PDA

View Full Version : Ξεχρεώσαμε; Μπα...



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

AristidisZ
03/06/2013, 12:22
Γεια σου και σένα ρε Αρίστοοοοο :lol:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=135784

δε το είχα δει Νίκο, συγνώμη :wave2:

nikos_abel
03/06/2013, 12:23
δε το είχα δει Νίκο, συγνώμη :wave2:

Έλα ρε, τι συγνώμη; :lol:

byron
03/06/2013, 12:23
Κάνει ζέστη ε;

Ατελείωτη. :lol:

OldMan
03/06/2013, 12:25
Ατελείωτη. :lol:
Τι φοράς..??

AristidisZ
03/06/2013, 12:27
Τι φοράς..??

αγαπημένη ερώτηση σε φόρουμ, αλλά όχι σε τύπο με ψευδώνυμο "byron" και ημερομηνία γέννησης 23/01/1968
να ταν "maria19" να το συζητάγαμε

/spam off

nikos_abel
03/06/2013, 12:29
Τι φοράς..??

Μα θέλει ρώτημα;

291969

byron
03/06/2013, 12:31
Τι φοράς..??

Το άρωμα μου :a07:

AristidisZ
03/06/2013, 12:32
Μα θέλει ρώτημα;

291969

Gogo Yubari ?

OldMan
03/06/2013, 12:36
Ρεεεε θα πλακωθείτε ή θα συνεχίσετε με τις καλλυντικές ανησυχίες του Βύρωνος..??:D


Υ.Γ.
Πες μΕ ότι το άρωμα το κουβαλάς πάντα μέσα στον κεφαλοθραύστη να με αποτελειώσεις.. :a2:

byron
03/06/2013, 12:45
Υ.Γ.
Πες μΕ ότι το άρωμα το κουβαλάς πάντα μέσα στον κεφαλοθραύστη να με αποτελειώσεις.. :a2:

Οχι είναι ποτισμένη μ΄αυτό η σκληρή ατσάλινη αλυσίδα για να τυλίγει γύρω της, όλες τις σκληρές προεξοχές που συναντά στο διάβα της.

sniper
03/06/2013, 13:29
Ρεεεε θα πλακωθείτε ή θα συνεχίσετε με τις καλλυντικές ανησυχίες του Βύρωνος..??:D


Υ.Γ.
Πες μΕ ότι το άρωμα το κουβαλάς πάντα μέσα στον κεφαλοθραύστη να με αποτελειώσεις.. :a2:


Ατελείωτη. :lol:


Τι φοράς..??


Μα θέλει ρώτημα;

291969


Το άρωμα μου :a07:


Τέλος (http://youtu.be/D0ANmlpyOec) ΟΚ;

LsKostas
03/06/2013, 16:02
Θα πρέπει δηλ. οι Έλληνες να διαλέξουν μεταξύ κεμαλιστών ή ισλαμιστών και να δηλώσουν την συμπαράσταση τους. Και αν ναι (σε οποιονδήποτε) γιατί ?

Μην μπλέκουμε το τι γίνεται στην Τουρκία, εκτός και αν πρέπει να είμαστε υποχρεωτικά με το πλευρό όσων βγαίνουν στους δρόμους, μην μπορώντας να ξεχωρίσουμε το βαθύ κράτος της Τουρκίας με το Occupy Wall Str.


Τα ίδια ακριβώς λέει και ο καθεστωτικός Πρωτοσάλτε :wave2: Να υποθέσω όμως οτι δεν είσαι επαρκώς ενημερωμένος Bύρωνα για το ΠΟΙΟΙ
διαδηλώνουν εδω και μέρες στις πόλεις της Τουρκίας

Για αυτό λοιπόν οι 2 παρακάτω αναρτήσεις που δείχνουν σε τί πιστεύουν οι εξεγερμενοι Τούρκοι...



291977

το ξενοδοχείο αυτό που κάψανε οι διαδηλωτές στην Τουρκία είχε χρησιμοποιηθεί (μετά απο παραχώρηση του νεοχαλίφη erDOGan ) στους ισλαμοφασίστες του FSA για το συνέδριό τους όπου θα συζητούσαν πως θα “εκδημοκρατίσουν” την Συρία.
ΤΑ καρντάσια που είχαν κάνει ΠΟΛΛΕΣ συγκεντρώσεις διαμαρτυρίας(Οι εναλλακτικές της ενημέρωσης δεν το άκουσαν ) Βρήκαν την ευκαιρία και εξάγνισαν την ΦΑΣΙΣΤΙΛΑ που έβγαζε.




Turkish police vandalizing ATM machine, breaking in to store

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ovLwE3Nf0Gg

Οι προβοκάτορες του στυγνού φασιστικού καθεστώτος Ερντογάν… στα χνάρια των γερμανοτσολιάδων της Ελλαδας

Τι μου θυμίζει -βρε τι μου θυμίζει; Σας θυμίζει τίποτα εσάς ?

stefanos
03/06/2013, 22:10
Τα ίδια ακριβώς λέει και ο καθεστωτικός Πρωτοσάλτε :wave2: Να υποθέσω όμως οτι δεν είσαι επαρκώς ενημερωμένος Bύρωνα για το ΠΟΙΟΙ
διαδηλώνουν εδω και μέρες στις πόλεις της Τουρκίας

Για αυτό λοιπόν οι 2 παρακάτω αναρτήσεις που δείχνουν σε τί πιστεύουν οι εξεγερμενοι Τούρκοι...



291977

το ξενοδοχείο αυτό που κάψανε οι διαδηλωτές στην Τουρκία είχε χρησιμοποιηθεί (μετά απο παραχώρηση του νεοχαλίφη erDOGan ) στους ισλαμοφασίστες του FSA για το συνέδριό τους όπου θα συζητούσαν πως θα “εκδημοκρατίσουν” την Συρία.
ΤΑ καρντάσια που είχαν κάνει ΠΟΛΛΕΣ συγκεντρώσεις διαμαρτυρίας(Οι εναλλακτικές της ενημέρωσης δεν το άκουσαν ) Βρήκαν την ευκαιρία και εξάγνισαν την ΦΑΣΙΣΤΙΛΑ που έβγαζε.




Turkish police vandalizing ATM machine, breaking in to store

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ovLwE3Nf0Gg

Οι προβοκάτορες του στυγνού φασιστικού καθεστώτος Ερντογάν… στα χνάρια των γερμανοτσολιάδων της Ελλαδας

Τι μου θυμίζει -βρε τι μου θυμίζει; Σας θυμίζει τίποτα εσάς ?

Χέρι χέρι με τον Αμερικάνο σε βλέπω.
Όποιος βγαίνει από το μαντρί τον τρώει ο λύκος ε?

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22769&subid=2&pubid=63838251

MG-KTiNoS
03/06/2013, 23:16
Άρα λοιπόν μιά χαρά είμαστε.
Όποιος κλέβει το ΦΠΑ κάνει και την αντίστασή του στο καθεστώς.
Εγώ δεν κλέβω καθόλου άρα είμαι φαντάζομαι κότα.
Ο άλλος κλέβει ένα χιλιάρικο το τρίμηνο είναι αντάρτης.
Κάτι πλουσιόμαγκες που χρωστάνε κανα δισ ο καθένας πρέπει να τους κάνουμε αδριάντα και να τους δώσουμε και σύνταξη αντιστασιακού.

Αν τώρα εσύ αυτά κατάλαβες, τι να πω...

stefanos
04/06/2013, 00:01
Αν τώρα εσύ αυτά κατάλαβες, τι να πω...

Λοιπόν θές να μου πείς ότι είναι κρίση εμπιστοσύνης πρός τους θεσμούς και την πολιτεία που μας κάνει να έχουμε τέτοιες συμπεριφορές.
Αν σε βολεύει δεν με χαλάει σαν άποψη.
Το αποτέλεσμα πάντως είναι το ίδιο όποια και να είναι η αιτία.
Από την άλλη η πολιτεία εμείς είμαστε, εμείς ψηφίσαμε τον Ακη τους ποδοσφαιριστές τους ηθοποιούς τους μπασκετμολίστες τις μοντέλες τα παιδιά των μπαμπάδων τους
τους πιστολέρο να πάνε να τους δείρουν,
τους αριστερούς επαναστάτες που λένε μπάτσους την αστυνομία.
Εντοπίζεις το πρόβλημα στην πολιτεία, ενώ εγώ το εντοπίζω σε ΕΜΑΣ και την νοοτροπία μας.
Δηλαδή εάν νομίζεις ότι ο συφερτός που ψηφίζουμε θα διαπραγματεύτει με την τρόικα
θα νομοθετήσει κανόνες για χρηματιστήριο ,για τα λόμπι για τις τράπεζες, για φορολογικά και θα προκύψει κάτι καλό για το μέλλον...
Διάολε είμαστε πολύ αισιόδοξοι.

el_hymador
04/06/2013, 10:43
Ok, άμα ακούς φιλικές ως προς τους διαδηλωτές δηλώσεις από τις ΗΠΑ, τα πράγματα περιπλέκονται... μπορεί ο Ερντογάν και γενικά η Τουρκία να πάθουν έναν ξαφνικό "εκδημοκρατισμο" american style...

sniper
04/06/2013, 13:14
Ok, άμα ακούς φιλικές ως προς τους διαδηλωτές δηλώσεις από τις ΗΠΑ, τα πράγματα περιπλέκονται... μπορεί ο Ερντογάν και γενικά η Τουρκία να πάθουν έναν ξαφνικό "εκδημοκρατισμο" american style...

Η αμερικανική διπλωματία πάντα κρατάει αποστάσεις αλλά και δεν καταδικάζει τίποτα και κανέναν (πλην τον στόχων της).

Λογική η αντίδρασή της κι αναμενόμενη.

alres
04/06/2013, 13:56
Τα ίδια ακριβώς λέει και ο καθεστωτικός Πρωτοσάλτε :wave2: Να υποθέσω όμως οτι δεν είσαι επαρκώς ενημερωμένος Bύρωνα για το ΠΟΙΟΙ
διαδηλώνουν εδω και μέρες στις πόλεις της Τουρκίας

Για αυτό λοιπόν οι 2 παρακάτω αναρτήσεις που δείχνουν σε τί πιστεύουν οι εξεγερμενοι Τούρκοι...



291977

το ξενοδοχείο αυτό που κάψανε οι διαδηλωτές στην Τουρκία είχε χρησιμοποιηθεί (μετά απο παραχώρηση του νεοχαλίφη erDOGan ) στους ισλαμοφασίστες του FSA για το συνέδριό τους όπου θα συζητούσαν πως θα “εκδημοκρατίσουν” την Συρία.
ΤΑ καρντάσια που είχαν κάνει ΠΟΛΛΕΣ συγκεντρώσεις διαμαρτυρίας(Οι εναλλακτικές της ενημέρωσης δεν το άκουσαν ) Βρήκαν την ευκαιρία και εξάγνισαν την ΦΑΣΙΣΤΙΛΑ που έβγαζε.




Turkish police vandalizing ATM machine, breaking in to store

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ovLwE3Nf0Gg

Οι προβοκάτορες του στυγνού φασιστικού καθεστώτος Ερντογάν… στα χνάρια των γερμανοτσολιάδων της Ελλαδας

Τι μου θυμίζει -βρε τι μου θυμίζει; Σας θυμίζει τίποτα εσάς ?

Το παλιό καλό σύνθημα σχετικά με το που είναι ο εχθρός σε Ελλάδα, Τουρκία και τα ρέστα, είναι αθάνατο τελικά.

Αξιοσημείωτο είναι επίσης ότι αμέσως τα συμβεβλημένα ΜΜΕ με τα υπόγεια του ελληνικού κράτους, είδανε κίνδυνο πολέμου, πυρηνική καταστροφή, αύξηση υδάτων, σχέδια κατά του έθνους, κίνδυνο εξισλαμισμού, κίνδυνο κίνδυνο κίνδυνο.......Ναι πράγματι υπάρχει κίνδυνος με τέτοιες εξελίξεις. Γι αυτούς και τα συμφέροντά τους.

Αυτό που δείχνουν τα καρντάσια είναι ότι ένα πολύ μεγάλο τμήμα τους όχι απλά είναι ευρωπαίοι (πιο πολύ και από εμάς), προοδευτικοί, με πολιτισμό και κουλτούρα αλληλεγγύης, αλλά ότι έχουν και μια πολιτική γνώμη που τους φτάνει μέχρι το δρόμο και η οποία κάθε άλλο παρά εθνικιστική είναι. Το εντελώς αντίθετο. Στο μυαλό τους έχουν εγνοια πως θα προοδεύσει η ρημάδα η κοινωνία τους, πως θα διώξουν απ το σβέρκο τους κάθε σατράπη, πως θα πάνε μπροστά όλοι μαζί, πως θα βρουν κοινούς τόπους. Είδε κανείς να καίνε εκκλησίες, να καίνε μοναστήρια, να κυνηγάνε χριστιανούς, να κυνηγάνε τις μειονότητες;;; Κατεβήκαν πάρα πολλά κομμάτια, όχι με όμοια κοινωνικά χαρακτηριστικά αλλά με αναγνωρισμένους κοινούς εχθρούς...

Εγώ πάντως Πορτοσάλτε γουστάρω ...Τα δύσκολα εκείνα πρωινά που το αλκοολ δε φεύγει εύκολα απ το στομάχι, ένα τεταρτάκι ΣΚΑΙ και μετά προκαλείται η απαραίτητη εκείνη αντίδραση...

sniper
04/06/2013, 14:03
Το παλιό καλό σύνθημα σχετικά με το που είναι ο εχθρός σε Ελλάδα, Τουρκία και τα ρέστα, είναι αθάνατο τελικά.

Αξιοσημείωτο είναι επίσης ότι αμέσως τα συμβεβλημένα ΜΜΕ με τα υπόγεια του ελληνικού κράτους, είδανε κίνδυνο πολέμου, πυρηνική καταστροφή, αύξηση υδάτων, σχέδια κατά του έθνους, κίνδυνο εξισλαμισμού, κίνδυνο κίνδυνο κίνδυνο.......Ναι πράγματι υπάρχει κίνδυνος με τέτοιες εξελίξεις. Γι αυτούς και τα συμφέροντά τους.

Αυτό που δείχνουν τα καρντάσια είναι ότι ένα πολύ μεγάλο τμήμα τους όχι απλά είναι ευρωπαίοι (πιο πολύ και από εμάς), προοδευτικοί, με πολιτισμό και κουλτούρα αλληλεγγύης, αλλά ότι έχουν και μια πολιτική γνώμη που τους φτάνει μέχρι το δρόμο και η οποία κάθε άλλο παρά εθνικιστική είναι. Το εντελώς αντίθετο. Στο μυαλό τους έχουν εγνοια πως θα προοδεύσει η ρημάδα η κοινωνία τους, πως θα διώξουν απ το σβέρκο τους κάθε σατράπη, πως θα πάνε μπροστά όλοι μαζί, πως θα βρουν κοινούς τόπους. Είδε κανείς να καίνε εκκλησίες, να καίνε μοναστήρια, να κυνηγάνε χριστιανούς, να κυνηγάνε τις μειονότητες;;; Κατεβήκαν πάρα πολλά κομμάτια, όχι με όμοια κοινωνικά χαρακτηριστικά αλλά με αναγνωρισμένους κοινούς εχθρούς...

Εγώ πάντως Πορτοσάλτε γουστάρω ...Τα δύσκολα εκείνα πρωινά που το αλκοολ δε φεύγει εύκολα απ το στομάχι, ένα τεταρτάκι ΣΚΑΙ και μετά προκαλείται η απαραίτητη εκείνη αντίδραση...

Γ@μα τον Πορτοσάλτε και τους ομοίους του.

Όλα τα παραπάνω τα είδες εσύ στις διαδηλώσεις αυτών των ημερών;

Έχεις ασχοληθεί αρκετά να υποθέσω με την γείτονα χώρα, τον λαό της, το συστημά της, τη σύστασή της κλπ...

Νόμιζω είσαι μακράν της πραγματικότητας.

alres
04/06/2013, 14:09
Γ@μα τον Πορτοσάλτε και τους ομοίους του.

Όλα τα παραπάνω τα είδες εσύ στις διαδηλώσεις αυτών των ημερών;

Έχεις ασχοληθεί αρκετά να υποθέσω με την γείτονα χώρα, τον λαό της, το συστημά της, τη σύστασή της κλπ...

Νόμιζω είσαι μακράν της πραγματικότητας.

Εγώ βλέπω αυτά που θέλω.
Εσύ βλέπεις αυτά που θέλεις.
Αυτός βλέπει αυτά που θέλει.
Να το συνεχίσω;

sniper
04/06/2013, 14:14
Εγώ βλέπω αυτά που θέλω.
Εσύ βλέπεις αυτά που θέλεις.
Αυτός βλέπει αυτά που θέλει.
Να το συνεχίσω;

Όχι κάνεις λάθος.

Όπως εκανε κι ο ριζοσπάστης το 1921 που μας καλούσε να ενωθούμε με το λαό της Τουρκίας...

alres
04/06/2013, 14:18
Όχι κάνεις λάθος.

Όπως εκανε κι ο ριζοσπάστης το 1921 που μας καλούσε να ενωθούμε με το λαό της Τουρκίας...

Εγώ αυτό το τελευταίο θέλω, όχι μόνο μ αυτούς και μ όλους τους γείτονες. Για την ακρίβεια με όσους είμαι στην ίδια θέση. Και θέλω να σκυλοφαγωθούν όσοι κάθονται στο σβέρκο μας είτε είναι από πάνω, είτε δίπλα, είτε και πιο κάτω.

Εγώ βλέπω σύνθεση, εσύ διαχωρισμούς.
Η ιστορία λέει πολύ ωραία τι επιφέρουν οι διαχωρισμοί και τι επιφέρουν οι συνθέσεις. Κυρίως για ποιους.

Δεν ξέρω τι λέει ο ριζο του '21. Εγώ ξέρω ότι το '17 κάναν τα κακάκια τους οι απανταχού αφέντες, μου φτάνει. Αυτό θέλω να ξέρω.

Ichigo
04/06/2013, 14:25
Εγώ αυτό το τελευταίο θέλω, όχι μόνο μ αυτούς και μ όλους τους γείτονες. Για την ακρίβεια με όσους είμαι στην ίδια θέση. Και θέλω να σκυλοφαγωθούν όσοι κάθονται στο σβέρκο μας είτε είναι από πάνω, είτε δίπλα, είτε και πιο κάτω.

Εγώ βλέπω σύνθεση, εσύ διαχωρισμούς.
Η ιστορία λέει πολύ ωραία τι επιφέρουν οι διαχωρισμοί και τι επιφέρουν οι συνθέσεις. Κυρίως για ποιους.

Δεν ξέρω τι λέει ο ριζο του '21. Εγώ ξέρω ότι το '17 κάναν τα κακάκια τους οι απανταχού αφέντες, μου φτάνει. Αυτό θέλω να ξέρω.



Μαζί με σένα και ο κύριος αυτός κατι παρόμοιο έχει στο μυαλό του ;)


292070

sniper
04/06/2013, 14:32
...

Δεν ξέρω τι λέει ο ριζο του '21. Εγώ ξέρω ότι το '17 κάναν τα κακάκια τους οι απανταχού αφέντες, μου φτάνει. Αυτό θέλω να ξέρω.

Κι όπως είδες γ@μήθηκαν στον φόβο...

kostaspetrou
04/06/2013, 14:45
Εγώ αυτό το τελευταίο θέλω, όχι μόνο μ αυτούς και μ όλους τους γείτονες. Για την ακρίβεια με όσους είμαι στην ίδια θέση. Και θέλω να σκυλοφαγωθούν όσοι κάθονται στο σβέρκο μας είτε είναι από πάνω, είτε δίπλα, είτε και πιο κάτω.

Εγώ βλέπω σύνθεση, εσύ διαχωρισμούς.
Η ιστορία λέει πολύ ωραία τι επιφέρουν οι διαχωρισμοί και τι επιφέρουν οι συνθέσεις. Κυρίως για ποιους.

Δεν ξέρω τι λέει ο ριζο του '21. Εγώ ξέρω ότι το '17 κάναν τα κακάκια τους οι απανταχού αφέντες, μου φτάνει. Αυτό θέλω να ξέρω.

Θες να ξέρεις τί κάνανε στην Κύπρο το '74 αυτοί με τους οποίους θες να ενωθούμε;

MG-KTiNoS
04/06/2013, 15:13
Όχι κάνεις λάθος.

Όπως εκανε κι ο ριζοσπάστης το 1921 που μας καλούσε να ενωθούμε με το λαό της Τουρκίας...

και ο Ρήγας Φεραίος κάτι τέτοιο έλεγε...

http://night-flights.pblogs.gr/2007/02/olos-o-thoyrios-rhgas-feraios.html



Να σφάξουμε τους λύκους, που στον ζυγόν βαστούν,
και Χριστιανούς και Τούρκους, σκληρά τους τυραννούν.

Λες να έγραφε στο βριζοσπάστη κι αυτός?

:lol:

sniper
04/06/2013, 15:18
και ο Ρήγας Φεραίος κάτι τέτοιο έλεγε...

http://night-flights.pblogs.gr/2007/02/olos-o-thoyrios-rhgas-feraios.html



Να σφάξουμε τους λύκους, που στον ζυγόν βαστούν,
και Χριστιανούς και Τούρκους, σκληρά τους τυραννούν.

Λες να έγραφε στο βριζοσπάστη κι αυτός?

:lol:

Nαι και ο Ιησούς ο Ναζωραίος τα ίδια έλεγε.

Anty12
04/06/2013, 15:25
Θες να ξέρεις τί κάνανε στην Κύπρο το '74 αυτοί με τους οποίους θες να ενωθούμε;


ναι.....αλλά τώρα μας ρωτάνε....!!!!!


292080

sniper
04/06/2013, 15:46
ναι.....αλλά τώρα μας ρωτάνε....!!!!!


292080

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ να 'σαι καλά ρε Πρόεδρε, δάκρυσα απο το συγκίνηση

MG-KTiNoS
04/06/2013, 15:52
Nαι και ο Ιησούς ο Ναζωραίος τα ίδια έλεγε.


Τον έχεις διαβάσει κι αυτόν?

sniper
04/06/2013, 15:54
Τον έχεις διαβάσει κι αυτόν?

2 φορές, στην αρχή δεν τον πίστευα.

MG-KTiNoS
04/06/2013, 16:00
2 φορές, στην αρχή δεν τον πίστευα.

Χαίρομαι που βρήκες το δρόμο για τη Σοφία….




Βασικά είχα ακούσει κάποτε τι έλεγε ο παλιός Ραβίνος της Αθήνας.
Ο άνθρωπος είπε ορθά κοφτά η γραμμή του μίσους μεταξύ Αράβων και Ισραηλινών πρέπει να κοπεί εδώ και τώρα.
Δεν έχει σημασία τι έκανες ή τι έκανα ως τώρα.
Σημασία έχει να σταματήσει ΤΩΡΑ.
(και την Κύπρο δεν την έκαναν οι Τούρκοι μόνοι τους, έβαλαν το χεράκι τους και οι Αμερικάνοι και οι Άγγλοι και κάτι ντόπιοι εφιάλτες που είχαν χόμπι να κάνουν βόλτες με τανκς)

Ναταλέμεαυτά



η Σοφία
292091

sniper
04/06/2013, 16:03
Χαίρομαι που βρήκες το δρόμο για τη Σοφία….




Βασικά είχα ακούσει κάποτε τι έλεγε ο παλιός Ραβίνος της Αθήνας.
Ο άνθρωπος είπε ορθά κοφτά η γραμμή του μίσους μεταξύ Αράβων και Ισραηλινών πρέπει να κοπεί εδώ και τώρα.
Δεν έχει σημασία τι έκανες ή τι έκανα ως τώρα.
Σημασία έχει να σταματήσει ΤΩΡΑ.
(και την Κύπρο δεν την έκαναν οι Τούρκοι μόνοι τους, έβαλαν το χεράκι τους και οι Αμερικάνοι και οι Άγγλοι και κάτι ντόπιοι εφιάλτες που είχαν χόμπι να κάνουν βόλτες με τανκς)

Ναταλέμεαυτά



η Σοφία
292091

Να τα λέμε.. Αλήθειες είναι.

Αλλά δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί έχει βγει αυτός ο κόσμος στους δρόμους της Τουρκίας, τι ακριβώς ζητάνε, και ποιοι τους υποκινούν (όχι, αυτοβούλως κανένας δεν βγήκε στο δρόμο ποτέ και πουθενά στον κόσμο - ειδικά σε ένα "λαό" που δεν είχε ποτέ τέτοιου είδους συνήθειες κι ελευθερίες).

Από εμάς τι ζητάνε;

alex14
04/06/2013, 16:08
Από εμάς τι ζητάνε;

Κωλο. Αφου το γραφουνε και στον τοιχο (δες παραπανω φωτο) LOVE FROM TURKEY

:lol:

MG-KTiNoS
04/06/2013, 16:08
- ειδικά σε ένα "λαό" που δεν είχε ποτέ τέτοιου είδους συνήθειες κι ελευθερίες).




Για την ιστορία
Έχουν φάει γαμήσι οι δημοκρατικοί Τούρκοι ως τώρα…
Κι ΑΝ δεν έχουν φάει !!!!
Αυτά που έχουμε τραβήξει εμείς εδώ είναι πταίσματα.
Μια λάθος λέξη, μια ματιά πολλές έφτανε για να χαθούν τα ίχνη σου για πάντα !

(και δε σου λέω για Κούρδους ή άλλους μειονοτικούς)

Nostradamus
04/06/2013, 16:10
Εγώ αυτό το τελευταίο θέλω, όχι μόνο μ αυτούς και μ όλους τους γείτονες. Για την ακρίβεια με όσους είμαι στην ίδια θέση. Και θέλω να σκυλοφαγωθούν όσοι κάθονται στο σβέρκο μας είτε είναι από πάνω, είτε δίπλα, είτε και πιο κάτω.

Εγώ βλέπω σύνθεση, εσύ διαχωρισμούς.
Η ιστορία λέει πολύ ωραία τι επιφέρουν οι διαχωρισμοί και τι επιφέρουν οι συνθέσεις. Κυρίως για ποιους.

Δεν ξέρω τι λέει ο ριζο του '21. Εγώ ξέρω ότι το '17 κάναν τα κακάκια τους οι απανταχού αφέντες, μου φτάνει. Αυτό θέλω να ξέρω.

Μπορει γενικα να θεωρω οτι η χωρα μας μοιαζει με χωρες της Δυτικης Ευρώπης όσο οι θρακιωτικοι χοροι με τα μπολσοι..
Να ρωτησω κατι ομως χωρις καμια διαθεση αντιπαραθεσης και χωρις διαθεση "κοντρας".. εχεις παει σε αρκετους "γειτονες" ετσι για βολτα η συντομη διαμονη?

sniper
04/06/2013, 16:14
Για την ιστορία
Έχουν φάει γαμήσι οι δημοκρατικοί Τούρκοι ως τώρα…
Κι ΑΝ δεν έχουν φάει !!!!
Αυτά που έχουμε τραβήξει εμείς εδώ είναι πταίσματα.
Μια λάθος λέξη, μια ματιά πολλές έφτανε για να χαθούν τα ίχνη σου για πάντα !

(και δε σου λέω για Κούρδους ή άλλους μειονοτικούς)


Tωρα δεν θα λύσουμε το θέμα της δημοκρατιας στην Τουρκία ή σε άλλες ασιατικές/ισλαμικές χώρες της περιοχής αλλά αφού θέλουν να λέγονται Ευρωπαίοι οι Μογγόλοι (δεν ειναι ρατσιστικό το σχόλιο, εθνολογικό είναι - Μογγόλοι είναι, όπως κι οι Βούλγαροι που κακώς τους μπερδεύουμε με τους Σλάβους) θα έπρεπε όπως κι οι περισσοτεροι άλλοι λαοί τόσα χρόνια να μπορούσαν να φτιάξουν την χώρα τους.

Δεν γνώρισαν κατοχή, έχασαν κανα 2 πολέμους όπως όμως και πολλές άλλες χώρες, αυτοκρατορία ήταν κάποτε, τι διάολο, το 2013 κι ακόμα είναι μεμέτια; Αν είναι, σορρυ δικό τους θέμα.

Από εμάς τι θέλουν; Να μπούμε στην Πόλη καβάλα στ' άλογο;


Ναι, έχετε την άμεση συμπαράστασή μας.

byron
04/06/2013, 16:18
το αιγαίο ανήκει στα ψάρια του κατάσταση, και όλοι είμαστε αδέλφια. Τραλαλα τραλαλο αγαπάμε AKP & CHP Όλοι στους δρόμους με τον Σουλεϊμάν τον τιτανομέγιστο. :wave2:

MG-KTiNoS
04/06/2013, 16:37
Ρε συ ιμιτασιόν Μογγόλοι είναι !
:lol:

Έχω δει Μογγόλους και αυτοί δεν έχουν καμία σχέση …
Οι Μογγόλοι είναι 4Χ4 οι Τούρκοι ΔΕΝ … Χειρότεροι από μας !
Τζούφιοι, πως το λένε ?
Από την άλλοι κάποιοι απ αυτούς είναι πιο Ευρωπαίοι από εμένα και εσένα. Στον αντίποδα λίγο πιο μέσα είναι άστα να πάνε στο διάολο.
Γενικά ο εκδημοκρατισμός της Τουρκίας και της Ελλάδας είναι κλειδί για τις καλές μας σχέσεις και για να μην γίνει καμιά χοντρή ΜΑΛΑΚΙΑ και κλαίμε κι εμείς κι αυτοί.. πάλι !
(και τρόμπες για να την κάνουν υπάρχουν και από τις 2 πλευρές που άμα δεν ήταν το ΝΑΤΟ να κρατάει τα μπόσικα θα τα είχαν κάνει ΠΟΥΤΑΝΑ προ πολλού)

Την Πόλη δεν μπορούμε την πάρουμε γιατί απλά είναι κάτι εκατομμύρια πιο πολλοί.
Σε γενικές γραμμές όμως υποστηρίζουμε όλους τους ανθρώπους που παλεύουν για τα δημοκρατικά ιδεώδη .
(αν και αισιόδοξος δεν είμαι)

υγ
Το Αιγαιο ανήκει στους Αμερικάνους.
:smokin:

Εμείς είμαστε απλά το ...υπηρετικό προσωπικό.
ΟΙ ΔΟΥΛΑΡΕΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑΚΙ ΜΟΥ
:moutza:

sniper
04/06/2013, 16:42
Ρε συ ιμιτασιόν Μογγόλοι είναι !
:lol:

Έχω δει Μογγόλους και αυτοί δεν έχουν καμία σχέση …
Οι Μογγόλοι είναι 4Χ4 οι Τούρκοι ΔΕΝ … Χειρότεροι από μας !
Τζούφιοι, πως το λένε ?
Από την άλλοι κάποιοι απ αυτούς είναι πιο Ευρωπαίοι από εμένα και εσένα. Στον αντίποδα λίγο πιο μέσα είναι άστα να πάνε στο διάολο.
Γενικά ο εκδημοκρατισμός της Τουρκίας και της Ελλάδας είναι κλειδί για τις καλές μας σχέσεις και για να μην γίνει καμιά χοντρή ΜΑΛΑΚΙΑ και κλαίμε κι εμείς κι αυτοί.. πάλι !
(και τρόμπες για να την κάνουν υπάρχουν και από τις 2 πλευρές που άμα δεν ήταν το ΝΑΤΟ να κρατάει τα μπόσικα θα τα είχαν κάνει ΠΟΥΤΑΝΑ προ πολλού)

Την Πόλη δεν μπορούμε την πάρουμε γιατί απλά είναι κάτι εκατομμύρια πιο πολλοί.
Σε γενικές γραμμές όμως υποστηρίζουμε όλους τους ανθρώπους που παλεύουν για τα δημοκρατικά ιδεώδη .
(αν και αισιόδοξος δεν είμαι)

υγ
Το Αιγαιο ανήκει στους Αμερικάνους.
:smokin:

Εμείς είμαστε απλά το ...υπηρετικό προσωπικό.
ΟΙ ΔΟΥΛΑΡΕΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑΚΙ ΜΟΥ
:moutza:

1. Δεν βγάζω, εγώ τουλάχιστον άκρη σ' αυτά που γράφεις.
2. Έχω πόντιο φίλο και πρώην συγκάτοικο που μοιάζει πιο πολύ με Κούρδο απ' ότι ο Οτσαλάν.
3. Δεν ξέρω για εσένα, αλλά εγώ μοιάζω με Βίκινγκ..

AristidisZ
04/06/2013, 16:47
3. Δεν ξέρω για εσένα, αλλά εγώ μοιάζω με Βίκινγκ..


κάπως έτσι ;

292093

MG-KTiNoS
04/06/2013, 17:26
Να στο κάνω λιανά λοιπόν.
Οι Τούρκοι λένε ότι είναι Μογγόλοι γιατί θα ήθελαν να είναι απόγονοι του Τζέκινς Χαν κλπ
Αλλά δεν είναι !
Δεν έχουν καμία σχέση !
Είναι μια μίξη πολλών λαών. Πάρα πολλών Λαών. (και όχι μόνο μίξη)
Οι Μογγόλοι είναι απίστευτοι άνθρωποι. Οι Τούρκοι πάλι όχι.

Στο Αιγαίο υπάρχει πρόβλημα, εμείς έχουμε νησιά αυτοί έχουν παραλία. Εμείς λέμε 12 μίλια από το κάθε νησί, αυτοί λένε 12 μίλα απ τη παραλία και κουβεντιάζουν και για βραχονησίδες κλπ κλπ \
ΑΛΛΑ ΔΕ ΧΩΡΑΕΙ !!!!
Δεν υπάρχουν αυτά τα 12 μίλια.

Σε ποιόν ανήκει το Αιγαίο?
Και ποιο σωστά σε ποιόν ανήκει το πετρέλαιο του Αιγαίου.
ΜΑ ΦΥΣΙΚΑ στους Αμερικάνους και ουέ κι αλίμονο να μπλεχτούν άλλοι.
(λεπτομέρειες δε νομίζω να χρειάζονται)
Και εμείς και η Τουρκία από το πετρέλαιο αυτό θα πάρουμε ένα χαρτζιλίκι που θα επιστρέψουμε υπό μορφή αγοράς όπλων αφού τσακοθούμε μεταξύ μας.
Ευτυχώς όμως –και το ξαναλέω- ευτυχώς και για τους 2 μας είμαστε μέλη του ΝΑΤΟ και δεν μας αφήνουν να τσακωθούμε.
Όχι επειδή μας γουστάρουν φυσικά αλλά επειδή η συμμαχία δεν το επιτρέπει.
Θα αποτελούσε άλλωστε το άνοιγμα του κουτιού της Πανδώρας για πολύ πιο χοντρά προβλήματα ειδικά τώρα που δεν υπάρχει ο κοινός ΟΧΤΡΟΣ η ΕΣΣΔ.
Αλσατία για παράδειγμα, Καρέλια, Νότιο Τιρόλο, κα
Με τόσους ΜΑΛΑΚΕΣ που υπάρχουν και από τις 2 πλευρές, που λες και δεν έχουν άλλη δουλειά να κάνουν από το να λένε ΜΑΛΑΚΙΕΣ όλη μέρα
ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ που μπήκαν οι Αμερικάνοι στη μέση και δεν τα έχουμε κάνει ΠΟΥΤΑΝΑ ΠΑΛΙ
Θες παράδειγμά?
http://www.youtube.com/watch?v=66tSnB3Y4A0


υγ
εγώ είμαι Φτυστός ο Ερμής του Πραξιτέλους
(αν και Αρβανίτης, Τσάμης κατά το 1/2)
:D

zephyr1
04/06/2013, 17:53
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=yKwsJ6hOE4c#at=1283 :rockon:

blackbusa
04/06/2013, 18:27
3. Δεν ξέρω για εσένα, αλλά εγώ μοιάζω με Βίκινγκ..

sorry eh...









XAXAXAXAXXAXA
XAXAXAXAXAXAX
XAXAXAXAXAXAXAXAXA

el_hymador
04/06/2013, 18:42
Μωρέ καλά θα ήταν μια σύμπραξη με τους απέναντι, θα πάθαιναν πλάκα πολλοί, αλλά είμαστε αμφότεροι τρόμπες, θέλει πολύ εξέλιξη και το από εδώ τουρλουμπούκι και το από εκεί...

sniper
04/06/2013, 19:57
Μωρέ καλά θα ήταν μια σύμπραξη με τους απέναντι, θα πάθαιναν πλάκα πολλοί, αλλά είμαστε αμφότεροι τρόμπες, θέλει πολύ εξέλιξη και το από εδώ τουρλουμπούκι και το από εκεί...

Πήραν τηλέφωνο τον Ομπάμα και τον Πούτιν και του είπαν ότι πλέον οι Eλληνες κι οι Τούρκοι είναι ενωμένοι εναντίων όλων.

Φήμες θέλουν να κλείστηκαν στα πυρηνικά τους καταφύγια και να γύρισαν σε defcon 1.

stefanos
04/06/2013, 20:08
Πήραν τηλέφωνο τον Ομπάμα και τον Πούτιν και του είπαν ότι πλέον οι Eλληνες κι οι Τούρκοι είναι ενωμένοι εναντίων όλων.

Φήμες θέλουν να κλείστηκαν στα πυρηνικά τους καταφύγια και να γύρισαν σε defcon 1.

Κοίτα εάν προσθέσουμε τα σιδερικά που έχουμε ηλιθιοδώς αγοράσει ...

sniper
04/06/2013, 20:11
Κοίτα εάν προσθέσουμε τα σιδερικά που έχουμε ηλιθιοδώς αγοράσει ...

Nαι, τι θα κάνουμε;

Τι έχουμε αγοράσει; Τα ντουφέκια και τα μυδράλια;

Τα καράβια πλέουν και τ' αεροπλανα πετάνε γιατι μας αφήνουν.

Τι λες να μπορουμε να κάνουμε με ενα μάτσο σιδερα;

Συγκεντρωθείτε...

nikos_abel
04/06/2013, 20:43
3. Δεν ξέρω για εσένα, αλλά εγώ μοιάζω με Βίκινγκ..

Μάλλον...

292096


























(πριν γκρινιάξεις, πες μου δε σέφτιακΣα τώρα ;) )

AUFGEBRACHT
04/06/2013, 21:48
Μωρέ καλά θα ήταν μια σύμπραξη με τους απέναντι, θα πάθαιναν πλάκα πολλοί, αλλά είμαστε αμφότεροι τρόμπες, θέλει πολύ εξέλιξη και το από εδώ τουρλουμπούκι και το από εκεί...

Σαν πρώτο βήμα της σύμπραξης θα ονομαστεί ελληνοτουρκικός...

292100

TROOPER
05/06/2013, 09:54
........Να υποθέσω όμως οτι δεν είσαι επαρκώς ενημερωμένος Bύρωνα για το ΠΟΙΟΙ
διαδηλώνουν εδω και μέρες στις πόλεις της Τουρκίας.............

κωστα...εσω λιγο εγκρατης.
θυμαμαι παρομοιες προσεγγισεις απο φιλους και γνωστους την περιοδο των μεγαλων συγκεντρωσεων στην αθηνα. αλλα η τελικη αναλυση ειναι 10+% τα παιδια με τα μαυρα μπλουζακια, τρικοματικη προσκυνημενη κυβερνηση και το βαθυ κρατος του ελληνικου μικροαστισμου καλα κρατει.
τι σε κανει να πιστευεις οτι θα γινει κατι διαφορετικο στα καρντασια απ' οτι συνεβει εδω? (γιατι αποκλειω να θεωρεις οτι ο τουρκιος λαος διαπνεεται απο ιδεωδη και ιδανικα πανανθρωπινα κλπ κλπ. σιγουρα καποιοι και εκει θα υπαρχουν αλλα ειναι μαλλον σταγονα στον ωκεανο οπως παντου αλλωστε).

MG-KTiNoS
05/06/2013, 09:57
Κοίτα εάν προσθέσουμε τα σιδερικά που έχουμε ηλιθιοδώς αγοράσει ...

+1

(αλλά έχουμε πάρει μίζες για αυτά.... Κι εμείς κι αυτοί έτσι???)

byron
05/06/2013, 10:22
Να στο κάνω λιανά λοιπόν.
Οι Τούρκοι λένε ότι είναι Μογγόλοι γιατί θα ήθελαν να είναι απόγονοι του Τζέκινς Χαν κλπ
Αλλά δεν είναι !
Δεν έχουν καμία σχέση !
Είναι μια μίξη πολλών λαών. Πάρα πολλών Λαών. (και όχι μόνο μίξη)
Οι Μογγόλοι είναι απίστευτοι άνθρωποι. Οι Τούρκοι πάλι όχι.

Στο Αιγαίο υπάρχει πρόβλημα, εμείς έχουμε νησιά αυτοί έχουν παραλία. Εμείς λέμε 12 μίλια από το κάθε νησί, αυτοί λένε 12 μίλα απ τη παραλία και κουβεντιάζουν και για βραχονησίδες κλπ κλπ \
ΑΛΛΑ ΔΕ ΧΩΡΑΕΙ !!!!
Δεν υπάρχουν αυτά τα 12 μίλια.

Σε ποιόν ανήκει το Αιγαίο?
Και ποιο σωστά σε ποιόν ανήκει το πετρέλαιο του Αιγαίου.
ΜΑ ΦΥΣΙΚΑ στους Αμερικάνους και ουέ κι αλίμονο να μπλεχτούν άλλοι.
(λεπτομέρειες δε νομίζω να χρειάζονται)
Και εμείς και η Τουρκία από το πετρέλαιο αυτό θα πάρουμε ένα χαρτζιλίκι που θα επιστρέψουμε υπό μορφή αγοράς όπλων αφού τσακοθούμε μεταξύ μας.
Ευτυχώς όμως –και το ξαναλέω- ευτυχώς και για τους 2 μας είμαστε μέλη του ΝΑΤΟ και δεν μας αφήνουν να τσακωθούμε.
Όχι επειδή μας γουστάρουν φυσικά αλλά επειδή η συμμαχία δεν το επιτρέπει.
Θα αποτελούσε άλλωστε το άνοιγμα του κουτιού της Πανδώρας για πολύ πιο χοντρά προβλήματα ειδικά τώρα που δεν υπάρχει ο κοινός ΟΧΤΡΟΣ η ΕΣΣΔ.
Αλσατία για παράδειγμα, Καρέλια, Νότιο Τιρόλο, κα
Με τόσους ΜΑΛΑΚΕΣ που υπάρχουν και από τις 2 πλευρές, που λες και δεν έχουν άλλη δουλειά να κάνουν από το να λένε ΜΑΛΑΚΙΕΣ όλη μέρα
ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ που μπήκαν οι Αμερικάνοι στη μέση και δεν τα έχουμε κάνει ΠΟΥΤΑΝΑ ΠΑΛΙ
Θες παράδειγμά?
http://www.youtube.com/watch?v=66tSnB3Y4A0


υγ
εγώ είμαι Φτυστός ο Ερμής του Πραξιτέλους
(αν και Αρβανίτης, Τσάμης κατά το 1/2)
:D

Χάνει η μάνα το παιδί, και το παιδί τη μάνα :tooth:

Re Mg...καλά τα λες τις περισσότερες φορές, αλλά ώρες ώρες πετάς κάτι διαστημικά που δεν μαζεύονται.

Πες μας οτι οι Τούρκοι κατάγονται απ΄την αρχαία Τροία όπως αρέσκονται αν λένε, να κλείσω το pc για καμμιά βδομάδα. Τα τουρκικά φύλλα προέρχονται από την περιοχή της Μογγολίας και εξαπλώθηκαν σε όλο τον χώρο της περιοχής.
Αυτός είναι και ο λόγος που θεωρούν τους εαυτούς τους προστάτες των Αζέρων, τουρκμένων κλπ. Με την διαφορά ότι θεωρούν τους εαυτούς τους προστάτες σε ομόεθνους σ΄αυτές τις περιοχές, ενώ στα υπόλοιπα Βαλκάνια που επίσης δραστηριοποιούνται το παίζουν προστάτες ομόθρησκων.

Τεσπα, το θέμα της Τουρκίας είναι πολύ σύνθετο και δύσκολο. Ενα τουρλουμπούκι εθνοτήτων που με το στανιό πρέπει να νιώθουν Τούρκοι, και τεράστιες κοινωνικές & πολιτισμικές διαφορές μεταξύ της Κων/λης και παραλίων με την ενδοχώρα.
Περισσότερο Γιουγκοσλαβία θυμίζει η τουρκία, παρά οτιδήποτε άλλο.

el_hymador
05/06/2013, 10:48
Μωρε μια χαρά θα τα πηγαίναμε με τους γείτονες, όπως μια χαρά τα πηγαίνανε και στα παράλια οι ελληνικοί πληθυσμοί με τους τουρκικούς. Μας ενώνουν πολύ περισσότερα πράγματα απ ότι μας χωρίζουν. Μην αρχίσουμε τις παπαριές για σφαγές και κύπρους και χρόνια αντιπαλότητα, άλλο τι κάνουν οι πολιτικές, άλλο τι κάνουν οι άνθρωποι, όταν δεν τους βάζουν οι πολιτικές να σκοτώνονται μεταξύ τους.

ggs
05/06/2013, 11:30
Μωρε μια χαρά θα τα πηγαίναμε με τους γείτονες, .


Δεν ξέρω αν θα τα πηγαίναμε «όλοι μια χαρά» με τους γείτονες , μιας και «όλοι» δεν αντιλαμβανόμαστε την «χαρά» με τον ίδιο τρόπο ούτε εδώ , ούτε στην Τουρκία..

Η Τουρκία είναι μια πολύ μεγάλη χωρά με κοντά στ 75 εκ. κατοίκους , με μεγάλες οικονομικές , πολιτικές , πολιτισμικές , ιστορικές , θρησκευτικές και ότι άλλο θες διαφορετικότητες ….

Χοντρικά θα μπορούσαμε να πούμε ότι στα μεγάλα αστικά κέντρα και στα ευρωπαϊκά παράλια της οι άνθρωποι είναι πιο μορφωμένοι , πιο ελεύθεροι και πιο ανοιχτόμυαλοι και σίγουρα αντιδρούν σε κάθε προσπάθεια της κυβέρνησης τους να επαναφέρει τις σκληρές και ξεπερασμένες νόρμες ενός αυστηρά ισλαμικού κράτους…

Αν προσθέσεις και τις οικονομικές ανισότητες και δυσκολίες που έχει επιφέρει το ΔΝΤ στην χώρα (όλοι λένε για τους υψηλούς ρυθμούς ανάπτυξης της Τουρκιάς την τελευταία 10 ετια αλλά κανείς δεν μιλά για τους παράλληλα αντιστοίχους υψηλούς ρυθμούς φτώχιας και οικονομικής ανισότητας ) τότε αυτό που γίνεται σήμερα στις μεγάλες πόλεις της Τουρκιάς είναι σαφώς δικαιολογημένο…

Βαλε και στο παιχνίδι την αυταρχική ,βίαιη και ηλίθια αντιμετώπιση από την κυβέρνηση και έχεις την σίγουρη συνταγή για μια κοινωνική εξέγερση…

Όμως , αυτή η κυβέρνηση έχει εκλεγεί τρεις συνεχόμενες φορές και μάλιστα με εντυπωσιακά ποσοστά…
Υπάρχει και η άλλη Τουρκία ….στα βάθη της ανατολής , στα σύνορα , στην επαρχία που την ρότα της ζωής τους την υπαγορεύει ο Ιμάμης… και είναι πολλοί …

Μπορεί πολλοί να προσπαθήσουν να εκμεταλλευτούν τις εξεγέρσεις αυτές για ίδιο όφελος (κόμματα, Αμερικανοί, εξωγήινοι κ.λ.π) αλλά δεν νομίζω ότι μπορούν να τις ξεκινήσουν….

Για να κατέβει κάποιος στον δρόμο και να τρώει χημικά , πλαστικές (και κανονικές) σφαίρες , κανόνια νερού και ανελέητο ξύλο επί τόσες μέρες ή πρέπει να είναι τρελός ή πρέπει να τον πνίγει το δίκιο…

byron
05/06/2013, 11:32
Μωρε μια χαρά θα τα πηγαίναμε με τους γείτονες, όπως μια χαρά τα πηγαίνανε και στα παράλια οι ελληνικοί πληθυσμοί με τους τουρκικούς. Μας ενώνουν πολύ περισσότερα πράγματα απ ότι μας χωρίζουν. Μην αρχίσουμε τις παπαριές για σφαγές και κύπρους και χρόνια αντιπαλότητα, άλλο τι κάνουν οι πολιτικές, άλλο τι κάνουν οι άνθρωποι, όταν δεν τους βάζουν οι πολιτικές να σκοτώνονται μεταξύ τους.

Πλάκα κάνεις, ναι ?

sniper
05/06/2013, 11:38
....

Για να κατέβει κάποιος στον δρόμο και να τρώει χημικά , πλαστικές (και κανονικές) σφαίρες , κανόνια νερού και ανελέητο ξύλο επί τόσες μέρες ή πρέπει να είναι τρελός ή πρέπει να τον πνίγει το δίκιο…

Mιλάς με βάση τα δυτικά πρότυπα.

sniper
05/06/2013, 11:40
Πλάκα κάνεις, ναι ?

Πλάκα δεν κάνει.

Ιδέα δεν έχει κι απλά πιθανολογεί. Δεν είναι κακό αν γράφεις δοκίμια.

ggs
05/06/2013, 11:56
Mιλάς με βάση τα δυτικά πρότυπα.

Αν εννοείς ότι η αστυνομία και καταστολή στην Τουρκία είναι πολύ πιο σκληρή απ ότι στη Ευρωπη , μάλλον έχεις δίκιο …. (αν και προσπαθούμε πολύ φιλότιμα να τους μοιάσουμε):D

Αν εννοείς ότι οι τούρκοι είναι πιο ανθεκτικοί στην γκλοπια και το δακρυγόνο απ ότι οι δυτικοί , στις εικόνες που βλέπουμε δεν είναι τίποτα σκληροτράχηλοι Βελιγκεκες με μουστάκες και γιαταγάνια αυτοί που τα τρώνε , αλλά μια χαρά «δυτικοι»

byron
05/06/2013, 12:26
Τεσπα, απλά να κάνω μια μικρή αναφορά στην συζήτηση που είχα με δύο Τούρκους συναδέλφους πριν ένα-δύο μήνες. Η ανησυχία τους (ιδίως του ενός) ήταν οτι η ανάπτυξη στην Τουρκία έχει δημιουργήσει μεγάλες ανισότητες, και υπάρχει ένα χάσμα μεταξύ της δυτικής τουρκίας και της ενδοχώρας, και αυτό είναι το πρόβλημα που θα πρέπει να απασχολεί τους πολιτικούς τα επόμενα χρόνια.

Καλώς ή κακώς, η δυτική Τουρκία μοιάζει ή προσπαθεί να μοιάσει στην Ευρώπη και η ενδοχώρα παραμένει στην εποχή της Ελλάδας του 1950. Συνήθως η κόντρα μεταξύ μιας μορφωμένης και φιλελεύθερης κοινωνίας vs αμόρφωτης, συντηρητικής και θρησκευτικά φανατισμένης κοινωνίας δεν βγαίνει σε καλό.

Αν βάλουμε και στο παιχνίδι Κούρδους, Αλεβίτες κλπ κλπ :wave2:

sniper
05/06/2013, 12:44
Τεσπα, απλά να κάνω μια μικρή αναφορά στην συζήτηση που είχα με δύο Τούρκους συναδέλφους πριν ένα-δύο μήνες. Η ανησυχία τους (ιδίως του ενός) ήταν οτι η ανάπτυξη στην Τουρκία έχει δημιουργήσει μεγάλες ανισότητες, και υπάρχει ένα χάσμα μεταξύ της δυτικής τουρκίας και της ενδοχώρας, και αυτό είναι το πρόβλημα που θα πρέπει να απασχολεί τους πολιτικούς τα επόμενα χρόνια.

Καλώς ή κακώς, η δυτική Τουρκία μοιάζει ή προσπαθεί να μοιάσει στην Ευρώπη και η ενδοχώρα παραμένει στην εποχή της Ελλάδας του 1950. Συνήθως η κόντρα μεταξύ μιας μορφωμένης και φιλελεύθερης κοινωνίας vs αμόρφωτης, συντηρητικής και θρησκευτικά φανατισμένης κοινωνίας δεν βγαίνει σε καλό.

Αν βάλουμε και στο παιχνίδι Κούρδους, Αλεβίτες κλπ κλπ :wave2:

Tο πρόβλημα Βύρωνα είναι ότι βλέπουμε μια χώρα σαν τη Τουρκία (και τους κατοίκους της βέβαια) μέσα απο τα δικά μας μάτια, τις εμπειρίες μας και την κουλτούρα μας.

Οπότε, ξεκινώντας από λάθος υποθέσεις καταλήγουμε σε λάθος συμπεράσματα. Πρέπει να γνωρίζουμε, τι και ποιοι είναι οι κάτοικοι, την ιστορία τους τα τελευταία 500 χρόνια μίνιμουμ (γιατί δεν καλπάζουν οι αλλαγές σ' αυτές τις περιοχές) κλπ κλπ...

Εμείς τσακωνόμαστε για το αν πρέπει να έχουμε παρελάσεις, αυτοί ακόμα και στην κοσμοπολίτικη Πόλη γιορτάζουν με λαμπρότητα την Άλωση...

OldMan
05/06/2013, 12:52
Εμείς τσακωνόμαστε για το αν πρέπει να έχουμε παρελάσεις,
Και παίζει να είμαστε και ο μονος λαός που γιορτάζει την ΕΝΑΡΞΗ ενός πολέμου...

sniper
05/06/2013, 12:56
Και παίζει να είμαστε και ο μονος λαός που γιορτάζει την ΕΝΑΡΞΗ ενός πολέμου...

Δεν γιορτάζουμε αλλά τιμούμε τα θύματα του πολέμου (άσχετα αν οι παρελάσεις έχουν κι άλλους σκοπούς).

BELZEBOYLIS
05/06/2013, 13:43
Και παίζει να είμαστε και ο μονος λαός που γιορτάζει την ΕΝΑΡΞΗ ενός πολέμου...

αφού στην λήξη του τα κάναμε μαντάρα !!! Τι να γιορτάσουμε ?? ( και ναι έχουμε και αυτήν την μοναδικότητα :lol: )

el_hymador
05/06/2013, 13:50
Πλάκα δεν κάνει.



Ιδέα δεν έχει κι απλά πιθανολογεί. Δεν είναι κακό αν γράφεις δοκίμια.

Ώπς δεν ήξερα ότι γράφει στο forum, ο πιο εγκεκριμένος τουρκολόγος - γεωστρατηγικός αναλύτης της ευρύτερης περιοχής τον οποίο συμβουλεύονται με κλειστά τα μάτια το ΓΕΣ, το ΝΑΤΟ, η CIA, η KGB, τα Goodys και ο Johny ο εξατμισάς από το Καματερό...

...αν είχες διαβάσει και το προηγούμενο μου σχετικό μήνυμα και καταλάβαινες τι θέλω να πω και με αυτό, δεν θα έγραφες την παπάτζα που έγραψες...

el_hymador
05/06/2013, 13:57
Δεν ξέρω αν θα τα πηγαίναμε «όλοι μια χαρά» με τους γείτονες , μιας και «όλοι» δεν αντιλαμβανόμαστε την «χαρά» με τον ίδιο τρόπο ούτε εδώ , ούτε στην Τουρκία..

Η Τουρκία είναι μια πολύ μεγάλη χωρά με κοντά στ 75 εκ. κατοίκους , με μεγάλες οικονομικές , πολιτικές , πολιτισμικές , ιστορικές , θρησκευτικές και ότι άλλο θες διαφορετικότητες ….

Χοντρικά θα μπορούσαμε να πούμε ότι στα μεγάλα αστικά κέντρα και στα ευρωπαϊκά παράλια της οι άνθρωποι είναι πιο μορφωμένοι , πιο ελεύθεροι και πιο ανοιχτόμυαλοι και σίγουρα αντιδρούν σε κάθε προσπάθεια της κυβέρνησης τους να επαναφέρει τις σκληρές και ξεπερασμένες νόρμες ενός αυστηρά ισλαμικού κράτους…

Αν προσθέσεις και τις οικονομικές ανισότητες και δυσκολίες που έχει επιφέρει το ΔΝΤ στην χώρα (όλοι λένε για τους υψηλούς ρυθμούς ανάπτυξης της Τουρκιάς την τελευταία 10 ετια αλλά κανείς δεν μιλά για τους παράλληλα αντιστοίχους υψηλούς ρυθμούς φτώχιας και οικονομικής ανισότητας ) τότε αυτό που γίνεται σήμερα στις μεγάλες πόλεις της Τουρκιάς είναι σαφώς δικαιολογημένο…

Βαλε και στο παιχνίδι την αυταρχική ,βίαιη και ηλίθια αντιμετώπιση από την κυβέρνηση και έχεις την σίγουρη συνταγή για μια κοινωνική εξέγερση…

Όμως , αυτή η κυβέρνηση έχει εκλεγεί τρεις συνεχόμενες φορές και μάλιστα με εντυπωσιακά ποσοστά…
Υπάρχει και η άλλη Τουρκία ….στα βάθη της ανατολής , στα σύνορα , στην επαρχία που την ρότα της ζωής τους την υπαγορεύει ο Ιμάμης… και είναι πολλοί …

Μπορεί πολλοί να προσπαθήσουν να εκμεταλλευτούν τις εξεγέρσεις αυτές για ίδιο όφελος (κόμματα, Αμερικανοί, εξωγήινοι κ.λ.π) αλλά δεν νομίζω ότι μπορούν να τις ξεκινήσουν….

Για να κατέβει κάποιος στον δρόμο και να τρώει χημικά , πλαστικές (και κανονικές) σφαίρες , κανόνια νερού και ανελέητο ξύλο επί τόσες μέρες ή πρέπει να είναι τρελός ή πρέπει να τον πνίγει το δίκιο…

Που νας δεις τι γίνεται εδώ με ΧΑ, Παίσιους, και αποβλάκωση γενικότερη... συμφωνώ στο ότι ο Ιμάμης καθορίζει και υπαγορεύει τη ρότα πολλών τούρκων -ίσως των περισσότερων- και όσο πάει κανείς πιο ανατολικά το πράγμα χειροτερεύει σε απίστευτο βαθμό, αλλά και εδώ μη νομίζεις ότι είμαστε καλύτερα... μπορεί να μην έχουμε θρηκευτικό μεσαίωνα (καλά δεν βάζω και στοίχημα για αυτό) αλλά και μόνο το ότι εκλέγουμε αυτούς που εκλέγουμε, δεν με κάνει να πιστεύω ότι ο πορωμένος θρησκευτικά τούρκος είναι σε χειρότερη μοίρα από εμάς. Μπορεί πιο άμεσα επικίνδυνος, αλλά εξίσου έμμεσα επικίνδυνα είναι και τα δικά μας "αθώα" εκ πρώτης γκάου που διαθέτουμε δυστυχώς σε μεγάλο βαθμό...

sniper
05/06/2013, 14:06
Ώπς δεν ήξερα ότι γράφει στο forum, ο πιο εγκεκριμένος τουρκολόγος - γεωστρατηγικός αναλύτης της ευρύτερης περιοχής τον οποίο συμβουλεύονται με κλειστά τα μάτια το ΓΕΣ, το ΝΑΤΟ, η CIA, η KGB, τα Goodys και ο Johny ο εξατμισάς από το Καματερό...

...αν είχες διαβάσει και το προηγούμενο μου σχετικό μήνυμα και καταλάβαινες τι θέλω να πω και με αυτό, δεν θα έγραφες την παπάτζα που έγραψες...

Εκτός από την Αθήνα και την Κόρινθο που βρίθουν Τούρκων, πές μου μια άλλη πόλη που έζησες μαζί με Τούρκους ή μουσουλμάνους.

Και κράτα τους χαρακτηρισμούς εξυπνάκια για τον εαυτό σου. Ιδέα δεν μπορείς να έχεις τι ξέρω σχετικά με το συγκεκριμένο θέμα.

el_hymador
05/06/2013, 14:31
Εκτός από την Αθήνα και την Κόρινθο που βρίθουν Τούρκων, πές μου μια άλλη πόλη που έζησες μαζί με Τούρκους ή μουσουλμάνους.

Και κράτα τους χαρακτηρισμούς εξυπνάκια για τον εαυτό σου. Ιδέα δεν μπορείς να έχεις τι ξέρω σχετικά με το συγκεκριμένο θέμα.

Πρώτα απ΄όλα δεν ξεκίνησα εγώ να το παίζω εξυπνάκιας, αλλά εσύ μες το απαξιωτικό μηνυματάκι σου... δυστυχώς η ευτυχώς η ψυχοσύνθεση μου διέπεται από μια Νευτώνεια λογική οπότε στη δράση απάντω με αντίδραση... απο εκεί και έπειτα το τι ξέρεις και δεν ξέρεις για το θέμα ποσώς με ενδιαφέρει, συνήθως βέβαια αυτοί που πραγματικά ξέρουν είναι σαφώς πιο μετρημένοι στα σχόλια τους...

Για να μη γ@μηθει το νήμα με σαχλαμάροειδείς αντιπαραθέσεις, το κάνω νια νια... δεν ισχυρίστηκα ποτέ ότι όπως είμαστε στην παρούσα φάση θα γινόμασταν τα καλύτερα κολλητάρια με τους γείτονες, υπάρχουν πολύ μεγάλες διαφορές αλλα επίσης υπάρχουν και πολύ μεγάλες ομοιότητες. Αν εξαιρεσει κανείς Ιταλούς - Ισπανούς (και οι δεύτεροι με το ζόρι) είμαστε πολύ πιο κοντά σε νοοτροπία και συνήθειες με τους τούρκους παρά με οποιαδήποτε άλλο ευρωπαικό λαό. Δυστυχώς ή ευτυχώς είναι και άλλα πράγματα μέσα μας τα οποία αποτελλούν πυριτιδαποθήκη ένθεν και ένθεν που ανά πάσα στιγμή μπορούν να τα κάνουν όλα *δελο... έγραψα και σε προηγούμενο σχετικό μήνυμα ότι θέλει πολύ δουλειά και εξέλιξη και από εδώ και από εκεί για να επιτευχθεί μια μίνιμουμ έστω πραγματική ζεύξη και όχι γιαλατζί (ωραία λέξη ελληνικότατη!) παπαρίες περί Αβραμοπουλικής φίλίας κτλ-κτλ. Αν τίθονταν οι βάσεις για μια πιο διευρυμένη συνεργασία και σταδιακά αρχιζαμε να εμπιστευόμαστε ο ένας τον άλλο, δεν εννοώ "έλα ρε φίλε να πάρεις τη Θράκη, όχι παρακαλώ πρώτα εσείς να πάρετε το Αφιόν Καραχισάρ" θα ήταν προς μεγάλο ώφελος και των δύο χωρών. Αλλά θέλει πολύ δουλειά αυτό και δυστυχώς δεν πρόκειται να μας επιτραπέι να το κάνουμε...

sniper
05/06/2013, 14:34
Πρώτα απ΄όλα δεν ξεκίνησα εγώ να το παίζω εξυπνάκιας, αλλά εσύ μες το απαξιωτικό μηνυματάκι σου... δυστυχώς η ευτυχώς η ψυχοσύνθεση μου διέπεται από μια Νευτώνεια λογική οπότε στη δράση απάντω με αντίδραση... απο εκεί και έπειτα το τι ξέρεις και δεν ξέρεις για το θέμα ποσώς με ενδιαφέρει, συνήθως βέβαια αυτοί που πραγματικά ξέρουν είναι σαφώς πιο μετρημένοι στα σχόλια τους...

Δεν με νοιάζει τι νομιζεις και πως αντιδράς. Το θέμα το κατέχεις εντελώς επιφανειακά. Αυτό στο λέω με σιγουριά.-


Για να μη γ@μηθει το νήμα με σαχλαμάροειδείς αντιπαραθέσεις, το κάνω νια νια... δεν ισχυρίστηκα ποτέ ότι όπως είμαστε στην παρούσα φάση θα γινόμασταν τα καλύτερα κολλητάρια με τους γείτονες, υπάρχουν πολύ μεγάλες διαφορές αλλα επίσης υπάρχουν και πολύ μεγάλες ομοιότητες. Αν εξαιρεσει κανείς Ιταλούς - Ισπανούς (και οι δεύτεροι με το ζόρι) είμαστε πολύ πιο κοντά σε νοοτροπία και συνήθειες με τους τούρκους παρά με οποιαδήποτε άλλο ευρωπαικό λαό. Δυστυχώς ή ευτυχώς είναι και άλλα πράγματα μέσα μας τα οποία αποτελλούν πυριτιδαποθήκη ένθεν και ένθεν που ανά πάσα στιγμή μπορούν να τα κάνουν όλα *δελο... έγραψα και σε προηγούμενο σχετικό μήνυμα ότι θέλει πολύ δουλειά και εξέλιξη και από εδώ και από εκεί για να επιτευχθεί μια μίνιμουμ έστω πραγματική ζεύξη και όχι γιαλατζί (ωραία λέξη ελληνικότατη!) παπαρίες περί Αβραμοπουλικής φίλίας κτλ-κτλ. Αν τίθονταν οι βάσεις για μια πιο διευρυμένη συνεργασία και σταδιακά αρχιζαμε να εμπιστευόμαστε ο ένας τον άλλο, δεν εννοώ "έλα ρε φίλε να πάρεις τη Θράκη, όχι παρακαλώ πρώτα εσείς να πάρετε το Αφιόν Καραχισάρ" θα ήταν προς μεγάλο ώφελος και των δύο χωρών. Αλλά θέλει πολύ δουλειά αυτό και δυστυχώς δεν πρόκειται να μας επιτραπέι να το κάνουμε...

Klein mein δλδ να 'χαμε να λέγαμε.

Συμφωνούμε.

byron
05/06/2013, 14:35
Ημαρτον ρε ΄σεις. :moutza::moutza:

sniper
05/06/2013, 14:38
Ημαρτον ρε ΄σεις. :moutza::moutza:

Σιλάνς εσύ.

Δημιουργική διαφωνία λέγεται.

ggs
05/06/2013, 14:47
Θα ήθελα να ήξερα ρε αχάριστοι , αν δεν είχαν ομονοήσει αυτοί οι θεόσταλτοι ηγέτες μας ένα χρόνο πριν για να μας σώσουν από της δραχμής τα δόντια, θα είχαμε σήμερα την πολυτέλεια να σχολιάζουμε αφ υψηλού τα όσα γίνονται στην γείτονα χώρα …ΕΕΕΕ ???
ΖΗΤΩ Η 17 ΙΟΥΝΗ 2012 ….ζήτω…

292140

AristidisZ
05/06/2013, 14:48
μισή ώρα

el_hymador
05/06/2013, 15:18
άντε για να μην μας φαίνονται παράξενα τα όσα συμβάινουν στη γείτονα... είναι σχέδιο Θεού!

http://www.newsbeast.gr/greece/arthro/541036/ti-eihe-pei-o-gerodas-paisios-gia-tin-tourkia/

AUFGEBRACHT
05/06/2013, 17:56
Εκτός από την Αθήνα και την Κόρινθο που βρίθουν Τούρκων, πές μου μια άλλη πόλη που έζησες μαζί με Τούρκους ή μουσουλμάνους.

Και κράτα τους χαρακτηρισμούς εξυπνάκια για τον εαυτό σου. Ιδέα δεν μπορείς να έχεις τι ξέρω σχετικά με το συγκεκριμένο θέμα.

:bawl:

Xrider
05/06/2013, 20:57
Χάνει η μάνα το παιδί, και το παιδί τη μάνα :tooth:

Re Mg...καλά τα λες τις περισσότερες φορές, αλλά ώρες ώρες πετάς κάτι διαστημικά που δεν μαζεύονται.

Πες μας οτι οι Τούρκοι κατάγονται απ΄την αρχαία Τροία όπως αρέσκονται αν λένε, να κλείσω το pc για καμμιά βδομάδα. Τα τουρκικά φύλλα προέρχονται από την περιοχή της Μογγολίας και εξαπλώθηκαν σε όλο τον χώρο της περιοχής.
Αυτός είναι και ο λόγος που θεωρούν τους εαυτούς τους προστάτες των Αζέρων, τουρκμένων κλπ. Με την διαφορά ότι θεωρούν τους εαυτούς τους προστάτες σε ομόεθνους σ΄αυτές τις περιοχές, ενώ στα υπόλοιπα Βαλκάνια που επίσης δραστηριοποιούνται το παίζουν προστάτες ομόθρησκων.

Τεσπα, το θέμα της Τουρκίας είναι πολύ σύνθετο και δύσκολο. Ενα τουρλουμπούκι εθνοτήτων που με το στανιό πρέπει να νιώθουν Τούρκοι, και τεράστιες κοινωνικές & πολιτισμικές διαφορές μεταξύ της Κων/λης και παραλίων με την ενδοχώρα.
Περισσότερο Γιουγκοσλαβία θυμίζει η τουρκία, παρά οτιδήποτε άλλο.

+1


ggs
Δεν ξέρω αν θα τα πηγαίναμε «όλοι μια χαρά» με τους γείτονες , μιας και «όλοι» δεν αντιλαμβανόμαστε την «χαρά» με τον ίδιο τρόπο ούτε εδώ , ούτε στην Τουρκία..

Η Τουρκία είναι μια πολύ μεγάλη χωρά με κοντά στ 75 εκ. κατοίκους , με μεγάλες οικονομικές , πολιτικές , πολιτισμικές , ιστορικές , θρησκευτικές και ότι άλλο θες διαφορετικότητες ….

Χοντρικά θα μπορούσαμε να πούμε ότι στα μεγάλα αστικά κέντρα και στα ευρωπαϊκά παράλια της οι άνθρωποι είναι πιο μορφωμένοι , πιο ελεύθεροι και πιο ανοιχτόμυαλοι και σίγουρα αντιδρούν σε κάθε προσπάθεια της κυβέρνησης τους να επαναφέρει τις σκληρές και ξεπερασμένες νόρμες ενός αυστηρά ισλαμικού κράτους…

Αν προσθέσεις και τις οικονομικές ανισότητες και δυσκολίες που έχει επιφέρει το ΔΝΤ στην χώρα (όλοι λένε για τους υψηλούς ρυθμούς ανάπτυξης της Τουρκιάς την τελευταία 10 ετια αλλά κανείς δεν μιλά για τους παράλληλα αντιστοίχους υψηλούς ρυθμούς φτώχιας και οικονομικής ανισότητας ) τότε αυτό που γίνεται σήμερα στις μεγάλες πόλεις της Τουρκιάς είναι σαφώς δικαιολογημένο…

Βαλε και στο παιχνίδι την αυταρχική ,βίαιη και ηλίθια αντιμετώπιση από την κυβέρνηση και έχεις την σίγουρη συνταγή για μια κοινωνική εξέγερση…

Όμως , αυτή η κυβέρνηση έχει εκλεγεί τρεις συνεχόμενες φορές και μάλιστα με εντυπωσιακά ποσοστά…
Υπάρχει και η άλλη Τουρκία ….στα βάθη της ανατολής , στα σύνορα , στην επαρχία που την ρότα της ζωής τους την υπαγορεύει ο Ιμάμης… και είναι πολλοί …

Μπορεί πολλοί να προσπαθήσουν να εκμεταλλευτούν τις εξεγέρσεις αυτές για ίδιο όφελος (κόμματα, Αμερικανοί, εξωγήινοι κ.λ.π) αλλά δεν νομίζω ότι μπορούν να τις ξεκινήσουν….

Για να κατέβει κάποιος στον δρόμο και να τρώει χημικά , πλαστικές (και κανονικές) σφαίρες , κανόνια νερού και ανελέητο ξύλο επί τόσες μέρες ή πρέπει να είναι τρελός ή πρέπει να τον πνίγει το δίκιο…

+1

Εχω μια υποψια οτι πισω απο τα επεισοδεια της Τουρκιας κρυβεται η Συρια ισως και το Ιραν η και οι 2 μαζι.

Η Τουρκια "πηρε ψηλα τον αμανε" τελευταια ,κατι με τους Ισραηλινους κολλητιλικια ,κατι με τους Συριους "ανταρτες" που ειναι οι φανατικοι Ισλαμιστες ,κατι με το Λιβανο ,με την Αιγυπτο...παει να παιξει ρολο "ομπρελας" σε Αραβες και με προοπτικες στην ΕΕ -ασχετα αν ξερουν αλλα και δεν θελουν να μπουν στην ΕΕ ,απλα θελουν να κρατησουν την ειδικη κατασταση και τους συμφερει και αυτους αλλα και τους Β.Ευρωπαιους - .
Την Τουρκια οι αραβες ΔΕΝ την πανε και εχει να κανει απο Οθωμανικη αυτοκρατορια αλλα και απο θρησκευτικη πλευρα εχει να κανει με τους Σιητες η Σουνιτες.

Οσο αναφορα αυτα που βλεπω στα ΜΚΔικτύωσης σχετικα με τους Τουρκους και την εξισωση καταστασεων και γενικα μπερδεμα για το τι γινεται τι , στο Τουρκοι ,αδερφια μας χαμενα πουλια... λεω " ο πνιγμενος απο τα μαλλια του πιανεται" .

Xrider
05/06/2013, 21:20
... Αν εξαιρεσει κανείς Ιταλούς - Ισπανούς (και οι δεύτεροι με το ζόρι) είμαστε πολύ πιο κοντά σε νοοτροπία και συνήθειες με τους τούρκους παρά με οποιαδήποτε άλλο ευρωπαικό λαό. ...
Περι Ιταλων και Ισπανων και αυτο μυθος ειναι..με τους Ιταλους του Νοτου δλδ Σικελια,Μπαρι,Ναπολι κλπ ναι, που οι Βόρειοι δεν θελουν να εχουν καμια σχεση μαζι τους -νοοτροπια-
Με τους Ισπανους καμια σχεση!!Κατι λιγο στο πααααααααααραα πολυ ξωφαλτσο.
Με τους Τουρκους μαλλον θα συμφωνησω δυστυχώς μαζι σου.
Οι Νοτιοι Ιταλοι ειχαν και αυτοι μουσουλμανους κατακτητες για πολυ καιρο,το ιδιο και οι Ισπανοι και γιαυτο ισως ειναι αυτες οι περιοχες του Νοτου που νομιζουμε η πραγματι μοιαζουμε λιγο αφου μας εμειναν "κουσουρια" απο τοτε.

LsKostas
06/06/2013, 00:13
Νομιζω η εικόνα μιλάει από μόνη της...

292159

LsKostas
06/06/2013, 00:39
κωστα...εσω λιγο εγκρατης.
θυμαμαι παρομοιες προσεγγισεις απο φιλους και γνωστους την περιοδο των μεγαλων συγκεντρωσεων στην αθηνα. αλλα η τελικη αναλυση ειναι 10+% τα παιδια με τα μαυρα μπλουζακια, τρικοματικη προσκυνημενη κυβερνηση και το βαθυ κρατος του ελληνικου μικροαστισμου καλα κρατει.
τι σε κανει να πιστευεις οτι θα γινει κατι διαφορετικο στα καρντασια απ' οτι συνεβει εδω? (γιατι αποκλειω να θεωρεις οτι ο τουρκιος λαος διαπνεεται απο ιδεωδη και ιδανικα πανανθρωπινα κλπ κλπ. σιγουρα καποιοι και εκει θα υπαρχουν αλλα ειναι μαλλον σταγονα στον ωκεανο οπως παντου αλλωστε).

Nα σου πω την αληθεια Γιώργη...και η αληθεια είναι οτι όταν κάποιος κουράζεται,ματώνει και σκοτώνεται στον δρόμο
κερδίζει την συμπάθεια μου. Δεν ξέρω αν θα κερδίσει ή όχι ... απλά το ΘΕΛΩ

Ποιοι νομίζεις οτι κατεβαίνουν στον δρόμο στις πόλεις της Τουρκίας ? Οι εθνικιστές γκρίζο λύκοι ? Οι υποστηριχτές σφαγής των ποντίων ? Και εν πασει περιπτώση σε ένα κράτος όπως η Τουρκία με παράδοση στα χουντικά και στρατιωτικά καθεστώτα είναι
πιο δύσκολο και πιο "αρχιδάτο" να κάνεις αντίσταση ...


Θες να κάνουμε και μια παραβολή με τους δικούς μας (που ακόμα και ε΄δω μέσα στο fόrum) όταν τους προτρέπαμε να κατεβούνε ΣΥΝΤΑΓΜΑ
επειδή παιζόταν το κεφάλι μας ως έθνος με τα απανωτά μνημόνια εκείνοι βάζαν ειρωνικές φατσούλες και γελάκια ?

3 χρόνια μετά με το αγγούρι στον κώλο ολόκληρο εύχομαι να έχουν αναθεώρήσει (πολύ αμφιβάλω όμως). . .
Εγώ τουλάχιστον προσπάθησα και τα έχω καλα με τον εαυτό μου. Και ίσως έκανα και λίγα . . .

Ωσπου να ενωθούμε ξανά λοιπόν σε πλατείες και να οργανωθούμε στον κοινό εχθρό ας έχουμε καποια ζωντανά και γειτονικά παραδείγματα

Σαν κι αυτό...


292161

Xrider
06/06/2013, 09:13
Νομιζω η εικόνα μιλάει από μόνη της...

292159

Στην Βουλγαρια η κυβερνηση ΔΕΝ επεσε γιατι εδειρε διαδηλωτες..επεσε γιατι οι Βουλγαροι διαδηλωσαν λογω της αυξησησς του Ηλεκτρικου ρευματος ,δυσανάλογο στα εισοδηματα τους και ΤΩΡΑ εχουν ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΚΛΟΓΕΣ

Στην Τουρκια ξεσπασε εξεγερση απο ΑΚΤΙΒΙΣΤΕΣ και ο λογως ..."...ζήτησαν την απαγόρευση της χρήσης δακρυγόνων, την απελευθέρωση των κρατουμένων διαδηλωτών, την καθαίρεση του κυβερνήτη της Κωνσταντινούπολης και την απόρριψη των σχεδίων ανάπλασης του πάρκου Γκεζί. Το σχέδιο έγινε η αφορμή για την έκρηξη των διαδηλώσεων στην Τουρκία."

Το κακο με την πληροφορηση μεσω δυκτιου ειναι οτι παιζει πολυ ραδιο αρβυλα..ο καθενας λεει οτι θελει ,πολλοι τα τρωνε και διαδιδουν με ακομα περισοτερη σαλτσα για να γινει η ειδηση πιο τρομπακτικη και στο τελος δεν ξερει κανεις τι ειναι αληθεια και τι παραμυθια.
Παραδειγμα...ειχα δει μια εκπομπη του Λαζοπουλου πριν 2-3 μερες και σε καποια στιγμη που ελεγε τι λενε οι ξενοι για το πως φτασαμε στο σημειο που ημαστε σημερα και που παμε...δειχνει ενα Αγγλο σε καποιο στουντιο του εξωτερικου -μαλλον ΒΒΣ- που λεει οτι η Ευρωζωνη θα καταρευση ,το ευρω ,οι χωρες του ευρω και ειναι θεμα 1-2 χρονων...αφου λοιπον εδειξε και το βιντεο κλεινει το ματι ο Λαζοπουλος και λεει τα γνωστα - που σε πολλα συμφωνω- ...ομως..ο Λαζοπουλος ΔΕΝ σου ειπε οτι αυτος που μιλαγε ειναι του κομματος αυτων που ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ την Βρετανια στην Ευρωπη οτι ειναι αυτοι που εδω τους λενε Ευρωσκεπτικιστες και ειναι καραμπινατοι δεξιοι στα ορια του εθνικισμου που ειναι αντιθετα με αυτα που υποστηριζει ο Λαζοπουλος.
Δηλαδη κοβουμε και ραβουμε οτι μας βολευει.
Στην Ελλαδα το προβλημα ειναι οτι ολοι διαφωνουμε..οπως τωρα στο φορουμ ,οτι οσοι προτεινονται να μας σωσουν ειναι οι ιδιοι που μας εφεραν σε αυτα τα χαλια ,οσοι διαμαρτυρωνται για αυτα τα χαλια ειναι οι ιδιοι που ειναι συνυπευθυνοι γιατι αυτοι εβγαλαν κυβερνησεις που τους βολευαν -και το ΚΚΕ μεσα στο συστημα ειναι- και κανενας δεν προτεινει ενα πλανο εφικτο για την εξοδο απο την κριση..μονο ευχολογια. Το δυστηχημα ειναι οτι αυτοι οσοι προτεινωνται σημερα για επιλογη ειναι καμενοι μεταξι παραπληγικων.
Στην Ιταλια που εκαναν το κομα 5 αστερια και ειναι ανθρωποι νεοι,εξω απο το συστημα -αυτο που σας λενε στις ειδησεις "ο κωμικος" Μπεπε Γκριλο ενω δεν λενε ο "λογιστης Σαμαρας" ,απλα για να μειωσουν την απειχηση του Γκριλο ,οτι δλδ δεν ειναι σοβαρος- μετα απο 2 μηνες φαινετε οτι καταρεει ενω ηταν 1ο κομμα..γιατι και αυτοι που μπηκαν στην βουλη εινια λιγο οτι να ναι,ο καθενας λεει τα δικα του -κατι σαν τις συνιστωσες του ΣΥΡΙΖΑ- και τελικα ειναι σαν να μην υπαρχουν σημερα.εχουν χασει το παιχνιδι στην βουλη.

"Στα μαθηματικα μετα απο μεγαλες πραξεις οταν κανεις λαθος,μην ψαξεις που εγινε το λαθος...σβηστα ολα και ξεκινα γραφε απο την αρχη"..ετσι ελεγε ενας καθηγητης που ειχα πριν καμια 20αρια χρονια και αυτο πιστευω οτι ειναι και μεταφορικο

BELZEBOYLIS
06/06/2013, 09:42
Συναισθηματικά και μόνο ταυτίζομαι με τους διαδηλωτές . Έχουν δίκιο και μπράβο τους !! Με απασχολεί όμως και το τι θα γίνει στην Τουρκία , αν πέσει ο Ερντογαν ... :wave2:

sniper
06/06/2013, 09:45
Συναισθηματικά και μόνο ταυτίζομαι με τους διαδηλωτές . Έχουν δίκιο και μπράβο τους !! Με απασχολεί όμως και το τι θα γίνει στην Τουρκία , αν πέσει ο Ερντογαν ... :wave2:

Θα έρθει ο επόμενος.

BELZEBOYLIS
06/06/2013, 09:59
Θα έρθει ο επόμενος.
έχεις δει τους επόμενους υποψήφιους??

sniper
06/06/2013, 10:01
έχεις δει τους επόμενους υποψήφιους??

Θυμάσαι τους προηγούμενους;

BELZEBOYLIS
06/06/2013, 10:03
Ναι φυσικά !!! Αλλά δεν νομίζω οτι είναι αυτό το θέμα ....

sniper
06/06/2013, 10:14
Ναι φυσικά !!! Αλλά δεν νομίζω οτι είναι αυτό το θέμα ....

Το θέμα είναι το "βαθύ κράτος" της Τουρκίας.

Επίσης το θέμα είναι η αλλαγές στον ευρύτερο χώρο της περιοχής και την προσπάθεια της Αμερικής να έχει ένα πόλο συσπείρωσης μέσα στον Ισλαμικό χώρο αντίπαλο των Μουτζαχεντίν του Ιραν και των υπολοίπων φανατικών σε Πακιστάν, Αφγανιστάν και λοιπά -ιστάν.

Ναι, η Τουρκία δεν είχε ποτέ καλές σχέσεις με τους Άραβες μουσουλμάνους (δεν είναι κι Άραβες άλλωστε) αλλά κι οι Ιρανοί δεν είναι Άραβες. Η Τουρκία από τη διάλυση της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας (και λίγο πριν - λίγο μετά) τάχτηκε στο πλευρό της Δύσης (κυρίως της Γερμανίας στην αρχή με τη μορφή συμβούλων αλλά και σαν σύμμαχος στον 1ο ΠΠ και σιωπηλός σύμμαχος - αν κι ουδετερη - στον 2οΠΠ) κι αυτό στα μάτια των υπόλοιπων μουσουλμάνων (που ζουν, θυμούνται κι αναπνέουν ακόμα στην εποχή των σταυροφοριών) δεν άρεσε ποτέ.

Δεν πρόκειται οι Αμερικανοί να χάσουν στην τεράστια βάση που έχουν στην περιοχή. Το τι λέγεται στιγμιαία απο διάφορους κι από τις 2 πλευρές είναι για τα ΜΜΕ

Όταν το καταλάβουμε αυτό θα μπορέσουμε να καταλάβουμε και το τι θα γίνει.

nikos_abel
06/06/2013, 10:21
Το θέμα είναι το "βαθύ κράτος" της Τουρκίας....


...Όταν το καταλάβουμε αυτό θα μπορέσουμε να καταλάβουμε και το τι θα γίνει.

Πρέπει να έχω πυρετό. Βρουμ. Συμφωνώ.

Xrider
06/06/2013, 10:33
Το θέμα είναι το "βαθύ κράτος" της Τουρκίας.

Επίσης το θέμα είναι η αλλαγές στον ευρύτερο χώρο της περιοχής και την προσπάθεια της Αμερικής να έχει ένα πόλο συσπείρωσης μέσα στον Ισλαμικό χώρο αντίπαλο των Μουτζαχεντίν του Ιραν και των υπολοίπων φανατικών σε Πακιστάν, Αφγανιστάν και λοιπά -ιστάν.

Ναι, η Τουρκία δεν είχε ποτέ καλές σχέσεις με τους Άραβες μουσουλμάνους (δεν είναι κι Άραβες άλλωστε) αλλά κι οι Ιρανοί δεν είναι Άραβες. Η Τουρκία από τη διάλυση της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας (και λίγο πριν - λίγο μετά) τάχτηκε στο πλευρό της Δύσης (κυρίως της Γερμανίας στην αρχή με τη μορφή συμβούλων αλλά και σαν σύμμαχος στον 1ο ΠΠ και σιωπηλός σύμμαχος - αν κι ουδετερη - στον 2οΠΠ) κι αυτό στα μάτια των υπόλοιπων μουσουλμάνων (που ζουν, θυμούνται κι αναπνέουν ακόμα στην εποχή των σταυροφοριών) δεν άρεσε ποτέ.

Δεν πρόκειται οι Αμερικανοί να χάσουν στην τεράστια βάση που έχουν στην περιοχή. Το τι λέγεται στιγμιαία απο διάφορους κι από τις 2 πλευρές είναι για τα ΜΜΕ

Όταν το καταλάβουμε αυτό θα μπορέσουμε να καταλάβουμε και το τι θα γίνει.

+1 και σε βρησκω καλα διαβασμενο στην ιστορια της Τουρκιας.:beer:

byron
06/06/2013, 10:50
Ναι, η Τουρκία δεν είχε ποτέ καλές σχέσεις με τους Άραβες μουσουλμάνους (δεν είναι κι Άραβες άλλωστε) αλλά κι οι Ιρανοί δεν είναι Άραβες. Η Τουρκία από τη διάλυση της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας (και λίγο πριν - λίγο μετά) τάχτηκε στο πλευρό της Δύσης (κυρίως της Γερμανίας στην αρχή με τη μορφή συμβούλων αλλά και σαν σύμμαχος στον 1ο ΠΠ και σιωπηλός σύμμαχος - αν κι ουδετερη - στον 2οΠΠ) κι αυτό στα μάτια των υπόλοιπων μουσουλμάνων (που ζουν, θυμούνται κι αναπνέουν ακόμα στην εποχή των σταυροφοριών) δεν άρεσε ποτέ.


Δεν νομίζω οτι η αντιπάθεια που χωρίζει τους Τούρκους από τους υπόλοιπους Άραβες οφείλεται στην δυτική στροφή των Τούρκων απ΄τον 1ο ΠΠ και ένθεν. Οι δύο ΠΠ μάλλον αδιάφοροι ήταν για τους Αραβες, καθώς αφορούσαν πόλεμο μεταξύ των κατακτητών τους.
Θεωρώ οτι ο λόγος είναι παρόμοιος με τον δικό μας, δηλαδή την Οθωμανική αυτοκρατορία που συμπεριφερόταν στους Αραβες ως κατακτητής. Όπως έχουμε και εμείς να λέμε για τα 400 χρόνια, κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και στις σχέσεις Τουρκων-Αράβων.

byron
06/06/2013, 11:19
Οκ, το παρακάτω είναι γνωστό. Αυτό που έχω κάνει bold είναι κουφό !! :uplate:

Πρωταθλήτρια στην παραοικονομία η Ελλάδα
Στο ύψος ρεκόρ του 24% του ΑΕΠ ή περίπου στα 45 δισ. διαμορφώνεται η παραοικονομία στην Ελλάδα, σύμφωνα με σχετική έρευνα του Institute of Economic Affairs. Οι πίνακες με την κατάταξη των χωρών.

Στο ύψος ρεκόρ του 24% του ΑΕΠ ή περίπου στα 45 δισ. διαμορφώνεται η παραοικονομία στην Ελλάδα, σύμφωνα με σχετική έρευνα του βρετανικού Institute of Economic Affairs.

Σύμφωνα με την έρευνα, η Ελλάδα έρχεται στην πρώτη θέση μεταξύ των 21 χωρών-μελών του ΟΟΣΑ που εξετάστηκαν από το think tank. Στη δεύτερη θέση έρχεται η Ιταλία με ποσοστό 21,6%, ενώ χαμηλότερα ποσοστά εμφανίζουν οι χώρες του ευρωπαϊκού βορρά.

Το πρόβλημα, υπογραμμίζει η μελέτη, οφείλεται στα βάρη των φόρων και των ασφαλιστικών εισφορών, στη ποιότητα των κρατικών θεσμών και στην εργατική νομοθεσία. Ενδεικτικά, περίπου 30 εκατ. άνθρωποι υπολογίζεται ότι εργάζονται ανασφάλιστοι στην Ευρωπαϊκή Ένωση και πάνω από 48 εκατομμύρια στις χώρες του ΟΟΣΑ.

Στην Ελλάδα, σύμφωνα με τη μελέτη, το ποσοστό των ανασφάλιστων εργαζόμενων είναι από τα υψηλότερα παγκοσμίως, καθώς διαμορφώνεται στο 37,3% του συνόλου, ενώ η χώρα κατέχει και την πρώτη θέση και στο ποσοστό παράνομων μεταναστών που εργάζονται (στο 4,4% του συνόλου) ακολουθούμενη από τις ΗΠΑ (3,2%).

Όπως επισημαίνει το think tank, μείωση των φορολογικών βαρών θα οδηγούσε στον περιορισμό της παραοικονομίας, καθώς θα άνοιγε ένας ενάρετος κύκλος χαμηλών φορολογικών συντελεστών, λιγότερης ανασφάλιστης εργασίας, υψηλότερου φορολογικού ήθους και μεγαλύτερων φορολογικών εσόδων.

http://www.euro2day.gr/news/economy/article/1103982/protathlhtria-sthn-paraoikonomia-h-ellada.html

BELZEBOYLIS
06/06/2013, 11:24
Το θέμα είναι το "βαθύ κράτος" της Τουρκίας.

Επίσης το θέμα είναι η αλλαγές στον ευρύτερο χώρο της περιοχής και την προσπάθεια της Αμερικής να έχει ένα πόλο συσπείρωσης μέσα στον Ισλαμικό χώρο αντίπαλο των Μουτζαχεντίν του Ιραν και των υπολοίπων φανατικών σε Πακιστάν, Αφγανιστάν και λοιπά -ιστάν.

Ναι, η Τουρκία δεν είχε ποτέ καλές σχέσεις με τους Άραβες μουσουλμάνους (δεν είναι κι Άραβες άλλωστε) αλλά κι οι Ιρανοί δεν είναι Άραβες. Η Τουρκία από τη διάλυση της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας (και λίγο πριν - λίγο μετά) τάχτηκε στο πλευρό της Δύσης (κυρίως της Γερμανίας στην αρχή με τη μορφή συμβούλων αλλά και σαν σύμμαχος στον 1ο ΠΠ και σιωπηλός σύμμαχος - αν κι ουδετερη - στον 2οΠΠ) κι αυτό στα μάτια των υπόλοιπων μουσουλμάνων (που ζουν, θυμούνται κι αναπνέουν ακόμα στην εποχή των σταυροφοριών) δεν άρεσε ποτέ.

Δεν πρόκειται οι Αμερικανοί να χάσουν στην τεράστια βάση που έχουν στην περιοχή. Το τι λέγεται στιγμιαία απο διάφορους κι από τις 2 πλευρές είναι για τα ΜΜΕ

Όταν το καταλάβουμε αυτό θα μπορέσουμε να καταλάβουμε και το τι θα γίνει.


Οι Αμερικάνοι παίζουν το παιχνίδι τους όπως πάντα ! Δεν είναι όμως παντοδύναμοι . Η αποσταθεροποίηση της περιοχής ,αν δεν την έχουν προκαλέσει οι ίδιοι (που δεν το νομίζω) , είναι κάτι που τους ανησυχεί . Την Ελλάδα σίγουρα δεν την συμφέρει η αποσταθεροποίηση και σίγουρα δεν θα μας αρέσει , αν ανεβάσουν τις δυνάμεις τους οι εθνικιστές και λοιπές επικίνδυνες δυνάμεις.....

nikos_abel
06/06/2013, 11:31
Οκ, το παρακάτω είναι γνωστό. Αυτό που έχω κάνει bold είναι κουφό !! :uplate:
l (http://www.euro2day.gr/news/economy/article/1103982/protathlhtria-sthn-paraoikonomia-h-ellada.html)

Που είναι το κουφό ρε Βύρωνα; Πως θα ζήσουν οι ΔΥ ΕΕ κλπ; Το μαύρο χρήμα κυριαρχεί, ακόμη και αυτοί
που θέλουν να είναι νόμιμοι, δε θα πούνε πλέον όχι στο ζεστό ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ χρήμα που θα σου μείνει ΟΛΟ στη
τσέπη.
Πόσο μάλλον όταν πρέπει να πληρώσεις εργαζόμενους για ένα κομμάτι ψωμί (μετανάστες) και να γλυτώσεις
και τα ΙΚΑ σίκα κλπ;
Μήπως θα ελεγχθεί από κάπου;

Απλά καταγράφεται η πραγματικότητα.

byron
06/06/2013, 11:34
Απλά καταγράφεται η πραγματικότητα.

Δυσκολεύομαι να πιστέψω -χωρίς να το αποκλείω- οτι είμαστε πρώτοι παγκοσμίως και πάνω από τις ΗΠΑ. ;)

nikos_abel
06/06/2013, 11:42
Δυσκολεύομαι να πιστέψω -χωρίς να το αποκλείω- οτι είμαστε πρώτοι παγκοσμίως και πάνω από τις ΗΠΑ. ;)

Ποσοστά μπρε, ποσοστά

zephyr1
06/06/2013, 11:57
Παντως αυτο το ποσοστο συνεχως μεγαλωνει,ξερω προσωπικα παντως λογω δουλειας πολλες περιπτωσεις οπου πολλοι τεχνητες-ελευθ.επαγγ. κλεινουν τα μαγαζια τους λογω οφειλων στο δημοσιο και συνεχιζουν την εργασια σπιτι τους.

Αποδεδειγμενη αναπτυξη στο μαυρο χρημα.

el_hymador
06/06/2013, 13:22
To θέμα με την Τουρκία είναι ότι δεν είχε άλλη επιλογή από το να γίνει το πουτ@ν@κι της δύσης (ιδίως των αμερικάνων) καθότι έχει ανοικτά μέτωπα ολούθε και ιδίως προς ανατολάς όπου κανονικά λόγω θρησκείας θα έπρπεπε να έχει συμμάχους και όχι εχθρούς, αλλά @@δια... βέβαια δεν ισχυρίζομαι ότι και εμείς δεν είμαστε πουτ@ν@κι@, απλά κρυφοκοιτάμε και κάνα άλλο νταβά, δεν είναι τόσο έκδηλο όσο της Τουρκίας που ξέρει ότι αν δεν παραχωρήσει γη και ύδωρ στον προστάτη της, την αφήνουν στο έλεος της και τότε τον πούλο απ όλες τις πάντες.

Xrider
06/06/2013, 13:48
Παμε λιγο πισω el_hymador

Ιραν/Σαχις/επανασταση/Αγιατολαχ/τον πουλο
Αιγυπτος/Μουμπαρακ/επανασταση/Ισλαμιστες hard core/τον πουλο
Λυβθη /Γκανταφι/επανασταση/Ισλαμιστες hard core / τον πουλο
Συρια /Ασαρ/επανασταση/Ισλαμιστες hard core/τον πουλο
Λιβανος /δολοφονια του πρων πρωθυπουργού 2003 / πολεμος / 2013 εμφυλιος Ισλαμιστων hard core / τον πουλο
Τουρκια /Ερντογαν ισλαμιστης αλλα οχι τοσο hard core /επανασταση / ?

Τι κοινό βλεπεις εκτος Αμερικανων?
Το Ιρακ δεν το εβαλα γιατι ειναι 100% καργιολια του Μπους

el_hymador
06/06/2013, 15:22
Παμε λιγο πισω el_hymador

Ιραν/Σαχις/επανασταση/Αγιατολαχ/τον πουλο
Αιγυπτος/Μουμπαρακ/επανασταση/Ισλαμιστες hard core/τον πουλο
Λυβθη /Γκανταφι/επανασταση/Ισλαμιστες hard core / τον πουλο
Συρια /Ασαρ/επανασταση/Ισλαμιστες hard core/τον πουλο
Λιβανος /δολοφονια του πρων πρωθυπουργού 2003 / πολεμος / 2013 εμφυλιος Ισλαμιστων hard core / τον πουλο
Τουρκια /Ερντογαν ισλαμιστης αλλα οχι τοσο hard core /επανασταση / ?

Τι κοινό βλεπεις εκτος Αμερικανων?
Το Ιρακ δεν το εβαλα γιατι ειναι 100% καργιολια του Μπους

Ακόμα είναι νωρίς, αλλά αν συνεχιστεί η κατάσταση στην Τουρκία και υπάρξει διαδοχή (διαδοχή... τέσπα, ανάλληψη καθηκόντων από εντεταλμένους αρεστούς) όλη η μεσόγειος είναι πλέον στο πιάτο... η Τουρκία ήταν το τελευταίο κράτος που έδειχνε απροβλημάτιστο υπό την έννοια του ότι δεν είχε τα απτά και άμεσα προβλήματα των υπολοίπων κρατών στα παράλια της μεσογείου... ο ευρωπαϊκός νότος "έπαθε" οικονομική κρίση και όλη σχεδόν η Β. Αφρική & Συρία "έπαθαν" αραβική άνοιξη... το Ισραήλ... είναι το Ισραήλ...

...αν εξαιρέσει κανείς το Μαρόκο, που δεν επηρρεάζει αυτό που είναι πασιφανές ότι θέλουν, όλες οι άλλες χώρες είναι με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο, σε κατάσταση πούλου. Ε να μην "πάθει" και μια εξέγερση η Τουρκία; Κάτι λέγεται ότι σήκωσε ψηλά τον αμανέ ο Ερντογάν σε μια τελευταία συνάντηση του με τους αμερικανούς και την είδε πυρηνικά, οπότε αυτό μπορεί να είναι η προειδοποιήση του νταβά, δεν ξέρω... θα μου πεις: "μπορουν να προκαλλούν εξεγέρσεις;" Τι να σου πω; αλλά όσο κουλό ακούγεται το να ξεσηκωθούν συγγχρονισμένα όλοι οι λαοί της Β. Αφρικής ενώ υπέμεναν στωϊκά επί σειρά ετών καθεστώτα με Κ κεφαλαίο, άλλο τόσο κουλό είναι να ξεσηκωθούν μαζικά οι τούρκοι της τουρκίας που πήγαινε τρένο με υπερανάπτυξη με αφορμή το αλκοόλ και τα δέντρα μιας πλατείας... και να υπήρχε τόση καταπίεση -που σίγουρα υπήρχε- γιατί τώρα; γιατί σε αυτή τη χρονική στιγμή και όχι πριν 5 χρόνια, προχθές ή αύριο;

stefanos
06/06/2013, 16:47
To θέμα με την Τουρκία είναι ότι δεν είχε άλλη επιλογή από το να γίνει το πουτ@ν@κι της δύσης (ιδίως των αμερικάνων) καθότι έχει ανοικτά μέτωπα ολούθε και ιδίως προς ανατολάς όπου κανονικά λόγω θρησκείας θα έπρπεπε να έχει συμμάχους και όχι εχθρούς, αλλά @@δια... βέβαια δεν ισχυρίζομαι ότι και εμείς δεν είμαστε πουτ@ν@κι@, απλά κρυφοκοιτάμε και κάνα άλλο νταβά, δεν είναι τόσο έκδηλο όσο της Τουρκίας που ξέρει ότι αν δεν παραχωρήσει γη και ύδωρ στον προστάτη της, την αφήνουν στο έλεος της και τότε τον πούλο απ όλες τις πάντες.

Τα μέτωπα όμως τα ανοίγει η ίδια προκλητικά και εκτός κάθε λογικής και νομιμότητας και πολλές φορές ενάντια στα συμφέροντα της δύσης.
Άρα πουτ@ν@κι δεν μπορούμε να την χαρακτηρήσουμε και ούτε είναι.
Το επικίνδυνο γι αυτή είναι ότι πρέπει να κρατά λεπτές ισορροπίες προωθώντας τα συμφέροντά της εκμεταλευόμενη τα γεωπολιτικά της πλεονεκτήματα.
Και στη φάση με το Ισραήλ όπως και με την Συρία τώρα νομίζω υπερεκτίμησε τις ικανότητές της.

alres
06/06/2013, 17:12
Αν μιλάμε για γεωπολιτική με όρους αποκλειστικά χωρών και δίχως να βάζουμε μέσα και την τάξη, τα συμπεράσματα θα λένε πάντα ένα πράγμα: ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΟΛΕΜΟ.

Αν βάλεις στο παιχνίδι και τις τάξεις, τότε θα καταλάβεις ποιος βγάζει το προηγούμενο συμπερασμα και ποιον συμφερει.