PDA

View Full Version : Προβλημα Power Commander ΙΙΙ CBR600F4i!



speedy368
28/05/2013, 20:22
Παιδες καλησπερα σας...Ειμαι κατοχος ενος CBR600F4i κ προσφατα αγορασα ενα Power Commander ΙΙΙ USB μεταχειρισμενο!Εγκατεστησα το προβλεπομενο προγραμμα στον Η/Υ μου κ περασα με επιτυχια στην μοναδα του Power Commander ΙΙΙ USB ενα χαρτη,τον οποιο τον ειχα κατεβασει απο το επισημο σαιτ του Power Commander!Στην συνεχεια τοποθετησα το Power Commander στο CBRακι εκτελωντας βημα προς βημα τις οδηγιες εγκαταστασης....το προβλημα μου ειναι το εξης...οταν γυριζω το κλειδι της μηχανης για να δωσει ρευμα,το Power Commander δεν ανταποκρινετε (δεν αναβουν καθολου λαμπακια/πρασινες ενδειξεις) κ η μηχανη δεν παιρνει μπροστα!Εχω κανει τριπλο ελεγχο στις συνδεσμολογια(στις φυσες) καθως κ στο καλωδιο ρευματος (που παει στον αρνητικο πολο) κ φαινονται να ειναι οκ!
Μπορει καποιος να με βοηθησει στο προβλημα μου?

ΥΓ. 1ον: Το Power Commander ΙΙΙ δουλευει σωστα μαλλον,διοτι οταν περασα το χαρτη μεσω Η/Υ κ της ειδικης φυσας ρευματος(9V) αναψανε κανονικα τα λαμπακια/πρασινες ενδειξεις!
2ον: Η μηχανη δουλευει κανονικα χωρις αυτο,διοτι το εβγαλα καποια στιγμη κ η μηχανη δουλεψε μια χαρα!

Οποιαδηποτε αποψη επιλυσης του προβληματος ειναι παντα καλοδεχουμενη...σας ευχαριστω!

sniper
28/05/2013, 20:24
Δες τα καλώδιά του... Αν το συνέδεσες σωστά, δεν παίρνει ρεύμα.

speedy368
28/05/2013, 20:33
συγγνωμη αλλα τι εννοεις αν τον συνδεσα σωστα δεν παιρνει ρευμα,απο την στιγμη που γυρνας το διακοπτη θα επρεπε να παρει ρευμα,ετσι νομιζω,σωστα...?εχει 2 φυσες κ ενα καλωδιο ρευματος που ειναι διπλα τσεκαρισμενα οτι ειναι σωστα τοποθετημενα...απο βιντεο που εχω δει οταν ανοιγεις το διακοπτη της μηχανης η μοναδα του Power Commander αρχικα αναβει ολα τα λαμπακια/πρασινες ενδειξεις κ στο τελος μενει ενα μονο λαμπακι αναμμενο....στο δικο μου δεν κανει απολυτως τιποτα κ επισης δεν κανει ελεγχο καθολου στην αντλια βενζινης η οποια κανονικα οταν ανοιγεις τον διακοπτη κανει ελεγχο(την ακους χαρακτηριστικα)...

sniper
28/05/2013, 20:38
συγγνωμη αλλα τι εννοεις αν τον συνδεσα σωστα δεν παιρνει ρευμα...?εχει 2 φυσες κ αν καλωδιο ρευματος που ειναι διπλα τσεκαρισμενα οτι ειναι σωστα...απο βιντεο που εχω δει οταν ανοιγεις το διακοπτη της μηχανης η μοναδα του Power Commander αρχικα αναβει ολα τα λαμπακια/πρασινες ενδειξεις κ στο τελος μενει ενα μονο λαμπακι αναμμενο....στο δικο μου δεν κανει απολυτως τιποτα κ επισης δεν κανει ελεγχο καθολου στην αντλια βενζινης η οποια κανονικα οταν ανοιγεις τον διακοπτη κανει ελεγχο(την ακους χαρακτηριστικα)...

Ε, κάτι δεν έχεις συνδέσει σωστά. Ρεύμα σίγουρα παίρνει;

speedy368
28/05/2013, 22:09
αυτο ειναι το θεμα....κανονικα θα επρεπε να παιρνει ρευμα,αυτο λεω τοση ωρα...κ οσο αφορα την συνδεσμολογια ειναι ολα οκ!

sniper
28/05/2013, 22:55
αυτο ειναι το θεμα....κανονικα θα επρεπε να παιρνει ρευμα,αυτο λεω τοση ωρα...κ οσο αφορα την συνδεσμολογια ειναι ολα οκ!

Kι εγώ σου λεω να δεις τα καλώδιά σου μήπως κάποιο είναι κομμένο!

dankannn
29/05/2013, 14:42
Πρώτα από όλα δες αν έχεις αυτό το Part Number Powercommander III USB
Part Number: 108-411.
Μετά δες σίγουρα αν κούμπωσες σωστά την φύσα κάτω από το ντεπόζιτο αριστερά από το φιλτροκουτι και μετά το μαύρο καλώδιο πάει στον αρνητικό πόλο της μπαταριάς δεξιά όπως βλέπεις το τιμόνι.
Αν τα έκανε σωστά δεν νομίζω να μην δουλεύει.
Ακόμα αν έχει αισθητήρα λάμδα το δικο σου cbr (δεν εχουν ολα )θα πρέπει να βάλεις και ένα O2 Optimizer και να καταργήσεις τον αισθητήρα λαμδα.

http://www.powercommander.com/downloads/108/install/411/eng108-411.pdf

sniper
29/05/2013, 14:46
Πρώτα από όλα δες αν έχεις αυτό το Part Number Powercommander III USB
Part Number: 108-411.
Μετά δες σίγουρα αν κούμπωσες σωστά την φύσα κάτω από το ντεπόζιτο αριστερά από το φιλτροκουτι και μετά το μαύρο καλώδιο πάει στον αρνητικό πόλο της μπαταριάς δεξιά όπως βλέπεις το τιμόνι.
Αν τα έκανε σωστά δεν νομίζω να μην δουλεύει.
Ακόμα αν έχει αισθητήρα λάμδα θα πρέπει να βάλεις και ένα O2 Optimizer και να καταργήσεις τον αισθητήρα λαμδα.

http://www.powercommander.com/downloads/108/install/411/eng108-411.pdf

Θεωρούμε ότι όλα αυτα τα έχει κάνει αφού έχει δει και το σχετικό βιντεάκι...

dankannn
29/05/2013, 14:50
Αν σου δουλεψει πες μου να σου στειλω και map για ελευθερο τελικο leovince και ελευθερο φιλτρο KN.

dankannn
29/05/2013, 14:51
Θεωρούμε ότι όλα αυτα τα έχει κάνει αφού έχει δει και το σχετικό βιντεάκι...


Ναι αλλα δεν ξερουμε αν ειναι ΟΚ το part Number: 108-411 και ο ασθητηρας ( η αυτο που ειπες κομενο καλωδιο)
Και η φυσα η μπροστα πρεπει να κανει κλακ , αν εχει σπασει η ασφαλεια τοτε φευγει και δεν κανει επαφη.
Και τελος να πρεπει να ξαναπερασεις το firmware η να ειναι χαλασμενο.

sniper
29/05/2013, 14:57
Ναι αλλα δεν ξερουμε αν ειναι ΟΚ το part Number: 108-411 και ο ασθητηρας ( η αυτο που ειπες κομενο καλωδιο)
Και η φυσα η μπροστα πρεπει να κανει κλακ , αν εχει σπασει η ασφαλεια τοτε φευγει και δεν κανει επαφη.

Λογικά αυτό είναι, διαφορετικά δεν ταιριάζουν οι φύσες..

Επίσης είπε ότι είναι μεταχειρισμένο. Είνια γνωστό το πρόβλημα των PCIII με τους κραδασμούς... χαλάνε και κόβουν τον κινητήρα εν κινήσει (παρόλο που αν τους κουμπώσεις στο PC δουλευουν κανονικά - ουσιαστικά η flash τους). Μπορεί αυτός ο συγκεκριμένος να παρέδωσε πνεύμα...

dankannn
29/05/2013, 15:11
Λογικά αυτό είναι, διαφορετικά δεν ταιριάζουν οι φύσες..

Επίσης είπε ότι είναι μεταχειρισμένο. Είνια γνωστό το πρόβλημα των PCIII με τους κραδασμούς... χαλάνε και κόβουν τον κινητήρα εν κινήσει (παρόλο που αν τους κουμπώσεις στο PC δουλευουν κανονικά - ουσιαστικά η flash τους). Μπορεί αυτός ο συγκεκριμένος να παρέδωσε πνεύμα...

Νομιζω οτι καπου εχω διαβασει οτι εχει την ιδια φυσα με το cbr954, μπορει και να κανω λαθος.
Παντος αν ειναι ολα σωστα και δουλευει το powercommander ( δεν ειναι χαλασμενο ) τοτε ξαναπερνας το firmware