PDA

View Full Version : Ξεχρεώσαμε; Μπα...



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

AristidisZ
24/07/2013, 11:18
για να κάνω πάντως και λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου, αν χρωστάς 200 χιλιάρικα για το σπίτι, δε μιλάμε για δικό σου σπίτι...

LsKostas
24/07/2013, 16:47
για να κάνω πάντως και λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου, αν χρωστάς 200 χιλιάρικα για το σπίτι, δε μιλάμε για δικό σου σπίτι...

Σωστά.

Εάν το σπίτι πχ κόστιζε 120,000 και το δάνειο πάει με τους τόκους 250,000 υπερδιπλάσιο τότε εξ αρχής το δικαιούτε η Τράπεζα να στο πάρει.

Στην Ελλάδα πάντως βρίσκεις πολλούς να κάνουν τον συνήγορο του διαβόλου παρά του πολίτη.

notakos600
24/07/2013, 16:50
Σωστά.

Εάν το σπίτι πχ κόστιζε 120,000 και το δάνειο πάει με τους τόκους 250,000 υπερδιπλάσιο τότε εξ αρχής το δικαιούτε η Τράπεζα να στο πάρει.

Στην Ελλάδα πάντως βρίσκεις πολλούς να κάνουν τον συνήγορο του διαβόλου παρά του πολίτη.

Όταν τα παίρνατε (τα στεγαστικά) δεν διαβάζατε τι υπογράφατε φίλτατε; (ρητορικό και όχι προσωπικό το ερώτημα φυσικά).

AristidisZ
24/07/2013, 16:57
Σωστά.

Εάν το σπίτι πχ κόστιζε 120,000 και το δάνειο πάει με τους τόκους 250,000 υπερδιπλάσιο τότε εξ αρχής το δικαιούτε η Τράπεζα να στο πάρει.

Στην Ελλάδα πάντως βρίσκεις πολλούς να κάνουν τον συνήγορο του διαβόλου παρά του πολίτη.

Εγώ φίλε μου ξέρω ότι για να αγοράσω, έχω πρώτα το χρήμα στην παντελόνα, και μετά ψάχνω τι και πως
έτσι με μάθανε σπίτι μου...

όπως λέει και ο νοτάκος απο κάτω, αυτά τα ξέρανε οι δανειολήπτες...
επίσης για να γίνουν τα 120 χιλιάρικα 250, με τα επιτόκια που παίζαν τότε, έπρεπε να βάλει ο άλλος 50 χρόνια δόσεις...

επίσης ξέρεις πόσοι λόγω της κατάστασης δε πληρώνουν τα στεγαστικά ;
αν ο άλλος έχει πάρει δάνειο 150, χρωστάει 200, και το σπίτι του κάνει τώρα 100, ξέρεις τι λέει;

στα @@@ μου, να κι αν μου το πάρουν, να κι αν δε μου το πάρουν...

LsKostas
24/07/2013, 18:14
Όταν τα παίρνατε (τα στεγαστικά) δεν διαβάζατε τι υπογράφατε φίλτατε; (ρητορικό και όχι προσωπικό το ερώτημα φυσικά).


Oχι notake όταν έπαιρνα το στεγαστικό ΕΓΏ δεν ήξερα οτι σε 3 χρόνια το επιτόκιο θα 3πλασιαστεί

Επίσης όταν έπαιρνα στεγαστικό ΕΓΏ δεν ήξερα οτι ο ΓΑΠ και ο "μαλάκας" θα μου μειώσουν τον μισθό 45% ή θα μείνω άνεργος


+ ότι Δεν ήξερα οτι όλα τα δάνεια του ΔΝΤ θα πήγαιναν σε πτωχευμεύνες τράπεζες για να χαίρονται οι πτωχευμένοι μέτοχοι τους




Εάν μετά απο 4 χρόνια μνημονίου τα επιχειρήματα τύπου φίλτατε Notako είναι ακόμα για τους δανειοήπτες και όχι για τις τράπεζες τότε

βγάζουμε μόνοι μας τα ματάκια μας για ακόμα μια φορά...

pipe_smoker
24/07/2013, 23:47
Εγώ φίλε μου ξέρω ότι για να αγοράσω, έχω πρώτα το χρήμα στην παντελόνα, και μετά ψάχνω τι και πως
έτσι με μάθανε σπίτι μου...


Και πολυ σωστα σε μαθανε και συμφωνω.

Εξαιρεση αποτελουν ελαχιστες περιπτωσεις και μια απο αυτες ειναι το θεμα σπιτιου.
Ενα νιοπαντρο ζευγαρι που τις "καλες εποχες" εκανε πχ κοινο ταμειο 2 χιλιαρικα μπορουσε να παρει ενα στεγαστικο για να αγορασει ενα σπιτι. Εκεινη την εποχη η σκεψη οτι θα ερθει η στιγμη που "θα το εχω ξεπληρωσει το κερατο και θα ειναι δικο μου σπιτι κι οχι της τραπεζας" ηταν πιο κοντα στην πραγματικοτητα.

Το σκεπτικο "αν δεν εχεις τα φραγκα στην τσεπη καθεσαι και κοιτας" ειναι πολυ δυσκολο να εφαρμοστει στα θεματα σπιτιου. Αλλιως, οποιος δεν εχει καποιο ακινητο παρακαταθηκη να τον περιμενει, θα πρεπει να μενει μια ζωη στο νοικι (χωρις να λεω οτι ειναι απαραιτητα κακο αλλα καποιοι δεν το προτιμουν). Γιατι με οικονομιες απο μισθους ειναι σχεδον αδυνατο να συμπληρωθει το ποσο που χρειαζεται μετρητοις για την αγορα ενος διαμερισματος πχ, και μαλιστα οταν ο αλλος το χρειαζεται για να "ανοιξει σπιτι" (οχι οταν θα κοντευει να βγει στη συνταξη).

Κατα τα αλλα θα συμφωνησω 100% με τον Κωστα. Αν ακομα και σημερα συνεχιζουμε να ρωταμε αυτους που πηραν καποιο στεγαστικο γιατι το πηραν και γιατι δε διαβασαν τα ψιλα γραμματα και σαν αλλοι Σάιλοκ να απαιτουμε τη μια λιβρα σαρκα, μαλλον δεν εχουμε καταλαβει τι μας γινεται.

Nostradamus
25/07/2013, 00:28
Νομίζω είναι γενική παραδοχή ότι παντού σχεδόν στην Ελλάδα η φράση "να βάλεις ένα κεραμίδι πάνω από το κεφάλι σου" με την έννοια της απόκτησης, αποτελούσε σήμα κατατεθέν της ελληνικής οικογένειας. Άλλωστε η χώρα μας έχει από τα μεγαλύτερα ποσοστά ιδιοκατοίκησης στην Ευρώπη.
Σε γενικές γραμμές δεν διαφωνώ ότι αν λειτουργήσουμε ως μετά Χριστόν προφήτες, μένοντας στα "ψιλά γράμματα" των στεγαστικών κοιτάμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος. Αλλά εκτός από τα στεγαστικά που πολυ σωστά δεν έχει ακριβώς εφαρμογή το "έχω τα λεφτά στο χέρι", υπήρχαν και άλλα πολλά δάνεια. Διακοπο-δάνεια, εορτο-δάνεια, πιστωτικές, κτλ κτλ και παίξαμε μπάλα οι περισσότεροι με αυτά, μέσα στην καταναλωτική φρενίτιδα δύο δεκαετιών.
Να πάρουμε ένα σπίτι, να πάρουμε και ένα εξοχικό, και αυτοκίνητο, και δεύτερο αυτοκίνητο, και μηχανή, και ένα μικρό για να μην καίμε το μεγάλο μέσα στην πόλη, να πάμε και διακοπές αλλά όχι στο εξοχικό κάθε χρόνο, ας δούμε και κάτι άλλο και πάμε στο εξοχικό του χρόνου και και και..
Γι αυτό το κομμάτι δεν νομίζω οτι μας φταίνε τα ψιλά γράμματα, οι πολιτικοί και τα λαμόγια που τα τρώνε όμως. μας φταίει και το δικό μας το κεφάλι.

AristidisZ
25/07/2013, 09:01
Και πολυ σωστα σε μαθανε και συμφωνω.

Εξαιρεση αποτελουν ελαχιστες περιπτωσεις και μια απο αυτες ειναι το θεμα σπιτιου.
Ενα νιοπαντρο ζευγαρι που τις "καλες εποχες" εκανε πχ κοινο ταμειο 2 χιλιαρικα μπορουσε να παρει ενα στεγαστικο για να αγορασει ενα σπιτι. Εκεινη την εποχη η σκεψη οτι θα ερθει η στιγμη που "θα το εχω ξεπληρωσει το κερατο και θα ειναι δικο μου σπιτι κι οχι της τραπεζας" ηταν πιο κοντα στην πραγματικοτητα.

Το σκεπτικο "αν δεν εχεις τα φραγκα στην τσεπη καθεσαι και κοιτας" ειναι πολυ δυσκολο να εφαρμοστει στα θεματα σπιτιου. Αλλιως, οποιος δεν εχει καποιο ακινητο παρακαταθηκη να τον περιμενει, θα πρεπει να μενει μια ζωη στο νοικι (χωρις να λεω οτι ειναι απαραιτητα κακο αλλα καποιοι δεν το προτιμουν). Γιατι με οικονομιες απο μισθους ειναι σχεδον αδυνατο να συμπληρωθει το ποσο που χρειαζεται μετρητοις για την αγορα ενος διαμερισματος πχ, και μαλιστα οταν ο αλλος το χρειαζεται για να "ανοιξει σπιτι" (οχι οταν θα κοντευει να βγει στη συνταξη).

Κατα τα αλλα θα συμφωνησω 100% με τον Κωστα. Αν ακομα και σημερα συνεχιζουμε να ρωταμε αυτους που πηραν καποιο στεγαστικο γιατι το πηραν και γιατι δε διαβασαν τα ψιλα γραμματα και σαν αλλοι Σάιλοκ να απαιτουμε τη μια λιβρα σαρκα, μαλλον δεν εχουμε καταλαβει τι μας γινεται.

Παναγιώτη τα είπε εν ολίγοις ο Μοστράδαμος

πρόχειρα σου λέω ότι έχω κατά νου 4 περιπτώσεις γνωστών με στεγαστικά
οι 3 εξ αυτών διήγαγαν βίον ακόλαστο, με οχήματα, ταξιδάκια και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις, τώρα που κάτσαν στον άξονα όλοι κλαίνε
όταν φορτώναν τις πιστωτικές και παίρναν νέο δάνειο για να αλλάξουν αμάξι, δε βλεπαν μπροστά ;
κλαίει και ο συνετός, που για να πάρει αυτό το δάνειο και να μπορεί να το εξυπηρετεί, στερήθηκε 1000 πράματα
αλλά η πλειονότητα το είχε πάρει πολύ αψήφιστα, εγώ αν χρώσταγα 100 χιλιάρικα για τον Χ, Υ, Ζ λόγο θα το σκεφτόμουν για να πάω εκδρομή στη Νέα Μάκρη, όχι βολτούλα στη Νέα Υόρκη...
συγνώμη αλλά δε μπορώ να κατηγορώ το κράτος για όλα, κάπου πρέπει να πάρουμε και εμείς τις ευθύνες μας
Επίσης ψιλά γράμματα δεν υπάρχουν όταν υπογράφεις κάτι που σε κρατάει δέσμιο 20 και 30 χρόνια
ευθύνη σου είναι να τα διαβάσεις και να τα ζυγίσεις όλα
ψηλώσαμε πολύ και τώρα η σφαλιάρα πονάει ακόμα περισσότερο
γιατί όταν ρε φίλε, όταν δεν έχεις στη τσέπη σου λεφτά να πάρεις ένα ζευγάρι λάστιχα για τη μηχανή σου (που την έχεις πάρει με δόσεις), πως πας και υπογράφεις 250 χιλιάρικα δάνειο ;
φταίει ο λαλάκας που στο δίνει, αυτό είναι προφανές
εσύ είσαι άμοιρος ευθυνών ;
για όνομα του Κυρίου
δηλαδή όταν κάποιοι εξ ημών τα λέγαμε, θα μας πουν τώρα Μερκελικούς ;
μη τρελλαθούμε κιόλας παιδιά...

MG-KTiNoS
25/07/2013, 09:31
Παναγιώτη τα είπε εν ολίγοις ο Μοστράδαμος

πρόχειρα σου λέω ότι έχω κατά νου 4 περιπτώσεις γνωστών με στεγαστικά
οι 3 εξ αυτών διήγαγαν βίον ακόλαστο, .

αυτούς που λες τους βλέπεις, γιατί κάνουν μπαμ. (μ εννοείς ?)


Εγώ λοιπόν ξέρω 15 ΔΥ που από 1500 έπεσαν στα 800 και δεν μπορούν να πληρώσουν.
Και ρωτάω το απλό.
Τόσα λ7 πήραν οι τράπεζες δεν μπορούν να του διαγράψουν τη διαφορά?
(όχι το δάνειο όλο)

Α και κάτι άλλο, αν το σπιτάκι είναι φιλέτο δε σε σώζει τίποτα.
Αν είναι σε τίποτα Αχαρνών κλπ Ισως τα καταφέρεις.

υγ
Το τι έκαναν οι τράπεζες όταν οι πελάτες" έχανα κάνα δύο δόσεις ξέρεις ?
Τους την έπεφτουν και έχαναν και τις άλλες.
:rolleyes:

Απουσιά κράτους φυσικά

AristidisZ
25/07/2013, 09:34
Τόσα λ7 πήραν οι τράπεζες δεν μπορούν να του διαγράψουν τη διαφορά?
(όχι το δάνειο όλο)


ωραίος ρε κτήνε
να τους χαρίσουν λεφτά
και εμένα που έπεσε ο μισθός μου, αλλά δε χρωστάω σε κανέναν, μπορεί να μου χαρίσει καμιά τράπεζα τα λεφτά που έχω χάσει ;

κι όσο για το φιλέτο, ξέρω να σου πω ότι η κάθε κουτσοΜαρία φιλετάκι ήθελε
δε πήγαινε στην Αχαρνών...

notakos600
25/07/2013, 09:41
ωραίος ρε κτήνε
να τους χαρίσουν λεφτά
και εμένα που έπεσε ο μισθός μου, αλλά δε χρωστάω σε κανέναν, μπορεί να μου χαρίσει καμιά τράπεζα τα λεφτά που έχω χάσει ;

κι όσο για το φιλέτο, ξέρω να σου πω ότι η κάθε κουτσοΜαρία φιλετάκι ήθελε
δε πήγαινε στην Αχαρνών...

+όσα θες, ο καθένας με τον πόνο του ένα πράμα...

pipe_smoker
25/07/2013, 09:59
Επίσης ψιλά γράμματα δεν υπάρχουν όταν υπογράφεις κάτι που σε κρατάει δέσμιο 20 και 30 χρόνια
ευθύνη σου είναι να τα διαβάσεις και να τα ζυγίσεις όλα

Όταν αναφέρομαι σε ψιλά γράμματα δεν αναφέρομαι μόνο στους όρους του δανείου. Είναι και κάποια από τα πράγματα που ανέφερε ο Κώστας παραπάνω.
Ψιλά γράμματα είναι ότι θα έπρεπε να είσαι όχι ο Μοστράδαμος αλλά ο Νοστράδαμος για να προβλέψεις τις μειώσεις μισθών, τις αυξήσεις στα επιτόκια, το ότι when the shit hits the fan εσύ θα φάς όλη τη σκατίλα στη μάπα για να τη γλιτώσει η τράπεζα.
Κι ακόμα κι αν τα είχες σκεφτεί όλα αυτά γιατί ήσουν Ο εγκέφαλος, θα κατέληγες να μην το πάρεις τελικά το δάνειο ή να το πάρεις και να ξέρεις ότι θα φας το κεφάλι σου. Γιατί οι όροι ήταν συγκεκριμένοι, κι αυτά που ήρθαν στην πορεία ήταν κι αυτά συγκεκριμένα (?). Απλά άγνωστα στο 99% του κόσμου.



δηλαδή όταν κάποιοι εξ ημών τα λέγαμε, θα μας πουν τώρα Μερκελικούς ;
μη τρελλαθούμε κιόλας παιδιά...

Δε σε είπα Μερκελικό. Σε καμία των περιπτώσεων.

Και ξαναλέω σε γενικές γραμμές συμφωνούμε.
Και τα δάνεια πηγαίνανε σφαίρα, και οι πιστωτικές πηγαίνανε σφαίρα και και και.
Όπως και να'χει, θανατική ποινή δια στέρησης στέγης και ρίξιματος στο δρόμο ή δια στέρησης τροφής, δεν επιβάλεται ούτε σε φονιάδες. Πόσο μάλλον σε κάποιον που χρωστάει λεφτά στην τράπεζα.

Όπως δε νοείται να κλείνει ένα νοσοκομείο για να πληρωθούν χρέη και δάνεια στον τροχήλατο Σόιμπλε και την παρέα του, έτσι δε νοείται να μένει κάποιος άστεγος ή νηστικός επειδή δεν έχει να πληρώσει το δάνειο που είχε πάρει για το σπίτι του (που πιθανότατα τους τόκους των τόκων πληρώνει και την πραγματική αξία του σπιτιού την έχει αποπληρώσει προ πολλού).

ΥΓ. Για να μην παρεξηγηθούμε δεν υποννοώ ότι κ@υλώνεις στην ιδέα να βλέπεις κόσμο με τα παιδιά του αγκαλιά να ζητιανεύουν στο πεζοδρόμιο γιατί έχασαν τη δουλειά τους και τους πήρε η τράπεζα το σπίτι. Γενικά μιλάω και σχετικά με το άρθρο που πόσταρε ο Κώστας.

Sapadak
25/07/2013, 10:02
Υπάρχουν περιπτώσεις και περιπτώσεις.

Ο αλλος εχει σταματησει να πληρωνει δοση στεγαστικού εδω και 2,5 χρονια, τον ενοχλουσαν στο τηλεφωνο για τις δοσεις κτλ τους εγραφε τα παπαρια του και συνεχιζει να μενει μέσα.
Σκυλομετανιωνει δε, που πληρωνε τις δοσεις στην αρχη μιας και απο το αρχικό κεφάλαιο εχει αποληρωσει τριχες γιατι το μεγαλυτερο ποσοστο πηγαινε στους τοκους.

Μενει μεσα, ενοικιο δε πληρώνει δε μπορουν να τον βγάλουν, δεν εχει τπτ στο ονομα του περαν απο το συγκεκριμένο σπιτι, κοινώς περνουν τα @@ του μέχρι τώρα.
ΚΑΑΑΑποια στιγμη που θα ανοιξουν οι πλειστηριασμοί, προφανως και θα χάσει το σπιτι του (που δεν ηταν ποτε δικό του) αλλα αν πουληθεί θα του κάνουν τη 'χάρη' και θα πληρωσουν ΠΡΩΤΑ αυτά που χρωστάει στο κράτος/εφορια/ταμείο, και τα ρέστα θα τα πάρει η τράπεζα.
Προφανως θα συνεχιζει να χρωστάει στη τράπεζα αλλα θα συνεχιζουν να παιρνουν τα @@ του.

Ειναι καθαρα πως θα συμβιβαστείς με το να χρωστάς σε μια τραπεζα, οταν το ξεπερασε το φιλαρακι που περιγραφω απο πανω, ηρέμησε ξεπληρωσε τα λοιπά δανεια και χρωστάει μονο το στεγαστικό του το οποιο και φυσικά δε προκειτε να ξεπληρώσει ποτες

AristidisZ
25/07/2013, 10:05
Υπάρχουν περιπτώσεις και περιπτώσεις.


το αυτό
τα υπόλοιπα θα τα γράψω κάποια άλλη στιγμή, αλλιώς με βλέπω να σταματάω να παίρνω και αυτά τα μειωμένα που παίρνω :bawl:

pipe_smoker
25/07/2013, 10:07
Εγώ λοιπόν ξέρω 15 ΔΥ που από 1500 έπεσαν στα 800 και δεν μπορούν να πληρώσουν.

Μη λες μόνο για ΔΥ γιατί θα γίνει της κολάσεως χωρίς λόγο.
Κι ο ιδιωτικός στον κ@λο την έφαγε.

(το ξέρω ότι το ξέρεις απλά το λέω για να προλάβω το "της κολάσεως")



Τόσα λ7 πήραν οι τράπεζες δεν μπορούν να του διαγράψουν τη διαφορά?
(όχι το δάνειο όλο)



Να τους κεράσουν και κανά γλυκό συκαλάκι στην έξοδο φεύγοντας?

Τράπεζες είναι Κτήνε. Από γριά πουτ@ν@ μπορεί και να τη σκαπουλάρεις άμα την πετύχεις στις καλές τις. Για τράπεζες μιλάμε.


ωραίος ρε κτήνε
να τους χαρίσουν λεφτά
και εμένα που έπεσε ο μισθός μου, αλλά δε χρωστάω σε κανέναν, μπορεί να μου χαρίσει καμιά τράπεζα τα λεφτά που έχω χάσει ;



Αν κινδυνεύεις να μείνεις στο δρόμο ή νηστικός κατ'εμέ ναι, πρέπει να σε αφήσουν στην ησυχία σου/να σου χαρίσουν λεφτά/όπως θες πες το.
Όχι οι τράπεζες βέβαια.

sniper
25/07/2013, 10:14
Τα έχετε μπερδέψει λίγο....

Μιλάμε για στεγαστικά δάνεια. Δεν μιλάμε για κάρτες, εορτοδάνεια, διακοδάνεια, αυτο/μοτοΔάνεια, κλπΔάνεια που προέγκριναν και έδιναν οι τράπεζες.

Πόσες φορές δεν σας πήραν τηλ να σας πουν ότι το δάνειό σας εγκρίθηκε (όταν εσείς δεν ειχατε περάσει ούτε απ' έξω από την τράπεζα);

Αλλά για τα στεγαστικά, υπάρχει μία διαφορά. Όλη η οικονομια της χώρας αλλά και η νοοτροπία του Έλληνα κινείται γύρω από το σπίτι του. Όχι το εξοχικό, το σπίτι που μένει αυτός κι η οικογένειά του.

Ναι, υπήρξαν υπερβολές, αλλά δεν μπορείς να κατηγορήσεις μια οικογένεια που είχε ένα συγκεκριμένο εισόδημα, σε μια οικονομία χωρίς σημάδια ύφεσης, που πήγε και πήρε ένα στεγαστικό ώστε να μην πληρώνει ενοίκιο αλλά τη δόση και στο τέλος να της μείνει το σπίτι (στα παιδιά δλδ μετά από 20-30 χρόνια). Θυμάστε πόσο είχαν τα ενοίκια το 2005 (τυχαία η χρονιά); Σήμερα συγκεκριμένο σπίτι που φίλος πλήρωνε 900€ ενοίκιο (γιατί λεφτά υπήρχαν) σήμερα νοικιάζεται 350... Η δόση για το στεγαστικό το 2005 ήταν 450-500... Αισθανόσουν μ@λάκας να δίνεις 900€ για ενοίκιο...

Και που ήταν οι σημερινοί πολιτικοί που κόβουν οριζόντια μισθούς και συντάξεις να κρούσουν τον κώδωνα του κινδύνου; Οι υπουργοί του Σιμήτη φώναζαν να επενδύσουμε στο χρηματιστήριο των 4-5-6.000 μονάδων.... στις 900 σήμερα... Που ήταν αυτοί οι "κύριοι" όταν η ανεργία άρχισε να ανεβαίνει από το 9-10% στο σημερινό 27%?

Πουθενά, διότι είναι παιδιά του χρήματος, και των πηγών του.

Τώρα τα φαιδρά "θα σας προσλάβουμε πίσω" και οι λοιπές αρλούμπες του ΣΥΡΙΖΑ θα πρέπει να μας προβληματίσουν γιατί τελικά καταλαβαίνουμε ότι και η κυβέρνηση πάει στο κάπου με βάρκα την ελπίδα χωρίς στόχους και με "ελπίζουμε ότι το μέτρο θα έχει αποτέλεσμα" αλλά κι η αντιπολίτευση και πιθανώς κυβέρνηση αύριο μας θυμίζει τον Ανδρέα του 81 και τον Κωστάκη των Ολυμπιακών.

nicket456
25/07/2013, 10:32
@sniper

+ οσα θελεις...συμφωνω

Απλα πιστευω οτι μεσα στις τρεις τελευταιες γενειες αλλαξανε δραματικα οι προτεραιοτητες αλλα και το πως υποστυριζονται αυτες απο τον τροπο ζωης σου.

Καποτε δουλευανε μια ζωη για να καταληξουν να παρουν ενα σπιτι. Δανεια επερναν μονο αυτοι που ειχαν σιγουρο μισθο και κανεις αλλος...δεν στο εδιναν το δανειο.

Οι τραπεζες αρχιζαν να εγκρινουν τετοια επισφαλη προιοντα οταν ηξεραν πλεον οτι θα εχουν και το νομοθετη με το μερος τους.

Εσυ εχεις καθε δικαιωμα να θελεις δανειο κατοικιας γιατι πιστευεις οτι θα τρως 30 χρονια μια φρατζολα ψωμι και θα το αποπληρωσεις καποια στιγμη.

Αν οι τραπεζα ηξερα οτι η νομοθεσια θα σου επετρεπε να μην πληρωσειθς την δοση αλλα και να κρατησεις το μοναδικο σου σπιτι (ως απαραβατο δικαιωμα σου) θα σου ελεγα τι θα σου εδιναν οταν πηγαινες να κανεις αιτηση.

nikos_abel
25/07/2013, 10:34
Τα έχετε μπερδέψει λίγο....

blah blah blah

...των Ολυμπιακών.

Είπες συνοπτικά το τι συμβαίνει σήμερα σε (αν όχι το μεγαλύτερο) πολύ μεγάλο ποσοστό του κόσμου.
:a10:

Xrider
25/07/2013, 10:35
Εν μερει συμφωνω με τον sniper ...η διαφορα ειναι στην λεπτομερεια οτι οταν εβρεχε λεφτα καποιοι δεν ειχαν μυαλα και επειδη αυτοι οι καποιοι ηταν περισσοτεροι απο αυτους που ειχαν φτασαμε σε αυτο το σημειο.
Το εχω ξαναγραψει,οταν π.χ στους αγροτες εδιναν επιδοτησεις για να επενδυσουν στα χωραφια τους αυτοι εκαναν επενδυσεις στα κολομπαρα και τα μεγαλα αυτοκινητα,τις ιδιες επιδοτησεις πηραν και σε αλλα κρατη της ΕΕ αλλα τα επενδυσαν,στην Ελλαδα νομιζαν οτι τους τα χαριζουν ,το ιδιο με διακοποδανεια,πασχαλοδανεια,καφεδοδανεια κλπ.
Μεχρι σημερα δεν λενε να καταλαβουν οι περισσοτεροι οτι το χρηματιστηριο δεν ειναι ΛΟΤΤΟ δλδ εντελως τυχαιο αλλα προυποθετει καποιες γνωσεις...το 200χ ολοι ΕΠΑΙΖΑΝ χρηματιστηριο οπως καποιος παιζει τον παππα..δεν ακουσα κανεναν να λεει επενδυσα και εχασα,ολοι λενε επαιξα και πρεπει να πουμε οτι δεν εχασαν ολοι αλλα πολλοι.
Το προβλημα ηταν και ειναι οτι οταν στην Ελλαδα η τραπεζες δεν εδιναν δανεια ,πολλοι φωναζαν ΠΩΣ μπορουν να φτιαξουν αν δεν παρουν δανεια,οταν οι τραπεζες ανοιξαν τις κανουλες το προβλημα ηταν οτι εδιναν δανεια και με μηδενικες εγγυησεις αλλα ο ληπτης νομιζε οτι του τα χαριζουν...τα γνωστα ξανοιγματα.Οι ακαλυπτες επιταγες ειχαν ξεκινησει απο το 2002 και κανενας δεν πηρε μετρα,οι περισσοτεροι σφυριζαν αδιαφορα.ειχε γινει και προτυπο ο Ακαλυπτος Καφετζοπουλος
Το προβλημα ειναι οτι το οικονομικο περιβαλλον αλλαξε και δεν ειναι δυνατον να ανταποκριθουν σημερα αυτοι που τοτε νομιζαν οτι τους χαριζαν τα λεφτα.

Δεν ξερω αν το εχετε παρατηρησει με τις ιδιωτικες ασφαλειες της ΠΤΣΑΣ που διαφημιζουν ...ειναι καμπανακι προς τα που παει το συστημα...ιδιωτικες συνταξεις και ιδιωτικη ασφαλεια ,που κατα την γνωμη μου ειναι ο μονος τροπος ξελασπωματος και για την αναπτυξη.
προβλεψη =1000ευρω θα ειναι η ανωτατη συνταξη για αυτους που τωρα ειναι κοντα στην συνταξη...οι αλλοι θα ειναι με αλλο συστημα

nicket456
25/07/2013, 10:36
Όταν αναφέρομαι σε ψιλά γράμματα δεν αναφέρομαι μόνο στους όρους του δανείου. Είναι και κάποια από τα πράγματα που ανέφερε ο Κώστας παραπάνω.
Ψιλά γράμματα είναι ότι θα έπρεπε να είσαι όχι ο Μοστράδαμος αλλά ο Νοστράδαμος για να προβλέψεις τις μειώσεις μισθών, τις αυξήσεις στα επιτόκια, το ότι when the shit hits the fan εσύ θα φάς όλη τη σκατίλα στη μάπα για να τη γλιτώσει η τράπεζα.
Κι ακόμα κι αν τα είχες σκεφτεί όλα αυτά γιατί ήσουν Ο εγκέφαλος, θα κατέληγες να μην το πάρεις τελικά το δάνειο ή να το πάρεις και να ξέρεις ότι θα φας το κεφάλι σου. Γιατί οι όροι ήταν συγκεκριμένοι, κι αυτά που ήρθαν στην πορεία ήταν κι αυτά συγκεκριμένα (?). Απλά άγνωστα στο 99% του κόσμου.




Όπως και να'χει, θανατική ποινή δια στέρησης στέγης και ρίξιματος στο δρόμο ή δια στέρησης τροφής, δεν επιβάλεται ούτε σε φονιάδες. Πόσο μάλλον σε κάποιον που χρωστάει λεφτά στην τράπεζα.

Όπως δε νοείται να κλείνει ένα νοσοκομείο για να πληρωθούν χρέη και δάνεια στον τροχήλατο Σόιμπλε και την παρέα του, έτσι δε νοείται να μένει κάποιος άστεγος ή νηστικός επειδή δεν έχει να πληρώσει το δάνειο που είχε πάρει για το σπίτι του (που πιθανότατα τους τόκους των τόκων πληρώνει και την πραγματική αξία του σπιτιού την έχει αποπληρώσει προ πολλού).



+οσα και σε εσενα

Στην επομενη εκλογικη αναμετρηση πρεπει να κρεμασουν φωτογραφιες αυτων τον ανθρωπων που μενουν στο δρομο εξω απο απο τα παραβαν και να στεκεται ενας διπλα στο "πανι" να μας τραβαει μια σφαλιαρα πριν μπουμε μεσα μπα και ξυπνησουμε και δουμε τι γινεται γυρο μας.

LsKostas
25/07/2013, 10:37
Μαλλον δεν καταλάβατε ορισμένοι συνομιλητές μου τί είπαμε χθες...

Το σπίτι σου είτε το χρωστάς είτε όχι, ανήκει πλέον αλλού.

Τώρα ξεκινάει το πανηγύρι, ήσυχε συμπολίτη μου.

Οι “κακές Κασσάνδρες”δεν ήταν για τα γούστα σου γιατί σου χαλούσαν την καθημερινότητά σου, τις κανονισμένες διακοπές σου, τις απλωτές και τις ξαπλωτές σου, το σίγουρο μέλλον σου.

Άκου λοιπόν, τι θα έχει ήδη γίνει την ώρα που εσύ θα ξυπνήσεις από τον λήθαργό σου.


Αν το χρωστάς δε σε κάποια τράπεζα τότε θα πληρώνεις δύο δόσεις ανά μήνα: Μία στην τράπεζα(δάνειο), μία στο κράτος(χαράτσι).
Και βέβαια θα σε αφήνουν να ζεις σε αυτό μέχρι την στιγμή που θα το χρειαστούν και θα σου κάνουν έξωση με το έτσι γουστάρω ή με μία απόφαση δικαστηρίου που θα ορίζει την έξωση συνταγματική.

Αν δε είναι δικό σου θα είσαι στο έλεος του εφόρου που θα σε απειλεί με κατάσχεση περιουσίας κάθε τρεις και λίγο.


Και ΝΑΙ...Τώρα ούτε να τρέξεις, ούτε να κρυφτείς δε μπορείς.
Αυτό ήταν το αποτέλεσμα της ήσυχης αποδοχής σου για όλα τα μέτρα που σου επέβαλλαν.


Είχες τις συγκηρίες και τις πιθανότητες τα 4 τελευταία χρόνια να τους στείλεις αδιάβαστους . . .
Δεν το έκανες . . . κατηγορούσες τους δημόσιους , κατηγορούσες τους "ελεύθερους" , στεναχωριώσουνα για τις καθημερινές πορείες

Πρόσεξε...δεν κατηγορούσες τους εργατοπατέρες ...Κατηγορούσες όλον τον κόσμο που κατεβαίνει σε πορείες.

Τα έβαλες όλα σ ένα τσουβάλι και τώρα έχεις μόνο μια επιλογή...

Να χρωστάς είτε στο κράτος είτε στην τράπεζα

Καλά τα κατάφερες νοικοκυραίε... και καλά ξεμπερδέματα

MG-KTiNoS
25/07/2013, 10:39
Μη λες μόνο για ΔΥ γιατί θα γίνει της κολάσεως χωρίς λόγο.
Κι ο ιδιωτικός στον κ@λο την έφαγε.

(το ξέρω ότι το ξέρεις απλά το λέω για να προλάβω το "της κολάσεως")



Να τους κεράσουν και κανά γλυκό συκαλάκι στην έξοδο φεύγοντας?

Τράπεζες είναι Κτήνε. Από γριά πουτ@ν@ μπορεί και να τη σκαπουλάρεις άμα την πετύχεις στις καλές τις. Για τράπεζες μιλάμε.




Αν κινδυνεύεις να μείνεις στο δρόμο ή νηστικός κατ'εμέ ναι, πρέπει να σε αφήσουν στην ησυχία σου/να σου χαρίσουν λεφτά/όπως θες πες το.
Όχι οι τράπεζες βέβαια.

Τσιμπάς ένα δάνειο 1000
Με τους τόκους πάει 1500
Χάνεις δόσεις και αντί να βάλουν ένα χέρι σου τη πέφτουν κατασχέσεις, κλπ κλπ και φτάνεις να χρωστάς 4000 (πάνω κάτω)
Ποιός θα κεράσει γλυκάκι ?

(και το κράτος δεν ξέρει τίποτα)

AristidisZ
25/07/2013, 10:42
Σήμερα συγκεκριμένο σπίτι που φίλος πλήρωνε 900€ ενοίκιο (γιατί λεφτά υπήρχαν) σήμερα νοικιάζεται 350... Η δόση για το στεγαστικό το 2005 ήταν 450-500... Αισθανόσουν μ@λάκας να δίνεις 900€ για ενοίκιο...


κάποτε με ρώτησες αν πληρώνομαι κάνοντας υπολογισμούς
Θα σου πω το εξής απλό
με 4% επιτόκιο, και 480 €/μήνα, σε 30 χρόνια, ξεπληρώνεις 100,000
αν ο φίλος σου έδινε 900€ σε ενοίκιο σε σπίτι αξίας (εν έτει) 2005 100,000€, θα ποστάρω αρκούδα




Καποτε δουλευανε μια ζωη για να καταληξουν να παρουν ενα σπιτι. Δανεια επερναν μονο αυτοι που ειχαν σιγουρο μισθο και κανεις αλλος...δεν στο εδιναν το δανειο.

Οι τραπεζες αρχιζαν να εγκρινουν τετοια επισφαλη προιοντα οταν ηξεραν πλεον οτι θα εχουν και το νομοθετη με το μερος τους.

Εσυ εχεις καθε δικαιωμα να θελεις δανειο κατοικιας γιατι πιστευεις οτι θα τρως 30 χρονια μια φρατζολα ψωμι και θα το αποπληρωσεις καποια στιγμη.

Αν οι τραπεζα ηξερα οτι η νομοθεσια θα σου επετρεπε να μην πληρωσειθς την δοση αλλα και να κρατησεις το μοναδικο σου σπιτι (ως απαραβατο δικαιωμα σου) θα σου ελεγα τι θα σου εδιναν οταν πηγαινες να κανεις αιτηση.

my pov :a10:

και για να το πάω και λίγο παρακάτω, τρώγοντας παντεσπάνι ;)

sniper
25/07/2013, 10:48
....
Το εχω ξαναγραψει,οταν π.χ στους αγροτες εδιναν επιδοτησεις για να επενδυσουν στα χωραφια τους αυτοι εκαναν επενδυσεις στα κολομπαρα και τα μεγαλα αυτοκινητα,τις ιδιες επιδοτησεις πηραν και σε αλλα κρατη της ΕΕ αλλα τα επενδυσαν,στην Ελλαδα νομιζαν οτι τους τα χαριζουν ,το ιδιο με διακοποδανεια,πασχαλοδανεια,καφεδοδανεια κλπ.....

Επειδή τα έχεςι ξαναγράψει και τα βλέπω κι εκνευρίζομαι....

Επειδή μάλλον δεν έχεις ιδέα του τι γινόταν (κι επέτρεψέ μου να ξέρω απο πρώτο χέρι το τι γινόταν, λόγω δουλειάς) άκου :

Οι επιδοτήσεις τις έδινε το κράτος. Οι αγρότες (κι οι λοιποί επιχειρηματίες με ΠΕΠ, Leader I, II & III, αναπτυξιακοί νόμοι κλπ) τις έπαιρναν. Και τα σκόρπαγαν στις πουτ@νες.

1. Πως τις έπαιρναν;
2. Ποιος τις έδινε;
3. Ποιος έκανε έλεγχο αν έπρεπε να τα πάρουν;
4. Ποιος έκανε έλεγχο τι τις έκαναν;

ΟΛΟΙ ξέραμε τι συμβαίνει, δεν σε θυμάμαι εσένα ή κάποιον άλλο να φωνάζεις γι αυτά. Όλοι είχαμε βολευτεί.

Όταν φώναζε κάποιος, το έλεγαν λασπολόγο, να πάει στον εισαγγελέα με στοιχεία, ή δεξιό.

Κάποτε είπαν ότι στην Κρήτη οι ελιές που δηλώνονται είναι τόσες πολλές που κάποιες έπρεπε να είναι στη θάλασσα... Το είπαν, έκαναν κάτι άλλο; Κάποιον έλεγχο βρε παιδί μου, να ζητήσουν έστω τα λεφτά πίσω, να βάλουν και κανέναν φυλακή για απάτη κατά του δημοσίου;

sniper
25/07/2013, 10:51
Μαλλον δεν καταλάβατε ορισμένοι συνομιλητές μου τί είπαμε χθες...

Το σπίτι σου είτε το χρωστάς είτε όχι, ανήκει πλέον αλλού.

Τώρα ξεκινάει το πανηγύρι, ήσυχε συμπολίτη μου.

Οι “κακές Κασσάνδρες”δεν ήταν για τα γούστα σου γιατί σου χαλούσαν την καθημερινότητά σου, τις κανονισμένες διακοπές σου, τις απλωτές και τις ξαπλωτές σου, το σίγουρο μέλλον σου.

Άκου λοιπόν, τι θα έχει ήδη γίνει την ώρα που εσύ θα ξυπνήσεις από τον λήθαργό σου.


Αν το χρωστάς δε σε κάποια τράπεζα τότε θα πληρώνεις δύο δόσεις ανά μήνα: Μία στην τράπεζα(δάνειο), μία στο κράτος(χαράτσι).
Και βέβαια θα σε αφήνουν να ζεις σε αυτό μέχρι την στιγμή που θα το χρειαστούν και θα σου κάνουν έξωση με το έτσι γουστάρω ή με μία απόφαση δικαστηρίου που θα ορίζει την έξωση συνταγματική.

Αν δε είναι δικό σου θα είσαι στο έλεος του εφόρου που θα σε απειλεί με κατάσχεση περιουσίας κάθε τρεις και λίγο.


Και ΝΑΙ...Τώρα ούτε να τρέξεις, ούτε να κρυφτείς δε μπορείς.
Αυτό ήταν το αποτέλεσμα της ήσυχης αποδοχής σου για όλα τα μέτρα που σου επέβαλλαν.


Είχες τις συγκηρίες και τις πιθανότητες τα 4 τελευταία χρόνια να τους στείλεις αδιάβαστους . . .
Δεν το έκανες . . . κατηγορούσες τους δημόσιους , κατηγορούσες τους "ελεύθερους" , στεναχωριώσουνα για τις καθημερινές πορείες

Πρόσεξε...δεν κατηγορούσες τους εργατοπατέρες ...Κατηγορούσες όλον τον κόσμο που κατεβαίνει σε πορείες.

Τα έβαλες όλα σ ένα τσουβάλι και τώρα έχεις μόνο μια επιλογή...

Να χρωστάς είτε στο κράτος είτε στην τράπεζα

Καλά τα κατάφερες νοικοκυραίε... και καλά ξεμπερδέματα

και θα έρθει ο ΣΥΡΙΖΑ, θα χαρίσει τα δανεια στον κόσμο, θα ανοιξει δουλειές για τους άνεργους και ζήσαμε εμείς καλά κι αυτοί καλύτερα.

Πραγματικά είστε τόσο αφελείς ή τόσο κομματικοί;

TROOPER
25/07/2013, 10:57
+1000 σε σναιπερ και παιπ

@αριστειδης και λοιπους: χτες ο ολντμαν ειπε μια φοβερη κουβεντα! η εξουσια αν θελει να σεβεται τον εαυτο της το πρωτο πραγμα που κανει ειναι να διμηουργει ενοχους! για παραδειγμα εχουμε τον χαζο του χωριου και απο κει που τον κανουμε να νιωθει θεος και μεγαλος και εμπαινε γιουτσο, ξαφνικα του ριχνουμε ενα φατουρο για να σπασουμε πλακα. και μετα πεταμε και το καλο ''ε ενταξει και αυτος εχει ευθυνη για οτι παθαινει λογω μειωμενου iq''.
δλδ οκ ο λαος ηταν βλακας (και δεν διαφωνω καθολου σε αυτο), καταναλωσε τονους μικροαστισμου, νοικοκυροσυνης, ωχαδερφισμου κλπ (που καποιος του τα παρειχε) και ο αλλος (ο επιβητορας του ντε) ειναι ο μαγκας?

για να σκεφτουμε λιγο καλυτερα...

AristidisZ
25/07/2013, 11:05
@αριστειδης και λοιπους: χτες ο ολντμαν ειπε μια φοβερη κουβεντα! η εξουσια αν θελει να σεβεται τον εαυτο της το πρωτο πραγμα που κανει ειναι να διμηουργει ενοχους! για παραδειγμα εχουμε τον χαζο του χωριου και απο κει που τον κανουμε να νιωθει θεος και μεγαλος και εμπαινε γιουτσο, ξαφνικα του ριχνουμε ενα φατουρο για να σπασουμε πλακα. και μετα πεταμε και το καλο ''ε ενταξει και αυτος εχει ευθυνη για οτι παθαινει λογω μειωμενου iq''.
δλδ οκ ο λαος ηταν βλακας (και δεν διαφωνω καθολου σε αυτο), καταναλωσε τονους μικροαστισμου, νοικοκυροσυνης, ωχαδερφισμου κλπ (που καποιος του τα παρειχε) και ο αλλος (ο επιβητορας του ντε) ειναι ο μαγκας?
για να σκεφτουμε λιγο καλυτερα...

αν θεωρείς τον εαυτό σου βλάκα, εγώ πάω πάσο
γιατί από το λίγο που έχουμε βρεθεί (και το λίγο περισσότερο που τα έχουμε πει εδώ) δε σε θεωρώ τέτοιον

el_hymador
25/07/2013, 11:07
Το θέμα δεν είναι τι γίνεται τώρα... αυτό είναι αναπόφευκτο, αφού φάνηκε ότι δεν έχουμε τα @@δια και την θέληση για τίποτα. Ξεσπιτώνονται άνθρωποι (και αυτό είναι το πιο τραγικό!) τα υπόλοιπα, δηλαδή οι 25 κάρτες και χριστουγεννοπασχοδιακοποδάνειο που είναι απλήρωτα από του αγιού πέους και μπορεί να σε κλείσουν μέσα, εμπίπτει στην κατηγορία "ας πρόσεχες"... τα στεγαστικά είναι άλλο πράγμα βέβαια. Το θέμα λοιπόν είναι η εξής ερώτηση... αν με κάποιο μαγικό τρόπο, ξυπνάγαμε αύριο και όλα γινόντουσαν όπως προ κρίσης, εκεί ας πουμε στους Ολυμπιακούς και λίγο πιο πίσω που νομίζαμε ότι γ@μ@με τον κόσμο όλο, ποιες θα ήταν οι αντιδράσεις μας; Με βάση αυτά που βλέπω γύρω μου, πιστεύω ότι μια απίστευη λαοθάλασσα κόσμου, ένα αφιονισμένο μπουλούκι από καταναλωτικά πρεζάκια με στερητικό, θα ξεχύνονταν στους δρόμους και θα μπούκαραν σε αντιπροσωπείες αυτοκινήτων και μοτοσικλετών καπαρώνοντας μέχρι και τα προσπέκτους, σε πανάκριβα ρουχάδικα και παπουτσάδικα θα σηκώνανε και τα ράφια, στον Πειραία θα πέφταν στη θάλασσα για να κολυμπήσσουν ως τη Μύκονο και τα άλλα hi νησιά, στα μπουζούκια θα σφάζονταν για πρώτο τραπέζει πίστα, το nitro και άλλα life style περιοδικά, μαζί με αυτά της μοτοσικλέτας και του αυτοκινήτου θα επανακυκλοφορουσαν και θα κάνανε νυχθημερόν ανατυπώσεις. Δυστυχώς αυτό πιστεύω ότι θα γινότανε, γιατί η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου θρηνεί και πενθεί για την ιλουστρασιον φούσκα - κακέκτυπο του αμερικάνικου ονείρου- που απώλεσε, παρά για αυτά που έχασε και έχουν παραγματική σημασία.

TROOPER
25/07/2013, 11:08
αν θεωρείς τον εαυτό σου βλάκα, εγώ πάω πάσο
γιατί από το λίγο που έχουμε βρεθεί (και το λίγο περισσότερο που τα έχουμε πει εδώ) δε σε θεωρώ τέτοιον

δεν θυμαμαι να σου συστηθηκα σαν ''λαος'' (οπου και αν βαλεις τον τονο το ιδιο μου κανει).

:wave2:

εντιτ: και συμφωνω και με τον χυμαδορη

AristidisZ
25/07/2013, 11:09
δεν θυμαμαι να σου συστηθηκα σαν ''λαος'' (οπου και αν βαλεις τον τονο το ιδιο μου κανει).

:wave2:

Είσαι κολωνάκι ε ; :bawl:

sniper
25/07/2013, 11:11
... παρά για αυτά που έχασε και έχουν παραγματική σημασία.

Όπως;

TROOPER
25/07/2013, 11:12
............διακοδάνεια..........

αλλα εχω μια απορια ρε νικο...διακοδανειο επαιρνε κανεις για να γινει διακος???

:confused:

TROOPER
25/07/2013, 11:13
Είσαι κολωνάκι ε ; :bawl:

ναι και προσεχε γιατι τα κολωνακια εχουνε το κακο συνηθειο να μπαινουνε σε κωλους :lol::moutza:

sniper
25/07/2013, 11:14
αλλα εχω μια απορια ρε νικο...διακοδανειο επαιρνε κανεις για να γινει διακος???

:confused:

Eίσαι κι άσχετος ρπμ, ξέρεις πόσο έχει πάει το ράσο;

sniper
25/07/2013, 11:14
ναι και προσεχε γιατι τα κολωνακια εχουνε το κακο συνηθειο να μπαινουνε σε κωλους :lol::moutza:

Σιγά ρε Βλαντ

el_hymador
25/07/2013, 11:14
Όπως;

Εργασιακά δικαιώματα, μισθούς, περίθαλψη (ότι ήταν εν πάση περιπτώσει, τώρα είναι χειρότερα), συντάξεις, και πάνω απ΄ολα την αξιοπρέπεια μας.

TROOPER
25/07/2013, 11:15
Eίσαι κι άσχετος ρπμ, ξέρεις πόσο έχει πάει το ράσο;

δεν παρακολουθω περιοδικα μοδας. σγχωρνα με :ninja:

TROOPER
25/07/2013, 11:16
Σιγά ρε Βλαντ

δεν μπορουμε να πηγαινουμε ολοι με τον ρυθμο σου ρε :p

sniper
25/07/2013, 11:16
Εργασιακά δικαιώματα, μισθούς, περίθαλψη (ότι ήταν εν πάση περιπτώσει, τώρα είναι χειρότερα), συντάξεις, και πάνω απ΄ολα την αξιοπρέπεια μας.

Μιλάς για το δημόσιο, στον ιδιωτικό τομέα δεν υπήρχαν αυτά από την αρχή της βιομηχανικής επανάστασης.

el_hymador
25/07/2013, 11:20
Μιλάς για το δημόσιο, στον ιδιωτικό τομέα δεν υπήρχαν αυτά από την αρχή της βιομηχανικής επανάστασης.

Υπήρχαν σε πολύ καλύτερο βαθμό απ΄ότι είναι τώρα, όχι ότι δεν παίρνανε βελτιώσεις αλλά... είχες μια γ@μωσύμβαση στην τελική! Είχες ένα κατώτατο μισθό. 'Ενα ταμείο όποιο και αν ήταν αυτό. Τράβα βρέστα τώρα, που ο κόσμος δίνει και κ*λο για 12ωρο ανασφάλιστος με μισθό που ούτε για τα εισιτήρια με τα ΜΜΜ δεν φτάνει...

nikos_abel
25/07/2013, 11:20
Εργασιακά δικαιώματα, μισθούς, περίθαλψη (ότι ήταν εν πάση περιπτώσει, τώρα είναι χειρότερα), συντάξεις, και πάνω απ΄ολα την αξιοπρέπεια μας.

Παιδεία, παιδεία, παιδεία. Θα μου πεις υπήρχε; Τουλάχιστον είχαμε την επιλογή να ξεσκιστούμε στο διάβασμα στο δημόσιο.

sniper
25/07/2013, 11:21
Υπήρχαν σε πολύ καλύτερο βαθμό απ΄ότι είναι τώρα, όχι ότι δεν παίρνανε βελτιώσεις αλλά... είχες μια γ@μωσύμβαση στην τελική! Είχες ένα κατώτατο μισθό. 'Ενα ταμείο όποιο και αν ήταν αυτό. Τράβα βρέστα τώρα, που ο κόσμος δίνει και κ*λο για 12ωρο ανασφάλιστος με μισθό που ούτε για τα εισιτήρια με τα ΜΜΜ δεν φτάνει...

Το μόνο που είχες ήταν η αποζημίωση σε περίπτωση απόλυσης. Όλα τ' άλλα, ένα @ είχες, και σορρυ για το γαλλικό.

AristidisZ
25/07/2013, 11:22
εγώ πιστεύω πάντως ότι φταίνε τα phneia
αν αλλάξουμε phneia όλα καλά θα πάνε

sniper
25/07/2013, 11:22
Παιδεία, παιδεία, παιδεία. Θα μου πεις υπήρχε; Τουλάχιστον είχαμε την επιλογή να ξεσκιστούμε στο διάβασμα στο δημόσιο.

Κάνε μας τη χάρη, αν δεν έκανες φροντιστήριο, ένα μήδι έπαιρνες

el_hymador
25/07/2013, 11:22
Παιδεία, παιδεία, παιδεία. Θα μου πεις υπήρχε; Τουλάχιστον είχαμε την επιλογή να ξεσκιστούμε στο διάβασμα στο δημόσιο.

Καλά εσύ το πήγες πολύ μακρυά Νικόλα... στη ρίζα του προβλήματος. Δυστυχώς ούτε στις "καλές εποχές" υπήρχε παιδεία και αυτό λουζόμαστε τώρα.

sniper
25/07/2013, 11:23
Καλά εσύ το πήγες πολύ μακρυά Νικόλα... στη ρίζα του προβλήματος. Δυστυχώς ούτε στις "καλές εποχές" υπήρχε παιδεία και αυτό λουζόμαστε τώρα.

Μπερδεύεσαι, μιλαει για διάβασμα να περάσεις κάπου :winka:

AristidisZ
25/07/2013, 11:23
Μπερδεύεσαι, μιλαει για διάβασμα να περάσεις κάπου :winka:

δε νομίζω...

Ichigo
25/07/2013, 11:24
εγώ πιστεύω πάντως ότι φταίνε τα phneia
αν αλλάξουμε phneia όλα καλά θα πάνε

Εσύ διάβασε/ψάξε πως δουλεύει το σάπιο τραπεζικό σύστημα μπας και αναθεωρήσεις απόψεις ;) και άσε τα πηνεία :D

sniper
25/07/2013, 11:25
δε νομίζω...

Ναι θυμάμαι τους καθηγητές μου στο σχολείο να μου μιλάνε για αξίες κι άλλα τέτοια...

Σε τι δημόσιο πήγα εγω ρε γμτ;

nikos_abel
25/07/2013, 11:27
Κάνε μας τη χάρη, αν δεν έκανες φροντιστήριο, ένα μήδι έπαιρνες


Μπερδεύεσαι, μιλαει για διάβασμα να περάσεις κάπου :winka:

Όχι


Καλά εσύ το πήγες πολύ μακρυά Νικόλα... στη ρίζα του προβλήματος. Δυστυχώς ούτε στις "καλές εποχές" υπήρχε παιδεία και αυτό λουζόμαστε τώρα.

Πάντως με το δημόσιο μεταλυκειακό που έκανα εγώ, μια χαρά κατάφερα να περάσω και στις εξετάσεις και έμαθα και 5 πράματα (και άλλοι που είμασταν μαζί).
Και όλοι όσοι γράφετε εδώ, δεν είστε αυτοί που είστε και ξέρετε αυτά που ξέρετε από τα φροντιστήρια, τον κύριο όγκο γνώσης από τα δημόσια σχολεία τον πήρατε.

Εκτός αν θεωρείτε παιδεία (και γνώση) μόνο να μάθετε παπαγαλία αυτά που χρειάζονται για τις εξετάσεις.

sniper
25/07/2013, 11:32
Όχι



Πάντως με το δημόσιο μεταλυκειακό που έκανα εγώ, μια χαρά κατάφερα να περάσω και στις εξετάσεις και έμαθα και 5 πράματα (και άλλοι που είμασταν μαζί).
Και όλοι όσοι γράφετε εδώ, δεν είστε αυτοί που είστε και ξέρετε αυτά που ξέρετε από τα φροντιστήρια, τον κύριο όγκο γνώσης από τα δημόσια σχολεία τον πήρατε.

Εκτός αν θεωρείτε παιδεία (και γνώση) μόνο να μάθετε παπαγαλία αυτά που χρειάζονται για τις εξετάσεις.

Μπα,διαβάζαμε εξωσχολικά όταν άλλοι έπιναν τις μπύρες στα νησιά με τα γκομενάκια...

AristidisZ
25/07/2013, 11:32
Εσύ διάβασε/ψάξε πως δουλεύει το σάπιο τραπεζικό σύστημα μπας και αναθεωρήσεις απόψεις ;) και άσε τα πηνεία :D

εγώ λέω ότι δεν είμαστε άμοιροι ευθυνών

και επίσης λέω ότι διαφωνώ με το να χαριστούν λεφτά σε κάποιους, γιατί έτσι εγώ που δε χρωστάω θα βγω 5 φορές λαλάκας
εγώ (όπου εγώ βάζεις μία μερίδα του πληθυσμού) δηλαδή γιατί δε πήρα ένα δάνειο να πάρω ένα σπίτι, και τώρα να λέω δε πλερώνω δε πλερώνω, αλλά να χω και το σπιτάκι μου
διαφωνώ με το να κατάσχουν 1η κατοικία
το πιο δίκαιο κατά τη γνώμη μου, είναι το δάνειο να ρυθμίζεται ως ποσοστό των εισοδημάτων του καθενός
0 εισόδημα - πάγωμα
κι ας πληρώνεις μέχρι να πεθάνεις
και τα ρέστα ας τα πλερώσουν οι κληρονόμοι
αν δεν υπάρχουν, ας το πάρει η τράπεζα ή οι παπάδες, χέστηκα

αν εσύ δε το πιστεύεις αυτό, δικαίωμά σου, όμως φαντάζομαι έχω δικαίωμα και εγώ να εκφέρω διαφορετική άποψη

pipe_smoker
25/07/2013, 11:40
Τσιμπάς ένα δάνειο 1000
Με τους τόκους πάει 1500
Χάνεις δόσεις και αντί να βάλουν ένα χέρι σου τη πέφτουν κατασχέσεις, κλπ κλπ και φτάνεις να χρωστάς 4000 (πάνω κάτω)
Ποιός θα κεράσει γλυκάκι ?

(και το κράτος δεν ξέρει τίποτα)

Δεν υπάρχει λόγος. Αγοράζει άλλος το χρέος σου από την τράπεζα και τέλος (για την τράπεζα). Ανέκαθεν γινόταν, γίνεται και θα γίνεται. Παράγινε μια δόση από την άλλη μεριά του Ατλαντικού και φτάσαμε εδώ που φτάσαμε λένε κάτι φήμες αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.
Λεφτά πάντως η τράπεζα δεν έχει λόγο να σου χαρίσει ούτε να τα βρείτε σα φίλοι. Καινούριο δάνειο για να ξεχρεώσεις το παλιό κλπ και να χρωστάνε μέχρι και τα δισέγγονά σου ναι. Τα λεφτά της θα τα πάρει στο πολλαπλάσιο άμεσα ή έμμεσα. Χέστηκε αν θα τα πάρει από εσένα που της χρωστάς.
Το χρέος = χρήμα για την τράπεζα. (μέχρι προσφάτως τουλάχιστον αν και δε νομίζω ούτε να άλλαξε ούτε να αλλάξει κάτι ουσιώδες. Άλλοι κ@λοι στις ίδιες καρέκλες)


Κατά τα λοιπά συμφωνώ και με το sniper, και με τον troop, και με τον χυμαδόρ, και με τη σοφή κουβέντα του oldman και καλά να'μαστε να συμφωνούμε και να αγαπιόμαστε αλλά όλα αυτά τα έχουμε πει πολλάκις.
Πάντα μα πάντα ο φταίχτης κι έχων τα μέσα θα στρέψει την προσοχή του γ@μημένου σε κάποιον άλλο γ@μημένο να φαγωθούν μεταξύ τους για το ποιός γ@μήθηκε λιγότερο και είναι ευνοημένος.
Είτε αυτός ήταν ο αγρότης με τις επιδοτήσεις που λέει κι ο sniper (ο αγρότης που βρομάγανε τα πόδια του και ξαφνικά κονόμησε λεφτά όπως τον είχα χρησιμοποιήσει σε παράδειγμα κάποτε), είτε είναι οι απεργοί που θα τρώνε βρισίδια γιατί ο άλλος δεν μπορεί να πάει στη δουλειά του ασχέτως του αν θα την έχει αύριο, είτε (λαθρο)μετανάστες είτε είτε είτε...
Και για την ΕΡΤ τα είχαμε πει. Κάνω κάτι σκουπίδι για να φτάσεις εσύ ο ίδιος να μου "ζητήσεις" να το διώξω και να χαρείς κιόλας και να νομίζεις ότι έγινε για το καλό σου.

Τα χειρότερα έπονται. Θα φτάσουμε να χαιρόμαστε στο τέλος με αυτούς που χάνουν τα σπίτια τους και μένουνε στο δρόμο γιατί "καλά να πάθεις π@υστη ας πρόσεχες".

el_hymador
25/07/2013, 11:40
Όχι



Πάντως με το δημόσιο μεταλυκειακό που έκανα εγώ, μια χαρά κατάφερα να περάσω και στις εξετάσεις και έμαθα και 5 πράματα (και άλλοι που είμασταν μαζί).
Και όλοι όσοι γράφετε εδώ, δεν είστε αυτοί που είστε και ξέρετε αυτά που ξέρετε από τα φροντιστήρια, τον κύριο όγκο γνώσης από τα δημόσια σχολεία τον πήρατε.

Εκτός αν θεωρείτε παιδεία (και γνώση) μόνο να μάθετε παπαγαλία αυτά που χρειάζονται για τις εξετάσεις.


Καλα η παιδεία Νικόλα δεν είναι μόνο ολοκληρώματα, κλείνε μου το τάδε ρήμα και ο πίνακας των περιοδικών στοιχείων... είναι πολύ περισσότρερα τα οποία δυστυχώς δεν μας τα μάθαινε κανείς.

el_hymador
25/07/2013, 11:43
Το μόνο που είχες ήταν η αποζημίωση σε περίπτωση απόλυσης. Όλα τ' άλλα, ένα @ είχες, και σορρυ για το γαλλικό.

Είχες περισσότερα και πολλά από τα ταμεία του ιδιωτικού γ@μούσανε! Τώρα με τις ενοποιήσεις και τις περικοπές γ@μιονται απλώς... οποιαδήποτε σύγκριση μεταξύ ιδιωτικού τομέα προ 4 - 5 ετών με το σημερινό ιδιωτικό τομεά είναι για γέλια... το ότι θα φτάναμε να αναπολούμε βέβαια τις παλιές καλές εποχές του ιδιωτικού τομέα ούτε που το φανταζόμουνα, αλλά ποτέ μη λες ποτέ!

el_hymador
25/07/2013, 11:46
εγώ λέω ότι δεν είμαστε άμοιροι ευθυνών

και επίσης λέω ότι διαφωνώ με το να χαριστούν λεφτά σε κάποιους, γιατί έτσι εγώ που δε χρωστάω θα βγω 5 φορές λαλάκας
εγώ (όπου εγώ βάζεις μία μερίδα του πληθυσμού) δηλαδή γιατί δε πήρα ένα δάνειο να πάρω ένα σπίτι, και τώρα να λέω δε πλερώνω δε πλερώνω, αλλά να χω και το σπιτάκι μου
διαφωνώ με το να κατάσχουν 1η κατοικία
το πιο δίκαιο κατά τη γνώμη μου, είναι το δάνειο να ρυθμίζεται ως ποσοστό των εισοδημάτων του καθενός
0 εισόδημα - πάγωμα
κι ας πληρώνεις μέχρι να πεθάνεις
και τα ρέστα ας τα πλερώσουν οι κληρονόμοι
αν δεν υπάρχουν, ας το πάρει η τράπεζα ή οι παπάδες, χέστηκα

αν εσύ δε το πιστεύεις αυτό, δικαίωμά σου, όμως φαντάζομαι έχω δικαίωμα και εγώ να εκφέρω διαφορετική άποψη

Ναι ρε συ, αλλά αν έθρω και σου δανείσω 100 και σου ζητάω συνολικά 120 με συγκεκριμένο επιτόκιο και τρόπο αποπληρωμής και μετά σου πω "τσα! στην έσκασα! θέλω 200 και θα ορίσω εγώ το πως και πότε" ε, ειναι λίγο μαλακία όπως και να το κάνεις...

pipe_smoker
25/07/2013, 11:46
Μπα,διαβάζαμε εξωσχολικά όταν άλλοι έπιναν τις μπύρες στα νησιά με τα γκομενάκια...

Αυτό.

Ένα @ πήραμε από το σχολείο Νίκο (abel γιατί είστε και μπόλικοι).

AristidisZ
25/07/2013, 11:50
Ναι ρε συ, αλλά αν έθρω και σου δανείσω 100 και σου ζητάω συνολικά 120 με συγκεκριμένο επιτόκιο και τρόπο αποπληρωμής και μετά σου πω "τσα! στην έσκασα! θέλω 200 και θα ορίσω εγώ το πως και πότε" ε, ειναι λίγο μαλακία όπως και να το κάνεις...

όπα όπα
σταθερά επιτόκια υπήρχαν πάντοτε
δε ξαναμπαίνω σε υπολογιστικά σενάρια, γιατί όταν έγραψα κάτι παραπάνω με συνέδεσαν με Κάιρο, ενώ περίμενα απάντηση...

nikos_abel
25/07/2013, 11:55
Καλα η παιδεία Νικόλα δεν είναι μόνο ολοκληρώματα, κλείνε μου το τάδε ρήμα και ο πίνακας των περιοδικών στοιχείων... είναι πολύ περισσότρερα τα οποία δυστυχώς δεν μας τα μάθαινε κανείς.

Αυτό εννοώ Κώστα, ότι ότι σκ@τά άνθρωποι γίναμε, από τη δημόσια παιδεία γίναμε, όχι από τα φροντιστήρια. Και μιλάω για μας εδώ τώρα που συζητάμε,
όχι για άλλους.


Το χρέος = χρήμα για την τράπεζα.

Φαντάζομαι ότι γνωρίζεις περί money as dept, δεν το έγραψες τυχαία;

pipe_smoker
25/07/2013, 12:04
Φαντάζομαι ότι γνωρίζεις περί money as dept, δεν το έγραψες τυχαία;

Δεν είμαι οικονομολόγος Νίκο, κάποια πράγματα τα γνωρίζω, κάποια όχι, αλλά κάποια πράγματα κάνουν μπαμ από τόσο μεγάλη απόσταση που τα βλέπει και τυφλοπόντικας.
Μην αρχίσουμε περί μόχλευσης κλπ γιατί θα με πιάσει το κεφάλι μου. Χίλιες φορές Hegel:lol:

nikos_abel
25/07/2013, 12:16
Ούτε εγώ είμαι αλλά γκούγκλσρε ακριβώς αυτο και δες ;)

pipe_smoker
25/07/2013, 12:31
Ούτε εγώ είμαι αλλά γκούγκλσρε ακριβώς αυτο και δες ;)

Τον ξέρω τον όρο. Αυτό εννοούσα παραπάνω. Απλά άλλο το google κι άλλο οι πιθανές προεκτάσεις κάθε "όρου" και οι εις βάθος γνώσεις αυτού. Γι'αυτό είπα δεν είμαι οικονομολόγος.

AristidisZ
25/07/2013, 12:32
Γι'αυτό είπα δεν είμαι οικονομολόγος.

ενώ αυτοί που είναι ξέρουνε νομίζεις...

sonic22
25/07/2013, 12:40
Τι αχταρμας ειναι αυτος που φτιαξατε παλι μεσα σε 2 σελιδες...

AristidisZ
25/07/2013, 12:41
Τι αχταρμας ειναι αυτος που φτιαξατε παλι μεσα σε 2 σελιδες...
κάτσε να μπει και ο παλιόγερος να δεις τι έχει να γίνει

pipe_smoker
25/07/2013, 12:47
κάτσε να μπει και ο παλιόγερος να δεις τι έχει να γίνει

Έχει ανοιχτούς λογαριασμούς αυτός με τον άλλον με τα peinia (κι όχι phneia μάθετε το επιτέλους, δείτε τα πρώτα του ποστ :a52: ) που του έσπασε το μολύβι μέσα στο μοτέρ κι έκανε τον κύλινδρο ξύστρα-μολυβοθήκη:D

Ελπίζω μόνο να μην μπει 3-4 που θα λείπω και χάσω κανά σόου. Σε καθιστώ υπέυθυνο για τα απαραίτητα screenshot αν παίξει κάτι τέτοιο.

Nostradamus
25/07/2013, 12:47
Για την εκτόξευση των στεγαστικών (σε ποσά εννοώ) δεν ευθύνεται μόνο η πολιτική των τραπεζών, τα επιτόκια τους κτλ κτλ (χωρίς να τους βγάζω αγίους φυσικά). Ήταν και η εκτόξευση των τιμών των ακινήτων που επηρεάστηκε, από την αύξηση της αντιπαροχής (σε οικοδομή 10 διαμερισμάτων παράδειγμα έφτανε ο ιδιοκτήτης να παίρνει τα μισά για να δώσει το οικόπεδο), το γεγονός ότι όποιος είχε πέντε δραχμές στην άκρη γινόταν εργολάβος, τις δηλώσεις κυβερνητικών και αξιωματούχων οτι η οικοδομή είναι η αμαξοστοιχία της ανάπτυξης στην χώρα μας κτλ κτλ.
Ειδικά στην επαρχία γινόταν πάρτυ (με τα σπίτια να πωλούνται στα σχέδια πριν ακόμη μπει θεμέλιο).
Προς θεού δεν είπα πουθενά ότι είμαι υπέρ των πλειστηριασμών. Και εννοείται ότι δεν μπορούμε να τα τσουβαλιάζουμε όλα και υπάρχουν περιπτώσεις και περιπτώσεις.
Αλλά το πράγμα έπασχε από παντού άσχετα με το αν η πλειοψηφία δεν μπορούσαμε να το δούμε η να το καταλάβουμε. Σαφώς και αυτός που κυβερνά η διαχειρίζεται καταστάσεις οφείλει να προστατεύει τον αδύνατο. Αλλά και η υπερβολή/βλακεία ορισμένων εξ ημών δεν μπορεί να μεταβιβάζεται τώρα αλλού.

nikos_abel
25/07/2013, 13:16
Γι'αυτό είπα δεν είμαι οικονομολόγος.


ενώ αυτοί που είναι ξέρουνε νομίζεις...

Ε, μερικοί από δαύτους πάντως κάτι σκαμπάζουν

Μαύρος κύκνος (http://en.wikipedia.org/wiki/Black_swan_theory)

αν και ο ίδιος φυσικά αποτάσσεται τον χαρακτηρισμό

nikos_abel
25/07/2013, 13:27
Έσπασε ο διάολος το ποδάρι του και μόλις μου στείλαν αυτό

http://www.efsyn.gr/?p=79057

AristidisZ
25/07/2013, 13:28
Έσπασε ο διάολος το ποδάρι του και μόλις μου στείλαν αυτό

http://www.efsyn.gr/?p=79057

αυτό Νίκο, σηκώνει καινούριο thread...

nikos_abel
25/07/2013, 13:33
αυτό Νίκο, σηκώνει καινούριο thread...

Επειδή μιλάγαμε για εκπαίδευση λέω. Αλλιώς έχεις δίκιο.

kalgeorge
25/07/2013, 13:36
Παναγιώτη τα είπε εν ολίγοις ο Μοστράδαμος

πρόχειρα σου λέω ότι έχω κατά νου 4 περιπτώσεις γνωστών με στεγαστικά
οι 3 εξ αυτών διήγαγαν βίον ακόλαστο, με οχήματα, ταξιδάκια και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις, τώρα που κάτσαν στον άξονα όλοι κλαίνε
όταν φορτώναν τις πιστωτικές και παίρναν νέο δάνειο για να αλλάξουν αμάξι, δε βλεπαν μπροστά ;
κλαίει και ο συνετός, που για να πάρει αυτό το δάνειο και να μπορεί να το εξυπηρετεί, στερήθηκε 1000 πράματα
αλλά η πλειονότητα το είχε πάρει πολύ αψήφιστα, εγώ αν χρώσταγα 100 χιλιάρικα για τον Χ, Υ, Ζ λόγο θα το σκεφτόμουν για να πάω εκδρομή στη Νέα Μάκρη, όχι βολτούλα στη Νέα Υόρκη...
συγνώμη αλλά δε μπορώ να κατηγορώ το κράτος για όλα, κάπου πρέπει να πάρουμε και εμείς τις ευθύνες μας
Επίσης ψιλά γράμματα δεν υπάρχουν όταν υπογράφεις κάτι που σε κρατάει δέσμιο 20 και 30 χρόνια
ευθύνη σου είναι να τα διαβάσεις και να τα ζυγίσεις όλα
ψηλώσαμε πολύ και τώρα η σφαλιάρα πονάει ακόμα περισσότερο
γιατί όταν ρε φίλε, όταν δεν έχεις στη τσέπη σου λεφτά να πάρεις ένα ζευγάρι λάστιχα για τη μηχανή σου (που την έχεις πάρει με δόσεις), πως πας και υπογράφεις 250 χιλιάρικα δάνειο ;
φταίει ο λαλάκας που στο δίνει, αυτό είναι προφανές
εσύ είσαι άμοιρος ευθυνών ;
για όνομα του Κυρίου
δηλαδή όταν κάποιοι εξ ημών τα λέγαμε, θα μας πουν τώρα Μερκελικούς ;
μη τρελλαθούμε κιόλας παιδιά...

ela pes tin alithia....
den eisai gauros
:)

kalgeorge
25/07/2013, 13:45
Το θέμα δεν είναι τι γίνεται τώρα... αυτό είναι αναπόφευκτο, αφού φάνηκε ότι δεν έχουμε τα @@δια και την θέληση για τίποτα. Ξεσπιτώνονται άνθρωποι (και αυτό είναι το πιο τραγικό!) τα υπόλοιπα, δηλαδή οι 25 κάρτες και χριστουγεννοπασχοδιακοποδάνειο που είναι απλήρωτα από του αγιού πέους και μπορεί να σε κλείσουν μέσα, εμπίπτει στην κατηγορία "ας πρόσεχες"... τα στεγαστικά είναι άλλο πράγμα βέβαια. Το θέμα λοιπόν είναι η εξής ερώτηση... αν με κάποιο μαγικό τρόπο, ξυπνάγαμε αύριο και όλα γινόντουσαν όπως προ κρίσης, εκεί ας πουμε στους Ολυμπιακούς και λίγο πιο πίσω που νομίζαμε ότι γ@μ@με τον κόσμο όλο, ποιες θα ήταν οι αντιδράσεις μας; Με βάση αυτά που βλέπω γύρω μου, πιστεύω ότι μια απίστευη λαοθάλασσα κόσμου, ένα αφιονισμένο μπουλούκι από καταναλωτικά πρεζάκια με στερητικό, θα ξεχύνονταν στους δρόμους και θα μπούκαραν σε αντιπροσωπείες αυτοκινήτων και μοτοσικλετών καπαρώνοντας μέχρι και τα προσπέκτους, σε πανάκριβα ρουχάδικα και παπουτσάδικα θα σηκώνανε και τα ράφια, στον Πειραία θα πέφταν στη θάλασσα για να κολυμπήσσουν ως τη Μύκονο και τα άλλα hi νησιά, στα μπουζούκια θα σφάζονταν για πρώτο τραπέζει πίστα, το nitro και άλλα life style περιοδικά, μαζί με αυτά της μοτοσικλέτας και του αυτοκινήτου θα επανακυκλοφορουσαν και θα κάνανε νυχθημερόν ανατυπώσεις. Δυστυχώς αυτό πιστεύω ότι θα γινότανε, γιατί η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου θρηνεί και πενθεί για την ιλουστρασιον φούσκα - κακέκτυπο του αμερικάνικου ονείρου- που απώλεσε, παρά για αυτά που έχασε και έχουν παραγματική σημασία.

pes ta re kwsti.....

el_hymador
25/07/2013, 13:48
Έσπασε ο διάολος το ποδάρι του και μόλις μου στείλαν αυτό

http://www.efsyn.gr/?p=79057


Τι δεν καταλαβαίνεις; Θα χρειαστούν εργάτες στις φάμπρικες, λες στα 300 ευρώ που θα δίνουν να συμπεριλαμβλανεται και η εκπαίδευση; Σε παρακαλώ... σοβαρέψου! Έτοιμά τα εργατάκια τα θέλουμε

AristidisZ
25/07/2013, 13:57
Με κίνδυνο να ανοίξω το κουτί της Πανδώρας, γράφω το εξής

τόσα χρόνια δεν είδα Έλληνα στην οικοδομή
όλοι γραφειάκι θέλαν, και ας παίρναν το 1/3 του μάστορα
τελικά θέλουμε φάμπρικα στην Ελλάδα ή όχι ;
γιατί αν ψάξουμε τα ποστ εδώ, θα δούμε ότι όλοι συμφωνούν ότι η αποβιομηχανοποίηση μας έφερε εδώ που μας έφερε
αφού λοιπόν οι περισσότεροι συγκλίνουν στο ότι θέλουμε, για πάμε και λίγο παρακάτω
στη φάμπρικα θα πάνε οι Έλληνες ή θα κάτσουμε 10,000,000 νοματαίοι να περιμένουμε τα Πακιστάνια να δουλέψουν εκεί και να γίνουμε όλοι εμείς διευθυντές, αρχιλογιστές και να ανοίξουμε τυροπιττάδικο απέναντι ;

Υ.Γ. ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΩ ΤΟ FLAME, ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΕΠ ΟΥΔΕΝΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΚΙΝΕΖΑΚΙΑ, Ή ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ

όμως πρέπει να αποφασίσουμε και τι θέλουμε

kalgeorge
25/07/2013, 14:12
Με κίνδυνο να ανοίξω το κουτί της Πανδώρας, γράφω το εξής

τόσα χρόνια δεν είδα Έλληνα στην οικοδομή
όλοι γραφειάκι θέλαν, και ας παίρναν το 1/3 του μάστορα


αυτο σορρυ αλλα δεντο καταλαβαινω.
για ποιό λόγο θα "επρεπε" να δεις στην οικοδομη καποιον και οχι σε γραφειάκι?

el_hymador
25/07/2013, 14:12
Με κίνδυνο να ανοίξω το κουτί της Πανδώρας, γράφω το εξής

τόσα χρόνια δεν είδα Έλληνα στην οικοδομή
όλοι γραφειάκι θέλαν, και ας παίρναν το 1/3 του μάστορα
τελικά θέλουμε φάμπρικα στην Ελλάδα ή όχι ;
γιατί αν ψάξουμε τα ποστ εδώ, θα δούμε ότι όλοι συμφωνούν ότι η αποβιομηχανοποίηση μας έφερε εδώ που μας έφερε
αφού λοιπόν οι περισσότεροι συγκλίνουν στο ότι θέλουμε, για πάμε και λίγο παρακάτω
στη φάμπρικα θα πάνε οι Έλληνες ή θα κάτσουμε 10,000,000 νοματαίοι να περιμένουμε τα Πακιστάνια να δουλέψουν εκεί και να γίνουμε όλοι εμείς διευθυντές, αρχιλογιστές και να ανοίξουμε τυροπιττάδικο απέναντι ;

Υ.Γ. ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΩ ΤΟ FLAME, ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΕΠ ΟΥΔΕΝΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΚΙΝΕΖΑΚΙΑ, Ή ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ

όμως πρέπει να αποφασίσουμε και τι θέλουμε

Μάστορες και εργάτες και οικοδόμοι υπήρχαν πάντα, μην λέμε τώρα χαζά. Το ότι οι αλλοδαποί ρίξανε τις τιμές στα τάρταρα και δουλεύαν ανασφάλιστοι, είναι το σημείο καμπής που διέλυσε πολλούς από αυτούς τους κλάδους και σε καμία περίπτωση δε το αναφέρω ως άλλοθι και αφορμή για ΧΑυγήτικους τσαμπουκάδες και απόψεις, αλλά ως γεγονός. Στην τελική δεν φταίνε οι αλλοδάποι. Από εκεί και έπειτα, οι όποιες φάμπρικες στην Ελλάδα υπήρχαν, δεν κλείσανε η πήραν τον πούλο επειδή δεν υπήρχε εργατικό δυναμικό, αλλά λόγω της μυστήριας κολεγιάς εξουσιάς - συνδικαλοπαπάρων. Μερικές την κάνανε απλώς γιατί οι μισθοί δεν συνέφερεαν πλεόν και πήγαν σκόπια, αλβανία, βουλγαρία για φθηνα εργατικά. Κρατάμε αυτό το τελευταίο λοιπόν. Φθηνά εργατικά. Με τους μισθούς που παίζαν στην Ελλάδα προ κρίσης και με την παγκσοσμιοποιήση στα φόρτε της, κάνενας δεν ήθελε να επενδύσει εδώ για ευνοήτους λόγους. Ούτε καν οι έλληνες επιχειρηματίες. Τώρα λοιπόν με 300 ευρουλάκια που θα αγοράζεις τον ιθαγενή δουλοπάροικο καταρτισμένο, ανοίγεται πεδίο δόξης λαμπρό για όλους τους βιομήχανους και φαμπρικανούς. Στο υπογάστριο της Ευρώπης, σε κομβικό γεωγραφικά σημείο... super! Ωστόσο ποτέ η Ελλάδα δεν είχε της υποδομές και την φτιάξη ως χώρα για να υποστηρίξει βιομηχανίες βαρέως τύπου, οπότε τίποτα συμπληρωματικές γραμμές παραγωγής θα δημιουργήσουν... π.χ. να φτιάχνεις τιμονια και τάσια για το VAG Group...

AristidisZ
25/07/2013, 14:18
αυτο σορρυ αλλα δεντο καταλαβαινω.
για ποιό λόγο θα "επρεπε" να δεις στην οικοδομη καποιον και οχι σε γραφειάκι?

είπα και στο Νίκο αυτό είναι ξεχωριστό θέμα συζήτησης
γιατί πολύ απλά, για να "αράξεις" στο γραφειάκι πρέπει να υπάρχει και κάποιος να σε τροφοδοτεί με δουλειά
εκτός αν πιστεύουμε ότι το μοντέλο που θέλουμε περιλαμβάνει τον εξής ωραίο κύκλο:

το δημόσιο δανείζεται, τα χώνει στους Δ.Υ.
οι Δ.Υ. έχουν χρήμα αγοράζουν σπίτια (τσουπ, να οι κατασκευές πάνω), για να αγοράσουν σπίτια να τα δάνεια (τσουπ, να και η ξαδέρφη μου που μπήκε με 7 στο ΤΕΙ γεροντοπαλίκαρων Λιδορικίου βρίσκει δουλειά στην τράπεζα), και τσουπ πετάγονται όλοι και ανοίγουν καφετέριες, τυροπιττάδικα και σουβλατζίδικα για να πάρουν τα λεφτά των προηγουμένων
εν τω μεταξύ δε παράγουμε ούτε συνδετήρα...

stefanos
25/07/2013, 14:19
τελικά θέλουμε φάμπρικα στην Ελλάδα ή όχι ;


Το τι θέλουμε εμείς ,εφόσον δεν βάζουμε το χέρι στην τσέπη να το πληρώσουμε, δεν μετράει.
Και επειδή ΔΕΝ το βλέπω πρός όφελός μας να προσπαθήσουμε να ανταγωνιστούμε τα κινεζακια καλό είναι να μην θέλουμε καλύτερα φάμπρικα ή αγροτιά.

AristidisZ
25/07/2013, 14:20
Μάστορες και εργάτες και οικοδόμοι υπήρχαν πάντα, μην λέμε τώρα χαζά. Το ότι οι αλλοδαποί ρίξανε τις τιμές στα τάρταρα και δουλεύαν ανασφάλιστοι

είπα εγώ ότι φταίνε οι αλλοδαποί ;
ή πιστεύεις ότι ένας μάστορας έπαιρνε προ 10ετίας λιγότερα από μια γκόμενα που σήκωνε τηλέφωνο σε μια εταιρία ;

sniper
25/07/2013, 14:22
είπα εγώ ότι φταίνε οι αλλοδαποί ;
ή πιστεύεις ότι ένας μάστορας έπαιρνε προ 10ετίας λιγότερα από μια γκόμενα που σήκωνε τηλέφωνο σε μια εταιρία ;

Προ 10ετίας δεν ξέρω αλλά προ 15ετίας έπαιρνε πολύ περισσότερα και μαύρα.

kalgeorge
25/07/2013, 14:25
είπα και στο Νίκο αυτό είναι ξεχωριστό θέμα συζήτησης
γιατί πολύ απλά, για να "αράξεις" στο γραφειάκι πρέπει να υπάρχει και κάποιος να σε τροφοδοτεί με δουλειά
εκτός αν πιστεύουμε ότι το μοντέλο που θέλουμε περιλαμβάνει τον εξής ωραίο κύκλο:

το δημόσιο δανείζεται, τα χώνει στους Δ.Υ.
οι Δ.Υ. έχουν χρήμα αγοράζουν σπίτια (τσουπ, να οι κατασκευές πάνω), για να αγοράσουν σπίτια να τα δάνεια (τσουπ, να και η ξαδέρφη μου που μπήκε με 7 στο ΤΕΙ γεροντοπαλίκαρων Λιδορικίου βρίσκει δουλειά στην τράπεζα), και τσουπ πετάγονται όλοι και ανοίγουν καφετέριες, τυροπιττάδικα και σουβλατζίδικα για να πάρουν τα λεφτά των προηγουμένων
εν τω μεταξύ δε παράγουμε ούτε συνδετήρα...

εξαρταται αν εννοεις προ κρισης ή μετα....
γιατι αν εννοεις μετα...θα συμφωνησω...
αν εννοεις προ....δνε βλεπω τον λογο

AristidisZ
25/07/2013, 14:27
Το τι θέλουμε εμείς ,εφόσον δεν βάζουμε το χέρι στην τσέπη να το πληρώσουμε, δεν μετράει.
Και επειδή ΔΕΝ το βλέπω πρός όφελός μας να προσπαθήσουμε να ανταγωνιστούμε τα κινεζακια καλό είναι να μην θέλουμε καλύτερα φάμπρικα ή αγροτιά.

ε και τι θέλουμε δηλαδή ;
αυτό προσπαθούμε να βρούμε τόσο καιρό, αλλά πρόταση δεν ακούω, μόνα αναθέματα και κατάρες...


εξαρταται αν εννοεις προ κρισης ή μετα....
γιατι αν εννοεις μετα...θα συμφωνησω...
αν εννοεις προ....δνε βλεπω τον λογο

δε σε έπιασα, τι εννοείς προ & μετά ;

kalgeorge
25/07/2013, 14:31
δε σε έπιασα, τι εννοείς προ & μετά ;

εννοω οτι αν δεν εβλεπες πριν....και τους εβλεπες ολους σε γραφειο....καλα εκαναν
γιατι ολοι παλευουμε για κατι καλυτερο στην ζωη

αν εννοεις οτι δεν βλεπεις μετα....τοτε συμφωνω..
γιατι φανταζομαι οτι εννοεις οτι κανεις δεν "καταδεχεται" να παει οικοδομη....εστω και αν δεν υπαρχει ουτε αυτο πλεον

el_hymador
25/07/2013, 14:34
είπα εγώ ότι φταίνε οι αλλοδαποί ;
ή πιστεύεις ότι ένας μάστορας έπαιρνε προ 10ετίας λιγότερα από μια γκόμενα που σήκωνε τηλέφωνο σε μια εταιρία ;

Ξαναλέω... αυτό με τις βιομηχανίες στην Ελλάδα και την παραγωγή αυτής της κλίμακας είναι απίστευτα γελοίο να το χρησιμοποιούμε ως επιχείρημα. Θέλει να έχεις και παράδοση σε αυτό τον τομέα και εμείς ποτέ δεν είχαμε γιατί πρωτίστως δεν βοηθάειη μορφολογία της χώρας, ενώ οι υποδομές πριν 100 χρόνια που άρχιζε το πανηγύρι, ήταν πρωτόλειες (να τη πάλι η Τουρκοκρατία και τα δεινά της!!! :lol: ) Έχω την αίσθηση ότι αναζητούμε βλαμμένες δικαιολογίες (οχι εσύ Αρίστο) και αφορμές για να τσακωνόμαστε μεταξύ μας... "Ποιος φταίει που δεν έγινα βιομηχανιές στη χώρα ε;"

Η ουσία είναι μια και ο μπακλαβάς γωνία. Ο πλούτος της χώρας είναι ο τουρισμός, η αγροτική παραγωγή και η ιστορική κληρονομιά, σε καμία περίπτωση τα χυτήρια και τα εργοστάσια. Καθίστε να αναλογιστείτε τις κινήσεις που έγιναν σε αυτούς του τρεις τομείς και μετά τα ξαναλέμε για το ποιος φταίει και γιατί.

el_hymador
25/07/2013, 14:37
εννοω οτι αν δεν εβλεπες πριν....και τους εβλεπες ολους σε γραφειο....καλα εκαναν
γιατι ολοι παλευουμε για κατι καλυτερο στην ζωη

αν εννοεις οτι δεν βλεπεις μετα....τοτε συμφωνω..
γιατι φανταζομαι οτι εννοεις οτι κανεις δεν "καταδεχεται" να παει οικοδομη....εστω και αν δεν υπαρχει ουτε αυτο πλεον

Καλά άστο Γιώργη... τις καλές εποχές μην σου πω ότι ήσουν και λαλάκας να δουλεύεις σε γραφείο... ξέρεις πόσα έβγαζαν υδραυλικοί, μαραγκοί, ψυκτικοί και γενικοί μερεμετατζίδες; Άστο σου λέω φίλε...

AristidisZ
25/07/2013, 14:37
εννοω οτι αν δεν εβλεπες πριν....και τους εβλεπες ολους σε γραφειο....καλα εκαναν
γιατι ολοι παλευουμε για κατι καλυτερο στην ζωη

αν εννοεις οτι δεν βλεπεις μετα....τοτε συμφωνω..
γιατι φανταζομαι οτι εννοεις οτι κανεις δεν "καταδεχεται" να παει οικοδομη....εστω και αν δεν υπαρχει ουτε αυτο πλεον

δηλαδή καλύτερη ζωή ζούσε ένας υπαλληλάκος στην τράπεζα με 2 μεταπτυχιακά, γραβάτα με 46 βαθμούς κελσίου και 58 προϊσταμένους πάνω από τον κεφάλι του από ένα μαστόρι ;

ή γίνεται να στηριχτεί μια οικονομία μόνο με την παροχή υπηρεσιών ; (αν είσαι η Ελβετία μπορεί)

MG-KTiNoS
25/07/2013, 14:38
Μάστορες και εργάτες και οικοδόμοι υπήρχαν πάντα, μην λέμε τώρα χαζά. Το ότι οι αλλοδαποί ρίξανε τις τιμές στα τάρταρα και δουλεύαν ανασφάλιστοι, είναι το σημείο καμπής που διέλυσε πολλούς από αυτούς τους κλάδους και σε καμία περίπτωση δε το αναφέρω ως άλλοθι και αφορμή για ΧΑυγήτικους τσαμπουκάδες και απόψεις, αλλά ως γεγονός. Στην τελική δεν φταίνε οι αλλοδάποι. Από εκεί και έπειτα, οι όποιες φάμπρικες στην Ελλάδα υπήρχαν, δεν κλείσανε η πήραν τον πούλο επειδή δεν υπήρχε εργατικό δυναμικό, αλλά λόγω της μυστήριας κολεγιάς εξουσιάς - συνδικαλοπαπάρων. Μερικές την κάνανε απλώς γιατί οι μισθοί δεν συνέφερεαν πλεόν και πήγαν σκόπια, αλβανία, βουλγαρία για φθηνα εργατικά. Κρατάμε αυτό το τελευταίο λοιπόν. Φθηνά εργατικά. Με τους μισθούς που παίζαν στην Ελλάδα προ κρίσης και με την παγκσοσμιοποιήση στα φόρτε της, κάνενας δεν ήθελε να επενδύσει εδώ για ευνοήτους λόγους. Ούτε καν οι έλληνες επιχειρηματίες. Τώρα λοιπόν με 300 ευρουλάκια που θα αγοράζεις τον ιθαγενή δουλοπάροικο καταρτισμένο, ανοίγεται πεδίο δόξης λαμπρό για όλους τους βιομήχανους και φαμπρικανούς. Στο υπογάστριο της Ευρώπης, σε κομβικό γεωγραφικά σημείο... super! Ωστόσο ποτέ η Ελλάδα δεν είχε της υποδομές και την φτιάξη ως χώρα για να υποστηρίξει βιομηχανίες βαρέως τύπου, οπότε τίποτα συμπληρωματικές γραμμές παραγωγής θα δημιουργήσουν... π.χ. να φτιάχνεις τιμονια και τάσια για το VAG Group...

Δεν είναι οι μισθοί που τους έκαναν να φύγουν
Υπολόγισε 100 εργάτες η κόκα κόλα (μπορεί να λέω και πολλούς) με μισθό να πούμε χίλια... ? (μπορεί να λέω και πολλά)
Να βάλουμε και μια 500άρα φόρους κλπ ?
1500
Μια νταλίκα Αθήνα Θεσ/κη πόσα θέλει σε διόδια, πετρέλαια κλπ?

Άρα αλλού είναι το πρόβλημα.
Και είναι στο μαύρο χρήμα.
Τράβα λοιπόν εσύ να πεις στην κόκα κόλα που δεν επιτρέπει να παντρεύονται οι υπάλληλοι μεταξύ τους ότι ο τάδε θέλει τόσα νταβατζιλίκι !
Όχι τράβα !
Και τους το είχαν πει.
Αν ξαναβάλετε έκτακτες εισφορές και μλκιες εμείς ξεπαρεού !
Κι έβαλαν κι 'έφυγαν
ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ

ΝΑ σου πω κι ανέΓδοτο με 2 λέξεις ?
Έλληνας βιομήχανος...

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

MG-KTiNoS
25/07/2013, 14:39
δηλαδή καλύτερη ζωή ζούσε ένας υπαλληλάκος στην τράπεζα με 2 μεταπτυχιακά, γραβάτα με 46 βαθμούς κελσίου και 58 προϊσταμένους πάνω από τον κεφάλι του από ένα μαστόρι ;

ή γίνεται να στηριχτεί μια οικονομία μόνο με την παροχή υπηρεσιών ; (αν είσαι η Ελβετία μπορεί)

Αν δεν είσαι στην ΕΕ ένωση μπορεί...
:D

Sapadak
25/07/2013, 14:39
Καλά άστο Γιώργη... τις καλές εποχές μην σου πω ότι ήσουν και λαλάκας να δουλεύεις σε γραφείο... ξέρεις πόσα έβγαζαν υδραυλικοί, μαραγκοί, ψυκτικοί και γενικοί μερεμετατζίδες; Άστο σου λέω φίλε...

Ναι γιατι τώρα δε βγάζουν

Φιλαρακι (θερμουδραυλικός) ενω του προταθηκε να παω να δουλεψει σε καποιον εργολάβο για 5,5 κατοσταρικα το μηνα (καθαρα) προτιμησε τα μερεμετια και αν του κατσει καμια 'χοντρη δουλεια' μιας και βγαζει πολλαπλάσια (και μαυρα).
Αυτα στο q2 του 2013 οχι πριν 5-10 χρονια..τι να λέμε τωρα

AristidisZ
25/07/2013, 14:40
Ξαναλέω... αυτό με τις βιομηχανίες στην Ελλάδα και την παραγωγή αυτής της κλίμακας είναι απίστευτα γελοίο να το χρησιμοποιούμε ως επιχείρημα. Θέλει να έχεις και παράδοση σε αυτό τον τομέα και εμείς ποτέ δεν είχαμε γιατί πρωτίστως δεν βοηθάειη μορφολογία της χώρας, ενώ οι υποδομές πριν 100 χρόνια που άρχιζε το πανηγύρι, ήταν πρωτόλειες (να τη πάλι η Τουρκοκρατία και τα δεινά της!!! :lol: ) Έχω την αίσθηση ότι αναζητούμε βλαμμένες δικαιολογίες (οχι εσύ Αρίστο) και αφορμές για να τσακωνόμαστε μεταξύ μας... "Ποιος φταίει που δεν έγινα βιομηχανιές στη χώρα ε;"

Η ουσία είναι μια και ο μπακλαβάς γωνία. Ο πλούτος της χώρας είναι ο τουρισμός, η αγροτική παραγωγή και η ιστορική κληρονομιά, σε καμία περίπτωση τα χυτήρια και τα εργοστάσια. Καθίστε να αναλογιστείτε τις κινήσεις που έγιναν σε αυτούς του τρεις τομείς και μετά τα ξαναλέμε για το ποιος φταίει και γιατί.

σου απάντησα παρακάτω Κώστα
και συμφωνώ μαζί σου, βιομηχανία δεν είναι μόνο οι νταλίκες, απλά ξαναλέω ότι ΜΟΝΟ με παροχή υπηρεσιών δουλειά δε γίνεται

MG-KTiNoS
25/07/2013, 14:42
Ναι γιατι τώρα δε βγάζουν

Φιλαρακι (θερμουδραυλικός) ενω του προταθηκε να παω να δουλεψει σε καποιον εργολάβο για 5,5 κατοσταρικα το μηνα (καθαρα) προτιμησε τα μερεμετια και αν του κατσει καμια 'χοντρη δουλεια' μιας και βγαζει πολλαπλάσια (και μαυρα).
Αυτα στο q2 του 2013 οχι πριν 5-10 χρονια..τι να λέμε τωρα

ότι καλά έκανε...
ΕΚτώς αν ζεις εσύ με 5,5.

OldMan
25/07/2013, 14:43
σου απάντησα παρακάτω Κώστα
Παίζει να είσαι ο μόνος άνθρωπος που έχει ήδη απαντήσει ΠΑΡΑΚΑΤΩ...:eek:

MG-KTiNoS
25/07/2013, 14:43
Παίζει να είσαι ο μόνος άνθρωπος που έχει ήδη απαντήσει ΠΑΡΑΚΑΤΩ...:eek:

:lol:

AristidisZ
25/07/2013, 14:44
Παίζει να είσαι ο μόνος άνθρωπος που έχει ήδη απαντήσει ΠΑΡΑΚΑΤΩ...:eek:

αφού θα το κάνω τώρα, να, δες:

που λες Κώστα.... :bawl:

Sapadak
25/07/2013, 14:44
ότι καλά έκανε...
ΕΚτώς αν ζεις εσύ με 5,5.

Δε διαφωνώ, απλα αναφέρω οτι ακομα κονομανε παραπανω

el_hymador
25/07/2013, 14:45
Δεν είναι οι μισθοί που τους έκαναν να φύγουν
Υπολόγισε 100 εργάτες η κόκα κόλα (μπορεί να λέω και πολλούς) με μισθό να πούμε χίλια... ? (μπορεί να λέω και πολλά)
Να βάλουμε και μια 500άρα φόρους κλπ ?
1500
Μια νταλίκα Αθήνα Θεσ/κη πόσα θέλει σε διόδιο, πετρέλαια κλπ?

Άρα αλλού είναι το πρόβλημα.
Και είναι στο μαύρο χρήμα.
Τράβα λοιπόν εσύ να πεις στην κόκα κόλα που δεν επιτρέπει να παντρεύονται οι υπάλληλοι μεταξύ τους ότι ο τάδε θέλει τόσα νταβατζιλίκι !
Όχι τράβα !
Και τους το είχαν πει.
Αν ξαναβάλετε έκτακτες εισφορές και μλκιες εμείς ξεπαρεού !
Κι έβαλαν κι 'έφυγαν
ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ

ΝΑ σου πω κι ανέΓδοτο με 2 λέξεις ?
Έλληνας βιομήχανος...

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Σώπα ρε αυτά είναι ψιλά γράμματα.., δηλαδή η coca cola ας πούμε δεν είχε τα κονέ να πιάσει τους ψωμόλυσσες του πολιτικούς και να τους λιγδώσει λίγο το αντεράκι τους; Δηλαδή το μπομπολιστάν και το κοκκαλιστάν και όλα αυτά τα -αν πως το έκανε;

MG-KTiNoS
25/07/2013, 14:45
Δε διαφωνώ, απλα αναφέρω οτι ακομα κονομανε παραπανω

Οι πιο πολλοί δεν μπορούν να πληρώσουν ΤΕΒΕ...
(φακτ)
:(

kalgeorge
25/07/2013, 14:48
Καλά άστο Γιώργη... τις καλές εποχές μην σου πω ότι ήσουν και λαλάκας να δουλεύεις σε γραφείο... ξέρεις πόσα έβγαζαν υδραυλικοί, μαραγκοί, ψυκτικοί και γενικοί μερεμετατζίδες; Άστο σου λέω φίλε...

αυτο τι σχεση εχει ρε φιλε???
ξερω ποσα επαιρναν....γιατι τα σαββατοκυριακα δουλευα οικοδομη....
αυτο σημαινει οτι πρεπει και απαραιτητα να τα προτιμω??

el_hymador
25/07/2013, 14:49
σου απάντησα παρακάτω Κώστα
και συμφωνώ μαζί σου, βιομηχανία δεν είναι μόνο οι νταλίκες, απλά ξαναλέω ότι ΜΟΝΟ με παροχή υπηρεσιών δουλειά δε γίνεται

Μια χαρά γίνεται αρκεί να έχει δομηθεί σωστά. Το rooms to let 70 ευρώ μεταποιημένο κοτέτσι, greek salad με μια σταγόνα λάδι 15-40W, οι αρχαιλογικοί χώροι που ριμάζουν και τα προιόντα που πετάγονται σε χωματέρες, δεν είναι ο πιο σωστός τρόπος...