχεις το μαχαίρι, εσύ και το καρπούζι....


:wave2:

spyro
23/05/2013, 13:57
Ρε φίλε, αντί να χάσεις ένα σκασμό λεφτά, δεν κατεβαίνεις Αθήνα, έστω με φορτωτική, να το δεί ένας καλός τεχνίτης;
.......

:bawl:

καλός Έλληνας Triumph τεχνίτης




:bawl:

sniper
23/05/2013, 14:00
:bawl:

καλός Έλληνας Triumph τεχνίτης




:bawl:

Σάκης ο Τεχνίτης, κάπου στο πολύγωνο...

bros400pgm
23/05/2013, 14:01
Eνας που ηταν στην Πατρα? Ελεγαν οτι ειναι πολυ καλος (ισως να εκλεισε τωρα ή να πηρε συνταξη, ή να μην ασχολειτε με τα καινουρια).

Tedvj23
23/05/2013, 14:20
Ο φελουντζης εχει παρει συνταξη αλλα νομιζω ασχολειται back yard..

Υ.γ.Το καλυτερο μαστορι στην πατρα γενικοτερα..

notakos600
23/05/2013, 14:28
Στην αρχή έγραψες πως όταν την πήρες είχε 9.000 χλμ στο κοντέρ. Ο πρώην ιδιοκτήτης είναι από τα μέρη σου; αν ναι βρες τον και ρώτα τον αν του έκανε τα ίδια και για το λόγο αυτό την πούλησε.
Μπορεί να είναι από απλό ρελέ μέχρι εγκέφαλος και από την στιγμή που το μηχανάκι είναι στην εγγύηση πήγαινέ το στην Αθήνα ή στην Πάτρα να το φτιάξεις.
Και μια συμβουλή... τώρα έχεις πολλά νεύρα και είσαι θυμωμένος, πρόσεξε μην κάνεις πράγματα πάνω στο θυμό σου που θα μετανιώσεις αργότερα.
Διέγραψε και την αγγελία από το car.gr, μην το σκοτώσεις το μηχανάκι απλά φτιάξτο όπως πρέπει.

SHOOTER045
23/05/2013, 15:14
Στην αρχή έγραψες πως όταν την πήρες είχε 9.000 χλμ στο κοντέρ. Ο πρώην ιδιοκτήτης είναι από τα μέρη σου; αν ναι βρες τον και ρώτα τον αν του έκανε τα ίδια και για το λόγο αυτό την πούλησε.
Μπορεί να είναι από απλό ρελέ μέχρι εγκέφαλος και από την στιγμή που το μηχανάκι είναι στην εγγύηση πήγαινέ το στην Αθήνα ή στην Πάτρα να το φτιάξεις.
Και μια συμβουλή... τώρα έχεις πολλά νεύρα αι είσαι θυμωμένος, πρόσεξε μην κάνεις πράγματα πάνω στο θυμό σου που θα μετανιώσεις αργότερα.
Διέγραψε και την αγγελία από το car.gr, μην το σκοτώσεις το μηχανάκι απλά φτιάξτο όπως πρέπει.

+100000000000000000000000

AristidisZ
23/05/2013, 15:17
έχει εγγύηση ένα μοντέλο του 10 ή είναι διετής ;
το "καλό" σενάριο είναι να τη πούλησε ο προηγούμενος για οικονομικούς λόγους
το "κακό".....

nihristo
23/05/2013, 16:56
μην περιμένεις στα mail. Τηλέφωνα πάρε για να βγει συνεννόηση. Mail και τηλέφωνα και σε triumph αγγλίας αν χρειαστεί. Μην ξενερώνεις, κάνε υπομονή!

Takata Dome
23/05/2013, 17:02
Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες.Λες πως πούλησες 3 μηχανές και καταχρεώθηκες για να την αγοράσεις,και θα το "σκοτώσεις" τόσο εύκολα,για την ανικανότητα ενος αντιπροσώπου; :confused:
Εφόσων η μηχανή είναι ακόμα στην εγγύηση,έχουν υποχρέωση να βρουν τι είναι και να το φτιάξουν.Πηγαινέ το Αθήνα και πες τους να μην σου το γυρίσουν αν δεν έχουν βρει τι φταίει μια και καλή.Αν δεν θες σε αντιπροσωπεία, υπάρχουν μάστορες που μπορούν να βοηθήσουν,ειμαι σίγουρος πως θα βρείς άκρη. Μην κάνεις κάτι που θα το μετανιώσεις!

sahara
23/05/2013, 17:19
Φιλαράκι λυπάμαι πολύ για την περίπτωση σου. Ολοι θα τρελενομασταν με κάτι ανάλογο και σε καταλαβαίνω όμως κανε άλλη μια προσπάθεια .Είναι κρίμα να το σκοτώσεις το μηχανάκι.

DrBig
23/05/2013, 17:20
Εν ετη 2013 υπαρχουν ξενα και πολυ καλα ενημερωμενα φορουμ, τα οποια περιεχουν συλληβδην πολυ περισσοτερη γνωση για τα θεματα των μηχανων απο τον οποιοδηποτε ποδηλατα της γειτονιας. Επισης, ο κανονας λεει πως ο,τι και να εχει συμβει στο μηχανακι μας, εχει σιγουρα συμβει και σε πολλα αλλα, πριν το δικο μας.
Κανε ενα κοπο akispoulis και γραψε σε πρωτη φαση τι συμβαινει στο δικο σου απλα και κατανοητα στο advrider/beasts (μεταξυ αλλων) και αν υπαρχει προβλημα στα αγγλικα, θα εχεις οση βοηθεια θελεις.

toyar
23/05/2013, 17:45
δεν εχω καταλαβει, το μηχανακι εχει εγγυηση ή οχι κι απο ποιον;
η μιζα αλλαχθηκε δωρεαν;
ναι μεν το προβλημα παραμενει αλλα το συνεργειο δεν αρνειται να το ψαξει, η τυχον ανικανοτητα ειναι αλλο θεμα
παντως το προβλημα δειχνει απλο
αν το κανει μονο με μιζαρισμα σε πρωτη φαση απομονωνεις τη μιζα και πατας το μπουτον ωστε να ελεγξεις καλωδιωση ρελε κλπ και σε δευτερη φαση δινεις απο την μπαταρια σου κατευθειαν στη μιζα ωστε να ελεγξεις μιζα και μπαταρια

spyro
23/05/2013, 20:14
Σάκης ο Τεχνίτης, κάπου στο πολύγωνο...

εχεις προσωπικη εμπειρία?

akispoulis
23/05/2013, 20:38
Σας ευχαρηστω θερμα ολους!:beer:την αγγελεια την εσβησα. την μηζα τοτε μου την ειχαν αλλαξει δωρεαν..τοτε ηταν στην εγγυηση, το μιχανακι ειναι πολυ καλο. αλλα με εχει χαλασει πολυ ψυχολογηκα.....!:( θελω να παω μια βολτα .... και να σκευτομε μηπως με αφησει στον δρομο....??? δεν πειραζω τπτ μονος μου.(ειναι το μονο μιχανακι μου που δεν εχω βαλει χερι πανω του) ... καποια στηγμη ,θα την στειλω στον πιερακο......! παιδια σας ευχαρηστω θερμα ολλους!

dim_rac
24/05/2013, 04:34
Σάκης ο Τεχνίτης, κάπου στο πολύγωνο...

:a013::a013:
+1

akispoulis
27/05/2013, 22:19
σημερα το βραδι. πηγα να την μετακηνησω , να την παω ,συνεργειο. δεν εδηνε ρευμα,καθολου. εβγαλα τον αρνητηκο πολο,να κανει ο εγκεφαλος resed,και να την βαλω μπροστα σπροχνωντας (οπως ειχα ξανακανει.) εδωσε ρευμα . και πηρε μπροστα ,με την μηζα....:eek: θα με τρελανει.... μετα απο καμια βδοναδα , θα μου ξανακανει τα ιδια.....

nikos121
27/05/2013, 22:54
γιατι ρπστμ να μας χαλανε τη μερα μας τα μαστουρια με τα κατσαβιδια?ο καθε μπογιατζης παγωτατζης γινεται μαστουρας .να μας ζησης ελλαδα με τα ωραια σου.κουραγιο φιλε κ σκηστον αν μπορης.κ αν μακουη ο ηλεκτρολογος φωστηρας πολυδιαφημισμενος κατα καμινια μερια που μουβαλε ανορθωτη απο ΧΤ στο V-MAX οταν γυρισω το τον γαμησω κολοκοτρωνης.

zannisvel
03/06/2013, 16:17
δηλαδη εβγαλες τον πολο και εδωσε ρευμα? Κοιταξε τη γειωση μπας και χανεται η ενωση. Κατι ηλεκτρονικο-ηλεκτρικο ακουγεται. Δε πρεπει να ειναι κατι σοβαρο οπως ειπαν και οι προηγουμενοι. και αν εχεις ενα πολυμετρο δοκιμασε να δεις αν παιρναει ρευμα και ειναι τα σωστα τα volt. συνηθως αν για καποιο λογο γινεται short το κυκλομα, η μιζα δε παιρνει τα σωστα volt και δε γυριζει για να μην γινει ζημια.
Sorry an πεταω και κανα αγγλικο που και που αλλα ειδικα με τα μηχανολογικα δε τη παλευω στα ελληνικα.

zannisvel
03/06/2013, 16:30
ακους την αντλια της βενζινης τις φορες που δεν παιρνει μπροστα?
ελεγξε και το stand an μπορεις σπρωξτο οσο πιο πανω γινεται, να κανει επαφη.
εχεις συναγερμο η το χαζο immobilizer.
Ο πατερας μου ειχε το 1050 και του εκανε τετοια μεχρι που το πουλησε. Παντα ειναι κατι διαφορετικο.

notakos600
03/06/2013, 16:36
Ο πατερας μου ειχε το 1050 και του εκανε τετοια μεχρι που το πουλησε. Παντα ειναι κατι διαφορετικο.

Κάναμε αμάν να τον πείσουμε να μην το πουλήσει μαν... :eek:

zannisvel
03/06/2013, 16:56
Κάναμε αμάν να τον πείσουμε να μην το πουλήσει μαν... :eek:

Aπο αυτα που εγραψα, αυτο κρατησες?:confused: Προσπαθω να του δωσω κανα 2 ιδεες μπας και βρεθει λυση. Δεν ειχα σκοπο να του βαλω ιδεες για να το πουλησει. Οταν το φτιαξει θα εχει στα χερια του ενα πολυ αξιοπιστο μηχανακι. Το παραδειγμα με του father to 1050 το εδωσα για να μη νομιζει οτι ειναι μονος του σε ολο αυτο. Υπομονη και επιμονη θελει φιλε μου και ολα θα φτιαξουν.

jimV
03/06/2013, 17:41
Κανε ενα κοπο φιλε και ριξε και μια ματια στο ελληνικο φορουμ της Τ να δεις αν υπαρχει αλλος με τετοιο προβλημα.Απο οσο θυμαμαι δεν εχω δει κατι αλλα δεν προσεχω και τα τεχνικα προβληματα των 800.Παντως μ οσα παιδια απο το φορουμ μιλαμε δεν εχει πει κατι καποιος.Ο Σακης στο Πολυγωνο ειναι πολυ καλος αλλα δεν ειναι πια εξουσιοδοτημενος.Αλλα τον εμπιστευομαι και αυτος πια σερβαρει το μηχανακι μου.Λογικα κατι ηλεκτρικο πρεπει να συμβαινει.Για να κανει ρεσετ και να σου σβηνουν ολα...Εμενα παντως οταν εκανε ρεσετ εφταιγε η μπαταρια,την αλλαξα και κανενα θεμα μετα.

KRS
03/06/2013, 18:03
Δεν χρειάζεται να τρέξεις Αθήνα.Και γω πιστεύω ότι είναι κάτι απλό,τύπου ρελέ.Πιστεύω ότι ξέρεις τον Χ.Κ στην Μπουλούκου, πήγαινε να στο "ψηρίσει" και πιστεύω θα βρει τη λύση.

akispoulis
03/06/2013, 21:01
οκ! σας ευχαρητω!!!!!!:)