PDA

View Full Version : MBA Μεταπτυχιακο



tassosrr
27/05/2013, 14:54
Καλησπέρα!

Γνωρίζει κανείς άμα μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό ΜΒΑ σε κολλεγιο τύπου NYC,ICBS,ALBA κ.τ.λ.....χωρίς να έχεις πτυχίο από ΤΕΙ η ΙΕΚ?

:confused:

byron
27/05/2013, 15:06
Καλησπέρα!

Γνωρίζει κανείς άμα μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό ΜΒΑ σε κολλεγιο τύπου NYC,ICBS,ALBA κ.τ.λ.....χωρίς να έχεις πτυχίο από ΤΕΙ η ΙΕΚ?

:confused:

Και από που να έχεις δηλαδή ?

Sapadak
27/05/2013, 15:08
Δε ξέρω για τα συγκεκριμένα κολέγια που αναφέρεις αλλα στο εξωτερικό μπορείς να κάνεις κανονικά σε πανεπηστήμιο MBΑ χωρίς πτυχίο, αλλα μόνο με εργασιακή εμπειρία (σχετική πάντα)

sniper
27/05/2013, 15:09
Δε ξέρω για τα συγκεκριμένα κολέγια που αναφέρεις αλλα στο εξωτερικό μπορείς να κάνεις κανονικά σε πανεπηστήμιο MBΑ χωρίς πτυχίο, αλλα μόνο με εργασιακή εμπειρία (σχετική πάντα)

Εκεί το έκανες κι εσύ ε;

tassosrr
27/05/2013, 15:10
Από λύκειο μόνο!

Εργασιακή εμπειρία έχω πάνω από 10ετια...

AristidisZ
27/05/2013, 15:10
πάντως μεταπτυχιακό χωρίς πτυχίο δεν είναι λίγο άτοπο ;

Sapadak
27/05/2013, 15:11
Εκεί το έκανες κι εσύ ε;

Δεν αίχω:( φεναιτε αι?


πάντως μεταπτυχιακό χωρίς πτυχίο δεν είναι λίγο άτοπο ;

Στο εξωτερικό μπορείς

MikeG
27/05/2013, 15:12
Από λύκειο μόνο!


Σκέψου λίγο ρε φίλε. Κάνε και διδακτορικό άμα λάχει χωρίς να πας σχολείο.
Ξεκίνησε και εδώ το super market εκπαίδευση..


p.s Εξαιρούνται οι διάνυες που πηδάνε τις τάξεις τρεις τρεις...

sniper
27/05/2013, 15:13
Σκέψου λίγο ρε φίλε. Κάνε και διδακτορικό άμα λάχει χωρίς να πας σχολείο.
Ξεκίνησε και εδώ το super market εκπαίδευση..


p.s Εξαιρούνται οι διάνυες που πηδάνε τις τάξεις τρεις τρεις...

Κι εσύ; Επίτηδες το κάνετε; :confused:

byron
27/05/2013, 15:14
Από λύκειο μόνο!

Ασχετα με τα προαπαιτούμενα που θέτει το κάθε πανεπιστήμιο, πως θα μπορέσει κάποιος να κάνει Master σε Business Administration αν δεν έχει ιδέα από την ύλη του προπτυχιακού? :confused:

MikeG
27/05/2013, 15:14
Κι εσύ; Επίτηδες το κάνετε; :confused:


:confused: :confused:

Sapadak
27/05/2013, 15:14
Κι εσύ; Επίτηδες το κάνετε; :confused:

To αιγκαιφαλυκώ ινε κωντα? :lol:

bar-code
27/05/2013, 15:15
apo lukeio mono,den kaneis META-ptuxiako.kaneis "PTUXIAKO".dld pas se ena kolegio i opos alliws theleis pesto kai kaneis ena kuklo spoudwn 3-4 xronia stin organosi kai dioikisi epixeirisewn.to META-ptuxiako eks'orismou seimainei oti exeis parei to proto ptuxio.

episis....i anotati ekpedeusi einai gia autous pou ti theloun kai prosapthoun gia autin.ama oute stin anoteri den ta kataferneis....isws tha eprepe na allakseis prosanatolismo.den einai kako oute ntropi.uparxoun polles eukeries ekei ekso gia olous......

MikeG
27/05/2013, 15:16
Κι εσύ; Επίτηδες το κάνετε; :confused:

Το διάνυες το πέρασε σωστό ο ορθογράφος μου ρε!

:lol: :lol:

byron
27/05/2013, 15:16
Κι εσύ; Επίτηδες το κάνετε; :confused:

ερινύες ήθελε να γράψει ρε περίεργε....

sniper
27/05/2013, 15:16
Ασχετα με τα προαπαιτούμενα που θέτει το κάθε πανεπιστήμιο, πως θα μπορέσει κάποιος να κάνει Master σε Business Administration αν δεν έχει ιδέα από την ύλη του προπτυχιακού? :confused:

Κι όμως κάποια πανεπιστήμια δέχονται σαν φοιτητές σε μεταπτυχιακά προγράμματα ΜΒΑ εφόσον ο υποψήφιος έχει αποδεδειγμένη προυπηρεσία σε αντίστοιχη διοικητική θέσε σε κάποια εταιρεία για κάποιο αριθμό ετών. Έτσι γνωρίζει εμπειρικά τα προπτυχιακά, σε όποιο βαθμό τα γνωρίζει. Εαν δεν τα κατέχει και πολύ, θα αποτύχει - το μπαγιόκο όμως θα πέσει.

AristidisZ
27/05/2013, 15:17
Στο εξωτερικό μπορείς
πάντως μεταπτυχιακό δε λέγεται :D

sniper
27/05/2013, 15:18
Το διάνυες το πέρασε σωστό ο ορθογράφος μου ρε!

:lol: :lol:

Να τον μαλώσεις.


ερινύες ήθελε να γράψει ρε περίεργε....

Οι ερινύες πηδάνε τις τάξεις; Ε ρπμ κι εγώ δεν άκουγα την μάνα μου κι έπαιζα μπάσκετ κοπανητός...

sniper
27/05/2013, 15:19
πάντως μεταπτυχιακό δε λέγεται :D

Ναι λέγεται Masters Degree

tassosrr
27/05/2013, 15:19
Και από που να έχεις δηλαδή ?


Σκέψου λίγο ρε φίλε. Κάνε και διδακτορικό άμα λάχει χωρίς να πας σχολείο.
Ξεκίνησε και εδώ το super market εκπαίδευση..


p.s Εξαιρούνται οι διάνυες που πηδάνε τις τάξεις τρεις τρεις...

Εντάξει συμφωνώ με το σκεφτικό...αλλά άμα όλα αυτά που κάνεις στο πτυχίο τα έχεις κάνει στην πράξη μέσω εργασίας και κάποια στιγμή σου είναι απαραίτητο το χαρτί MBA τι πρέπει να κάνεις?....να δώσεις εξετάσεις ξανά να περάσεις ΤΕΙ και πάει λέγοντας?

MikeG
27/05/2013, 15:20
Εντάξει συμφωνώ με το σκεφτικό...αλλά άμα όλα αυτά που κάνεις στο πτυχίο τα έχεις κάνει στην πράξη μέσω εργασίας και κάποια στιγμή σου είναι απαραίτητο το χαρτί MBA τι πρέπει να κάνεις?....να δώσεις εξετάσεις ξανά να περάσεις ΤΕΙ και πάει λέγοντας?

Ναι. Ή να πας καμιά Αγγλία. Επίσης να κρατάς μικρό καλάθι για το πόσο αναγνωρίζονται όλα αυτά τα ας πούμε κολέγια εδώ στην Ελλάδα. & μη κοιτάς μόνο τι λένε κάποιοι νόμοι.

;)

AristidisZ
27/05/2013, 15:21
Ναι λέγεται Masters Degree

νομίζω κατάλαβες τι ήθελα να πω, μη μπλέκουμε με ακαδημαϊκές ορολογίες...

Sapadak
27/05/2013, 15:21
Κι όμως κάποια πανεπιστήμια δέχονται σαν φοιτητές σε μεταπτυχιακά προγράμματα ΜΒΑ εφόσον ο υποψήφιος έχει αποδεδειγμένη προυπηρεσία σε αντίστοιχη διοικητική θέσε σε κάποια εταιρεία για κάποιο αριθμό ετών. Έτσι γνωρίζει εμπειρικά τα προπτυχιακά, σε όποιο βαθμό τα γνωρίζει. Εαν δεν τα κατέχει και πολύ, θα αποτύχει - το μπαγιόκο όμως θα πέσει.

Ανα γεια σου

Απο το MBΑ του NYC (συνεργασία με το Γκρινουϊτς)

Entry requirements
Applicants should have:
A good relevant first degree from a recognised university equivalent to a UK 2.2. PLUS a minimum of two years’ relevant business experience

Applications are welcome from mature candidates
without a first degree but with a minimum of five years’ relevant business experience. These applicants are subject to interview

sniper
27/05/2013, 15:23
νομίζω κατάλαβες τι ήθελα να πω, μη μπλέκουμε με ακαδημαϊκές ορολογίες...

Ε αυτός που θέλει να πάρει ένα τέτοιο χαρτί δεν παιζει να θέλει να δώσει 5-10 χιλιάρικα (ανάλογα που θα το κάνει) για να μπει μετά στο Δημόσιο, θεωρώ ότι είτε το θέλει για τις γνώσεις αυτές καθ' αυτές είτε γιατί το απαιτεί η εταιρεία που δουλεύει (για προαγωγή κλπ).

Στα @@ του λοιπον πως λέγεται, αρκει να γράφει το χαρτί ΜΒΑ

sniper
27/05/2013, 15:24
Ανα γεια σου

Απο το MBΑ του NYC (συνεργασία με το Γκρινουϊτς)

Entry requirements
Applicants should have:
A good relevant first degree from a recognised university equivalent to a UK 2.2. PLUS a minimum of two years’ relevant business experience

Applications are welcome from mature candidates
without a first degree but with a minimum of five years’ relevant business experience. These applicants are subject to interview

Greenwich... αν θες να το γράψεις Ελληνιστί προφέρεται Γκρένιτς γ@μώ τον τουταγχαμών σου μέσα!

Τα υπόλοιπα σωστά.

tassosrr
27/05/2013, 15:24
Ναι. Ή να πας καμιά Αγγλία. Επίσης να κρατάς μικρό καλάθι για το πόσο αναγνωρίζονται όλα αυτά τα ας πούμε κολέγια εδώ στην Ελλάδα. & μη κοιτάς μόνο τι λένε κάποιοι νόμοι.

;)

Δεν γίνετε εξωτερικό λόγο δουλειάς....μου το πληρώνουν που μου το πληρώνουν,αν τους ζητήσω να το κάνω και έξω θα μου πούνε σiρε fuck...

Sapadak
27/05/2013, 15:25
Greenwich... αν θες να το γράψεις Ελληνιστί προφέρεται Γκρένιτς γ@μώ τον τουταγχαμών σου μέσα!

Τα υπόλοιπα σωστά.

Προφανως δε θέλω να το γράψω σωστά :lol:

tassosrr
27/05/2013, 15:26
Ε αυτός που θέλει να πάρει ένα τέτοιο χαρτί δεν παιζει να θέλει να δώσει 5-10 χιλιάρικα (ανάλογα που θα το κάνει) για να μπει μετά στο Δημόσιο, θεωρώ ότι είτε το θέλει για τις γνώσεις αυτές καθ' αυτές είτε γιατί το απαιτεί η εταιρεία που δουλεύει (για προαγωγή κλπ).

Στα @@ του λοιπον πως λέγεται, αρκει να γράφει το χαρτί ΜΒΑ

Αυτό ακριβώς!!!!

sniper
27/05/2013, 15:26
Δεν γίνετε εξωτερικό λόγο δουλειάς....μου το πληρώνουν που μου το πληρώνουν,αν τους ζητήσω να το κάνω και έξω θα μου πούνε σiρε fuck...

Μια χαρά είσαι αν στο πληρώνουν.

Απλά θα πας εκει θα σε ρωτήσουν διάφορα πράγματα που δεν εχουν καμία σχέση με ΜΒΑ γιατί οι τύποι που διδάσκουν δεν έχουν δουλλέψει ποτέ, θα τους πεις τα δικά σου, δεν θα καταλάβουν τίποτα, θα σε εγκρίνουν (το μπαγιόκο ντε) κι όλα καλα.

sniper
27/05/2013, 15:28
Αυτό ακριβώς!!!!

Πάντα έχω δίκιο, από τότε που βγήκαν οι λάσπες.

Ευχαριστώ.

tassosrr
27/05/2013, 15:31
Μια χαρά είσαι αν στο πληρώνουν.

Απλά θα πας εκει θα σε ρωτήσουν διάφορα πράγματα που δεν εχουν καμία σχέση με ΜΒΑ γιατί οι τύποι που διδάσκουν δεν έχουν δουλλέψει ποτέ, θα τους πεις τα δικά σου, δεν θα καταλάβουν τίποτα, θα σε εγκρίνουν (το μπαγιόκο ντε) κι όλα καλα.

Έχω πάρει αιτήσεις εγγραφής από κάνα δυο αλλά οι μισές ερωτήσεις που έχει μέσα είναι που σπούδασα...με τι βαθμό τελείωσα και τέτοιες ππριες..

pipe_smoker
27/05/2013, 15:32
Πάντα έχω δίκιο, από τότε που βγήκαν οι λάσπες.

Ευχαριστώ.

Και εδώ?:smokin:


Μια χαρά είσαι αν στο πληρώνουν.

Απλά θα πας εκει θα σε ρωτήσουν διάφορα πράγματα που δεν εχουν καμία σχέση με ΜΒΑ γιατί οι τύποι που διδάσκουν δεν έχουν δουλλέψει ποτέ, θα τους πεις τα δικά σου, δεν θα καταλάβουν τίποτα, θα σε εγκρίνουν (το μπαγιόκο ντε) κι όλα καλα.

AristidisZ
27/05/2013, 15:32
Έχω πάρει αιτήσεις εγγραφής από κάνα δυο αλλά οι μισές ερωτήσεις που έχει μέσα είναι που σπούδασα...με τι βαθμό τελείωσα και τέτοιες ππριες..

δες και το NYC που σου είπε ο Sapadak

tassosrr
27/05/2013, 15:34
δες και το NYC που σου είπε ο Sapadak

Στο NYC και στο ICBS θέλω να στείλω...

AristidisZ
27/05/2013, 15:36
μη πας στις φόρμες απευθείας τότε, στείλε ένα mail, πάρε ένα τηλ, ή ακόμα καλύτερα πήγαινε αυτοπροσώπως και εξήγησέ τους :)

Sapadak
27/05/2013, 15:36
Στο NYC και στο ICBS θέλω να στείλω...

Παρε ενα τηλεφωνάκι για να μη μπλέκεις με τυπικες αιζοδιαδικασίες

Δεν εχει πτυχιο, εχω 10 χρονια εμπειρία σε διοικηση επιχειρησεων(πχ) μπορείτε? Ναι/Οχι και τέλος

tassosrr
27/05/2013, 15:38
Απλά δεν μου φαίνεται τόσο απλό γιατί μετά ο καθένας που θα είχε 5 φράγκα χωρίς δουλειά και πτυχία θα μπορούσε να τους πει ότι έχει προϋπηρεσία και θα έμπαινε να κάνει master!

sniper
27/05/2013, 15:40
Και εδώ?:smokin:

Ναι, ο δαίμων φταίει.

sniper
27/05/2013, 15:40
Απλά δεν μου φαίνεται τόσο απλό γιατί μετά ο καθένας που θα είχε 5 φράγκα χωρίς δουλειά και πτυχία θα μπορούσε να τους πει ότι έχει προϋπηρεσία και θα έμπαινε να κάνει master!

Ναι, "το περνάνε συνέντευξη" δεν το είδες;

Sapadak
27/05/2013, 15:41
Απλά δεν μου φαίνεται τόσο απλό γιατί μετά ο καθένας που θα είχε 5 φράγκα χωρίς δουλειά και πτυχία θα μπορούσε να τους πει ότι έχει προϋπηρεσία και θα έμπαινε να κάνει master!

Η εγκριση για τα ΜΒΑ ερχεται απο τα εξωτερικά, ειναι λαμόγια αλλα οχι οπως εμείς.

Γιαυτο και ο τίτλος πχ ειναι Εxecutive MBA και ειναι πχ 1 φορά ανα 2 εβδομάδες η διδασκαλία.
Επισης μπαιζει να βρεις και distance learning

AristidisZ
27/05/2013, 15:42
Απλά δεν μου φαίνεται τόσο απλό γιατί μετά ο καθένας που θα είχε 5 φράγκα χωρίς δουλειά και πτυχία θα μπορούσε να τους πει ότι έχει προϋπηρεσία και θα έμπαινε να κάνει master!

προφανώς η προϋπηρεσία αποδεικνύεται βάσει κάποιων στοιχείων, συστατικές επιστολές, μισθοδοσίες κλπ κλπ κλπ
για τα υπόλοιπα, σε παραπέμπω στα πολύ εύστοχα post του sniper


Κι όμως κάποια πανεπιστήμια δέχονται σαν φοιτητές σε μεταπτυχιακά προγράμματα ΜΒΑ εφόσον ο υποψήφιος έχει αποδεδειγμένη προυπηρεσία σε αντίστοιχη διοικητική θέσε σε κάποια εταιρεία για κάποιο αριθμό ετών. Έτσι γνωρίζει εμπειρικά τα προπτυχιακά, σε όποιο βαθμό τα γνωρίζει. Εαν δεν τα κατέχει και πολύ, θα αποτύχει - το μπαγιόκο όμως θα πέσει.



Μια χαρά είσαι αν στο πληρώνουν.
Απλά θα πας εκει θα σε ρωτήσουν διάφορα πράγματα που δεν εχουν καμία σχέση με ΜΒΑ γιατί οι τύποι που διδάσκουν δεν έχουν δουλλέψει ποτέ, θα τους πεις τα δικά σου, δεν θα καταλάβουν τίποτα, θα σε εγκρίνουν (το μπαγιόκο ντε) κι όλα καλα.

tassosrr
27/05/2013, 15:43
Ναι, "το περνάνε συνέντευξη" δεν το είδες;


Κανένα από τα δυο δεν λέει για συνέντευξη......αποστείλατε ηλεκτρονικά την φόρμα με την αίτηση εγγραφής και τέλος.....ακόμα και τις συστατικές ηλεκτρονικά τις θέλουν!!!!!

pipe_smoker
27/05/2013, 15:44
Ναι, ο δαίμων φταίει.

Να τον μαλώσεις.









Αν και κάτι μου λέει ότι αναπαύεται ήδη εν τόπω χλοερώ:lol:

@tassosrr Όλα γίνονται. Και ειδικά σε αυτά τα 2 που αναφέρεις. Αλλά κατά τη γνώμη μου καλύτερα από κοντά την ξήγα που θες να κάνεις κι όχι από τηλεφώνου.

AristidisZ
27/05/2013, 15:44
Κανένα από τα δυο δεν λέει για συνέντευξη......αποστείλατε ηλεκτρονικά την φόρμα με την αίτηση εγγραφής και τέλος.....ακόμα και τις συστατικές ηλεκτρονικά τις θέλουν!!!!!
πάρε βρε άνθρωπε ένα τηλ :)

sniper
27/05/2013, 15:45
Κανένα από τα δυο δεν λέει για συνέντευξη......αποστείλατε ηλεκτρονικά την φόρμα με την αίτηση εγγραφής και τέλος.....ακόμα και τις συστατικές ηλεκτρονικά τις θέλουν!!!!!

Α... περισσότερο χαλαρά... Μια χαρά. Κανόνισε να το πάρεις όμως.

Είναι διετές, έχει διάβασμα (δεν φαντάζεσαι πόσο), εργασίες και διπλωματική.

Με τις υγείες σου και δεν σε ζηλεύω.

tassosrr
27/05/2013, 15:49
πάρε βρε άνθρωπε ένα τηλ :)

Βρε θα πάρω...να μην πάρω γνώμες/γνώσεις από το ευρύ κοινό πρώτα?

tassosrr
27/05/2013, 15:50
Α... περισσότερο χαλαρά... Μια χαρά. Κανόνισε να το πάρεις όμως.

Είναι διετές, έχει διάβασμα (δεν φαντάζεσαι πόσο), εργασίες και διπλωματική.

Με τις υγείες σου και δεν σε ζηλεύω.

Το χω με αυτά...δεν έχω θέμα!

το θέμα είναι να με δεχτούν....

AristidisZ
27/05/2013, 15:52
Βρε θα πάρω...να μην πάρω γνώμες/γνώσεις από το ευρύ κοινό πρώτα?

ξέρεις φυσικά ότι από τις 50 απαντήσεις στο thread μία ήταν άποψη και τα υπόλοιπα ιστορίες για αγρίους

απορώ πως μας έχει ξεφύγει ο νόμος του Goldwin (http://en.wikipedia.org/wiki/Godwin's_law):D
(respect pipe_smoker)

ακόμα καλύτερα και από το τηλέφωνο μάλλον είναι να πας από κοντά :)

sniper
27/05/2013, 15:53
....

ακόμα καλύτερα και από το τηλέφωνο μάλλον είναι να πας από κοντά :)

Nαι, επίσης μην στείλεις SMS.

tassosrr
27/05/2013, 15:58
Σας ευχαριστώ όλους σας!:beer:

Μέσα στην βδομάδα θα το προχωρήσω και ο θεός βοηθός....

pipe_smoker
27/05/2013, 15:59
απορώ πως μας έχει ξεφύγει ο νόμος του Goldwin (http://en.wikipedia.org/wiki/Godwin's_law):D
(respect pipe_smoker)


Γιατί ποιός σου είπε ότι άμα συνεχιστεί η κουβέντα δε θα οδηγηθούμε σε συζήτηση περί ιδιωτικών πανεπιστημίων, ιδιωτικοποιήσεων γενικότερα, τα αφεντικά που πηδάνε την εργατιά, την εργατιά που να πάει να γ@μηθεί γιατί έκλεβε την εφορία τόσα χρόνια, τους βουλευτές που αυτοί είναι οι κλέφτες, και ε ρε Παπαδόπουλος που μας χρειάζεται, και να σου και η Χρυσή Αυγή να πλακώσει στο ξύλο τα ρεμάλια που μας έφτασαν ως εδώ, και Sieg Heil!

Πολύ θέλει νομίζεις? Ας μείνει ξεκλείδωτο και πριν σκατζάρει τις 20 σελίδες θα έχουμε γίνει:smokin:


έντιτ: Α και

Godwin

291372



Goldwing

291374



Goldwin δεν ξέρω:lol:

sniper
27/05/2013, 16:06
ΟΚ, τέλος.