PDA

View Full Version : Θόρυβος σε κινητήρα address 125



liospi
23/05/2013, 14:22
Το λοιπόν. Yπάρχει ένα suzuki address με κάτω από 20.000 χλμ. το οποίο κάνει ένα θόρυβο στον κινητήρα (θα ανεβάσω video να το ακούσετε).
Ο θόρυβος δεν ακούγεται όταν είναι στο ρελαντί παρά μόνο όταν ανεβάζεις στροφές. Δεν είναι μεταλλικός (σαν μπιέλα) αλλά όπως όταν βάζουμε όπισθεν στο αυτοκίνητο και πηγαίνουμε γρήγορα προς τα πίσω και κάνει αυτό το "ιιιιιιιιιιιιι"
Πήγε σε εξουσιοδοτημένο και 2-3 άλλα συνεργεία και αυτό που είπαν είναι κατά 80% καδένα και 20% ρουλεμάν.
Βγήκε λοιπόν η καδένα η οποία είχε ξεχειλώσει κατά 1 με 2 δόντια σε σχέση με την καινούρια. Οι γλίστρες είχαν ψιλοφαγωθεί και αυτές αλλά δεν ήταν για άλλαγμα (δεν υπήρχε εξάλλου και το ανταλλακτικό). Το μηχανάκι εξακολουθεί να το κάνει (μάλλον λιγότερο).
Είναι φυσιολογικό;
Μπορεί να είναι κάτι άλλο;

thanX

liospi
24/05/2013, 09:18
...και το video

http://www.youtube.com/watch?v=qPImQlgPpqY&feature=youtu.be

liospi
29/05/2013, 10:23
anybody?

hlektronio
30/05/2013, 22:46
anybody?

όταν λες ρουλεμάν, εννοείς της καμπάνας του συμπλέκτη?
αν και...
σαν γνήσιος κάστορας..
έχω να σου πω ότι το πρόβλημα σου είναι ορθογραφικό και γραμματικό,
είσαι ολόσωστος!
αν έλεγες πχ τον εξαεριωτήρα ,καρμπυλατερ θα είχες καλύτερη τύχη.:lol::lol:

liospi
31/05/2013, 09:32
????

OldMan
31/05/2013, 11:13
????
Εννοεί τον ένσφαιρο τριβέα κύλισης του - επί ωστικού τριβέως εδραζόμενου - μετατροπέα ροπής..

Vstrommer71
31/05/2013, 11:29
????
Ρουλεμαν στροφαλου,τα ειχα αλλαξει κι εγω.Συνηθες θεμα στα Address,ισως το μονο θεματακι που ειχαν μαζι με καποια μοντελα που ειχαν προβλημα στο κομπλερ του κιβωτιου

hlektronio
03/06/2013, 23:08
@liospi

τι είπε ο μάστορας τελικά?

liospi
04/06/2013, 11:55
Το λοιπόν. Yπάρχει ένα suzuki address με κάτω από 20.000 χλμ. το οποίο κάνει ένα θόρυβο στον κινητήρα (θα ανεβάσω video να το ακούσετε).
Ο θόρυβος δεν ακούγεται όταν είναι στο ρελαντί παρά μόνο όταν ανεβάζεις στροφές. Δεν είναι μεταλλικός (σαν μπιέλα) αλλά όπως όταν βάζουμε όπισθεν στο αυτοκίνητο και πηγαίνουμε γρήγορα προς τα πίσω και κάνει αυτό το "ιιιιιιιιιιιιι"
Πήγε σε εξουσιοδοτημένο και 2-3 άλλα συνεργεία και αυτό που είπαν είναι κατά 80% καδένα και 20% ρουλεμάν.
Βγήκε λοιπόν η καδένα η οποία είχε ξεχειλώσει κατά 1 με 2 δόντια σε σχέση με την καινούρια. Οι γλίστρες είχαν ψιλοφαγωθεί και αυτές αλλά δεν ήταν για άλλαγμα (δεν υπήρχε εξάλλου και το ανταλλακτικό). Το μηχανάκι εξακολουθεί να το κάνει (μάλλον λιγότερο).
Είναι φυσιολογικό;
Μπορεί να είναι κάτι άλλο;

thanX

hlektronio δεν ξέρω τελικά εάν έχουν θέμα και τα ρουλεμάν στροφάλου. Πάντως κάνει λιγότερο θόρυβο από πριν. Εσένα Vstrommer71 έτσι έκανε ο κινητήρας και τα άλλαξες; Είχαν αρπάξει και τα δύο; (το παπί είναι κολλητού, έχω ακριβώς το ίδιο με 55.000 χλμ. και δεν έχει κάνει κιχ. Το μόνο αναλώσιμο που αλλάζω είναι μπουζί και τακάκια)

giovani64
04/06/2013, 14:47
για σηκωσε λιγο την μανιβελα. μου ακουγεται σαν να ειναι λιγο πατημενη η μανιβελα οταν δουλευει. :confused:

notakos600
04/06/2013, 15:24
για σηκωσε λιγο την μανιβελα. μου ακουγεται σαν να ειναι λιγο πατημενη η μανιβελα οταν δουλευει. :confused:

+600