PDA

View Full Version : ΚΛΗΣΗ ΠΑΡΚΑΡΙΣΜΑΤΟΣ + ΠΙΝΑΚΙΔΑ



ggs
29/05/2013, 08:41
...Το τενερε , μετά είχε δυο σκουπιδοτενεκέδες (δεν θέλω κακεντρεχείς συνειρμούς :moutza: ) και μετά ξεκιναγε πιάτσα ΤΑΧΙ…. Όλα αυτά μέσα σε περιοχή P40 (πιάτσα ταξι)..

Φάγαμε λοιπόν την κλήση για παρκάρισμα ΚΑΙ υποσημείωση να πάω μέσα σε τρεις μέρες να παραδώσω την πινακίδα για 20 μερες (γιατί δεν μπορούσαν να την βγάλουν ) …. Στους περισσότερους τις είχαν αφαιρέσει…
Όλοι μου λένε ότι άμα πάω να «κλαυτω» στην τροχαία την πινακίδα θα την γλυτώσω… τι λετε ?

AristidisZ
29/05/2013, 08:43
3 επιλογές έχεις

1. πας και τη παραδίδεις ως έχει
2. πας και κλαίγεσαι
3. τους γράφεις στα φρύδια σου

να βάλω γκάλοπ; :D

harris_x
29/05/2013, 08:46
...Το τενερε , μετά είχε δυο σκουπιδοτενεκέδες (δεν θέλω κακεντρεχείς συνειρμούς :moutza: ) και μετά ξεκιναγε πιάτσα ΤΑΧΙ…. Όλα αυτά μέσα σε περιοχή P40 (πιάτσα ταξι)..

Φάγαμε λοιπόν την κλήση για παρκάρισμα ΚΑΙ υποσημείωση να πάω μέσα σε τρεις μέρες να παραδώσω την πινακίδα για 20 μερες (γιατί δεν μπορούσαν να την βγάλουν ) …. Στους περισσότερους τις είχαν αφαιρέσει…
Όλοι μου λένε ότι άμα πάω να «κλαυτω» στην τροχαία την πινακίδα θα την γλυτώσω… τι λετε ?
μλκια....

αφού θα πας που θα πας, ρίξε κι ένα κλάμα ( :p ), ποτέ δεν ξέρεις...

TROOPER
29/05/2013, 08:54
...
Όλοι μου λένε ότι άμα πάω να «κλαυτω» στην τροχαία την πινακίδα θα την γλυτώσω… τι λετε ?

πας παραδιδεις κυριος και δεν τους κανεις τη χαρη να σε δουνε να κλαψουριζεις.

harris_x
29/05/2013, 08:57
πας παραδιδεις κυριος και δεν τους κανεις τη χαρη να σε δουνε να κλαψουριζεις.
σιγά ρε δικιέ μου...
δηλαδή αν τους πει με γ@μ@τε ρε μάγκες δεν έχω άλλο μεταφορικό κλπ, είναι κακό;
δεν είπε κανείς να παει και να βάλει τα κλάματα στην κυριολεξία.

ggs
29/05/2013, 08:58
3 επιλογές έχεις

1. πας και τη παραδίδεις ως έχει
2. πας και κλαίγεσαι
3. τους γράφεις στα φρύδια σου

να βάλω γκάλοπ; :D

Κάτι έχεις καταλάβει εσύ ….;)
Όντως , το φρεντακι είναι λίγο σαν γκαλοπ μιας και το περιστατικό έγινε την προηγούμενη εβδομάδα κι αυτό που ήταν να κάνω το έκανα…
έκανα μια από τις τρεις επιλογές που έβαλες….

Antonisss
29/05/2013, 09:00
Και τότε τι το συζητάμε?! Θες να δεις αν με τα κριτήρια των άλλων έκανες τη σωστή επιλογή?

harris_x
29/05/2013, 09:01
έκανα μια από τις τρεις επιλογές που έβαλες….

:lol:

AristidisZ
29/05/2013, 09:04
Κάτι έχεις καταλάβει εσύ ….;)
Όντως , το φρεντακι είναι λίγο σαν γκαλοπ μιας και το περιστατικό έγινε την προηγούμενη εβδομάδα κι αυτό που ήταν να κάνω το έκανα…
έκανα μια από τις τρεις επιλογές που έβαλες….

καλά δεν υπήρχε 4η εναλλακτική :p

ggs
29/05/2013, 09:21
καλά δεν υπήρχε 4η εναλλακτική :p

:lol:


Και τότε τι το συζητάμε?! Θες να δεις αν με τα κριτήρια των άλλων έκανες τη σωστή επιλογή?

Καλά ρε συ δοκτορα…
Για να μην το συζητάμε και χαλάμε μονάδες , να το τελειώσουμε εδώ ….




Ξήλωσα την πινακίδα και την πήγα στην Δηλιγιάννη …
Μέχρι και τον γκισέ σκεφτομουν αν έκανα καλά ή αν έπρεπε να πάω να «κλαφτώ» …. (Είναι η πρώτη φορά μετά από δεκαετίες που θα μείνω τόσο μεγάλο διάστημα χωρίς μηχανή…)
Στο γκισε ο υπάλληλος βλέπει την κλήση και μου λέει «…για παρκάρισμα μηχανής σου πήραν πινακίδα? Δεν πας στον πρώτο να βρεις τον αξιωματικό να στην δώσει πίσω…»
… εκεί μου έφυγε κάθε αμφιβολία
-…. «Τι επιτόκιο δίνετε για προθεσμιακή κατάθεση πινακίδας 20 ημερών ?»

TROOPER
29/05/2013, 09:46
σιγά ρε δικιέ μου...
δηλαδή αν τους πει με γ@μ@τε ρε μάγκες δεν έχω άλλο μεταφορικό κλπ, είναι κακό;
δεν είπε κανείς να παει και να βάλει τα κλάματα στην κυριολεξία.

δεν ειπα οτι ειναι κακο ρε.
ειπα τι θα εκανα εγω και το γιατι.

:wave2:

pipe_smoker
29/05/2013, 10:28
No need to argue ΚΑΙ σε αυτό.

Στα θέματα πινακίδων, διπλωμάτων κλπ, σκοπός του καθενός κι αυτό που θα ήθελε (υποθέτω) είναι να το πάρει πίσω, και κατά τη γνώμη μου είναι από τις ελάχιστες φορές που ο σκοπός "αγιάζει" τα μέσα.

Ανάλογα πάντα το στομάχι του καθενός.

Άλλος δεν γουστάρει να κλαφτεί, άλλος γουστάρει.
Άλλος έχει μέσο και δε γουστάρει να το χρησιμοποιήσει, άλλος γουστάρει.
Άλλος θεωρεί ότι άπαξ και τη φάει πάει και τελείωσε (είτε γιατί είναι ο σούπερ νομιμόφρονας ή ο σούπερ "δε θέλω να χρωστάω σε κανέναν ποοστη"), κι άλλος άπαξ και τη φάει θα ψάξει χίλιους μύριους τρόπους να την "ξεφάει" γιατί έχει το όλο ΔΕΔΟΜΕΝΟ σάπιο σύστημα γραμμένο στα απαυτάρια του κι αυτό που τον νοιάζει είναι απλά το να μπορεί να ξανακυκλοφορεί.

The way I see it η αξιοπρέπεια, το αντριλίκι και τα καλαμπαλίκια κάποιου, δε θα κριθούν από το αν θα κλαφτεί λίγο στο σαδιστή τσέο για να του δώσει την πινακίδα και ψιθυρίσει κι ένα "στους γιατρούς να τα φάτε" φεύγοντας σαν άλλος Γαλιλαίος, ή από το αν θα βρεθεί ένας μπατζανάκης του περπτερά του, που απαυτώνει την ξαδέρφη του επιστάτη του τμήματος, και μπορεί να του φέρει τις πινακίδες με συνοπτικές διαδικασίες.

ΥΓ. Το χρηματικό πρόστιμο δεν το γλιτώνει κανείς, οπότε το κράτος τα τσίμπησε τα λεφτουδάκια του κι έχουμε περάσει σε δεύτερη φάση. Οπότε μην το μπλέξουμε με οικονομικά κι αυτό.

SHOOTER045
29/05/2013, 10:32
εφ οσον εχεις πληρωσει το προστιμο
ο εκαστοτε διοικητης η αξ.υπ μπορει να στην δωσει πισω κρινοντας ορθα(αν μιλαμε για αστυνομια)δεν ειναι και Η παραβαση(κοκκινο-στοπ κλπ)
για δημοτικη δεν ξερω δεν απαντω

ggs
29/05/2013, 10:45
εφ οσον εχεις πληρωσει το προστιμο
ο εκαστοτε διοικητης η αξ.υπ μπορει να στην δωσει πισω κρινοντας ορθα(αν μιλαμε για αστυνομια)δεν ειναι και Η παραβαση(κοκκινο-στοπ κλπ)
για δημοτικη δεν ξερω δεν απαντω

Τροχαία ήταν…
Τι εννοείς «κρίνοντας ορθά…» ?

LOUKILOUK
29/05/2013, 11:03
Τροχαία ήταν…
Τι εννοείς «κρίνοντας ορθά…» ?

Kρίνοντας ορθά ότι δεν είναι και Η παράβαση(κόκκινο, στοπ κτλ...), δεν είσαι και για κρέμασμα δηλαδή και ορθώς σου δίνουμε τις πινακίδες...εφόσον είμαστε μεγαλόψυχοι και αναγνωρίζουμε το στιγμιαίο λάθος μας, υπερβάλοντα ζήλο το λένε πολιτικαλι κορέκτ, αλλά και την δική σου ειλικρινή συγνώμη και μεταμέλεια...
Κάπως έτσι το κατάλαβα εγώ...
Τελικά τις πήρες τις πινακίδες;

υ.γ. μετά την άλλη στραβή που είχες όλα, καλά πλέον;

pipe_smoker
29/05/2013, 11:04
Τροχαία ήταν…
Τι εννοείς «κρίνοντας ορθά…» ?

Ότι μάλλον επειδή πρόκειται για παρκάρισμα κι όχι για σοβαρή παράβαση όπως λέει πιθανόν να την πάρεις πίσω.

Αλλά από προσωπική εμπειρία (τη μία και μοναδική φορά που πήγα να παραπονεθώ σε διοικητή/αξ.υπ. ή τι διάολο ήτανε, για κλήση που είχα φάει ενώ δεν έφταιγα σε καμία περίπτωση) η αντιμετώπιση ήταν "άλλος ένας μ@λάκας που ήρθε να γκρινιάξει". Και η απάντηση που πήρα ενώ του εξηγούσα κι αυτός έπαιζε πασιέντζα στον υπολογιστή ήταν με ειρωνικό γελάκι "Εσύ λες ότι δεν το έκανες. Το όργανο λέει ότι το έκανες. Ποιον θα πιστέψω εγώ? Εσένανε?" βάζοντας τα γέλια.

Τελείως διαφορετική περίπτωση η μία από την άλλη μιας και εσύ την έφαγες για παρκάρισμα. Αλλά δύο είναι τα τινά. Πρώτον, αν είναι να τις δίνουν πίσω τότε γιατί τις παίρνουν? Γουστάρουνε μουσαφιραίους στο τμήμα καθ'εκάστη και αργία να παρακαλάνε για τις πινακίδες τους? Και δεύτερον (γι'αυτό ανέφερα και τη δική μου περιπτωση) ΟΛΑ είναι στην κρίση του διοικητή. Μπορεί να στη δώσει, μπορεί να φας και πόρτα (και να είναι και άγαρμπη, κι απ'όσο σε έχω καταλάβει από τα γραφόμενά σου εδώ, να θες να επιστρέψεις την επόμενη μέρα στο τμήμα ζωσμένος εκρηκτικά :lol: )

ggs
29/05/2013, 11:42
υ.γ. μετά την άλλη στραβή που είχες όλα, καλά πλέον;

Ολα καλα Λουκι :beer:


Τελικά τις πήρες τις πινακίδες;


Οχι ... εκανα καταθεση



Kρίνοντας ορθά ότι δεν είναι και Η παράβαση(κόκκινο, στοπ κτλ...)





Ότι μάλλον επειδή πρόκειται για παρκάρισμα κι όχι για σοβαρή παράβαση όπως λέει πιθανόν να την πάρεις πίσω.



Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι τι σημαίνει « ε, δεν ήταν και καμιά φοβερή παράβαση….»

Αφού δεν ήταν «καμιά φοβερή παράβαση» γιατί ο νόμος επιβάλει (?)πρόστιμο ΚΑΙ αφαίρεση πινακίδων ? για καψονι?

Γιατί πριν ένα μήνα που γραψανε για τον ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΛΟΓΟ στο ΙΔΙΟ ΣΗΜΕΙΟ συνάδελφο του δωσαν το ΙΔΙΟ χρηματικό πρόστιμο αλλά χωρίς αφαίρεση πινακίδων?

Ποιος από τους δυο τροχονόμους έκανε σωστά την δουλειά του ?

Τι εντολές παίρνουν (αν παίρνουν) πριν ξεκινήσουν ?

(και δεν βάζω καθόλου στο «παιχνίδι» τις κλήσεις που έδωσαν την ιδα μερα στα ΙΧ που ήταν παρκαρισμένα σε θέσεις στάθμευσης μοτοσυκλετών ΧΩΡΙΣ να αφαιρέσουν τις πινακίδες τους….)

Κάνει λοιπόν το κάθε «όργανο» του κεφαλιού του και μετά πρέπει να απευθύνεσαι στον κάθε «αξιωματικό» (που μπορει να είναι από γάιδαρος μέχρι αρνί ) και μπορεί να έχει ακούσει και ένα εκατομμύριο κλάψες αληθινές ή ψεύτικες …?

Αν ο αξιωματικός θα είναι φιλεύσπλαχνος και ακριβοδίκαιος έκτος από το να δωσει τις πινακίδες έχει το δικαίωμα να αφαιρέσει το χρηματικό πρόστιμο σε κάποιον που π.χ. έχει οικονομικό πρόβλημα ?

pipe_smoker
29/05/2013, 11:52
Αφού δεν ήταν «καμιά φοβερή παράβαση» γιατί ο νόμος επιβάλει (?)πρόστιμο ΚΑΙ αφαίρεση πινακίδων ? για καψονι?


Εμ έλα ντε. Αυτό λέω κι εγώ.
Τους αρέσουν οι μουσαφιραίοι στο τμήμα να ζητιανεύουν πινακίδες μάλλον.



Αν ο αξιωματικός θα είναι φιλεύσπλαχνος και ακριβοδίκαιος έκτος από το να δωσει τις πινακίδες έχει το δικαίωμα να αφαιρέσει το χρηματικό πρόστιμο σε κάποιον που π.χ. έχει οικονομικό πρόβλημα ?

Αυτό το ξεχνάς.
Δικαίωμα νομικό με όλη την έννοια της λέξης δεν ξέρω αν έχει, αλλά δε γνωρίζω ούτε μία περίπτωση που να μην πληρώθηκε το πρόστιμο. Ακόμα και σε περιπτώσεις που δόθηκαν πίσω οι πινακίδες/δίπλωμα την επόμενη μέρα κι ο διοικητής ζήταγε και συγγνώμες και κέρναγε καφέδες.

LOUKILOUK
29/05/2013, 12:18
Ολα καλα Λουκι :beer:



Οχι ... εκανα καταθεση










Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι τι σημαίνει « ε, δεν ήταν και καμιά φοβερή παράβαση….»

Αφού δεν ήταν «καμιά φοβερή παράβαση» γιατί ο νόμος επιβάλει (?)πρόστιμο ΚΑΙ αφαίρεση πινακίδων ? για καψονι?

Γιατί πριν ένα μήνα που γραψανε για τον ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΛΟΓΟ στο ΙΔΙΟ ΣΗΜΕΙΟ συνάδελφο του δωσαν το ΙΔΙΟ χρηματικό πρόστιμο αλλά χωρίς αφαίρεση πινακίδων?

Ποιος από τους δυο τροχονόμους έκανε σωστά την δουλειά του ?

Τι εντολές παίρνουν (αν παίρνουν) πριν ξεκινήσουν ?

(και δεν βάζω καθόλου στο «παιχνίδι» τις κλήσεις που έδωσαν την ιδα μερα στα ΙΧ που ήταν παρκαρισμένα σε θέσεις στάθμευσης μοτοσυκλετών ΧΩΡΙΣ να αφαιρέσουν τις πινακίδες τους….)

Κάνει λοιπόν το κάθε «όργανο» του κεφαλιού του και μετά πρέπει να απευθύνεσαι στον κάθε «αξιωματικό» (που μπορει να είναι από γάιδαρος μέχρι αρνί ) και μπορεί να έχει ακούσει και ένα εκατομμύριο κλάψες αληθινές ή ψεύτικες …?

Αν ο αξιωματικός θα είναι φιλεύσπλαχνος και ακριβοδίκαιος έκτος από το να δωσει τις πινακίδες έχει το δικαίωμα να αφαιρέσει το χρηματικό πρόστιμο σε κάποιον που π.χ. έχει οικονομικό πρόβλημα ?

Κάποια από αυτά όλα είναι γνωστά ως "ελαστικότητα" του νόμου. Η ελαστικότητα (φλεξιμπίλιτι που λεν και εδώ παν...) αυτή καθαυτή δεν είναι κακή...το πρόβλημα είναι η εφαρμογή της από ανίκανους, διεφθαρμένους, ανεύθυνους κτλ...
Πέρα από την ελαστικότητα υπάρχει και η καταπάτηση του νόμου στην οποία το ίδιο το κράτος είναι ο πρώτος και βασικός παραβάτης...ΚΑΙ ΝΑΙ ΟΛΑ γίνονται αν υπάρχει ο κατάληλος σύνδεσμος...

Τεσπά υπομονή τώρα και την επόμενη φορά θα ψάχνεις λίγη ώρα παραπάνω για νόμιμο παρκάρισμα.(αλήθεια πόσο ευκολο είναι άραγε να παρκάρει κάποιος, που το θέλει πραγματικά, νόμιμα;) )

υ.γ. ποτέ ξανά στραβή...:beer:

AUFGEBRACHT
29/05/2013, 19:16
Εμένα ρε φίλος μου είχαν πάρει πινακίδες, ποινή 5 βαθμούς point system, αφαίρεση διπλώματος και άδειας κυκλοφορίας και €200 ευρώ πρόστιμο για παραβίαση πινακίδας υποχρεωτικής πορείας... η πινακίδα ήταν τοποθετημένη πάνω σε καφάσι ενώ υπήρχε αμέσως μετά πινακίδα που σε υποχρέωνε προς την πορεία που έστριψα, η δικαιολογία τους ήταν ότι αυτή έχει μείνει εκεί από παλιά και ίσχυε προσωρινά αυτή πάνω στο...καφάσι. Εννοείται πως το μπλόκο ήταν εκεί για εισπρακτικούς λόγους όπως παραδέχτηκε ένας μπάτσος μετά από 2 μέρες. Η γκόμενα μπροστά μου τη γλύτωσε μόνο με κλήση, εμένα μου τα αφαίρεσε όλα επειδή συνοδευόμουν από αιθέρια ευρύστερνη μελαχροινή ύπαρξη με κολάν-κόλαση ο χοντροβούβαλος πιτσιρικάς με τα κ@υλόσπυρα από την αγ@μία στη μούρη (δε σε έχω ξεχάσει ρε κωλόπαιδο θυμάμαι το όνομά σου καλά...).

SHOOTER045
29/05/2013, 19:25
δεν ειναι ολοι<σωστοι>υπαρχουν αυτοι που κανουν ΑΚΡΙΒΩΣ οτι πει ο ανωτερος
που βγαινουν να γεμισουν μπλοκ
και οι αλλοι που συνετιζουν και δεν τιμωρουν
αυτοι που γραφουν οταν ΠΡΕΠΕΙ
και οχι για να δειξουν στα ματια του ανωτερου τους

pipe_smoker
30/05/2013, 10:40
δεν ειναι ολοι<σωστοι>υπαρχουν αυτοι που κανουν ΑΚΡΙΒΩΣ οτι πει ο ανωτερος
που βγαινουν να γεμισουν μπλοκ
και οι αλλοι που συνετιζουν και δεν τιμωρουν
αυτοι που γραφουν οταν ΠΡΕΠΕΙ
και οχι για να δειξουν στα ματια του ανωτερου τους

Άρα μήπως θα ήταν καλό να ρυθμιστεί λίγο και το θέμα των ανωτέρων (λέω εγω τώρα), για να μην είναι το κάθε όργανο "judge, jury and executioner" ανάλογα τις ορέξεις του ή την κρίση του ή το οτιδήποτε άλλο του?

Anty12
30/05/2013, 13:40
Αφού δεν ήταν «καμιά φοβερή παράβαση» γιατί ο νόμος επιβάλει (?)πρόστιμο ΚΑΙ αφαίρεση πινακίδων ? για καψονι?

Γιατί πριν ένα μήνα που γραψανε για τον ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΛΟΓΟ στο ΙΔΙΟ ΣΗΜΕΙΟ συνάδελφο του δωσαν το ΙΔΙΟ χρηματικό πρόστιμο αλλά χωρίς αφαίρεση πινακίδων?

Ποιος από τους δυο τροχονόμους έκανε σωστά την δουλειά του ?

Τι εντολές παίρνουν (αν παίρνουν) πριν ξεκινήσουν ?

Κάνει λοιπόν το κάθε «όργανο» του κεφαλιού του και μετά πρέπει να απευθύνεσαι στον κάθε «αξιωματικό» (που μπορει να είναι από γάιδαρος μέχρι αρνί ) και μπορεί να έχει ακούσει και ένα εκατομμύριο κλάψες αληθινές ή ψεύτικες …?

Αν ο αξιωματικός θα είναι φιλεύσπλαχνος και ακριβοδίκαιος έκτος από το να δωσει τις πινακίδες έχει το δικαίωμα να αφαιρέσει το χρηματικό πρόστιμο σε κάποιον που π.χ. έχει οικονομικό πρόβλημα ?

γιατί, γιατί, γιατί......ρε ψηλέ ...στην Αθήνα ζεις ...όχι στο Τορόντο.......:rolleyes: