PDA

View Full Version : HELP!!Πιθανη απάτη με ανταλλακτικά



m@stermind
25/05/2013, 16:39
Καλησπέρα,

θέλω να ρωτήσω αν έχω πάει το μηχανάκι μου σε συνεργείο και μου πουν ότι άλλαξαν κάποια πράγματα (τρόμπα νερού, λαστιχάκια και τέτοια) και στην πραγματικότητα δεν μου τα έχουν αλλάξει (κοινώς με βρήκανε κορόιδο) πώς μπορώ να το αποδείξω, εννοώ υπάρχει κάποια δημόσια υπηρεσία ή το ΚΤΕΟ ή η επίσημη αντιπροσωπεία που μπορούν να μου δώσουν κάποιο χαρτί; Απλά είχα πάει το μηχανάκι για ένα πρόβλημα μου είπαν ότι παραγγείλανε ανταλλακτικά και του τα βάλανε και μετά το είδανε 3 άλλοι μηχανικοί σε άλλα συνεργεία και μου είπανε ότι δεν έχει πειραχτεί καν το μηχανάκι. Δεν έχει σημασία να συζητήσουμε το πρόβλημα που είχε κλπ κλπ, αυτό που με ενδιαφέρει είναι αν μπορώ με κάποιο τρόπο να πάω να του πω ορίστε φέρε μου τα λεφτά μου πίσω.

Viper4
25/05/2013, 16:48
Αποδείξεις, τιμολόγια κλπ πήρες από αυτά που υποτίθεται έβαλε στο μηχανάκι σου;

mixalhsCr
25/05/2013, 16:54
Άμα είσαι σίγουρος ότι δεν στα έχει αλλάξει μπορείς να του σπασεις τα μούτρα , απλα και εύκολα ! Αν περιμένεις με χαρτια και δημοκρατικές διαδικασίες να βρεις άκρη σε αυτήν την Ελλάδα θα πιαστεις θύμα και για δεύτερη φορά ! Οτι και να αποφασίσεις ο θεός μαζί σου και προσοχή που πηγαίνεις ! :a014:

Drake Ramore
25/05/2013, 16:58
Δεν νομίζω οτι τώρα μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα.
Έπρεπε απο πριν να κινηθείς αναλόγως.

-Όταν μας λένε οτι κάποια (αρκετά) ανταλλακτικά θέλουν αλλαγή, τότε πηγαινουμε να πάρουμε και δεύτερη γνώμη σε άλλο συνεργείο.
-Όταν παραγγείλουν καινούρια πράγματα να περαστούν , ζητάμε να είμαστε παρόντες στην αλλαγή
-Αν δεν αφήνουν στον χώρο συνεργείου να παρακολουθείς (απαράδεκτο κατά την γνώμη μου) τότε ζητάς να δεις τα ανταλλακτικά πριν περαστούν
-Μετά το πέρασμα ζητάς την απόδειξη, αλλά και τα ανταλλακτικά που αλλάχτηκαν.

Τωρα, εκ των υστέρων δεν μπορείς να αποδείξεις τίποτα. Τουλάχιστον την επόμενη φορά θα ξέρεις.

m@stermind
25/05/2013, 16:59
Αποδείξεις, τιμολόγια κλπ πήρες από αυτά που υποτίθεται έβαλε στο μηχανάκι σου;

Απόδειξη πήρα δεν έχω τιμολόγιο.

m@stermind
25/05/2013, 17:03
mixalhsCr δεν είναι λύση ο τσαμπουκάς για διάφορους λόγους.

Drake Ramore thanks για τις συμβουλές, ρώτησα και μου είπε ένας άλλος μηχανικός ότι δεν χρειάζονται αυτά τα ανταλλακτικά που μου λέγανε αλλά στο συνεργείο που μου τα άλλαξαν μου είπανε ότι πρέπει... και το ένα και το άλλο...

Drake Ramore
25/05/2013, 17:07
Drake Ramore thanks για τις συμβουλές, ρώτησα και μου είπε ένας άλλος μηχανικός ότι δεν χρειάζονται αυτά τα ανταλλακτικά που μου λέγανε αλλά στο συνεργείο που μου τα άλλαξαν μου είπανε ότι πρέπει... και το ένα και το άλλο...


Σε αυτην την περίπτωση αφου επέλεξες να τους πιστευεις, τους πιστευεις...ως το τέλος. Δηλαδή και οτι χρειαζόταν και ότι αλλάχτηκαν. Κακώς το ψάχνεις και χαλιέσαι τώρα. Είναι αργά και δεν μπορείς να κάνεις και τίποτα.

mikes
25/05/2013, 17:07
επισης μπορεις με καποιο τροπο να σημαδευεις τα ανταλλακτικα που σου ειπε το συνεργειο οτι χρειαζονται αλλαγη! (βαρας μια πονταρισια)
μονο ετσι θα εισαι απολυτα σιγουρος οτι αλλαχτηκαν, και φυσικα ζητας να δεις τα παλια!!

m@stermind
25/05/2013, 17:12
Χαλιέμαι γιατί ήταν πολλά τα λεφτά, δεν τα βρίσκω ουρανοκατέβατα... Τέλος πάντων καλό μάθημα ήταν ελπίζω να μην την ξαναπατήσω γιατί την άλλη φορά που θα πάω σε συνεργείο θα πάω πιο ψαγμένος.

MikeG
25/05/2013, 17:32
Ζήτα από άλλο συνεργείο μοτοσυκλετών να σου φτιάξει έγγραφο το οποίο να αναφέρει ότι η μηχανή δεν είχε τίποτα νέο από ανταλλακτικό. Μετά συνήγορο καταναλωτή.

stefanos
25/05/2013, 19:11
Και πώς θα το διαπιστώσει αυτό το άλλο συνεργείο προκειμένου να το βεβαιώσει κιόλας?

MikeG
25/05/2013, 19:18
Και πώς θα το διαπιστώσει αυτό το άλλο συνεργείο προκειμένου να το βεβαιώσει κιόλας?

Υποθέτω θα κάνει τύπου πραγματογνωμοσύνη.

stefanos
25/05/2013, 19:26
Υποθέτω θα κάνει τύπου πραγματογνωμοσύνη.

Αναμφίβολα, απλά σκέφτομαι ότι αν αντικαταστήσεις κάτι ,με κάτι άλλο ίδιο είναι αδύνατο να δείς διαφορά ειδικά, εάν ο μάστορας είναι καλός και τακτικός.

spyrval
25/05/2013, 19:52
Επίσης ποιό συνεργείο θα δεχθεί να μπει στη μέση μιας διαμάχης πολίτη με άλλο συνεργείο? Και γιατί?

teogtp
25/05/2013, 20:00
Πας στον τοπικο σου Συνδεσμο Ιδιοκτητων Συνεργειων και αιτησαι μια εκθεση πραγματογνωμοσυνης για τους
λογους που προανεφερες(μονο αυτη αναγνωριζει και θεωρει "επισημη"το δικαστιριο).
Οταν παρεις το πορισμα απευθυνεσαι στον συνηγορο του καταναλωτη οπου και κανεις επωνημη καταγγελια
οπου και παραθετεις τα αποδεικτικα σου (τιμολογια,αποδειξεις,πορισμα).Μην περιμενεις και πολλα απο την
καταγγελια στον "καταναλωτη",απλα σε περιπτωση που το τραβηξεις νομικα εχεις μια τεκμηριωμενη υποθεση στα χερια σου.

m@stermind
25/05/2013, 20:06
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Νομικά δεν νομίζω να το τραβήξω τόσο απλώς ήθελα να αποδείξω στον ίδιο ότι μου λέει π**ες και να μπορώ να του ζητήσω τα λεφτά μου.

teogtp
25/05/2013, 20:10
Παρε κανα"φουσκοτο"ξαδερφο μαζι σου γιατι χλωμο το κοβο να σε αποζημιωσει με καλοσυνες.....

hidefnick
25/05/2013, 20:31
Μια καινούργια τρόμπα νερού φαίνεται αν αναοιχτεί. Από τα άλατα, απο το πόσο σφιχτά γυρίζει κλπ κλπ.

AUFGEBRACHT
25/05/2013, 20:54
Πήγαινε σε αυτόν που λες πως σου έκανε την απάτη και με ήρεμο τρόπο πες του εμπεριστατωμένα πως ανακάλυψες ότι σε κορόιδεψε. Πες του ότι εάν δε σε αποζημιώσει έχεις ήδη κινήσει τις διαδικασίες για καταγγελία στο συνήγορο του καταναλωτή, στο ΙΝ.ΚΑ και πως θα προβείς σε καταγγελία στο σωματείο του, πως θα στείλεις επώνυμη επιστολή σε περιοδικά μοτοσυκλέτας και σε φόρουμ στο ίντερνετ, πες του ότι έχεις και ένα φιλαράκι που δουλεύει σε εφημερίδα...
Εάν δεν γίνει τίποτα βάλε ένα γνωστό σου να πάει τάχα ότι ενδιαφέρεται για service να ρωτήσει και να κλείσει ραντεβού και μετά βάλτον να το ακυρώσει γιατί διάβασε για το μάστορα καταγγελία επώνυμη και δεν τον εμπιστεύεται...

notakos600
26/05/2013, 06:04
Να βάλει το χέρι στη τσέπη και να σου ξαναδώσει τα λεφτά σου το κόβω κομματάκι δύσκολο...

kokkiklhs
26/05/2013, 07:34
Βασικά τώρα μάλλον κλάφ'τα Χαράλαμπε, δε βλέπω να μπορείς να αποδείξεις τίποτα διότι ακόμη και στο σωματείο να πας, το πιθανότερο θα είναι αυτοί να καλύψουν τον δικό τους κι όχι εσένα... απλώς άλλη φορά να απαιτήσεις είσαι ΑΠΟ ΠΑΝΩ την ώρα που γίνονται οι αλλαγές! Είναι η πιο σίγουρη λύση! Αν σου πει ότι δεν το επιτρέπει, απλώς παίρνεις το μηχανάκι σου και χαιρετάς!
Την έχω πατήσει κι εγώ στο παρελθόν, ευτυχώς δε χρεώθηκα με τίποτα σπουδαία λεφτά, απλώς είναι το "γαμώτο" της κοροϊδίας... κάτι τελευταίο: αν βγάλει τίποτα σάπια κομμάτια και σου δείξει και σου πει "ορίστε, αυτά σου άλλαξα", να ξέρεις ότι φυλάει αρκετές κούτες με σαβούρα ακριβώς για τέτοιες περιπτώσεις!

McTalas
26/05/2013, 07:37
εγω ειχα πληρωσει για ελεγχο βαλβιδων αλλα και για ρυθμιση βαλδιδων οτι χρεωνε το εξουσιοδοτημενο συνεργιο της χοντα και νομιζα πως τα εκαναν οπως πρεπει, το συνεργειο το εμπιστευομουν και δεν ειχα κανενα προβλημα, ελα ομως που αλαξα μηαχανικο και οταν εκανα γενικο σερβις μου λεει το ψευτοκαπακο ΔΕΝ εχει ανοιχτοι ΠΟΤΕ!! 1ον για ηθελε κοπανιμα για να βγει και 2ον και πιο συμαντικο η χοντα στο μανιουαλ λεει ξεκαθαρα πως οταν το καπακι Η ανοιχτει για πρωτη φορα θα πρεπει να μπει φλατζοκολα σε 2 συγκεκριμενα σημεια. που στο δικο μου δεν ειχε μπει.
αυτο σημαινει πως ή το συνεργειο δεν ανοιξε ποτε το καπακι να ελενξει και να ρυθμισει βαλβιδες (γιαυτο η μια ηταν αλου για 'λου) ή το ειχε ανοιξει και δεν εβαλε την φλατζοκολα που οριζει η χοντα, αυτο μαζι με το οτι το καπακι βγηκε με δυσκολια εδειχνε ξεκαθαρα πως δεν ειχα ανοιχτει ποτε,
τωρα αντε εγω να αποδειξω πως δεν ειμαι ελεφαντας... κοινως ειναι να μην μπλεξεις...

skylaros
26/05/2013, 08:26
Εγώ είχα πάει να αλλάξω προφυλακτήρα και μου άλλαξε φανάρια με imitation (χωρίς να έχουν τίποτα τα φανάρια) το ανακάλυψα όταν άλλαξα λάμπες και είμαι σίγουρος γιατί τα φανάρια τα είχα αγοράσει εγώ από την αντιπροσωπεία σε προηγούμενο ακούμπημα και τα είχα αλλάξει ... Μάλιστα ήταν και αδερφός συναδέλφου του πατέρα μου... Αυτό που βλέπω είναι πως πολλοί έχουμε πέσει θύματα και το ότι δε μιλάμε μόνο θάρρος δίνει σε μερικούς από την άλλη αν πας και του το πεις και στη βγει και με κόκκινο δε ξέρω μπορεί να κάνεις ζημιά μετά πως να ελέγξεις τον εαυτό σου με μερικά @ίδια ρε γαμώτο ...

MG-KTiNoS
26/05/2013, 11:44
Άμα είσαι σίγουρος ότι δεν στα έχει αλλάξει μπορείς να του σπασεις τα μούτρα , απλα και εύκολα ! Αν περιμένεις με χαρτια και δημοκρατικές διαδικασίες να βρεις άκρη σε αυτήν την Ελλάδα θα πιαστεις θύμα και για δεύτερη φορά ! Οτι και να αποφασίσεις ο θεός μαζί σου και προσοχή που πηγαίνεις ! :a014:

Η μόνη λύση... δυστυχώς
ΑΛΛΑ παίζει να πας και στην εφορια και να πεις τι έγινε. Υπάρχουν παραβάσεις και αυτοί ψάχνουν να γ... Αν σε ακούσουν θα πονέσει πολύ ο φίλος μας

motomaniac
26/05/2013, 11:55
Δεν νομίζω οτι τώρα μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα.
Έπρεπε απο πριν να κινηθείς αναλόγως.

-Όταν μας λένε οτι κάποια (αρκετά) ανταλλακτικά θέλουν αλλαγή, τότε πηγαινουμε να πάρουμε και δεύτερη γνώμη σε άλλο συνεργείο.
-Όταν παραγγείλουν καινούρια πράγματα να περαστούν , ζητάμε να είμαστε παρόντες στην αλλαγή
-Αν δεν αφήνουν στον χώρο συνεργείου να παρακολουθείς (απαράδεκτο κατά την γνώμη μου) τότε ζητάς να δεις τα ανταλλακτικά πριν περαστούν
-Μετά το πέρασμα ζητάς την απόδειξη, αλλά και τα ανταλλακτικά που αλλάχτηκαν.

Τωρα, εκ των υστέρων δεν μπορείς να αποδείξεις τίποτα. Τουλάχιστον την επόμενη φορά θα ξέρεις.

ουτε για πλακα.. μονο το τελευταιο φτανει! τα υπολοιπα ειναι υπερβολες και προβλημα.

Drake Ramore
26/05/2013, 12:27
Καλύτερα υπερβολικός, παρά να ανοίγω τέτοια νήματα εκνευρισμένος.
Αν κάποιος συνεργειάς έχει πρόβλημα με τα ζητούμενα μου, μπορεί πολύ απλά να μην με εξυπηρετήσει και να μην πάρει τα ωραία μου λεφτουδάκια. Θα πάω στον επόμενο.;)

motomaniac
26/05/2013, 13:08
Καλύτερα υπερβολικός, παρά να ανοίγω τέτοια νήματα εκνευρισμένος.
Αν κάποιος συνεργειάς έχει πρόβλημα με τα ζητούμενα μου, μπορεί πολύ απλά να μην με εξυπηρετήσει και να μην πάρει τα ωραία μου λεφτουδάκια. Θα πάω στον επόμενο.;)

ειλικρινα δεν θα σε εξυπηρετουσα.

-Όταν παραγγείλουν καινούρια πράγματα να περαστούν , ζητάμε να είμαστε παρόντες στην αλλαγή
-Αν δεν αφήνουν στον χώρο συνεργείου να παρακολουθείς (απαράδεκτο κατά την γνώμη μου) τότε ζητάς να δεις τα ανταλλακτικά πριν περαστούν

παρων στην αλλαγη ουτε ο πατερας μου. ειναι πιο πιθανο να κανεις λαθος με καποιον να σε παρακολουθει σαν μπατσος κι ακομα χειροτερα αν ειναι απαιτητικος.

ανταλακτικα μπορει να σου δειξει οσα θες απο πριν. το ιδιο και για μετα. κι αν εισαι τοσο μα τοσο καχυποπτος με το συνεργειο μπορεις απλα να μην το πας. κατσε και κανε το μονος σου.

το μονο που συμφωνω ειναι να παρεις μια 2η η και 3η γνωμη. αλλα και παλι συνηθως εχεις ενα ποσοστο τυχης αυτο που θα προβλεψει ο μαστορας. δεν ειναι παντα απολυτο. εδω ουτε οι γιατροι δεν ειναι.

καποιοι τετοιοι λογοι με απετρεπαν και με αποτρεπουν στο να δοκιμασω να κανω το χομπυ μου επαγγελμα. ευαριστω που υπαρχετε και σας βλεπω απο πριν και δνε μπαινω στα εξοδα.

αν κατι απο αυτα που λεω σας φαινεται προσβλητικο, να μην παρεξηγηθειτε σας παρακαλω. δεν εχω καμια κακη διαθεση απλα βλεπω τα πραγματα απο διαφορετικη οπτικη γωνια.

viper1
26/05/2013, 13:24
τα σωστα συνεργεια (αν υπαρχουν...) σου δινουν οτι ανταλλακτικα αλλαξαν πισω...

Drake Ramore
26/05/2013, 13:43
ανταλακτικα μπορει να σου δειξει οσα θες απο πριν. το ιδιο και για μετα. κι αν εισαι τοσο μα τοσο καχυποπτος με το συνεργειο μπορεις απλα να μην το πας. κατσε και κανε το μονος σου.



Δυστυχώς εκεί έχουμε φτάσει. Δεν το λέω για κακό. Εμαθα να κάνω πολλά πράγματα μόνος μου. Καχύποπτο με έκαναν τα συνεργεία με την συμπεριφορά τους, δεν ξεκίνησα έτσι.




καποιοι τετοιοι λογοι με απετρεπαν και με αποτρεπουν στο να δοκιμασω να κανω το χομπυ μου επαγγελμα. ευαριστω που υπαρχετε και σας βλεπω απο πριν και δνε μπαινω στα εξοδα.



Παρακαλούμε!:beer:

AristidisZ
26/05/2013, 13:48
επί του θέματος, εγώ πάντως συμφωνώ με τον motomaniac...
με το να αμφισβητούμε την δουλειά του κάθε επαγγελματία, και να νομίζουμε ότι όλοι θέλουν να μας κλέψουν, μας καθιστά στο τέλος υστερικούς...
φυσικά και δεν πρέπει να δεχόμαστε άκριτα την γνώμη του καθενός, αλλά από την άλλη έχουμε γεμίσει με δικηγόρους, γιατρούς, οικονομολόγους, μηχανικούς κλπ κλπ κλπ του ίντερνετ, με άποψη επί παντός επιστητού...
το βλέπω κάθε μέρα στη δουλειά μου και με εκνευρίζει όσο τίποτε άλλο...

Drake Ramore
26/05/2013, 13:59
φυσικά και δεν πρέπει να δεχόμαστε άκριτα την γνώμη του καθενός, αλλά από την άλλη έχουμε γεμίσει με δικηγόρους, γιατρούς, οικονομολόγους, μηχανικούς κλπ κλπ κλπ του ίντερνετ, με άποψη επί παντός επιστητού...


Ωπα, μάλλον παρεξηγησες αυτο που έγραψα. Εγώ δεν θέλω να βλέπω την εργασία για να του λέω τι θα κάνει και πως θα το κάνει. Ουτε για να το παιξω μηχανικός στον μηχανικό.

Θέλω να βλέπω για να διασφαλίσω ότι κάνει αυτό που μου χρεώνει.

Εχω πολλά περιστατικά με αλλαγμένα μπουζί που δεν αλλάχτηκαν ποτέ, με λάδια που υποτίθεται οτι αλλάχτηκαν, με φίλτρα που δεν αλλάχτηκαν και με πολλά ακόμη αναλώσιμα.
Επίσης έχω παραδείγματα με πατέντες απο τακάκια απο άλλα μοντέλα που τροχίστηκαν στην γωνία για να ταιριάξουν επειδή ο μάστορας είχε ξεμείνει από τα τακάκια του μοντέλου.

Στο πρόσφατο σέρβις της Τρανσαλπ μου (που την πήρα μεταχειρισμένη απο μακριά και όχι απο γνωστό) στην αλλαγή λαδιών στα καλάμια διαπιστώθηκε το εξής :


Λύνουμε δεξιό καλάμι

http://i46.tinypic.com/1jrnea.jpg

Το λάδι μέσα (5αράκι; 10αρακι; Μια μίξη τους για 7,5; Αγνωστο...) είναι πολύ ψιλό και πράσινο το οποίο έχει μαυρίσει από υγρασίες.

Η ποσότητα

http://i48.tinypic.com/33a9jk6.jpg

συν 100ml ακόμα που βγήκαν όταν λύθηκε το καλάμι από την μπότα

Λυνουμε αριστερό καλάμι

http://i49.tinypic.com/rhjv6b.jpg

Το λάδι είναι 15άρι (σίγουρο) και κόκκινο

Τέτοια και άλλα όμορφα κάνουν οι συνεργειάδες όταν δεν τους βλέπεις...

AristidisZ
26/05/2013, 14:03
κατάλαβα το πνεύμα σου :)
από την άλλη είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν και επαγγελματίες (άρα προφανώς και μηχανικοί) που δεν λειτουργούν κατ' αυτόν τον τρόπο
στο χέρι του καθενός είναι να ψάξει να βρει αυτόν που του κάνει
στη τελική όταν πας το όχημά σου συνεργείο, το κάνεις γιατί είτε δεν έχεις την απαιτούμενη γνώση να κάνεις ότι χρειάζεται, είτε τον απαιτούμενο χρόνο
θεωρώ λίγο φάουλ να καταργείς εκ προοιμίου τον ένα από τους 2 παραπάνω παράγοντες, αφιερώνοντας π.χ. μια ολόκληρη μέρα από τον δικό σου χρόνο απλά για να ελέγξεις πλήρως ένα σέρβις...

Dant3
26/05/2013, 14:18
Κατσε ρε παιδια?
θεωρειτε υπερβολικο το να παρακολουθεις οταν κανει τη δουλεια ο αλλος?
Εγω το θεωρω αυτονοητο.
Οχι φυσικα να τον πρηζεις,αν εκανε το ενα η το αλλο και πως το εκανε αλλα εαν το κανει.
Εγω τη μηχανη μου σε συνεργειο για δουλεια και να μην μπορω να τη παρακολουθησω,δε την αφηνω.
τωρα εαν εσεις τους εμπιστευεστε με κλειστα τα ματια...

motomaniac
26/05/2013, 14:37
Κατσε ρε παιδια?
θεωρειτε υπερβολικο το να παρακολουθεις οταν κανει τη δουλεια ο αλλος?
Εγω το θεωρω αυτονοητο.
Οχι φυσικα να τον πρηζεις,αν εκανε το ενα η το αλλο και πως το εκανε αλλα εαν το κανει.
Εγω τη μηχανη μου σε συνεργειο για δουλεια και να μην μπορω να τη παρακολουθησω,δε την αφηνω.
τωρα εαν εσεις τους εμπιστευεστε με κλειστα τα ματια...

αμα ο γιατρος χτυπα ξυλο χρειαστει να χειρουργησει καποιον δικο σου θα απαιτεις να εισι παρων?

Drake Ramore
26/05/2013, 14:41
Αστεία αναλογία....

AristidisZ
26/05/2013, 14:44
αστεία μεν, σκέψου όμως πόσο σοβαρό είναι το ένα θέμα (για το οποίο ούτε που περνάει από το μυαλό σου να το ζητήσεις), και πόσο το άλλο που απο μερικούς θεωρείται αυτονόητο...

Drake Ramore
26/05/2013, 14:49
αστεία μεν, σκέψου όμως πόσο σοβαρό είναι το ένα θέμα (για το οποίο ούτε που περνάει από το μυαλό σου να το ζητήσεις), και πόσο το άλλο που απο μερικούς θεωρείται αυτονόητο...


Δεν διανοούμαι καν να βάλω τα δυο επαγγέλματα στο ζύγισμα. Από όπου και να τα πιάσω απέχουν έτη φωτός το ένα με το άλλο.

Σε λίγο θα διαβάσω ότι τα μαστόρια επιτελούν και λειτούργημα!:lol:

AristidisZ
26/05/2013, 14:55
Δεν διανοούμαι καν να βάλω τα δυο επαγγέλματα στο ζύγισμα. Από όπου και να τα πιάσω απέχουν έτη φωτός το ένα με το άλλο.

Σε λίγο θα διαβάσω ότι τα μαστόρια επιτελούν και λειτούργημα!:lol:

κανείς δε το διανοείται
όμως όταν πας στη ταβέρνα, ζητάς να είσαι μπροστά στη παραλαβή των υλικών ;
στο μαγείρεμά τους ;
όταν πας σε ένα δικηγόρο, και σου λέει θέλω 2 μέρες να διαβάσω, κάθεσαι παρέα του για να δεις αν διαβάζει ή τον παίζει ;
κλπ κλπ κλπ :)

Drake Ramore
26/05/2013, 15:03
κανείς δε το διανοείται
όμως όταν πας στη ταβέρνα, ζητάς να είσαι μπροστά στη παραλαβή των υλικών ;
στο μαγείρεμά τους ;
όταν πας σε ένα δικηγόρο, και σου λέει θέλω 2 μέρες να διαβάσω, κάθεσαι παρέα του για να δεις αν διαβάζει ή τον παίζει ;
κλπ κλπ κλπ :)

Θα σου απαντήσω γενικά, για να το κλείσω από μέρους μου, επειδή αυτή η συζήτηση πάει να ξεφύγει από το αρχικό της θέμα.

Σε οποιονδήποτε επαγγελματία μπορώ να ελέγξω την υπηρεσία και την ποιότητα της υπηρεσίας που μου παρέχει, το κάνω. Ειδικά σε κλάδους οι οποίοι κατά την γνώμη μου έχουν χάσει την έξωθεν καλή μαρτυρία.

AristidisZ
26/05/2013, 15:10
συμφωνώ ότι ξεφύγαμε, οπότε κλείνω και εγώ λέγοντας ότι
όταν πληρώνω για κάποιες υπηρεσίες το κάνω για να απαλλαγώ από το χρόνο που θα μου "κοστίσει", από τα χρήματα που θα δαπανήσω για τυχόν μακακία μου (είτε αφορά στη μηχανή μου είτε στα υδραυλικά του σπιτιού κλπ κλπ), και προφανώς επειδή δεν διαθέτω πάντα τις απαιτούμενες γνώσεις
δεν αντιλέγω ότι πρέπει να ελέγχουμε (και να κρίνουμε) την ποιότητα των υπηρεσιών που λαμβάνουμε (καθότι πληρώνουμε για αυτές), όμως θεωρώ την άποψή σου και μερικών άλλων υπερβολική, χωρίς να σε κατακρίνω φυσικά :)

toyar
26/05/2013, 15:20
δυστυχως γινονται πολλες λαμογιες.....

ειναι αυτονοητο οτι οσο λιγοτερες γνωσεις εχεις πανω σε ενα αντικειμενο τοσο περισσοτερο θα σε κοροιδεψουν
εμενα πχ που ειμαι ασχετος απο ηλεκτρονικα μπορει ενας μαστορας να μου πει οτι αλλαξε τη μιση τηλεοραση και απλα να εχει ξεσκονισει την οθονη:p
η αληθεια ειναι ομως οτι ειναι δυσκολο για τον καθε μαστορα να κανει τη δουλεια του οταν ο αλλος τον κοιταει στα χερια + τον ζαλιζει με αποριες και παρατηρησεις:rolleyes:

fkol k4
26/05/2013, 15:27
Θα σου απαντήσω γενικά, για να το κλείσω από μέρους μου, επειδή αυτή η συζήτηση πάει να ξεφύγει από το αρχικό της θέμα.

Σε οποιονδήποτε επαγγελματία μπορώ να ελέγξω την υπηρεσία και την ποιότητα της υπηρεσίας που μου παρέχει, το κάνω. Ειδικά σε κλάδους οι οποίοι κατά την γνώμη μου έχουν χάσει την έξωθεν καλή μαρτυρία.

Κατανοητό. Δες και την άλλη πλευρά.
Όταν κάποιος ανοίγει ένα μαγαζί τέτοιου τύπου (συνεργείο πχ), το κάνει κυρίως για τους παρακάτω λόγους:

Γιατί πιστεύει πως έτσι θα βγάζει περισσότερα.
Γιατί δεν γουστάρει να έχει άλλον πάνω απ' το κεφάλι του

Δώσε λίγο βάση στο 2ο.
Αν ο άλλος δεν γουστάρει κάποιον άλλον πάνω από το κεφάλι του τόσο ώστε να αφήσει την ασφάλεια του μισθού και να μπλέξει με ΙΚΑ. ΤΕΒΕ. μαγαζιά, νοίκια κτλ κτλ, τι σε κάνει να πιστεύεις πως θα ανεχθεί εσένα όσο καλές προθέσεις και αν έχεις;

Επίσης, αν υποθέσουμε πως έπεσες σε έναν μη απατεώνα, πότε πιστεύεις πως θα κάνει καλύτερη δουλειά; Όταν την κάνει με την ησυχία του ή όταν είσαι σαν το Χάρο από πάνω του;

Ξέρεις, οι κάθε ειδικότητας μαστόροι, όταν συζητούν μεταξύ τους, παινεύονται ο ένας στον άλλον για το πόσο γ@μ@τες δουλειές έχουν κάνει. Πχ:
- «Μλκ μου βλέπεις αυτό κι αυτό; εγώ τα έχω φτιάξει...»
- «Ωραίος ρε, εγώ έχω φτιάξει αυτό και το άλλο...»

Τόσα χρόνια, ποτέ δεν έχω ακούσει να παινεύεται για κάτι καλό που έκανε σε κάποιον που ήταν πάνω από το κεφάλι του. Αντίθετα, τη φράση «ε, μα με το μ@λ@κ@ πάνω από το κεφάλι σου, πως να κάνεις δουλειά;» και μάλιστα από ανθρώπους που ξέρω πως είναι πολύ καλοί στη δουλειά τους και τους αρέσει να την κοιτάζουν και να την ευχαριστιούνται την έχω ακούσει εκατοντάδες φορές.

Βέβαια, τώρα με την κρίση που οι δουλειές πάνε κατά διαόλου, το μόνο που θα σου πει κάποιος είναι κάνα δύο ελαφρά υπονοούμενα και αν το πιάσεις, τότε καλώς, αλλιώς το βουλώνει γιατί οι εποχές είναι δύσκολες. Οπότε, μπορείς να θεωρήσεις πως τώρα πια αυτό είναι και δικαίωμα του πελάτη που το απέκτησε λόγω της κατάστασης.

Αν ο καθένας είναι διατεθειμένος να το ρισκάρει, τότε καλώς. Απλά, ας έχει όλα τα δεδομένα υπόψη του.

faraway
26/05/2013, 15:38
Υπάρχουν και σοβαροί επαγγελματίες στο χώρο και της μοτοσυκλέτας και του αυτοκινήτου , που έχουν σαλονάκι , σου προσφέρουν καφέ , σου εξηγούν τι θα κάνουν και στο τέλος σου παραδίδουν και μια σακούλα με τα ανταλλακτικά που άλλαξαν ( τωρά τα θες ? τα πετάς ?δικό σου θέμα ) . ;)

Πόσες φορές έβαλα στο π@@στη λάδια στο αυτοκίνητο , και ενώ όφειλε να μου δώσει αυτό που περίσσευε έκανε το πονηρό και γω το ντροπαλό ( και δεν το ζήταγα ) , και πόσο τον χάλασε όταν ανακάλυψε πως τα τελευταία 2 χρόνια προτιμώ να κάνω τις αλλαγές λαδιών μου 70 + 70 χλμ μακρυά από το σπίτι μου παρά να δίνω τα λεφτά μου στο κλέφτη .

Ααααα .... και τη κρίμα ρε γμτ , δεν άντεξε με τη κρίση και έκλεισε , τυχαίο θα ήταν !!! :moutza:

Drake Ramore
26/05/2013, 15:39
@fkol k4
Πάλι εκτός θέματος του νηματος, αλλά θα διαφωνήσω και πάνω σε αυτό.
Ο κάθε επαγγελματίας που ανοίγει μαγαζί δεν έχει ένα αφεντικό πάνω απο το κεφάλι του, αλλά πολλά αφεντικά. Ο κάθε πελάτης είναι και αφεντικό (αν δεχτει να τον εξυπηρετήσει).

Το αν θα δεχτεί να με εξυπηρετήσει είναι δικό του θέμα. Δεν πάω στην εφορία ή στο ΙΚΑ και απαιτώ να εξυπηρετηθώ επειδη τους πληρώνω με τους φορους μου. Πηγαίνω σε εναν ιδιώτη. Μπορεί να μου πει απλώς "μεγάλε, εγώ δεν θέλω να με κοιτάνε οταν δουλευω" και εγώ θα πάρω το μηχανάκι μου και θα φύγω. Ούτε γάτα ούτε ζημιά. Ουτε εγω θα τον χαρακτηρίσω, ούτε αυτός εμένα.

Μην διογκώνετε τα παραδείγματα που φέρνετε στα άκρα. Τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά. Είναι μια συμφωνία μεταξύ επαγγελματία και πελάτη. Λέει ο πελάτης εγώ θέλω "αυτά". Λέει ο επαγγελματίας "μπορώ" ή λέει "δεν μπορώ". Απλά πράγματα. Πως είπε ο motomaniac παραπάνω:


ειλικρινα δεν θα σε εξυπηρετουσα.



Η καλύτερη ξήγα είναι αυτή. ;)

fkol k4
26/05/2013, 15:59
@ Drake Ramore
Δεν το έγραψα για να συμφωνήσεις ή να διαφωνήσεις, κάποιοι το βλέπουν έτσι και κάποιοι αλλιώς. Εξάλλου δεν είναι άποψη αυτό που έγραψα για να διαφωνήσεις, είναι πληροφορία.

Εγώ προσωπικά (δεν έχω συνεργείο μοτοσυκλετών, είμαι άλλης ειδικότητας) δεν θέλω να με κοιτάνε όταν δουλεύω. Μου δίνει την εντύπωση πως με θεωρούν κλέφτη ή άσχετο και με ενοχλεί γιατί δεν είμαι τίποτα από τα δύο.
Αλλά θα σε εξυπηρετούσα γιατί οι εποχές είναι δύσκολες και δεν θα επέμεινα για την ησυχία μου πέρα από ένα υπονοούμενο.
Απλά, επειδή με την ησυχία μου δουλεύω καλύτερα, θα έκανα απλώς τα τυπικά και τίποτα παραπάνω, αντίθετα από άλλες φορές που έχω κάνει πράγματα παραπάνω γιατί «έλα μωρέ, αφού το πιάσαμε που το πιάσαμε».

Ούτε παρεξήγηση, ούτε τίποτα και απλά λέω πως υπάρχουν πολλοί σαν κι εμένα.
Οι καθαρές ξήγες γίνονται με γεμάτη τσέπη. Με άδεια δεν διώχνεις κανέναν και κάνεις το κορόιδο.

MG-KTiNoS
26/05/2013, 16:18
αμα ο γιατρος χτυπα ξυλο χρειαστει να χειρουργησει καποιον δικο σου θα απαιτεις να εισι παρων?

ΕΚΕΙ ΚΙ ΑΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΡΩΝ !!!!!!!!!

άσχετο αλλά μια που τ αναφέραμε....
:D



Οι καθαρές ξήγες γίνονται με γεμάτη τσέπη. Με άδεια δεν διώχνεις κανέναν και κάνεις το κορόιδο.
:D

Drake Ramore
26/05/2013, 16:22
Οι καθαρές ξήγες γίνονται με γεμάτη τσέπη. Με άδεια δεν διώχνεις κανέναν και κάνεις το κορόιδο.

Αν κάποιος επαγγελματίας κάνει "εκπτώσεις" στο τι δέχεται και τι όχι απο έναν πελάτη, τότε είναι δικό του θέμα.
Αν μάλιστα κάνει αυτές τις "εκπτώσεις" για να πάρει τον πελάτη απο την στιγμή που ο πελάτης ήταν ξεκάθαρος στο τι θέλει, και απο πάνω λέει απο μέσα του "τον μ@λ@κ@ που κάθεται πάνω απο το κεφάλι μου..." τότε ο μ@λ@κ@ς είναι ο επαγγελματίας.

Κι εγώ σε άλλον κλάδο είμαι, και μάλιστα σε κλάδο επισκευαστικο που μπαίνω μέσα στα σπίτια πελατών. Τι να τους ζητήσω δηλαδή; Να φύγουν από το σπίτι για να κάνω την δουλειά μου;:lol:
"Εκπτώσεις" πάντως δεν κάνω και ας είμαι και άφραγκος. Εκείνο που μπορώ να το κάνω και εκείνο που μπορώ να ανεχτώ τα ξέρω απο πριν και πράττω αναλόγως. Την ίδια απαίτηση έχω και απο επαγγελματίες που στην θέση του πελάτη βρίσκομαι εγώ. Το πιο τίμιο είναι να πουν "εγω δεν μπορω να κάνω την δουλεια οπως θέλεις εσυ".

mikes
26/05/2013, 21:50
σαν τεχνικος, αν ο πελατης δεν γινεται φορτικος και ενοχλητικος, θελω και θεωρω σωστο να ειναι παρον κατα τη διαρκεια των επισκευων!
στα εκαντονταδες οχηματα που εχουν περασει απο τα χερια μου, εχω δει ΤΑ αισχη απο προηγουμενους "μαστορους" που εχουν βαλει χερι!
οποτε αν ο πελατης ειναι παρον, τον ενημερωνω επι τοπου και ετσι δεν χρεωνομαι εγω τις μαλακιες αλλων!! οποτε καθεστε ησυχοι σε μια
γωνιτσα, και παρακολουθειτε χωρις να ενοχλειτε! καλο ειναι, κακο δεν ειναι!

mikes
26/05/2013, 21:55
επισης, μπορει να εχουμε κριση, αλλα η απαιτηση σας να ριξουν οι μαστοροι τις τιμες τους ειναι εντελως ακυρη!
σκεφτητε μονο οτι πλεον τα λειτουργικα εξοδα των μαγαζιων, παρολες τις μειωσεις των ενοικιων, εχουν ανεβει
μονο και μονο απο θεματα φορολογιας! οποτε αν ζητησετε εκπτωση να ξερετε οτι αν για μια δουλεια που
κοστολογειται πχ 50 ευρω, εσεις ζητησετε να γινει με 30, το τελικο αποτελεσμα θα ειναι δουλεια των 30 ευρω
και οχι των 50!!

Translatoras
26/05/2013, 21:58
Διαβάζοντας το θέμα θυμήθηκα μια ιστορία για ένα συνεργείο χαμηλά στην Αργυρούπολη παράδρομος Βουλιαγμένης.

Φιλαράκι μου, πήγε το 1000αρι ΒεΣτρωμ του για να κοιτάξουν ένα θέμα με απώλεια ψυκτικού.
Η δουλειά του ήταν κοντά και έφυγε ποδαράτος.
Μόλις γύρισε ο μάστορας του περιέγραψε τις εργασίες και τα ανταλλακτικά, του έκοψε απόδειξη για ΟΛΟΚΛΗΡΟ το ποσό και του έδωσε και ένα DVD.

Όοοοχι με την Τζούλια, αλλά με το βίντεο της επισκευής που έκανε στο μηχανάκι, όπου φαινόντουσαν όλες οι εργασίες.

Απίστευτο;;;;;

AUFGEBRACHT
26/05/2013, 22:02
Η κουβέντα έχει λοξοδρομήσει για άλλη μια φορά από το αρχικό ερώτημα και σκοπό του thread αλλά ας είναι... Μπορεί το έγραψε κάποιος και να μην το είδα, αλλά έχει τεθεί η παράμετρος ατύχημα στο συνεργείο με παρόντα τον πελάτη; Κι εξηγούμαι ευθύς: Εάν κάτσει καμιά στραβή και γίνει ένα μπάμ κατά τη διάρκεια εργασιών που είναι μπροστά ο ιδιοκτήτης τί γίνεται; Έχει ποινικές ευθύνες ο ιδιοκτήτης του συνεργείου; Αν δεν κάνω λάθος είχα δει σε συνεργείο ταμπέλα που ανέγραφε πως απαγορευόταν η παραμονή του πελάτη στο χώρο εργασιών βάσει του νόμου τάδε για λόγους ασφαλείας.

AUFGEBRACHT
26/05/2013, 22:04
Διαβάζοντας το θέμα θυμήθηκα μια ιστορία για ένα συνεργείο χαμηλά στην Αργυρούπολη παράδρομος Βουλιαγμένης.

Φιλαράκι μου, πήγε το 1000αρι ΒεΣτρωμ του για να κοιτάξουν ένα θέμα με απώλεια ψυκτικού.
Η δουλειά του ήταν κοντά και έφυγε ποδαράτος.
Μόλις γύρισε ο μάστορας του περιέγραψε τις εργασίες και τα ανταλλακτικά, του έκοψε απόδειξη για ΟΛΟΚΛΗΡΟ το ποσό και του έδωσε και ένα DVD.

Όοοοχι με την Τζούλια, αλλά με το βίντεο της επισκευής που έκανε στο μηχανάκι, όπου φαινόντουσαν όλες οι εργασίες.

Κι αν ο μάστορας είχε καλό μοντέρ; :lol:

pipe_smoker
26/05/2013, 22:38
@mastermind Στειλε μου αν θελεις ενα πμ με την περιοχη που βρισκεται το συνεργειο. Εχω παθει ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο και ειμαι περιεργος να δω αν μας δαγκωσε ο ιδιος σκυλος:lol:


Κατα τα αλλα, αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι οσοι δεν ξερουμε 5-10 πραγματα γυρω απο τις μηχανες μας βρωμαμε απο χιλιομετρα. Κανουμε μπαμ. Κι αν καποιος πονηριδης μηχανικος εχει ορεξη να τσιμπησει το εξτραδακι του μπορει να το κανει ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ και μετα να πινει μπυριτσες στην υγεια του κοροιδου. Κι ας καθοταν κι απο πανω του οσο δουλευε, κι ας του εδωσε και μια σακουλα με μπιχλιμπιδοπαλιοσιδερα που ειχε και βαριοταν να παει να τα πεταξει πλασαροντας την για "αυτα που εβγαλε απο μεσα".
Κατ'εμε, ειτε μαθαινεις 5-10 πραγματα γυρω απο το θεμα ωστε να μην εισαι ευκολο θυμα, ειτε ρωτωντας φιλους γνωστους και ψαχνοντας μεχρι αηδιας, βρισκεις μηχανικο που, ακομα και να σου πει "χρειαζομαι ανταλλακτικο απο τη NASA", θα ξερεις οτι σου λεει αληθεια.

imitrelos
27/05/2013, 04:51
Και όμως αυτό είναι το σωστό , στο μηχανικό μού σχεδόν πότε δεν κάθομαι εκτός αν κάτσω γιά καφεδάκι αλλά σε εμένα ήταν πάντα άψογος πάντα μα πάντα μού βγάζει φωτό την ώρα επισκευής , τι βγήκε σε τι κατάσταση είναι το παλιό , όπως και αν βρεί κάτι άλλο και δεν είμαι εκεί τηλέφωνο γιά ενημέρωση , βέβαια έχω πετύχει καί μηχανικό πού κόντεψε όχι ανταλλακτικο να πάρει αλλά σχεδόν όλο το.μηχανάκι ( τελικά αφού του έκανα μια ωραία καταγγελία καί μύνηση πήρα το μηχανάκι σε κούτες κυριολεκτικα καί δεν ξαναπατησα )

Καλό είναι τούς σωστούς να τούς εποβραβεβουμε καί μαύρο στα λαμογια