PDA

View Full Version : Suzuki dr 650 se η' Honda xr650l μιζατο



karadrift
24/05/2013, 22:29
Το suzukaki το είχα και ήμουν πολύ ευχαριστημένος αλλά το xr650l το κάνω κέφι αρκετά.αν το είχε κάποιος ας μου πει 2 λόγια.για όσους το ακούν για πρώτη φορά να ενημερώσω ότι φοράει το μοτέρ του nx 650 και fmx 650 οπότε αν καποιοσ εχει καποια σπο τα παραπάνω μοντέλα ας μου πει για την αξιοπιστία του,και επειδή εχω ακούσει για το r αυτο δεν χρειάζεται τρέλα σέρβις.

SHOOTER045
25/05/2013, 01:21
οδηγουσα για αρκετο καιρο ΝΧ 650 ασπαστο και δυνατουτσικο,ειχε ενα θεματακι με την φλατζα κεφαλης(κοιτουσαν τα λαδια με κρυο μοτερ και το γεμιζαν μεχρι να δειξει) αλλα μαλλον επειδη αλλαζε χερια ηταν,κατα τ αλλα αθραυστο,και στην εκδοση XR με αλλο εκκεντροφορο και αλλο χρονισμο απο αυτα που ξερω οργωνει.το XR ειναι ποιο χωματινο ενω η σουζουκα ποιο ον-οφ αν θες να κανεις πληρη αντιπαραβολη καντο με το ΝΧ

Λευκάδιος
25/05/2013, 07:25
το XR650L οντως εχει καλυτερες χωματινες προδιαγραφες σε σχεση με το DR παντα.πιο ψηλο(μεγαλυτερη αποσταση απο το εδαφος),λιγο πιο ελαφρυ και με ρυθμιζομενες αναρτησεις.το κιβωτιο ταχυτητων επισης ειναι πιο μαλακο και θετικο στις αλλαγες απ'οτι του DR.
δεν εισαχθηκε ποτε κανονικα,κυκλοφορησε ομως πολυ στην αμερικη και υπαρχουν αμετρητα καλουδια για καθε ειδους βελτιωσεις οπως εξαλλου και για το DR.
εδω και μια πενταετια εχω ενα nx650 και εχω κανει 40000χλμ,πολλα απο αυτα σε καθε ειδους χωματινες διαδρομες.ειναι πιο βαρυ απο το DR αλλά μπορει να φτασει τα κιλα του suzuki αρκετα ευκολα,χανοντας ομως την ασφαλτινη ανεση.
το δικο μου καιει λαδι μαλλον απο τσιμουχακια βαλβιδων καθως η συμπιεση του ειναι οκ.νομιζω οτι ειναι λογικο για αεροψυκτο που κουβαλαει 18 χρονια και 92000χλμ στην πλατη του.περα απο αυτο ζητησε καρβουνακια μιζας στα 60κατι χιλιαδες χλμ.τιποτα αλλο.
λαδια καλο ειναι να αλλαζονται συχνα αναλογα την χρηση(2-3000χλμ).η χοντα δινει ρυθμιση βαλβιδων καθε 5-6000(δεν θυμαμαι) αλλά ειναι πολυ συγκρατημενο νουμερο.

stefanos
25/05/2013, 09:03
Το suzukaki το είχα και ήμουν πολύ ευχαριστημένος αλλά το xr650l το κάνω κέφι αρκετά.αν το είχε κάποιος ας μου πει 2 λόγια.για όσους το ακούν για πρώτη φορά να ενημερώσω ότι φοράει το μοτέρ του nx 650 και fmx 650 οπότε αν καποιοσ εχει καποια σπο τα παραπάνω μοντέλα ας μου πει για την αξιοπιστία του,και επειδή εχω ακούσει για το r αυτο δεν χρειάζεται τρέλα σέρβις.

Εφόσον ήσουν ευχαριστημένος με το dr δεν θα έχεις πρόβλημα και με το xrl.
Ντακότες άλλων εποχών με παρόμοιο στήσιμο.
Το DR φοράει καλύτερο μοτέρ (το καλύτερο αερόψυκτο ever, γνώμη μου) τα honda ίσως είναι λίγο καλύτερα στα υπόλοιπα.

karadrift
07/06/2013, 20:59
Διαβάζω για το nx για κάποια θέματα στο ρελαντί του ότι σβήνει και τέτοια.τι έχετε ακούσει;

SHOOTER045
08/06/2013, 00:51
ενταξει τα τσαφ του σαν σοβαρο μονοκυλινδρο τα εχει....

karadrift
07/07/2013, 12:07
αγαπητοι συμφοριτες το πηρα.ειναι το εν λογω μηχανακι,τελικα honda xr650l συμφοριτη τελικα............................δεν μπορω να το ανεβασω για την ωρα αλλα θα το προσπαθησω και πιο μετα.
θελω να το κανω supermoto αλλα επειδη δεν θελω να χαλασω τα κλασικα ζαντολαστιχα του,σκεφτικα να βαλω απο το KTM DUKE 2 η' απο APRILIA PEGASO STRADA.λετε να ειναι πολυ δυσκολο?νομιζω πως θα ειναι πολυ καλυτερο απ το να αλλαζα δυο στεφανια και να χαλαγα τα μαμα ζαντολαστιχα που τα θελω για να κανω και κανα εντουρακι το χειμωνα.

motomaniac
07/07/2013, 16:03
πολλη προσοχη μη σου μεινει απο λαδια. γδερνει εκκεντροφορια κοκορια αμεσως. ζαντες βαζεις απο οτι σε χωραει πισω. δες στο XR του lspiros τι θεμα δημιουργειται.

karadrift
07/07/2013, 18:13
αν ξερεις το link του ispiros κανε την καλη και στειλ' το μου.αφορα τα λαδια η' για την μετατροπη μοταρντ?
ευχαριστω

motomaniac
07/07/2013, 20:42
αν ξερεις το link του ispiros κανε την καλη και στειλ' το μου.αφορα τα λαδια η' για την μετατροπη μοταρντ?
ευχαριστω
την μετατροπη. καπου εδω.. http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=133077&page=101

domiemic65
19/07/2013, 00:40
Το δικό μου nx650 το πήρα με 84.000 περίπου το έφτασα 175.000 και μετά το ξαναπουλησα στον 1ο του ιδιοκτήτη. Βέβαια λίγο πριν το δώσω του είχα αλλάξει καδενα εκ/ρου και δούλευε αν καινούριο.
Αν το πας σε γνώστη μάστορα να στο ρυθμίσει και ρελαντί κρατά και δεν σβήνει...
Μακάρι να μπορούσα να συντηρήσω 2 μηχανάκια... Εννοείται πως δεν θα το έδινα ποτέ

karadrift
25/07/2013, 09:39
Μπορείς να μου πεις πως μετραω τα λάδια;
Ζεστό-κρύο;πάντως ειναι "καυτό" μοτοσακο,ειδικά τώρα με τις ζεστές τα ποδαρακια απορώ που έχουν την γούνα τους ακόμα
Ευχαριστω