PDA

View Full Version : Τι λάστιχα για CBR600;



Kalwor
28/05/2013, 22:29
Καλησπέρα παιδιά,και καλώς ήρθα στην παρέα σας.

Είμαι απο την Θεσσαλονίκη ,και θα ήθελα να μάθω κάποια πράγματα κυρίως δηλαδή για λάστιχα.

Πρόσφατα έγινα "κάτοχος" ενός 2008 μοντέλου , με αρκετά μπορώ να πώ χλμ. αλλά σε προσιτή τιμή , το θέμα είναι οτι πάνω η μηχανή φορούσε ήδη λάστιχα Dunlop γιατί το άτομο το είχε για πίστα D211 απο οτι διάβασα GP Racer.

Το θέμα είναι οτι εγώ είμαι πιο συντηρητικός εν μέρη , αλλά κυρίως η μηχανή θα κάνει τα εξής.

Καλοκαίρι θα μπεί σίγουρα 2-3 φορές στην πίστα 100 % να εξικιωθώ κτλ. αν καταφέρω με τα χρήματα θα κάνω και CSS αν έχει κενό εώς τότε.

Αλλά η μηχανή καθημερινά κάνει πολλά χλμ. εκτός πόλεως δηλαδή ξεκινάω απο εντός πόλης και φεύγω εκτός πόλης , δηλαδή αρκετα χλμ την ημέρα (περίπου 50 χλμ).

Έχω συστάσεις για τα Sportsmart/Sportmax.

Τι προτείνετε;

Το μόνο που ρώτησα ήταν να βάλω τα ίδια στο OKWheel του Θαλλασουδη , με 320€ αλλά απο οτι είδα στην Dunlop αυτά είναι (Track) λάστιχα.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

o teos
28/05/2013, 23:52
Εδω εισαι φιλε μου:http://www.pirelli.com/tyre/ww/en/motorcycle/sheet/diablo_rosso_corsa.html?url=%3Fsubtype%3Droad
η εδω :http://www.pirelli.com/tyre/ww/en/motorcycle/sheet/diablo_rosso_2.tab?tab=1

πιστευω για τη χρηση που το θες ειναι ιδανικα..:beer:

υ.γ:και ναι ρε ειμαι pirelloφιλος ολοι εχουμε κουσουρια:p

Kalwor
29/05/2013, 00:12
έχω ακούσει πολλά λόγια για τα Diablo τα 1α ειδικά.

Αλλά δεν θέλω να ξεφύγω στα χρήματα απο τα 300€ καθώς με 320€ βάζω τα ίδια,και τα έχω συνηθίσει να το πώ και διαφορετικά,και ας φάω κράξιμο.

Σε τι τιμές παίζουν αυτά;

zannisvel
29/05/2013, 06:54
Continental sport attack. Τα φορουσα στο R6 και ημουν πολυ ευχαριστημενος εντος και εκτος πολης. Τα εβαλα και στο Ζ1000 και εμεινα εξισου ευχαριστημενος αλλα δεν κρατησαν τοσο πολυ, αρκετα καλα και στη βροχη.

ΥΓ. Τα λαστιχα ριναι σαν τις γυναικες, ακρη δε θα βρεις ποτε.

Kalwor
29/05/2013, 14:35
Δεν διαφωνώ επί του θέματος καθόλου οτι είναι στο τί λάστιχο θα πέσεις κτλ.

Αλλά ας ακούσω καμία ακόμα γνώμη ;

Προς στιγμή προσωπικά και μόνο ξέρω:
Michelin (τα είχα στο προηγούμενο μηχανάκι μου),Dunlop (Αυτα που φοραει πάνω) + (αυτα που ειχα στο προηγουμενο αμαξι μου) , και τα Pirelli (Που φοράει τώρα το αμάξι μου)

Απο αυτές τις εταιρίες έχω μείνει ευχαριστημένος.

Αλλά για την χρήση που θέλω ;

RaGe_Raptor
30/05/2013, 06:43
Μη σχηματίζεις άποψη για λάστιχα μοτοσικλέτας με βάση την εμπειρία σου από λάστιχα αυτοκινήτων...dunlop sportsmart θα έλεγα εγώ...

Kalwor
30/05/2013, 14:17
δεν διαφωνώ,απλά το είπα κυρίως λόγω οτι αυτές ξέρω απο εταιρίες οτι είναι "καλές".

Διάβασα πολλά θέμματα στο εξωτερικό για τα Diablo Rosso II ; Οτι έχουν πολύ καλές κρητικές...

sapila racing
30/05/2013, 14:58
Παίζουν και τα απλά Diablo σε προσφορά με 250 Ευρω.
Ειναι μια χαρά λάστιχα.

sniper
30/05/2013, 15:00
Μη σχηματίζεις άποψη για λάστιχα μοτοσικλέτας με βάση την εμπειρία σου από λάστιχα αυτοκινήτων...dunlop sportsmart θα έλεγα εγώ...

Ούτε γι αστείο. Δεν ζεστένονται αν δεν τα πιέσεις!


Παίζουν και τα απλά Diablo σε προσφορά με 250 Ευρω.
Ειναι μια χαρά λάστιχα.

Ναι μια χαρά είναι αυτά!!

Επίσης, μην περιμένεις να μπεις πιστα σύντομα... Εκτος αν κατέβεις Μέγαρα...

DoctoR_k6
30/05/2013, 15:23
Ούτε γι αστείο. Δεν ζεστένονται αν δεν τα πιέσεις!

Θα διαφωνησω...Πολυ καλο λαστιχο το sportsmart κ αξιος αντικαταστατης των qualifier rr!!
Εχω κανει 20.000(με 2 σετ ε!!) κ ειμαι/ημουν απολυτα ικανοποιημενος. Τα κανει ολα κ συμφερει...

Υ.Γ Τα s20 λενε πολλοι πως ειναι αρκετα καλα, προσωπικη εμπειρια δεν εχω. Ειμαι κ λιγο dunlopακιας!

sniper
30/05/2013, 15:32
Θα διαφωνησω...Πολυ καλο λαστιχο το sportsmart κ αξιος αντικαταστατης των qualifier rr!!
Εχω κανει 20.000(με 2 σετ ε!!) κ ειμαι/ημουν απολυτα ικανοποιημενος. Τα κανει ολα κ συμφερει...

Υ.Γ Τα s20 λενε πολλοι πως ειναι αρκετα καλα, προσωπικη εμπειρια δεν εχω. Ειμαι κ λιγο dunlopακιας!

Sportsmart ή sportmax?

Δούλευες με "νορμαλ" πιέσεις;

Κι εγώ αυτά φοράω (Sportsmart) στο 954 και τ αλλάζω σύντομα για racetek να σταματήσω να γλυστραω (πιστα δεν έχω μπει με τα dunlop).

DoctoR_k6
30/05/2013, 16:28
Sportsmart ή sportmax?

Δούλευες με "νορμαλ" πιέσεις;

Κι εγώ αυτά φοράω (Sportsmart) στο 954 και τ αλλάζω σύντομα για racetek να σταματήσω να γλυστραω (πιστα δεν έχω μπει με τα dunlop).

32/34 μπροστα 36/38 πισω.
Για sportsmart μιλαω.( Ουτε γω τα χω βαλει πιστα)
Εξωτερικο παντως τα δουλευα 36-40!! Αν κ εξω κ με τσαρουχολαστιχο να πας στριβεις.

Kalwor
30/05/2013, 16:30
Παίζουν και τα απλά Diablo σε προσφορά με 250 Ευρω.
Ειναι μια χαρά λάστιχα.

Που ακριβώς;


Ούτε γι αστείο. Δεν ζεστένονται αν δεν τα πιέσεις!
Ναι μια χαρά είναι αυτά!!

Επίσης, μην περιμένεις να μπεις πιστα σύντομα... Εκτος αν κατέβεις Μέγαρα...

Μέγαρα θα πάω,γιατί θα μείνω και εκεί λογικά :)


Θα διαφωνησω...Πολυ καλο λαστιχο το sportsmart κ αξιος αντικαταστατης των qualifier rr!!
Εχω κανει 20.000(με 2 σετ ε!!) κ ειμαι/ημουν απολυτα ικανοποιημενος. Τα κανει ολα κ συμφερει...

Υ.Γ Τα s20 λενε πολλοι πως ειναι αρκετα καλα, προσωπικη εμπειρια δεν εχω. Ειμαι κ λιγο dunlopακιας!


Sportsmart ή sportmax?

Δούλευες με "νορμαλ" πιέσεις;

Κι εγώ αυτά φοράω (Sportsmart) στο 954 και τ αλλάζω σύντομα για racetek να σταματήσω να γλυστραω (πιστα δεν έχω μπει με τα dunlop).

http://www.dunlopmotorcycle.eu/dunlop_euen/mc/tyres/on_road/index.jsp
SportSmart Sportmax 1 είναι, πλεόν.
Αυτό έλεγα και εγώ εξ'αρχής.


32/34 μπροστα 36/38 πισω.
Για sportsmart μιλαω.( Ουτε γω τα χω βαλει πιστα)
Εξωτερικο παντως τα δουλευα 36-40!! Αν κ εξω κ με τσαρουχολαστιχο να πας στριβεις.

Sportsmart/Sportmaχ΄;;

sniper
30/05/2013, 16:31
32/34 μπροστα 36/38 πισω.
Για sportsmart μιλαω.( Ουτε γω τα χω βαλει πιστα)
Εξωτερικο παντως τα δουλευα 36-40!! Αν κ εξω κ με τσαρουχολαστιχο να πας στριβεις.

Για την Ελλάδα μιλάμε όμως... τόση ανασφάλεια δεν έχω νοιώσει στη ζωή μου...

DoctoR_k6
30/05/2013, 16:44
Για την Ελλάδα μιλάμε όμως... τόση ανασφάλεια δεν έχω νοιώσει στη ζωή μου...

Tα 13k απο τα 20k γινανε Ελλαδα. Κ σαφως αγοραζουμε λαστιχα με γνωμονα την σουπερ ντουπερ ελληνικη ασφαλτο αλλιως δεν θα συζηταγαμε καν κ θα αγοραζαμε το φθηνοτερο στις διαστασεις μας!!
Μπορει να εχει να κανει κ ο τροπος οδηγησης του καθενος ξερω γω?!!
Για μενα π.χ πιρελι δεν θελω να βαλω με τιποτα, δεν τα γουσταρω κ δεν μου ταιριαζανε!! Κ ας εχω βαλει diablo απλο, diablo corsa III κ τα supercorsa pro...(δεν ειμαι Ροσι βεβαια να σημαινω πως δε λεω κ π@π@ριες)

Ολα sportmax αναφερονται κ μιλαω για το sportsmart τυπο!!!:)

sapila racing
30/05/2013, 16:53
Που ακριβώς;





Tα Diablo με 250 στον Μπούκη.

Kalwor
30/05/2013, 20:34
Για Αθήνα,είναι αυτό.

Εγώ θέλω για Θεσσαλονίκη.

Άσχετα , το ένα με το άλλο.Οι απόψεις είναι τελικά πολλές,άραγε τι να κάνω;

Viking
30/05/2013, 21:09
Για Αθήνα,είναι αυτό.

Εγώ θέλω για Θεσσαλονίκη.

Άσχετα , το ένα με το άλλο.Οι απόψεις είναι τελικά πολλές,άραγε τι να κάνω;
βάλε dunlop d211 gp racer να τελειώνεις :D

Kalwor
30/05/2013, 22:09
βάλε dunlop d211 gp racer να τελειώνεις :D

έιπα μπας και τα γλυτώσω αυτά τα 320€ ....

Γιατί αν έχει πχ ένα εξίσου καλό λάστιχο , λέω ένα τυχαίο όνομα Diablo Rosso II με 270€ θα προτιμουσα να βαλω αυτο και ας ειναι , και για "λιγότερο" πίστα.
Έτσι και αλλίως δεν πρόκειται να είμαι πολύ επιθετικός με την μηχανή για αρχή.

o teos
30/05/2013, 22:22
Λοιπον λεμε να βαλεις ενα λααστιχο της προκοπης που τα κανει ολα αλλα οτι και αν βαλεις στο ελλαda θα πρεπει να το ζεστανεις καλα πριν αρχισεις
καγκουριλικια και να μην ξεχνας την φοβερη μας ασφαλτο(να την κανει ο θεος βοτσαλακια εννωμενα ειναι)και για να επανελθω εγω φοραγα pirelli supercorsa bsb
τα οποια ειναι ετη φωτος μπροστα..τελειο λαστιχο..εβαλα και brigdestone bt=003 επισης τρελο λαστιχο...ΑΛΛΑ...στα 7.000 βια 8.000 θελαν αλαγη..600 το μηχανακι μην νομιζεις κανα 1000.....για αυτο και προτεινω τα rossoΙΙ που ειναι οσο να ναι κατι ενδιαμεσο...η επιλογη δικη σου....dunlop μονο τα d211 gp racer αλλα παλι θα σε βγαλουν λιγοτερα χλμ απ τα αλλα.....:beer:

Kalwor
05/06/2013, 10:44
Όντως,δεν διαφωνώ σε αυτό.

Αλλά,προσπαθώ να βρώ μια μέση λύση απέναντι στο θέμα μου.

Το καλοκαίρι ελπίζω να μπώ πίστα, αλλά δεν θα γυρνάω τρελά το ρολοί ,πιο λογικά πάω για εξικίωση μηχανής ακόμα περισσότερο,να δώ λίγο θέσης κτλ.

Αλλά κάθε μέρα επειδή βγαίνω εκτός Θεσσαλονίκης,κάνω τουλάχιστον 40-50 χλμ την ημέρα κάθε μέρα, και τα Σ/Κ (μαζί) ξεπερνάω τα 200 χλμ.

Οπότε, μάλλον κλείνω προς τα Rosso II.
Αλλά έμαθα και μια πολύ καλή προσφορά για τα D211 GP (240 € στην πόρτα μου) , το οποίο θα πρέπει να το σκεφτώ.

Δεν ξέρω,κανείς ακόμα με καμία γνώμη ;

tony_l
06/06/2013, 06:25
Που τα βρήκες 240€ τα D211;;; Θέλω κι εγώ!

endopandou
06/06/2013, 08:05
με 240€ και εγώ θέλω.

mixalhsCr
06/06/2013, 08:12
Ε και εγω θέλω ! Δώσε φως στον λαό σου και Πες μας απο που !!!