PDA

View Full Version : Tρομερό Tank Slapping



sapila racing
22/05/2013, 19:16
και γλυτώνει κιόλας.

Τρομακτικό.

http://www.liveleak.com/view?i=59a_1369207660

Iσως άφησε το ένα χέρι για να φτιάξει την κάμερα. ;)

sapila racing
22/05/2013, 19:20
Δανείστηκα την φωτό του Andy που το ανέλυσε εδω
http://www.southbayriders.com/forums/threads/131788/
Σκαλοπάτι.

sniper
22/05/2013, 19:31
και γλυτώνει κιόλας.

Τρομακτικό.
...

Όντως τρομαχτικό... το χω παθει στη Βούτα με το κίτρινο... χεσμεντέν κυριολεκτικά....

sapila racing
22/05/2013, 19:46
Όντως τρομαχτικό... το χω παθει στη Βούτα με το κίτρινο... χεσμεντέν κυριολεκτικά....

Εκεί έχει παγίδα από παλιά, από τα έργα για την γέφυρα.
Το έχω πάθει κι εγώ με 150 χλμ αλλά με το SR500 που έχει 19ρη μπροστά και το ίσιωσε στο τέλος. :sick:

sniper
22/05/2013, 20:00
Εκεί έχει παγίδα από παλιά, από τα έργα για την γέφυρα.
Το έχω πάθει κι εγώ με 150 χλμ αλλά με το SR500 που έχει 19ρη μπροστά και το ίσιωσε στο τέλος. :sick:

Nαι, εγω δεν το ήξερα, δεν ξέρω τι έκανε, σωθηκε από μόνο του...

stefanos
22/05/2013, 20:17
Ο υπεύθυνος της πίστας πρέπει να πάει φυλακή.

AristidisZ
22/05/2013, 20:29
Ο υπεύθυνος της πίστας πρέπει να πάει φυλακή.

Τής μαύρης ή της βούτας ;

vaska
22/05/2013, 20:40
Το σκ@τό στην κάλτσα. Πάντως στο τέλος πολύ κούλ ακούστηκε.

cosgili
22/05/2013, 20:51
Άπαπα...

και μόνο που το είδα σκιάχτηκα:uplate:

SHOOTER045
22/05/2013, 22:42
αν μπειτε ποτε για βολο απο την λαρισα-απο την εθνικη οχι απο παλια
θα παθετε το ιδιο(περιπου)πριν δυο χρονια με ενα r1 08 επαθα κατι παρομοιο,η φαση ειναι οτι ηξερα τον δρομο αλλα ξεχαστηκα και μολις βγηκα απο εθνικη σανιδωσα οταν αρχισε να κουναει το σκατο οχι στην καλτσα αλλα εβγαινε απο τα νυχια των ποδιων μου,ας μην ειχα και σταμπιλιζατερ και αντε γεια...μεγαλη προσοχη λοιπον εκει
υπ οψιν εχω να παω πολυυυυυυυυυυυυυ καιρο προς τα εκει και απο εκει,αρα παιζει να το διορθωσαν,δεν παιρνω ορκο βεβαια αλλα λεμε τωρα Υ.Γ υπαρχει αναλογο θεμα ωστε να ανεβαζουμε επικινδυνα σημεια για ναυτιλομενους προς αποφυγη τρικιμιας?

byron
22/05/2013, 22:57
Nαι, εγω δεν το ήξερα, δεν ξέρω τι έκανε, σωθηκε από μόνο του...

Η δικιά μου δεν σώθηκε. Μακράν η χειρότερη τούμπα που έχω φάει ever.

teogtp
22/05/2013, 22:59
αν μπειτε ποτε για βολο απο την λαρισα-απο την εθνικη οχι απο παλια
θα παθετε το ιδιο(περιπου)πριν δυο χρονια με ενα r1 08 επαθα κατι παρομοιο,η φαση ειναι οτι ηξερα τον δρομο αλλα ξεχαστηκα και μολις βγηκα απο εθνικη σανιδωσα οταν αρχισε να κουναει το σκατο οχι στην καλτσα αλλα εβγαινε απο τα νυχια των ποδιων μου,ας μην ειχα και σταμπιλιζατερ και αντε γεια...μεγαλη προσοχη λοιπον εκει
υπ οψιν εχω να παω πολυυυυυυυυυυυυυ καιρο προς τα εκει και απο εκει,αρα παιζει να το διορθωσαν,δεν παιρνω ορκο βεβαια αλλα λεμε τωρα Υ.Γ υπαρχει αναλογο θεμα ωστε να ανεβαζουμε επικινδυνα σημεια για ναυτιλομενους προς αποφυγη τρικιμιας?

Δεν θα το επαιζα στο στοιχημα......
το προβλημα στο σημειο παιζει ακομα και χειροτερευει με την παροδο του χρονου.
(Μιλας για τον δρομο μπροστα στο εργοστασιο αρματων ετσι?)

SHOOTER045
22/05/2013, 23:24
Δεν θα το επαιζα στο στοιχημα......
το προβλημα στο σημειο παιζει ακομα και χειροτερευει με την παροδο του χρονου.
(Μιλας για τον δρομο μπροστα στο εργοστασιο αρματων ετσι?)

ναι στην βιομηχανικη(νομιζω ετσι λεγεται)στο εμπα για βολο απο βελεστινο,τα καρουμπαλα και οι ανωμαλιες-οπως και τα εκκλησακια-δεν εχουν τελειωμο...

Lioulios
23/05/2013, 00:55
ΧεΖμεντέν ...For sure !!!

Toumpas
23/05/2013, 01:16
δεν πέφτουν τα γιαμάχα λέμε!































αλλά όταν πέφτουν γίνονται σκατά

spyrakos35
23/05/2013, 07:12
μήπως έχει να κάνει και με το σετάρισμα του μπροστινού???

στην κάμερα φαίνεται το μπροστινό να κοπανάει σε κάθε ανωμαλία του δρόμου.... μήπως είναι τόσο ντουβάρι που δεν αποσβαίνει τπτ με αποτέλεσμα στο πολύ χοντρό να εμφανίζει αυτές τις ταλαντώσεις?






υγ...
από την άλλη μπορεί απλά να ξεγελάει η κάμερα.....

DimChios
23/05/2013, 10:21
εχω γραψει κι εγω για το δικο μου με το 600F παλιότερα στη Ποσειδώνος... ΙΣΩΣ οχι τόσο άσχημο αλλα σίγουρα βαρβάτο!
Σώθηκε... μάλλον επειδή χαλάρωσα χέρια

Aνεμος
23/05/2013, 10:37
Τρομακτικότατο.....




Σώθηκε... μάλλον επειδή χαλάρωσα χέρια

:a013: ...και συνήθως μπόλικη τύχη.....

sniper
23/05/2013, 10:39
εχω γραψει κι εγω για το δικο μου με το 600F παλιότερα στη Ποσειδώνος... ΙΣΩΣ οχι τόσο άσχημο αλλα σίγουρα βαρβάτο!
Σώθηκε... μάλλον επειδή χαλάρωσα χέρια

Κανένας δεν έχει τόση δύναμη για να αντισταθμίσει τις δυνάμεις που ασκεί το τιμόνι εκείνη τη στιγμή και να το ισιώσει στιγμιαία.

Κάποιοι είμαστε κωλόφαρδοι και σώζεται κάποιοι όχι.

Πιθανολογώ ότι το μηχανάκι είναι R1 που έχει σταμπ... αν δεν είχε ακόμα θα μάζευε τα κομμάτια απο τη μηχανή.

DoctoR_k6
23/05/2013, 10:55
Σταμπιλιζατερ κ αγιος ο θεος...Ολα τα αλλα ειναι για να ειχαμε να λεγαμε!!
Παλια οσοι δεν ειχαμε/τε σταμπ κατι τουμπιδια απο σφαλιαριδια...

Bradipous
23/05/2013, 11:12
Το σκ@τό στην κάλτσα.
Ακριβως αυτο ειπα μολις τελειωσε το βιντεο. :lol:



Υ.Γ υπαρχει αναλογο θεμα ωστε να ανεβαζουμε επικινδυνα σημεια για ναυτιλομενους προς αποφυγη τρικιμιας?

http://www.msfree.gr/pin/newview.php

DimChios
23/05/2013, 14:32
:a013: ...και συνήθως μπόλικη τύχη.....

ε ναι, παίζει γιατί δεν είμαστε και τόσο έμπειροι να αναλύσουμε εκείνη τη στιγμή (sec στην ουσία, άσχετα αν μας φαίνονται ώρες) τα όσα πιθανά δεδομένα έχουμε ακούσει/διαβάσει!

;)


Κανένας δεν έχει τόση δύναμη για να αντισταθμίσει τις δυνάμεις που ασκεί το τιμόνι εκείνη τη στιγμή και να το ισιώσει στιγμιαία.

Κάποιοι είμαστε κωλόφαρδοι και σώζεται κάποιοι όχι.

Πιθανολογώ ότι το μηχανάκι είναι R1 που έχει σταμπ... αν δεν είχε ακόμα θα μάζευε τα κομμάτια απο τη μηχανή.

Εξυπακούεται ρε! Δεν λεω οτι θα μπορουσα να το κρατησω (δεν παίζει με την καμμια αυτο) απλα ο φοβος σε κανει να σφιγγεις τα χερια, πραγμα που ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ. Εγω λοιπον που δεν ειχε και σταμπιλ το 600F στην αρχή παίζει να τα έσφιξα...ίσως και μετα... ίσως να τα χαλαρωσα απ οτι θυμαμαι μιας και το χεσιμο δε το γλιτωσα!
Το συγκεκριμένο στο βιντεο ναι, εχει σταμπ, αν δεν ειχε και το εσωσε... ε, παιρνει βραβειο κωλοφαρδιας!

DimChios
23/05/2013, 14:34
http://www.msfree.gr/pin/newview.php

:eyepop::eyepop::eyepop::eyepop:

http://www.youtube.com/watch?v=xVdo33RC_HI (0:20)

:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

morpheus
23/05/2013, 21:49
Πιθανολογώ ότι το μηχανάκι είναι R1 που έχει σταμπ... αν δεν είχε ακόμα θα μάζευε τα κομμάτια απο τη μηχανή.

R6 είναι 2007+. Γνωστό πρόβλημα στο σχεδιασμό, που λύνεται με σταμπιλαιζερ ή με λάστιχα της προκοπής. Παθών-μαθων.

dim_rac
24/05/2013, 04:20
Σε μια τετοια περιπτωση, ποιές ειναι οι ΣΩΣΤΕΣ ενεργειες που πρεπει να κανει ο αναβατης(οσον αφορα το γκαζι και το βαρος του σωματος του)?Λεει κατι γι αυτο το css?

Bradipous
24/05/2013, 07:57
:eyepop::eyepop::eyepop::eyepop:

http://www.youtube.com/watch?v=xVdo33RC_HI (0:20)

:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

:lol: :lol: :lol:

:rotflmao::rotflmao::rotflmao:

Anty12
24/05/2013, 07:58
δεν πέφτουν τα γιαμάχα λέμε!



Εμένα μου λες...........:rolleyes:

TROOPER
24/05/2013, 08:03
Σε μια τετοια περιπτωση, ποιές ειναι οι ΣΩΣΤΕΣ ενεργειες που πρεπει να κανει ο αναβατης(οσον αφορα το γκαζι και το βαρος του σωματος του)?Λεει κατι γι αυτο το css?

λεει.
αν και ειναι πολυ δυσκολο να συγκεντρωσεις μια τοσο δυσκολη στιγμη τη γνωση και να τη βγαλεις στην οδηγηση σου.

ανοιξε το γκαζι με σκοπο να αποφορτισεις το μπροστινο συστημα και η ταλαντωση να αρχισει να μειωνεται. δεν σημαινει παντως οτι μια τετοια κινησει θα αποδωσει απαραιτητα.

χαβαλες mode on: το ανοιγμα του γκαζιου ειναι ο τροπος που ακομα και αν το αποτελεσμα δεν ειναι το ζητουμενο, ειναι παντα αυτο που δινει θεαμα και τελος στην αγωνια!!:lol::lol:

Bradipous
24/05/2013, 08:13
...ανοιξε το γκαζι με σκοπο να σηκωθει λαμπαδα και να αποφορτισεις το μπροστινο συστημα και η ταλαντωση να αρχισει να μειωνεται. δεν σημαινει παντως οτι μια τετοια κινησει θα αποδωσει απαραιτητα...



τωρα μαλιστα! :smokin:

TROOPER
24/05/2013, 08:19
τωρα μαλιστα! :smokin:

:lol:

Antonisss
24/05/2013, 08:37
μήπως έχει να κάνει και με το σετάρισμα του μπροστινού???

στην κάμερα φαίνεται το μπροστινό να κοπανάει σε κάθε ανωμαλία του δρόμου.... μήπως είναι τόσο ντουβάρι που δεν αποσβαίνει τπτ με αποτέλεσμα στο πολύ χοντρό να εμφανίζει αυτές τις ταλαντώσεις?

υγ...
από την άλλη μπορεί απλά να ξεγελάει η κάμερα.....

Για ντουβάρι δεν ξέρω, δεν έχω δοκιμάσει, γνωρίζω όμως ότι μια σωστά ρυθμισμένη απόσβεση επαναφοράς μπροστά, αν όχι ελαχιστοποιεί, τότε σίγουρα μειώνει τις πιθανότητες για tankslapping σε σχέση με μία απόσβεση επαναφοράς σώβρακο/μαλακή/γρήγορη

sniper
24/05/2013, 09:16
...
ανοιξε το γκαζι με σκοπο να αποφορτισεις το μπροστινο συστημα και η ταλαντωση να αρχισει να μειωνεται. δεν σημαινει παντως οτι μια τετοια κινησει θα αποδωσει απαραιτητα.

...

Το μπροστινό είναι ήδη αποφορτισμένο, εξού κι η ταλάντωση... αν ανοίξετε το γκάζι, ανοιξτε το δυνατά μπας και σηκωθεί ο τροχός. ΑΝ καταφέρετε και στρίψετε τον καρπό σας που εκείνη τη στιγμή ταλαντώνεται μαζί με το τιμόνι, σας έχει κοπεί η αναπνοή και τα εσωτερικά σας στερεά έχουν πολτοποιηθεί και βρίσκονται στις κάλτσες.

blackbusa
24/05/2013, 09:21
Όντως τρομαχτικό... το χω παθει στη Βούτα με το κίτρινο... χεσμεντέν κυριολεκτικά....

prolaves na katalaveis wste na xesteis?me to zzr me polla...den katalava ti egine...nomizw oti to den ekana tipota me eswse....isws kai to varos tis mixanis na voithise...

TROOPER
24/05/2013, 09:21
Το μπροστινό είναι ήδη αποφορτισμένο, εξού κι η ταλάντωση... αν ανοίξετε το γκάζι, ανοιξτε το δυνατά μπας και σηκωθεί ο τροχός. ....

αυτο εννοουσα.

λαθος διατυπωση.

SHOOTER045
24/05/2013, 09:40
μην λες τετοια....
υπαρχουν περιεργοι που θα φορεσουν σταμπ και στα παπια τους να σωσουν το τανκ απο το πολυ γκαζι...:lol:

spyrakos35
24/05/2013, 10:05
λεει.
χαβαλες mode on: το ανοιγμα του γκαζιου ειναι ο τροπος που ακομα και αν το αποτελεσμα δεν ειναι το ζητουμενο, ειναι παντα αυτο που δινει θεαμα και τελος στην αγωνια!!:lol::lol:

:moutza: :bawl:

DimChios
24/05/2013, 11:46
χαβαλες mode on: το ανοιγμα του γκαζιου ειναι ο τροπος που ακομα και αν το αποτελεσμα δεν ειναι το ζητουμενο, ειναι παντα αυτο που δινει θεαμα και τελος στην αγωνια!!:lol::lol:

sad & painfull but true

morpheus
24/05/2013, 19:01
Για ντουβάρι δεν ξέρω, δεν έχω δοκιμάσει, γνωρίζω όμως ότι μια σωστά ρυθμισμένη απόσβεση επαναφοράς μπροστά, αν όχι ελαχιστοποιεί, τότε σίγουρα μειώνει τις πιθανότητες για tankslapping σε σχέση με μία απόσβεση επαναφοράς σώβρακο/μαλακή/γρήγορη

Η πίσω ανάρτηση έχει περισσότερη ευθύνη

Antonisss
24/05/2013, 19:05
Η πίσω ανάρτηση έχει περισσότερη ευθύνη

Ίσως, αλλά σκέψου ότι τις περισσότερες φορές ευθύνεται το ότι κρατάμε σφιχτά τα κλιπον/τιμόνι και περνάμε με το μπροστινό πάνω από ανωμαλία, με σταθερό ή επιταχυνόμενο γκάζι. Και μια λάθος ρυθμισμένη επαναφορά μπροστά, μεγενθύνει το φαινόμενο

Samick
01/10/2013, 22:44
πωωω και καταφερε και το κρατησε ο τυπας..πρεπει να ειναι μεγαλη οδηγαρα

CBR900RR 98-99
02/10/2013, 14:25
πωωω και καταφερε και το κρατησε ο τυπας..πρεπει να ειναι μεγαλη οδηγαρα
Δεν εινα θεμα οδηγου....!

Απο την στιγμη που ξεκινα παρακαλας να εχεις ευθεια μπροστα και οχι στροφη για να σταματηση αυτα που εγραψαν τα παιδεια πιο πανο ειναι σωστα για να το κανεις να σταματηση πιο γρηγορα!

Με το 900 το επαθα καμια 5 φορες τα πρωτα 2 χρονια την πρωτη φορα μου εφυγε το σκατο το ιδιο και την δευτερη αρχιζα να διαβαζω και αυτο που καταλαβα τελικα ειναι οτι οταν αρχισει χαλαρωνεις χερια δεν βαζεις καμια αντισταση σφιγεις ποδια και περιμενης να τελειωση.......της αλλες 3 φορες δεν χεστηκα τοσο αλλα εμαθα να μην σφιγγω τα χερια στο τιμονι ποτε του αλαξα αναρτησεις του πεταξα και ενα σταμπιλιζατερ και ησυχασα!

Επεισης το μικρο μετεξονιο και η μικρη καστερ κανουν αυτην την προδιαθεση να το πω για tank slapping πιο εντονη!