PDA

View Full Version : Διήθιση



Σελίδες : [1] 2

alres
28/05/2013, 14:42
Παιδάκια που οδηγάτε τα μεγάλα μηχανάκια σας με όλο το σετ της μαλακίας φορεμένο επάνω. . .

Όσα και ξερόγκαζα να κάνετε, όσα rayban να ιδρώσετε, όσο σφίξιμο στο λίπος και να ρίξετε, όταν κάνουμε διήθηση εμείς οι κοινοί θνητοί, θα σας πηγαίνουμε καροτσάκι, όσο καροτσάκι μας κάνει να είμαστε χαλαροί..

Αν σας περισσεύει τεστοστερόνη, βάλτε τα tdm και τους λοιπούς κουβάδες να κάνουν δοκό ισορροπίας σε κανένα διάζωμα

nikos_abel
28/05/2013, 14:46
Παιδάκια που οδηγάτε τα μεγάλα μηχανάκια σας με όλο το σετ της μαλακίας φορεμένο επάνω. . .

Όσα και ξερόγκαζα να κάνετε, όσα rayban να ιδρώσετε, όσο σφίξιμο στο λίπος και να ρίξετε, όταν κάνουμε διήθηση εμείς οι κοινοί θνητοί, θα σας πηγαίνουμε καροτσάκι, όσο καροτσάκι μας κάνει να είμαστε χαλαροί..

Αν σας περισσεύει τεστοστερόνη, βάλτε τα tdm και τους λοιπούς κουβάδες να κάνουν δοκό ισορροπίας σε κανένα διάζωμα

Το αυτό. Κάθε μέρα με το άγχος μη σαβουριαστείς από κανέναν εμβολισμό του Καπετάν Γουόρπ Ντράιβ. Και όσο ζεσταίνει, τόσο χειροτερεύει η κατάσταση.

sniper
28/05/2013, 16:13
Παιδάκια που οδηγάτε τα μεγάλα μηχανάκια σας με όλο το σετ της μαλακίας φορεμένο επάνω. . .

Όσα και ξερόγκαζα να κάνετε, όσα rayban να ιδρώσετε, όσο σφίξιμο στο λίπος και να ρίξετε, όταν κάνουμε διήθηση εμείς οι κοινοί θνητοί, θα σας πηγαίνουμε καροτσάκι, όσο καροτσάκι μας κάνει να είμαστε χαλαροί..

Αν σας περισσεύει τεστοστερόνη, βάλτε τα tdm και τους λοιπούς κουβάδες να κάνουν δοκό ισορροπίας σε κανένα διάζωμα

Δεν ξέρω τι μηχανάκι καβαλάς όταν κάνεις διήθιση, αλλά όταν ακούς κάτι μεγαλύτερο ή ταχύτερο (έστω και παπί) κάνε στην άκρη.

Εσύ μπορεί να μην μπορείς αλλά να μπορεί ο άλλος.

Κι άσε τους χαρακτηρισμούς στην ησυχία τους.

AristidisZ
28/05/2013, 16:21
εγώ πάντως όταν δε μπορώ να ακολουθήσω τον ρυθμό όσων βρίσκονται από πίσω κάνω είτε αριστερά, είτε δεξιά πίσω από ένα αμάξι, περιμένω να περάσει το λεφούσι και μετά συνεχίζω
δε μπορώ να κατηγορήσω κάποιον που κάνει την ίδια παρανομία με εμένα, αλλά σε άλλο ρυθμό

συμφωνώ με sniper (περιέργως :D )

Dant3
28/05/2013, 16:22
Και αν δε εχεις χωρο να κανεις στην ακρη αλλα παρολα αυτα ο αλλος απο πισω το βιολι του?

sniper
28/05/2013, 16:25
Και αν δε εχεις χωρο να κανεις στην ακρη αλλα παρολα αυτα ο αλλος απο πισω το βιολι του?

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρεις χώρο εκτός κι αν είναι σταματημένα εντελώς τ' αμάξια, οπότε δεν παιζει να κάνεις στηνν άκρη όντως αλλά κάποια στιγμή θα βρεθεί άνοιγμα..


Δεν φταίει σε τίποτα ο από πίσω που θέλει να πάει γρηγορότερα να τον πηγαίνεις σερνοντας. Μπορεί να βιάζεται, μπορεί να έχει καεί απο το βεντιλατέρ μπορεί χίλια δύο.


Επίσης, όσοι έχετε καθρέφτες και σίγουρα δεν είστε άνετοι στη διήθιση, μην πατε γρήγορα και μόλις δείτε ότι δεν χωράτε το κοκκαλώνετε γιατί κάποια στιγμή θα πετάξετε.

Bradipous
28/05/2013, 16:27
Δεν ξέρω τι μηχανάκι καβαλάς όταν κάνεις διήθιση, αλλά όταν ακούς κάτι μεγαλύτερο ή ταχύτερο (έστω και παπί) κάνε στην άκρη.

Εσύ μπορεί να μην μπορείς αλλά να μπορεί ο άλλος.

Κι άσε τους χαρακτηρισμούς στην ησυχία τους.

@alres
Τώρα κατάλαβες ποιος ήταν ο ηθικός αυτουργός.
:lol: :lol:

sniper
28/05/2013, 16:29
@alres
Τώρα κατάλαβες ποιος ήταν ο ηθικός αυτουργός.
:lol: :lol:

Όχι αλλά καταλάβαμε ότι ο alres πάει σαν την κάμπια (ή έχει GS1200)

Bowleno
28/05/2013, 16:40
συμφωνώ με sniper (περιέργως :D )



Nα το κοιτάξεις αυτό, φαίνεται σοβαρό. :D

κατά τα λοιπά κι εγώ συμφωνώ μαζί του (θα πάω κι εγώ να κοιταχτώ.....)

Bladerunner
28/05/2013, 16:48
όσο καροτσάκι μας κάνει να είμαστε χαλαροί..

Σκέψου να πετύχεις μπροστά σου αναβάτη που δεν αισθάνεται χαλαρός αν περάσει τα 10 χλμ/ώρα κατά τη διήθηση. Και σε πηγαίνει καροτσάκι. Δεν θα ήθελες να κάνει λίγο στην άκρη ώστε να περάσεις;

Πέρα από αυτό, το να σπας τα νεύρα των άλλων (δίκαια ή άδικα), μόνο ασφαλές δεν είναι.

ktmakis
28/05/2013, 16:59
Ειρήνη παίδες....

Ολοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε με τα σκατά... Αν κάποιος είναι πιο θερμόαιμος και βράζει πιο πολύ το σέβομαι και κάνω στην άκρη είτε πάω κάμπια είτε τέζα.
5 λεπτά πάνω 5 κάτω πάλι στα σκατά θα είμαστε.....

Μόνο μη κορνάρετε γιατι δεν αντέχω άλλη ηχορύπανση και νεύρα........

pipe_smoker
28/05/2013, 17:09
Επίσης, όσοι έχετε καθρέφτες και σίγουρα δεν είστε άνετοι στη διήθιση, μην πατε γρήγορα και μόλις δείτε ότι δεν χωράτε το κοκκαλώνετε γιατί κάποια στιγμή θα πετάξετε.

Σύμφωνοι, αλλά καλό είναι να κρατάμε κάποιες αποστάσεις όταν είμαστε από πίσω γιατί ο μπροστά μπορεί να κοκκαλώσει για πολλούς και διάφορους λόγους ασχέτως του αν έχει καθρέφτες, αν καβαλάει παπί ή GS, αν πηγαίνει γρήγορα ή αργά.

alres
28/05/2013, 17:37
Να ήταν η Ελλάδα Μονακό, να είχε autobahn, να είχαμε 4 λωρίδες απο εδώ και 4 από εκεί, να...να...να... να καταλάβαινα ότι κλείνω εγώ ο ταπεινός με τα λίγα κυβικά μου, τον τεράστιο με τα παραπάνω κυβικά του πάνω στη διήθηση, που όταν με περάσει δεν θα τον ξαναδώ, να το καταλάβω. Τον κλείνω.

Να κάνεις ξερόγκαζα στην Αθήνα, στον Πειραιά, για να φτάσεις πρώτος στο επόμενο κόκκινο φανάρι, αφού μας έχεις σπάσει τα ούμπαλα, αφού μας περάσεις σχεδόν ακουμπώντας μας, το βρίσκω κάργα αντικοινωνικό, ηλίθια επικίνδυνο, που τους τσιτώνει όλους χωρίς κανένα απολύτως λόγο. Απολύτως (...στυλ Μπένι...)

Πριν μερικές μέρες σε διήθηση κάποιου πολύ βιαστικού, κάποιος (όπως συνήθως) άλλαξε λωρίδα. Τόσο απλά. Και δεν είχαμε μόνο γρατζουνιές και φτερά, είχαμε και άλλα, πολύ δυσάρεστα.

Όταν υπάρχει χώρος δεξιά αριστερά, ναι ο κανόνας λέει αφήνεις το γρηγορότερο να φύγει, για να μην δημιουργούνται προβλήματα.
Όταν κάποιος σου κολλάει και όλα δίπλα και μπροστά σου είναι πιο ακίνητα και απ την ελληνική οικονομία, που από το στυλ καταλαβαίνεις ότι θα σου κόλλαγε και να ήσασταν μόνοι στη μέση της ερήμου, τότε αλλάζει.

Συνήθως, όταν επειγόμαστε σοβαρά και κάνουμε σφήνες, διήθηση με ταχύτητα, βάζουμε αλαρμ, κόρνες, κουνάμε χέρια, δείχνουμε ότι συμβαίνει κάτι επείγον. Και φαίνεται.

Το στυλ σαγιονάρα, κοντομάνικο, γυαλί, ξετάπωτη και ύφος "βιάζομαι", δεν βιάζεται.

fkol k4
28/05/2013, 18:05
Όταν πάει κάποιος πιο γρήγορα από μας τον αφήνουμε να περάσει. Έτσι απλά, χωρίς κοινωνικοοικονομικοπολιτικοψυχολογικές αναλύσεις.
Ο λόγος είναι πολύ απλός.
Γιατί αν όντως μπορεί να πάει πιο γρήγορα δεν κερδίζουμε κάτι με το να καθόμαστε σαν τον τσέλιγκα στο γάϊδαρο μπροστά του, ενώ αν είναι άσχετος θα κάνει καμία μ@λ@κία και θα γίνουμε όλοι μαζί μαλλιοκούβαρα.
Οπότε, τον αφήνουμε μπροστά να πάει όπου θέλει ή και να βροντήξει παραπέρα μόνος του άμα γουστάρει και ησυχάζουμε.

Αν είχαμε autobahn και 4 λωρίδες από εδώ και 4 από εκεί κτλ κτλ, δεν θα χρειαζόταν καν η διήθηση.

Στο κάτω κάτω, αν ο άλλος περάσει και μετά πάει αυτός σαν κότα, μπορείς μετά να τον αρχίσεις εσύ στο δούλεμα και να έχεις εσύ κάποιον να ενοχλείς, έτσι δεν είναι;

alres
28/05/2013, 18:16
Όταν πάει κάποιος πιο γρήγορα από μας τον αφήνουμε να περάσει. Έτσι απλά, χωρίς κοινωνικοοικονομικοπολιτικοψυχολογικές αναλύσεις.
Ο λόγος είναι πολύ απλός.
Γιατί αν όντως μπορεί να πάει πιο γρήγορα δεν κερδίζουμε κάτι με το να καθόμαστε σαν τον τσέλιγκα στο γάϊδαρο μπροστά του, ενώ αν είναι άσχετος θα κάνει καμία μ@λ@κία και θα γίνουμε όλοι μαζί μαλλιοκούβαρα.
Οπότε, τον αφήνουμε μπροστά να πάει όπου θέλει ή και να βροντήξει παραπέρα μόνος του άμα γουστάρει και ησυχάζουμε.

Αν είχαμε autobahn και 4 λωρίδες από εδώ και 4 από εκεί κτλ κτλ, δεν θα χρειαζόταν καν η διήθηση.

Στο κάτω κάτω, αν ο άλλος περάσει και μετά πάει αυτός σαν κότα, μπορείς μετά να τον αρχίσεις εσύ στο δούλεμα και να έχεις εσύ κάποιον να ενοχλείς, έτσι δεν είναι;


Έχεις καταλάβει ότι η συζήτηση γίνεται γι αυτή τη μικρή λέξη που λες: "τον αφήνουμε" ;
Αυτό προϋποθέτει ότι αυτό που θέλει, γίνεται, χωρίς ο μπροστά να γίνει χαλκομανία από το στρίμωγμα ή από την πίεση.

Επίσης αυτή η εύκολη αποδοχή ότι είναι εκ προοιμίου αποδεκτή και σωστή μια μεγαλύτερη ταχύτητα σε αστικό περιβάλλον, μου κάνει κάπως. Δηλαδή σε αυτή τη χώρα έχει δίκιο αυτός που βιάζεται, αυτός που έχει το μεγαλύτερο μηχανάκι ή απλά "το έχει" και πρέπει γι αυτό το λόγο όλοι να υποκλιθούμε σε ένα αστικό περιβάλλον στα άλογα και στο ταλέντο του και να ζοριστούμε, για να μην περιμένει 1 λεπτό.

Επίσης, όταν μπροστά σου είναι νεαρά ύπαρξη, θηλυκού γένους, φορώντας όσα λιγότερα γίνεται, βιάζεσαι;

alres
28/05/2013, 18:20
Επίσης για κάποιο λόγο, η συμπεριφορά αυτή, είναι πολύ έντονη όταν ανοίγει ο καιρός και όχι το χειμώνα.

g_m900
28/05/2013, 18:22
οποιος δεν την παλευει οταν κανει διηθηση και παει παραπανω απο οσο μπορει...τοτε η αναβαθιση γινεται αυτοματα μονη της απο Διηθηση...σε Διεισδυση!!!!

Manalishi
28/05/2013, 18:27
Το στυλ σαγιονάρα, κοντομάνικο, γυαλί, ξετάπωτη και ύφος "βιάζομαι", δεν βιάζεται.

Και μου το έλεγε η μάνα μου απο μικρό παιδί, τον κυριλέ τον άνθρωπα όλοι τον σέβονται.....Θα έχω μια αλλαξιά ρούχα κάτω απο τη σέλα, ή μια γραβάτα αν δεν χωράει μαζί με το κουστούμι και τα μανικετόκουμπα.....για παν ενδεχόμενο....

Όπως λοιπόν κρίνεις εσύ αυθαίρετα οτι όποιος βιάζεται, δεν φοράει σαγιονάρα και γυαλιά αλλά Sidi και Dainese, και τον "τιμωρείς" κιόλας με καθυστέρηση, άλλο τόσο αυθαίρετα και αυτός "καγκουριάζει". Το αν κάποιος τσιτ΄πωνει, είναι δικό του πρόβλημα προσωπικό...

fkol k4
28/05/2013, 18:34
Έχεις καταλάβει ότι η συζήτηση γίνεται γι αυτή τη μικρή λέξη που λες: "τον αφήνουμε" ;

Αν δεν μπορούμε είναι άλλο θέμα, που όμως δεν είναι η πλειοψηφία των περιπτώσεων. Συνήθως μπορούμε. Αν είναι τα πάντα κολλημένα γύρω γύρω, γυρίζουμε και ρίχνουμε και κανένα μπινελίκι, δεν χάλασε κι ο κόσμος...

Επίσης αυτή η εύκολη αποδοχή ότι είναι εκ προοιμίου αποδεκτή και σωστή μια μεγαλύτερη ταχύτητα σε αστικό περιβάλλον, μου κάνει κάπως.

Αυτό δεν μας αφορά. Αν κάποιος θέλει να πάει με τη λάθος ταχύτητα, ας το κάνει. Το να κλείνεις κάποιον προφασιζόμενος πως εσύ πας ήδη αρκετά γρήγορα, είναι εντελώς αφελές, για να μην πω εν δυνάμει επικίνδυνο.
Στο κάτω κάτω δεν ξέρεις αν ο άλλος μπορεί ή όχι, μπορεί αυτό που εσύ θεωρείς πολύ για κάποιον άλλον να είναι υπερβολικά εύκολο.


Επίσης, όταν μπροστά σου είναι νεαρά ύπαρξη, θηλυκού γένους, φορώντας όσα λιγότερα γίνεται, βιάζεσαι;

Σαν να μην πιστεύω πως αυτό ισχύει πάντα...

MG-KTiNoS
28/05/2013, 18:36
Παιδάκια που οδηγάτε τα μεγάλα μηχανάκια σας με όλο το σετ της μαλακίας φορεμένο επάνω. . .

Όσα και ξερόγκαζα να κάνετε, όσα rayban να ιδρώσετε, όσο σφίξιμο στο λίπος και να ρίξετε, όταν κάνουμε διήθηση εμείς οι κοινοί θνητοί, θα σας πηγαίνουμε καροτσάκι, όσο καροτσάκι μας κάνει να είμαστε χαλαροί..

Αν σας περισσεύει τεστοστερόνη, βάλτε τα tdm και τους λοιπούς κουβάδες να κάνουν δοκό ισορροπίας σε κανένα διάζωμα

Εγώ
το ΤΔΜ μου
τα έξτρα μου κιλά
η έξτρα μου τεστοστερόνη
τα μαύρα μου τα ρέιμπαντ
:cool:
σ έχουμε γραμμένο !
:lol:

Α και που σαι όταν φτάνεις στο φάναρι κάνε στη μπάντα γιατί δεν έχεις γκάζι και με καθηστερείς...
Μπορεί εσύ να μη μπορείς κλπ έγω μπορώ...
:lol:

(κι ο χαγιαμούζας ΚΑΡΑΜΠΟΡΕΙ)
:rotflmao:

Allst@rf
28/05/2013, 18:37
Και γιατί να μην κάνει ο γρήγορος ένα ελιγμό, να μπει στην άλλη λωρίδα και να κάνει εκεί διηθηση με όσα χλμ θέλει ;

Εγώ αυτό έκανα όταν κυκλοφορουσα Αθήνα και συνέβαινε το παραπάνω...

alres
28/05/2013, 18:37
Και μου το λέγε η μάνα μου να μην απαντώ σε όσους δεν καταλαβαίνουν τα αυτονόητα

Το να τσιτώνει κάποιος στο δρόμο είναι προσωπικό του πρόβλημα. Μάλιστα.
Αλλά όταν έχεις μηχανή, δεν πας να τσιτώσεις κανέναν παράξενο με νταλίκα να δεις πόσο προσωπικό γίνεται μετά.

nihristo
28/05/2013, 18:39
Επίσης για κάποιο λόγο, η συμπεριφορά αυτή, είναι πολύ έντονη όταν ανοίγει ο καιρός και όχι το χειμώνα.

εγώ alres συμφωνώ μαζί σου φιλαράκι μου, αλλά το να μείνεις μπροστά του είναι επικίνδυνο. Το παιδί που έβγαλε τώρα το Z1000 από την ντουλάπα που το χε τον χειμώνα και ξαφνικά είναι πολύ γρήγορος μέσα στην κίνηση,
θέλει προσοχή γιατί σε κανένα φρενάρισμα θα βρεθεί πάνω σου.

Αντίστοιχη φάση τώρα που καλοκαιριάζει είναι τα σκούτεροειδή μπαουλοντίβανοπολυθρονες με σαγιονάρα δίχαλο και περνάμε κόκκινα αφού κοιτάμε πρώτα.
Τις προάλλες θα αγκαλιαζόμουν με έναν τέτοιον.

fkol k4
28/05/2013, 18:46
Και μου το λέγε η μάνα μου να μην απαντώ σε όσους δεν καταλαβαίνουν τα αυτονόητα

Το να τσιτώνει κάποιος στο δρόμο είναι προσωπικό του πρόβλημα. Μάλιστα.
Αλλά όταν έχεις μηχανή, δεν πας να τσιτώσεις κανέναν παράξενο με νταλίκα να δεις πόσο προσωπικό γίνεται μετά.

Ποια είναι τα αυτονόητα, το ότι εσύ (ή εγώ) ξέρεις (ή ξέρω) πόσο γρήγορα πρέπει να πηγαίνει κάποιος στο δρόμο;
Μα ακόμα και να το ξέρεις, δεν έχει καμία σημασία, άμα ο άλλος θέλει να τρέξει, θα το κάνει. Ε, άστον να το κάνει μακριά σου, που είναι το περίεργο;

Τα περί τσαμπουκάδων με νταλίκα δεν ξέρω που απευθύνονται, αλλά αν σε εμένα, θα ήθελα ειλικρινώς να μάθω που κολλάνε...

nikos_abel
28/05/2013, 18:47
Είναι ΛΟΓΙΚΟ να τον αφήσεις. Κυρίως για τη δικιά σου ασφάλεια. Όμως δεν είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ. Άμα θέλεις.

alres
28/05/2013, 18:48
Αν δεν μπορούμε είναι άλλο θέμα, που όμως δεν είναι η πλειοψηφία των περιπτώσεων. Συνήθως μπορούμε. Αν είναι τα πάντα κολλημένα γύρω γύρω, γυρίζουμε και ρίχνουμε και κανένα μπινελίκι, δεν χάλασε κι ο κόσμος...


Αυτό δεν μας αφορά. Αν κάποιος θέλει να πάει με τη λάθος ταχύτητα, ας το κάνει. Το να κλείνεις κάποιον προφασιζόμενος πως εσύ πας ήδη αρκετά γρήγορα, είναι εντελώς αφελές, για να μην πω εν δυνάμει επικίνδυνο.
Στο κάτω κάτω δεν ξέρεις αν ο άλλος μπορεί ή όχι, μπορεί αυτό που εσύ θεωρείς πολύ για κάποιον άλλον να είναι υπερβολικά εύκολο.



Σαν να μην πιστεύω πως αυτό ισχύει πάντα...

Ρε φίλε, ειλικρινά, αυτά τα "συνήθως" και τα "πάντα", που τα βασίζεις;
Καταλαβαίνεις για τι σκηνικό μιλάμε;
Είσαι Αλεξάνδρας, πας ήδη με 60-70 σε διήθηση, τα κουτιά πάνε με 40 δίπλα δίπλα, η μπροστά μοτο πάει με ίδια χιλιόμετρα και έρχεται απο πίσω το καγκούρι και σε παει ρόδα ρόδα....Να παει που ο πρωταθλητής γαμώ το σπίτι μου; Ποιον κλείνω;

Όλοι οι γρήγοροι σε αυτή τη χώρα μαζεμένοι, έναν μπρωταθλητή στα gp δεν έβγαλε ακόμα

spyrakos35
28/05/2013, 18:50
επειδή κ@υλιάρηδες υπάρχουν πολλοί και δεν το φύλαγα 42 χρόνια για να την φάω από κάγκουρα/βιαστικό/ότιθέτεβάλτε, κάνω (εφόσον και όταν μπορώ) στην μπάντα και "προσεύχομαι" για πάρτη του....

στο οτι σπάνε αρχίδια και γίνονται επικίνδυνοι για όλους, θα συμφωνήσω.... γιατί δεν τους διακρίνει και η λογική/ψυχραιμία οτι ο σάλιαγκας μπροστά πρέπει να βρει και χώρο για να τον αφήσει..... βέβαια αν τους διέκρινε η λογική (κάποιοι) ίσως να φόραγαν έστω και κράνος εργοδηγού μετρό....

:beer:


και πόσο παραπάνω λενε οι κανόνες ασφαλούς οδήγησης ρε παιδιά οτι πρέπει να πηγαίνουμε στην διήθηση???

pipe_smoker
28/05/2013, 18:53
Όπως είχε ειπωθεί κάποτε εδώ μέσα (δε θυμάμαι απο ποιον), ο σωστός γρήγορος και θα βρει τρόπο να περάσει και θα το κάνει χωρίς να αγχώσει κανέναν και χωρίς να κινδυνέψει ούτε ο ίδιος ούτε κανείς άλλος.

Αυτό προϋποθέτει ότι υπάρχει χώρος ανάμεσα στα αυτοκίνητα (μπρος και πίσω εννοώ) , το οποιο σημαίνει ότι κινούνται κι αυτά, απλά πάνε πιο αργά γιατί έχει κίνηση κλπ. Εκεί που χωράει λοιπόν ο αργός/μπροστάς να κάνει "άκρη", χωράει ΣΥΝΗΘΩΣ κι ο γρήγορος/πίσως να ελιχθεί ώστε να τον περάσει και στα @@ του λουλούδια.

Σε περίπτωση που τα αυτοκίνητα έχουν κάνει ουρά ενός χιλιομέτρου και περιμένουν ένα σκατοφάναρο που δε λέει να ανάψει, δε συμβαίνει πάντα να χωράει μηχανή ανάμεσά τους ώστε να μπει ο αργός να κάνει χώρο στο γρήγορο. Αν βρει χώρο καλά θα κάνει να μπει. Αν όχι, σε λίγο θα βρίσκονται και οι δύο μπροστά από τα αυτοκίνητα ούτως ή άλλως και ο γρήγορος μπορεί να φύγει και να εξαφανιστεί.

Και κάποιος αργός θα βρεθεί μπροστά μας (που κάποιες φορές δε θα μπορεί να κάνει κάτι) και κάποιος πιο γρήγορος πίσω μας (όταν εμείς δε θα μπορούμε να κάνουμε κάτι).

Λίγη ηρεμία δε βλάπτει.

MG-KTiNoS
28/05/2013, 18:58
Λίγη ηρεμία δε βλάπτει.

Αλλά πάλι αν δεν είσαι ήρεμος

που ξέρεις...

Η Ζωή είναι μεγάλη πτν
και δεν υπλογίζει τεστοστερόνες.
:D


291506

Εγώ όταν αργώ ΤΟΤΕ θα πετύχω το σαλιγκαρόπουλο...

Στανταράκι ! ! ! !
:lol:

fkol k4
28/05/2013, 19:07
Όπως είχε ειπωθεί κάποτε εδώ μέσα (δε θυμάμαι απο ποιον), ο σωστός γρήγορος και θα βρει τρόπο να περάσει και θα το κάνει χωρίς να αγχώσει κανέναν και χωρίς να κινδυνέψει ούτε ο ίδιος ούτε κανείς άλλος.

Κάποια στιγμή, ναι.
Αν όμως ο σωστός γρήγορος πετύχει και τρεις και μέχρι να τους περάσει με ασφάλεια τον πιάσουν 3-4 φανάρια παραπάνω, τι να το κάνει να τους περάσει;
Τι πειράζει μωρέ να κάνεις λίγο πιο 'κει;
Κι αν δεν είναι σωστός γρήγορος αλλά είναι παπάρας γρηγορίδης και καταλήξουμε όλοι μαζί κάτω από το στόκο που κουβαλάει στην κεφάλα;

Εγώ πάντως, θα συνεχίσω να κάνω πέρα να με περνάει όποιος θέλει να πάει γρηγορότερα.
Ειδικότερα αν είναι κανένα γρήγορο κτήνος με μοτοσκούζι...:lol:

pipe_smoker
28/05/2013, 19:08
Εγώ όταν αργώ ΤΟΤΕ θα πετύχω το σαλιγκαρόπουλο...

Στανταράκι ! ! ! !
:lol:

Αν έχεις αργήσει ένα τέταρτο δε θα καταφέρεις κάτι με το να αρχίσεις στις κόρνες το σαλιγκαρόπουλο για να πάρει το μηχανάκι στο σβέρκο σαν αρνί που το πάνε για σφάξιμο και να αρχίσει να τρέχει για να φύγει από μπροστά σου.
Λίγα δευτερόλεπτα θα κερδίσεις.
Κι ένα ωραίο θέαμα εάν όντως καταφέρει να πάρει το μηχανάκι στο σβέρκο σαν αρνί:lol:

Allst@rf
28/05/2013, 19:10
Δε τη παλευετε καθόλου στη πρωτευουσα ρε μάγκες...

:(

alres
28/05/2013, 19:13
επιτέλους το πε κάποιος

MG-KTiNoS
28/05/2013, 19:14
Αν έχεις αργήσει ένα τέταρτο δε θα καταφέρεις κάτι με το να αρχίσεις στις κόρνες το σαλιγκαρόπουλο για να πάρει το μηχανάκι στο σβέρκο σαν αρνί που το πάνε για σφάξιμο και να αρχίσει να τρέχει για να φύγει από μπροστά σου.
Λίγα δευτερόλεπτα θα κερδίσεις.
Κι ένα ωραίο θέαμα εάν όντως καταφέρει να πάρει το μηχανάκι στο σβέρκο σαν αρνί:lol:


Κοίτα άμα φύγω από το σπίτι μετά τις 8...
ΣΙΓΟΥΡΑ

Θα βρω την κοπέλα με το ροζ σκούτερ που λέει πρίνσες στη βαλίτσα, τον άλλονα με το σκούτερ που έχει ξεχάσει να βγάλει τη κουβέρτα, τον παππού με το καφάσι στο παπί, τον βεσπάκια με το λουκ 60ς και το άσπρο ταψί για κράνος..
ή ΟΛΟΥΣ !!!!

Οκ θα ρίξω κανένα καντίλι από μέσα μου -να πάει καλά η μέρα- αλλά δεν θα το κάνω θέμα.
Κάποιο πεζοδρόμιο θα καβαλήσω...
:D


:lol:

pipe_smoker
28/05/2013, 19:18
Τι πειράζει μωρέ να κάνεις λίγο πιο 'κει;


Μόνο τα φασόλια πειράζουν:smokin:

Γενικά μιλούσα.
Δεν είπα ότι δεν κάνω στην άκρη όταν βρεθεί κάποιος πίσω μου που θέλει να πάει πιο γρήγορα. Σαφώς και κάνω. Αρκεί να μπορώ.
Εννοώ ότι δε θα πλακωθώ στις μανούβρες και να κινδυνέψω να γρατζουνίσω κανά σταματημένο αυτοκίνητο για να χώσω τη μηχανή πλάγια κακήν κακώς, γιατί εγώ έχω cb και δε χωράω κι αυτός έχει παπί και δεν αντέχει να μείνει 3 αυτοκίνητα πίσω στο φανάρι. Δε νομίζω ότι είναι παράλογο αυτό που λέω.



Εγώ πάντως, θα συνεχίσω να κάνω πέρα να με περνάει όποιος θέλει να πάει γρηγορότερα.
Ειδικότερα αν είναι κανένα γρήγορο κτήνος με μοτοσκούζι...:lol:

Κι εγώ θα συνεχίσω να κάνω πέρα να με περνάει όποιος θέλει να πάει γρηγορότερα, και θα συνεχίσω όταν θέλω να πάω εγώ γρηγορότερα να το κάνω όσο γίνεται χωρίς να ενοχλώ αυτόν που δεν μπορεί.

Εγώ αν πετύχω το κτήνος μή σου πω ότι θα προσπαθήσω να του κλείσω και το δρόμο επίτηδες για να ανεβάσει πίεση:lol::lol::lol:

manhunter
28/05/2013, 19:19
Εγώ θα πώ κάτι που ειχε πει ο Βύρωνας παλιότερα, σε άλλο θρεντ

''Ο πραγματικά γρήγορος (ή και αυτός που απλά βιάζεται) θα βρεί τρόπο να περάσει''

Πάντως εγώ όταν είμαι μπροστά, κάνω στην άκρη στους γρήγορους, και σκάω και χαιρετούρα.
Οταν είμαι πίσω και περάσω (ή με αφήσουν να περάσω), πάλι σκάω χαιρετούρα.

Οσοι ζουμε καθημερινα με μοτο στην πρωτευουσα, τα εχουμε λυσει τα υπαρξιακα μας...

endopandou
28/05/2013, 19:31
Δηλαδή το θρέντ έχει σκοπό να πειστούμε να περιμένουμε υπομονετικά και πολιτισμένα τον σαλίγκαρο που μας έχει γραμμένους στα παλαιότερα των υποδημάτων του, ή να κράξουμε όλοι μαζί τον αρχικάγκουρα που θέλει να πάει με 1000 μες στην κίνηση;

Billymuse
28/05/2013, 19:39
Δηλαδή το θρέντ έχει σκοπό να πειστούμε να περιμένουμε υπομονετικά και πολιτισμένα τον σαλίγκαρο που μας έχει γραμμένους στα παλαιότερα των υποδημάτων του, ή να κράξουμε όλοι μαζί τον αρχικάγκουρα που θέλει να πάει με 1000 μες στην κίνηση;

όντως..τι κάνεις όταν ανήκεις στην ενδιάμεση κατηγορία ???

spyrakos35
28/05/2013, 19:39
Δηλαδή το θρέντ έχει σκοπό να πειστούμε να περιμένουμε υπομονετικά και πολιτισμένα τον σαλίγκαρο που μας έχει γραμμένους στα παλαιότερα των υποδημάτων του, ή να κράξουμε όλοι μαζί τον αρχικάγκουρα που θέλει να πάει με 1000 μες στην κίνηση;

εσύ κύριε πονηρίδη σε ποια συνομοταξία ανήκεις που πετάχτηκες σαν την π@ύτσα μες στα λάχανα να μας κάνεις και υποδείξεις?????:smokin:


:lol:

Bladerunner
28/05/2013, 19:48
Επιμένω:

Ο νευριασμένος αναβάτης είναι το ίδιο επικίνδυνος με τον αγχωμένο. Επικίνδυνοι για την δική ΜΟΥ ασφάλεια. Οπότε, αποφεύγω να νευριάσω τον από πίσω γρήγορο διευκολύνοντάς τον να περάσει, και αποφεύγω να αγχώσω τον αργότερο περνώντας τον διακριτικά.

alres
28/05/2013, 19:57
Επιμένω:

Ο νευριασμένος αναβάτης είναι το ίδιο επικίνδυνος με τον αγχωμένο. Επικίνδυνοι για την δική ΜΟΥ ασφάλεια. Οπότε, αποφεύγω να νευριάσω τον από πίσω γρήγορο διευκολύνοντάς τον να περάσει, και αποφεύγω να αγχώσω τον αργότερο περνώντας τον διακριτικά.

Λακωνικά και ουσιαστικά

Bradipous
28/05/2013, 20:02
Και που να πετύχεις κ τον μπάρμπα με την γουρουνα να προσπαθεί να κανει διηθιση αλλά να κολλάει μεταξύ αστικού και αυτοκινήτου χωρίς έξοδο διαφυγής και τελικά να βρίσκεσαι 5 αμάξια πίσω στο φανάρ.
Τρατζικ!

:plaf:

pipe_smoker
28/05/2013, 20:09
Επιμένω:

Ο νευριασμένος αναβάτης είναι το ίδιο επικίνδυνος με τον αγχωμένο. Επικίνδυνοι για την δική ΜΟΥ ασφάλεια. Οπότε, αποφεύγω να νευριάσω τον από πίσω γρήγορο διευκολύνοντάς τον να περάσει, και αποφεύγω να αγχώσω τον αργότερο περνώντας τον διακριτικά.

Καλά κάνεις κι επιμένεις.
Αλλά δε νομίζω να διαφωνεί κάποιος με αυτό.
Κι αυτό νομίζω ότι είναι και το νόημα του thread που ρώτησε κι ο έντο πιο πάνω.
5 άτομα το ίδιο πράμα λέμε :lol:

sniper
28/05/2013, 20:16
Λακωνικά και ουσιαστικά

Nαι αλλά στο 1ο σου ποστ λες κάτι για καρότσα και δοκούς ισσοροπίας....

Πρόσεχε μόνο μην πετύχεις κανέναν περίεργο και περνώντας σε κλωτσήσει...

endopandou
28/05/2013, 20:26
εσύ κύριε πονηρίδη σε ποια συνομοταξία ανήκεις που πετάχτηκες σαν την π@ύτσα μες στα λάχανα να μας κάνεις και υποδείξεις?????:smokin:


:lol:

Αν και απάντηση δεν πήρα παμ' παρακάτ'...

Στα σοβαρά... Ξέρεις που ανήκω, ξέρεις επίσης πως έχω γνώση του τι κάνω και των συνεπειών. Το θέμα είναι πως αν κάποιος θέλει να με περάσει είτε είμαι με το μοτό είτε με το κουτί θα τον αφήσω χωρίς δισταγμό και χωρίς να σκεφτώ που πάει ο μαλάκας. Δεν μπορώ να μπω σε άλλη λογική.
Στις υποδείξεις... Αν μετράει η γνώμη μου... μένουμε πίσω απο κάποιον που κινείται με περίπου την ίδια ταχύτητα με εμάς. Αυτό το χιλιοειπωμένο ίσως τίπ είναι η πιο ασφαλής λύση.
Και στη μαλακία... Αν καταφέρει (ΑΝ) να με εγκλωβίσει πίσω του κάποιος προκλητικά ενώ θα μπορούσε να με αφήσει να περάσω, ίσως δει super corsa 180άρι στους 3 πόντους απο το μπροστινό του ως απάντηση στη μαλακία...
Στην πλάκα... Ανοίκω endoνότατα στη συνομοταξία δυκοτιλήδωνων μανωλιώδη καγκουροειδή το γένος δουκέων των χρεποειδών :tooth:

Μα τώρα είναι να συζητάμε αν θα πρέπει να αφήνουμε τους πιο γρήγορους να περάσουν όταν καλώς ή κακώς είμαστε παράνομοι και ανυπεράσπιστοι απο τον νόμο αν συμβεί κάτι;

alres
28/05/2013, 20:33
Κάνουν και τέτοια δηλαδή αυτοί οι γρήγοροι;

Άμα είναι έτσι να φυλάγομαι. Καλά που μου το είπες.

endopandou
28/05/2013, 20:38
Κάνουν και τέτοια δηλαδή αυτοί οι γρήγοροι;

Άμα είναι έτσι να φυλάγομαι. Καλά που μου το είπες.

Δεν έχει σχέση με την ταχύτητα αλλά με τον εκνευρισμό που εν γνώση μας μπορεί δημιουργήσουμε, αυτό εξηγώ. ;)

alres
28/05/2013, 20:43
Δεν έχει σχέση με την ταχύτητα αλλά με τον εκνευρισμό που εν γνώση μας μπορεί δημιουργήσουμε, αυτό εξηγώ. ;)

Το ξέρω ότι το λες γι αυτό, εννοείται και είναι προνοητική κίνηση.

Η απάντηση δεν πήγαινε σε εσένα, αλλά με κάποιο τρόπο κόλλησε και σε σένα.

(α και που σαι endopandou βάλε ν ακούς joinradio πλέον ιντερνετικά μόνο, είναι η εξέλιξη του best)

Καλή συνέχεια

endopandou
28/05/2013, 20:50
(α και που σαι endopandou βάλε ν ακούς joinradio πλέον ιντερνετικά μόνο, είναι η εξέλιξη του best)

Καλή συνέχεια

O best λείπει... Καλή συνέχεια και υπομονή στους δρόμους. Μην χάνεσαι... :beer:

MG-KTiNoS
28/05/2013, 21:12
Λοιπόν…
Ώρα 6.45
Το ξυπνητήρι χτυπά μελωδικά!
Σε κάποια άλλη διάσταση….
Κατά κάποιο τρόπο σβήνει.
Τώρα εγώ το έσβησα, ο γάτος, μόνο του, ένας θεός ξέρει?
Ώρα μετά σκέφτομαι ωωω τι γλυκός ύπνος !!!! Πόσο τη βρίσκω εδώ στο κρεβατάκι μου….
Τη βρίσκω ?
Μα γιατί τη βρίσκω ?
Κανονικά έπρεπε να έχω ξυπνήσει και να νυστάζω και να υποφέρω…
ΆΡΓΗΣΑ !!!!
ΓΑΜΩ Τ….
Ανοίγω τα μάτια μου κοιτάω το ρολόι… 8,45 !!!!
Φτουυυυ σου πστηηηηη!
Σηκώνομαι τρέχοντας φοράω ότι βρω, βουτάω κλειδιά, κράνος τσάντα και την κάνω.
Ότι φοράω 2 διαφορετικές κάλτσες θα με απασχολήσει αργότερα.
Βάζω κράνος, τραβάω τσοκ μπρρρρρ το ΧΤ με τα σλικ!
Ναι το ξέρω , έπρεπε να είχα αλλάξει λάστιχα χτες…
Δώσε εσύ λεφτά κι εγώ τα αλλάζω ,,, χτες !
Τσουλάω σχετικά αργά μέχρι Λ Αμφιθέας να ζεσταθεί το μοτέρ, ε μη του βγάλουμε και τα μάτια αμαρτία είναι.
Μπαίνω Αμφιθέας.
Μπουτιλιάρισμα.
Κλασικά η μαλάκω θα κάνει στάση μπροστά από το δημοτικό να αφήσει το κανακάρη της και θα του φωνάζει διάφορες μαλακίες από το ανοιχτό παράθυρο, ενώ ένα μαλάκας Αλβανός με πράσινο γιλέκο θα το παίζει σχολικός τροχονόμος….
Στη μπάντααα ρεεεεεεε…
Γκαζιά και κατά πάνω που …
Πίσω πούστη, το Τεπελένι ξαναζεί !
Γκαααααααααα
Κι όπου φύγει γλυτώνει ο Αλμπάνης !
Άι σιχτίρ που θα μου το παίξεις και τροχονόμος, μαλάκα…
Τέρμα γκάζι ως το δίχαλο Καλλιθέα - Συγγρού χώνομαι ανάμεσα στα αμάξια, είναι κάτι παπιά εκεί αλλά ποιος τα γαμεί και τα παπιά πρωί πρωί. Ας κάνουν στη μπάντα.
Ακούω βρισιές απ τους παπάκηδες, αλλά ΝΑ!
Ας πάρουν μεγάλα μηχανάκια να μην τους περνάν στα φρένα.
Ας μάθουν και φρένο ρε αδερφέ…
Με παντιά στη Συγγρού –τα σλικ είναι καλά για αυτό-
Ναι οκ δεν ήταν πάντα σλικ…
Έγιναν όμως !
Ευτυχώς δε βρέχει
Τελική στη Συγγρού ως το μπουτιλιάρισμά…
Τιιιιι ????
Μα που στο διάλο πάνε όλοι αυτοί???
Πεζοδρόμιο μοντ ον !
Κάτι παπούδια πηδάνε στη μπάντα έντρομα…
-Έλα μωρε μια ιδέα είναι όλα.’
Στο κάτω κάτω σπάει κι η μονοτονία της ζωής τους.
Ακούω πίσω μου κατάρες…
-Κακό χρόνο να χεις, κωλόπαιδο…!
-Κωλόπαιδο ? Εγώ κωλόπαιδο???
Άντε γ… ρε γεροξούρα που θα με πεις και κωλόπεδο κοντεύω τα 50 πιά…
Σιχτιρ πρωί πρωί…
Πεζοδρόμια τέλος, αρχίζει το Φιξ, ο μπάτσος με βλέπει να σκάω από το πεζοδρόμιο αλλά έχει άλλη δουλειά !
Έχει και μια καραμπιστόλα ΝΑ!
Τι το κάνει το κουμπούρι ρε πστη μου???
Τροχονόμος είναι ή ο Ράμπο???
Τεσπά, σβήνει το κόκκινο και τα χώνω, στα πρώτα μέτρα κάτι σκούτερ μου φεύγουν λίγο αλλά τα χω χαλαρά…
Μόλις κουμπώνω Δευτέρα το μπούλο οι μπανιέρες…
Εσάκι στις στήλες….
Αααααα δεν θα βρω κανένα μπεμβεδάκια να τον περάσω από εξωτερική…’
Κουπεπεεεεε κούπε πε πεεεε
Κανένας !
Ένας ταρίφας είναι πάνω στη γραμμή μου !
Γαμώ τα ταξιά σας, κίτρινη φίλη και μετά ο γέρος στα καπάκια με το κασόνι…
Του χώνω σφήνα, χάνει το φώς του…
Τον ακούω να βρίζει…
Ρε α γαμήσου κι εσύ πρωινιάτικο κάνε στη άκρη ….
Μετά η κοπέλα με το ροζ σκούτερ και τα ροζ ρούχα…
Με συνοπτικές διαδικασίες !
Φτάνω Σύνταγμα.
Η χοντροκώλα τροχονόμος με το ρέιμπαντ ρυθμίζει τη κυκλοφορία .
Τα @@ μου ρυθμίζει δηλαδή ότι λέει το φανάρι κάνει.
Εκτός αν έρθει τραμ οπότε κόβει τη κυκλοφορία…
Ναι ναι φυσικά μόλις αργήσω ΠΑΝΤΑ θα περνάει τραμ.
ΩΧ και είμαι πάνω στις γραμμές !
Ντινγκ ντονγκ το καμπανάκι …
Ε τι να κάνω θα περάσω.
Περνάω και ακούω τη χοντρή να σφυράει και να βρίζει !
Αυτή η γυναίκα έχει κλειστά τσάτρα τελικά !
Σίγουρα είναι και ανύπαντρη….

Φάσκελο στη βουλή και κλασικά 2ο μπλόκο μόλις μπεις πανεπιστημίου, το πρώτο είναι έξω από το βασιλικό κήπο.
Στους γιατρούς να τα φάτε μονολογώ και βλέπω κάτι ταλαίπωρους με βανάκια σα κλαμένα μ…
Στους γιατρούς να τα φάτε τους φωνάζω !
Πρώτο φανάρι των κυριλέδων. Το καίω από συνείδηση ! Κάτι τακουνάτες δεν ξέρουν από που να φύγουν…
Σιχτίρ πρωί πρωί κι εσείς…
Πότε πήγατε κομμωτήριο γαμώ τη τρέλα μου, ούτε 9 δεν είναι ακόμα ????
Τα άλλα δεν τα καίω.
Πάρκινγ στην Ιπποκράτους και οι σκυλάραπες πουλάνε πρέζα κανονικά. Καμιά δεκαριά από δαύτους….
Γεμίζω μίσος ! ‘
Και να πεις ότι είναι και χρήστες????
Μόνο έμποροι…
Κατεβαίνω κλειδώνω και σκέφτομαι πως μια μέρα πρέπει να γυρίσω με καμιά 20αριά φίλους να τους σπάσω στο ξύλο…
$%$^%^&&*
Και ξαφνικά
Μπαααααααμ !
Γυρίζω και βλέπω ένα πρεζόνι στο έδαφος αγκαλιά με το ΧΤ ΜΟΥ !!! !
-φι φιφιιλαράκκκιιιιι ε ε ε ε εε δώ είναι το μετρόοοοο???

-Δεν το πιστεύω!!!!

Σικώνω το ΧΤ ρίχνω μερικά καντήλια, φτιάχνω όπως όπως τα ρούχα μου και πάω στη δουλειά….
-Δημητρίου ΠΑΛΙ ΑΡΓΗΣΕΣ ???
-Εεεε συγνώμη κύριε διευθυντά αλλά ξέρετε…
-Τι να ξέρω βρε σκερβελέ????
Σε πλάκωσε το πάπλωμα πάλι ????
-Εεε όχι κύριε διευθυντά το μηχανάκι χάλασε…
-Πάλι χάλασε ρε Δημητρίου ???
Πάρε επιτέλους ένα αμάξι ρε παιδί μου μπας και γίνεις ΑΝΘΡΩΠΟΣ !!!!!
-Μα μαλιστα κύριε διευθηντά !
Θα πάρω…’
Μόλις μπορέσω….
(ΠΟΤΕ ΡΕ ΓΕΡΟ ΤΡΑΓΟ)

-Είπες τίποτε Δημητρίου παιδί μου?
-Εεεε
Όχι κύριε διευθυντά !

byron
28/05/2013, 21:14
Τα προβληματα που σας απασχολουν ειναι για κλαματα :smokin:

Ο γρηγορος περναει σβελτα και αθορυβα για να μην τρομαξει τον αργο απο οπου μπορει, στην χειροτερη απο την διπλανη λωριδα. Σιγα το θεμα...

Τον γρηγορο τον εκμεταλλευομαστε οπως ελεγε ο χουντρας. Περναει μπροστα και ακολουθουμε το ιδιο σβελτα με καποια αποσταση. Αν ανοιξει πορτα η αλλαξει λωριδα καποιος, την τρωει αυτος.

Τον μαλακα γρηγορο που μας παει ροδα και δεν μπορουμε να κανουμε τα παραπανω, τσιμπαμε μανετα φρενου χωρις να κλεισουμε γκαζι και χωρις να φρεναρουμε βεβαια. Θα κρατησει αποσταση μονος του και θα φυγει.
Ανεκτίμητο tip στην Εθνική (οδηγώντας αυτοκίνητο!!) όταν ο μαλάκας έχει κολλήσει πίσω για να πάμε στην διπλανή λωρίδα με -50, και μπροστά του έχει να περάσει άλλους 200ους. Εννοείται οτι το τσίμπημα του φρένου γίνεται με το αριστερό πόδι και χωρίς να κόψουμε ταχύτητα. :wave2:

pipe_smoker
28/05/2013, 21:37
Λοιπόν…


Road rage σε ολο του το μεγαλειο.















Αλλα δεν υπαρχεις ρε πστ μου:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

spyrval
28/05/2013, 22:50
Τα προβληματα που σας απασχολουν ειναι για κλαματα :smokin:

Ο γρηγορος περναει σβελτα και αθορυβα για να μην τρομαξει τον αργο απο οπου μπορει, στην χειροτερη απο την διπλανη λωριδα. Σιγα το θεμα...

Τον γρηγορο τον εκμεταλλευομαστε οπως ελεγε ο χουντρας. Περναει μπροστα και ακολουθουμε το ιδιο σβελτα με καποια αποσταση. Αν ανοιξει πορτα η αλλαξει λωριδα καποιος, την τρωει αυτος.

Τον μαλακα γρηγορο που μας παει ροδα και δεν μπορουμε να κανουμε τα παραπανω, τσιμπαμε μανετα φρενου χωρις να κλεισουμε γκαζι και χωρις να φρεναρουμε βεβαια. Θα κρατησει αποσταση μονος του και θα φυγει.
Ανεκτίμητο tip στην Εθνική όταν ο μαλάκας έχει κολλήσει πίσω για να πάμε στην διπλανή λωρίδα με -50, και μπροστά του έχει να περάσει άλλους 200ους. Εννοείται οτι το τσίμπημα του φρένου γίνεται με το αριστερό πόδι και χωρίς να κόψουμε ταχύτητα. :wave2:

Μήπως θες να πεις με το δεξί γιατί για να το κάνω έκατσα ανάποδα στη σέλα και έχασα κανά 2 αλλαγές ταχυτήτων?:)

Aggelos_SV
28/05/2013, 23:02
O αργός είναι αργός και μαγκιά του

Ο γρήγορος είναι γρήγορος και επίσης μαγκιά του

Ο ΜΑΛΑΚΑΣ (ανεξαρτήτως κυβικών) είναι αυτός που θα οδηγεί ανάμεσα από δύο αυτοκίνητα με ακριβώς την ίδια ταχύτητα και μέσα στο κεφάλι του θα μαδάει μαργαρίτες για να δει αν θα περάσει σήμερα ή όταν γίνει η δευτέρα παρουσία.

byron
28/05/2013, 23:09
Μήπως θες να πεις με το δεξί γιατί για να το κάνω έκατσα ανάποδα στη σέλα και έχασα κανά 2 αλλαγές ταχυτήτων?:)

Ουπς, με το αριστερό όντως εννοώ αλλά οδηγώντας αυτοκίνητο. Με μοτό στην ΕΟ δεν μας παίρνει για πολλές μαγκιές αν είναι μαλάκας από πίσω. :wave2:

sniper
28/05/2013, 23:57
Ουπς, με το αριστερό όντως εννοώ αλλά οδηγώντας αυτοκίνητο. Με μοτό στην ΕΟ δεν μας παίρνει για πολλές μαγκιές αν είναι μαλάκας από πίσω. :wave2:

΄Πόσο κάμπια είσαι μωρέ αδερφέ... :moutza:

AristidisZ
28/05/2013, 23:58
Λοιπόν…
Ώρα 6.45


Kτήνος ζωγραφίζεις σήμερα :a012:

pipe_smoker
29/05/2013, 00:05
Εννοείται οτι το τσίμπημα του φρένου γίνεται με το αριστερό πόδι και χωρίς να κόψουμε ταχύτητα.


Ουπς, με το αριστερό όντως εννοώ αλλά οδηγώντας αυτοκίνητο.

Δε θα το συνιστούσα.

Το αριστερό πόδι (όντας συνηθισμένο να κάνει απλά το ρόλο του "σφυριού" πατώντας το συμπλέκτη) δεν το ελέγχουμε τόσο καλά όσο ελέγχουμε το δεξί που έχει μάθει να κάνει πιο λεπτές κινήσεις.

Ακόμα κι όταν θέλουμε να "τσιμπήσουμε" απλά το φρένο υπάρχει κίνδυνος να ασκήσουμε πολύ μεγάλυτερη πίεση από όση νομίζουμε γιατί το πόδι δεν είναι εξασκημένο γι'αυτή τη δουλειά. (όποιος έχει δοκιμάσει να μάθει να φρενάρει με το αριστερό και θυμάται τις πρώτες του απόπειρες σίγουρα καταλαβαίνει τί εννοώ :lol:).
Η πολύ πιθανή αγαρμποσύνη του αριστερού ποδιού δε θα "εξουδετερωθεί" από το ότι συνεχίζουμε να πατάμε γκάζι.


ΥΓ. Εσύ μπορεί να το έχεις εξασκήσει και να σου είναι εύκολο. Δε διαφωνώ με την τακτική ΕΦΟΣΟΝ κάποιος έχει μάθει σε ένα βαθμό να ελέγχει το αριστερό.

ΥΓ2. Εγώ προσωπικά θα άλλαζα λωρίδα για να τελειώνει η υπόθεση. Το αν μετά θα τον πέρναγα από πάνω αν μου δινόταν η ευκαιρία είναι μια άλλη υπόθεση.

zephyr1
29/05/2013, 01:18
Βασικα για ενα σοβαρο γρηγορο και αντιστοιχα ενα σοβαρο αργο ,δεν τιθεται καν θεμα συζητησης.

byron
29/05/2013, 08:09
Δε θα το συνιστούσα.

Το αριστερό πόδι (όντας συνηθισμένο να κάνει απλά το ρόλο του "σφυριού" πατώντας το συμπλέκτη) δεν το ελέγχουμε τόσο καλά όσο ελέγχουμε το δεξί που έχει μάθει να κάνει πιο λεπτές κινήσεις.

Ακόμα κι όταν θέλουμε να "τσιμπήσουμε" απλά το φρένο υπάρχει κίνδυνος να ασκήσουμε πολύ μεγάλυτερη πίεση από όση νομίζουμε γιατί το πόδι δεν είναι εξασκημένο γι'αυτή τη δουλειά. (όποιος έχει δοκιμάσει να μάθει να φρενάρει με το αριστερό και θυμάται τις πρώτες του απόπειρες σίγουρα καταλαβαίνει τί εννοώ :lol:).
Η πολύ πιθανή αγαρμποσύνη του αριστερού ποδιού δε θα "εξουδετερωθεί" από το ότι συνεχίζουμε να πατάμε γκάζι.


ΥΓ. Εσύ μπορεί να το έχεις εξασκήσει και να σου είναι εύκολο. Δε διαφωνώ με την τακτική ΕΦΟΣΟΝ κάποιος έχει μάθει σε ένα βαθμό να ελέγχει το αριστερό.

ΥΓ2. Εγώ προσωπικά θα άλλαζα λωρίδα για να τελειώνει η υπόθεση. Το αν μετά θα τον πέρναγα από πάνω αν μου δινόταν η ευκαιρία είναι μια άλλη υπόθεση.

Ρε αγορίνα...δεν εννοώ οδηγηση αλα Walter Roehl (http://www.youtube.com/watch?v=s0ieRNmgxiA) και φρενάρισμα με το αριστερό. :uplate:
Μάλλον δεν έγινε κατανοητό πως το ζητούμενο είναι να ανάψει η λάμπα του stop, είτε στο αμάξι είτε στη μηχανή, χωρίς να φρενάρουμε. Στη μοτό είναι εύκολο, στο αυτοκίνητο αν δεν το ΄χει καθόλου κάποιος (όπως εσύ...:tooth:) βοηθάει αν έχεις τη φτέρνα στο πάτωμα :D

Εννοείτε οτι δεν το κάνω όταν έχω επιλογή να αφήσω την λωρίδα, και δεν ασχολούμαι καν με τέτοιες ασήμαντες παραχωρήσεις είτε με μοτό είτε με αυτοκίνητο. Μερικές φορές πας με την ροή της λωρίδας σου, η διπλανή είναι αρκετά πιο αργή και μπροστά έχει πολλά αυτοκίνητα, που σημαίνει οτι αφενός δεν μπορώ να κόψω τόσο για να χωθώ δίπλα, αφετέρου ο γαμάουα από πίσω θέλει όλη τη λωρίδα να κάνει στην άκρη για να περάσει ΤΩΡΑ.
Ε, εκεί του κόβεις λίγο τον τσαμπουκά. Πίστεψε με, λειτουργεί :a01:


Για την διήθηση με μοτό, απλά να προσθέσω κάτι που εχω παρατηρήσει. Συνηθως οι μοτοσυκλετιστές ακολουθούν ένα άνοιγμα και πάνε όλοι μαζί (άγνωστο γιατί...). Όταν υπάρχει μπούγιο η κεφαλή της μοτοπαρέας είναι αργή ή υπάρχει εμπόδιο, επομένως δεν μπαίνουμε καν εκεί. Η δίπλα συνήθως είναι άνετη, ακόμα κι αν από μακριά δείχνει κάποιο εμπόδιο και αν στην τελική δεν υπάρχει εναλλακτική...κάνουμε υπομονή.

Λόγος εκνευρισμού στην διήθηση, πραγματικά δεν υπάρχει. :wave2:

nikos_abel
29/05/2013, 09:49
Λόγος εκνευρισμού στην διήθηση, πραγματικά δεν υπάρχει.

Όντως. Πάμε και γκρινιάζουμε επειδή θα φτάσουμε 2οι ή 3οι μπροστά από όλα τα αυτοκίνητα στο φανάρι.
Για αυτό, όταν τουλάχιστον ΓΝΩΡΙΖΩ καλά τη περιοχή που κινούμαι, ε δε σκοτώνομαι να φτάσω στο κόκκινο.
Τότε ο πανγρήγορος θα κολλήσει πάνω σου ντε και καλά. Αφού βρε κεφτέ, 5 φανάρια τώρα δίπλα σου έρχομαι και
σταματάω, τι παλεύεις;
Αυτό κάποια στιγμή σε εκνευρίζει.

harris_x
29/05/2013, 10:07
δεν ξέρω αν υπάρχει ή όχι λόγος, εγω αν δω κονιόρδο που επειδή νομίζει πως δεν χωράει κάθετε μεσ' τη μέση και κλείνει τον "διάδρομο", εκνευρίζομαι :a023:

sapila racing
29/05/2013, 10:15
Eμένα πιο πολύ μου την δίνουν αυτοί που έρχονται και κάθονται μπροστα μου στο φανάρι, πάνω η και μπροστά απο την διάβαση, επειδή εγώ καθομαι πάντα πίσω απο το φανάρι.
Βεβαια ετσι δεν βλέπουν το φανάρι και περιμένουν να ακούσουν κορνάρισμα.
Ομως εγω δεν κορνάρω, απλά ξεκινάω και καμμια φορά τρώνε και μια ψιλή όπως περνάω σε κανενα καθρέφτη. :evil:

AristidisZ
29/05/2013, 10:17
Eμένα πιο πολύ μου την δίνουν αυτοί που έρχονται και κάθονται μπροστα μου στο φανάρι, πάνω η και μπροστά απο την διάβαση, επειδή εγώ καθομαι πάντα πίσω απο το φανάρι.
Βεβαια ετσι δεν βλέπουν το φανάρι και περιμένουν να ακούσουν κορνάρισμα.
Ομως εγω δεν κορνάρω, απλά ξεκινάω και καμμια φορά τρώνε και μια ψιλή όπως περνάω σε κανενα καθρέφτη. :evil:

+1 :beer:
η άλλη λύση είναι να τους κορνάρεις πριν ανάψει το πράσινο (αγαπημένο σπορ) :tooth:

pipe_smoker
29/05/2013, 10:19
Ρε αγορίνα...δεν εννοώ οδηγηση αλα Walter Roehl (http://www.youtube.com/watch?v=s0ieRNmgxiA) και φρενάρισμα με το αριστερό. :uplate:
Μάλλον δεν έγινε κατανοητό πως το ζητούμενο είναι να ανάψει η λάμπα του stop, είτε στο αμάξι είτε στη μηχανή, χωρίς να φρενάρουμε. Στη μοτό είναι εύκολο, στο αυτοκίνητο αν δεν το ΄χει καθόλου κάποιος (όπως εσύ...:tooth:) βοηθάει αν έχεις τη φτέρνα στο πάτωμα :D


Μια χαρα κατανοητο εγινε απλα εγω φταιω που κανω προσπαθειες να κοψω τα σεντονια για να μην κουραζω και να μην τρωω δουλεμα :a018::a015::a016:

Το ειχα γραψει οτι το ζητουμενο ειναι να αναψουν απλα τα stop για να τα δει και να κανει τσισακια ο απο πισω χωρις να κοψουμε ταχυτητα, οπως επισης οτι ακομα και με τη φτερνα στο πατωμα και παλι ο κινδυνος να ασκηθει μεγαλυτερη πιεση ειναι μεγαλος. Ελα ομως που το ξυρισα το συγκεκριμενο κομματι (μεταξυ αλλων) για να μη σεντονιαζω. Θα σε ειχα γλιτωσει κι απ'τον κοπο να τα ξαναπεις:lol:

Τεσπα, επιμενω. Τουλαχιστον οποιος σκοπευει να το εφαρμοζει στη ΕΟ ας κανει κανα δυο δοκιμες με λιγα χλμ σε αδειο δρομο εστω για να νιωσει λιγο τι σημαινει "τσιμπαω" ελαχιστα, προκειμενου να μην τιμωρησει πραγματικα το μ@λακα που βρισκεται πισω του στην εθνικη βαζοντας τον να του πληρωνει καινουριο προφυλακτηρα.

Με το υπολοιπο ποστ συμφωνω απολυτα:beer:

TROOPER
29/05/2013, 10:31
+1000 σε μπλειντ, σε βυρωνα, σε σαπιλα και σε ζεφυρο.

απλα να διευκρινισω οτι ο αλρες προφανως αναφερεται σε καποιο διποδο (ολοι το εχουμε βιωσει) το οποιο ενω εβλεπε οτι δεν εχει πουθενα να πας σε εχει στο χιλιοστο.
η μονη λυση που του εχω ειναι το τσιμπημα του φρενου οπως ειπε ο βυρωνας και γραψαρχιδαμολ 1 ανα 8ωρο.κοινως μην κοιτας πισω και μην σε αγχωνει ο βλακας.

φυσικα συμφωνω και με οσους λενε οτι αν καπου δεις ανοιγμα δωστου να φυγει να πα να γ@μηθει.

μαλλον ολοι το ιδιο λεμε και δεν υπαρχει ουσιαστικη διαφωνια.

AristidisZ
29/05/2013, 10:36
μαλλον ολοι το ιδιο λεμε και δεν υπαρχει ουσιαστικη διαφωνια.

ναι, αλλά πως θα προαχθεί ο δημόσιος διάλογος ;

McGyver
29/05/2013, 10:36
Η λύση για τα νεύρα στη διήθηση είναι μία...

Την επόμενη πάρτε το αυτοκίνητο :D.
Εγγυημένα δε θα υπάρξουν ξανά νεύρα στο "διάδρομο" για κανένα μήνα.

byron
29/05/2013, 10:43
Με το υπολοιπο ποστ συμφωνω απολυτα:beer:

Ευτυχώς γιατί έγραψα μόνο τις politically correct μεθόδους. :a13:

Δεν έγραψα πχ οτι αν σου ΄χει κάνει τα νεύρα τσατάλια ο μπροστινός, μια καλή μέθοδος για να κάνει στην άκρη είναι να κατεβάσεις το διπλό στάντ στην άσφαλτο. Ο ήχος μετάλλου που σέρνεται στην άσφαλτο και σε πλησιάζει είναι λύση δοκιμασμένη και αξιόπιστη.
(Δεν το κάνουμε σε ηλικιωμένους ή κοπελίτσες με ροζ jet κρανάκι).

Αντίστοιχα δεν είπα, οτι αν σου κάνει τα νεύρα κρόσια ο σε πάω ρόδα τραμπαρίφας, καλή μέθοδος είναι με κλειστό γκάζι (έχοντας κάποια χλμ εννοείται) να πατήσουμε το σβηστήρι και το αφήνουμε 5 δευτ. να ρολλάρει έτσι. Μόλις γυρίσουμε στο on, βγαίνει μια γαμάουα φλόγα κανένα μέτρο απ΄την εξάτμιση και ο απόπισω γίνεται ολίγον φλαμπέ. Tip, πιο εντυπωσιακό να γίνεται στο λυκόφως.
(Δεν το κάνουμε αν έχουμε καταλύτη, Yamaha, ή αν ο αποπίσω είναι τριχωτός)

Καλό είναι να μην βάζουμε ιδέες στον alres γιατί λίγο τεντωμένο τον βλέπω τελευταία...:D

AristidisZ
29/05/2013, 10:46
Ευτυχώς γιατί έγραψα μόνο τις politically correct μεθόδους. :a13:

Δεν έγραψα πχ οτι αν σου ΄χει κάνει τα νεύρα τσατάλια ο μπροστινός, μια καλή μέθοδος για να κάνει στην άκρη είναι να κατεβάσεις το διπλό στάντ στην άσφαλτο. Ο ήχος μετάλλου που σέρνεται στην άσφαλτο και σε πλησιάζει είναι λύση δοκιμασμένη και αξιόπιστη.
(Δεν το κάνουμε σε ηλικιωμένους ή κοπελίτσες με ροζ jet κρανάκι).

Αντίστοιχα δεν είπα, οτι αν σου κάνει τα νεύρα κρόσια ο σε πάω ρόδα τραμπαρίφας, καλή μέθοδος είναι με κλειστό γκάζι (έχοντας κάποια χλμ εννοείται) να πατήσουμε το σβηστήρι και το αφήνουμε 5 δευτ. να ρολλάρει έτσι. Μόλις γυρίσουμε στο on, βγαίνει μια γαμάουα φλόγα κανένα μέτρο απ΄την εξάτμιση και ο απόπισω γίνεται ολίγον φλαμπέ. Tip, πιο εντυπωσιακό να γίνεται στο λυκόφως.
(Δεν το κάνουμε αν έχουμε καταλύτη, Yamaha, ή αν ο αποπίσω είναι τριχωτός)

Καλό είναι να μην βάζουμε ιδέες στον alres γιατί λίγο τεντωμένο τον βλέπω...:D


:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

σε καλό σου πρωινιάτικα :D

προσοχή στο κόλπο με το σταντ, γιατί αν μπλεχτείς και έχεις μονό δίνω ένα 99.8% να εκτοξευτείς στην στρατόσφαιρα

sniper
29/05/2013, 10:55
Ευτυχώς γιατί έγραψα μόνο τις politically correct μεθόδους. :a13:

Ευτυχώς γνωρίζουμε το ποιόν σου, Γαρδέλη.


Δεν έγραψα πχ οτι αν σου ΄χει κάνει τα νεύρα τσατάλια ο μπροστινός, μια καλή μέθοδος για να κάνει στην άκρη είναι να κατεβάσεις το διπλό στάντ στην άσφαλτο. Ο ήχος μετάλλου που σέρνεται στην άσφαλτο και σε πλησιάζει είναι λύση δοκιμασμένη και αξιόπιστη.
(Δεν το κάνουμε σε ηλικιωμένους ή κοπελίτσες με ροζ jet κρανάκι).

Πότε ήταν η τελευταία φορά που το μοτοσακό σου είχε διπλό σταντ; :moutza:


Αντίστοιχα δεν είπα, οτι αν σου κάνει τα νεύρα κρόσια ο σε πάω ρόδα τραμπαρίφας, καλή μέθοδος είναι με κλειστό γκάζι (έχοντας κάποια χλμ εννοείται) να πατήσουμε το σβηστήρι και το αφήνουμε 5 δευτ. να ρολλάρει έτσι. Μόλις γυρίσουμε στο on, βγαίνει μια γαμάουα φλόγα κανένα μέτρο απ΄την εξάτμιση και ο απόπισω γίνεται ολίγον φλαμπέ. Tip, πιο εντυπωσιακό να γίνεται στο λυκόφως.
(Δεν το κάνουμε αν έχουμε καταλύτη, Yamaha, ή αν ο αποπίσω είναι τριχωτός)

Αν έχουμε μαμά τελικό, μπορεί κι η φλόγα να μοιάζει με αναπτήρα BIC.... Πες ότι του φοράς μπουριά από ξυλόσομπα...


Καλό είναι να μην βάζουμε ιδέες στον alres γιατί λίγο τεντωμένο τον βλέπω τελευταία...:D

Ναι, αλλά δεν ξέρουμε και τι μοτοσακό καβαλάει...

pipe_smoker
29/05/2013, 10:55
Ευτυχώς γιατί έγραψα μόνο τις politically correct μεθόδους. :a13:

Δεν έγραψα πχ οτι αν σου ΄χει κάνει τα νεύρα τσατάλια ο μπροστινός, μια καλή μέθοδος για να κάνει στην άκρη είναι να κατεβάσεις το διπλό στάντ στην άσφαλτο. Ο ήχος μετάλλου που σέρνεται στην άσφαλτο και σε πλησιάζει είναι λύση δοκιμασμένη και αξιόπιστη.
(Δεν το κάνουμε σε ηλικιωμένους ή κοπελίτσες με ροζ jet κρανάκι).

Αντίστοιχα δεν είπα, οτι αν σου κάνει τα νεύρα κρόσια ο σε πάω ρόδα τραμπαρίφας, καλή μέθοδος είναι με κλειστό γκάζι (έχοντας κάποια χλμ εννοείται) να πατήσουμε το σβηστήρι και το αφήνουμε 5 δευτ. να ρολλάρει έτσι. Μόλις γυρίσουμε στο on, βγαίνει μια γαμάουα φλόγα κανένα μέτρο απ΄την εξάτμιση και ο απόπισω γίνεται ολίγον φλαμπέ. Tip, πιο εντυπωσιακό να γίνεται στο λυκόφως.
(Δεν το κάνουμε αν έχουμε καταλύτη, Yamaha, ή αν ο αποπίσω είναι τριχωτός)

Καλό είναι να μην βάζουμε ιδέες στον alres γιατί λίγο τεντωμένο τον βλέπω τελευταία...:D

:a23::a23::a23::a23::a23:

theofilos888
29/05/2013, 11:09
Ευτυχώς γιατί έγραψα μόνο τις politically correct μεθόδους. :a13:

Δεν έγραψα πχ οτι αν σου ΄χει κάνει τα νεύρα τσατάλια ο μπροστινός, μια καλή μέθοδος για να κάνει στην άκρη είναι να κατεβάσεις το διπλό στάντ στην άσφαλτο. Ο ήχος μετάλλου που σέρνεται στην άσφαλτο και σε πλησιάζει είναι λύση δοκιμασμένη και αξιόπιστη.
(Δεν το κάνουμε σε ηλικιωμένους ή κοπελίτσες με ροζ jet κρανάκι).

Αντίστοιχα δεν είπα, οτι αν σου κάνει τα νεύρα κρόσια ο σε πάω ρόδα τραμπαρίφας, καλή μέθοδος είναι με κλειστό γκάζι (έχοντας κάποια χλμ εννοείται) να πατήσουμε το σβηστήρι και το αφήνουμε 5 δευτ. να ρολλάρει έτσι. Μόλις γυρίσουμε στο on, βγαίνει μια γαμάουα φλόγα κανένα μέτρο απ΄την εξάτμιση και ο απόπισω γίνεται ολίγον φλαμπέ. Tip, πιο εντυπωσιακό να γίνεται στο λυκόφως.
(Δεν το κάνουμε αν έχουμε καταλύτη, Yamaha, ή αν ο αποπίσω είναι τριχωτός)

Καλό είναι να μην βάζουμε ιδέες στον alres γιατί λίγο τεντωμένο τον βλέπω τελευταία...:D

:a20:

sapila racing
29/05/2013, 11:14
Ευτυχώς γνωρίζουμε το ποιόν σου, Γαρδέλη.

Πότε ήταν η τελευταία φορά που το μοτοσακό σου είχε διπλό σταντ; :moutza:



:lol: σκουτερακιας είναι πλέον, έχει και διπλό σίγουρα.

TROOPER
29/05/2013, 11:17
ναι, αλλά πως θα προαχθεί ο δημόσιος διάλογος ;

ΔΞ/ΔΑ.

και αλλα 1000 στον βυρωνα γιατι ξερει να χρησιμοποιει την καγκουρια του για να λυνει προβληματα (κατα βαθος μαθηματικος ηθελε να γινει αλλα του την εφερε η πορνη η ζωη) :lol:

byron
29/05/2013, 11:18
:lol: σκουτερακιας είναι πλέον, έχει και διπλό σίγουρα.

Μόνο διπλό έχει το sportcity, επομένως δεν υπάρχει περίπτωση να κατεβάσω το λάθος στάντ :a01:

harris_x
29/05/2013, 11:20
Eμένα πιο πολύ μου την δίνουν αυτοί που έρχονται και κάθονται μπροστα μου στο φανάρι, πάνω η και μπροστά απο την διάβαση, επειδή εγώ καθομαι πάντα πίσω απο το φανάρι.
Βεβαια ετσι δεν βλέπουν το φανάρι και περιμένουν να ακούσουν κορνάρισμα.
Ομως εγω δεν κορνάρω, απλά ξεκινάω και καμμια φορά τρώνε και μια ψιλή όπως περνάω σε κανενα καθρέφτη. :evil:
Σωστός, κι εγώ δεν κορνάρω και πάντα μένουν πίσω, αλλά με τσαντίζουν ούτως ή άλλως :lol:

harris_x
29/05/2013, 11:22
+1 :beer:
η άλλη λύση είναι να τους κορνάρεις πριν ανάψει το πράσινο (αγαπημένο σπορ) :tooth:
μην κάνεις μαλακίες, ο απέναντι τι σου φταίει αν ο βλάκας ξεκινήσει και προκαλέσει ατύχημα;

byron
29/05/2013, 11:23
(κατα βαθος μαθηματικος ηθελε να γινει αλλα του την εφερε η πορνη η ζωη) :lol:

Μπα...κομμώτρια ήθελα να γίνω, αλλά ας όψεται η άτιμη κοινωνία που άλλους τους ανεβάζει και άλλους τους ρίχνει στα τάρταρα...

AristidisZ
29/05/2013, 11:26
μην κάνεις μαλακίες, ο απέναντι τι σου φταίει αν ο βλάκας ξεκινήσει και προκαλέσει ατύχημα;

καλά ρε συ Χάρη δηλαδή αν ο απέναντι έρχεται καρφί εσύ θα ξεκίναγες ;

pipe_smoker
29/05/2013, 11:35
καλά ρε συ Χάρη δηλαδή αν ο απέναντι έρχεται καρφί εσύ θα ξεκίναγες ;

Ναι αλλά μπορεί εκείνη στη στιγμή να μην περνάει κάποιος κι όντως να φαίνεται σα να έχει κοκκινίσει το φανάρι τους;)

Θα συμφωνήσω με το Χάρη.

harris_x
29/05/2013, 11:36
καλά ρε συ Χάρη δηλαδή αν ο απέναντι έρχεται καρφί εσύ θα ξεκίναγες ;

το έχω δει να γίνεται, γι' αυτό στο λέω.

alres
29/05/2013, 15:50
Ευτυχώς γιατί έγραψα μόνο τις politically correct μεθόδους. :a13:

Δεν έγραψα πχ οτι αν σου ΄χει κάνει τα νεύρα τσατάλια ο μπροστινός, μια καλή μέθοδος για να κάνει στην άκρη είναι να κατεβάσεις το διπλό στάντ στην άσφαλτο. Ο ήχος μετάλλου που σέρνεται στην άσφαλτο και σε πλησιάζει είναι λύση δοκιμασμένη και αξιόπιστη.
(Δεν το κάνουμε σε ηλικιωμένους ή κοπελίτσες με ροζ jet κρανάκι).

Αντίστοιχα δεν είπα, οτι αν σου κάνει τα νεύρα κρόσια ο σε πάω ρόδα τραμπαρίφας, καλή μέθοδος είναι με κλειστό γκάζι (έχοντας κάποια χλμ εννοείται) να πατήσουμε το σβηστήρι και το αφήνουμε 5 δευτ. να ρολλάρει έτσι. Μόλις γυρίσουμε στο on, βγαίνει μια γαμάουα φλόγα κανένα μέτρο απ΄την εξάτμιση και ο απόπισω γίνεται ολίγον φλαμπέ. Tip, πιο εντυπωσιακό να γίνεται στο λυκόφως.
(Δεν το κάνουμε αν έχουμε καταλύτη, Yamaha, ή αν ο αποπίσω είναι τριχωτός)

Καλό είναι να μην βάζουμε ιδέες στον alres γιατί λίγο τεντωμένο τον βλέπω τελευταία...:D

Εντάξει έχω σκεφτεί διάφορα αλλά όχι αυτά..

Καθόλου τεντωμένος, αντιθέτως, πολύ τσίτα βλέπω στο δρόμο και μια προσπάθεια να σε βάλουν διάφοροι μυστήριοι σε ένα τριπ οτιναναι οδήγησης, άνθρωποι που από τη συνολική τους εικόνα βλέπεις ότι είναι επικίνδυνοι...Ναι όλοι έχουμε τα θέματά μας, τα προσωπικά, τα οικογενειακά, τα υγείας, τα έτσι, τα αλλιώς, αλλά όταν βάζεις μπρος το ρημάδι, πρέπει να μπαίνεις σε safe mode πως το λένε στα ελληνικά

AristidisZ
Α, αυτό με την κόρνα στον μπροστά που δεν βλέπει φανάρι...
Ελπίζω να το λες για πλάκα

Εκτος αν το να βλέπεις μυαλά και κόκκαλα στο δρόμο είναι πολύ ουαου για σένα
Γιατί εγώ που είδα δεν ήθελα τη ζωή μου

AristidisZ
29/05/2013, 15:58
δεν είναι προσφιλής / ή και καθημερινή τακτική, αλλά το έχω κάνει, κυρίως όταν οσμίζομαι μπάτσους κοντά

γενικώς κάποιες οδηγικές συμπεριφορές μου προκαλούν τρομακτικό εκνευρισμό, με αποκορύφωμα το

1. κλείσιμο διαβάσεων
2. "χώσιμο" σε φανάρια / λωρίδες (π.χ. σε διασταυρώσεις τύπου Υ που η αριστερή είναι πηγμένη, η δεξιά ελεύθερη και ο μάγκας πάει τέζα δεξιά και 20m πριν τη διασταύρωση βγάζει αριστερό φλασάκι)

όταν οδηγούσα αυτοκίνητο και ερχόταν κάποιος π.χ. δεξιά μου σε αριστεροφάναρο, στο οποίο εγώ και άλλοι 20 από πίσω περιμέναμε 3~4 φανάρια για να φύγουμε, πάντα προσπαθούσα να τον βγάλω εκτός πορείας προς το πεζοδρόμιο

STOYBI
29/05/2013, 16:10
Τα προβληματα που σας απασχολουν ειναι για κλαματα :smokin:

Ο γρηγορος περναει σβελτα και αθορυβα για να μην τρομαξει τον αργο απο οπου μπορει, στην χειροτερη απο την διπλανη λωριδα. Σιγα το θεμα... :wave2:


Tελος !!! Αυτο ακριβως ...!!!!!

fournas
29/05/2013, 16:17
Λοιπόν…
Ώρα 6.45
Το ξυπνητήρι χτυπά μελωδικά!
.........

:a20::a23::a46:

KostasV2
29/05/2013, 20:39
Eμένα πιο πολύ μου την δίνουν αυτοί που έρχονται και κάθονται μπροστα μου στο φανάρι, πάνω η και μπροστά απο την διάβαση, επειδή εγώ καθομαι πάντα πίσω απο το φανάρι.
Βεβαια ετσι δεν βλέπουν το φανάρι και περιμένουν να ακούσουν κορνάρισμα.

Μεγάλο σπάσιμο... Πολλές φορές σκέφτομαι να τους τον ακουμπήσω λίγο


...τον προφυλακτήρα.

venumis
30/05/2013, 05:49
Δεν ξέρω τι μηχανάκι καβαλάς όταν κάνεις διήθιση, αλλά όταν ακούς κάτι μεγαλύτερο ή ταχύτερο (έστω και παπί) κάνε στην άκρη.

Εσύ μπορεί να μην μπορείς αλλά να μπορεί ο άλλος.

Κι άσε τους χαρακτηρισμούς στην ησυχία τους.

+1000

KAWAMANRIDER
30/05/2013, 20:37
δεν είναι προσφιλής / ή και καθημερινή τακτική, αλλά το έχω κάνει, κυρίως όταν οσμίζομαι μπάτσους κοντά

γενικώς κάποιες οδηγικές συμπεριφορές μου προκαλούν τρομακτικό εκνευρισμό, με αποκορύφωμα το

1. κλείσιμο διαβάσεων
2. "χώσιμο" σε φανάρια / λωρίδες (π.χ. σε διασταυρώσεις τύπου Υ που η αριστερή είναι πηγμένη, η δεξιά ελεύθερη και ο μάγκας πάει τέζα δεξιά και 20m πριν τη διασταύρωση βγάζει αριστερό φλασάκι)

όταν οδηγούσα αυτοκίνητο και ερχόταν κάποιος π.χ. δεξιά μου σε αριστεροφάναρο, στο οποίο εγώ και άλλοι 20 από πίσω περιμέναμε 3~4 φανάρια για να φύγουμε, πάντα προσπαθούσα να τον βγάλω εκτός πορείας προς το πεζοδρόμιο



για να εισαι πιο σωστος , δωσε μας αριθμο πινακιδας , χρωμα & μαρκα του αυτοκινητου , ακομα καλυτερα & διευθυνση κατοικιας , μπορει καποιος να θελει να σε βρει για να σε συγχαρει για τις παραπανω φιλανθρωπες πραξεις σου :D

o_gavros
30/05/2013, 22:23
Οσοι ζουμε καθημερινα με μοτο στην πρωτευουσα, τα εχουμε λυσει τα υπαρξιακα μας...



Λόγος εκνευρισμού στην διήθηση, πραγματικά δεν υπάρχει. :wave2:

Σας ζηλεύω και σας θαυμάζω ταυτόχρονα!

Κανω κατα μέσο ορο 100-150χλμ/μέρα τα τελευταία 3 χρόνια (με παπί 9 στις 10) και όσο κι αν η ποτάνα η φάση μ'εχει μάθει να αποφεύγω να συγχύζομαι, ο "κλασικός ο μαλάκας ο 'Ελληνας" κάνει τα νεύρα μου γιο-γιο για πλάκα!

Εννοείται άμα μπορώ τον αφήνω τον γρήγορο (με ή χωρίς " ") να φύγει.

Ρησπέκτ σε όλους όσοι γίνανε Ζεν μάστερ οδηγώντας στην πρωτεύουσα.επόμενη στάση: η αιώρηση!

TROOPER
31/05/2013, 11:00
νταξει μωρε...μπιγκ ντιλ για κατι που αντιμετωπιζεται πανευκολα ειτε με τροπους σαν του βυρωνα ειτε με γραψαρχιδαμολ των 500ιων.

:smokin:

devil's animal
31/05/2013, 15:09
τι αυτο ηταν? τελειωσε?? δεν θα γραψει κανενας αλλος καμια γ@μαουα μεθοδο αντιμπετωπισης ολων αυτων που κατα βαθος ειμαστε εμεις??
:a35:

byron
31/05/2013, 15:13
αυτων που κατα βαθος ειμαστε εμεις??
:a35:

Κουφάλα devils, πάντα υποψιαζόμουν οτι είσαι κουλάδι...:smokin:

Pan (dvs)
31/05/2013, 15:29
για να εισαι πιο σωστος , δωσε μας αριθμο πινακιδας , χρωμα & μαρκα του αυτοκινητου , ακομα καλυτερα & διευθυνση κατοικιας , μπορει καποιος να θελει να σε βρει για να σε συγχαρει για τις παραπανω φιλανθρωπες πραξεις σου :D

Καλοοο.

devil's animal
01/06/2013, 01:21
Κουφάλα devils, πάντα υποψιαζόμουν οτι είσαι κουλάδι...:smokin:

και εγω που νομιζα οτι το ηξερες απο καιρο και ησουν και σιγουρος...:a09:

MG-KTiNoS
01/06/2013, 02:09
τι αυτο ηταν? τελειωσε?? δεν θα γραψει κανενας αλλος καμια γ@μαουα μεθοδο αντιμπετωπισης ολων αυτων που κατα βαθος ειμαστε εμεις??
:a35:

Σήμερα στη Συγγρού ένας κυνήγαγε με το σκούτερ μια τρελή για να τη δείρει.
Κι η τρελή με σκούτερ, κράνος τζετ και μαυρα γυαλιά 60ς.
Αφού λοιπόν πέρασαν σίφουνες ανάμεσα από τα αμάξια, η τρελή έκανε αναστροφή στη Συγγρού, σταμάτησε στο αριστερό ρεύμα
και ούρλιαζε στο τύπο..
-Έλα μωρή πουτ.. λεσ... γαμ...η Έλα... να σε γαμ...
κι εκείνος απαντούσε
-Καλά μωρή θα σε βρω και θα σε γ...


ίσως τελικά πρέπει να πάρω γκο προ...
:rolleyes:

TROOPER
01/06/2013, 15:08
...........
ίσως τελικά πρέπει να πάρω γκο προ...
:rolleyes:

go amateur καλυτερα :tooth::tooth:

VANDA
03/06/2013, 14:09
Καμιά ιδέα γιατί το λέμε 'διήθηση' αυτό το πράγμα; Το χρησιμοποιώ κι εγώ, αλλά δεν βρίσκω και πολλή λογική. Έψαξα μήπως είναι (άστοχη?) μετάφραση από αγγλική λέξη. Βρήκα το lane splitting (http://en.wikipedia.org/wiki/Lane_splitting) ως γενικό όρο (ή για την οδήγηση ανάμεσα σε αυτοκίνητα που κινούνται) και το filtering ως υποκατηγορία για οδήγηση ανάμεσα σε σταματημένα αυτοκίνητα.
Αυτό το filtering μεταφράσαμε και βγήκε η διήθηση;

Έφτασα και λίγο παραπέρα, έστειλα μια ερωτησούλα μέσω της ιστοσελίδας του στον Γ. Μπαμπινιώτη (αυτός μου 'ρθε στο μυαλό). Η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα να λάβω απάντηση, αλλά ήρθε πριν από λίγο. Θεωρεί τη χρήση της λέξης 'διήθηση' εσφαλμένη για την περίπτωση και προτείνει, ως πιο πρόσφορες, τις 'διείσδυση' και 'εισχώρηση'.

Καμιά άποψη;

Bradipous
03/06/2013, 14:15
Έφτασα και λίγο παραπέρα, έστειλα μια ερωτησούλα μέσω της ιστοσελίδας του στον Γ. Μπαμπινιώτη (αυτός μου 'ρθε στο μυαλό). Η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα να λάβω απάντηση, αλλά ήρθε πριν από λίγο. Θεωρεί τη χρήση της λέξης 'διήθηση' εσφαλμένη για την περίπτωση και προτείνει, ως πιο πρόσφορες, τις 'διείσδυση' και 'εισχώρηση'.

Καμιά άποψη;

Στον Γ. Μπαμπινιωτη το εστειλες ή στον Θ. Ασκητη; :lol:

VANDA
03/06/2013, 14:17
Στον Γ. Μπαμπινιωτη το εστειλες ή στον Θ. Ασκητη; :lol:

:bawl::lol: Λες;