PDA

View Full Version : Παιδες χρειαζομαι τα φωτα σας! ΤΑ η kle



zannisvel
24/05/2013, 18:55
Λοιπον, πρωτα να σας χαιτετησω ολους, ειμαι καινουριο μελος αλλα περιφερομαι στα forum αρκετο καιρο. Μενω στις ΗΠΑ λογω σπουδων τα τελευταια 10 χρονια και ηρθε η ωρα να γυρισω στη πατριδα. Ειμαι μεγαλος λατρης των 2 τροχων και τα τελευταια χρονια εχουν περασει αρκετα μηχανακια απο τα χερια μου, multistrada 620, R6, Z1000, κ.α.. Τωρα στο θεμα μας, το Σεπτεμβρη γυριζω ελλαδα και σκεφτομαι την αγορα μιας μηχανης. Το budget μου ειναι περιπου 2000-2500 ευρω και αυτο λογω της οικονομικης καταστασης ετσι ωστε οτι χρηματα πυ εχω να με κρατησουν μεχρι να βρω δουλεια. Εχω κατασταλαξει σε αυτα τα 2 το κλε και ΤΑ λογω τιμης και αξιοπιστιας. Ξερω το στρομ ειναι καλυτερο αλλα δε θελω να υπερβω το ποσο που εχω θεσει γιατι σε τελικη αναλυση δεν ξερω ααν θα καταφερω να μεινω κιολας. Εχω βρει ενα ΤΑ απο τη moto vinios στην Αθηνα για ενα ΤΑ μοντελο του 2000 με 40000 χλμ περιπου και ειναι στα 2000 ευρω. και απο kle δεν εχω καποιο συγκεκριμενο γιατι υπαρχουν πολλα. Γνωμες απο σας. Ευχαριστω πολυ, και συγχωριστε οποια ορθοφραφικα αλλα πραγματικα εχω να γραψω στα ελληνικα πολυ καιρο.

Drake Ramore
24/05/2013, 21:26
Παίρνεις όποιο βρεις σε καλύτερη κατάσταση.
Αγοράζεις απο ιδιώτη και όχι απο κατάστημα.

kokkiklhs
24/05/2013, 21:58
Παίρνεις όποιο βρεις σε καλύτερη κατάσταση.
Αγοράζεις απο ιδιώτη και όχι απο κατάστημα.

+1, είναι και τα δύο καλά μηχανάκια<1 Απλώς εγώ επειδή έχω KLE και το γουστάρω πολύ, θα στο συνιστούσα! Σκέψου και το πλεονέκτημα της καλής αντιπροσωπείας εδώ στο Ελλάντα, η χ@ντα εδώ έχει διάφορα θεματάκια απ'όσο διαβάζω...

spyrakos35
24/05/2013, 22:01
θεωρητικά μιλώντας, αν βρεις και τα δύο στην ίδια καλή κατασταση, διάλεξε το τρανσάλπ....

αλλιώς όποιο βρεις σε καλυτερη.... μην βιαστείς όμως...

zannisvel
24/05/2013, 22:02
Ρε παιδια γιατι οχι απο καταστημα, Φανταζομουν οτι απο καταστημα ειναι πιο ασφαλης η αγορα.
Το κλε μ'αρεσει πολυ και μενα αλλα βλεπω το 0-100 και χαλιεμαι.... Αλλα οχι οτι και το ΤΑ ειναι Ζ1000.

AUFGEBRACHT
24/05/2013, 22:05
Ρε παιδια γιατι οχι απο καταστημα, Φανταζομουν οτι απο καταστημα ειναι πιο ασφαλης η αγορα.
Το κλε μ'αρεσει πολυ και μενα αλλα βλεπω το 0-100 και χαλιεμαι.... Αλλα οχι οτι και το ΤΑ ειναι Ζ1000.

Mε όλο το σεβασμό, αλλά εάν ψάχνεις σε αυτήν την κατηγορία και κοιτάς τα 0-100... ή κοιτάς λάθος κατηγορία ή δεν έχεις κατασταλάξει.

kokkiklhs
24/05/2013, 22:07
Ρε παιδια γιατι οχι απο καταστημα, Φανταζομουν οτι απο καταστημα ειναι πιο ασφαλης η αγορα.
Το κλε μ'αρεσει πολυ και μενα αλλα βλεπω το 0-100 και χαλιεμαι.... Αλλα οχι οτι και το ΤΑ ειναι Ζ1000.

Ε βρε, άμα θέλεις πιο άγρια γκάζια, τσίμπα κάνα CB400 ή κάνα παλιό GSF600 με τα ίδια λεφτά, να γουστάρεις! Τα μηχανάκια κατηγορίας ΤΑ/KLE είναι "ήρεμα", το ξέρεις! Όμως κάνουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ και τα κάνουν καλά, ειδικά στην Ελλάδα! Το ΤΑ δεν έχει καμιά σπουδαία διαφορά σε επιδόσεις κι έχω την εντύπωση ότι θα σε "δαγκώνει" κάθε φορά που θα θες ανταλλακτικά, λόγω τσιμπημένης αντιπροσωπείας! Η Κawasaki δεν έχει τέτοιο θέμα, το γνωρίζω από πρώτο χέρι...

MikeG
24/05/2013, 22:12
Να σε ρωτήσω κάτι άσχετο; Τι να γυρίσεις να κάνεις εδώ; Είσαι σίγουρος;

Drake Ramore
24/05/2013, 22:15
Ρε παιδια γιατι οχι απο καταστημα, Φανταζομουν οτι απο καταστημα ειναι πιο ασφαλης η αγορα.


Σταματα να φαντάζεσαι και προσγειώσου στην πραγματικότητα.:D
Τα μαγαζιά έχουν αγοράσει αυτές τις μηχανές. Αρα αν βρεις απο μαγαζί κάποια να πωλείται στα 2000 ευρώ, τότε έχει αγοραστεί 1500 απο κάποιον ή την πήραν αναγκαστικά σε καμια ανταλλαγή. Αγοράζεις μηχανη πραγματικής αξίας τουλάχιστον 25% κάτω.
Αντιθετά αν πας σε κάποιον ιδιώτη που δίνει μηχανάκι στα 2200-2300 και του βγαλεις 2000 ευρώ, οι πιθανότητες λένε οτι θα το πάρεις κιόλας. Στην μια περίπτωση με 2000 θα εχεις μηχανη των 1500 ευρώ, στην αλλη θα έχεις των 2200 ευρώ. Τι είναι καλύτερο;

Επίσης τον ιδιώτη τον ψαρευεις πιο ευκολα για την χρηση, τα σερβις, το πως την είχε, το τι του έβγαλε.
Το μαγαζί θα σου απαντήσει αυτά που θέλεις να ακούσεις. Τα έχουν προβάρει στον καθρέφτη 100αδες φορές. Επίσης δεν έχουν συνηθως ιδέα για την προιστορία της μηχανης. Την παίρνουν, την ψιλοσενιάρουν στα χοντρα σημεια που θελουν προσοχή και στην πασαρουν 25% ακριβότερα απο όσο την πήραν.

Η εγγύηση που προσφέρουν συνηθως είναι 3 ή 6 μηνες, αλλά όσους ξέρω και τους έκατσε στραβη σε αγορά μεταχειρισμένου, οι καταστηματάρχες κανανε την πάπια λέγοντας "αααα...αυτο δεν το καλύπτει η εγγύηση!" Αρα παπαρια εγγύηση...


Πάρε απο ιδιώτη.-

zannisvel
24/05/2013, 22:16
Να σε ρωτήσω κάτι άσχετο; Τι να γυρίσεις να κάνεις εδώ; Είσαι σίγουρος;

Αμα δεν ηταν για γυναικα θα το συζητουσαμε νομιζεις? Αστειευομαι, εζησα εδω 10 χρονια ρε αδερφε βαρεθηκα, θελω να δοκιμασω την τυχη μου και ελλαδα αν δεν τα καταφερω βλεπουμε....

MikeG
24/05/2013, 22:17
Αμα δεν ηταν για γυναικα θα το συζητουσαμε νομιζεις? Αστειευομαι, εζησα εδω 10 χρονια ρε αδερφε βαρεθηκα, θελω να δοκιμασω την τυχη μου και ελλαδα αν δεν τα καταφερω βλεπουμε....


Καλή επιτυχία!

Προτίμησε το TA, από ιδιώτη θα βρεις πολλά διαμάντια.

zannisvel
24/05/2013, 22:26
Mε όλο το σεβασμό, αλλά εάν ψάχνεις σε αυτήν την κατηγορία και κοιτάς τα 0-100... ή κοιτάς λάθος κατηγορία ή δεν έχεις κατασταλάξει.
Εχεις απολυτο δικιο, αλλα ξερω τι θελω και τι χρειαζομαι για ελλαδα. Αυτο που παρεξηγησες ειναι το υφος αλλα λογικο ετσι που το εγραψα. Αλλα ρε φιλε καταλαβαινεις οτι και ο συμβιβασμος που πρεπει να κανω με τον εαυτο μου πανω απο ολα δεν ειναι και ευκολος. Ευχαριστω παντως.

spyrakos35
24/05/2013, 22:31
Εχεις απολυτο δικιο, αλλα ξερω τι θελω και τι χρειαζομαι για ελλαδα. Αυτο που παρεξηγησες ειναι το υφος αλλα λογικο ετσι που το εγραψα. Αλλα ρε φιλε καταλαβαινεις οτι και ο συμβιβασμος που πρεπει να κανω με τον εαυτο μου πανω απο ολα δεν ειναι και ευκολος. Ευχαριστω παντως.

τον συμβιβασμό κάντον γιατί όταν θα πατήσεις σε ελληνικό δρόμο μετά από δεκα χρόνια στο αμέρικα, ε, θα έχεις ένα θεματάκι.....

zannisvel
24/05/2013, 22:35
τον συμβιβασμό κάντον γιατί όταν θα πατήσεις σε ελληνικό δρόμο μετά από δεκα χρόνια στο αμέρικα, ε, θα έχεις ένα θεματάκι.....
Ρε συ ερχομαι ελλαδα συχνα ( 1φορα το χρονο ) και ξερω πως ειναι αλλα με το αυτο/το δε παλευεται ο Πειραιας...

spyrakos35
24/05/2013, 22:37
Ρε συ ερχομαι ελλαδα συχνα ( 1φορα το χρονο ) και ξερω πως ειναι αλλα με το αυτο/το δε παλευεται ο Πειραιας...

ο πειραιάς δεν παλεύεται ποτε και με κανέναν τρόπο

:smokin:

zannisvel
24/05/2013, 22:40
+1 :evil:

nihristo
24/05/2013, 23:14
bmw F650 funduro? Ψάξε καλά και δεν θα σε απογοητεύσει.

π.χ. http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2851824/

Drake Ramore
24/05/2013, 23:37
Με 2100 παίρνει 2 funduro!
Ποιος απίθανος είναι αυτός που πουλάει στα 2100;:p

nihristo
25/05/2013, 01:35
δεν ξέρω την αγγελία ένα γρήγορο ψάξιμο έκανα. Mε 2100/2=1050 μόνο καλή πάπια παίρνεις και αυτό πάλι με ψάξιμο! :nono:

zannisvel
25/05/2013, 05:54
Το funduro ειναι οντως πολυ φθηνο, αλλα ειναι λιγο ασχημο μπροστα με αυτο το φαναρι, απο αξιοπιστια τι λεει? Οσο kalo oσο και το f650 της BMW?

dimzan
25/05/2013, 10:27
bmw F650 funduro? Ψάξε καλά και δεν θα σε απογοητεύσει.

π.χ. http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2851824/

αν ειναι να παει σε κατι τετοιο θα του προτεινα f650 με ABS , βλεπω οτι στο budget του βρισκει.


Απ την αλλη θελει on-off θελει και λιγο γρηγορο.


Πως και δεν κοιτας κανα street φιλε μου? Μια χαρα κανουν κι αυτα για πολη

zannisvel
25/05/2013, 13:22
Εχω street τοσα χρονια, θελω κατι διαφορετικο. Ξαναεβαλα το Ζ για πουλημα στο ebay αν δεν πουληθει με βλεπω με παπακι...
εδω ειναι και το post με ενα video. Ποτε δε ξερεις...
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/2007-Kawasaki-Z1000-MINT-/230986761626?_trksid=p3984.m1555.l2649&ssPageName=STRK:MESELX:IT&forcev4exp=true#ht_500wt_1182

dimzan
25/05/2013, 14:04
Εχω street τοσα χρονια, θελω κατι διαφορετικο. Ξαναεβαλα το Ζ για πουλημα στο ebay αν δεν πουληθει με βλεπω με παπακι...
εδω ειναι και το post με ενα video. Ποτε δε ξερεις...
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/2007-Kawasaki-Z1000-MINT-/230986761626?_trksid=p3984.m1555.l2649&ssPageName=STRK:MESELX:IT&forcev4exp=true#ht_500wt_1182

μετα απο αυτο οτι και να παρεις αργο θα σου φανει.... κουραγιο!


επισης δεν εχετε κανα αλλο site εκει για μεταχειρισμενα?? πωληση απο το ebay λιγο περιεργο μου κανει

zannisvel
25/05/2013, 14:09
Ebay & cycletrader, Μετα ειναι και το craigslist αλλα ειναι μονο για την καθε περιοχη,

notakos600
25/05/2013, 15:23
Μέχρι να έρθεις Ελλάδα τα σα'ί'νια του moto.gr θα σε έχουν πείσει να πάρεις CBR1000RR...:lol:

Drake Ramore
25/05/2013, 15:27
Το funduro ειναι οντως πολυ φθηνο, αλλα ειναι λιγο ασχημο μπροστα με αυτο το φαναρι, απο αξιοπιστια τι λεει? Οσο kalo oσο και το f650 της BMW?

Απο αξιοπιστία λέει περίπου τα ίδια με το Aprilia Pegaso της ίδιας ημερομηνίας, μιας και πρόκειται ουσιαστικά για την ίδια μοτοσυκλέτα με διαφορετικά πλαστικά. Η Απρίλια συναρμολογούσε τα funduro.

Οτι προβλήματα έβγαζαν οι πήγασοι τα έβγαζε και το funduro (οι πήγασοι έβγαζαν και κάποια ακόμη ψιλά όμως, απο φτηνοκατασκεύες σε διακόπτες). Κυριοτερο και ακριβότερο ήταν το κομπλερ μιζας και για τα δυο μοντέλα. Αν εξαιρέσεις αυτο, ήταν σε γενικές γραμμές αξιόπιστο και το ίδιο καλός και ο πήγασος που βρίσκεις σε ακόμη χαμηλότερη τιμή.

Funduro συνηθως τα πουλάνε γυρω στα 1000 ευρώ και κάτω αυτά που θέλουν μαζέματα, 1200-1400 ευρώ τα προσεγμένα, ενώ κάποιοι φτάνουν για αγνώστους λόγους και τα 2000+ ευρώ. Προσωπικά για να έδινα 2000+ ευρώ για funduro θα έπρεπε να:
-Εχει αλλαγμένο κομπλερ μιζας πρόσφατα
-Καινούρια λάστιχα
-καινούρια αλυσογράναζα
-Φορτωμενο αξεσουάρ (τριβάλιτσα, μπαγκστερ, κάγκελα)

για να πω ότι αξίζει τον κόπο.

Υ.Γ Σε μηχανη 15ετίας είναι λίγο αδόκιμο να ψάχνεις με γνώμονα την "αξιοπιστία". Τα παιδικά προβλήματα που βγάζουν κάποια μοντέλα συνήθως έχουν επιδιορθωθεί απο τους προηγούμενους κατόχους στα "ζημιάρικα" μοντέλα. Από την άλλη στα "αξιόπιστα" μοντέλα αν έχει λίγο ελλειπή συντήρηση μπορείς να μείνεις στον δρόμο για πλάκα (μου έτυχε με το τρανσαλπ που θεωρείται υπεραξιόπιστο, από ένα κωλοσωληνάκι υποπίεσης). Αν έψαχνες μοντέλο 3ετίας θα σου τα έγραφα αλλιώς περι αξιοπιστίας, αλλά για αυτο που ψάχνεις προσεξε πρώτα την καλή συντήρηση και να έχουν ενημερωμένο ιστορικό από τον ιδιοκτήτη (το ξαναλέω, απέφυγε μαγαζιά).

zannisvel
25/05/2013, 17:52
Η απαντηση σου ηταν αψογη και σε ευχαριστω.

TROOPER
26/05/2013, 11:59
αφηνεις τα χαζα και δεν επιστρεφεις για κανενα λογο (πολυ περισσοτερο για να καβαλησεις ΤΑ η KLE)!!!!

πολυ σοβαρα μιλαω.

notakos600
26/05/2013, 12:49
αφηνεις τα χαζα και δεν επιστρεφεις για κανενα λογο (πολυ περισσοτερο για να καβαλησεις ΤΑ η KLE)!!!!

πολυ σοβαρα μιλαω.

+1000000

zannisvel
26/05/2013, 20:21
Kαλα μη με κανετε παρεα οταν ερθω. LOL

Drake Ramore
26/05/2013, 20:48
Χωρίς πλάκα, ακου τον τρουπερ. Μην έρχεσαι!

nobody
26/05/2013, 20:54
χωρις πλακα λοιπον,

ο ανθρωπος μπηκε να ρωτησει περι ΤΑ η ΚΛΕ.οποιος ξερει και θελει,λεει τη γνωμη του.

ολα τα αλλα,περι κατσε εκει που εισαι,μην ερχεσαι πισω και τετοια,ας τα αφησουμε καλυτερα.δεν ζητησε τη γνωμη μας για το αν θα επιστρεψει στην πατριδα η θα κατσει στο αμερικα.αποτι φαινεται μαλιστα,εχει παρει την αποφαση του και σιγουρα δεν τον βοηθαμε με αυτα που του λεμε.

αρκετα ξεφυγαμε απο το αρχικο θεμα.ας το σταματησουμε εδω για μενα.

TROOPER
27/05/2013, 07:26
χωρις πλακα λοιπον αμα εισαι αποφασισμενος να κανεις το μεγαλυτερο λαθος της ζωης σου, τι σημασια εχει αν κανεις και αλλα μικροτερα?

παρε το κλε.

Sapadak
27/05/2013, 07:59
παρε το κλε.

Αυτό ειναι το λάθος ή το σωστο? :lol:

notakos600
27/05/2013, 08:19
χωρις πλακα λοιπον αμα εισαι αποφασισμενος να κανεις το μεγαλυτερο λαθος της ζωης σου, τι σημασια εχει αν κανεις και αλλα μικροτερα?

παρε το κλε.

:lol: :lol: :lol:

Anty12
27/05/2013, 08:25
Είχα το KLE τέσσερα χρόνια......πάρε Τρανσάλπ....

skylaros
27/05/2013, 09:10
Είχα το KLE τέσσερα χρόνια......πάρε Τρανσάλπ....

Γιατί ?

TROOPER
27/05/2013, 09:35
Γιατί ?

ε τι γιατι? αφου το ειχε λεμε :lol::lol:

TROOPER
27/05/2013, 09:36
Είχα το KLE τέσσερα χρόνια......πάρε Τρανσάλπ....

ναι αλλα δεν ειχες γυρισει απο αμερικη :lol:

skylaros
27/05/2013, 10:08
Ναι ρε παίδες οκ αλλά ας βάλουμε και μερικά χαρακτηριστικά, όπως τα προσεγγίζει ο καθένας από τη δική του σκοπιά...υπάρχουν πάρα πολλά τέτοια νήματα αλλά οκ μπορεί και από αυτό να βοηθηθεί κάποιος στην επιλογή του. Εγώ αν είxa τα φράγκα από άποψη εμφάνισης για kle θα πήγαινα αυτή την περίοδο και ας είναι στενό και ψηλό. Φυσικά για εμένα η εμφάνιση μετράει πολύ λίγο σε αυτή τη φάση και κυριότερο κριτήριο θα είχα αξιοπιστία , κατανάλωση, συμπεριφορά και φυσικά αν με καλύπτει στις διαδρομές που θέλω να κάνω. :)

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3707813/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3714563/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3512574/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3671799/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3277127/

και άλλες πολλές... παίρνεις κάτι με 1500-1800 δίνεις και άλλα 500 και νομίζω πως έχεις μηχανή να κάνεις τη δουλειά σου, με κάνα 80αρι βάζεις και μια σέλα γιατί ακούω παράπονα. Αν πάλι δε θες δώστα μου εμένα τα φράγκα να στα "φυλάω" :p

ps1: Κακός φεύγεις...
ps2: Παίζει καμιά δουλειά πάνω ?
ps3: Μπορεί να μπει κανείς μέσα?
ps4: Ο μόνος λόγος που μπορώ να σκεφτώ να φεύγει κάποιος είναι να μη δει τα παιδιά του ή και τον ίδιο μετά από 30 χρόνια μακριά από εδώ, να τραγουδάει "Σωτηρί φετά και τυρί" ... :ppp
ps5: Mη δένεις αυτά που λέω κόμπο γιατί δεν είμαι κάτοχος δικύκλου ... τρίτος χρόνος αναζήτησης εργασίας ...

Anty12
27/05/2013, 10:37
Γιατί ?

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=128651&page=2&highlight=%CE%97%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE+KLE


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=48906&highlight=%CE%97%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE+KLE

Anty12
27/05/2013, 10:43
ναι αλλα δεν ειχες γυρισει απο αμερικη :lol:


Ώπα της ........βγάλτε τις ρακές (https://www.youtube.com/watch?v=xhFCI8D8KO8)....:D

zannisvel
27/05/2013, 16:15
Ρε παιδια μεγαλος ντορος για το αν πρεπει να γυρισω η οχι. Για καλη μου τυχη εχω χαρτια και θα μπορουσα να ξαναπαω Στας Αμερικας, Ξερω πολυ καλα πως ειναι τα πραγματα στην Ελλαδα. Οι δικοι μου εκει ειναι και ειναι οι πρωτοι που μου λενε να μην ερθω. Δε θεωρω τον ευαυτο μου ουτε αφελη ουτε χαζο ισα, ισα. Πραγματικα πιστευω οτι ηρθε η ωρα μου και με καλη θεληση ολα γινονται.
Think of it as an extended vacation...

Τωρα για το ΚΛΕ και το ΤΑ. Ειμαι πολυ του ταξιδιου και εχω εναν ερωτα με τις μοτο, το ζ1000 με εβγαλε ασπροπροσωπο εδω αλλα ακριβο σε ολα του. Απ'την αλλη ομως το λυνω και το δενω ανετα, μεχρι και λαστιχα του αλλαζω στο γκαραζ, γι'αυτο και προτιμω kawasaki, η μονη μου εμπειρια με honda ειναι το 1000rr enos φιλου που δε μου αφησε και τις καλυτερες αντυπωσεις και πιο δυσκολο σε ολα μεχρι και για ενα valve adjustment καναμε 2 μερες για να φτασουμε στις βαλβιδες. Και μετα επρεπε να το ξανακανουμε γιατι ακουμπαγανε...

nihristo
27/05/2013, 16:33
γύρνα φιλαράκι μου, οι περισσότεροι εδώ λένε να μην γυρίσεις αλλά λίγοι είναι αυτοί που έζησαν εκτός Ελλάδας. Όπως και να χει είναι άλλο ΜΕΓΑΛΟ θέμα.

Εγώ είχα kle 250 και μου χε περάσει το μυαλό να πάω είτε σε kle 500 είτε σε transalp 650. Τελικά πήρα fz6! :D

Έχω οδηγήσει transalp 650, transalp 600, gs 650, gs 650 dakar, F650 funduro.

Προσωπική άποψη, το funduro οδηγικά ήταν το πιο ωραίο.

Και το transalp είναι καλό, αν δεν αντέχεις τους κραδασμούς, αλλά είναι λίγο σαύρα. Αν μπαίνεις κ λίγο χώμα πήγαινε σε μονοκύλινδρο.

Για το kle 500 αφού λέει ο πρόεδρας Anty12 όχι, τότε ΟΧΙ.

spyrakos35
27/05/2013, 21:57
Τωρα για το ΚΛΕ και το ΤΑ. Ειμαι πολυ του ταξιδιου και εχω εναν ερωτα με τις μοτο, το ζ1000 με εβγαλε ασπροπροσωπο εδω αλλα ακριβο σε ολα του. Απ'την αλλη ομως το λυνω και το δενω ανετα, μεχρι και λαστιχα του αλλαζω στο γκαραζ, γι'αυτο και προτιμω kawasaki, η μονη μου εμπειρια με honda ειναι το 1000rr enos φιλου που δε μου αφησε και τις καλυτερες αντυπωσεις και πιο δυσκολο σε ολα μεχρι και για ενα valve adjustment καναμε 2 μερες για να φτασουμε στις βαλβιδες. Και μετα επρεπε να το ξανακανουμε γιατι ακουμπαγανε...

αφού είσαι μαστοράτζα και πιάνουν τα χεράκια σου, πάρε ΚΛΕ..... :smokin:

jimmis5
27/05/2013, 22:19
Αν εχεις συνηθισει με γρηγορα δεν θα την παλεψεις απο αποψη ταχυτητας με κανενα απο τα 2 αλλα θα περνας πανω απο κακοτεχνιες των δρομων μας με ανεση,το ΤΑ ειναι πιο ησυχο μηχανακι και πιο ανετο το KLE εχει πιο λεπτη σιλουετα και κρυβει τα κιλα του,δεν εχει τα καλυτερα φρενα ουτε τρελες ταχυτητες,θα σε ταξιδεψει απο 5,5 με 6L /100km αν εχεις συνεπιβατη θα κουραστει και θα κουραστεις και εσυ.Αν παρεις ΤΑ θα το παρεις ψιλοακριβα αλλα κραταει τιμη να το πουλησεις αν παρεις KLE θα το παρεις φθηνα εως τσαμπα και δεν θα το πουλησεις ποτε.Αν θες κατι που να το φτιαχνεις για παρτη σου με ενα κατσαβιδη και λιγα εργαλεια παρε KLE,Tελος μιας και ειμαι Καφασακικος προτεινω να παρεις ενα versys που εχει τα παντα και ειναι τσαμπα και θα το απολαυσεις.
Καλο επαναπατρισμο και ευχομαι να τα καταφερεις χρειαζομαστε επιμονους ανθρωπους που αγαπουν τουτον τον τοπο και ρισκαρουν για αυτον ;)

zannisvel
27/05/2013, 22:44
Να' στε καλα ρε παιδια και ευχαριστω!! Οσο για επιμονη αλλο τιποτα, και για καποιο λογο ειμαι και αισιοδοξος.
Οσο για το θεματακι μας. Δε ξερω, δε μπορω να αποφασισω με τιποτα. λιγο ακομα να πουληθει το δικο μου και μετα μαλλον με ψηφοφορια σας βλεπω, και να μου το παιρνετε εσεις... Οσο για την ταχυτητα νομιζω μπορω να συμβιβαστω λογω του οτι το εζησα και τωρα ειμαι ετοιμος να αλλαξω να δοκιμασω κατι αλλο. Να κανω τις μετακινησεις μου βολτουλα. Νομιζω μπορειτε να καταλαβαιτε τι εννοω. Το ΤΑ ειναι αληθεια μ'αρεσει πιο πολυ επειδη εχει ογκο αλλα το ΚΛΕ μ'αρεσει γιατι ειναι πιο φιλικο και μικρο. Θα δουμε brothers!! Aντε να κανονισουμε και καμια βολτουλα οταν με το καλο ερθω!!

byron
27/05/2013, 22:55
Ρε φίλε, νταξ το να επιστρέψεις απ΄το Αμέρικα για τον Πειραιά (!) το παραβλέπουμε. To να ζητάς να σου πούμε ποιό απ΄τα δύο 3μπαζα να διαλέξεις πάει πολύ. Σαν να σου λέμε με ποιό χέρι θα βγάλεις τα ματάκια σου... :D

Ελα πίσω, χέσε τους τάφους, και πάρε κανένα Ζ750 που τα πουλάνε τσάμπα μπας και γλυτώσουν :tooth:

zannisvel
27/05/2013, 23:06
Φιλτατε Πειραιας και ξερο ψωμι.:lol::lol::lol:
Οταν κοιταξα πηγαναν πολλα. Και ασε που αν δε πουληθει το δικο μου θα το φερω με αμερικανικες πινακιδες σαν μονιμος κατοικος εξωτερικου. Αν βρω καμια μεταφορικη με λογικες τιμες. θελουν κοντα στα 1400 ευρω.

spyrakos35
28/05/2013, 07:24
Φιλτατε Πειραιας και ξερο ψωμι.:lol::lol::lol:

:a9:


Και ασε που αν δε πουληθει το δικο μου θα το φερω με αμερικανικες πινακιδες σαν μονιμος κατοικος εξωτερικου. Αν βρω καμια μεταφορικη με λογικες τιμες. θελουν κοντα στα 1400 ευρω.

just do it - για μενα η καλύτερη οψιόν....
αλλά πριν, δες αν οι αμερικάνοι σου κάνουν ασφάλεια για να κυκλοφορείς ελλάντα γιατί εντώ με αμερικάνικες πινακίδες (κανονικά) ντεν ασφαλίζουν μάτια μου....
εκτός και αν βγάλεις ελληνικές οπότε παίζει και το κόστος εκτελωνισμού....
:wave2:

TROOPER
28/05/2013, 07:32
Αυτό ειναι το λάθος ή το σωστο? :lol:

τι σημασια εχει? :lol:


γύρνα φιλαράκι μου, οι περισσότεροι εδώ λένε να μην γυρίσεις αλλά λίγοι είναι αυτοί που έζησαν εκτός Ελλάδας...

προσωπικα ειμαι στους λιγους παντως (και την εκανα την παπαρια μου :lol: )


.............
Καλο επαναπατρισμο και ευχομαι να τα καταφερεις χρειαζομαστε επιμονους ανθρωπους που αγαπουν τουτον τον τοπο και ρισκαρουν για αυτον ;)

στη γλωσσα μας τους λεμε καμικαζι :lol::lol:


....... Οσο για επιμονη αλλο τιποτα, και για καποιο λογο ειμαι και αισιοδοξος....

προηγμενα ναρκωτικα στις προηγμενες χωρες ρπμ....:lol::lol:

καλως να ορισεις φιλαρακο και ευχομαι ολα να σου πανε οπως τα θες.

στο προκειμενο και αφου διαβασα το ιστορικο σου...νομιζω οτι πας....















































ΓΙΑ ΤΙ ΑΛΛΟ? ΜΑ ΓΙΑ Β-ΣΤΡΟΜ ΦΥΣΙΚΑ!!!!
ξεχνα τους ταφους που αναφερεις.

zannisvel
28/05/2013, 09:10
το περιμενα αυτο για το στρομ να ερχεται... Σε κοιταξα και γω μη νομιζεις. :D

TROOPER
28/05/2013, 09:16
το περιμενα αυτο για το στρομ να ερχεται... Σε κοιταξα και γω μη νομιζεις. :D

:a10::beer::wave2:

zannisvel
28/05/2013, 09:16
Λοιπον παιδια ειναι 3:00 το πρωι νυσταζω σαν , μη πω, και εχει ερθει φιλος και λιωνει στο rfactor 2. NΥΣΤΑΖΩ ρε γαμωτο... δουλευω...
Ηταν αργια σημερα (Δευτερα) και εχουν ξεμεινει εδω. Νυσταζω...

Καλημερα by the way!!!

spyrakos35
28/05/2013, 09:19
το περιμενα αυτο για το στρομ να ερχεται... Σε κοιταξα και γω μη νομιζεις. :D

με 2 - 2,5 χιλιαρικα παίρνεις ζάντες - πλαίσιο - ψαλίδι....

πας στον Ispiros (μέγας πατεντάκιας/ανακατασκευαστής), κοτσάρεις σέλα ανατομικιά και μία πεταλιέρα και είσαι έτοιμος....

:wave2:

zannisvel
28/05/2013, 09:21
με 2 - 2,5 χιλιαρικα παίρνεις ζάντες - πλαίσιο - ψαλίδι....

πας στον Ispriros, κοτσάρεις σέλα ανατομικιά και μία πεταλιέρα και είσαι έτοιμος....

:wave2:

Kai ειμαι και φιλικος προς το περιβαλλον. Τουλαχιστον θα τα εχω καλα με τη συνειδηση μου.

spyrakos35
28/05/2013, 09:25
Kai ειμαι και φιλικος προς το περιβαλλον. Τουλαχιστον θα τα εχω καλα με τη συνειδηση μου.

ναι μόνο που θα κινείσαι όπου έχει τρένο - τραμ - μετρό γιατί δεν είπαμε τίποτα για λάστιχα.... :p

zannisvel
28/05/2013, 09:31
ναι μόνο που θα κινείσαι όπου έχει τρένο - τραμ - μετρό γιατί δεν είπαμε τίποτα για λάστιχα.... :p
πλακα πλακα εχει ενα στο car.gr για 2.5Κ Θεσσαλονικη.
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3721805/

TROOPER
28/05/2013, 09:33
πλακα πλακα εχει ενα στο car.gr για 2.5Κ Θεσσαλονικη.
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3721805/

ειδες που σου λεω...

Sapadak
28/05/2013, 09:37
πλακα πλακα εχει ενα στο car.gr για 2.5Κ Θεσσαλονικη.
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3721805/

Σιγα σιγα θα δεις και εσυ το φως :lol:

Παντως και ακριβοτερα να τα βλεπεις...ασχετα αν γραφουν ή οχι οτι τη κουβεντιαζουν τη τιμη, σιγουρα σηκωνει κουβέντα

SONone
28/05/2013, 16:57
και εγω εχω το ίδιο δίλημμα ΤΑ η kle 500. μετα απο σχετική έρευνα :p πρόσεξα πως τα κλε ειναι λιγότερο κακο μεταχειρισμενα . δεν έπαιρνε ο καθενας. παίρναν λίγοι τα παντρευοντουσαν δεν αλαζανε πολλα χερια. σε γενικές γραμμες οι αναρτήσεις τους ηταν σε καλύτερη κατάσταση απο τα ΤΑ . και θα βρεις πιο πολλά με λιγα χλμ. πάντα ο γνώμονας ειναι η κατάσταση, αν και με όλους αυτούς εδώ μέσα (για καλο το λεω!!!) κατάλαβα πως ολα μεταχειρισμενα ειναι. καλύτερα να δώσεις 1500 ευρο και αλλα 1000(αλαζεις ΠΟΛΛΑ) και να το κανεις ΣΩΣΤΟ παρά να πας στα 2500 χωρις να ξέρεις ακριβώς τι εχει αλλαχτεί στον κινητήρα.
οτι λεω θα το δεις και εσυ.(εγω δεν πηρα ακομα λογο οικονομικου περιμενω τις κολοασφαλιστικες)

Geo84
28/05/2013, 19:00
Με 2500 max βρίσκεις GS DAKAR το οποίο είναι μηχανάκι πασπαρτού για την ελλαδίτσα μας.. Τα κάνει όλα και συμφέρει. Γιατί ντε και καλά ανάμεσα σε kle η TA?

zannisvel
05/08/2013, 16:20
TΟ Ζ1000 πουληθηκε σημερα, ειμαι λιγο στα κατω μου αλλα τουλαχιστον δε το σκοτωσα. Εχουν μεινει 25 μερες μεχρι τη μεγαλη μερα ( που επιστεφω ελλαδα) και εχει αρχισει το αγχος. Ο καινουριος ιδιοκτητης ειναι καλο παιδι, σεριφης απο την indiana, και νομιζω θα το προσεχει. Ξεκιναω τωρα σοβαρο ψαξιμο για ελλαδα, αν παρει κατι το ματι σας μου λετε. Θα μεινω αμηχανοβιος μεσα στον Αυγουστο...:(
Οσο αστειο και αν ακουγεται, ενιωσα ενα κομπο στο στομαχι μου καθως το εβγαζε απ'το γκαραζ.
Τουλαχιστον φαινεται καλο παιδι.

Costas KLE
06/08/2013, 12:00
Μην ανησυχείς θα του πιει το αίμα, όσο για τον κόμπο στο στομάχι... σωστή αντίδραση, τώρα για το Ελλάντα, κάνεις που κάνεις το λάθος, κάνε το σωστά πάρε KLE, από ότι καταλαβαίνεις το έχουν όλοι στο φτύσιμο συμπεριλαμβανομένων και των κλεφτών. Είπαμε θα ξενερώσεις που θα ξενερώσεις, ας το ευχαριστηθείς, ααααααα!!!! υπάρχει και ένα τεράστιο υπέρ: ΔΕΝ χαλάει, πρέπει να είσαι πολύ κάφρος για να τα καταφέρεις να σου μείνει από κινητήρα :beer:

zannisvel
06/08/2013, 15:51
Το θεμα ειναι να μην ηταν καφρος ο προηγουμενος. Τα κοιταω καθε μερα στη δουλεια και γινονται ολο και πιο ελκυστικα στο ματι. Καμια βδομαδα πριν ερθω θα αρχισω και τα τηλεφωνα. Απο οτι βλεπω απτο ψευδονυμο εχεις ή ειχες KLE. Tι να προσεξω οταν το δω περα απο τα βασικα που κοιτας σε καθε μηχανακι.

Και το αλλο, δεν εχω ξανακανει τετοοια συναλλαγη στην Ελλαδα, ποσο πεφτουν οι τιμες με παζαρια. Ποσο ειναι μια καλη τιμη;

Costas KLE
06/08/2013, 20:55
KLE έχω ακόμα, θα ήθελα να μην είχα αλλά με πρόλαβαν κάτι πρωθυπουργοί, υπουργοί μεταφορών, υπουργοί οικονομικών και γενικά όσοι φρόντισαν με την αποχή τους ή την ψήφο τους να μου τους φορτώσουν.
Καλό είναι πριν πάρεις οτιδήποτε να το έχει δει μηχανικός, προσωπικά αν <<κελαηδάει>> ο κινητήρας δεν ξέρω να το διακρίνω, μόνο τα σημάδια από τα πεσίματα μπορώ να διακρίνω, με τις σκουριές δεν ξέρω αν θα την παλέψεις (και το KLR και το KLE βγάζουν αρκετή), ανάλογα την χρονολογία θα βγουν και τα χιλιόμετρα που έχει κάνει (10.000 χιλιόμετρα τον χρόνο είναι ένας καλός μέσος όρος) Ενδεικτική τιμή για τον κινητήρα των 48 hp... τα 1800 ευρώ και κατεβαίνει ανάλογα την χρονιά κυκλοφορίας :beer:

kokkiklhs
06/08/2013, 21:26
KLE δαγκωτό!!!

zannisvel
06/08/2013, 21:58
Οπως ειπα, θα γινω πιο δραστηριος στο ψαξιμο οσο πλησιαζει ο καιρος. Προς το παρων ειμαι car.gr και απλα χαζευω. Αλλα απο οτι εχω δει 1800€ ειναι πολλα για το ΚLE 10 ετιας.